ALGEMEEN HANDELSBLAD 2üciurc s t e r 6 ante c ft c gournnf TOESTAND VAN STALIN IS ERNSTIGER GEWORDEN OPROEP VAN PRINSES WILHELMINA Gemalin van Sjah verlaat Iran Indonesische meningen over aantrekking van kapitaal zen et- Aantal slachtoffers gestegen tot 1751 Van Fleet bepleit offensief in KOREA 126e JAARGANG Nö. '41040 Waara. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 3 MAART 1953 r~ Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 JJ Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Tweede communiqué der artsen Weinig hoop op genezing In de Sowjet-Jjnie worden overal bidstonden gehouden Eisenhower zeidemee te leven met het Russische volk f)E ziekte van Stalin heeft ook de laatste vier-en-twintig uur de ganse wereld beziggehouden. Velen meenden, dat de Russische leider hedenmorgen reeds overleden zou zijn, doch dat dit bericht pas vertraagd zou worden bekendgemaakt. Het tweede communiqué over Stalins gezondheidstoestand tot gisteravond elf uur was pessi mistisch: de toestand van de maarschalk scheen weinig hoop op herstel te bieden en hij ging voortdurend achteruit. De artsen hebben gebruik gemaakt van zuurstof, speciale geneesmiddelen en zelfs van bloedzuigers, om verlichting te brengen in het lijden van de premier. In de gehele Sowjet-Unie werden bidstonden gehouden, uit alle delen der wereld kwamen betuigingen binnen van deelneming. Ook Eisen howers gedachten gingen uit naar het welzijn van het Russische volk, wie ook zijn Teiders mogen zijn. De functies van Stalin zijn over genomen door het centrale comité van de communistische partij en door de raad der ministers. Malenkow en Molotow zijn de „sterke mannen" in deze organisaties. Naast hen acht men Beria de krach tigste figuur. Medici menen, dat Stalin nog enige dagen met de dood kan worstelen, maar zij achten de kans op herstel uiterst gering. Het tweede bulletin over Stalins toestand zegt o.a.: „De hersen bloeding. welke zich in de nacht van de eerste op de tweede Maart voordeed op de basis van slagaderverkalkinc en een ziekte, die de veer kracht van de spieren ten zeerste aantast, heeft behalve een ver lamming van het linker been en een verlies van het bewustzijn een be schadiging van het ze nuwstelsel in de herse nen veroorzaakt, verge zeld van stoornissen in de belangrijkste functies van ademhaling en bloedsomloop. In de nacht van de derde op de vier de Maart bleven adem haling en bloedsomloop gestoord. Door de syste matische toediening van zuurstof en geneesmid delen. welke de adem haling en de werking van de bloedvaten rege len. is de toestand gelei delijk iets verbeterd en in de morgenuren van de vierde Maart kon de mate. waarin de adem haling faalde, enigszins verminderd worden. La ter op de dag van de vierde Maart begonnen de zeer ernstige stoor nissen van de ademhaling opnieuw. Het tempo van de ademhaling is 36 per minuut. De bloeddruk bleef hoog 210 maximum en 110 minimum met een pols van 108 tot 116 per minuut. Het hart, dat onregelmatig gehaast en niet rhytlhmlsöh werkt, is overmatig ver groot. Bij onderzoek van het bloed werd een toeneming van het aantal witte bloed lichaampjes waargenomen. In de ochtend en de middag steeg de temperatuur tot 38.6 graden. De medische maatregelen, die gedurende de vierde Maart genomen werden, bestonden uit de toediening van zuurstof en injecties met kamfer, caf feine en glucose. Voor de tweede maal werd met behulp van bloedzuigers bloed afgetapt. In verband met de gestegen temperatuur en het hoge aantal witte bloedlichaampjes werd de penicilline- therapie opgevoerd. Doch tegen het einde van de vierde Maart was de ge zondheidstoestand onafgebroken zeer ernstig. De patiënt verkeert in een staat van diepe bewusteloosheid. De zenuw regeling van de ademhaling en de hart- werking blijven ernstig gestoord". Bidstonden in S.U. QVERAL in de Sowjet-Unie is Woensdag in de kerken gebeden voor het herstel van 'premier Stalin. In Moskou ging opperrabbijn Solomon Shiffer de Joodse gemeente voor in een gebed. Heden zal de Joodse ge meente een dag vasten en gebed hou den voor het leven van Stalin. In de grote kathedraal, welke door vele kaarsen hel verlicht ivas, zongen de gelovigen der Russische Kerk psal men. Vrouwen plaatsten kaarsen voor grote gouden ikonen. Zij sloegen een kruis en knielden, een schouwspel dat zich in. duizenden kerken in de Sowjet-Unie herhaalde. De Mohammedaanse, Boeddhistische. Baptistische, Lutherse en Katholieke kerkelijke overheden in de Sowjet-Unie kondigden speciale biddiensten voor Stalins gezondheid aan. De graftombe van Lenin was als ge woonlijk voor het publiek geopend. De gehele middag ging een lange file zwij- Stalin: do grijsaard Dit is wellicht de laatste fotovan Stalin; zij werd verleden jaar in een vacantieoord in de Krim gemaakt en naar West-Berlijn gesmokkeld. Zij geeft het beeld van een oud gewor den man. U.P. herinnert aan vroegere uit spraken over Stalin. Zo verklaarde Win ston Churchill (191)2): Hij is een man met een buitengewone persoonlijkheid, geschikt voor de sombere en stormach tige tijden waarin zijn leven geworpen is. Een man van onuitputtelijke moed en wilskracht. Bovenal, hg is een man met het reddende gevoel voor humor, het geen van groot belang is/' Wendell WiUkie (19j)4): „Hij stelde zoekende vragen, elk er van geladen als een revolver, elk er van bestemd om door te dringen tot wat hij geloofde dat de kern van de zaak was." Harry Truman (1948): ,Jk mag oude Joe Stalin wel. Hij is een goede kerel, maar hij is een gevangene van het Politburo. Hij placht zekere overeen komsten te treffen, maar anderen laten niet toe dat hij zich er aan houdt." Maarschalk Tito (1952): ,Jk heb op gemerkt, dal Stalin niet kon verdragen worden tegengesproken. Van alle leden van het Politburo is het alleen Molotow, tot wie hij zich nu en dan wendt om diens raad te vragen. Maar hij luistert nooit naar hem tot het eind, en gaat voort met zijn eigen gedachten- gang." Londen acht Malenkow sterkste man (Van onze correspondent) Londen, 5 Maart. LJET nieuws uit Moskou is in heel -1--* Engeland uiteraard het gesprek van de dag. en in politieke kringen het onderwerp van eindeloze gissin gen. Er is namelijk veel in de wijze en het tijdstip van publicatie, en in allerlei details van het bulletin, dat vragen doeft rijzen. De dood van Stalin wordt wel vaak beschouwd als een keerpunt in de geschiedenis, maar de meningen zyn er al dadelijk over verdeeld, of dit spoedig tot uiting zal komen of niet. In meerderheid ls men geneigd de kansen groot te achten, dat er weinig onmiddellijke verandering zal komen. Een vingerwijzing is, dat de City, die nogal eens reageert op geruchten of oppervlakkigheden, gisteren geen noe menswaard spoor van verstoring toonde. Ontspanning echter wordt in politieke kringen niet waarschijnlijk geacht. Wie de opvolger van Stalin ook zal wordc-n, het is moeilijk aan te nemen, dat hij de Russische politiek opzettelijk zal gaan wijzigen, het meest waarschijnlijk acht men hier, dat Malenkow de opvolger zal worden, maar het is niet uitgesloten, dat Stalin aan een duum- of triumviraat heeft gedacht. Evenmin is uitgesloten dat Malenkow bij wijze van geste Molo tow het premierschap aanbiedt en zelf partijleider blijft, om het einde van gende Russen over het Rode Plein, om de tombe van de stichter van de Sowjet- staat te bezoeken. Te Rome verklaarde een woordvoer der van het Vaticaan, dat de H. Vader zich, nadat hij het nieuws over de ziekte van Stalin had vernomen, in zijn par ticuliere kapel had teruggetrokken, en ten behoeve van Stalin een akte van berouw had gebeden. De Paus had volgens de woordvoerder in zijn gebed gevraagd „om een betere toekomst voor het Russische volk". De woord voerder zeide: „Het is slechts moge lijk, in deze laatste ogenblikken te wen sen, dat Stalin berouw zal krijgen over het enorme kwaad, dat hij heeft aange richt". Deelneming betuigd p^ETUIGINGEN van deelneming be reiken de Russische autoriteiten groten getale. Uit de satelliet- landen en uit China komen telegram men binnen van staatshoofden en premiers. Van alle communistische partijen ter wereld seinden de leiders, dat zij Stalin beterschap toewensen en zij getuigen van solidariteit met het Russische volk. Van de niet- communistische landen hebben de diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou of de premiers in groten ge tale hun medeleven te kennen ge geven. Churchill, die verscheidene malen met Stalin confereerde, be hoorde tot de eersten, om zijn leed wezen uit te spreken. President Eisenhower zeide: „Op dit ogenblik van de geschiedenis, waarin de Russen zich ongerust maken ten ge volge van de ziekte van de Russische leider, gaan de gedachten van Amerika uit naar alle volkeren van de Sowjet- Unie de mannen, de vrouwen, de jongemannen en de meisjes in de dorpen, de steden, de boerderijen en de fabrieken in hun vaderland. Zij zijn de kinderen van dezelfde God die de Vader is van alle volkeren. En, als alle vol keren, delen de millioenen Russen ons vurig verlangen naar een vriendschap pelijke en vredelievende wereld. Wie ook de regeringspersonen zijn. wij blijven bidden dat de Almachtige waakt over het volk van dat grote land. en het wijs heid schenkt en de gelegenheid biedt, te leven in een wereld, waarin alle man nen, vrouwen en kinderen vrede en vriendschaD kennen." Harry Truman zeide: „Het spijt mij van zijn ernstige ziekte te horen. Ik verheug mij nooit over iemands lichame lijke instorting. Ik ben niet in staat de invloed van zijn ziekte af te meten, om dat ik sedert 20 Januari geen contact meer >b gehad met de buitenlandse situatie. Mijn omgang met Stalin op de conferentie van Potsdam is prettig geweest." MALENKOW Molotows carrière af te wachten (want Molotow is 63 jaar oud). In geval van een triumviraat beschouwt men Beria, de chef van de Geheime Politie, als can- didaat voor de derde plaats. In geval van de opvolging door een triumviraat acht men het hier waarschijnlijk, dat de drie betrokkenen op den duur gaan twisten, maar voorlopig zullen zij Wel een een heidsfront handhaven. Regering informeert naar toestand Stalin De chef van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken mr J. Visser heeft namens de Nederlandse regering bij de ambassade van de U.S.S.R. naar de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin geïnformeerd en verzocht de beste wensen voor zijn ge zondheid te willen overbrengen. De gemalin van de Sjah van Iran. keizerin Saroja, zal dezer dagen het land verlaten en zich om gezondheids redenen naar Europa begeven. Een broer van de vorst is reeds naar India vertrokken, zodat op het ogenblik vrij wel de gehele keizerlijke familie in het buitenland vertoeft. In het land zelf is het tamelijk rustig. Gisteren behoefde de politie slechts één communistische betoging uiteen te jagen. Een agent van politie, die eer gisteren werd gewond is overleden, zodat het aantal slachtoffers van de ongeregeldheden thans vier bedraagt. Drie bladen van de rechtse oppositie en een blad van de Toedeh-partij is een verschijningsverbod opgelegd. De mi nister van Buitenlandse Zaken Fatemi heeft de buitenlandse correspondenten in Teheran gewaarschuwd het nieuws niet „verkeerd uit te leggen". Intussen heeft de Mohammedaanse religieuze leider Boeroejerki een po ging gedaan een verzoening tussen de Sjah en de premier tot stand te bren gen. De voorzitter van de Majlis. Kasjani, die leider is van de religieuze sekte waartoe de meeste Perzen behoren, blijft echter weigeren de zitting van de Majlis te openen, zodat Mossadeg geen vertrouwensvotum kan krijgen. STEMBUSNEDERLAAG VOOR CHILEENSE REGERING De regering van Ibanez del Campo heeft gisteren toegegeven, dat de oppo sitie bij de Zondag gehouden verkie zingen een meerderheid in beide huizen van het Chileense congres heeft be houden. De regering maakte bekend, dat haar candidaten op de basis van vrijwel volledige uitslagen 69 zetels in de Kamer van afgevaardigden zullen krijgen tegen de oppositie 78. In de Senaat zrn de cijfers resp. 13 en 12. Van de 20 senaatszetels, waarover niet werd gestemd, behoren er echter 17 aan de opnositie. zodat deze een meerderheid van 29 tegen 16 heeft. Het resultaat van de stemming komt in grote trekken overeen met dat van de presidentsver kiezingen. waarbij Ibanez ruim 46 pro cent van de stemmen kreeg. Sjahrir wil dat het land zich zelf helpt Vrees dat „oud" kapitaal mede profiteert NU de Indonesische regering binnen kort haar standpunt tegenover het buitenlandse kapitaal zal bepalen begint de Indonesische pers aan deze aangelegenheid bijzondere aandacht te schenken. Het Semarangse Dagblad „Suara Merdeka" hekelt de tweeslach tige houding, die men nog altijd in Dja karta aanneemt. De officiële woordvoer ders en onze ambassadeurs, zo schrijft dit blad, worden niet moe te verklaren, dat Indonesië vele mogelijkheden biedt voor het investeren van kapitaal. Aan deze investeringen zouden slechts lichte en rechtvaardige restricties worden op gelegd. De regering pleegt daarbij een schoon tafereel op te hangen van de vele natuurlijke rijkdommen, die op ontgin ning wachten. Het blad wijst daarna op de keerzijde en constateert, dat er uit Indonesië een jrote kapitaalvlucht plaats vindt. We reldconcerns met millioenenkapitalen. die ook investeringen hebben in Indone sië, verplaatsen htm bedrijven naar andere delen van de wereld, vooral naar Afrika en naar Amerika. Daar worden thans de jonge planten uitgezet voor cultures, die tevoren de specialiteit wa ren van Indonesië. Over tien jaar zal Indonesië daarvan de concurrentie onder vinden en dit zal een zware slag zijn voor onze economie. De duistere houding van de regering ten opzichte van de toekomstige plaats van het buitenlandse kapitaal, dat zich reeds in dit land bevindt, zo zegt dit blad, werkt zeer storend. Aan de ene kant zegt zij het buitenlandse kapitaal nodig te hebben, aan de andere kant wenst zij het kapitaal, dat zich reeds in Indonesië bevindt te nationaliseren. Deze houding is in hoge mate tegen strijdig. De buitenlanders worden hier door in twijfel gebracht en gaan zich afvragen of investeren op lange termijn wel zin heeft, aangezien de bedrijven toch de kans lopen om ten slotte te worden genationaliseerd. Indien het VRU algemeen wordt aangenomen, dat het verdwijnen van Stalin van het toneel der politiek, voorlopig ge ringe gevolgen zal hebben voor de ver houding tussen het Sowjetblok en de niet-communistische wereld. Doch er kunnen zich binnen dit communistische blok zelf wel machtsverschuivingen voordoen. De noodzaak, om de binnen landse toestand te consolideren en het streven naar het behoud van hechte ban den met de vazallen en met China, zullen de nieuwe Russische leiders ten zeerste bezighouden. Men bericht, dat het Kreml reeds autoriteiten uit de vazalstaten heeft ontboden: de Oost duitser Ulbricht ging o.a. naar Moskou Natuurlijk staan !n deze dagen de Rus sische nationale belangen te Moskou op de voorgrond. De Prawda wees het Russische volk op zyn taak, om overwinning van het communisme in ons land" als doel te blijven stellen. Onmiddellijk hierna komt de belangstel ling voor de satellieten. Molotow fun geert nu als premier, want hij wa,s reeds de belangrijkste vice-premier. Malenkow s secretaris-generaal van de partij, en hij beheerst dus het partij-apparaat. Maar welke invloed zullen zij hebben op de communistische leiders in andere landen Molotow is buiten Rusland nog het meest bekend, en de Italiaanse socialist Nennl (die met Moskou sym pathiseer;.; zag in hem de opvolger van RUSSISCH VLIEGTUIG OP BORNHOLM GELAND Poolse piloot verkoos de vrijheid Op het vliegveld Roenne, te Bornholm, is vanochtend een Russisch straalvlieg tuig geland. Aan boord bevond zich een jonge Poolse vlieger, die zichzelf na de landing bij de Deense autoriteiten heeft gemeld. Hij zei, dat hij onder de huidige om standigheden niet langer in Polen wilde wonen. Het toestel was een Mig-jager. Het had te voren enkele malen boven het vliegveld Roenne gecirkeld, terwijl de piloot bezig was de beste landings baan uit te zoeken. Het vliegtuig werd onder militaire be waking gesteld. Intussen zagen bewoners van Nexoe, een plaatsje 25 mijl ten Oosten van Roenne. tien minuten na de landing een andere Mig-jager op Bornholm afkomen maar in Zuidoostelijke richting verdwij nen na enkele malen te zijn rond gevlogen. Men neemt aan. dat dit een achtervolgingstoestel is geweest, maar dat de piloot er niet in is geslaagd het andere toestel te pakken te krijgen voor dat het was geland. Stalin. In de Russische partij evenwel is Malenkow machtiger, maar zijn bui tenlandse relaties zijn gering. Neemt men in aanmerking, dat de Cominform zeer kwijnend schijnt te zijn, dan schept het uitschakelen van Stalin zeker pro blemen van prestige. Zjdanow die in 1947 de Cominform oprichtte, was niet in staat, de nationale leiders voldoende naar zijn hand te zetten. Tlto viel gehee. af en in de overige Invloedssferen moest Dage lijk. s commentaar j drastisch worden gezuiverd. De Hon gaar Rajk en de Bulgaar Kostow bij voorbeeld werden terechtgesteld wegens gebrek aan gehoorzaamheid, de Tsjecho- slowaak Slansky werd opgehangen en de Roemeense Anna Pauker viel in ongenade wegens schuld aan het mis lukken van een politiek, die toch over eenstemde met de richtlijnen van Zjda now. Deze was gestorven In 1948 en daarna was Malenkow op de voorgrond getreden, die de aanhangers van Zjda now slecht gezind was. Zo schoof hij o.a. de econoom Vosnessenskl terzijde Malenkow moet ook de man zyn, die heeft bijgedragen tot de verwijdering van Marty en Tillon uit de Franse partij-leiding. Indien hij sterker wordt, zal hij nog minder zeggenschap erken-l nen van communistische partijleiders uit andere landen. In plaats van de Cominform. die in naam nog was geba seerd op gelijkwaardigheid van partijen, zal een directe verbinding van elke partij aan Moskou nog duidelijker wor den nagestreefd. DOCH hoewel de Russische regering wel over machtsmiddelen beschikt, om haar politiek door te voeren in de vazalstaten, reikt haar invloed niet ver genoeg, om rebellie onder de geest verwanten in andere landen te voor komen. De voortgaande verzwakking van het stalinisme zal daar niet gestuit kunnen worden. Met Stalin zijn diens roem en suggestieve invloed verdwenen. Grote zorgen baart daarom ongetwijfeld de reactie van Peking. Het is voor nie mand een geheim, dat Mao Tse-toeng zichzelf de aangewezen leider acht voor het Verre Oosten. Geleidelijk zijn zelfs de portretten van Stalin verdwenen, die van Chinese medestanders talrijker ge worden. Onder dezen bevinden zich zeker verscheidene aan Moskou ver knochte en daar ook opgeleide geest verwanten. De internationale ontwikke ling heeft China meer van Rusland af hankelijk gemaakt, dan Mao Tse-toeng kan hebben gewenst. De oorlog in Korea en de breuk met de V.S. lieten weinig andere mogelijkheden. dan wapens, machines, voertuigen, vlieg tuigen enz. te betrekken uit de Sowjet- Unie. De gemeenschappelyke Russisch Chinese exploitatie van enkele spoor wegen, luchtlijnen en havens in Mant- sjoerije en van mynen en luchtlijnen in Sinkiang (daterend van 1945, toen Tsjiang Kai-sjek nog aan het bewind was) is bestendigd gebleven. Het kan dus zijn, dat Mao's invloed in Peking wat is getaand, en dat de pro-Russische groep er sterker is geworden. In dit proces van nog zwakke „sowjetisering" naar Russisch model valt nu evenwel de uitschakeling van Stalin, die door Mao nog werd beschouwd als zijn gelijke en ideologisch als zijn leermeester. Hoe zullen echter Molotow en Malenkow een tegenwicht vormen tegen de macht van Mao? Hier liggen inderdaad kansen voor de Atlantische diplomatic, om in samenwerking met landen als India te trachten, Peking losser te maken van Moskou. Het zou jammer zijn, indien Dulles de tact, soepelheid en delicatesse zou missen, om zulk een mogelijkheid, als zij zich voordoet, te benutten. r/AN heler harte sluit ik mij aan b\j dc ivoorden van onze Koningin, na dc ramp van de nacht van 31 Januari op 1 Februari ge sproken tot haar volk, woorden van medeleven en troost, woorden die haar bewondering weergaven voor wat door onze naam loze helden werd gedaan en voor de zelfopoffering, waartoe zovelen bereid wa ren. Zij wees op de eens gezindheid, die als bij over rompeling zich weer liet gelden. Het naar aanleiding van deze eensgezindheid, gewekt door deze ramp, waarvan de zwaarste slag op Nederland neerkwam, dat ik mij richt tot de ge hele vrije wereld. Broeders buiten en bin nen onze grenzen! Toen resultaten van men selijk vernuft het onheil van de watersnood niet konden keren, stonden wij geconfronteerd met onze eigen -machteloosheid. Diep bewogen door de nood hebt gij meteen ge hoor gegeven aan het grote gebod ra» Christus: ,/Hebt uw naaste lief als uzelve". Toen is in dc harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mens heid. Wij ervoeren toen de kracht, tevens de bevryding die er uitgaat van het ge volg geven aan dit gebod. Tegenover deze kracht schrompelen vrees en wan trouwen ineen, verdwijnt zelfs haat. Deze geest, waarvan de genezende werking door ons heen is gegaan, kan niets of niemand ons meer ontroven: noch mens noch maatschappij, noch ramp noch chaos. Laten wij i» die geest van verbroedering ons vertrouwen stellen e» daarin voortbouwen voor de toekomst. Nu richt ik mij in het bijzonder tot allen in Euro pa, die zich vrij kunnen uiten. Toen ome dijken bezwe ken hebt gij gevoéld: hier wordt een stuk Europese kust overspoeld, en metter daad een Europees saami- horigheidsbesef getoond. Dit was doeltreffend chris- tendomreëel toegepast op reële nood. De eenheid in hem, die werkt en bouwt aan onze toekomst en die met ons is en bij ons is, werd een feit. Bouwt het verrijzende Eu ropa op, de ogen gericht op deze hoge eenheid: maakt er het cement van, dat mensen en volken samen bindt. U allen die dit leest no dig ik uit, indien deze ge dachte b\j u weerklank vindt, daarvan te doen blij ken, opdat wij elkaar leren kennen. Ik ben er zeker van, dat allen bij wie deze gezindheid leeft haar in da den begeren om te zetten. Wij reiken elkaar de hand en verwelkomen elk initiatief, dat op deze grondslag reeds is opge bloeid of nog zal ontluiken. En nu allen tezamen met dit verworven goed op weg de toekomst in. Vólgen wij Hem, wiens stem vanuit onze verbon denheid tot ons spreekt. Wilhelmina, Prinses der Nederlanden Verzocht wordt betuigin gen ra» instemming te zenden aan de secretarie ra» H. K. H. Prinses Wil helmina, afdeling reacties oproep, paleis Het Loo, Apeldoorn. 70.7 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Tot gisteravond was bij het Nationaal Rampenfonds in totaal 70.7 millioen gulden binnengekomen. vreemde kapitaal hier werkelijk nodig is, dan moeten wij. zo zegt bet blad, alle concessies doen, die ook door an dere landen worden gedaan, is het buitenlandse kapitaal niet nodig, dan moeten wij het geheel verwerpen. Sjahrir, zo schrijft een correspondent van de Manchester Guardian, staat zeer critisch tegenover de nieuwe plannen van de regering. Hij betwijfelt of daarvan succes zal sorteren. En, zo zegt hij. de regering wil de regeling niet soepeler maken, aangezien zij vreest, dat de bestaande Nederlandse maatschappijen daarvan zullen profi teren. Sprekende over het zogenaamde bentengsysteem, zeide Sjahrir, dat het practisch onmogelijk is een klasse van Indonesische kapitalisten te creëren, die zich in een eerlijke mededinging tegenover de Indisch-Chinese groep zou kunnen handhaven. Het experiment met het bentengsysteem moge iets beteke nen voor de nationale trots, het draagt echter niet bij tot oplossing der econo mische problemen. Het moedigde wel de corruptie maar niet de productie aan. Sjahrir gelooft, dat dit probleem moet worden opgelost door een over gangsvorm van de particuliere onder neming naar de algehele socialisatie. Door coöperaties en regeringsonder nemingen kan de deelneming van alle Indonesiërs in economische aangelegen heden worden verzekerd. Dit zou ook bijdragen tot een oplossing van de al gemene economische problemen. Sjahrir gelooft, dat het een fout zou zijn te trachten het vreemde kapitaal aan te trekken. Indonesië moet niet op de vreemdeling maar op zich zelf reke nen om het geld te vinden voor zijn industrialisatie. Daartoe moeten Indo nesiërs harder werken en minder ver teren. Wanneer Indonesië de wereld heeft bewezen, dat het economisch een betrouwbaar land is, dan zal het met weinig moeite geld van de Wereldbank en andere instellingen kunnen opnemen. De hoop. dat het vreemde kapitaal naar Indonesië zal vloeien, alleen omdat da regering nieuwe financiële regelingen maakt, wijst op een blindzijn voor de harde feiten. Het probleem van Indo nesië, zo zegt hij met de minister van Financiën, is niet in de eerste plaats dat van geld en financiering, maar wel dat van produceren en hard werken. Daaronder 1061 personen als vermist geregistreerd Naar wij van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis vernemen is het bij dit bureau op 4 Maart geregistreerde aantal slacht offers gestegen tot 1751. Het aantal geregistreerde doden, die geborgen of geïdentificeerd zijn, bedraagt 690. Het aantal geregistreerde vermis ten: 1061. In Athene zijn 49 leden van de veilig heidspolitie gewond bij relletjes naar aanleiding van een studentenbetoging voor vereniging van Cyprus met Grie kenland. GENERAAL Van Fleet, de vroegere bevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft gisteren voor de commissie van de strijdkrachten uit het Huls van Afgevaardigden getuigenis af gelegd. Hij verklaarde dat de V. N. In Korea een overwinning kunnen behalen zonder uitbreiding van de oorlog. Hij zeide voorts: 1. De Koreaanse Impasse is noch een Impasse, nooh een schaakmat door de vjjand verwezenlijkt, maar een „sitdown" van onze eigen keuze. 2. Men had in 1951 met de communis ten kunnen afrekenen als de V. N. toen na de rode aanval in dat jaar waren doorgegaan. 3. Zuid-Korea heeft voldoende m_. kracht voor nog 10 divisies, maar de Zuid-Koreanen kunnen de Amerikanen niet geheel vervangen. Van Fleet stelde voor de dienstplicht in de V. S. te verlengen van de 24 maanden van nu tot 30 of 36 maanden, wegens gebrek aan vervangers ln Korea Hij zeide. dat een lange diensttijd meer oefengelegeniheid zou geven zonder dat de tijd beperkt zou worden, die voor werkelijke militaire dienst beschikbaar is. De generaal noemde het achtste leger het beste, dat de V. S. ooit hebben -- had. Vragen of hy een speciaal recept voor het winnen van de oorlog heeft omzeilde hy met als motief, dat daarmee politieke beslissingen gemoeid zijn, welke buiten zijn gezag staan. Hij gaf echter te ver staan, dat hy op deze dingen zou ingaan, nadat de deuren gesloten zouden zijn. Van Fleet getuigde anderhalf uur in openbare zitting, daarna gingen de deuren dicht. Voor dat dit gebeurde zeide hij nog, dat een nederlaag in Korea verlies van geheel Azië zou betekenen. Er moet een militaire overwinning worden behaald. De Britse minister van Defensie. Veldmaarschalk Lord Alexander, heeft Opvarende van vermiste treiler gevonden (Van onze correspondent) IJmuiden, 5 Maart Op 35 mijl N.W. van IJmuiden heeft de Helderse motorbotter Twee Gebroe ders H. D. 14 gistermorgen in het net de stoffelijke resten boven water ge bracht van de matroos G. Visser, een der opvarenden van de stoomtreiler Cath. Duyvis IJm. 60. waaromtrent na de storm van 1 Febr. niets meer is ver nomen. gisteren in het Britse Hogerfiuls ver- klaard dat hij vol vertrouwen ls dat de V. N.-strijdkrachten in Korea een grote doorbraak kunnen voorkomen. Er zijn echter volgens de minister geen tekenen, die er op wijzen dat een groot vijandelijk offensief op handen is. maar het is altyd mogelijk, dat de vijand een offensief in zet zonder dat er tevoren veel van te bespeuren ls. Weersverwachting WEER BLUFT RUSTIG De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend bijna overal laag hangende bewolking of mist. Overdag plaatselijk opklaringen. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u.. 4.9 C. luchtdruk 1037.9 millibaren of 77S.5 mm. windrichting en -kracht N.N.W.-2, max. temp. gisteren 5.1 min. temp. 2.3 geen neerslag. Zon morgen op 7.1S u., onder 18.28 u.maan morgen op 0.14 u., i-> onder 8 31 u. Laatste kwartier S Maart. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer A B C D E Helsinki zw. bew. WNW —4 —13 0 Oslo nevel windst. 2—20 Stockh. licht bew. 3—50 Kopenhag mist WNW 1 7 0—0 0.1 Londen mist NW 1 15 10 A'dam geh. bew. NW 3 4 3 0 Brussel mist ONO 2 6 2 0 Parys nevel N 3 11 0 0 Bordeaux onbew. windst 17 0 0 Nice zw. bew. N 4 15 6 0 Warschai onbew. NNO 6 2 5 0.1 Berlijn nevel NNO 1 6 3 2 Frankfort nevel WNW 3 9 4 0 München regen WNW 5 12 3 0.1 Wenen regen NNW 7 10 6 6 A: Windrichting: B: Windsnelheid mtr p. sec.; C: Max. temp. gisteren; D: temp. hedenochtend- E: Neerslag afgel. 24 u. in mm alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol). De WATERSTANDEN aterstanden op de rivieren luidden ■anochtend: Mannheim 276 (—4); Trier 2.32 (—4): Koblenz 270 (—12): Keulen 3SÜ (—11): Ruhrort 514 (—16): Lobith 1149 (—18); Nijmegen 929 16): Arnhem 911 19)Eefde 450 17)Deventer 341 IS): N'amen 165 5); Borgharen 4133 1): Belfeld 1221 (—15); Grave 519 (—27); Vreeswijk 1.0S (—6); Lith 1.33 (—21).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1