STALINS TOESTAND WERELD WACHT IN IS KRITIEK SPANNING De klop op de deur Londens specialist: Einde elk ogenblik komen kan KREMLIN GAF HELE DAG GEEN NIEUWS Europese verdragen 18 en 19 Maart in Bondsdag Grootscheeps hulpplan van Internationale Rode Kruis Rampenfonds: f 70,7 millioen Militaire zege ook zonder uitbreiding oorlog mogelijk N' 13e Jaargang, no. 54 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Donderdag 5 Maart 1953 HET ROTTERDAMSCH PAROL Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: SJ. van der Schaaf Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 ItyMi») Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal f 6,05; losse nummers 10 ct LONDEN „Het is onwaarschijn lijk, dat Stalin het haalt. Het einde kan elk ogenblik komen", dat verklaar de een Londens specialist na het horen van het laatste bulletin, dat het Rus sische persbureau Tass vanmorgen over de gezondheidstoestand van de Russi sche staatsleider Stalin heeft uitgege ven. In het bulletin, dat door de artsen van Stalin was getekend, werd gezegd, dat de toestand van de Russische pre mier „voortdurend zeer ernstig blijft". De maarschalk verkeert nog steeds in diepe bewusteloosheid. Ademhaling en hartwerking blijven onregelmatig. Het bericht werd vanmorgen in Londen om half vijf plaatselijke tijd ontvangen. Het is het eerste nieuws over Stalins toestand sinds het oorspronkelijke com muniqué over zijn ziekte en het eerste medische bulletin op 4 Maart werden uitgegeven. Wisjinsky maakt zich gereed voor vertrek (Van onze correspondent) NEW YORK. Er was vanzelf sprekend geringe belangstelling voor het gebeuren in de politieke commis sie der Verenigde Naties gisteren, waar Polen alleen het woord liet voe ren. De afhankelijkheid ging zo ver, dat de minister van Buitenlandse Za ken, Skrzesezeski, zijn rede in het Russisch uitsprak. De ambassadeur in Amerika, Zorin, nam de plaats in van Wisjinsky, die naar verluidt een overhaast vertrek voorbereidt. De reacties in de wandelgangen op het nieuws van Stalins ziekte betrof fen minder wie dan wat men na zijn dood mag verwachten. Een passage in een der Russische bulletins, waar in de regering het vertrouwen uit spreekt, dat partij en volk in deze moeilijke uren de grootste eenheid zullen vormen, bleek de enige aan leiding tot het commentaar, dat dit bericht op interne moeilijkheden zou kunnen duiden. Als dat zo is, acht men het alleen een reden voor gro tere bekommernis, daar de strijd om de opvolging de kwestie oorlog of vrede op de spits zou kunnen drijven. In ieder geval acht men de laatste kans op enig resultaat bij de Korea- debatten verkeken. Er is in dit op zicht een soortgelijke situatie ont staan als toen de najaarsassemblee zich geremd zag door de onzekerheid inzake de presidentswisseling in Amerika. LONDEN. De Turkse premier, Menderes, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Koprulu, vertrek ken Maandag naar Parijs voor be sprekingen met de Franse regering, aldus meldt radio-Ankara. Boven het Kremlin wapperde gisteren en vannacht in sckijnwerperlicht de rode vlag nog steeds in top. Vele Russen, die Woensdag over het Rode plein liepen, keken naar die vlag en naar de gebouwen van het Kremlin, waar hun staatsleider. Jozef Wissarionowitsj Stalin ernstig ziek ligt. De hele dag gaven noch de radio, noch de dagbladen in Moskou enig verder nieuws. De Russen werden in spanning gehouden over de toestand van hun staatshoofd. In de straten van de Russische hoofdstad was van deze span ning weinig te merken. De Russen deden normaal hun werk. Doch in de kerken, waar duizenden gelovigen hebben gebeden voor zijn gezondheid, bleek dat geen Rus de betekenis van het regeringscommuniqué heeft mis verstaan. Nu dan vanmorgen eindelijk het tweede communiqué is uitgege ven. heeft de communistische wereld weinig hoop meer, dat haar leider van zijn ziekte zal herstellen. De Russen, de communisten, de hele wereld wacht in spanning op het moment, dat de rode vlag boven het Kremlin zal worden gestreken. In het bulletin van vanmorgen wordt gezegd, dat de hersenbloe ding die het gevolg was van hoge bloeddruk en aderverkalking, het geheel van de hersenen- schade heeft toegebracht. De voornaamste ademhalingsfuncties zijn belem merd. In de nacht van 3 op 4 Maai't is de bloedsomloop slechter geworden en werden de sympto men van zuurstof tekort duidelijker. Door verschillende behandelingen ging in de morgen van 4 Maart de ademhaling wat beter, maar in de loop van de dag ging de toe stand weer achtei-üit. Het adem halingstempo werd 36 per minuut. De bloeddruk bleef hoog 210 maximum en 110 minimum. Mei een onregelmatige pols van 108 tot 116. In longen en buikorganen zijn de laatste 24 uur geen belangrijke wijzigingen geconstateerd. Het aan tal witte bloedlichaampjes is naar verhouding toegenomen. De li chaamstemperatuur was maximaal 38.6. Tegen het einde van de 4e Maart was de gezondheidstoestand VERRASSEND BESLUIT: BONN. De raad der oudsten van de West-Duitse bondsdag heeft Woensdag het verrassende besluit genomen de ratificatie van de Europese verdragen door de Bondsdag op 18 en 19 Maart te voltooien. De verrassing van liet besluit schuilt niet in de onzekere vooruitzichten, die na de confe rentie van Rome voor de verdragen nog bestaan, docli veeleer in het feit, dat men het niet nodig heeft geacht een uitspraak van het gerecht in Karls ruhe af te wachten. Zoals bekend was de ratificatie in December opge houden om de regeringscoalitie in de gelegenheid te stellen de verdragen voor het gerecht te brengen op de wijze zoals zij dat wenste. Hangende deze uitspraak werd toen geen beslissing door het parlement mogelijk geacht. van Stalin onafgebroken zeer ern stig. De patiënt verkeert in 'n staat van diepe bewusteloosheid. De ze nuwregeling van de ademhaling en de hartwerking blijven ernstig ge stoord." Walter Ulbricht, de secretaris-ge neraal van de Oostduitse communis tische pax-tij, is gisteravond per vliegtuig uit Berlijn naar Moskou vertrokken. In Oostduitse regerings kringen heeft men bekend gemaakt, dat alle leiders van de satellietsta ten naar Moskou zijn ontboden voor zeer belangrijke besprekingen. Walter Ulbricht werd telefonisch naar Moskou ontboden. President Eisenhower belegde Woensdag onmiddellijk een bespre king met de directeur van de cen trale inlichtingendienst. Allan Dul les. en leden van de staf van het Witte Huis. toen hij het nieuws van Stalins ziekte vernam. Later gaf de president een verklaring uit. waarin hij zei. dat op dit ogenblik in de geschiedenis de gedachten van de Amerikanen uitgaan naar de gehele bevolking van de Sowjet-Unie. „Af gezien van de persoonlijkheid dei- regeringspersonen blijft ons gebed, dat de Almachtige zal blijven wa ken over het volk van dat uitge strekte land om het de gelegenheid te verschaffen te leven in een we reld, waar alle mannen, vrouwen en kinderen in vrede en kameraad schap wonen.'' Een van de merkwaardigste reac ties in Amerikaanse kringen is, dat velen, die Stalin tot nu toe als ge haat symbool van de koude oorlog zagen, zijn heengaan plotseling vre zen als een verscherping van de wereldspanning. Zij herinneren aan zijn interventic ten gunste van de Verenigde Naties tijdens het kritie ke moment in San Francisco. De verklaring, die Eisenhower direct aan het Russische volk richtte, heeft een algemeen gunstige indruk gemaakt. Het gat in de Vierde weg" bij Rilland Bath wordt gedicht. Een steunpunt op de schouders van de dijkwerkers op weg naar zijn plaats van bestemming. Twee mijnwerkers in „Laura" verongelukt één overleden HEERLEN. Bij een instorting op de 378 meter verdieping in de mijn „Laura" te Eygelshoven zijn Woens dagmiddag de 32-jarige meesterhou- I vver W. Meijers en de hulphouwer H. 1 Jurgen onder vallend gesteente ge raakt. Toen zij waren bevrijd bleek de heer Meijers te zijn overleden; de heer Jurgen moest naar het zieken huis worden overgebracht. Zijn toe stand was hedenmorgen redelijk wel. Zes personen vermoord door Maoe Maoe NAIROBI. Leden van de Maoe- Maoe hebben vier Afrikaanse po litiemannen on de echtgenoten van twee van hen vermoord bij een overval op een politiepost, ten Noor den van Nanjoeki. welke Dinsdag avond werd gedaan. Het gebouw werd platgebrand. Twee andere Afrikaanse politiemannen wisten te ontsnappen. Nanjoeki ligt op on geveer 150 km ten Noord-Oosten van Nairobi. Er zijn twee redenen aan te wij zen voor deze nieuwe opmerkelij ke koerswijziging van de rege ringscoalitie van Bonn. In de eer ste plaats schijnt men er in rege ringskringen bij voorbaat reeds van overtuigd, dat het staatsge- rechtshof de klacht der regerings partijen niet ontvankelijk zal ver klaren. Met andere woorden, dat het geen uitspraak over de grond wettelijkheid der verdragen zal willen doen, vooraleer de Bonds dag ze geratificeerd heeft. Het reeds vroeger geformuleerde stand punt van het gerecht is namelijk, dat het slechts wetten en geen wetsontwerpen aan de grondwet kan toetsen. Zoals de stand van zaken nu is ligt het dus voor de hand. dat deze toetsing na de ra tificatie zal geschieden. Dr Ade nauer heeft dit in December willen voorkomen, daar zulk een behan deling de uiteindelijke ratificatie voor onbepaalde tijd zou kunnen ophouden. Nu duidelijk geworden is, dat met een ratificatie in an dere landen voor lange tijd niet te rekenen valt. is het element van tijdnood voor de regeringscoalitie tendele weg gevallen. Men meent nu vooral op de openbare mening in Amerika een grote indruk te kunnen maken door de geste van een ratificatie door de Bondsdag. Deze politieke argumenten voor de koerswijziging van de regering nemen echter niet weg. dat in vele kringen deze geste als een nieuwe onvriendelijkheid tegenover het gerecht wordt beschouwd. Van het gerecht is een uitspraak gevraagd, die naar opvatting van de coalitie de weg naar ratificatie van de verdragen door een enkelvoudige meerderheid moest openen. Thans forceert men de ratificatie zonder de zelf gevraagde uitspraak af te wachten, een geste die naar veler oordeel een nieuwe slag toebrengt aan de autoriteit van het hoogste staatsgerecht. VOOR W TERSNOODSLA CHTOFFERS Linnengoed, landbouwwerktuigen en nieuwe woningen naar rampgebieden (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Internationale Liga van Rode Kruis-organisaties werkt aan een aantal projecten die aan 60.000 Nederlanders uit de getroffen gebieden een nieuwe inhoud van de linnenkast, aan gezinnen die huizen hebben verloren nieuwe woningen, en aan boeren die hun landbouwwerk tuigen hebben verloren nieuwe gereedschappen zullen verzekeren. Een programma, dat naar ruwe schatting omstreeks 40 millioen gulden aan nieuwe goederen moet opleveren, is thans ten dele in uitvoering en ten dele in voorbereiding, aldus deelde ons Woensdag de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis, de heer Walter B. G. Reynolds, mede. Niet minder dan 24 van de 71 bij de Liga aangesloten nationale or ganisaties werken aan dit enorme project mede. Zij verzamelen in de landen waar zij werken de gelden die nog altijd in brede stroom bin nenvloeien. Voor de besteding van deze gelden is thans een aantal projecten opgesteld, opdat de door millioenen bijeengebrachte gelden op de meest efficiënte wijze zullen worden besteed. In overleg met de Nederlandse autoriteiten is thans reeds een eer ste project definitief goedgekeurd. Dat is het z.g. textiel-plan dat be oogt, aan alle gezinnen wier huis raad door de overstroming vernie tigd is. een nieuwe linnenkast te verzekeren. Naar schatting zullen 12.000 gezinnen, gemiddeld bestaan de uit vijf personen, door dit tex- tiel-plan worden geholpen. Het tex- tiel-pakket, dat aan ieder gezin zal worden uitgereikt zodra het zich weer in eigen woning kan vestigen, bestaat uit vier lakens, vier kinder- lakens, zes babjTakens. twee kus senslopen, twee dekens, één matras per persoon en zes keukenhanddoe ken. twaalf badhanddoeken, één tafellaken en enige andere goederen per gezin. Deze goederen zullen in de landen waar het geld is inge zameld worden vervaardigd. Men verwacht dat de laatste ge troffenen over ongeveer twee iaar weer op eigen benen in eigen wo ning zullen kunnen staan. De Liga zal er naar streven haar hulppro gramma zo af te wikkelen dat ieder gezin, dat weer naar eigen nenpal gaat, akket in ontvangst kan nemen. Tl TP D A MP» nationale ..LftL IxAMt fotoboek ..De OP DE PERS RlX?£n 500.000 exemplaren verschijnen. Drie papierfabrieken zijn bezig het papier te vervaardigen; zeven grote druk kerijen hebben op zich genomen deze enorme oplage te drukken. Dezer dagen is na het gereedkomen van de eerste hoeveelheden papier met het drukken begonnen, doch het zal nog weken duren, eer tot de af levering aan het publiek kan wor den overgegaan. Tien binderijen hebben zich belast met het binden van het boek. De eerste pagina's komen van de pers. MIAMI. (Florida). De vroegere wereldkampioen Joey Maxim heeft in 10 ronden op punten gewonnen van de bokser Danny Nardico. Aanhoudend rustig weer Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrijdag avond: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend bijna over al laaghangende be wolking of mist Over dag plaatselijk opkla ringen. Weinig wind. Dezelfde of iets hoge re temperaturen. 6 Maart Zon op 7 u 16 m onder 18 u 28 m: Maan op 0 14 m onder 8 u 31 m. HET W EER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Max.temp Neersl Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Helsinki Zw. bew. W.N.W. 3 - 13 C 0 Oslo Nevel Windstil -2 0 Stockholm Licht bew Windstil -5 0 Kopenhagen Mist W.N.W. 1 -0 0.1 Londen Mist N.W. 1 0 Amsterdam Geh. bew. N.W. 3 3 0 Brussel Mist O.N.O. 2 2 0 Parijs Nevel N. 3 -0 0 Bordeaux- Onbew. Windstil -0 0 Nice Zw. bew. N.4 6 0 Warschau Onbew. N.N.O. 6 -5 0.1 Berlijn Nevel N.N.0.1 3 2 Frankfort Nevel W.N.W. 3 4 0 Mtincben Regen W.N.W. 5 3 0.1 Wenen Regen N.N.W. 7 S 6 Het landbouwplan wil de boeren weer in het bezit stellen van de landbouwwerktuigen, die zij nodig hebben. Met dit project is ongeveer tien millioen gulden gemoeid. Te verwachten is dat aan dat plan En geland, Duitsland. Canada, de V.S., Frankrijk, België. Oostenrijk, De nemarken. Zweden en Zwitserland zullen deelnemen. Ten slotte is dan ook nog in on derzoek een huizen-nlan. dat be oogt aan de gezinnen die hun hui- zen ziin kwijt geraakt een nieuw vak DordrechtBreda, dat door de huis ter beschikking te stellen, j overstromingen zwaar beschadigd Daartoe zal men de vooral in de werd, hervat kan worden. Berichten V.S. en Canada zeer bekende mon- j die reeds een bepaalde datum noem- tagewoningen als voorbeeld kunnen den, moeten op zijn minst genomen nemen. 1 zeer voorbarig genoemd worden. Auto's nog niet over de Moerdijkbrug DEN HAAG. Naar aanleiding van verzoeken van automobilisten uit Brabant en Zeeland om te trachten voor hen vergunning te verkrijgen voor het berijden van de weg van Breda over de Moerdijkbrug heeft de KNAC zich tot de desbetreffende Waterstaatsinstantie gewend om na te gaan of inwilliging daarvan mo gelijk zou zijn. In verband met de werkzaamheden, die door een druk verkeer ernstig zouden worden be moeilijkt, kan van een vergunning echter geen sprake zijn, zodat men genoodzaakt zal zijn de bekende om weg te volgen. DEN HAAG. Tot Woens dagavond was bij 't Nationaal Rampenfonds een bedrag van 70.7 millioen gulden binnen gekomen. Maandagavond was de stand ruim 69 millioen. Opening baanvak Breda Dordrecht nog onzeker UTRECHT. Naar wij vernemen, staat nog in het geheel niet vast. wanneer de treinenloop op het baan- WASHINGTON. De verbonden strijdkrachten in Korea kunnen een militaire overwinning in Korea behalen zonder dat het noodzakelftk is dat de oorlog wordt uitgebreid, verklaarde Woensdag generaal Van Fleet oud-commandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Volgens Van Fleet heeft het achtste leger een „volledig overwicht" op de communisten wat de hoedanigheid van de troepen, de vuurkracht en de bewegelijkheid en het aanpassingsvermogen aan nieuwe omstandig heden aangaat. Over de betekenis van de strijd in Korea zeide de Generaal, dat naar zijn persoonlijk oordeel de val van Korea waarschijnlijk de val van heel Azië zal medebrengen. „Wij moeten in Korea winnen en het moet een militaire overwinning zijn." aldus de generaal. Het is volgens Van Fleet nood zakelijk dat de Amerikaanse troe pen in Korea blijven. Ook zeide de generaal dat nieuwe Zuidkoreaanse divisies kunnen worden opgeleid en uitgerust voor een fractie van de kosten van de opleiding en uit rusting van een Amerikaanse divi sie. Voor het krijgsgevangenen- vraagstuk bestaat volgens Van Fleet maar één oplossing: „Overwinning". In de laatste maanden is veel Rus sisch oorlogsmateriaal naar Korea gevoerd, aldus Van Fleet. De Britse minister van Defensie, veldmaarschalk Alexander, heeft Woensdag in het Britse Hogerhuis verklaard dat hij vol vertrouwen is dat de strijdkrachten in Korea een grote doorbraak kunnen voorkomen. Er zijn volgens de minister geen L tekenen die er op wijzen dat een rokkenen. groot offensief op handen is, maar het is altijd mogelijk, dat de vijand een offensief inzet zonder dat er te voren veel van te bespeuren is. Actie Rampenfonds eindigt waarschijnlijk op 1 April ("Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De verwachting bestaat, dat de inzamelingsactie voor het Nationale Rampenfonds per 1 April zal worden afgesloten. In de loop van deze week zal hier over waarschijnlijk de beslissing vallen. Het afsluiten van de inzamelings actie betekent met. dat men reeds over genoeg middelen beschikt. De toestand is nog altijd niet geheel te overzien. Een te lang voortzetten van de actie zou echter op de duur de middenstand teveel schade be- MET VERNIELENDE KRACHT stroomt het zeewater door het gat, dat weer geslagen is in de Vierde Weg" bij Rilland Bath, die soldaten met zakken zand hadden hersteld. Manschappen van de verbindingstroepen trek ken een telefoonkabel, die over het nooddijkje was gelegd, uit de kolkende golven. STALIN zal Eisenhower niet meer en Churchill niet weer ontmoe ten. Machtigen der aarde hebben dit gemeen met de machtelozen, dat zij eenmaal sterven. De dood maakt geen onderscheid. Dreunend klopt hij thans aan de poorten van het Kremlin. Dat hel ditmaal ernst is, blijkt uit de offi ciële berichten. Stalin is wel eerder erpstig ziek geweest, maar toen heeft de buitenwereld er via de normale kanalen niets over vernomen. Thans houdt radio-Moskou de belanghebben den en belangstellenden in eu buiten de Sovjet-Unie tamelijk nauwkeurig op de hoogte. De verklaringen bevat ten zoveel bijzonderheden en zijn der mate alarmerend, dat ze moeilijk anders kunnen gelden dan als een aan kondiging óf van het aanstaand einde óf van de totale uitschakeling van een man, als een godheid bewierookt door de een, dodelijk gehaat door de ander. Vatbaar voor de kwalen des ouder dom®, sterfelijk als wij allen, is de grote Stalin. Velen in Rusland en in de satellietstaten zullen kijken naar zijn portret aan de wand. Waarschijn lijk zal het binnenkort plaats moeten maken voor dat van een andere groot heid. Wie zal het zijn? Ziehier de eer ste onzekerheid, het eerste punt van twijfel. In democratische landen wijst bii het overlijden van een belangrijk staatsman de opvolging zichzelf. In totalitaire staten is de zaak minder eenvoudig. Eerzucht en machtswil ple gen hier een woordje mee te spreken, zoals het verhaal van Stalin's opklim ming naar de macht bewijst. Dat kan aanleiding geven tot spanning, tot sirijd. Doch gesteld al. dat de rollen deugdelijk zijn verdeeld, dan nog is de toekomst ondoorzichtig. Want daar, j waar de feitelijke macht in zo sterke mate in handen van een enkeling be rust als in de Sovjet-Unie, plegen per soonlijke eigenschappen en gevoelens hun stempel te zetten op het lot van heel de staat. Molotof. Malenkof, wat zijn zij, wat zullen zij doen als de vol heid van de macht hun deelachtig wordt? IMMER is Rusland zo sterk ge weest als op dit ogenblik; zelfs niet na de nederlaag van Napo leon. Misschien drukken wij ons echter op deze wijze niet juist uit. Misschien is het beter te zeggen, dat nog nooit de Russische heersers over een zo grote macht hebben beschikt als thans. Dit i.® het resultaat van gestrengheid en van meedogenloosheid. Stalin heeft be reikt. wat vele tsaren vergeefs hebben nagestreefd. Uiterlijk staal Rusland daar als een burcht, beschermd door een bufferlinie van satellietstaten en een ijzeren gordijn. De innerlijke zwakte kunnen buitenstaanders slechts bevroeden. Het Westen weet weinig van Rusland. Stalin, de revolutionnaire voltooier, is merkwaardigerwijs terug gekeerd tot de traditie van vele tsaren voor wat betreft het contact met de Westelijke wereld. Dit contact is ge ring. En het is wel een wonderlijke paradox, dat de geestelijke erfgena men van een richting, die zozeer de broederschap aller volken predikte, thans naar oude trant de vensters op her Westen hebben gesloten. Dit is een bron van veel wanbegrip en bovenal van grote gevaren. Want waar de kennis omtrent anderen ont breekt en doctrinaire opvattingen een doorslaggevende betekenis krijgen, kunnen dc ernstigste vergissingen wor den begaan. Ziehier vooral, waarom (Zie verder pag. 3)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1