Scheveningen-radio verrichtte een bijna bovenmenselijke taak Begroting Binnenlandse Zaken aanvaard W.J.Klein Lankhorst ter aarde besteld Het station zelf liep gevaar te worden uitgeschakeld „Laatste patriarchale figuur" Zweeds schip gezonken m Donderdag 5 Maart 1S53. NIEUWE APELDOORNSE COURAN Tweede blad (Van een speciale verslaggever) Het heeft maar een haar gescheeld of Scheveningen-Radio, het op één na drukste radio-kuststation ter wereld, had in de nacht van de 31ste Januari op de eerste Februari zijn diensten wegens het hoge water moeten staken. Daarmee zou de ramp alleen nog maar zijn vergroot. Want juist op dat moment begonnen de eerste berichten van in nood zijnde schepen binnen te komen; in de loop van het weekeinde zouden er niet minder dan 28 per radio om assistentie vragen! En in de vroege morgen waren het weer schepen, die via Scheveningen-Radio ontstellend nieuws brachten, ditmaal over de noodtoestand op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden. pomp lenen, maar het kostte een uur tijd en oneindig veel moeite, voordat de pomp er was. Een alarmerend bericht Het was die Zaterdagavond een uur of negen, toen de directeur van. Scheveningen-Radio, de heer G. van Geel, door de dienstdoende technische ambtenaar werd opgebeld met de me dedeling dat er in de kelder van het gebouw op het tweede sluiseiland te IJmuiden, water stond dat snel begon te stijgen. Men vermoedde dat het door de air-conditioning naar binnen kwam. Dat was een alarmerend bericht. In de kelder stond niet alleen de te lefooncentrale (o.m. voor de verbin dingen met de diverse zenders), maar ook de dieselaggregaat, die voor elec- trische stroom zorgt als de normale bronnen wegvallen, opgesteld De heer Van Geel liet zich in een taxi rijden tot de kleine sluizen (ver der mogen auto's niet komen) van waar de afstand tot het gebouw nog maar een minuut of zeven lopen is. Het duurde nu meer dan een half uur, voordat hij het gebouw bereikte, ge assisteerd door een paar potige kna pen. De storm maakte het lopen anders dan op handen en voeten on mogelijk. Bovendien moest er omge lopen worden over de binnenste sluis deuren, daar de buitenste wegens het overslaan van hoge zeeën, levens gevaar opleverden. Het bleek dat de airconditioning maar voor een zeer klein gedeelte debet was aan het water, dat de vitale punten van het gebouw bedreigde. Hoofdoorzaak was het rooster voor de afwatering, dat nu, in omgekeerde volgorde, het water leverde. Waar zou men op een Zaterdag avond en zeker op een avond als deze hulp vandaan moeten halen? Toch bleek een aantal telefoonge- epreken meer resultaat te hebben dan men aanvankelijk voor mogelijk zou hebben gehouden. Er was een aanne mer uit Spaarndam, die zand wilde leveren en direct beschikbaar was; de directeur van het postkantoor wilde postzakken lenen en stuurde die on middellijk met een taxi; de mannen van da politie en de brandweer waren snel ter plaatse, evenals enkele func tionarissen van de Rijksgebouwen dienst. Rijkswaterstaat, notabene vlak bij op het eerste sluiseiland, wilde een Meisjes naar huis Toen ging het vlot. Men begon met het vrouwelijk personeel nog zeven meisjes waren op dat moment in dienst naar huis te sturen. Er werd een taxi besteld, die natuurlijk weer tot aan de kleine sluizen kon komen. Alle meisjes werden met een lang touw aan elkaar vastgebonden, met een politieman er voor en een er ach ter en zo konden zij de taxi bereiken. De achterblijvers, de vaste ploeg versterkt met de vrijwilligers, begon nen terstond met het uitwerken van hun plan de campagne. De postzakken werden met zand gevuld om daarmee een barricade rondom het gebouw op te werpen in geval het zeewater nog hoger zou komen. Men had de hoop gevestigd op de eb. Zou dan. zoals men verwachtte, het water zó ver zakken, dat de afwateringskanalen weer bereikbaar kwamen, dan zou men die met houten proppen, span- balken en zand stoppen. Want de vol gende vloed zou nog hoger zijn dan de eerste, zo was er voorspeld. Wat men gehoopt had, gebeurde. In de loop van de nacht, toen het water even zakte en het gebouw weer droog kwam, sloten de mannen van de Rijks gebouwendienst alle wateruitgangen af. En doeltreffend, zoals bij de in derdaad nog hogere vloed van zes uur 's morgens zou blijken. Inmiddels had ook de technische ploeg haar handen vol. Zaterdagavond 7 uur had de Bons Six noodseinen uit gezonden als eerste van de reeks van 28. die die Zaterdag en Zondag zou volgen. De Bons Six was bij Schouwen aan de grond gelopen. De bemanning was in de loop van de nacht getuige van de door de dijkdoorbraken ver oorzaakte drama's, die zich hier af speelden. Zij redden ook de beman ning van de kustwacht, wier positie hachelijk was geworden en de radio telefonist van de kustwacht gaf aan boord van de Bons Six berichten over de ontstellende toestand aan Scheve ningen-Radio door. Dubbel werk Half vier 's nachts werd het nog drukker, doordat Humber Radio, een Engels radiokuststation, door overstro ming buiten dienst was geraakt. Scheveningen-Radio werkte inmiddels op z(jn eigen stroom, want d$ normale stroom, ook die voor de vuurtorens, was weggevallen. Langzamerhand kon den de mannen, die binnen en buiten het gebouw in koortsachtige activiteit werkten, zich een beeld vormen van de toestanden in het zuidwesten van het land. Het eerste concrete nieuws kreeg men uit berichten van de Eben Haëzer. Gorredijk 8, die bij Ouddorp op Flak- kee lag en Zondagmorgen half tien een gesprek aanvroeg met de commis saris der Koningin in Zuid-Holland wegens dijkdoorbraak bij Ouddorp. Zo werd Scheveningen-Radio voor de eer ste maal gebruikt als middelpunt van gesprekken, die over de normale landlijnen zouden zijn uitgevoerd, zo die nog zouden hebben bestaan. Dat soort gesprekken nam vooral Maandag 2 Februari, toen er al van een enigszins georganiseerde hulp actie per schip kon worden gesproken, hand over hand toe. Allerlei schepen, waarvan men nog nooit had gehoord, bleken in het bezit te zijn van een radio-zendinstallatie, al was die dan ook maar tijdelijk. Er is toen op en bij het radio-kuststation op Amerikaanse manier gewerkt. Zo was er in de loop van de nacht van Maandag op Dins dag een schip, dat vroeg, of Scheve ningen-Radio geen zender kon inrich ten op 137 meter, een golflengte, die anders slechts alleen voor onderlinge gesprekken van schippers wordt ge bruikt. Er werd getelefoneerd, er wer den technici gebeld en twee uur later kon men, doordat men gebruik ge maakt had van een reservezender, de uitzendingen op de verlangde golf lengte beginnen! „SPLENDID WORK!' Dezer dagen ontving Scheveningen-Radio van zijn grote broer, het grootste radiokuststation ter wereld, Porteshead Radio in Engeland, een telegram van de volgende inhoud: „Congratulations with your splendid work during the weekend", felicitaties voor uw prachtige werk tijdens het weekeinde. Het is een oprecht verdiende hulde voor de ononderbroken arbeid onder moeilijke omstandigheden van Scheveningen-Radio en een bewijs, dat ons radiokuststation internationaal de aandacht heeft getrokken. Niet bij benadering is op te geven, hoeveel mensen aan de mannen van Soheveningen-Radio hun leven hebben te danken. In dit artikel beschrijft onze speciale verslaggever de avonturen, die men er In de stormnacht en de dagen daarna beleefd heeft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Becl, heeft Woensdagmiddag in de Eerste Kamer het fiat op zijn begroting voor 1953 gekregen. Zij werd namelijk zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, doch met de gebruikelijke aantekening, dat de communisten tegen waren. Veel moeite heeft de minister met de verdediging van zijn beleid niet gehad. Belangstellend waren we naar wat hij zeggen zou over de verklaring van de drie samenwerkende organisaties van overheids personen, dat in tegenstelling tot de bewering van de minister het georganiseerd overleg nimmer een verzoek van de regering heeft ont vangen om te adviseren over enkele pensioenkwesties voor de arbeids contractanten. Men had de bewindsman tijdens de debatten namelijk van een onwaarheid beschuldigd, als men tenminste mocht afgaan op de publicatie van de organisaties. Prof. Beel zei, dat hij zich gewend had tot de regeringsdelegatie in het overleg. En de voorzitter van deze delegatie is dezelfde als die van het georganiseerd overleg. Vandaar de verwarring. Wat het verzoek van de R.K. heer Van Lieshout om een formele wet, regelende de preventieve censuur op zinneprikkelende lectuur, aangaat, antwoordde de bewindsman, zoals wij verwacht hadden, dat een wettelijke regeling voor de verstrekking van jeugdlectuur door leesbibliotheken zal verschijnen. Hij kende aan een zo danige regeling zelfs urgentie toe. Hij toonde zich voorstander van een bescheiden proefneming met het overdragen van bestuurlijke bevoegd heden aan wijkraden. Voor de salarissen van de burge meesters der kleine gemeenten zal op korte termijn een verbetering worden nagestreefd. Prof. Beel was van mening dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst zich aan de richtlijnen van de regering houdt en geen eigen beleid voert. Niet voldoen kon hij aan het ver zoek om door een wetswijziging een beroepsmogelijkheid te openen voor de zogenaamde F 221-ers, dat zijn de ambtenaren, die destijds, omdat zij tijdens de bezetting zo al niet fout zijn geweest dan toch fouten hebben gemaakt, ontslagen werden. Wel was hij bereid te overwegen, in hoeverre de rechtspositie van de arbeidscontractanten kan worden ver beterd, met name wat hun beroeps- recht betreft. Ten aanzien van de financiële ver houding tussen het Rijk en de ge meenten gaan 's ministers gedachten uit naar een Gemeentefonds met in vloed van de gemeenten op het be heer. naar uitkeringen volgens zo ob jectief mogelijke maatstaven en naar een belastinggebied, waarvan niet de grootte het voornaamste kenmerk is. Voor de bescherming van de bur gerbevolking wilde hij vasthouden aan het principe van de vrijwilligheid. Er waren op 26 Februari jl. landelijk 66.335 hoofdwachters. Voor de A-ge- meenten bedroeg dit cijfer 33.452. Centralisatie achtte hij nodig, doch niet meer dan strikt noodzakelijk is. Dijk niet deskundig doorgestoken B(J Herkingen werd kort na de over stroming op last van een bestuurslid van de (lfjkkring Flakkee, een zomer- kade van dc polder Klinkcrland door gestoken. Dit geschiedde met hel oog merk de meer landinwaarts gelegen Dirkslandse polder te behouden. Dit is inderdaad gelukt. Ook Dirks- iand bleef door deze maatregel ge spaard. Alleen betreurt men thans ten zeerste, dat er onvoldoende voorzorgs maatregelen zijn genomen. Het gat in de zomerkade van de Klinkerlandse polder had volgens deskundigen slechts één dag mogen bestaan. Daarna had het: met gereed liggend materiaal, minstens vijf duizend zakken zand, on middellijk weer dichtgeworpen moe ten worden. Dit is niet geschied om dat het materiaal om de breuk te her stellen, niet ter plaatse was. Het ge volg hiervan is geweest, dat het gat in de dijk steeds breder en dieper is geworden. Thans is het 9 meter diep en 75 meter breed. Bij vloed staat het water lot de kozijnen van ongeveer 100 woningen. Ook de kerk van Her kingen staat in het water. Dat het werk aan de dijkbreuk in het weekeinde stil ligt acht men niet bevorderlijk voor een spoedig herstel. De Klinkerlandse polder- beslaat een groot oppervlak. Hij strekt zich uit van Herkingen tot Bakkenoord en Nieuwe Tonge. De officier van Justitie te Rotter dam onderzoekt thans de aansprake- lijkheidsvraag. Dankbaar was de minister tenslotte voor de bijdragen, die de militairen in de bestrijding van de gevolgen van de watersnoodramp geleverd hebben, doch hij had er overwegende bezwaren tegen deze bestrijding uitsluitend aan de militairen over te laten. Een zeer grote schare vrienden volgde Woensdagmiddag de baar, waarop het stoffelijk overschot van de heer W. J. Klein Lankhorst op het kerkhof aan de Soerenseweg ten grave werd gedragen. Er waren vertegenwoordigers van vrijwel alle bestaande organisaties op het gebied van de landbouw, van het landbouw- en landbouwhuishoudonderwijs, waarvoor de heer Lankhorst in Gelderland de grondslag legde, vertegenwoordigers van de Centrale Raiffei- sen-bank en vrienden uit andere kringen van het bankwezen. Aanwezig was ook de staf en oud-leden daarvan, van de Apeldoornse Coöperatieve Boeren leenbank, een vertegenwoordiging van de gemeente en vele anderen. Man van grote gaven Notaris B. van Drimmelen was de eerste, die sprekend namens het bestuur van de Apeldoornse Coöpera tieve Boerenleenbank aan de open groeve het woord voerde. Met de heer Klein Lankhorst, aldus de heer Van Drimmelen, is ons een voorzitter ont vallen, die ik zou willen noemen de laatste van de stoere eiken, die als een sieraad het erf van de Boeren leenbank hebben omzoomd. Heden is onherroepelijk een deur dicht gegaan, die zich nu heeft gesloten achter de laatste van die patriarchale figuren, die eenmaal aan de wieg van onze Bank stonden. Wij zijn aan hen veel dank verschuldigd. Hun leven was met dat van de Bank vergroeid. De heer Klein Lankhorst, vervolgde spreker, had vele functies. Hij heeft: ze in de laatste jaren alle afgelegd, be halve die van voorzitter van onze Bank. Zo is hij in het harnas gevallen. Wij zijn hem zeer veel dank verschul digd. De heer K. Jonker herinnerde, spre kend namens de burgemeester, met grote erkentelijkheid aan het pioniers werk, dat de overledene in de ge meente Apeldoorn verrichtte. De heer Klein Lankhorst gaf zich aan de pu blieke zaak als weinig anderen. Gedu rende zijn twintig jaren raadslidmaat schap. aldus spr.. heb ik meermalen gevoeld hoe lief de heer Klein Lank horst Apeldoorn had en er zijn maar weinigen die, bijv. welen hoeveel goeds DEN HAAG. Vanochtend om 00.40 uur is in het Kanaal, 60 mijl ten W.N.W. van Oostende, het 3823 ton melende Zweedse schip Rigel gezon ken na een aanvaring met het Ita liaanse schip Senegal. Van de beman ning, die 29 koppen telt, zijn er 28 op gepikt door het Britse ss Arnhem, dat een dienst tussen Harwich en Hoek van Holland onderhoudt. De 29ste, de tweede machinist, werd opgepikt door de Senegal, die geen ernstige schade heeft opgelopen. De aanvaring ge schiedde bij dichte mist. De Rigel, een schip van 48 jaar oud, is eigendom van de rederij Iris te Stockholm. De heer B. van Drimmelen spreekt een afscheidswoord. de heer Klein Lankhorst ook voor Apeldoorn deed in die moeilijke peri ode tijdens de bezetting, toen hij onze gemeente als wethouder diende. Zijn naam zal altijd onder ons blijven voortleven. De heer K. van Beuningen sprak namens de Raad van Toezicht van de Centrale Raiffeisenbank en namens de Ring van Boerenleenbanken in Gelder land. De voorzitter van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, de heer G. v. d. Ley, mede sprekend namens de afdeling Apeldoorn van deze Maat schappij en namens het bestuur van de W. J. Klein Lankhorst-school. ge waagde van „een grote dode, een man met een groot en warm hart". Ds G. B. W. Thoden van Velzen sprak woorden van troost tot de fa milie, vaststellende, dat de drijfveer van het nu afgesneden leven de liefde is geweest. Een zoon van de heer Klein Lank horst dankte in hartelijke bewoordin gen voor het ondervonden medeleven. Minister Luns naar Washington WASHINGTON. Het State Depart ment deelt mede, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Luns op 10 en 11 Maart een bezoek aan Washington zal brengen. Hij zal van gedachten wisselen met zijn Ameri kaanse ambtgenoot John Foster Dulles. Minister Luns is in New York voor de algemene vergadering der verenig de Naties. Hij is voornemens 13 Maart naar Nederland terug te keren. Eden en Butler zijn in New York NEW YORK. De Britse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Eden en Butler, zijn met de Queen Elizabeth te New York aangekomen voor besprekingen met de Amerikaan se regering. Korte berichten In Tokio is een mazelenepidemie uitgebroken. Zestig mensen zijn al ge storven en 1350 zijn ziek. De dienst voor de volksgezondheid verwacht, dat 900.000 mensen de ziekte zullen krij- ken. Van Fleet onderscheiden. Presi dent Eisenhower heeft de gepension- neerde bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal James Van Fleet, Dinsdag op het Witte Huis onderscheiden met de Distinguished Service Order, hem o.a, verleend we gens de buitengewone diensten bij de strijd te velde in Korea aan de Ver enigde Naties bewezen. Minister Luns. Gister-avond om half twaalf is minister mr J. M. A. H. Luns per vliegtuig van Schiphol naar New York vertrokken, waar hij gedu rende ongeveer een week de leiding van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties op zich zal nemen. Prins Bernhard op reünie. Voor de eerste maal zal de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart op Zaterdag 7 Maart a.s. te Utrecht een nationale sportvliegersreünie hou den. Onder de Nederlandse sportvlie gers, die deze bijeenkomst, zullen bij wonen, bevindt zich ook Z.K.H. Prins Bernhard. Burgemeester van Delft. Bij Ko ninklijk Besluit van 3 Maart is met in gang van 15 Maart 1953 benoemd tot burgemeester van Delft de heer D. da Loor te Leeuwarden, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. De heer De Loor heeft in de Tweede Ka mer zitting voor de P.v.d.A. Burgemeester van Hcerdc benoemd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Heerde jhr W. H. van de Poll, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van Elburg. ACOP ONTSTEMD OVER MEDEDELING MINISTER BINNENLANDSE ZAKEN DEN HAAG. „De samenwerkende centralen van overheidspersoneel (Acop) hebben met verbazing en ont stemming kennis genomen van het geen de minister van Binnenlandse Zaken in de Memorie van Antwoord op diens begroting aan de Eerste Ka mer der Staten-Generaal heeft mede gedeeld", zo delen zjj in 'n communi qué mede. Het communiqué luidt verder onder meer als volgt: .-Van het project in zake de salariëring van de middelbare en hogere ambtenaren- waaromtrent de leden van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken in elk opzicht uiterste ge heimhouding was opgelegd en waar van dus mocht worden verwacht, dat iedere publicatie achterwege zou blij ven, werd niettemin in de Memorie van Antwoord min of meer uitvoerig melding gemaakt. Met betrekking tot de gemeente classificatie vermeldt de Memorie van Antwoord, dat van de zijde van de centrale commissie „nog geen advies voorhanden is". De samenwerkende centralen stellen er prijs op te verkla ren. dat dit advies nog niet kon wor den uitgebracht, omdat hun geen en kel voorstel van de regering heeft be reikt. Met betrekking tot het opnemen van de arbeidscontractanten in de voor de overige rijksambtenaren geldende pen sioenregeling, deelt de minister mede, dat deze aangelegenheid is voorgelegd aan de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De samenwerkende centralen betreu ren deze mededeling uitermate, omdat de desbetreffende aangelegenheid nog in geen enkele vorm aan de centrale commissie is voorgelegd, ondanks de reeds in 1948 gedane positieve toezeg ging van de regering, dat in het alge meen de arbeidscontractanten na twee jaar diensttijd onder de Pensioenwet 1P22 zouden worden gebracht".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2