Prachtig werk, dank zij maandelijks kwartje Bijbelgenootschap telt 550 leden in onze gemeente Howell-drive Centrum Vereniging van huisvrouwen hield voordrachtmiddag fZiekenverpleging jiibileen^\ Donderdag 5 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad Lichthoeve-avond in Paleiszaal In de toneelsaal van het palcis is Dinsdag een Lichthoeve-avond ge houden. Het is vreemd, zeide in zijn openingswoord de directeur van De Lichthoeve, de heer A. Stoelenga, dat er in Apeldoorn nog zovelen zijn die het prachtige werk van De Lichthoeve in Garderen niet kennen. Hel is nu bijna dertig jaar geleden begonnen en in de loop van deze jaren zijn duizenden kinderen, meest afkomstig uit echtscheidingsgezinnen, onder supervisie van de zusters Kuyck en Verkerk, die De Licht hoeve stichtten, opgevoed tot vro lijke en blijde mensen. Het werk steunt voornamelijk op giften van een kwartje, die maandelijks door Lichthoeve-vrienden beschik baar worden gesteld. Zuster J. Th. Kuyck, de directrice van het kinderhuis, vertelde op boei ende wijze van haar ervaringen en verhaalde o.m. van een kleine knaap, Ronnie geheten, wiens moeder ziek was en wiens vader de moeilijkheden niet meer aan kon. Ronnie en zijn zusjes kwamen op De Lichthoeve. „Er zijg echter nog duizenden kleinen", aldus zuster Kuyck, „wier omstandig heden nog veel bedroevender zijn. Die alle zon en warmte in hun leven mis sen en die wij toch zo gemakkelijk Wegenwacht bood hulp Dezer dagen hebben we melding gemaakt van een ongeval in het Kroondomein waarbij een arbeider vrij ernstig werd gewond. Naar aanleiding van dit bericht schrijft een lezer ons, dat de Wegen wacht, gewaarschuwd door enige ar beiders, de eerste hulp verleende en o.a. een gebroken been spalkte. Dr Geursen nam later de behande ling over en deed de patiënt met een juist passerende ziekenauto van het St. Liduïna-Ziekenhuis vervoeren. Marktbericht. VEEMARKT APELDOORN. 4 Maart. Neuren de koeien van f 800—1100; guste koeien f 550—750; drachtige vaarzen f 700— f 900; pinken f 400600; graskalveren f 250400; nuchtere kalveren f 2515. Aanvoer 135 stuks. Handel vlot. qjf'at is er te doen Cenlraal-Theater, van 27 Febr.4 Mrt. hoofdnummer „De zwarte hand", 18 j„ 19 en 21 uur, Woensdag 4 Maart 14.30; Donderdag 5 Maart. 19 en 21 uur, hoofdnummer „Onder moeders vleugels", alle leeft. Minerva-Theater, van 27 Febr.—5 Mrt. hoofdnummer ..The African Queen". 14 j„ 19 en 21 uur. Veluwe-Theater, van 27 Febr—5 Mrt., 18.30 en 20.45 hoofdnummer „Men sensmokkel", 18 j. Tivoli-Theater, van 27 Febr.4 Maart hoofdnummer .,De verboden vrucht", 18 j.. 14 30, 18.45 en 21 uur. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de Spotvogels. Donderdag 5 Maart. Herv. Kapel, As- selsestraat, 19.45 Opv. van „De poorten der hel". Donderdag 5 Maart, Tivoli-Theater, 20 uur, opv. van „Lucia die Lammer- moor". Donderdag 5 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur, Tijdrede H. Wilts. Vrijdag 6 Maart, Herv. Kapel, Assel- sestraat, 19.45 Opv. van „De poor ten der hel". Zaterdag 7 Maart, Poort van Kleef, 20 uur, Graficus, opv. van „In een klein hotelletje". Maandag 9 Maart, hotel Bloeraink, 15 en 20 u. Mode-parade, firma Eysink. Maandag 9 Maart Pauluskerk, Hof- veld, 19.45 Opv. van „Poorten der hel". Dinsdag 10 Maart Pauluskerk, Hof- veld, 19.45 Opv. van „Poorten der hel". Donderdag 12 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur Tijdreder-Wilts. Donderdag 19 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur Tijdrede-Wilts. Donderdag 26 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur Tijdrede-Wilts. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling dlene, dat In de agenda si-i hts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie In de N. A. Crt. sija aangekondigd. kunnen helpen, wanneer wij maande lijks maar dat .enkele kwartje willen afstaan. In Apeldoorn zorgt mevrouw Boer, Bosweg 52, voor het ophalen van die kwartjes." Vertoning van de film „Waarheen met deze Ronnie's", maakte diepe- in druk. De Chr. Gymnastiekver, „D.E-S." hielp Dinsdagavond mee het pro gramma zo aantrekkelijk mqgelijk te maken. Verschillende groepen van D.E.S. gaven demonstraties, waarvoor het publiek op zeer levendige wijze dankte. Tijdens een pauze beijverden help sters van De Lichthoeve zich om maandelijkse donateurs te winnen en met goed resultaat. Penning ten bate van het Rampenfonds Om .het harr te kunnen bijdragen tot leniging van de nood, veroorzaak! door de recente overstromingen, heeft -de Vereniging voor Penningkunst, te 's-Gravenhage besloten een penning uit te geven ten bate van de slachtof fers. De bekende medailleur prof. L. O Wenckebach, die zeker in staat is ons aller gevoelens tot uitdrukking te brengen, beeft het ontwerp hiervoor reeds vervaardigd. De medaille vertoont aan de voor zijde: Watersnood 1953, een onmetelijk watervlak, dat onverbiddelijk stijgt; een eenzaam mens, die zich nauwelijks slaande houdt, de handen geheven in nood en machteloos verzet; keerzijde: redding uit de nood, uitgebeeld door het vertrouwde symbool van Noach's duif. en in éen kernachtige spreuk ver kondigd. De aflevering zal nog dezer dagen beginnen. De prijs bedraagt: in brons f 7.50. in zilver f 30 per exemplaar, van welk bedrag, dank zij belangeloze me dewerking van vele zijden, ruim 2 3 in het Nationaal Rampenfonds gestort zal kunnen worden. Bestellingen kunnen geschieden bij het Kon. Penningkabinet, Lange Voor hout 50. 's-Gravenhage, uitsluitend door overschrijving van het bedrag van aankoop, op postrekening 201969 en bij plaatselijke juweliers. Grote vraag uit Indonesië naar bijbels Ook het Nederlands Bijbelgenoot schap gaat gebukt onder financiële zorgen tengevolge van de gestegen prij zen. Zal het werk op dezelfde voet voortgezet kunnen worden, dan is het nodig dat de inkomsten worden opgevoerd. Dit bleek in de gisteravond in Huize Hay tink gehouden jaarlijkse ledenver-, gadering van de afdeling Apeldoorn van het Nederlands Bijbelgenootschap, welke onder voorzitterschap stond van de heer J. Godschalk- In zijn jaarverslag deelde de secre taris, de heer H. Dozeman, mede, dat het aantal leden en begunstigers in 1952 473 bedroeg. Thans is het 550. Deze toeneming is te danken aan een kleine werfactie, alsmede aan de hier gehou den Bijbeltentoonstelling. Er zal meer geld nodig zijn, zo merk te de heer Dozeman vervolgens op. Op het ogenblik, is men bezig e^n be stelling van de Indonesische regering, 15000 Nieuwe Testamentjes voor mili tairen omvattend, uit te voeren. Daar de materialen zoveel duurder zijn ge worden, vergde dit veel bedrijfskapi taal. Hierdoor is het momenteel onmo gelijk een herdruk te verzorgen van het Engels—Nederlandse Nieuwe Tes tament ten behoeve van de emigran ten,. Te Apeldoorn komt jaarlijks f 1100 binnen uit lidmaatschappen en donaties en een gelijk bedrag door Bijbelver koop. De actie om aan alle evacué's een Bijbel uit te reiken, heeft te Apeldoorn ongeveer 10 Oboekjes opgeleverd. De heer D. J. Coumou uit Zeist, ad junct-secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, heeft vervolgens ge- H.H. ADVERTEERDERS ZAKENADVEKTENTiES moeten dag vóór plaatsing uiterlijk 5 uur nm. In ons bezit zijn. SPOED ADVERTENTIES kunnen tot uiterlijk half 10 dag van plaatsing worden aangenomen. Militaire Pensiocnbond De afdeling Apeldoorn van de Alge mene Militaire Pensiocnbond hield haar gewone driemaandelijkse verga dering in Kunst, en Genot, Kanaalstr. Wegens ontstentenis van de voorzit ter werd deze vergadering geleid door de plaatsvervangende voorzitter. Verschillende onderwerpen, van be lang voor de gepensionneerde militai ren, werden besproken. Uitgebracht werden de jaarverslagen van secreta ris, penningmeester en beheerder van het Noodfonds, welke alle werden goedgekeurd. Door een der bestuursleden van de Bond van gepensionneerd personeel der Nederlandse Spoorwegen werd een toelichting gegeven betreffende de be taling van ziekenfondspremies, waaruit bleek dat op dit gebied voor dit ge pensionneerd personeel een belangrijke schrede was vooruitgegaan en het ver trouwen werd gewekt dat ook voor de militair gepensionneerde binnen niet te lange lijd een dergelijke regeling tot stand zal komen. Door het bedanken van 2 bestuurs leden wegens hoge leeftijd, werden vervangers gekozen. De wnd voorzitter dankte met enige hartelijke woorden de aftredende be stuursleden voor al hetgeen zij in een lange reeks van jaren In het belang van de gepensionneerden hebben ver richt. sproken over: „De huidige stand van de Bijbelvoorziening". Hij stond ach tereenvolgens stil bij de Bijbelvoorzie ning in Nederland. Indonesië en het buitenland. Wat Indonesië betreft, daar is momenteel reeds een Bijbelgenoot schap, doch dit kan zichzelf nog niet bedruipen en krijgt dan ook nog van uit Nederland financiële steun. Er is in Indonesië een grote vraag naar Bij bels, o.m, omdat er op het ogenblik een methode in zwang is, met gebruikma king waarvan men de mensen in enke le weken kan leren lezen. ALS HET WERKELIJK MENENS IS koopt men RINGEN bij Fa. J. Fabery de Jonge Juweliers sedert 1895 HOOFDSTRAAT 133 hoek VAN KINSBERGENSTRAAT. Dp Apeldoornse Bridgeclub „Het Centrum" hield in Huizo Haytir.k een Howell-drive, welke het volgende re sultaat opleverde: Groep A: 1. de heer en mevr. Van '1 Sant 52 p.nt.; 2. Barg en Muller 47 pt 3 mevr. De Weerd en N. Lulofs Jr. 46'- pnt.; 4. mevrouw De Jong en Van der Kolk 45 pnt.; 5. Hahn en Van Hol ten 39 pnt.; 6. Kres en Donswijk 381 j pnt 7. N. Lulofs en J. Kluck 35*2 pt.; 8. Kleuveren Sehuurmans 32'A pnt. Groep B: 1. mevr. Van Holten en Houtop 53 pnt.; 2. Boldrik en Barelds 45 pnt.: 3. De Weerd en Streng 44 pnt 4 Gei-ritsen en Van Laar 43Vz pnt.; 5 Van Zutphen en Muller 43 pnt.; 6. me vrouw Lulofs en R. Holthuis 38 pnt.; 7. de heer en mevr. L,ammertse 38 pt.; 8. dames Kopelle en Poley 3lVz pnt. Groep C: 1. de heer en mevr. Rijke 48 pnt.; 2. de heer Schaap en partner 47 pnt.: 3. mevr. Boas en Frieze 46 pt. 4. de dames De Roy en Van Dijk 45 pnt.; 5. de heer en mevr. Bouman 44'i pnt.; 6. de heer en mevrouw Wa genaar 42'.2 pnt.; 7. de heer en mevr. Bevers 32,2 pnt.; 8, de heer en mevr. Beemster 3014 pnt. Uw horloge „mei lekker"? Ga praten met DEKKER. BRINKLAAN 16 IEL. 2 51 8 Goed werk voor Kruiningen OP 'DE MAANDELIJKSE bijeen komsten van de afdeling Apel doorn van'de Nederlandse Vereni ging voor Huisvrouwen ontbreekt nimmer een declamatiemiddag, want steeds weer blijkt, dat de dames daarvoor grote interesse aan de dag leggen. Naast de voorlichting op huishoudelijk, sociaal en paedago- gisch gebied, wordt immers door de Huisvrouwenvereniging een grote plaats ingeruimd voor de culturele ontwikkeling. Het was daarom niet verwmd'-ilijk, dat ondanks de „griep", vele dames naar de bovenzaal van de Poort van Kleef waren gekomen om te luis teren naar de declamatie van de voordrachtskunstenares, mej. Ridde- rink uit Deventer. In haar welkomstwoord vroeg de pre sidente, mevr. L. Kamphuis-Joekes wederom de aandacht voor de actie Apeldoorn helpt Kruiningen, omdat 't vooral de huisvrouwen zijn, die, nu de eerste nood gelenigd is, de handen uit de mouwen kunnen steken om aan de velerlei acties mede te werken. Uit Kruiningen kreeg men bericht, dat de naaidozenactie zeer op prijs wordt ge steld, daar de in Goes geëvacueerde huisvróuwen inderdaad om allerlei naaigerei verlegen zijn. Zeer veel dank bracht de presidente aan de dames, die zich beschikbaar hebben gesteld om in Zeeland gedurende een week in de cantinewager. te helpen, maar ook daarvoor kan men nog veel dames ge bruiken. Het is een week lang hard werken in de cantinewagen, maar het schenkt ontzaglijk veel voldoening te beseffen, dal men daadwerkelijk steun verleent en zich niet meer zo machteloos voelt als in de eerste rampdagen. Twee dames waren in Rilland-Bath geweest. Wacht niet tot het te laat is! Meld U NV voor de B B. Emigratie naar Rhodesia Thans is opnieuw de mogelijkheid opengesteld om zich aan te melden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus voor de functie van leerling-stoker bij de Spoorwegen !h Rhodesia. Candidaten mogen niet jonger dan 20 en niet ouder dan 25 jaar zijn. Een goede lichamelijke gesteldheid :s vereist. Men moei een goed gezichtsvermo gen hebben (geen bril dragen). Daarna hebben de aanwezigen ge boeid geluisterd naar de uitstekende declamatie van de voordrachtskunste nares mej. Ridderink uit Deventer. Op gevoelvolle wijze declameerde zij en kele middeleeuwse baliaden en een reeks korte gedichten, die betrekking hebben op ons land, het water, de havens, Amsterdam en de boerderij van Potgieter, Roland Holst, Ida Ger hard, Aa-t v. d. Leeuw, enz. Van het proza waren de beide schep pingsverhalen over het roodborstje en de andere, in het Vlaams, over het varkentje, van Felix Timmermans fa voriet. Twee grappige sprookjes van Hans Andersen, die een strekking heb ben voor vol'wasscnon, vielen even eens in de smaak. Sprookjesfiguren in het Hof van Gelre Af en toe stond Het Hof van Gelre Woensdagmiddag te sidderen op zijn grondvesten. De lieve jeugd was daar nl. in groten getale bijeengekomen om in levenden lijve Jan Klaassen en andere sprookjesfiguren, zoals Rood kapje, de Wolf en Hans en Grietje te gaan zien, en zo ontdekten zij ook dat Jan Klaassen en Roodkapje eigenlijk hele goede vriendjes van elkaar zijn, want zij zitten namelijk allebei in dezelfde klas. De jeugdige toeschou- wertjes, die dachten dal Roodkapje alleen maar een heel hef meisje was, dat braaf bij Grootmoedertje op be zoek gaat, hadden het echter mis. Dat kan trouwens ook niet anders, want wanneer je elke dag met Jan Klaas sen omgaat, dan springt er onwille keurig wel een vonkje van die ondeu gende streken over. De belevenissen van die twee in hun klas, werden door Jafro's Jeugdtoneel zo aanschouwelijk vooi^esteld, dat daarbij eigenlijk geen woorden nodig waren, hetgeen trouwens onbegonnen werk was, want de joelende kinder schaar overstemde de tekst totaal. Maar welke ondeugende streken Jan Klaassen ook uithaalde om de „mees ter" voor het lapje te houden, hij kon altijd op de steun van zijn gehoor reke nen, dat steeds, Alsof het tevoren ern stig was ingestudeerd, als uit een keel de brave Louise uitjouwden voor klik spaan. Bij de vertolking van het sprookje van Hans en Grietje joelde het koor in de zaal weer verontwaardigd de heks uit: „gekke heks, gekke heks, gekke heks", net zolang tot deze veilig cn wel in het hokje was opgesloten, waarin Hans en Grietje hadden ge zeten. Het was een prachtig feest voor de jeugd. Goed afgelopen Hedenmorgen, ruim 8 uur, passeerde een goederentrein de onbewaakte overweg aan de Berg en Bosweg. In de richting Hoqgakkerlaan reed een auto bestuurd door de heer Ph. de W. te Apeldoorn. De bestuurder van de auto zag de trein aankomen en remde af, zodat de wagen even voor de. rails tót stilstand kwam. De locomotief en enige goederenwagens passeerden zon der dat er iets gebeurde doch van een der laatste wagens kreeg de auto een tik. De auto werd niet ernstig bescha digd. De machinist stopte doch aan gezien de schade slechts gering was en er geen persoonlijke ongevallen plaats hadden, reed de machinist spoedig door, zodat de vertraging slechts gering was. T~\E Vereniging voor Ziekenver- pleging, uitgaande van de Ned. Hervormde Gemeente te Apeldoorn en Het Loo, heeft Woensdagmiddag met een receptie in Huize Haytink haar zilveren jubileum gevierd. De grote benedenzaal van Haytink was versierd met prachtige bloemstukken, die veler goede wensen symboliseer den. Onder hen die persoonlijk hun gelukwensen kwamen aanbieden wa ren de heer C. Stolk, voorzitter van de Federatie van Verenigingen voor Ziekenverpleging in Nederland, te Wassenaar, de heren B. W. ter Strake cn dr L. Bouwman, die namens het Regentencollego van hel Juliana- ztekenhuis kwamen, de heren notaris J,. G. A. Kuhlmann en G. J. Zonder land, vertegenwoordigende het Regen tencollege van het St Liduinazieken- huis, predikanten, oud-patiënten, leden van de vereniging en vele andere relaties. De heer R. W. Kamphuis, admini strateur van de vereniging, overhan digde namens het kantoorpersoneel en de boden een staande klok, be stemd voor de bestuurskamer in hot gebouw van de vereniging, aan de Canadalaan. Onze fotograaf vereeuwigde het moment waarop de heer C. Stolk, voorzitter van de Federatie van Ver enigingen voor Ziekenverpleging in Nederland, ds Th. E. v. d. Brug, voor zitter van de zilveren jubilnresse, de hand drukte. Op de foto, links van ds v. d. Brug, de heer P. J. ton Haaft, rechts Ce heren R. H. Meijer, G. W. Reesink en R. W. Kamphuis. Rondom Kruiningen (2) Gisteren ontvingen we de vriendelijke uitnodiging tot bijwoning van een feestavond van deop Zaterdag 7 Maart a.s. in De bate van deze avond is geheel voor het Rampenfonds. We hebben ons licht opgestoken bij het comité „Apeldoorn heipt Kruinin gen". Daar wist men van 'n feestavond niemendal af. Waaruit geconcludeerd moest worden, dal men, met een vol harding een betere zaak waardig, ten aanzien van de hulpverlening aan ge- troffenen in het watersnoodgebied op de verkeerde weg blijft. Er kan niets op legen zijn, dat een particulier, die zich daartoe geroepen voelt, omdat hij nog niet geofferd heeft zouden er nog wel dezulken zijn? zich wendt tot het Nationaal Rampen fonds. Doch ten aanzien van feestavon den en meer dergelijke ligt de verhou ding nu toch wel iets anders, We hebben een comité „Apeldoorn helpt Kruiningen". dat zich beijvert geld bijeen te brengen voor Kruidin gen. Geld. dat. als 't maar even kan, in onze gemeente zal worden besteed. Apeldoorn heeft Kruiningen geadop teerd. Dat wil zeggen, dat Apeldoorn, behalve de algemene hulp van het Nat. Rampenfonds, wil meehelpen om in 't bijzonder Kruiningen straks weer op de been te helpen. Daarvoor is nogal een en ander no dig, ook in geld. Apeldoorn, dat wil zeggen, de hele burgerij, heeft op zich genomen daar voor te zorgen. Laat men nu in vredesnaam niet het werk van het comité „Apeldoorn helpt Kruiningen" gaan doorkruisen met feestavonden te organiseren ten bate van een ander doel dan hier voor de hand ligt. Gesteld, de avond van Zaterdag werpt een bate af van tweehonderd gulden, dan zal dat bedrag bij 't comité „Apel doorn helpt Kruiningen" meer effect sorteren dan ergens anders. Het hemd, in dit geval Apeldoorn, is nog' altijd nader dan de rok. Laten we hopen, dat de betrokken vereniging alsnog haar houding zal willen herzien. En dat haar doelstelling van het ogenblik geen navolging vindt. Principieel is 't overigens een ietwat ellendig verschijnsel, dat zoveel woor den moeten worden gebezigd om alge meen duidelijk te maken welke hou ding in deze aangelegenheid moet wor den aangenomen. We herhalen wat we gisteren schre ven: Kritiningcn nummer I. Geen acties op eigen houtje! Nauw contact met het comité „Apeldoorn helpt Kruiningen", opdat de eenheid in het werk bewaard blijve! Naar aanleiding van het in de N.A.Crt, van gisteren opgenomen be richt betreffepde een voor Kruinin- gense zieken genomen initiatief van de Spook-Actie deelt het comité Apel- doorn-helpt-Kruiningen ons mede, dat een dergelijk initiatief niet door dit comité wordt gesteund. Barakken en woonwagens. Do burgemeester van. Kruiningen heeft het gemeentebestuur verzocht de mogelijkheid te willen onderzoeken, dal hier enkele barakken of woon wagens beschikbaar worden gesteld om tot huisvesting van de voor herstel werkzaamheden in Kruiningen lijdelijk vertoevende personen te dienen. Gaarne doet het werkcomité een be roep op de Apeldoornse burgerij, spe ciaal op de aannemers, voor dit doel tijdelijk een directiekeet. een woon wagen of iets dergelijks af te staan. Opgave hiervan kan geschieden aan het bureau Loolaan 49, tel. 6631. Verkeersongeval Op de Arnhemseweg had gistermid dag een botsing plaats tussen een mo torrijwiel. bestuurd door G. B. uit Amersfoort en een bromfietsberijdster, mevrouw A. K.S. te Apeldoorn. De motorrijder brak z'n linkerbovenbeen en mevr. K. kreeg een shock. Dr Geur sen verleende de eerste hulp en liet beiden naar het Juliana-ziekenhuis vervoeren. Vermoedelijke oorzaak van dit ongeval is het niet tijdig aangeven van riehtingverandering door me vrouw K. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. WAT ZEGT Roell uut d'n Enk „Ili ben een beetje on-Rua-tig" i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2