Holland hing aan zijden draadje Snelle afdamming van de IJsel bij Krimpen Volgende week moet het „vergeten gat" dicht Reebok „evacueert naar Blijdorp Water wint weer een ronde bij Ossendrecht EN DAAROM NU: Dreisehorpolder wordt spoedig drooggemalen Middenstand le Zierikzee: nul op request Oude, verzakkende dijk komt in de tweede linie nr 1 Cheque uitgereikt Canada biedt emigranten meer kansen HET VRIJE VOLK DONDERDAG 5 MAART 1953 PAGINA 3 .KATWIJK >0°K£R. IN6?) RIJNLAND POLDER LAND ONDER N. A.R y fcOUDA DELFLAND HOEK v. v HCUflHO 5CHIELAND ^^maa5jlui> Rotterdam" iv inflfl0n,^PU ^H.éoamJ Nteuwe MAAS (Van een speciale verslaggever) Afdamming van de Hollandsche IJsel zal, als niet alle voortekenen bedriegen, 1 liet eerste grote werk zijn, waardoor Nederland na de les van 1 Februari veili- ger zal worden gemaakt tegen het water. Reeds worden in het Waterloopkundig B Lahoratorium te Delft nieuwe series proeven met deze afdamming genomen. Van welingelichte zijde verzekert men men ons. dat afsluiting van de Hol- landsche IJsel zonder enige twijfel het eerste advies zal zijn, dat de commissie- Maris (die o.a. de sluiting der zeegaten bestudeert) aan de minister gaat uitbrengen. Op Schouwen-Duiveland zijn hon derd man begonnen met het dichten van de bressen in de dijk van de Nieuwe Polder, die onmiddellijk grenst aan de 1110 ha grote Drei sehorpolder. Men hoopt Zaterdag de bressen dicht te hebben, waarna droogmaking van de polder Drei- schor kan beginnen. I In Zierikzee verwacht men dat ongeveer half April aan de hoogge- legen percelen weer gas zal kunnen i worden geleverd. In verschillende straten zullen de leidingen echter moeten worden afgesneden. Een aan tal vaklieden uit Amsterdam heeft I aangeboden alle meters en leidingen te controleren. Ten oosten van Willemstad bij de nieuwe sluis is het dijkgat gedicht. Op een vloer van drie zinkstukken is een dam gebouwd van zestig meter breed. De Ruigenhilse polder zal nu spoedig worden drooggemalen. De president van de rechtbank te Middelburg heeft zich Woensdag morgen onbevoegd verklaard kennis te nemen van de vordering in kort geding, die de middenstandscentralc te Zierikzee had ingesteld tegen de gemeente Zierikzee. In feite zijn hierdoor dus de mid denstanders, die hadden aangevoerd, dat de gedwongen evacuatie van Zierikzee op 13 Februari onvoldoende gemotiveerd en onrechtmatig was. in het ongelijk gesteld. Zij hadden ge- eist dat het evacuatiebevel geschorst zou worden. De middenstandscentrale is veroordeeld tot de kosten van het geding. Een bedongen dwangsom van honderd gulden voor iedere dag dat de gedwongen evacuatie zou worden gecontinueerd is afgewezen. „De vraag of in een gemeente sprake is van een noodtoe stand, op grond waarvan evacuatie dient te worden doorgevoerd", aldus de president in zijn uitspraak, „is een kwestie van het beleid van de over heid, welke is onttrokken aan de con trole van de burgerlijke rechter." De procureur van de Middenstands centrale, mr K. A. Keuning te Zierik zee, verklaarde desgevraagd, dat hij „in de uitspraak en de motivering van de president persoonlijk aanlei ding zag om bij 't gerechtshof in Den Haag in appèl te gaan. Een eventueel besluit daartoe zal echter genomen moeten worden door de Midden standscentrale". aldus de raadsman. Er is inderdaad alle aanleiding om te veronderstellen, dat de dam in de Hollandsche IJsel voor deze commissie een voorgerecht is, dat haar niet zwaar op de maag ligt. Terwijl het sluiten der Zuidelijke zeegaten een bijzonder moeilijk probleem vormt, is de afdamming van de Hollandsche IJsel technisch een peuleschil. De voordelen daarentegen zijn onschatbaar! In de rampnacht heeft het lot van het lage Hollandse vasteland aan een angstwekkend dun zijden draadje gehangen, doordat de Hollandsche IJseldijk (deel uitma kend van de zogenaamde Schiclandse Hoge Zeedijk) bijna bezweek. Deze uit de middeleeuwen daterende steeds verzakkende dijk, een der gevaar lijkste punten in onze waterkering, zal achter de nieuwe dam een rus tige oude dag tegemoet kunnen gaan. STERK EN STOER ligt daar Schielands Hoge Zeedijk, die Holland beschermt... Maar we vertrouwen hem deze taak niet meer alleen toe! In de ramp nacht liep het water er over heen en doorbraken zijn bijna als door een wonder voorkomen. Links: de Hollandsche IJs- sel, waar nu nog de hele Noordzee met s'crmvloeden en al aan vast zit. lUoor een dam zal deze gifton? worden afge sneden.) Rechts: het uitgestrekte polderland, de diepe schaal, waarin honderdduizenden leven. Op Dinsdag 10 Maart te 13 uur zullen de telefoonnetten Leimuiden en Noorden worden geautomatiseerd. De netnummers zullen zijn: Leimui den: 01721; Noorden: 01724. B& BBMttaMa 5CHIELAM05 HOcE ZEEDIJK Z6ER. KRITIEKE PUNTEN IN NACHT VAN 1 FEBRUARI ZOETWATERTOEVOER „Met pensioen gaan" zou niet de juiste uitdrukking zijn. Want al komt op deze manier de dijk langs de IJsel in de tweede verdedigings linie te liggen, toch zal hij ten volle zijn zeekerend karakter behouden. De bedoeling is namelijk, dat als extra maatregel Schielands Hoge Zeedijk met vijftig tot zeventig cen timeter wordt opgehoogd. Hierin komt de schrik tot uiting, die bevolking zowel als deskundigen hebben ondervonden, toen zij het „hart van Holland", ons centrale pol dergebied. slechts op een haar na aan overstroming zagen ontsnappen! Het gaat hier om een gebied, dat het vasteland van Zuid-Holland (op de hoge randen na) en ook de Haar lemmermeer omvat. Een enorme, dichtbevolkte lage schotel, die diep tot zéér diep onder de zeespiegel ligt, met tussendijken, die ook in het beste geval nog lang niet boven nor male vloedstanden uitrijzen! Natuurlijk is het gemakkelijk om, denkende aan de gevolgen van een doorbraak, zoals die op een paar plaatsen al bezig was te ontstaan, te overdrijven. Wel wat héél erg Er is gezegd, dat (in plaats van de honderdduizend van nu) drie millioen mensen zouden hebben moeten eva cueren. Dat lijkt bij nadere beschou wing wel wat héél erg veel. Want de oppervlakte, die het water hier te vullen had. is zo enorm, dat er weken, misschien maanden over heen gegaan zouden zijn voordat over de talloze tussendijken heen polder na polder zou zijn onderge lopen. Vóór die tijd zou de Hollandse IJsel deze diep in ons land doordringende giftong van de Noordzee allang zijn terugge keerd tot zijn normale standen, variërend van 1 tot 1 m N.A.P. En vóór die tijd zou men wellicht ook in staat zijn geweest een ver dedigingslinie op te werpen, oijvoor- beeld op de oijk van de Oude Rijn, die juist op N.A.P. ligt. Maar hier over verschillen de meningen... Maar hoe dan ook, de schade zou HAARLSMMSQ- Mc SR POLO SP RUM-LAND LEIDEN JAM IN HOU.ANOS6 IJSEL OVER S JAAR EEN PEIT een doodwond voor onze economie geweest zijn, de chaos onbeschrijfe lijk en de ramp een veelvoud van die van thans. Zeer veel dorpen zouden zijn ge ïnundeerd, evenals de buitenwijken van Rotterdam en misschien nog an dere steden als Delft. Leiden. Gouda... Het aantal slachtoffers? Vrijwel vlak achter de IJseldijk liggen de diepste polders van Europa, de Prins Alexander- en de Zuidplas polder Vele mensen, die daar wonen heooen de nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari rustig doorgeslapen. Men bedenke, ook dat de redding middelen. die nu gebruikt zijn. dan over een veel groter gebied verdeeld hadden moeten worden. Weinig gescheeld En hééft het dan zo weinig ge scheeld? Inderdaad. Op talrijke plaatsen tussen Capelle aan de IJsel en Gouda heeft het water over de dijk gelopen. De binnenkanten brok kelden op de bekende manier af. In koortsachtige haast werden bij Capelle 35.000 zandzakken aange bracht en een extra-kleilaag op de kruin. Bij de Snellesluis te Moor drecht dreigde een doorbraak, die slechts met inspanning van alle krachten is verijdeld. Het ergste was de toestand van de dijk onder Nieuwerkerk, bij de steenfabriek „Hitland", waar de doorbraak al een feit was. toen men nog kans zag een schip in het gat te laten zinken. Holland is gered dank zij de bewo ners langs de rivier, die ondanks eeuwen van gerustheid plotseling klaar wakker waren en met duizen den in panische bedrijvigheid dooi de donkere rampnacht nolden, sjouw den en zwoegden en alles gaven wat Zij hadden: auto's, materialen, werkkracht en improvisatietalent. Men kan ook zeggen: Holland Is gered door een samenloop van toe vallige, gelukkige omstandigheden. Zo zou het onherroepelijk mis ge weest zijn als de Rijn op deze eerste Februarinacht eens wat meer water ons land zou hebben binnengevoerd. Het zou misschien al fout zijn ge lopen als niet op vele plaatsen het asfaltwegdek onverwacht zo'n pret tige bondgenoot was gebleken: hier door werd het wegspoelen van het binnenbeloop van de dijk tot staan gebracht. Bange droom En in een rapport van de Provin ciale Waterstaat van Zuid-Holland aan Gedeputeerde Staten lezen wij. dat wanneer niet or het juiste ogen blik aan de andere kant van de IJsel een polder van de Krimpen er- waard was begonnen onder te lopen, waardoor de waterstand op de rivier plotseling met vijftien centimeter zakte, dit „ernstige gevolgen had kunnen hebben voor het vasteland van Zuid-Holland". Genoeg. De bange droom loopt ten einde. Schielands Hoge Zeedijk wordt opgehoogd tot 4.50 m boven NAI\ Hoger kan niet, want dan wordt de dijk te zwaa*- en zou hij verzinken. Hij drijft immers als een schip van klei in een bed van slecht veen... En daarin zakt hij toch al weg met een snelheid van enkele centimeters per jaar. Dan is daar de afgrendeling van de Hollandsche IJsel. deze veiligheids maatregel bij uitstek. Plotseling kan men spoed verwachten achter een plan. dat al lang in de pen was. De vraag bij deze afsluiting was steeds: hoe? Ee dam (met sluis) betekende overlast voor d scheepvaart en scheen het einde voor de hogerop gelegen scheepsbouwindustrie. En waar moest ingeval van afdamming voortaan het zoete water vandaan komen, dat het reuzen-waterschap Rijnland voor de land- en tuinbouw en de bloembollenteelt uit de IJsel pleegt op te nemen? Men dacht aan pompinstallaties en ook aan een nieuw te graven toevoerkanaal, dat de Lek hogerop zou aftappen. Een ander probleem blééf. Zou men namelijk de waterstand in de afge damde Hollandsche IJsel zo kiezen, dat Rijnland op de gebruikelijke ma niet zcet water voor zijn landbouw kon inlaten (dat gebeurd bij vloed), dan zou- Gouda's riolering in het honderd lopen, want deze loost op de IJsel bij eb... Dam met stuw Daarom heeft dan nü dam-met- een-stuw- de vonmur. Deze „nood- klep" zal aticen d&ht gaan in geval van nood. Voor dc rest blijft de Hol landsche IJsel de getijrivier die hij is! Zelfs zal ingeval van stormvloed de stuw pas laat dicht gaan, omdat men eerst nog zoveel mogelijk water kwijt wil. Anders zouden de waterstanden op de omringende rivierarmen wel licht te hoog oplopen. Door een stuw, die doorgaans open is, als oplossing te kiezen, zul len scheepvaart en scheepswerven geen last ondervinden. Tegen het zout (dat in droge zomers steeds verder uit zee het land binnendringt.! biedt de open stuw geen oplossing. Mocht men echter later overgaan tot afsluiting der grote zeegaten, dan zal de zoutgrens voldoende worden teruggedrongen. Desnoods kan men altijd toch nog de stuw definitief sluiten en zijn toe vlucht nemen tot een toevoerkanaal. De dam-met-stuw zal komen te lopen van Krimpen aan de IJsel naar het zuidelijk deel van Capelle aan de IJseL Er komt een brug over. die van groot belang zal zijn voor de ontwikkeling van de Krim- penerwaard. Langs de Lek bevindt zich reeds veel industrie, maar door een snelle verbinding met Rotterdam worden de mogelijkheden voor deze streek nog veel groter. Men zegt, dat over twee Jaar de nieuwe dam een feit kan zijn. Dat wil zeggen: in ruil voor minder dan tien millioen gulden een belangrijke verkeersverbetering. een nood-schild tegen het zout en (bovenal!) grotere veiligheid voor het hart van ons lage land. De directeur van het Nationaal Rampenfonds, generaal Alons, heeft in Ridderkerk cheque nr 1 groot 500 van het fonds uitgereikt aan het ge troffen gezin Pieter Weeda te Slik kerveer. De overdracht feschledde in aan wezigheid van v«e autoriteiten, bij wie de burgemeester van Ridderkerk, A. M. Nieuwenhuisen. (Van een speciale verslaggever) In het uiterste puntje van Nederland, vlak tegen de Bel gische grens, bij Ossendrecht, spreken de mensen die het diepe gat in de zeewering aan de Vijdtp.older trachten te her stellen, over het „het vergeten gat van Nederland". Maar toch kost dat vergeten gat groter hoofdbrekens dan menig ander dat gedicht moet worden, om dat dagelijks honderden en honderden ha vruchtbare grond meters diep onder water stromen. In die nacht van de eerste Febru ari is een vloedgolf komen stormen door het kanaal door de schorren, dat de toegang vormt tot het mina- tuur haventje van Ossendrecht. De golven beukten recht tegen het sluisje, maar hadden daarop weinig vat. omdat het met beton was ver sterkt. Vlak naast de sluis is de zee dijk doorgebroken over een grote breedte. De eb- en vloedstromen zorgden voor het uitschuren naar de diepte, en zo diep is het gat nu, dat. het gehele betonnen sluiswerk elk ogenblik in het gat kan afglijden. Per vliegtuig werd hei gat ver kend. De volgende dag al kwamen de hulpcolonnes in actie, maar de eerste opzichter die in de buurt kon komen, zag direct, wat hier de moei lijkheden zouden zijn: het gat was onbereikbaar, door de ondermijnde wegen die er heen leidden. En aan de overzijde van het gat kon hele maal niemand op de dijk komen. De genie werd te hulp geroepen. Grommende GMC-vrachtwagens heb ben eerst de lange weg over de Aan was met zand verstevigd. Daarna kwamen de wagens met onderdelen voor de baileybrug die over het gat gebouwd moest worden. Het heelt dagen en dagen geduurd, voordat alle onderdelen op de rampplaats aange komen waren, want de weg was maar een paar uur per dag te be rijden: bij eb namelijk. 9 Maar de brug kwam er. De genie verhuisde naar de Reigersbergse polder bij Rilland en Bath. Achter de laatste militaire truck rukte de eerste dragline over de geteisterde weg. Drie van deze hulpmiddelen hebben de kilometerslange martel gang over de aanvoerwegen gemaakt. Ze begonnen meteen met het dichtgooien van het kanaal door de schorren. Aan het dijkgat behoefden ze voorlopig niet te denken. Verleden week Dinsdag leek het zo ver. De dam ging dicht. In aller ijl werden er nog een paar duizend zandzakken opgebracht en toen lag er een dijk van 25 meter in het kanaal. De vloed kwam op: de dam hield het. De petten gingen al af voor het vreugdegeroep. Maar een half uur na de hoogste stand van het water zakte de zware dam als een pudding in elkaar. De vreselijke druk van het water was te groot gebleken. Opzichter Verkerk wist. dat hij de eerste slag verloren had. en volgens hem had het geen zin. om het op dezelfde manier nog eens te proberen. Dus kwamen de rijswerkers voor het vlechten van zinkstukken. Intus sen maakten draglines het kanaal voor de aanstormende vloedtijen weer vrij. In de loop van deze week zullen er 5 of 6 zinkstukken naar de bodem van het kanaal gaan. Maar er zijn meer problemen. Op de zinkstukken moet zand opge bracht worden. Maar de zand- schippers kwamen eerst kijken en zij vertelden meteen dat ze er niet over dachten om met hun schip bij opkomend tij het kanaal op te varen. Zij vonden het veel te ge vaarlijk. Eenmaal een slippend an ker. zeiden zij en het schip ramt de Baileybrug, of spoelt door het gat de Vijdtpolder in. De keien voor de zinkstukken moeten ook per schip komen. Of deze schipper het wel aandurft, weet men evenmin. Het kan dus zijn, dat zowel zand als stenen per auto van Bergen op Zoom of Woensdrecht moeten wor den aangevoerd, over een weg. die nauwelijks een weg mag heten. Maar toch wordt er hard doorge werkt. De rijswerkers vlechten, de zandzuiger spuit het zand op. de draglines draaien hun bakken rond. Volgende week Donderdag of Vrij dag zal men het gat definitief dicht krijgen. „Want", zegt opzichter Verkerk, „de uitslag staat nu van te voren vast: het gat gaat dan dicht. Dat is bekeken. En anders kan het niet!" Zo vlechten de rijswerkers bij dezelfde wijze zijn duizenden mannen Ossendrechtse haven aan de zink- bij vele dijken bezig de matten te stukken die verdere uitschuring van vlechten, die met stenen verzwaard, breuken moeten verhinderen. Op de- in de gaten worden neergelaten. Een reebok uit het land van Heus- den en Altena en een Yorkshire var ken uit een Portugese fokkerij wonen als gevolg van de watersnood tijde lijk onder één dak in diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Het zwijn, volgens kenners een prima fokbeer, arriveerde per schip. De reebok, ver- door de jachtopzieners zo goed moge- jjjjj beschermd. In de grienden richt- pakt in een zak. die alleen zijn kop vrijliet, is per bestelauto uit Almkerk naar de diergaarde gebracht. Het Portugese varken zal bijdra gen tot het herstel van de Neder landse veestapel. Het dier moet enige tijd in quarantaine blijven, tegelijk met de reebok. Als buurman neeft het de helmcasuaris gekregen, die eerst wel wat verontwaardigd deed over dat voortdurende geknor en ge wroet aan de andere kant van het gaas. De reebok huisde tot voor kort met een reegeit in de grienden oostelijk van de Biesbosch, Het paartje werd lijk 1 te dit sierlijke wild geen schade van enige betekenis aan. Men hoopte zelfs dat zich in dit gebied van gor zen, wilgen en kreken een klein rec- enbestand zou ontwikkelen. Helaas is de bok in het begin van dit jaar zijn wijfje kwijtgeraakt, vermoedelijk door toedoen ven stropers, TT JJren gezwommen Toén het water zijn domein over stroomde heeft het dier urenlang rondgezwommen tot het uitgeput terechtkwam op een droog gebleven stuk grond. Een dierenvriend bracht het naar Blijdorp. waar het weer op krachten is gekomen. Deze Almkerkse évacué draagt nog zijn grijsbruine winterjas, die in April of Mei voor de prachtig-rood- bruine zomenPhcht wordt verwisseld. Hij heeft eet} me\behaarde huid be dekt gewei van rij-ee stangen met aan elke stang een\zijtak. Zo'n gaf felbok is meestal nog geen drie jaar oud. Over enkele weken sterft de ge- weihuic. af, de bok zal zich dan van de jeukende,resten ontdoen door het gewei te 'vegen. Als alles naar wens gaat, wordt hij het volgende jaar een „kapitale bok" of zesender: twee zijtakken aan elke stang. Men heeft goede bedoelingen met deze reebok. Hij krijgt zo gauw mo gelijk gezelschap van een reegeit en dan mag hij met zijn nieuw wijfje terugkeren naar de grienden waaruit hij door het water verdreven werd. De belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkhcden voor niet- agrariërs, waartoe de Canadese re gering onlangs heeft besloten, geldt met ingang van heden ook voor die genen, die zich nog niet voor emi gratie naar Canada hebben aange meld. Aldus deelt de commissaris voor de emigratie mede. De aanmeldingskantoren van de gewestelijke arbeidsbureau's en de particuliere organisaties beschikken thans over lijsten van in Canada bestaande vacatures, die aan velen nieuwe emigratiemogelijkheden bie den. De verruiming omvat drie catago- rieën. Personen, die tot de eerste categorie behoren kunnen, evenals landbouwers, nog dit jaar in onbe perkte aantallen vertrekken. Hiertoe behoren o.a. huishoudelijke hulpen, verpleeghulpen, arbeiders in de vliegtuigbouw. bulldozerchauffeurs, koks etc. Zij, die deel uitmaken van de tweede categorie, dat zijn o.a. onge schoolde mijnarbeiders, steno-typis tes en mannelijk winkelpersoneel kunnen nog dit jaar in beperkte aantalleiv vertrekken. Een derde categorie, waartoe o.a. behoren huisschilders, glazenmakers, timmerlieden, kleermakers, electro- monteurs en uurwerkmakers, zal pas in 1954 en eveneens in beperkte aan tallen kunnen vertrekken. Uitgebreide lijst De lijst van beroepen in totaal is zeer uitgebreid en gevarieerd. De aanmeldingskantoren verstrekken ook gegevens over de aard der werk zaamheden en de vereiste vakbe kwaamheid. Voor alle beroepen geldt, dat een behoorlijke kennis van de Engelse of de Franse taal. in het bijzonder wat de vaktermen be treft, aanwezig moet zijn. Voorts geldt ook bij de nieuwe re geling dc bestaande beperking van de gezinsgrootte te weten: het aan tal gezinsleden beneden de 16 jaar mag niet meer omvatten dan 2 maal het aantal boven de 16. De verruiming houdt geen verband met de toezeggingen van de Canadese regering met betrekking tot de emi gratie van watersnoodslachtoffers. „Verhoog loongrens voor vrijwillige verzekering" (Van onze parlementsredactie) De loongrens voor de vrijwillige ziekenfonds-verzekering staat nog steeds op ƒ3750 terwijl de loongren zen voor de verplichte verzekering reeds enige malen zijn verhoogd. Is. zo vraagt de Commissie voor de Sociale Verzekering uit de Tweede Kamer, de staatssecretaris niet van oordeel, dat een aanpassing dient plaats te vinden?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1