Drie wagons met goederen naar München onderweg „Piet Hein" terug uit Korea „TROUW'-LEZERS DEDEN PRACHTIG WERK „Beste seiners van de vloot", zei generaal Ekström Twee sultans voor het hooggerechtshof Zierikzeese middenstand verliest kort geding Loggi ;ers voeren over de netten heen DEMOCRATIE IN DE ONDERNEMING Aanvaring op Nieuwe Waterweg Eén getuigeander beklaagde Inbreker op zijn praatstoel MEER EMIGRATIE NAAR CANADA DONDERDAG 5 MAART 1953 TROUW 3 VOOR DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN (Van onze speciale verslaggever) Drie kolossale spoorwagons, met twintig ton laadvermogen elk, vertrokken gisteren naar München in Zuid-Duitsland. Van de bo dem tot de nok zaten zij volgestouwd met duizenden stuks kleding, honderden kilo's levensmiddelen en stukken speelgoed. Evenzovele goede gaven van de Trouw-lezers, die in de weken voor de waters nood op zulk een overweldigende en ontroerende wijze offerden voor de beklagenswaardige Hongaarse vluchtelingen in West-Duitsland. I begonnen werd door de lezers zelf. En het is eenvoudig niet te becijferen hoe veel goederen er verzonden zouden zijn als de nationale ramp niet zovele extra-offers van ons had gevraagd. WU hopen nog eenmaal straks tolk te mogen zijn van de vreugde en dank baarheid van de Hongaarse vluchte lingen voor het vele, dat de grote Trouw-familie zo spontaan offerde. Te Scheve nintgen zijn gistermorgen geen vangsbberiohten uit zee doorge komen. Vanwege de dichte mist zijn gisternacht de vleten der vissende log gers aan elkaar vastgeraakt. Ook zijn door het zeer slechte zicht enkele trawlers over de vleten heengevaren, zodat de netten los van de schepen drijven. Bij daglicht en beter zicht zou worden getracht de netten terug te vinden. De kustvaarders konden gister gisteren was d'e mist zeer dicht. Gewacht werd op daglicht, maar ook vandaag was de mist zeer dicht. Z/K.H. prins Bernhard heeft zich bereid verklaard de openingsrede uit j te spreken van het 46e jaarcongres der g Fédératlon Aironautique Internatio-1 I nale. dat van 15 tot 22 Mei te 's-Gra- venhage en Schoveningen wordt, ge-1 houden. De openingsvergadering vindt plaats op Vrijdagmorgen 15 Men in de Ridderzaal. Nieuw Amerikaans plan En met die drie spoorwagens (slechts wie wel eens zo'n bakbeest van binnen heeft gezien weet hoeveel daar in gaat), zijn we er nog lang niet. Er lig gen nog meer pakketten met het in middels bekend geworden opschrift „Voor Hongaren (Trouw)" in de pak huizen verspreid door het gehele land. Er is nog een bedrag van ruim zeven duizend gulden, dat besteed moet wor den. De afgelopen dagen hebben vracht wagens af en aan gereden op het goe deren-emplacement van Staatsspoor in Den Haag. Onder de energieke leiding van mej. Guusje de Zoete, van de Na tionale Commissie voor Vluchtelingen hulp, werd de ene wagon na de ande re volgeladen. En thans is het dan eindelijk zo ver, dat de eerste enorme zending naar Attila en zijn landgenoten in de ver strooiing vertrekt. Eindelijk, inderdaad. Want het lag oorspronkelijk in de be doeling om reeds begin Februari een zending goederen Oostwaarts t.e diri geren. Doch de ramp op 1 Februari deed alle plannen in duigen vallen. De inzameling werd tijdelijk stopgezet. Het personeel van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp sloot zich spontaan aan bij het Rampenfonds. Pakhuisruimte was niet meer te krij gen en sorteerploegen waren onvind baar, omdat zij al'le ingeschakeld wa ren bij de nationale ramp. Door het optreden van deze ramp kon het werk, dat begonnen was, niet geheel afgemaakt worden tot onze spijt. Door gebrek aan opslagruimte de opslagplaats aan de Waldeck Pyr- montkade puilde letterlijk uit en me nige vracht goederen verdween naar zolders van particulieren en perso neel hebben wij moeten besluiten om een gedeelte van de goederen voor de Hongaren ongesorteerd en in de ver pakking van de afzender te verzenden. Liever hadden wij gezien, dat alles in Nederland was uitgezocht, doch wij hadden geen keus. Er was ook nu nog steeds geen opslagruimte en personeel beschikbaar voor en het werd niet ver antwoord geacht om nog langer te wachten, nu transportgelegenheid be schikbaar was. Nu zullen deze goederen in München verder gesorteerd worden. Natuurlijk zullen er kledingstukken onder zijn, die beter niet verzonden hadden kun nen worden, maar wij zijn er trots op, dat dit slechts zo'n klein percentage zal zijn. Want wat de lezers en leze ressen van Trouw hebben gegeven is voor het overgrote deel van de aller beste kwaliteit. Door deze samenloop van omstandig heden was het ook niet meer mogelijk om alle kledingstukken te tellen, doch laten wij U verzekeren dat er ontzet tend veel is. Het is in één woord fan tastisch. Duizenden japonnen, cos- tuums, warme winterjassen, schoenen, ondergoed, overhemden, truien, kort om een sortering, waarop elk waren huis jaloers zou worden. Drie goederenwagens hebben mi de lange reis naar München aanvaard en wij hopen U na aankomst iets te kun nen vertellen over de ontvangst bij de Hongaarse vluchtelingen. Thans wordt er hard gewerkt aan de verzending van het restant, De Hongaarse vluchtelin- De ene vrachtwagen na de andere heeft de goederenwagons volgereden met kleding, voedsel en speelgoed voor de Hongaarse vluchtelingen. Enorme vracht wagens en kleine bestelauto's wisselden elkaar af. Hier wordt een lading ongesorteerde pak ketten van Trouw-lezers uit Amsterdam ingeladen. gen zien inmiddels reikhalzend uit naar deze stroom van geschenken uit Nederland. Uit de talrijke brieven, die wij in de afgelopen weken ontvingen van Hon gaarse predikanten in Duitsland, bleek, dat zij eigenlijk dit alles al hadden opgegeven. Men had gehoord van de watersnood en ontroerend waren de vele blijken van innig medeleven, die wij uit de vluchtelingenkampen mochten ontvangen. -Men schaamde kich zelfs, dat men te arm was om zelf ook met iets te kunnen bijdragen voor de ge troffenen. En de Hongaren vonden het eigenlijk vanzelfsprekend, dat de goederen van de hulpactie nu in Nederland zouden blijven. Des te groter was de verbazing en de blijdschap, toen men vernam dat de hulpactie toch zou doorgaan. Dat al die grote en kleine pakketten, die splinternieuwe winterjas en die warme trui, dat pronkstuk van een hobbel paard en die keurig verzoolde schoe nen, toch nog zouden komen. Uit dank brieven, die wij ontvingen, bleek dui delijk, dat sommigen zich afvroegen of dat nu wel verantwoord was. Of wij dat wel missen konden. Welnu, er is geen enkele lezer geweest, die het niet verantwoord heeft gevonden. Zelfs zonder watersnood hadden wij niet gedacht, niet durven denken, dat er zo geweldig veel zou worden ge geven aan deze hulpactie, die spontaan Van dc hand van drs. P. C. W. Bo- gaers, economisch adviseur van de KAB, is by de N.V. Uitgeverü De Lan- teern te Utrecht een brochure versche nen onder de titel ..Democratie in de onderneming". In dit geschrift geeft de schrijver een verslag van ervarin gen in Amerika opgedaan met het zgn-. Scanlon-plan. Wat bedoelt het Scanlon-plan? In 't kort gezegd wil het een werkelijke sa menwerking scheppen tussen leiding gevende en uitvoerende arbeid in de onderneming. Twee Amerikaanse be drijfseconomen, t.w. prof. C. Golden van de Harvard Universiteit en prof. J. Scamlon van een Technologisch In stituut in Massachusetts hebben het plan uitgedacht. De beoogde samenwerking wil Scan- Ion in het leven roepen door in elke afdeling van de onderneming zijn zen. gemengde productiecommissies in te stellen, waarin de ondernemingsleiding en de arbeiders in dezelfde verhouding vertegenwoordigd zijn. Deze commissies beoordelen ingeko men ideeën tot verbetering van de productie en geven voorlichting over opvoering van de productiviteit, de kwaliteit en het gebruik van grond stoffen etc. Wordt men het eens over de invoering van een bepaald idee. dan gaat men hiertoe over mits de belan gen van andere afdelingen niet wor den geschaad. Indien dit laatste het geval is, komt de vinding eerst in de centrale productie-commissie aan de orde. Ideeënstroom Langs deze weg wil men de ideeën stroom. die in de hoofden der arbeiders verborgen ligt, tot ontplooiing bren gen, waarbij tegeiykertijd gestreefd wordt naar een zo rechtvaardig moge lijke verdeling van de resultaten. Onder dit laatste wordt niet alleen verstaan de uitkering ineens van een som geld aan de uitvinder van het nieuwtje, dooh wordt tevens zo nauw keurig mogelyk nagegaan wat de vin ding op langere termijn voor de onder neming financieel oplevert aan ar- beids- of materiaalbesparing. De gel delijke winst kom! in een fonds, dat over de ondenniemwigsgenotcn naar verhouding van het grondtoon van tijd tot tijd wordt verdeeld. In sommige Amerikaanse fabrieken, waar het Scan lon-plan is ingevoerd, hebben deze uit keringen zelfs vel 40 tot 50% van het basisloon bedragen. De sehrüver meent, dat het Scanlon- plan ook in het Nederlandse bedrijfs leven kan worden toegepast, waarbij hij er tevens op wijst dat in het plan een nieuw middel kan worden gezien voor de practisehe oplossing van het vraagstuk van de wijd verbreide be zitsvorming. In de brochure hebben wij gemist een uiteenzetting over de toch wel actuele vraag in hoeverre het Scan- lon-r»lan. indien het hier te lande toe passing zou vinden, dc ontwikkeling van de komende ondernemingsraden zou doorkruisen. DIJK BIJ REKKINGEN SPOEDIG DICHT (Van een onzer verslaggevers) Onafgebroken ploeteren zandauto's door de weke, zuigende kleigrond langs de verminkte buitendijk bij Herkingen. Een spoelgat van ruim veertig meter gaapt hier nog, maar is dit eenmaal dicht men hoopt binnen een week dat is de laatste doorbraak in de verdedigingslinie tegen het water op Goeree-Overflakkee gesloten en de voorwaarde geschapen voor het volle dig droogkomen van het eiland. Voor sommige polders zal dit droogvallen een maand, wellicht nog langer du ren, maar het zwaarst getroffen gebied van de provincie is dan toch in prin cipe veilig gesteld. En dat in een pe riode, die slechts iets meer dan een maand duurde! Een knap staaltje van voortvarende samenwerking tussen provinciale waterstaat Zuid-Holland, aannemers en bevolking, dat niet an ders dan respect kan afdwingen. GELUKKIGE JANTJES IN DEN HELDER Nachtelijke jacht Hoteliers en Pensionhouders geeft tijdig Uw advertentie op voor TROUWS VACAINTIE-ADRESSEN- RUBRIEK Deze rubriek verschijnt van 14 Maart a.s. af elke Za terdag ln dat blad en daar mede bereikt U 120.000 gezinnen. VOORDELIG TARIEF Vraagt Inlichtingen, DAGBLAD TROUW Telefoon 37000, toestel 33, Amsterdam op tremen (Yan onze speciale verslaggever) In een dichte mist, welke als een wollen deken over het Mars diep lag, bereikte Hr. Ms. „Piet Hein" Dinsdagavond de rede van Den Helder met alleen maar ge lukkige „Jannen" aan boord, die na een jaar Korea wel het laatste deel van de thuisvaart naar het Wierhoofd van de marinestad wilden wemmen Terug van een ver, gevaarlijk strijdtoneel, zonder verliezen, met ioftuitin- gen van geallieerde bevelhebbers. Het schip met de beste seiners uit de Japanse Zee, deze torpedoboot- jager, die is „uitgejoeld" te Hong kong, een onderscheiding, die alle 240 koppen als een grote waarde ring mogen zien. Gistermorgen heeft Den Helder het welkom aanschouwd, was daar de diep-menselijke vreugde om de behou den aankomst. De „Piet Hein" heeft aan weerszijden van het omstreden Koreaanse schiereiland tal van taken verriaht, eilanden beschermd, waarop zich guerillastrijders, in dienst van de Verenigde Naties, genesteld hadden, operaties ondersteund, mede invasies verhinderd. „De gemiddelde leeftijd van de be manning is 20 jaar; het was een uitreis met tegenslagen, maar er ontstond een geest aan boord, zó goed, dat ik alleen maar de grootste bewondering voor jongens heb," aldus de commandant, kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freütag Drabbe. De oudste officier, luitenant-ter-zee eerste klas jhr. H. de Jonge van E 11 e m e e t, heeft ons verteld van de vredestaak van de „Piet Hein". Korea betekent een zee van ellende. De heer De Jonge van Ellemeet had een der eilandjes aan de Westkust be zocht, waar men een weeshuis met 120 dodelijk vermagerde kinderen aantrof. ITet beeld was dat van Bergen Belsen. De „Jannen" van de „Piet Hein" gre pen in hun plunjezak, zamelden tex tiel in en niet alleen óüde kleding stukken de scheepsarts, dr. Boo gaard ging met een injectiespuit de wal op. Er kwam rijst en brood van de Nederlandse oorlogsbodem. Telkens als de sloep volgeladen aankwam, verdrongen zich 9000 evacué's aan de kust. De „Piet Hein" bracht voor deze volkomen bezitlozen nog een paar hon derd gulden bijeen en verrichtte met dit alles pioniersarbeid, die ook ande ren tot hulp aanspoorde. Foto's van deze Koreaanse vluchtelingen toonden welk een dankbaar werk de „Piet Hein" er verricht heeft. Rijdend doelwit Langs de Oostkust van Korea loopt een vitale spoorweg (enkelspoor), rijk aan tunnels, welke alleen des nachts gebruikt wordt. Des nachts kwam de Nederlandse oorlogsbodem dicht onder de kust en iedereen zag uit naar een rookpluim hoven de rotsen De „Piet Hein" heeft twaalf treinen van de Noord-Koreanen beschoten en er twee vernietigd. Alle hens vormden als het ware één uitkijk, in de geschutstoren zat men constant met een vinger aan de trekker. In de nanht kwam de vij and uit de tunnels om de transport enwoorgam^le doen vin den. Zo langzamerhand had ieder schip van de gecombineerde vloot zijn eigen stoomtrein.,.. Bedreiging van duikboten heeft men niet ondervonden. Veel bewondering heeft de bemanning voor de „bliksem- dienst" van de Amerikaanse helicop ters, die een paraohutist van een neer geschoten vliegtuig oppikken, als hij nog maar nauwelijks op zee gedaald is. Gastvrij Hongkong „In Hongkong was liet reusachtig", vertelt de korporaal-torpedomaker C. Vermeulen uit Breda. Wc waren daar allemaal gasten van de Nederlandse kolonie; ik was gast van de heer Dul- lens, een employé van de K.N.S.M." De mannen van dt „Piet Ilein" heb ben zoveel hartelijkheid ondervonden, dat ze er verlegen van werden. Maar dat toch ook weer niet, want ze heb ben er een zaal gehuard en daar twee voorstelling^gegevei^- twee eigen gemaakte ^Bie's -||^»r de Neder landse kolome. CorrR^Rt met bandje, Matroos Faber, marinier Falk, radio telegrafist Peperkamp en anderen tra den op; het is een kostelijk feest ge weest. Op de thuisreis helft de „Piet Hein" nog vijf dagen een bezoek gebracht aan Spalato. in Joesoslavië. Maar Korea overheerst en de Jan nen, al dan niet mei eerbiedwaardige baarden, glunderen als de woorden van de Amerikaan® admiraal Ek ström nog eens herhaald worden: „Jul lie seinerstroep was het beste van het hele stel". Nu is het welverdiende verlof be gonnen na 25.000 zetmijlen. Tal van opvarenden van de .Piet Hein" heb ben te kennen gegevai, hun dienstver band te willen verleigen. Geen won der dat de officiei-en van deze torpe- dobootjager daar trois op zijn. Iti Stavenisse, dat nu droog gekomen is. ligt het wrak hout hoog opgestapeld. Een agent van de Rijkspolitie houdt toezicht op de eigen dommen der geëvacueerden. Dinsdagavond omstreeks 8 uur heeft de sleepboot „Witte Zee" van Smit en Co's Internationale'Sleepdienst een aanvaring gehad met een onbekend schip op de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Hoek van Holland. Eén der beide landingsvaartuigen, die door de „Witte Zee" werden getrok ken, liep een groot gat op, waardoor een der compartimenten water kreeg. Het vaartuig kon evenwel drijvende worden gehouden. Direct is de sleep boot „Argus" uitgevaren ter assisten tie en. hoewel, aanvankelijk ook om hulp van een reddingsboot was ver zocht, bleek later dat deze hulp niet meer nodig was. Ook de sleepboot „Blankenburg" voer uit. De „Witte Zee" was met de twee landingsvaartuigen van Maassluis u'.t uitgevaren op weg naar Perzië. EENS SAMEN OP SCHOOL De Indonesische minister van Defen sie, sultan Hamengkoe Boewono was de eerste getuige, die bij de gisteren voortgezette behandeling van het pro ces tegen sultan Hamid n werd ge hoord. Sultan Hamengkoe Boewono zeidc.dat hij Hamid reeds kende uit de tijd. dat zü samen de l3gere school in Djokja bezochten. Daarna ontmoetten zij elkaar als studenten in Nederland en vervolgens weer in regeringsfunc ties in Indonesië. Boewono, die ook minister van De fensie was in het eerste kabinet na de soevereiniteitsoverdracht, verklaarde, dat hij niet aantfezig was ^e-.veest bij de kabinetszitting, welke 24 Jan. 1950 werd gehouden (de kabinetszitting, waarop de overval zou worden ge pleegd). Hij voerde toen met zijn mi litaire staf in Djakarta bijzondere be sprekingen over de aanval op Ban doeng. De secretaris-generaal van het De president van de rechtbank te Middelburg, mr. C. R. F. van Roggen, heeft zich in het kort geding, dat de middenstand van Zierikzee aanhangig had gemaakt tegen het gemeentebe stuur van Zierikzee, voor een deel der ordering onbevoegd verklaard en een deel der vordering ontzegd. Dc eisers werden tot de kosten van het geding veroordeeld. Het geding was namens de Zierik zeese middenstand ingesteld door een kapper en een eierhandelaar. Zij vor derden dat hét gemeentebestuur zou worden veroordeeld zich te onthouden van iedere maatregel, die aan eisers het verblijf binnen de gemeente Zie rikzee verhindert. De president overwoog o.m. dat de door B. en W. gelaste evacuatie op het gebied van het publiek noodrecht ligt. De beslissing, of een noodtoestand aan wezig is en of deze noodtoestand maat regelen nodig maakt, is een kwestie van het beleid der overheid, die ont trokken is aan de controle van de bur gerlijke rechter. Als tweede grondslag van de eis werd gesteld, dat de burgemeester van de in art. 219 en 220 Gemeentewet ver leende bevoegdheid een gebruik had gemaakt, dat strijdig is met de bedoe ling der wet. De president wees er op, dat van een algehele ontvolking van Zierikzee geen sprake is. Zou wel de gehele bevolking moeten evacueren, dan kan dit niet in elk geval als een daad van willekeur worden aange merkt. De te nemen maatregelen han gen van de noodtoestand af. Ook de omvang van het noodbesluit was een zuivere beleidskwestie, en uit niets ls gebleken, dat het besluit van de bur gemeester op willekeur berustte. De vordering, voor zover berustend op deze grondslag, werd derhalve ont zegd. Prins Bemliard dankt mijnindustrie Z. K. H. prins Bernhard heeft aan de Mijnindustrieraad een brief gericht, waarin hij als voorzitter van het Ram penfonds en ook persoonlijk de mij nen, werknemers en werkgevers, dank betuigt voor de zeer bijzondere giften, welke van hun zijde bü het Rampen fonds zUn binnengekomen, ..De 2.600.000 gulden, welke door overwerk der werknemers en een bijdrage van de directies werden bijeengebracht, vormen een schitterende prestatie", al dus de brief. Enige tijd geleden is in Heer len de 26-jarige terruzzowerker W. F. M. uit Rotterdam aange houden, die in 1950 o.m. te Rot terdam ergens inbrak, in de keu ken zes eieren bakte, naar de wijnkelder afdaalde, op zijn ge mak brood sneed en bij kaars licht de maaltijd nuttigde. Hij zit nu in het huis van bewaring te Maastricht en zo nu en dan schieten hem inbraken te binnen, die hij in het verleden pleegde. Zo verleide hij, dat hij ergens te Rotterdam kleding op een eerste dtage had gestolen. De man had toen de ruit uit een keukendejtr gehaald en na afloop er weer keurig ingezet. Deze inbraak was de 78ste. d-e hij bekende. De po litie vraagt zich af of hij de hon derd vol zal maken. ministerie van Defensie, Ali Boediard- jo, had hem op die kabinetszitting ver tegenwoordigd. Op de vraag van de voorzitter van, het Hof, mr. Wirjono, of hij zich her innerde vóór 23 Januari een rapport te hebben ontvangen, dat er een aanval op Djakarta zou piaats vinden, ver klaarde getuige, dat hü dit rapport eerst 24 Januari had ontvangen en wel van de militaire gouverneur van Dja karta, overste Daan Jahja. De bewuste kaïbinetszitting van 24 Januari 1950 was pas om halftien afgelopen. De zit ting, welke om halfzeven eindigde, was die "an 2 Februari, waarop getuig-.)'' wèl aanwezig was. De voorzitter van het Hof wees er op, dat hier iets niet klopte. De rapporten van overste Jahja c.s. had Bolwono besproken met de vice- president, Moh. Hatta. Daarbij werd besloten dc zitting van 2 Februari te laten doorgaan, doch deze moest voor dat de duisternis was ingevallen, ont bonden zijn. Toen sultan Hamid iij Nederland was ter ondertekening van de RTC, had Hamengkoe als minister van Defensie besloten troepen van de TNI naar Bor neo te zenden. Nadat Hamid uit Neder land was teruggekeerd, scheen hij daarmee niet ingenomen te zijn. Hamid had deze aangelegenheid met vice- president Hatta besproken en daaruit ontwikkelde zich het geschilpunt, wie het recht had de dislocatie van het leger uit te voeren. Gevraagd of er tussen hem en sultat Hamid een goede verstandhouding be-* stond, zeide Boewono, dat zy alleen een zakellike relatie hadden en dat zij elkaar wederzijds verdachten. Volgens getuige vond dit zijn oorzaak in beider politieke opvattingen. Hierbij speelde niet dc tegenstelling federalisme of unitarisme een rol, maar de tegenstel ling republikein of n iet-republikein. Na de aanval op Bandoeng had sul tan Hamid in het gebouw van de ministerraad echter niet in de ver gaderzaal aan Boewono voorgesteld hem (Hamid) naar Bandoeng te zen den. daar hij de kwestie zou kunnen afwikkelen. Boewono had als antwoord slechts geglimlacht. Omtrent de afwikkeling van de aan val op Bandoeng zeide sultan Hameng koe Boewono, dat zover hij zich herinnerde besprekingen waren gehouden tussen generaal Engles en kolonel Sadikin, waarbij overeenstem ming werd bereikt. De eenheden van de Apra werden vervolgens uit de stad teruggetrokken. Generaal Engles was slechts als bemiddelaar opgetreden. Het aantal slachtoffers herinnerde hij zich niet meer, wel dat het er veel waren geweest. De emigratiemogelijkheden naar Canada zijn verruimd voor niet-agra- riërs. De Canadese regering heeft be sloten, dat deze verruiming met ingang van 5 Maart ook geldt voor degenen, die zich nog niet voor emigratie heb ben aangemeld. By de kantoren van de Gew. Arbeidsbureau's kan men thans inlichtingen krygen over in Canada bestaande vacatures. die velen nieuwe mogeiykheden bieden. Tot de eerste categorie behoren o.a. huishoudelyke hulpen, verpleeghulpen, arbeiders in de vliegtuigbouw, bull dozerchauffeurs, koks. etc. Dezen kun nen dit jaar nog in onbeperkte aantal len vertrekken. Tot de tweede categorie behoren o.a. ongeschoolde mynarbeiders, steno typistes, manneiyk winkelpersoneel etc. Deze groep kan nog dit jaar in be perkte aantallen vertrekken. Voor alle beroepen geldt dat men een behoorlijke kennis heeft van de Engelse of rFanse taal. in het bijzonder wat de vaktermen betreft. De bestaande regeling t.a.v. de ge zinsgrootte blijft gehandhaafd, nl. het aantal gezinsleden beneden de 16 jaar mag niet meer omvatten dan 2 maal het aantal boven de 16. Tijdige aan melding is gewenst. De nieuwe lyst van beroepen is zeer uitgebreid en gevarieerd. ROULETTESPELERS BETRVT De Amsterdamse politie heeft Dins dag in een perceel aan de Sarphati- straat zes mannen en twee vrouwen gearresteerd, die aan het roulettespelen waren. De politie meent, dat het hier om een niet geoorloofde speelclub gaat. Zes van de acht gearresteerden wa ren Amsterdammers, de twee overigen, een man en een vrouw, zyn afkomstig uit Haarlem. Na verhoor werden vijf van hen in vrijheid gesteld. In arrest bleven de 53-jarige bewoner van het huis en de 42-jarige croupier en bank houder, een Amsterdams koopman. Bovendien werd een van de spelers, een rubberbewerker, vastgehouden, omdat men op hem enkele honderden Zwitserse francs aantrof. Een bedrag van 5100.alsmede de roulette en' alle fiches werden in beslag genomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2