y» Moorddadig plezier dat vast in de markt ligt Oost-Duitse regering heeft strijd tegen de kerken zeer verscherpt MOEILIJKHEDEN? Slachtoffers watersnood 25ste lijst Tien Europese landen in goederenwagenpool Spelden met zwarte koppen Ontslagvergunning en de termijn van opzegging Donderdag 5 Maart 1953 3 DETECTIVE ROMANS TREURIG eigenlijk, dat we dat hebben. Is het niet om te we nen, dat vrouwen, die mij niet meer willen bekijken, omdat ik vliegen haat, dat mannen, die hun huishoudster niet dan schriftelijk durven ontslaan, zich 's avonds en in hun binnenkameren verlustigen aan het knallen van Mausers in de stille nacht, aan het subtielste ver gif, aan de dood via de gasbuis, aan de doffe dreun op het schedel dak? Voor ons onverhuld en onbe schaamd genoegen pijnigen zich honderden schrijvers in de wereld af om nieuwe manieren te beden ken, waarop men zijn medemens van het leven kan beroven; om on- zentwille worden jaarlijks enkele duizenden moorden schriftelijk be dreven. En dan te bedenken, dat wc hier nog maar in de koelte zit ten: Hier niets van dat oplaaien van Engelse hartstochten! Toen Conan Doyle in 1894 besloot een einde te maken aan het leven van Sherlock Holmes, om de een voudige reden, dat hij hem niet meer luchten of zien kon, liet hij hem, verwikkeld in een strijd op leven en dood met de geduchte aartsvijand Moriarty. in een af grond tuimelen. Dag Sherlock! Hij was evenwel de pijp nog niet uit, of een verbitterd lezer doopte de pen in zijn galligste inkt en begon een brief aan Conan Doyle met de aanhef: „Beest!". De eerste geruchten over de we deropstanding van de Grote uit Ba- kerstreet deden in 1903 de ronde. De terugkeer van Sherlock Holmes voltrok zich in een nummer van het Strand Magazine en die nuchtere Engelsen stelden zich ge duldig in rijen op. om dat nummer te kopen. Hebt U vroeger ook zo lang voor de nieuwste Ivans in de rij gestaan? Een eenvoudig schip pertje zei eens tegen Conan Doyle: „Nou meneer, die val in de af grond heeft meneer Holmes geen goed gedaan. Hij is nooit weer de ouwe geworden!" Er zijn nu zelfs clubs, die tussen goede clubdi ners door op ongeregelde tijden verhandelingen publiceren over nieuwe Holmes-documenten. Zo heeft een van de leden indertijd de theorie verdedigd, dat Moriarty eigenlijk Hitler was en schreef de auteur van vele succesvolle detec tiveromans, Rex Stout, een geleerde verhandeling, waarin hij onomstote lijk bewees, dat Watson niemand minder was dan Mevrouw Holmes. Men ziet het. de wetenschap staat niet stil. Omstreeks 1940 schatte de autori teit OP het gebied van de detective- story: Howard Haycraft, dat onge veer een kwart van wat er aan ro mans op de boekenmarkten in Amerika en Engeland verschijnt, gewijd is aan het speurdersverhaal. Het is en blijft merkwaardig, dat het genre alleen in de Engels spre kende landen heeft gebloeid. Frankrijk heeft een bescheiden aan deel geleverd in de romans van Gaston Leroux (Le Mystère de la Cham'ore Jaune) en Maurice Leblanc, de schepper van de Arsène Lupin-figuur en in onze tijd natuurlijk een ruim aandeel door de verbazingwekkende ener gie van Simenon, een Belg, die eigenlijk Georges Sim heet en die tientallen voortreffelijke verhalen 7.00 Radioprogramma VRIJDAG 6 MAART HILVERSUM I 402 M.: VARA: Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek: 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gramo foonmuziek: 8.50 Voor de huisvrouw: 9.05 Gramofoonmuziek: 9.35 Waterstan den: 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", causerie: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gramo foonmuziek: 10.30 Schoolradio: 10.50 Or gelspel; 11.20 Radiofeuilleton: 11.40 Alt en piano. AVRO: 12.00 Musette-orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek; 13.20 Metropole orkest: 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Vierhan dig pianospel; 14.50 Voordracht; "15,10 Bas, bariton en piano: 15.30 Lichte mu ziek; VARA: 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gramofoon muziek; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.45 Hoor spel; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.10 „Boeven, burgers en brigadier", klank beeld. VPRO: 19.30 „Vreugde en ver driet". causerie; 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws; 20.15 Joodse volksliederen; 20.30 Reportage; 20.40 „Aanpassing", causerie. VARA: 21.00 „Het hangt aan de muur en het tikt": 21.25 Lichte mu ziek; 21.50 Buitenlands weekoverzicht: 22.05 Pianorecital. VPRO: 22.40 „Van daag". causerie: 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30—24.00 Orgel spel. HILVERSUM II 298 m.: NCRV: 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Gramofoon muziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Ge wijde muziek: 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huis vrouw: 9.35 Gramofoonmuziek: 10.30 Morgendienst: 11.00 Pianorecital; 11.30 Gramofoonmuziek: 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen: 12.33 Gevarieerde muziek: 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal dubbelkwartet; 13.45 Gra mofoonmuziek: 14.00 „Met oog en oor de wereld door", filmles: 14.30 Omroep orkest en solist: 15.15 Voordracht: 15.35 Gramofooonmuziek; 16.00 „Hoe maakt men een warme bak om vroeg te zaaien", causerie; 16.15 Gramofoonmu ziek; 17.00 Kamermuziek: 17.30 Militaire reportage: 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Gramofoonmu ziek: 18.10 Een goed woord voor een goede zaak; 18.15 Amusementsmuziek: 18.40 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weer berichten: 19.10 Regeringsuitzending: „Verklaring en Toelichting": 19.30 Gra mofoonmuziek: 20.00 Radiokrant: 20.20 Orgelconcert: 20.40 Metropole Orkest: 21.10 „Vincent van Gogh". reportage- klankbeeld: 21.30 Gewijde muziek: 22.C0 Lichte muziek: 22.25 Algemene Kunst rubriek; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten: 23.15 Het Evangelie in Esperanto; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BELG1E 324 M. 1145 Gramofoonmuziek: 12.30 Weer berichten: 12.34 Gramofoonmuziek (Om 12.50 Koersen): 13.00 Nieuws: 13.15 Or gelspel: 14.00 Schoolradio; 15 30 en 15.45 Gramofoonmuziek: 16.00 Kamerorkest en solisten: 17 0(1 Nieuws: 17.10 Gramo foonmuziek: 18.00 Idem: 18.25 Kroniek: 18 30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.40 Gramofoonmuziek: 19.50 Causerie: 20.05 Gramofoonmuziek: 20.15 Sympho- nieorkest en solist (In de pauze: Kunst overzicht): 22.00 Nieuws: 22.10 Causerie: 22 15 Internationale radio-universiteit: 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55—23.00 Nieuws. T ele visie-programma Vrijdag 6 Maart 1953. AVRO: 20 1521.45 uur: 1. Actualiteiten: 2 Documentair boekennroeramma: 3. Weerpraatje: 4. Fragmenten „Sonp of Russia", film; 5. „Brief geheim". éénacter. op zijn naam heeft. Verbazingwek kend. omdat bij een dergelijke over vloed de kwaliteit gehandhaafd bleef. Vergelijkt men Simenon bij voorbeeld met een zo vruchtbaar schrijver als Erie Stanley Gardner in Amerika, dan blijkt al spoedig, dat Simenon begint met een uiterst levendige belangstelling voor de mens, in al zijn vreemde kronkels. Voor Gardner zijn alleen de kron kels van het geval interessant. Daarom zal men, na de eerste 25 Stanley Gardners eerder moedeloos worden dan na de eerste 50 Sime- nons. hoe somber ze ook zijn. De ontzaglijke toevloed in de An gelsaksische landen was oorzaak van het feit, dat enkele topfiguren op dit gebied een soort tien gebo den voor het detective-verhaal (min of meer in scherts) opgesteld heb ben. Langzamerhand ontstond er in Engeland een soort erecode, kwa men er regels voor ..fair play", waaraan de schrijvers zich toch wel zowat moesten houden, wilden ze niet in onmin met hun lezers gera ken. In landen, waar het genre niet zo druk beoefend is, heeft men zich van deze wetten terecht niet veel aangetrokken. Zo is er ook in ons land nooit sprake geweest van een waarlijk opgewekt moord- en-doodslag-leven. Nederland deed er wel aan, maar met mate en nooit helemaal van harte. Maarten Maartens, die in de historie is opgetekend met zijn The Blacx Box Murder hebben wij hier eigenlijk nooit gekend. Wel hebben we ons als jongeling ver- DEN HAAG. Het Informatie bureau van het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft Woensdag een 25ste lijst van geborgen en geïdentifi ceerde slachtoffers van de waters nood uitgegeven, luidende: DREISCHOR SchouwenaarKort, Dina, geb. 23.4.1864 te Nieuwerkerk, weduwe van Jacob Schouwenaar. NIEUW-VOSSEMEER Begraven te Steenbergen: Van der Klundert, Adriana, geb. 19,3.50 te Nw-Vossemeer; Van der Klun dert, Nicolaas Adrianus, geb. 11.9.18 te Steenbergen: Van der Klundert Hamers. Maria Pietemella, geb. 13.10.27 te Willemstad. NIEUWERKERK De BilDe Jonge, Jannetje, geb. 4.10.1894: Van DienstVan Dijke, Anna, geb. 12.8.04; Dorst—Brouwer, Cornelia, geb. 5.11.1898: Kleemans Kort, Catholina W., geb. 3.1.1887; Kluit. Marinus Leendert. geb. 29.1.1885; Kooijman, Leentje J., geb. 27.10.44; PeuteOverbeeke, Adria na, geb. 24.9.06; Quaak. Krijn. geb. van 26.9.1881; Stoutjesdijk. Cornelis, geb. van 3.10.1891; Wandel, Leendert, geb. 26.8.02. OUDE TONGE Bierbooms. Elisabeth Maria. geb. 24.5.38; Bierbooms, Petrus Egidius, geb. 30.9.46; De Boet. Johannes, geb. 23.3.01; Brands, Jacobus A. M„ geb 10.6.1872; Kik—Verwers, Adri- aantje. geb. 23.8.1898: De Korte, Jannetje Elisabeth, geb. 3.11.06; De Laat, Cornelia Josephina. geb. 1.3.04; Los, Jan. geb. 11.2.1878: LosDe Vos. Maria. geb. 31.1.1884: Van NieuwaalOsseweijer, Elisabeth, geb. 2.9.1889; Van NoordDe Berg, Elisabeth, geb. 21.9.1868; Osseweijer, Johan Christiaan, geb. 28.2.1890; Van PeperstratenEsser, Geertrui- da. geb. 5.8.1885; Stoop. Marinus, geb. 23.6.30; Winkels, Wilhelmina, geb. 5.12.1881. Verbindingen worden snel hersteld in rampgebied BREDA. De Waspikse dijk van 's-Grevelduin-Capelle naar Waspik zal eind deze week weer in gebruik kunnen worden genomen. Het gat is gedicht en men is de weg aan het bestraten. De winterdijk van 's-Gre- velduin-Capelle naar Labbegat zal een week later gereed zijn. Er zal slechts éénrichtingsverkeer mogelijk zijn. Over een dag of acht zal de ver binding tussen Bergen op Zoom en Steenbergen voor snelverkeer her steld zijn/ Ook hier geldt éénrich tingsverkeer. heugd over de pogingen van Her man Middendorp, die zo omstreeks 19201930 opereerde met D e Groene Cirkel, Misdaad bij het Roode Hek, De Verdwe nen Diamanten enz. Wel zijn we mateloos geboeid geweest door dat geheimzinnige schokje van G.G. uit onze eerste Ivans: De Man uit Frankrijk (1917) of Het Spook van Vöröshegy; en hebben we. later, allemaal onze har ten niet vastgehouden over de speelsheden van Havank en geme diteerd over de hachelijke grenzen tussen leuk en leuk? In het alge meen heeft men ,zich ook bij ons niet zo om regels bekommerd, kwam het hier in hoofdzaak aan op het plezierige, spannende verhaal. En aan de vraag daarnaar hebben F. R. Eckmar (Jan de Hartog) met zijn Spoken te Koop, Linker been Gezocht, Mr. Roothaert met de Chinese Hand was sing, Onrust op Raubrak- k e n. Willy Corsari, J. A. Ages, Ri co Bulthuis en anderen op dikwijls voortreffelijke wijze voldaan. Er bestaat ook nu nog een bijzon dere belangstelling voor het genre van de kant van de schrijvers. De uitgeverij Bruna heeft in 1952 een prijsvraag uitgeschreven voor een oorspronkelijke detectieve-roman. Er kwamen maar liefst IfiO inzen dingen binnen, waarvan er zeven bekroond werden. De eerste prijs: Parels Voor Nad ra van Joop van den Broek zal in het voorjaar verschijnen. De -jury zei er van: ..De grote verdienste van dit boek is, dat het de lezer de indruk geeft van echtheid, het had allemaal zo kunnen gebeuren". De bepalingen van deze wedstrijd zijn mij onbe kend. evenals het boek van v. d. Broek (het is nog niet verschenen) en de namen van de jury; deze uitspraak onthult evenwel, dat deze jury zich op goed Hollandse wijze vastklemt aan de realiteit en min der aan de klassieke tien geboden van het orthodoxe. Engelse detecti ve-verhaal. Daar staat n.l. nergens: „Ge zult de realiteit aanbidden". Deze jury had, op deze gronden bij voorbeeld de Father Brown Stories van Chesterton onher roepelijk afgewezen. Hetgeen te be treuren ware geweest. Maar wie weet welke ruime vergoedingen we hiervoor in de plaats krijgen? JACQ. DEN HAAN 7iTA een jaar deel te heb ben uitgemaakt van de strijd- krachten der Verenigde Naties in de Koreaanse wateren is Hr. Ms. torpedoboot- jager „Piet Hein" onder bevel van kapt.-luitenant Piet Hein terug uit Korea ter zee A. N. W. von Frijtag Drab. be gisteren in de haven van Nieu- wediep aangeko men. De korporaal-sei ner Remijnse werd opgewacht door zijn twee gelukkige kinde ren. Door nationale ramp: Internationaal congres van touristen niet in Den Haag (Eigen berichtgeving) DEN HAAG Op een vergade ring van de Nederlandse afdeling van de S.K.A.L., de grote interna tionale bond. waarbij het overgrote deel van de toeristenorganisaties pver de hele wereld is aangesloten, is definitief besloten het aanbod om dit jaar voor het eerst een inter nationaal congres van de S.K.A.L. in ons land te organiseren, aan het overkoepelend bestuur te Brussel terug te geven Hoofdmotief voor dit besluit is, dat het in verband met de ramp niet verantwoord is. de gelden die nodig zijn voor deze organisatie, en het amusement van de gasten ongeveer f 30.000.voor dit doel te besteden. Chinees, die vriend heeft doodgeschoten, tot 2% jaar veroordeeld (Van onze correspondent) HAARLEM De rechtbank ver oordeelde de Chinese manufacturer Chi Yu Chung uit Zaandam, die op 17 Juni '52 zijn beste vriend J. Kok heeft doodgeschoten en diens vrouw ernstig gewond, tot 2% jaar, door te brengen in een bijzondere strafge vangenis. Maximum prijzen aardappels vervallen DEN HAAG. De maximumprij zen voor consumptie-aardappelen zijn thans vervalen, de betreffende ver ordening van het Bedrijfschap voor Aardappelen is ingetrokken. Houwer in mijn „Emma" bekneld en gedood (Van onze correspondent) HEERLEN Hedenmorgen is de 38-jarige houwer P J. Wierts uit Schummert op de 546 meter-verdie ping van de staatsmijn ..Emma" te Treebeek met het hoofd bekneld geraakt tussen twee mijnwagens. De man is met zware verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Heerlen, waar hij kort na aankomst is overleden. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Uitbreiding hoeveelheid wagons één der consequenties voor ons land UTRECHT. In de nieuwe West-Europese „goederenwagenpool" der spoorwegen, die de naam zal hebben van „Internationale Goederenwagen- Pool" en waarvoor de overeenkomsten thans te Bern getekend zijn. zullen in totaal een kleine 160.000 goederenwagons worden ingebracht. De pool treedt in werking op 15 Maart. De ondertekenaars zijn de spoorwegmaat schappijen van: België. Denemarken, Duitsland. Frankrijk. Italië. Luxem burg, Nederland, Oostenrijk, Saargebied en Zwitserland. Dit deelde drs D. J. Wansink, directeur der N.S., Woensdag mede. Tot nu toe werd de loop van goe derenwagens over de internationale lijnen geregeld door het RIV (Ri- glomento Internazionale Vehicoli), dat reeds 30 jaar bestaat en waar bij alle Europese landen (ook die van achter het ijzeren gordijn) be trokken zijn. Dit RIV zal in de toekomst niet verdwijnen. Ka rakteristiek voor deze regeling was, dat daarin sprake was van „weder zijds gebruik"' van materieel. Er be stond mogelijkheid van herbelading en beschikbaarheid van vreemd ma terieel in een ander land, maar ge streefd moest worden naar een zo spoedig mogelijke terugzending daar van naar het eigendomsland, en dan liefst: beladen. De wagen behield dus zijn „individualiteit". De nieuwe pool beoogt echter een nog ratio neler wagongebruik door het „we derzijds gebruik" te vervangen door „gemeenschappelijk gebruik". Daar door verliest een goederenwagen dus zijn nationaal karakter en mag vrijelijk worden gebruikt door iedere deelnemer aan de „wagen- pot" (wagenpool). De pool beoogt de leegloop van goederenwagens te verminderen. Wanneer, na de inwerkingtreding van de pool. een beladen Oosten rijkse wagen Nederland binnen komt. kan deze door Nederland ook rustig naar België of Denemarken worden gezonden. Zelfs is het niet verboden de wagen voor binnen lands vervoer te gebruiken. Daar door zal het aantal benodigde wa gens geringer worden. Een van de voorwaarden van de pooi is echter „gelijk oversteken"; er moeten elke dag evenveel pool- wagens het land verlaten als er binnenkomen. Voor de kleine landen mei een klein wagenpark betekent dit. dat zij hun wagenpark moeten uitbreiden. Een overgangsregeling zorgt er echter voor. dat de klei nere landen niet meteen een met de binnenkomst corresponderend aantal wagens behoeven „uit te voe ren". Het zal wel October worden, eer de pool in haar volle omvang zal werken. Daarna heeft men tot Oc tober 1954 tijd te zien. wat de er varingen zijn. Tussen Mei en Oc tober van het volgend jaar zal een nieuwe conferentie worden gehou den. Het heeft er lang naar uitge- Kerk", de interkerkelijke studenten- de weg ruimen van predikanten 7ipn dat hpt rnmmunistisrhp gemeenten in de universiteitssteden, werden de bijeenkomsten, die er zien, aat net commumstiscne zjjn haar cen doorn in het oog zlj jaarlijks en nu reeds voor- de 70ste regiem in de Uostzone van beschouwt vooral de activiteit der keer voor de zending worden gehou- Duitsland het zou laten bii een jongeren als een duidelijk verzet te- den, verboden. Men liet de kleine moov on moor tor,rvrlrlr,oon gen haar eis: alle jeugd alleen in de bijeenkomsten toch doorgaan en de meer en meer terugdringen organisaties der F.D.J. (Freie Deut- politie beperkte zich tot toezien en van de Evangelische (protes- sche Jugend). waar deels aan sport de mededeling, dat er een verbod tantQP) TCprlr naar Haar oicron wordt gedaan, maar ook aan mili- was. Maar de grote, eveneens tradi- lanisej iverK naar naar eigen taire training. Zij greep thans in. In tionele gemeente-samenkomst in de terrein. Dat wil zeggen: alle het eigen leven der kerk. Georgenkirche, waarvoor 2000 men- sen waren samenge stroomd. moest afgebro ken worden. Probst Ja- nicke deelde dti mee, na een gesprek met de po- litie-autoriteiten en zon der nadere opgaaf van kerkelijke bijeenkom sten in kerkelijke ge bouwen; de „Jonge Kerk", in Duitsland, bestaande uit jonge ren vanaf veertien iaar de 12 Februari jl. verdween, op redenen. Met het zingen "van een 1 r- weg naar 't station PfJ. Hamel, stu- lied en het ontvangen van de zegen, leeitljd waarop men „Koniir- dentenpredikant te Halle/Saale. Hij ging de menigte zwijgend uiteen, miert", alleen toegestaan als is onmiskenbaar gearresteerd, want Mwklpnhiir» nntPie«nHp kringen voor bijbelstudie en o.a. voor „bijzondere bijeen- denten aan een verhoor werden on- jgj gehorend aan de]Evange- komsten" toestemming van de plaatselijke ten. polltle-autoritei- dentenpredikanten in Oost-Duits- 11 land een vooraanstaande figuur. iange tunhttuisstral veroordseld. en In Hohennauen bij Berlijn (Oost- «Jgfc?nfi?keerd Ofschoon een dertigtal predikanten zóne) keerde Pf. dr Winterhager „i® toXoUite Ji?" in arrest is - sommigen reeds sedert van een bezoek bii de plaatselijke d»sild"and„klrifffi® 1945 nam het aantal arrestaties politie niet terug. In Lohmen (Mee- „®®]4e de betrokken rechter mede onder hen niet toe. bleef het bij klenburg) werd Pf. K. A. Brand °0pd^-ch.t, kleine, maar hinderlijke en vaak on- gearresteerd, op beschuldiging van a ministerie in Oost-Berlijn. begrepen plagerijen. Intussen, het „staatsvijandige uitingen." Pf. Win- De kerkstrijd is openlijk begon- enige kerkelijke orgaan, „Die Esta- terhager neemt een belangrijke plaats nen. Hiï zal van communistische zij- fette", werd kort geleden verboden: in in het oecumenisch werk der ker- de zeker niet worden gestaakt of papiergebrek. Hetzelfde lot trof het ken. In Berlijn-Oost werd dezer da- verzacht. De kerk in Oost-Duits- r..k-orgaan #„Christoforus". om de- gen ,na een preek, gearresteerd de land overwegend protestants —staat zelfde reden. Die redenen herinne- jeugdpvedikant Georg. voor een volledige bedreiging. Wij ren wij ons uit de nazi-tijd te goed. De geschiedenis herhaalt zich dus moeten dit goed onder ogen zien. Sedert enkele weken is in deze si- als destijds onder Hitier. Echter in teneinde niet opnieuw te laat ge- tuatie een duidelijke verandering in- een veel geraffineerder vorm. Maar waarschuwd te zijn. En dat temeer getreden. De Oost-Duitse overheid ook. met aan de kant der Oost- nu er blijkbaar zelfs in Nederland heeft haar in feite geniepige taktiek Duitse predikanten, veel meer erva- nog enkele dienaren der kerk zijn, jegens de Kerk verwisseld voor een ring en inzicht. die menen, dat zij het communisme frontale aanval. De grote belangstel- In Halle het ingrijpen der auto- en zijn mantelorganisaties straffe- ling voor de arbeid der „Jonge riteiten beperkt zich niet tot het uit loos in de kaart kunnen spelen. Na 1 April zonder visum naar Duitsland? DEN HAAG- De West-Duitse Bondsdag heeft onlangs de Duitse re gering verzocht burgers van de OEES-landen tot Duitsland toe te la ten zonder visum. Hoewel de Bonds regering nog geen besluit heeft ge nomen wordt thans verwacht dat onderdanen van de OEES-landen die een kort bezoek aan Duitsland wil len brengen met ingang van 1 April geen visum meer nodig zullen heb ben. Te verwachten is echter, dat de Duitse regering van haar kant er bij de regering van de landen voor wier staatsburgers deze regeling zal gel den o.a. Nederland on aan zal dringen de regeling wederkerig toe te passen. door Constance en Gwenyth Little „Dat was een andere. Jok je wel tel me nu asjeblieft hoeveel haring eens, Smithy? Je zei, dat er over je hebt gekocht en wat nog die eerste haring ruzie zou komen meer Ik loodst^ haar de hal in en zei Hij overwoog mijn vraag even en lachte toen bij de herinnering. „De haringen waren mijn enige buitensporigheid ik heb er zes gekocht." Ik snakte naar adem, maar hij lichtte toe: „Ik merkte, dat jij ervan houdt en ik dacht, dat het een goedkope manier was om Joe gevoed te houden." mijn badjas dichter om me heen. hald en ik in 'een spelletje bridge bgt me beter zei Joe Ik zei stevig teeen mezelf dat verwikkeld geraakt: we waren nog en er is niets gebeurd." „Omdat ze besloot hem voor Zon dag te bewaren. Maar nu we hem twee keer gegeten hebben, zal. er ruzie komen." „Je behoorde de feiten beter te kennen," zei hij beslist „Vanmid dag toen jij waarschijnlijk een dut je deed. waren Amy, Rosalie. Do- flink Ga naar heH #»n ?\t> -rnve-r-1 ««"uuuu* uuuer ecu cuui- aan ue eeiaie uitmunt: luen L>viis rS:,i;i.Ga.lLay,ïeiH,'LSe "l'* dat haar om- rich ,ot ons kwam wenden Ze rei. „De rest van de bestelling was mogelijk slaap te krijgen. Ik wel voor alles hier zorgen, keek me dankbaar aan en ging er snel vandoor; ik deed Freda's deur dicht en sloot haar aan de buiten kant. Vervolgens ging ik naar mijn eigen kamer en sloot de verbin dingsdeur met die van Freda. Terwijl ik door de hal liep vroeg ik me angstig af of er genoeg kof fie was om nu een pot te zetten èn stevig tegen mezelf, dat verwikkeld geraakt: we waren nog Rhynda natuurlijk onder een enor- aan de eerste manche toen Doris 1 k Amv"~ sine m*. nrnlr ieofri„ o,-, haar- ti»i hh. i-,..aiv, iooojoo v-,a\ neiemaai ae zaax van Amy Bing Richard verder, „en ik kan ge makkelijker vertellen wat ze niet heeft gekocht dan andersom. Toen ,Het eten is hier verschrikke- ze zich tenslotte een weg had ge luk". interrumpeerde Joe vadsig, baand naar de afdeling sterke dat met Joe. deze befaamde veel over de vloer I «it u, ua icLiup cii uai naai v. 7' standigheden, als ze inderdaad verwachting was, allerellendigst vraat, waren. Ik besloot in contact met haar familie te komen, opdat die haar konden weghalen en voor haar zorgen. Ik ging naar de keuken beneden het hele huis meer te zijn." en vond er Joe en Richard aan tafel, druk aan het eten. Er was voor een derde persoon gedekt. „Doris gaf ons een lijst van krui- stoeien* entafels""f oen~we weg- „Er scheen," ging Richard voort, drank, heb ik haar er op gewezen, „zelfs geen stuk bedorven fkaas in dat haar tante Mabel geheelont- et hele huis meer te zijn." houdster is. maar ze negeerde me. „Als het bederft, stopt ze het in Ze kocht alle.; wat je voor een de muizevallen," mompelde ik. cocktail-bar nodig hebt. behalve de een bii liet ontbijt. Ik wist dat de „Voor wie?", vroeg ik. „Uwes", zei denierswaren, legde uit, dat ze me- gingen had de winkelier tranen in voorraden erg klein waren en dat mevrouw Ballinger, ondanks alle zorgen, de koorden van de beurs Richard. Ik ging zitten en nam wat kof fie. „Hoe wist je dat ik zou ko- u A, *uu «vu- len zorgen nauw bleef aanhalen. Als ze er men?" Hij stapelde wat eten op konden laten achter zou komen dat wij koffie mijn bord en zei vriendelijk: „Dat riot tg drinken doe je altijd. Ik heb nog nooit van mijn leven iemand gezien, met zo een neus voor waar er iets te eten valt." vrouw Ballinger niet wilde lastig de ogen." vallen en vroeg ons ervoor te wil- verkwistten. door deze om drie uur in de nacht, was ze er beslist toe in staat, een glas heet water aan te bevelen als een gezonde drank bij het ontbijt. Toen ik langs Rhynda's kamer liep werd ik getroffen door het ge luid van haar stem. en ik ver traagde mijn schreden om te luiste ren. Ik kon er echter niets van „Als jü hier bijna negen maan den zou hebben gewoond, zou je blik. „was die haring niet voor ons .jj bestemd." „Integendeel" **'- ook voortdurend honger hebben," zei ik boos. „Ik heb niettemin voortdurend Ik greep naar mijn hoofd en dat we alles kreunde. „Mevrouw Ballinger zal opschrijven, want een beroerte krijgen, als ze die re kening ontvangt na alles wat ze al heeft meegemaakt." „Is ze failliet?", vroeg Joe. „Neen", zei ik. „maar ze houdt er nu eenmaal niet van. geld uit te geven." Joe knikte begrijpend. „Zo ben ik zelf ook. Ik ben met niets be- dat mevrouw Ballinger een reke ning in die zaak had. We zijn met mijn wagen naar het dorp geweest en hebben alles gekocht, wat er op de lijst stond." Zelfs dan'., zei ik pa een ogen Ri chard. „ik heb hem expres voor gonnen en vandaag zou ik een ons gekocht. Mevrouw Ballinger cheque voor tienduizend en meer en om naar hem te kijken, maar op hjj had nog steeds zijn gezicht over verstaan en omdat ik enigszins be- honger. Maar op dat punt wint Joe zorgó over haar was. stootte ik de het. geloof ik, van ons allemaal." deur op een kier en gluurde naar Richard en ik hielden op met kau- t innen. Ze praatte in haar slaap, vreemde gillerige toon en het was ri^t te verstaan, totdat ze plotse ling heej duidelijk zei: „De baby moet sterven HOOFDSTUK 14 Ik deed haastig een stap terug en sloot de deur. Ik huiverde en trok mag een van de andere hebben.' „Een van de andere?' ik hol. kunnen tekenen." Hij wipte zijn herhaalde stoel achterover, haalde een tan- densteker te voorschijn en nam IT S a8aebd°S eaanSoTk VH" "«Snd anï." «n aer geen aandacht aan ons. - „Smithy", zei hij geduldig. zou ons triomfantelijk op. je nu niet eens w'illen beseffen, dat „Knap werk", zei Richard bewon- jij ontslagen bent en dat mevrouw derend. „Vergeet niet. ons een che- Het daagde met plotselinge schrik koning krijgt' in me. dat we alweer haring aten. „Ze is het vergeten" ..Richard", zei ik zwak. „deze vis drietig, - - - - hebben we de afgelopen nacht al opgegeten." que te sturen als we gaan trou- zal moeten schoppen, als ze de re- wen." Joe liet zijn stoel weer met een plof omlaac komen en leunde zei ik ver- voorover, terwijl hij zijn ogen ,en ongelukkigerwijs moet dichtkneep. „Zijn jullie van plan ik het ook maar vergeten tot ik te trouwen?" wat meer geld heb gespaard. Ver- flWlUWTWHil Wij seven raad DOOR de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van het ontslagrecht is de kwestie van de onderlinge verhouding van het z.g.n. ontslagverbod en de opzegtermijn weer eens in de belang stelling komen te staan. Wij ontvingen daarover dan ook enkele vragen. De nieuwe wet laten we hier verder buiten beschouwing, ten eerste omdat deze de Eerste Kamer nog moet passeren en dus voorlopig niet in werking treedt en ten tweede omdat zij in de verhouding tussen opzegging van de dienstbetrekking en vergunning van de Directeur van het Arbeidsbureau tot beëindiging van de dienstbetrekking weinig verandering zal brengen. Over het algemeen op het slechts zijn vereiste van vergunning twee uitzonderingen nl. bij onder ling goedvinden en ingeval van een dringende reden. Er zijn nog een paar andere uitzonderingen doch die zijn niet van zoveel be lang en we laten deze buiten be schouwing. Om de dienstbetrekking te kun nen beëindigen is de vergunning van het Arbeidsbureau echter niet voldoende. De dienstbetrekking moet ook nog behoorlijk worden opgezegd. Bij een dienstbetrekking voor onbepaalde tijd is de opzeg termijn gelijk aan de tijd die ge woonlijk verstrijkt tussen twee op eenvolgende loonbetalingen. Boven dien behoort de opzegging te ge schieden tegen een gebruikelijke dag. In bedrijven bv. waar de loonweek loopt van Woensdag tot en met Dinsdag en de loonbetaling op Dinsdag plaats vindt, moet weliswaar met minstens een week worden opgezegd, maar te vens tegen een gebruikelijke dag. dat is dus Zaterdag cn niet Woensaag. Op deze wijze kan de opzegtermyn eens enkele dagen verlengd worden. Hoe zit het nu met de ontslagvergun ning? In de gevallen waarin ontslag vergunning is vereist, is de opzegging van nul en gener waaide, zolang de vergunning niet is verleend. Bv. een werkgever zegt op Zaterdag 28 Fe bruari zijn arbeider op tegen Zater dag 7 Maart. Hij vraagt op 28 Februari ook de ontslagvergunning aan. die op Woensdag 4 Maart wordt verleend. De opzegging van 28 Februari was waar deloos. omdat op die dag de vergunning nog niet was verkregen. Of eigenlijk helemaal waardeloos was die opzeg ging toch niet. De werkgever hoeft op Woensdag 4 Maart niet opnieuw op te zeggen, maar de opzegging van 28 Fe bruari geldt als een opzegging die ge daan is op de dag. waarop de vergun ning werd verleend. Deze dag was in ons geval een Woensdag cn omdat met cen week en bovendien tegen een ge bruikelijke dag moet worden opgezegd, kan de opzegging dus pas gelden tegen Zaterdag 14 Maart. Een opzegging, ge daan zonder vergunning, geldt dus auto matisch als een opzegging, gedaan tegen de vroegste dag, welke mogelijk is. ge rekend vanaf de dag waarop de ver gunning is verleend. Staat op de ver- o met autobussen. Een bepaald tijdstip (Wordt vervolgd.) gunning" een bepaalde datum "vermeld, as evenwel nog allerminst te noemen. als de datum waartegen de opzegging mag geschieden, dan geldt uiteraard die datum als vroegste datum waarte gen kan worden opgezegd, tenminste als die datum dezelfde is of verder weg is gelegen, dan de datum, zoals die hierboven is berekend. Vermeldt de vergunning een vroegere datum, dan geldt als datum waartegen de dienst betrekking op zijn vroegst kan worden beëindigd, toch de datum zoals die hierboven is berekend. Zou in ons voorbeeld de vergunning op Woensdag 4 Maart worden verleend en vermelden, dat de dienstbetrekking tegen 7 Maart mag worden opgezegd, dan geldt toch de 14de Maart als de datum, waartegen op zijn vroegst mag worden beëindigd. Zou op de vergunning echter vermeld staan, dat de betrekking pas tegen 21 Maart beëindigd kan worden, dan geldt naar onze mening de 21ste als beëindi gingsdatum. Poolse piloot met Mig gevlucht ROENNE. Vanmorgen is een Russische Mig-15 op het vliegveld Roenne op Bornholm aan de grond gezet door een Poolse piloot, die uit zijn vaderland is ontsnapt. Men gelooft dat dit de eerste maal is dat een van de Russische straal jagers, die het belangrijkste onder deel vormen van de communistische luchtmacht in Korea, er in geslaagd is onbeschadigd het IJzeren Gordijn te passeren en in het Westen te lan den. Roosendaal—Vlissingen per trein in September? UTRECHT. Naar het ANP van de directie der N.S. verneemt, zal het naar schatting zeker September wor den, eer de spoorwegverbinding Roo- sendaal-Vlissingen weer in haar ge heel hersteld kan worden. Getracht zal echter worden reeds voordien de treinen te laten rijden respectieve lijk tot Krabbendijke en Kapelle-Bie- zelinge en de verbinding tussen deze twee plaatsen dan te onderhouden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1