Dichting en afsluiting nog slechts voorlopig Watersnood-medaille KRUPP KRIJGT JAARGELD VAN 15 MILLIOEN MARK GEZIN UIT RIDDERKERK KREEG EERSTE CHEQUE NEDERLANDSE OPERA OP INTERNATIONAAL PEIL" een Dagblad tuur in successie Stand van zaken in de noodgebiecen Er kan van alles gebeuren onder ongunstige weersomstandigheden Gebroeders Finaly zijn spoorloos Heden melden wij Gezamenlijke actie tegen watertollen 0 UIT KOMEA TEMUG HEEFT EEN ZWAME BAAMD Adenauer vraagt hulp bij het transport van vluchtelingen Na twee jaar onderhandelen Plus enorme schadevergoeding Bondsdag accoord Geen vluchten over de Jaloe Amsterdamse subsidies Concentratie van balletten op komst Weinig kans op ongeregeldheden Roemeense artsen aan banden f 100 per gezinslid Zweden schenkt een woning Werkgemeenschap voor Rijnvaart Wonderlijke wetsontwerpen g 5 Maart 1953 ALGEMEEN DGBLAD Pag. 3 Lenin stierf, verwachtten dat met hem de Sovjet-dicta- zou bezwijken. De communistische hthebbers schikten zich echter, aarschijnlijk ook gedreven door de •cht onder een nieuwe dictator het kerst in de zadel te kunnen blijven, nder Stalin, die kennelijk over even veel veldheerstalenten beschikte als Lenin. Nu is er weer het probleem, wie de dictator zal opvolgen. Reeds sedert enige jaren wordt er in de hogere regionen van de Sovjets met dit probleem geworsteld. Een dictatuur pleegt te steunen op drie elementen. Daar is vooreerst de groep, die aan de macht is. Dat is in Rusland de communistische partij. Wie de leider van die groep is, heeft de macht in politieke zin. Daarnaast echter spelen in iedere dictatoriaal geregeerde staat het leger en de politie een over wegende rol. Zolang Stalin leefde en de macht kon hanteren, had hij de partij, het leger en de politie vast in handen en daardoor de regering. Waar thans de wereld brandend nieuwsgierig naar is en wat trouwens voor de vrede in de wereld het belang rijkst is, dat zullen wij wellicht niet direct vernemen. Men kan er van over tuigd zijn, dat de strijd om de macht na Stalins dood reeds geruime tijd ondergronds heeft gewoed, maar naar communistisch recept is daarvan niets uitgelekt. Men gewaagde van een driemanschap, maar men gewaagde ook van een strijd, welke reeds is beslist en waarbij de overwonnenen zich zullen voegen naar de bevelen van de overwinnaar. Trouwens iets anders zou hun niet baten. Maar los van de mannen, die toch raadsels zijn, ziet men vooral uit naar de politiek, die na Stalins dood zal worden gevoerd. Zal de neiging tot een vergelijk krachtiger worden? Zal de oorlogszucht het winnen? Zal men als weleer opnieuw reclame gaan maken voor de proletarische wereld revolutie? Niemand weet het. Daarom verkeert de wereld in afwachting. De dood van Stalin is al niet het belangrijkste meer. Wel wat zijn opvolger zal gaan doen. De Franse politie Finaly, Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DAT: toneelhypnose met ingang van 1 Januari van het volgende jaar uit Londen zal verdwijnen, krachtens een bealuit van de gemeenteraad. Dit besluit geeft name lijk de overheid de bevoegdheid om rege lend op te treden op het terrein van dit soort amusement. Het verbod geldt uiter aard niet voor de hypnose, welke niet wetenschappelijke oogmerken of ter be- ■rtiininr tentoonstelling is gehouden van - „wanproducten uit de bakkerij" teneinde de bakkers door dit beschamende exem pel aan te sporen tot het maken van beter brood. Er waren op de expositie, welke een greep deed in de dagelijkse productie, broden te bewonderen die er uit zagen alsof ze nooit een oven hadden gezien, andere waren roetzwart, weer andere zo plat of ze onder een stoomwals hadden gelegen. In één brood was zelfs een borstel gebakken. DAT: een bakker te Norwich in Engeland het niet zo bont maakte als zijn collega's te Praag, maar dat hg toch voor de rech ter moest verschijnen, omdat de dame, die een broodje bij hem gekocht had en daar met graagte in hapte, op hetzelfde ogenblik haar tong doorboorde met een speld, welke in de lekkernij zat. Het deed verschrikkelijk veel pijn vertelde ze aan de kantonrechter. Bakker James kreeg twintig gulden boete, maar de rechter zei ter vertroosting dat James een goed bakker was en met dit ene broodje een beetje pech had gehad. DAT: een fabrieksarbeider te Boedapest samen met zyn schoonmoeder is gearres teerd omdat hy thuis in zijn vrye lyd een paar schoenen had gemaakt, hetgeen daar tegenwoordig als een misdaad wordt beschouwd. De man was, volgens bet officiële bericht „op heterdaad betrapt terwijl hy bezig was een paar zwarte schoenen te maken". Zyn schoonmoeder bekende dat zy het leer voor hem had gekocht. De „vijanden van de volksvoor ziening" zitten nu in de gevangenis. DAT: de oudste inwoonster van Ierland, mevrouw Bridget Mcnagle, die nooit in een bus of trein heeft gezeten, te Malin Head, 104 jaar oud, is overleden. Tot geruststelling van de rokers zy vermeld dat zy dertig sigaretten per dag de lucht in blies. Natuurlijk heeft ook zy het re cept voor een lang en gezond leven na gelaten: veel vis eten. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad GRONINGEN. Na de voltooiing van de Fries—Groningse kanalen achtte de Industrie in de beide Noordelijkste pro vincies de tijd rijp voor een actie en bloc om van de verouderde scheep vaartrechten af te komen. In het pas verschenen rapport van de studiecommissie, ingesteld door kamers van koophandel en departementen van de maatschappij van nijverheid en han del, wordt als oplossing aan de hand gedaan de overdracht van de kanalen, die in beheer en onderhoud zijn bij de provincie, aan het rijk met gelijktijdige afschaffing van de watertollen. Het rijk zou aan de provincies een compensatie-uitkering moeten verstrek ken voor het derven van de scheepvaart rechten, te verminderen met de onder houdskosten. welke dan niet meer op de provincie zouden drukken. Het rapport constateert, dat ten Zui den van de lijn AlmeloZwolleRot terdam. waar zich twee-derde van het vervoer te water afwikkelt, de binnen vaart nagenoeg vrij is van scheepvaart rechten. In het Noorden worden op vrijwel alle waterwegen rechten ge heven, in totaal naar schatting 1.600.000 gulden bij een vrachtbedrag van circa acht millioen gulden per jaar. een be lasting derhalve van 25 procent. Op de Industrie drukken deze scheepvaart rechten zwaar, terwijl de vestiging van industrie er door wordt belemmerd. DEN HAAG. Het dichten van de gaten en het afsluiten van gebieden van het buitenwater is in de noodge- bieden nog slechts zeer voorlopig, vaak slechts met zandzakken tot bo ven normaal hoog water. Wanneer er ongunstige weersomstandigheden op treden kan er nog van alles gebeuren. De stand van de werkzaamheden is thans als volgt: ROZENBURG: geheel droog. Aan de definitieve afwerking van de voorlopig herstelde dijken wordt voortgewerkt. VOORNE EN PUTTEN: met de af werking van het dijkgedeelte m de Oudenhoorn» zeedijk, waarin het gro gat Zaterdag werd gedicht, «°hdt iegaan. Het ondergelopen v*" Voome wordt drooggemaakt door de bestaande gemalen, hulpgemalai en hevels. Deze droogmaking zal op zun minst drie weken duren. Putten is op enige kleinere buitenpolders na geheel d?iog. Aan deze polders wordt evenals aan het definitief afsluiten van de buitendijken gewerkt. IJSELMONDE: de ringdijk is geheel ppsloten. Herstelwerk wordt verricht aan de voorlopig herstelde dijken. Ga ten in dijken van enige buitenpolders in de Zuid-Oosthoek van Uselmonde worden gedicht. HOEKSCHE WAARD: de ringdijk is «eheel gesloten, voorlopig tot boven 2 m plus N.A.P., dus ruim boven normale hoogwaterstand. 5.000 Ha polderland nog niet drooggevallen. De verbinding tussen Zierikzee en Brouwershaven via de Schouwsedijk wordt zo goed moge lijk verzekerd. Langs de Noordkust wordt een weg in orde gemaakt van Brouwershaven tot Renesse. Deze ver bindingen zijn van groot belang voor de reconstructie van het eiland. Waar schijnlijk zullen over enkele weken de gaten in de polder Dreischor zijn ge dicht. Zeer moeilijk is het werk hier omdat nagenoeg alleen de dijken boven het water uitkomen. Een groot gat in de Zuidwestelijke dijk bij SdrjansLam') wordt opgemeten en gepeild. Perfora ties in de havendammen van Zierikzee belemmeren de scheepvaart door het havenkanaal ernstig. De poging om het grote gat in de Westelijke havendam te dichten is mislukt en het gat is door afschuiving zelfs aanzienlijk groter ge worden. NOORD-BEVELAND: de helft van het geïnundeerde gebied is drooggevallen. Over vele kilometers wordt aan voor lopig herstel van de dijk, die over grote afstand zeer ernstig is beschadigd, ge werkt. WALCHEREN: op Walcheren, dat zo goed als geheel droog is, wordt aan het definitieve herstel gewerkt. ZUID-BEVELAND: de voorlopige dich ting van de kleinere gaten vordert goed. Bij Ellewoutsdijk moet nog een klein gat worden gedicht. Bij de Veerhaven van Kruiningen zitten enige gaten, die worden bemalen. Eerst over enige we- na het gat bij Schelphoek tot de moei- Tl.iti W Hl"- liilrot 1 n rli „V. tnn II ken kan het vpiledi« droogvallen wor- den verwacht. Met dijkherstel, op som mige plaatsen in definitieve vorm, wordt voortgegaan. KRIMPENERWAARD: geheel droog. De buitendijk wordt definitief hersteld. ALBLASSERWAARD: de dijk is her steld en wordt verder afgewerkt. De polder begint door bemaling m de hoogste gedeelten droog te vallen. EILAND VAN DORDRECHT: is thans geheel van het .buitenwater afgesloten. De kleinere büitenpolders zijn nu alle droog. Aan het definitief herstel van de waterkering wordt gewerkt. De Noordelijke toegangen naar de bruggen bij de Moerdijk worden thans hersteld. GOEREE EN OVERFLAKKEE: Goe- ree is thans rondom weer dicht, zij het dat de afsluiting van verscheidene ga ten nog slechts provisorisch is. Met de definitieve afwerking is begonnen. Alle binnendijken op Flakkee zijn dicht. Het grote gat in de buitendijk bij Den Bom mel is afgesloten, maar aan de Zuid zijde bij Herkingen is een gat, dat voor een gebied van 650 ha water doorlaat. Het sluiten van dit stroomgat zal enige zorg met zich brengen. De overige ge bieden lozen op natuurlijke wijze. Voor het definitieve herstel van de dijken moet nog zeer veel werk worden ge daan. ZEELAND -JSL - zich bij Schelphoek een gat in de dijk, dat buitengewoon grote moeilijkheden zal bieden by de sluiting. Over grote op pervlakten bevinden zich zeewaarts en landwaarts van het oorspronkelijke dijk- tracé diepten van dertig meter. Het slui ten zal extra worden bemoeilijkt door dat deze plaats bijzonder blootgesteld ligt aan de Zuidwestelijke winden, zodat bagger- en persmaterieel moeilyk bui ten een vluchthaven kan liggen. Ruim 16.000 ha staan onder water. Duizend ha hiervan worden bemalen maar zijn lykst te dichten dij'kgaten behoren. Men wil een dwarsdijk in de richting Noord- Zuid aanleggen om de vloedkom, die door deze gaten werd gevuld, in twee gedeelten te knippen. De waterbeweging zal dan aanzienlijk verminderen en het dichtingsprobleem zou eenvoudiger zijn. Bij hel grote gat bij B»thwil men door het ophogen van een wei de vloedkom van 1000 ha trachten te /erkleinen tot 200 ha. De spoorlijn zou dij weer verder op Zuid-Beveland wordei doorgetrok ken. Enige malen i: de dichting reeds geslaagd, maar telkns weer is het aangelegde dijkje vcnield. Over wogen wordt een nieuwe dwarskering aan te leggen, op een ietyneer Weste lijk gelegen weg dan aivankelijk in de bedoeling lag. ST. PHILIPSLAND: dtOude polder, waarvan de dijken than dicht zijn, wordt bemalen. Men is dïk bezig met het sluiten van de gaten t de dijk van de Anna Jacobapolder. THOLEN: is geheel vai'het buiten water afgesloten, alleen d> kleine nieu we Annexepolder van Stifenisse is nog niet volledig gesloten. Au het herstel wordt voortgewerkt. ZEEUWSCH-VLAANDERN: in het al gemeen zijn de dijken l*r voorlopig hersteld. Bij Ossenisse m« alleen nog een klein gat worden g»loten. NOORD-RRA1ANT De Noordbrabantse fever langs de Amer en het Kjlands Diep tot Willemstad is gheel geslo ten. Onmiddellijk ten Oosten van Willemstad bestaat echtei*nog een cou pure in de dijk. Met de o-jwatering van de polders, met uitzonderug van de op pervlakte rondom Willenstad vordert men gestadig. Daardoor ilhet mogelijk om het herstel van de sioorweg en de verkeersweg ten Zuiden /an de Moer. dijkbruggen ter hand le ïmen. Een vrij groot stroom gn bevindt zich nog onmiddellijk Westelijk van Willem stad bij het fort Sabina Honrica, waar door de gelijknamige nolder wordt over stroomd. Enkele pogingen zijn hier mis lukt. Men heeft nu maatregelen geno- men. die een goed resultaat doen ver wachten, Het moeilijke gat bij Nieuw- Vossemeer is gediclt. Met de ontwate ring van de afgestoten polders is een begin gemaakt. Laigs Volkerak. Een dracht en Oosterschrlde zijn met uitzon, dering van een pair büitenpolders de waterkering geslotta. Zuidelijk van Bffgen op Zoom be vindt zich aan de Wsterschelde, vlak bij de Belgische grens jog een open gat in de Vijdtpolder. Uitonderlijke moeilijk heden worden hier liet venvacht. In het land van Heusdcn en Alten a waar de dijken reels geruime tijd zijn gesloten, is de ontwaering in volle gang. PARIJS (Reuter). is het spoor van de gebroeders de Rooms-katholiek gedoopte Joodse wezen die aan hun familie moeten wor den teruggegeven, bijster geworden in Spanje. De veronderstelling is geopperd, dat de jongens over de Atlantische Odeaan zijn gevoerd, en daarom heeft Interpol gisteren hun foto en signalement verspreid in heel Europa en de beide Amerika's, met het verzoek aan de poli tie om naar de vermisten uit te zien. Propagandafilm voor gemeente Den Haag DEN HAAG (ANP). Het gemeen tebestuur van Den Haag heeft plannen om een propagandafilm te laten maken ten behoeve van het vreemdelingenbe- zoek aan de stad en de badplaats. B. en W. hebben reeds met de cineast R. Hor- necker een beginsel-ov er eerskomst be reikt, volgens welke de cineast zowel scenario als film zal vervaardigen tegen een bedrag van 10.000. Aan de raad wordt thans voorgesteld de desbetreffende besluiten te nemen. KM A-feest gaat door Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BREDA. Na breedvoerig overleg tussen militaire en burgerlijke autoritei ten is besloten dat de feesten ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie te Bre da van 17 Juli tot 9 Augustus zullen doorgaan. De plaatsen voor het luna park in het Valkenberg werden reeds ver pacht. Het feeststadje, dat het vorig jaar zoveel succes kende, zal ditmaal worden vervangen door een meer in de geest van de militaire feesten liggende ten- tenstad, die weer in het Valkenberg zal worden opgesteld. Toen korporaal-seiner Jan Remijnse gisteren van boord stapte van Hr. Ms. Piet Hein, teruggekeerd uit de Kore aanse wateren, moesten zijn vrouw, kleine Jan en Connie wel even wennen aan zijn zware baard. Probleem groeit Bonn boven het hoofd BONN (Reuter). Met de steeds toenemende stroom van vluchtelingen liefst 40.000 in Februari zit West-Duitsland duchtig in zijn maag. Mist hindert de afvoer uit Berlijn, waarvoor bovendien te weinig toestel len beschikbaar zijn, en ook finan cieel kan de regering in Bonn het niet meer alleen bolwerken. Bondskanselier Adenauer heeft giste ren een beroep gedaan op de drie ge allieerde hoge commissarissen om mili taire transportvliegtuigen ter beschik king te stellen. Op de bevolking in het Oosten heeft hij een beroep gedaan om kalm te blijven, niet in paniek te ge raken en slechts in geval van absolute noodzakelijkheid uit te wijken naar het Westen. Franz Blücher, de Westduitse vice- kanselier, heeft in dc Bondsdag mee gedeeld, dat hy van de vertegenwoordi ger van de Hoge commissie voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties de verzekering had gekregen, dat het Duitse vluchtelingenprobleem thans als een internationaal probleem werd be schouwd en dat er hulp uit het buiten land zou komen. De bij de V.N. aange sloten regeringen zouden hun parle menten om de toewijzing van aanzien lijke geldsbedragen verzoeken. De communistische afgevaardigde Os kar Müller zei in het debat dat volgde, dat de paniek in de Oostzone kunstma tig was opgewekt en dat slechts een klein deel van de vluchtelingen werke lijk politieke vluchtelingen waren. De socialist Wehner herinnerde Müller er aan, dat de Oostduitsers begonnen wa ren met het hermetisch sluiten van de grens en het schieten op door een pani sche angst opgejaagde landgenoten. Zonder verdere discussie aanvaardde de Bondsdag een wet op de hulpverlening aan de vluchtelingen, met algemene stemmen behalve die van de commu nisten. Prof. dr J. B. Ticlrooy, hoogleraar in de Franse taal- en letterkunde aan de ge meente-universiteit te Amsterdam, die al enige tijd ernstig ziek is en in één der Amsterdamse ziekenhuizen wordt ver pleegd, vertrekt vandaag voor herstel van gezondheid naar het Zuiden van Frankrijk. UTRECHT (A.N.P.) In opdracht van een Utrechtse firma werkt de beeld houwer Maarten Pauw thans aan een herinneringsmedaille, welke de waters nood in Nederland symboliseert. De netto-opbrengst van de verkoop dezer penningen komt gehed ten o0ede aan het Nationale Rampenftnds. De voorzijde van de medaille vertoont de Nederlandse leeuw, die aangegrepen wordt door een poliep. De keerzijde leeft uitdrukking aan het geweldige weri dat het herstel der dijken vergt. Frans architect met grootse plannen DEN HAAG (A.NP.) Zoals bekend» zijn na de ramp vele rieuwe denkbeel den gelanceerd over en nieuwe dijk- aanleg en over veiligheidsmaatregelen voor de bevolking. Een van de mensen m&t nieuwe denk beelden is de Parijse architect Henri Antonin Rauiby, die deler dagen zelfs een bezoek heeft gebracht aai Wï Ne-1 derlandse ministerie voor wederopbouw om te spreken over een tweetal vin dingen. De eerste betreft een snellere metho de om de dijken te dichten; de tweede de bouw van gepraefabriceeide wonin gen, met een zogenaamd drijvend ge deelte, dat in gevallen van watersnood goede diensten zou kunnen bewijzen. De architect is van plan om op deze vinding octrooi aan te vragen. met herstelbetaling BONN (D.P.A. en Reuter) Het wetsontwerp op de bekrachtiging van de in September 1952 te Luxemburg gesloten overeenkomst, waarby West- Duitsland op zich neemt herstelbetaling, gen tot een bedrag van drie milliard j 'beslag genomen bezittingen van de Mark aan Israël en een half milliard Mark aan de Joodse wereldorganisaties te doen, is gisteren de Bondsdag in eerste lezing gepasseerd. Ter verdediging van het ontwerp verklaarde bondskanselier Adenauer, dat schadevergoeding aan Israël een gebie dende noodzaak was om Duitsland zijn goede naam terug te geven. Juist in een tijd, waarin de Joden in het machtsgebied van de Sovjets worden vervolgd, dient Duitsland een bijdrage te leveren tot tolerantie op godsdienstig gebied. De Bondsraad heeft het ontwerp al aanvaard op 20 Februari. Onderteke ning door preside en laatste stadium. BONN (Reuter en AP) Met de ondertekening van een lijvig document is Alfried Krupp gisteren een van de rijkste mannen van Europa geworden. De erfgenaam van een dynastie van ijzer- en staalfabrikanten, die Duits land in drie oorlogen hebben bewa pend,krijgt al zijn na de oorlog in geallieerden terug, doch moet binnen vijf jaar zijn aandelen in kolenmijnen en staalfabrieken ter waarde van 80 millioen mark verkopen. Twee jaar hebben de onderhandelin gen geduurd, die gisteren zijn besloten met de ondertekening van de overeen komst door Krupps Amerikaanse advo caten. Zelf vertoefde de 45-jarige Alfried in Zwitserland, waar hij met zijn in Amerika geboren tweede vrouw geniet van de wintersport. Mevrouw Krupp is een knappe brunette, die verleden jaar in het huwelijk trad met de man. die in 1943 bij een speciale wet door Hitier werd aangewezen als enige erfgenaam TOKIO (Reuter). De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft hier gisteravond ontkend, dat jachtvliegtui gen van de Verenigde Naties vüandeT lijke toestellen tot over de Jaloe boven Mandsjoerij's grondgebied mogen ach tervolgen. De New York Post had gis teren gemeld, dat dit sinds November het geval was. Volgens de bekendmaking van de luchtmacht zijn de instructies niet ver anderd, en zijn er op deze instructies geen uitzonderingen voorgevallen. RIDDERKERK. In een ontredderd doch zo goed mogelijk weer schoon- gemaalA huisje aan de Ringdijk te Ridderkerk heeft generaal b.d. P. Alons als directeur van het Nationaal Ram penfonds Woensdagmorgen in tegen woordigheid van burgemeester A. M. Nieuwenhuizen en andere leden van het gemeentebestuur van Ridderkerk een chèque van vijfhonderd gulden overhandigd aan het echtpaar Weeda- Meeldijk dat met drie nog inwonende kinderen en alle overige bewoners van „De tien plagen" op 1 Februari door de watersnood werd getroffen daarbij zo goed als alle huisraad verloor. Dit rijtje huizen, dat van oudsher met deze typische benaming wordt aan geduid, kwam in 1916 óók al tot aan de daklijst in het water te staan, zodat het natte element stellig als Tekeningen van planten geëxposeerd te Leiden LEIDEN. (ANP). In de Universi teitsbibliotheek te Leiden is een tentoon stelling geopend van de originele teke ningen van planten, welke vervaardigd zijn door mej. B. Bake. De expositie is aangevuld met tekeningen uit het rijks herbarium. Van mej. Bake zijn er vijf- en-dertig penseeltekeningen, die zij ge durende de laatste oorlog maakte van in de Hortus Botanicus aanwezige plan ten. Dank zij een gift van de B.P.M. kon deze collectie door de bibliotheek wor den aangekocht. De tentoonstelling duurt tot 16 Maart. V)- AMSTERDAM (ANP). De ge meenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met dertig tegen vijf stemmen de voordracht van B. en W. om aan de Nederlandse Opera voor het seizoen 1952/1953 een subsidie van f 630.000 te verlenen, aangenomen. Wethouder De Roos zei in zijn toe lichting dat de Nederlandse opera een internationaal niveau heeft bereikt. Van stabilisatie kan thans zeer zeker gespro ken worden. De gemiddelde recette, het aantal voorstellingen en de verhouding tussen vaste lasten en inkomsten wijzen van het industriële keizerrijk van de Krupps. Door de overeenkomst krijgt Krupp on middellijk een jaargeld van 15 mill. Mark, terwijl geleidelijk zijn hele bezit, dat op 500 a 600 millioen Mark wordt geschat, zal worden vrijgegeven. Voor de mijnen en de fabrieken die hij moet verkopen zal hij een schadevergoeding van onge veer 300 millioen Mark ontvangen. Tien procent van de aandelen zal aan de arbeiders en het administratieve perso neel te koop worden geboden voor tien procent beneden de marktprys. Toch nog de grootste Alfried Krupp. die niet meer dan een deel van een gevangenisstraf van 12 jaar wegens oorlogsmisdaden heeft uitgeze ten, zal met wat hij mag behouden toch een van de grootste Europese staalpro ducenten blijven. Fabrieken, die van al les maken van potten en pannen, bui zen en sanitaire installaties, tot vracht auto's, locomotieven en de grootste zee- tankboten toe verspreiden zijn naam over de gehele wereld. LONDEN (A.P.) Als een lopend vuur hebben de berichten over Stalins ernstige ziekte, die door radio-Moskou in twintig talen werden uitgezonden, zich in de landen achter het IJzeren Gordijn verspreid. Alle radiostations namen de berichten over en vervingen de gewone programma's door ernstige muziek. Als Stalin sterft, zal er waarschijn lijk enige hoop op bevrijding opgloeien in de harten van millioenen gedesillu- slonneerde slaven van het communisme, maar er is weinig kans dat die hoop werkelijkheid wordt. De Russen hebben immers in al hun satellietlanden hun troepen en technici. En de commu nistische machthebbers in die landen hebben hun greep door middel van een reeks van zuiveringen versterkt. Diplomaten te Wenen zijn dan ook van mening, dat er in de satellietlan den niets zal gebeuren, tenzij er zich in Rusland zelf een ogenblik van aarze ling zou aftekenen. Slechts als men in Moskou het hoofd zou verliezen, is er enige kans op een Titoïstische beweging in de landen achter het IJzeren Gor dijn, of zelfs een volledige omverwer ping van het huidige regiem. Doch met de schimmen van de slacht offers van de zuiveringen voor ogen, zal men zich wel twee keer bedenken alvorens openlijk tot handelen over te gaan. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BOEKAREST. In scherpe tegen stelling tot de medische zorgen, waarmee Stalin op zijn ziekbed wordt omringd, staan de maatregelen, die de satelliet- landen hebben genomen om het contact tussen de plaatselijke artsen en de vreemde diplomaten te beperken. De Roemeense regering heeft de dok ters te Boekarest verboden om zonder voorafgaande toestemming vreemde diplomaten te bezoeken. Het ministerie van buitenlandse zaken staat iedere dokter slechts één zulke visite toe. Einde December stierf de Franse zaakgelastigde aan een hartkwaal, omdat hij gedurende vier dagen geen medische hulp kon krijgen. De Hongaarse regering heefit soortgelijke maatregelen genomen. De Zwitserse zaakgelastigde, die lijdt aan een zenuwaandoening, mag wel medica menten kopen in een apotheek, maar mag geen dokter laten komen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft een arts gezonden naar de Engelse ambassade te Boekarest in de functie van secretaris. Deze behandelt nu de zieke leden van het corps diplo matique. Vader en moeder Weeda van de Ring dijk 272 ie Ridderkerk ontvingen de eerste cheque van het Nationaal Ram penfonds. Zij kunnen voorlopig uit de voeten bij het inrichten van hun door de watersnood getroffen huisje. één van die tien plagen mag worden aangemerkt. Moeder Weeda, die druk bezig was voor haar jongste dochter een jum per te breien, glunderde blij toen zij dat fraai bedrukte papier van het Rampenfonds onder ogen kreeg. Al een paar weken slapen wij op kermisbedden en zodra ik het geld in handen heb ga ik er voor zorgen dat wij betere ligging krijgen, zo verklapte zij aan al die vriendelijke heren die haar geluk kwamen wensen. Vergezeld van persfotografen en film operateurs begaven vader en moeder Weeda zich meteen naar het bijkan toor van de Rotterdamse Bank om cheque no. 1 van het Nationaal Ram penfonds te verzilveren. Snelle hulp is dubbele hulp, zo zeide generaal Alons. De getroffen gezinnen kunnen niet wachten tot alle schade is getaxeerd en daarom verleent het Nationaal Rampenfonds thans een voor schot van 100 per gezinslid waardoor het mogelijk is dat de getroffenen zich alvast het meest noodzakelijke aan schaffen. Met deze voorschotten op de nader vast te stellen bedragen van een eerste uitkering zal naar schatting een bedrag van 40 millioen zijn gemoeid. Maar het zal ,0r_ iedereen genoegen doen dat er op deze faf&ïRwijze snel en zon- der veel formulie- 5 ren een begin is gemaakt met de verdelling van de gelden die zo spon taan ter leniging van de nood wer den bijeengebracht. Luitenant-generaal b. d. P. Alons maakte als directeur-generaal van het Nationaal Rampenfonds een be gin met de verdeling van 40 millioen gul den ah voorlopige tegemoetkoming aan de getroffen gezinnen. duidelijk in die richting. Hoewel de entreeprijzen eigenlijk te laag zijn kan verandering daarin niet worden over wogen. Enige verbetering van het com merciële toezicht op de opera is wel mogelijk. Een methode daartoe wordt bestudeerd. Er zal worden gestreefd naar meer planmatigheid in de inter nationale uitwisseling van specialisten, die bij de opera optreden. Men heeft stellig behoefte aan een eigen opera gebouw, maar de vraag is waar het te stichten. Een voordracht daaromtrent is in voorbereiding. Tweemaal tienduizend Eveneens werd ditmaal met twee- en-twintig tegen twaalf stemmen, aan genomen de voordracht tot subsidiëring van de stichting „Ballet-recital" en de stichting „Het ballet der Lage Lan den" met voor elk tienduizend gulden, bestemd voor het lopende seizoen. Hierbij zette wethouder Roos uiteen dat steeds de balletten incidenteel zijn gesteund, doch dat thans B. en W. een concentratie der balletgroepen voor ogen staat. Die concentratie zal bij het Operaballet te Amsterdam tot stand moeten komen. Dit is de minister mee gedeeld. Daarbij is gezegd dat Amster dam de financiële consequenties daarvan aanvaardt. Het ballet zal uit 24 tot 32 dan sers en danseressen moeten bestaan en het rijk heeft voor dit doel reeds i 50.000 gevoteerd. Een financieringsbasis zal dus stellig worden gevonden. Matisse en Rouault ziek ernstig PARIJS. Henri Matisse en Georges Rouault, twee Franse schilders, beide.i bekende figuren uit de Parijse school en beiden hoog bejaard (Matisse is 83 Rouault 81), zijn ziek. Georges Roua iit verblijft te Cannes, waar hij al lange; dan een maand in een donker vertrek het bed houdt en Henri Matisse is te Nice: zijn toestand hij is al jaren bed legerig baart eveneens zorg. Amerikaanse missie bij nationalisten TAEPEH (Reuter.) Volgens een niet bevestigd bericht van het Chinese persagentschap zullen de Verenigde Sta ten een militaire missie van dertig offi eieren en manschappen zenden naar Kwemoi. een door de nationalisten bezet eiland tegenover de haven van Amoy op het Chinese vasteland. Als het bericht, dat door de Ameri kaanse autoriteiten bevestigd noch ont kend werd. waarheid bevat, zou dit -ie eerste effectieve hulp van Amerika aan de nationalisten zijn sedert de deneutra- lisatie van Formosa. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. Zweden, dat reeds zoveel voor de slachtoffers van de nationale ramp heeft gedaan, is thans met een zeer origineel idee gekomen. De eigenaren van vele Zweedse zaagmolens hebben in vol ledige samenwerking met hun ar beiders besloten, Nederland een houten huis aan te bieden dat be stemd mag worden voor slachtoffers van de ramp die hun huis hebben verloren. Het huis zal in de vrye tijd van de arbeiders worden gebouwdin Zwe- den kant en klaar worden gemaakt, waarna het zo spoedig mogelijk er gens in Nederland zal worden ge plaatst. Twee directeuren uit het plaatsje Vamamo zijn thans voor enkele dagen in Nederland om in overleg met het Rampenfonds na te gaan hoe groot het huis moet zyn en waar het eventueel geplaatst zal worden. De gemeente waar het huis geplaatst wordt, zal dan door het plaatsje Vamamo worden geadopteerd. Het plaatsje van 10.000 inwoners heeft reeds 30.000 kronen bijeengebracht. Men hoopt door het geschenk van het huis een blijvende band te scheppen tussen het Zweedse stadje en de plaats waar het huis zal ko men te staan. DUISBURG (D.P.A./A.F.P.) D* Werkgemeenschap voor de Rijnscheep vaart is te Duisburg opgericht. Zij zal hoo'dzakelijk lot taak hebben bescher ming van de gemeenschappelijke be langen van hen. die zich met de Rijn- scheepvaart bezig houden, in overeen stemming met de Akte van Mannheim. Bij deze werkgemeenschap hebben zich 48 scheepvaartmaatschappijen en natio nale verenigingen uit de verschillende landen aangesloten. In het bestuur heb ben zitting een Fransman, een Neder lander en een Duitser NEW YORK (AF.P.) i in Amerika op behandeling Wanneer de gemiddelde I wachten: Amerikaan misschien rond loopt met de idee, dat alle Nederlanders op klompen lopen, zou men zich in het buitenland evenzeer ver gissen met te menen, dat er geen drie Amerikanen bij elkaar kunnen komen, zonder dat zy een wet op stapel zetten. Toch lijkt liet daar soms op, wanneer men bijvoor beeld in Life leest, dat de volgende wetsontwerpen 1. In Massachusetts wil men vrouwen verbieden, aan worstelwedstrijden deel te nemen; 2 In Connecticut wil een ander ontwerp mensen, die te groot of te dik zijn of te grote voeten hebben, extra belasten omdat zij meer ruimte innemen dan hun mede mensen, die op beschei dener voet leven; tn Oregon maakt men het nog gekker, door te willen verbieden, een, gat van meer dan drie meter te graven, dat niet eerst is dichtge gooid; En in Californië is een wet aan de orde. die verbiedt om kinderen een poesje te geven zonder toestemming van hun ouders. En dat zijn dan nog maar wetsontwerpen. Wanneer men de talrijke, soms zeer oude, zotte wetten die hiel en daar bestaan werkelijk zou toepassen, zou het leven in de V.S. eenvoudig onmogelijk worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1