Haarlem was gisteravond al even Lichtstad Wat minister Beel precies heeft gezegd Ir J. L. Klein verwacht: VOOR EIND APRIL ZUID-HOLLAND GEHEEL DROOG 25e Lijst slachtoffers watersnood BEVRIJDER van WALCHEREN HAALDE HERINNERINGEN OP Volgende week begint het droogmolen van Nieuw Vossemeer Bu ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 MAART 1953 3 (Van onze militaire medewerker) DE oorlog heeft een hoe langer hoe ingewikkelder aspect aangenomen Hij beperkt zich niet meer tot de strijdkrachten alleen, doch strekt zich uit tot het gehele terrein van de samen leving. De oorlog is totaal geworden en daarmede de voorbereiding daarop, ook al dient deze vóór alles om het uit breken van een oorlog te voorkomen. Deze voorbereiding behoort daarom niet meer tot de verantwoordelijkheid van een enkele minister, doch tot die van de regering als geheel. De studie van de mogelijke krijg beperkt zich daarom ook niet meer tot de deelhebbers aan de strijdkrachten, doch omvat een uitge strekt gebied van niet-militaire ambte lijke en particuliere zorg. De problemen waarvoor men zich daarbij gesteld ziet. dragen ten dele een universeel karak ter. ten dele een bijzonder, dat voor een bepaald land onder bepaalde voorwaar den geldt. Een nationale krqgsstu- die is daarom noodzakelijk, zowel voor de strijdkrachten als voor de daarbuiten staande defensie, welke wij met de ver zamelnaam burgerlijke defensie zouden willen aanduiden. Geen klakkeloze en critiekloze overname van buiten landse doctrines en oplossingen, doch een eigen benadering van de nationale problemen. Zo dient de krijgsstudie te worden aangevat. Vorenstaande beginselen zijn bij de opzet en de uitvoering van de totale krijgsstudie in ons land niet ten volle tot uitdrukking gekomen, noch hebben zij voldoende begrip ondervonden. Dit is wel zeer tot uiting gekomen tijdens de behandeling van de laatste oorlogs begroting in de Tweede Kamer. Minister Staf heeft toen met voldoening gewag gemaakt van de resultaten van het in October 1951 geopende Defensiestudie- centrum.*Terecht kon de Minister ver klaren er trots op te zijn, dat Nederland een dergelijk hoog krijgsstudiecentrum heeft. De defensielelding heeft bij haar besluit tot de oprichting daarvan het bewijs geleverd, dat zij de eisen des tijds weet te verstaan. Dat zij daarna bij de aanwijzing van leerlingen zelf een niet te goed voorbeeld gegeven heeft, onwillekeurig zijn terugslag gehad heeft op het hierna te signaleren gebrek aan belangstelling van niet-militaire zijde, laten we eerst even rusten. We wensen er eerst de aandacht op te vestigen, dat de Kamer bij monde van de heer Tilanus over de bereikte resultaten niet in even grote mate bevredigd was als de Minis ter, die mededeling deed van het feit dat er drie cursussen geweest of gaande waren van resp. 19, 20 en 23 deelnemers, met een cursusduur van vier maanden. De heer Tilanus vond deze deelname blijkbaar niet erg groot en de duur van de cursus aan de lange kant, terwijl het hem tevens niet bleek te verwonderen, dat het bedrijfsleven zo weinig belang stelling heeft getoond. ..Hoe kan iemand, die een groot bedrijf leidt, enige maan den dit bedrijf verlaten en gedurende die tqd de colleges aan dat centrum vol gen?" Aldus de heer Tilanus. WIJ zouden tegenover zijn vragen de volgende willen stellen. Is de C. H fractievoorzitter de heer Tilanus niet op de hoogte van het feit, dat men in Amerika voor de bestudering van de totale krjjgsproblemen waarom het hier gaat een cursus van 10 maanden nodig oordeelt, hetzij aan het National War College, hetzij aan het Industrial Col lege of the Armed Forces? En dat Amerikaanse bedrijfsleiders wel kans zien deze Colleges te volgen Dat de crltiek op het Defensiestudiecentrum wat de omvang, de duur en de deelname betreft dus niet de Defensieleiding kan treffen, doch het Nederlandse bedrijfs leven. Dit beseft nog te weinig, dat de krijgsstudie onontbeerlijk is voor de oorlogsvoorbereiding en dat men daar toe het brengen van offers, zowel per soneel als materieel, ten einde óf een oorlog te voorkomen óf de uitwerking daarvan zoveel mogelijk te beperken, wanneer deze onverhoopt toch mocht uitbreken, niet uit de weg kan gaan. Deze verantwoordelijkheid geldt voor de werkgevers, maar zij geldt niet min der de hoge leiding der werknemers. Hun invloed op een grote massa van ons volk is van niet te onderschatten betekenis en het feit, dat deze massa vaak onvoldoende begrip voor de inter nationale tegenstellingen en de daarop afgestemde benodigde defensie-inspan ning toont, is niet in de laatste plaats veroorzaakt door de nog te grote af zijdigheid der leiding. In plaats van tegenover de Minister van Oorlog twijfel uit te spreken over het nut en de doelmatigheid van zijn krijgsstudiecentrum, zouden de heer Tilanus en de politieke leiders verstan dig doen het bedrijfsleven, zowel de werknemers- als de werkgevers-organi saties aan te moedigen, deel te némen aan de onontbeerlijke krijgsstudie. die is afgestemd op de moderne totale oorlog. Tilanus naast het doel, dit neemt niet weg, dat Oorlog zelf niet het beste voorbeeld geeft van waardering van de krijgsstudie in eigen boezem Het zijn niet de daarvoor in de eerste plaats bedoelde krachten, die voor het volgen van de studie aan het Defensie studiecentrum worden aangewezen Voorts bestaat er nog altijd een eigen aardige bekendmaking van de Chef van de Generale Staf van 14 September 1951. Deze luidt als volgt: De tactiek, te onderwijzen en toe te passen in de gehele Koninklijke Landmacht, wordt vastgesteld door m ij, dan wel namens mrj en met mijn goedkeuring: voor wat betreft de tactiek der verbonden wa pens: door de Directeur van de Hogere krijgsschool, voor wat betreft de tac tiek der afzonderlijke wapens: door de inspecteur dier wapens. Over de aldus vastgestelde tactiek is in de troep discussie niet toegestaan. (Tactiek is de leer van het gevecht. mil. medewerker.) Het behoeft geen betoog, dat een der gelijk verbod als wij spatieerden, onge schikt is om de troep te leren tactiek met het verstand toe te passen. Men kweekt hiermede automaten, geen intellectuele leiders. Het is dodend voor de lust tot krijgsstudie. Daar ten over vloede de leraren aan de krijgsschool door overbelasting en snelle vervanging geen tijd hebben tot eigen gefundeerde meningsvorming, is de aldus verkregen doctrine een klakkeloze navolging van buitenlandse voorschriften, zonder reke ning te houden met de nationale bijzon dere omstandigheden en zonder begrip van de wetenschappelijke grondslag ervan. Voeg hierbij, dat er niet meer be halve de gedrukte lezingen van de Ver eniging t. b. v. Krijgswetenschap zoals vroeger particuliere militaire vak tijdschriften zijn. waarin een uitlaat tot eigen meningsvorming in het leger kon worden gevonden elke meningsuiting staat thans onder contróle ln de offi ciële Militaire Spectator dan is het duidelijk, dat de krijgsstudie en de krijgswetenschap in de kon. Landmachr ln een nauw keurslijf zijn geregen, met weinig of geen ontplooiingsmogeiykheid Dit vormt geen stimulans om deze studie uit eigen beweging ter hand te nemen en uit te dragen. En dit heeft v eer zijn terugslag op de animo voor de krijgs- •tudie voor de niet tot de strijdmacht ïehorende leiders uit het ambtelijke of tadrijfsleveri. ONTWERP-POLITIEWET Rectificatie In ons Kameroverzicht van gisteren stond door het uitvallen van enige regels een onjuiste samenvatting van het con cept voor een ontwerp Politiewet, zoals dit door de Vereniging van Nederlandse gemeenten is gemaakt. Bedoelde alinea had moeten luiden: ,,De opzet van dit concept is: grote ge meenten houden haar eigen gemeente politie, de kleine gemeenten krijgen eveneens haar eigen gemeentepolitie, maar dan georganiseerd in gewestelijk verband. En daarnaast zou dan staan de rijkspolitie voor het justitieel-politiële werk, ressorterend onder de minister van Justitie. Ere-dactaraat voor de heer E. H. Eheh (Van onze correspondent) Groningen, 5 Maart De senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft besloten het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid aan te bieden aan de heer E. H. Ebels, commissaris van de Koningin in de pro vincie Groningen en voorzitter van de Zuiderzeeraad. De promotie zal op een nader te be palen dag gesohieden. Prof. mr E. H. s'Jacob, hoogleraar in het staatsrecht te Groningen, zal als promotor optreden. Advertentie-Ingez. vied.) Parlementair overleg over de F221-ers (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 5 Maart ZOALS gisteren nog in een deel van onze editie kon worden gemeld heeft de Eerste Kamer gistermiddag de begroting van Binnenlandse Zaken op de gebruikelijke wijze aanvaard. Dat wil dus zeggen: zonder hoofdelijke stem ming. maar met de vooral bij deze be groting. waaronder immers ook de Bin nenlandse Veiligheidsdienst en de bur- rerlijke verdediging behoren, nimmer DE SPAARNESTAD kreeg gister avond een voorproefje van het licht feest, dat Haarlem van lk Maart tot Df Mei, de tijd waarin te Heemstede de Flora 195S wordt gehouden, de naam Lichtstad waardig zal doen zijn. Het gebouw van de Provinciale Grif fie badend in het licht. Ook te Heem stede brandde gisteravond de ver lichting op proef. Het informatiebureau van het Rode •nis heeft een 25e lijst van geborgen l geïdentificeerde slachtoffers van watersnood uitgegeven. DREISCHOR Dina Schouwenaar-Kort, geb. 23.4.61 te Nieuwerkerk, weduwe van Jacob Schouwenaar, laatste adres. D 21. N1 EU W-VOSSEM EER Begraven te Steenbergen- Adriana van der Klundert, geb. 19.3.50 te Nw. Nunspeet protesteert tegen bouw van gemeentehuis te Ermelo Het besluit van de gemeenteraad van Ermelo om 435.000 uit te trekken voor de bouw van een nieuw gemeentehuis en burgemeesterswoning te Ermelo heeft in Nunspeet, waar het gemeentehuis thans is, grote weerstand gewekt. Direct na het bekend worden van dit besluit werd een comité „Behoud van het ge meentehuis te Nunspeet" opgericht. Dit comité richtte zich met een uit voerig manifest tot de Nunspeetse be volking en hield een druk bezochte protestvergadering. Ha ndtekeningen worden thans verzameld. Zij zullen te zamen met een protestbrief aan Gedepu teerde Staten van Gelderland worden estuurd. Tijdens de protestbijeenkomst zeiden de sprekers, dat de argumenten, die de Ermelose raadsleden in de gemeente raadszitting naar voren brachten voor het merendeel niet steekhoudend waren. Men wil het geld liever besteden aan verbetering van wegen, aan aanleg van electriciteits- en waterleidingen en rio lering. Het plan de gemeente in twee delen tc splitsen ging indertijd niet door, omdat de regering het te duur vond. Thans zal opnieuw een raadscommissie naar de minister gaan om te verzoeken aan de tegenwoordige toestand een einde te maken. Schuld voor gevolgen overstromingsramp kan niet op waterschappen worden geschoven (Van onze Haagse redacteur) UET is niet juist de schuld van de gevolgen van de stormramp op de schouders van de waterschapsbestu ren te leggen. Inderdaad zijn de waterschappen in eerste aanleg ver antwoordelijk voor de dijkshoogte. De provincie oefent echter op de water- staatszorg door de polderbesturen, enz. controle uit. En ten slotte heeft het Rijk het oppertoezicht daarop. Provincie en Rijk zijn dus mede ver antwoordelijk. Aldus ir J. L. Klein, directeur-hoofdingenieur van de Pro- vincale Waterstaat van Zuid-Holland gisteren in de buitengewone zitting van de Provinciale Staten dezer pro- Ir Klein zeide dit in een toelichting op het rapport, dat hg dezer dagen aan Provinciale Staten heeft uitgebracht. Op Goeree-Overflakkee zijn zovele gaten in de dijken en met name in de zuidelijke dijk geslagen, dat het volgens ir Klein niet de klemmende vraag is of de dijken kunnen worden gedicht, maar of er - Advertentie-Ingez. med.) Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 324; Nicolaas Adrianus van der Klundert, geb. 11.9.18 te Steenbergen, laatste adres: Pelsendijk 324; Maria* Pieternella van der Klundert-Hamers, geb. ,13.10.27 te Willemstad, laatste adres: Pelsen dijk 324. NIEUWERKERK Jannetje de Bil-De Jonge, geb. 4.10.94, laatste adres: Ooststr. 187; Anna van Dienst-Van Dijke, geb. 12.8.04, laatste adres: Stoofweg 152; Cornelia Dorst- Brouwer, geb. 5.11.98, laatste adres: Ooststraat 202; Cathohna W. Kleemans- Kort, geb. 3.1.87, laatste adres: Weststr. 29; Marinus Leendert Kluit, geb. 29.1.85, laatste adres: Stationsstr. 359; Leent je J. Kooijman, geb. 27.10.44, laatste adres: Ooststraat 198; Adriana Peute-Over- beeke, geb. 24.9.06, laatste adres: Oost str. 185; Krijn Quaak, geb. 26 9. 81. laatste adres: Weststr. 51; Cornells Stoutjesdijk, geb. 3.10.91, laatste adres: Stoofweg 155;Leendert Wandel, geb. "1.8.02, laatste adres: Benedendorpse- eg 5, Oosterbeek. OUDE TONGE Elisabeth Maria Bierbooms, geb. 24.5.38, laatste adres: Julianastr.; Petrus Egidius Bierbooms, geb. 30.9.46; Johan nes de Boet, geb. 23.3.01: Jacobus A. M. Brands, geb. 10.6.72: Adnaantje Kik- Verwers, geb. 23.8.98, laatste adres: Julianastr. 14; Jannetje Elisabeth de Korte, geb. 3.11.06, laatste adres: Juli anastr. 56: Cornelia Josephina de Laat, geb 1 3.04; Jan Los, geb. 11.2.78; Maria LosDe Vos, geb. 31.1.84; Elisabeth van Nieuwaal-Osseweijer. geb. 2.9 89: Elisa beth van Noord-De Berg, geb. 21.9.68: Joha.n Christ! aan Osseweijer, geb. 28.2.90: Geertruida van Peperstraten- Esser. geb. 5.8.85; Marinus Stoop, geb. 23.6.30, laatste adres: Julianastr. 58: Wilhelmina Winkels, geb. 5.12.81. doende tijd beschikbaar is om. vóór de volgende winter dit eiland in feite een nieuwe dijk te geven. Ir Klein sprak het volste vertrouwen uit, dat dit zal ge lukken. De meeste gaten in het overstroomde gebied van Zuid-Holland zijn thans ge dicht met noodvoorzieningen. Al kan men hierover verheugd zijn. toch bete kent dit geen absolute veiligheid, want met de tijdelijke voorzieningen, die zijn getroffen, is slechts een dijkshoogte be reikt, die ongeveer één meter ligt onder de waterhoogte, welke 1 Februari is voorgekomen. In Zuid-Holland heeft 58.000 ha onder water gestaan, d.i. een kwart van de totale oppervlakte aan cultuurgrond in deze provincie. Een derde tot de helft van de ondergelopen gedeelten is thans weer droog. Ir Klein hoopt, dat men medio Maart zover zal zijn, dat 2, 3 droog is. Vóór eind April zullen alle gronden in Zuid-Holland droog kunnen zijn met uitzondering van enkele bui tenpolders. sten beschikken, hetgeen bij de kleine waterschappen vaak niet het geval is. Maakt men krachtige waterschappen, dan kunnen daarin ook de gemeenten worden betrokken, aldus mr Sohilthuis, die voorts de wenselijkheid betoogde, dat naar het voorbeeld o.a. van Delfland in alle waterschappen ook de bebouwde eigendommen belast behoren te worden ten behoeve van het onderhoud van de waterkeringen. Tenslotte hebben Provinciale Staten de nota over de stormvloed voor kennis geving aangenomen en bovendien een crediet van 2 millioen voor het treffen van verschillende voorzieningen goed gekeurd. De voordracht tot vaststelling van een Buitengewoon Waterschapsreglement met het oog op stormvloeden, oorlogs toestand, enz. werd tot 24 Maart a.s, aangehouden. Hiertegen zijn van ver schillende waterschappen bezwaren in gebracht, alsmede van de Zuid-Holland se waterschapsbond. NA deze uiteenzetting is uitvoerig van gedachten gewisseld over de nota van ir Klein en over die van Gede puteerde Staten, waarin deze vrij uitvoe rige mededelingen hebben gedaan over plannen om tot concentratie van water schappen op de eilanden Voorne-Putten Rozenburg, Weiplaat, Flakkee en het eiland van Dordrecht te geraken. Uit werking van deze plannen is volgens Gedeputeerde Staten belemmerd door het vele andere werk, waarmee het per soneel op de griffie in het verleden was belast. Thans willen Gedeputeerde Sta ten daarvoor speciaal het personeel van de griffie uitbreiden. De heren De Monchy (v.v.d.), Wilschut (c.h.) en Kra nenburg (a.r.) verklaarden deze „ver ontschuldiging" voor het achterwege blijven van concentratieplannen eigenlijk niet te kunnen aanvaarden. Intussen d van verschillende zijden ook ge waarschuwd tegen al te vergaande con centratie. Men wees op hetgeen histo- isch is gegroeid. Zelfs de jongste storm ramp heeft niet aangetoond, dat de wa terschappen in gebreke zijn gebleven in de uitvoering van hun taak. Het lid van Gedeputeerde Staten, mr Schilthuis was het met ir Klein eens, dat n feite van schuld niet mag worden gespreken. Men is afgegaan op de erva ring, wat de dijkshoogte betreft. Die er varing heeft ons ditmaal parten ge speeld. Er zijn waterhoogten gemeten, die nog nooit eerder zijn voorgekomen. Het is overigens de vraag of men ooit de dijken op een hoogte zal kunnen brengen, dat overstroming onder alle omstandigheden kan worden voorkomen. In dit verband wees mr Schilthuis er op, dat verscheidene dorpen op de dijken zijn gebouwd en die dijken zal men dus niet kunnen verhogen of men zou deze dor pen moeten afbreken. Ofschoon mr Schilthuis ook van me ning bleek, dat de taakverdeling wat de waterstaatszorg betreft, goed is, gaf dit lid van Gedeputeerde Staten toch te ver staan. dat het wenselijk is de water schappen zo sterk mogelijk te maken. Dat kan geschieden door deze water schappen zo groot mogelijk in opper vlakte te maken. Daardoor worden deze waterschappen ook financieel krachtiger en kunnen zij over eigen technische dien- (Van een onzer verslag gevers) AL is het dan historie ge worden. die ons allen nog klaar in het geheu gen ligt. het wa3 toch hoogst interessant, major- general E. Hakewil] Smith, de bevrijder van Walcheren, zelf te horen vertellen over deze twaalf dagen van felle strijd om de Schelde-delta. die de Canadezen onder zijn leiding op zo glorierijke ma nier hebben gewonnen. Met belangstelling hebben de le den en gasten van het Ge nootschap Nederland-Enge- land gisteravond in een der zalen van Carlton dan ook geluisterd naar ziin relaas over ..The Scheldt Estuarv". Duidelijk en veel uitvoeri ger dan hij de avond tevo ren reeds in de televisie-uit zending van de K.R.O. had gedaan, heeft generaal Hakewill Smith een beeld gegeven van deze grote mi litaire operatie, die noodza kelijk was geworden om de beschikking te behouden over de haven van Antwer pen in verband met het Ar dennen-offensief in het eind van 1944. Als aanvoerhaven was Antwerpen voor de Ge allieerden onmisbaar en dat rechtvaardigde de offers die moesten worden ge bracht. Die offers waren groot. Ondanks de dichte mijnen velden voor de kust wisten de Canadezen deze vrjj te maken voor de landing van de Eerste Schotse Divisie De Duitsers boden van het land af nog krachtige tegen- stand en deze bleek tenslot te alleen snel genoeg te bre ken door Walcheren onder water te zetten. De zeedjjk moest worden doorgestoken en het ging ons aan het hart, vertelde de generaal, dit prachtige land te moeten laten overstromen Nog meer ging het ons aan het hart. eenzelfde schouwspel, zjj het onder geheel andere omstandigheden en door ge heel andere oorzaken negen jaar later opnieuw te moe ten gadeslaan. Twaalf dagen duurde de strijd; 26 October werd de landing uitgevoerd en 6 No vember was het pleit be slecht en Walcheren van de vijand gezuiverd. Een Mid delburgse politie-agent heeft heeft zich hierbij bijzonder onderscheiden door een lan ge en gevaarlijke zwemtocht naar het punt, waar om dukws en amphibie-vaartui- gen moest worden gevraagd. Maar hij zag zijn poging be kroond met het succes, dat zijn stad enige dagen later was bevrijd. Het was een kwestie van tijd. vertelde generaal Hakewill Smith, maar wjj hebben die wed loop -et de tijd gewonnen en het vijandelijke offensief tot staan kunnen brengen mot bevrijding van weer een stukje Nederland. De generaal had enige films meegebracht, die tij dens de operaties zijn ge maakt en die duidelijk de moeilijkheden van de lan ding in beeld brachten. Men zag de geallieerde landings vaartuigen onder het vijan delijke vuur naderen, de achterstevens neerklappen in het water en de dukws en tanks de romp van het schip verlaten om hun weg te zoe ken naar het land: men zag weldra de eerste Duitse krijgsgevangenen binnen brengen. zichtbaar opge lucht na een gebroken span ning. Het was bekende historie, die men te horen en te zien kreeg, maar een historie, waarvan men voorlopig stel lig nog niet genoeg kan krij gen. Want ook op Walche ren is een heldenstrijd be vochten en het was een groot voorrecht deze te ho ren beschrijven door de strateeg, die er de verant woordelijkheid voor droeg en de lauweren ervoor ver dient. Dit werd nog eens beklemtoond door de bijval, die zijn voordracht mocht verwerven. Nieuw-Guinea draagt f 250.000 bij aan Rampenfonds Het „comité hulpverlening Nederland" te Hollandia heeft zijn werkzaamheden beëindigd. In Nieuw-Guinea werd reeds 226.321 bijeengebracht zodat er, na afwikkeling van de lopende acties, op wordt gerekend, dat als totale steun aan het Rampenfonds in Nederland een bedrag van een kwart millioen gulden zal kunnen worden overgemaakt. De steun werd spontaan gebod alle lagen der bevolking, niet het minst door de autochthone bevolking, die een zeer groot aandeel heeft geleverd in het welslagen van de acties. Kennecott Copper gaat in Suriname exploreren De Amerikaanse Kennecott Copper Corporation zal in Suriname, in de om geving van Moengo exploraties verrich ten naar bauxiet. De volgende maand wordt het personeel van deze maat schappij voor deze werkzaamheden in Suriname verwacht, aldus meldt het blad De West. De belangstelling van Kennecott voor bauxiet houdt verband met de algemene tendenz in de wereld om koper door aluminium te vervangen. Van de resul taten van de exploraties zal het afhan gen of de Kennecott Corporation ln Suriname een bedrijf zal stichten. Eindhoven-Venlo krijgt weer dubbel spoor Binnenkort zal een begin worden ge maakt met het herstel van de tijdens de oorlog gedeeltelijk verwoeste dubbele spoorbaan tussen Eindhoven en Venlo. Tussen Horst en Venlo ligt thans nog enkel spoor. Daarnaast wordt nu een tweede spoor aangelegd, waarbij gebruik zal worden gemaakt van betonnen in plaats van houten dwarsleggers. Begaafdheid bij arbeiders kinderen Gemeentelijke Commissie zoekt oplossing In ons artikel van j.l. Zaterdag 21 Februari over voorlichting bij de be roepskeuze van rijkwege hebben wij in het licht gesteld, hoe het soms voor komt, dat een arbeider of arbeiderskind ondanks een duidelijk gebleken begaafd heid voor hogere, eventueel academische, studie door financiële omstandigheden en bij gebrek aan een beurs zulk een stu die niet kan ondernemen. Men verzoekt ons nu, aan de werkzaamheid van de Amsterdamse Gemeentelijke Commissie voor Nijverheidsonderwijs voor Jongens te herinneren, adres de heer J. W. Wil- lemsen, De Ruvterkade 4133 (Groene- veld Van der Poll Co)deze commis sie beijvert zich om in zulke gevallen een oplossing te vinden. De heer D. de Loor tot burgemeester van Delft benoemd Bij Koninklijk Besluit van 3 Maart is met ingang van 15 Maart 1953 benoemd tot burgemeester van Delft de heer D. de Loor te Leeuwarden, lid der Twee de Kamer der Staten-Generaal en lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. De heer De Loor heeft in de Tweede Kamer zitting voor de P.v.d.A. De heer De Loor zal geen lid van de Tweede Kamer blijven. Burgemeester van Heerde Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester van Heerde jhr W. H. van de Poll. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Elburg. ontbrekende aantekening, dat de com munistische fractie geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Na de rede van de minister werd door enkele leden nog kort gerepliceerd, waarbij nogal enig verschil van mening bleek te bestaan over de precieze tekst van hetgeen minister Beel had toege zegd met betrekking tot de F 221-ers. Op verzoek van mr Wendelaar (v.v.d.) heeft de minister daarom nog eens precies verteld, wat hij nu bedoeld had toe te zeggen. Die toe zegging is deze, dat de minister gaar ne bereid is om de volksvertegen woordiging, waarin nog zoveel onvol daanheid over deze kwestie leeft, nader over de zaak der gezuiverden volgens het wetsbesluit F 221 in te lichten. De minister zou dit eerst nog in de ministerraad moeten brengen en wanneer deze daarmede accoord ging, zou hij met de voorzitters van beide Kamers onder het oog zien de vorm, waarin „nader overleg bij voorbeeld met de commissies van rapporteurs uit beide Kamers moge lijk zal zijn over de wijze, waarop de ongerustheid in dezen kan worden weggenomen." Bg de replieken had mr Van Walsum (arb.zijn genoegen over deze toezeg ging uitgesproken, omdat hij daarin toch een mogelijkheid zag om deze zaak over het dode punt heen te brengen en met de regering daarover te praten op een wijze, welke meer bevrediging zou kun nen schenken dan dit jaarlijks terug kerende debat. Ook de heer Wendelaar (v.v.d.) was voor het ogenblik voldaan, maar vroeg zich af of de commissies an rapporteurs wel de meest aange wezen organen voor dit overleg vorm den. Er zjjn nameljjk verscheidene des kundigen ten aanzien van dit punt in de Kamer, die geen lid van de commissie van rapporteurs over Binnenlandse Zaken zjjn. OP het punt van de gemeentelijke toe lagen, welke reeds jarenlang door Limburgse gemeenten aan kerke lijke bedienaren blijken te zijn gegeven en waartoe ook enkele Brabantse ge meenten nu zijn overgegaan kwam men bij dit debat weinig verder dan dat de minister toezegde, dat deze kwestie „zqn belangstelling zou blijven be houden". Alvorens de staatscommissie voor de zaken van de eredienst, die plan nen voor een verbeterde financiële ver houding tussen de overheid en de kerken opstelt, met haar voorstellen is ge komen, is van de minister echter g enkele stap in enigerlei richting te °v wachten. Zoals ook uit. het Kamerverslag reeds kon blijken, heeft minister Beel toegege ven, dat de mededeling in de memorie van antwoord, dat deze aangelegenheid was voorgelegd aan de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg Ambtenarenzaken, op een misverstand berustte en ontstaan was door het feit, dat de voorzitter van de Regeringsdele gatie, aan wie mededelingen op dit punt waren gedaan, tevens voorzitter is van het georganiseerd overleg. Andere op merkingen in het bekende communiqué van de samenwerkende een tralen van overheidspersoneel heeft de minister (Advertentie-Ingez. med.) Ik zat In gedachten ver zonken. Toen vroeg *k wat het meest werd gedronken. De ober bleef staan, En zeide spontaan:' Tip van Bootz wordt het meeste geschonken echter bestreden en de bewindsman sprak er zijn leedwezen over uitdat die samenwerkende centralen deze weg van critiek hadden gekozen en niet de „weg naar het Torentje" hadden gevonden. Naar aanleiding hiervan heeft mr Van Walsum de hoop uitgesproken, dat de ambtenaarsgedelegeerden die weg nu alsnog zouden weten te vinden en dat zij dan een minister zouden aantreffen, die bereid was, het overleg opnieuw op te vatten. KNOEIERIJEN BIJ DE LUCHTMACHT Voor de krijgsraad te velde-West stond heden terecht een 40-jarige res. eerste- luitenant, voormalig inkoopofficier bij de luchtmachtaansehaffingsdienst, ver dacht van verduistering en oplichting van de Staat. Verdachte gaf het grootste deel van de feiten toe, doch beriep zich een enkele maal op bevelen van zijn chefs inzake de knoeierijen. Verdachte's directe chef verklaarde nooit iets te hebben gemerkt van de knoeierijen. De auditeur-militair zei in zijn requi sitoir, dat de snelle groei van de lucht macht er toe heeft geleid, dat mensen op verantwoordelijke posten kwamen, die er niet hoorden en het controlerend apparaat is bij de groei van het wapen achterop gekomen. Spreker vorderde een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van het voor arrest. onslag uit dc militaire dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. De uitspraak werd bepaald op 12 Maart. (Van onze correspondenten) URGEMEESTER E. P. A. M. Janssens van Nieuw Vosse meer, die met zijn staf ergens op een bovenver dieping van het raadhuis te Steenbergen zetelt, verstrekt voor het eerst wat optimistisch nieuws over zijn gemeente. We zijn nu druk bezig met het herstellen van de sluis bij de Hoogte en nog deze week krijgen we twee pompen, zodat we zeker volgende week met het droogmalen van het dorp kunnen begin nen. Het wordt hoog tijd, want vermoedelijk kan reeds nu meer dan een derde van al onze wo ningen niet meer worden hersteld, aldus de burge meester. Intussen is men nu ook begonnen aan het dichten van de gaten in de zeedijk. Ten Noorden van de Beciuspolder is in de grote bres een hechte dam opgeworpen, die in de loop van vandaag tot boven de vloedlijn zal uitgroeien; in het weste lijk van het dorp gelegen gat is het eerste zink stok met succes neerge laten. Vrijdag volgt een tweede. Vorderingen bij Herkingen BIJ Herkmgen op Overflakkee wordt met man en macht gewerkt om te trachten ,rr,rHt hftZuV'in ,'nat T, 1""" 'ncter dieP '8' no9 de~c ™ek te dichten, al wordt betwgfeld of dit zal lukken. Naar schatting zullen .',5.000 zakken zand nodig zijn en duizenden kilo's stenen. J Binnenkort zal Herkingen uwer op de waterleiding worden aangesloten De bewoners sullen dan aan de brand kranen water kunnen tappen. Ook het telefoon net zal zo Spoedig mogelijk worden hersteld. Waterschappen in Noordwest-Brabant werken samen WOENSDAGAVOND kwamen water schapsbesturen Noordwest-Brabant Steenbergen bijeen om overleg te plegen over een nauwere samenwer king in zake de beveili ging tegen het buiten water. Daags te voren had de burgemeester van Steenbergen mr dr De Gou tijdens de gemeente raadsvergadering gepleit voor een Hoogheemraad schap voor het gebied tussen Bergen op Zoom en Dintelsas. Op de ver gadering bleek, dat de waterschapsbesturen niets liever wensen dan een concentratie van het beheer der dijken. De vergadering besloot zich tot Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant te wenden met het verzoek op korte termiin voor stellen aan Provinciale Staten te doen voor deze concentratie in het dijk- beheer. De dijkgraven van de waterschappen onder Willemstad en Fqnaart hebben Woensdag een gezamenlijke vergade ring gehouden in het ge meentehuis van Willem stad. Besloten werd in de toekomst regelmatig bijeen te komen, als in leiding op een samenvoe ging van de waterschap oen, welke in het ver schiet ligt. De water schappen gaan in ieder geval in de nauwste sa menwerking twee nieuwe gemalen oprichten, een in de St Elisabethspol- der en een bij de Dolle Kreek in de Ruigenhil- sepolder.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2