De nacht van Moordrecht de nacht waarin Holland werd gered DE LES' Nu koopt U de ILIAS voor nog geen daalder Het lot van drie millioen Belgische koningskwestie binnenkort ter sprake NATUUR EN TECHNIEK Slachtoffers watersnood 24ste lijst .Woensdag 4 Maart 1953 5 'an de nacht van Moordrecht, de nacht, waarin het ge- I L J „inn /~trt lesilflTI werd geleverd om het behoud van de dijk, die Holland l*(XcL lit 11(11111(1 II udll o/tfivto/t »rmf O jVT U de stormvloed is beteugeld, de dijken worden hersteld en- -h de polders leeggemalen, kunnen wij, bij stukken en brok ken, de balans opmaken van de rampnacht van de 31ste Januari 1953. Het spreekt vanzelf, dat in die eerste weken onze aan dacht voortdurend was gericht op het rampgebied van de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden vooral. Dat het maar bitter weinig heeft gescheeld, of de ramp zou oneindig grotere vor men hebben aangenomen, weten wijde Schielandse Hoge Zee dijk, die van Gouda tot voorbij R'dam Holland beschermt, heeft het nog maar nèt gehouden. Als die dijk was doorgebroken zouden heel Zuid-Holland, een deel van Utrecht en Noord- Holland zijn ondergelopen. Het is niet gebeurd. Maar dat die ramp is afgewend, hebben wij te danken aan de waakzaamheid van een handjevol mannen, die in die orkaannacht niet van wijken wisten, die doornat en tot op hun botten verkleumd, vochten voor het behoud van de dijk. Alleen in ambtelijke rapporten is die strijd beschreven, maar wie later de geschie denis van deze rampzalige watervloed van 1953 wil beschrij ven, mag deze episode niet vergeten. Daarom hierbij het ver haal van vecht beschermt. (Van een onzer redacteuren) T") WAKS door Holland kronkelt de dijk. Hij lag er al, toen het land aan weerszijden nauwelijks meer was dan een ellendig moe ras met tientallen grote en kleine plassen, waarvan het bij stormen opgejaagde water steeds verder de weke veenbodem wegvrat, toen Nederland nog Waterland was en de graven van Holland, de bis schoppen van Utrecht, wereldlijke en geestelijke hoogwaardigheids bekleders elkaar beoorloogden op leven en dood, met de drassige landen tussen de Rijn- en Maas monden als inzet; hij lag er al, toen de Spanjaarden het land on veilig maakten, hij lag er, toen in Whitehall het gebulder van De Ruyters kanonnen Engeland op zijn grondvesten deed sidderen, hij lag er, toen Pichegru over de bevroren rivieren ons land bin nenviel, hij lag er. toen in die hete Augustusdagen van 1914 duizenden Belgische vluchtelingen over de Brabantse grens trokken en toen in Mei 1940 Rotterdam brandde. Oorlogen hebben ons land geteis terd, ondex-linge twisten de een dracht ondermijnd, godsdienstige en staatkundige meningsverschil len verscheurden het volk. maar die ene vijand, het water, kreeg hier geen kans. De plassen werden uitgeveend. het land bedijkt en leeggemalen, moerassen werden vruchtbare akkers en de dijk lag er als een wachter, dwars door het lage land. Achter die dijk verme nigvuldigden zich de dorpen en de steden, spoorlijnen trokken hun ijzeren baan van Oost naar West, van Noord naar Zuid. dichter dan waar ook ter wereld bevolkten de mensen dit aan het water ontgon nen land, nauwelijks wetend van het gevaar, dat dag en nacht dreigt: het water. Dit zijn de conclusies, die het bestuur van de Zuidplaspolder uit de gebeurtenissen van de 31ste Januari heeft gelrokken; 1. Het verdient aanbeveling langs de dijk enkele zanddepóts aan te leggen, die gemakkelijk per auto bereikbaar zijn. 2. In noodgevallen is te weinig leidinggevend personeel aanwe zig; het is nodig om deze orga nisatie op papier helemaal voor elkaar te hebben en ook een werkschema op te stellen. 3. Het telefoneren 's nachts ging vrij goed, maar zo gauw het dag werd, v:as er geen verbin ding meer te krijgen. Er zou een aparte lijn beschikbaar moeten zijn voor allen, die op enigerlei wijze bij de dijk zijn betrokken. 4. Het verdient aanbeveling de straatweg op de dijk te vervan gen door een gesloten wegdek: b.v. met teer of asfalt; het zand onder de bestaande bestrating gaat nl. direct vloeien en neemt de stenen mee. 5. Er moet gemakkelijker klei te krijgen zijn, benevens meer zandzakken en dekzeilen. V,j de ti.id. In .,Het Posthuis' draaien de wijzers, van de klok naar drie- en. Wordt' het geen tijd de kerk klokken te laten luiden om de be volking in de polders te waar schuwen? Maar ze zullen het ge beier niet horen boven het loeien van de storm uit. Om vijf uur in de ochtend is de 'toestand kritiek. Op drie plaat sen gutst het rivierwater nu over de dijk. Vooral het gat bij de Snelle wordt voortdurend groter. Er moet een zeil komen om te trachten daarmee het water tegen te houden. De orkaan grijpt het zeil, rukt het uit de handen van de mannen. Telkens en telkens weer wordt een poging onderno men. De mannen staan tot hun knieën in het water. Is het ge vecht vergeefs? Nóg stijgt het wa ter. In „Het Posthuis" drukt heemraad Den Hollander zijn veertigste sigaret van die nacht uit in de asbak en draait een nieuw nummer: dat van de Coöperatieve maalderij in Nieuwerkek. Daar liggen óók zakken. En direct daar op belt hij de burgemeester van Zevenhuizen. Er zijn auto's no dig. En zand! Vooral zand! Burge meester Ver maat springt in zijn auto en rijdt naar Gouda. Mis schien zijn daar militairen te krij gen om te helpen. DE morgen breekt aan. Het is x-y Zondag. Maar wie denkt er aan, naar huis te gaan? Nu rijden de auto's af en aan en langzaam- krijgt men de situatie onder de knie. De bekistingen en de zand zakken houden het. Nu moet er klei komen om de dammen te verstevigen. De heemraad Van den Heuvel gaat de polder in om te zien, waar men het makkelijkst klei kan halen. Spoedig rijden 70 vrachtauto's heen en weer. In Waddinxveen laat de burgemees- stijgt. De storm neemt in kracht meester Vermaat van Moordrecht zakken. Het gevecht lijkt hope- te Imloen^Zélfuft Zoetermeer toe. De avond valt. De opzichter en burgemeester Vogelaar van loos. Dan verschijnt heemraad 5S?5iiSÏ?R N«vT loeitdo 'J** OEN kwam de 31ste Januari Voortgejaagd door een orkaan trekt zijn jas aan en loopt samen Nieuwerkerk. En heemraad A. F. Oudijk op de dijk met een vracht van ongekende kracht wordt het met de peilopnemer H. de Lange van Spronsen in Nieuwerkerk, die auto met "tton ;T-, NnnrriToo nnacctnu'r) naar de neilschaal aan het 2e- met burgemeester Vogelaar over- weet de z' water in de Noordzee opgestuwd. Het zoekt zich een doorgang door de nauwe zeegaten, perst zich door Volkerak en Hollands Diep, door loge: 17 3d is het Om zes uur pre- Zandkreek. Sloe en Mastgat. Steeds cies is de stand 2.54 Geen on nauwer worden de trechters, steeds rustbarend hoge stand. Maar waak- hoger wordt het water opgestuwd, zaamheid is geboden. zand en zakken. Hij naar de peilschaal aan het ge- met burgemeester Vogelaar over- weet de zwoegers nieuwe moed in meentehuis. Die wijst 2.50 leg zal plegen over het aanvoeren te spreken. Méér zakken. Nu blij- N.A.P. aan. Hij kijkt op zijn hor- van zand. Politieke partijen worden geraadpleegd over op te stellen statuut (Van onze correspondent) BRUSSEL. Koning Boudewijn, die na zijn terugkeer In België en tengevolge van zijn influenza nog enkele dagen rust heeft moeten houden, Is thans hersteld. „Le Soir" heeft in welingelichte kringen vernomen, dat de regering van plan is om nu zeer spoedig het statuut der koninklijke familie te regelen, waar de laatste weken in verband met de incidenten rondom het Belgische koningshuis allerwegen op is aangedrongen. Voor de opstelling van dit statuut zouden de drie grote politieke partijen worden geraadpleegd, teneinde buiten de politieke tegenstelling om en in gemeen schappelijk accoord, deze kwestie te regelen. Zoals bekend heeft koning Leo pold III bij zijn burgerlijk huwe lijk met mej. Liliane Baels in De cember 1941 hun kerkelijk hu welijk was reeds in September in het geheim ingezegend in een notariële acte als wens doen vast leggen, dat zijn, toen tot prinses van Réthy geproclameerde tweede echtgenote, niet de titel en rang van koningin zou dragen en dat de kinderen uit het tweede huwelijk ook rechten op de troon zouden hebben. Deze wens zou dan na de oorlog in wettelijke bepalingen moeten worden vastgelegd, aange zien volgens de Grondwet de echt genote van een koning automatisch koningin is en zijn kinderen even automatisch gerechtigd zijn tot de troonsopvolging. Deze zaken die door de troons afstand van Leopold III minder urgent werden en waaraan men ook later met het oog op de ver zoening rondom de troon maar liever niet wilde raken, moeten dan nu worden vastgelegd in het veelbesproken statuut. Volgens sommigen zal daartoe zelfs de Grondwet moeten worden gewij zigd. De toekenning van de titel prin ses van Réthy die tot nu toe al leen maar een privé-aangelegen- heid van Leopold III is geweest zou dan ook in een Koninklijk Besluit moeten worden neerge legd, evenals het recht voor de kinderen uit het tweede huwelijk om zich prins of prinses van Réthy te noemen (die kinderen, prins Advertentie LM.) lekkerste halfom half shag! De dijken weerstaan de druk niet meer; woest klotsen de golven over de kruinen en in de barre nacht herneemt de zee, wat haar eeuwen geleden werd ontnomen: duizenden hectaren vruchtbaar land op de Zuidhollandse en de Zeeuwse eilanden verdrinken in de vloed. Maar de dijk, die Holland be schermt. weerstaat de druk. Hébben ze het geweten, die van Leiden, Den Haag. Delft, Alphen, Zoetermeer, Gouda, Nieuwkoop, Moerkapelle, Pijnacker, Nootdorp, die honderdduizenden, die millioe- nen, hóe de dijk het heeft gehou den? Ze weten van de dijk nau welijks af. Wie van Rotterdam naar Gouda rijdt over de spoor staven van de trein of over de harde betonplaten van de auto weg. ziet in de verte de silhou etten van Nieuwerkerk en Moor drecht. Maar wat weten zij van de dijk? Het is een dijk, zoals er honderden zijn. overal van Noord tot Zuid in ons land. Een dijk, die er al eeuwen ligt. Een dijk langs een rivier, ver van de zee. Maar het is dié dijk geweest, die Hol land heeft gered. OPZICHTER J. W. Schudde- beurs van de Zuidplaspolder woont aan die dijk in Moordrecht. Wanneer hy in zijn huiskamer zit, ziet hij derivier vlak voor zich. Tien uur 's avonds. Wéér wast De opzichter krijgt nu de han den vrij. In „Het Posthuis" loopt de machine al, maar hoe is het met de dijk gesteld? En zijn de schotbalken voor de Snellesluis al ven ze liggen. De mannen zweten en schreeuwen. Ze hebben geen droge draad meer aan hun lijf. Alles gebeurt in het aardedonker. Steeds verder brokkelt de dijk af. De straatstenen spoelen weg. Maar wanneer er nauwelijks een rand de rivier, die om zes uur was gaan £,esteld'> Timmerlieden worden er wou"ccr Cl vallen. En nu stijgt het water feen gesTS Mal? komen ÏÜE zeer sneE De opzichter weet^ wat onverrichterzake terug: het water j - is ai te hoog en de balken gaan drijven. Ernstiger zijn echter nog de berichten, dat het water nu op twee plaatsen ovêr de dijk stroomt: vlak bij de sluis en onge veer 300 meter Oostelijk daarvan. Onder de kracht van het water hem te doen staat. Hij raadpleegt de „staat van dijkplichtige man nen, behorende tot de afdeling Zuidplaspolder van het dijkleger voor het dienstjaar 19521953", de staat, die hij elk jaar instuurt naar het bestuur van het hoog- heemx-aadschap Schieland. Hij leest de namen: D. Multenx, 54 jaar, wever, E. Boere, 58 jaar, grond werker, C. A. Hoogendoorn, 55 jaar. melkhandelaar, H. Blom. 53 jaai\ timmerman, T. J. Gennep, 27 jaor, loodgieter. M. Vos. 36 jaar, boerenarbeider, P. den Hollander, 27 jaar, veehouder, T. Terlouw, 54 jaar, grondwerker.... twintig namen. Hij streept er enkele aan. Nóg is er geen acuut gevaar en bovendien wordt het over enkele uren laag water. Maar een deel van het dijkleger laat hij oproe pen. Klompen klepperen over de straat. Inktzwart is nu de nacht en in r'.e loeiende storm verwaaien de stemmen der mannen, die zich nu verzamelen. Elf uur twintig: de stand van het water is nu: 2.80 -f. Maar te middernacht meldt de peilopnemer weer val: 2.65 -f. Een kwartier later 2.60 En de peilrijder komt met de boodschap uit Nieu werkerk, dat ook daar het water valt. Opzichter Schuddebeurs laat de dijk over is. hebben de mannen het gewonnen: het water stopt. OCH is het gevaar nog lang x niet geweken. Hoe hoog zal het water nog stijgen? En hoe is in de iJssel zal de dijk niet direct het verder op bij Capelle, bij Hit- bezwijken. Maar het overstromen- land en verder de andere kant op, komen vrijwilligers. Nog loeit de storm, maar het water zakt nu gelukkig en de drukkende span ning is verdwenen. Om half zes 's avonds kan het bestuur van de Zuidplaspolder de toestand met een verlicht hart overzien: overal zijn de taluds weer nagenoeg aan het normale profiel en daar. waar het gevaar het grootst is. liggen nu stevige kistdammen. En bovendien weet nu ook de buitenwereld van het nachtelijk gevecht af en hulptx-oe- de situatie verderop, tussen Nieu- pen elders staan klaar om als werkerk en Capelle, bij Hitland, het moet mee te helpen, 's Zon- zeer kritiek is geweest. Ook daar dagsmorgens vroeg komt de hoog- is de diik doorgebroken, maar één heemraad Hijkoop van Schieland der zandschepen, die in Gouda zich op de hoogte stellen van de lagen, js er heen gedirigeerd en situatie, de Provinciale Water- de schipper heeft zijn vracht daar staat stuurt een auto met lege gelost. Schipper Evegroen heeft zakken en dekzeilen, de firma Za- zijn schip in het gat gevaren en nen en Verstoep komt haar diens- zo de vloed gestopt. En via de ra- Philipsland, weten niet, dat hun lot die nacht in handen is ge weest van een handjevol mensen, dat het klaar heeft gespeeld de Schielandse Hoge Zeedijk voor een fatale doorbraak te bewaren. ÏN de loop van de Zondag hoort -1- heemraad Den Hollander, dat de water zal het binnenland aan- naar Gouda? Er is meer zand no- ten aanbieden. Een dragline staat dio hoort hij. dat de dijk aan de tasten en wanneer dit niet gestopt dig. De expediteur G. Dekker uit nu ook gereed en een auto met overkant op een paar plaatsen is kan worden, kan het stevige dijk- Nieuwerkerk wordt opgebeld: of rijplaten. Maar zij hoeven niet bezweken en grote stukken van de lichaam afbrokkelen als het on- hij zo gauw mogelijk met kiep- meer gebruikt te worden. De Krimper.erwaax-d blank staan, nozelste aarden walletje. Bijna wagens zand kan laden aan de hele avond, de hele nacht wordt Dwars door Holland kronkelt de 380-f- wijst de peilschaal aan en Hoofdweg? Dat kan. De kanton- er nog gewaakt. Het water in de dijk Hij is bijna zo oud als de 6.17N.A.P. ligt de Zuidplaspol- nier van de Rijkswaterstaat, Riet- IJssel zakt echter. Het gevaar is geschiedenis van dit gewest. Ge- der. Een muur van tien meter kerk, gaat mensen porren om te geweken. Schieland is gered. Hol- slachten zijn gekomen, geslachten water dreigt zich neer te storten helpen zand te laden. In Mooi*- land is gered. Drie millioen men- zijn gegaan, oorlogen, stormen, Draait hij zich om, dan ziet hij de zijn mannen inrukken. Het gevaar ™et memen Het bericht eindeloze vlakke polder. Op en- is voorbij. „Maar blijf waakzaam," ;1U1SV. .iemand kele honderden meters afstand zegt hij er bij. „want morgenvroeg blinkt het water van de ringvaart kunnen we heel hoog tij verwach- van de Zuidplaspolder. Die polder ten." is zo diep, dat het water in twee etappes moet wox-den weggemalen: eerst in de ringvaart, dan in de IJssel. Zijn polder is de grootste uit de omgeving. Nu ja, aan de overkant ligt de Krimpenerwaard, die nog een paar hectaren meer telt. maar dat is vrijwel terra in cognita. Wie er niet per se moet zijn, komt er nooit. Zaterdagmiddag 31 Januari. De storm giert over het vlakke land. Storm uit het Noord-Westen en de getijtafel wijst aan, dat het vandaag springvloed »s. De rivier ORGENVROEG Nauwelijks is de opzichter thuis of de telefoon rinkelt: de peilopnemer meldt opnieuw was! En om lialf- één 's nachts laat hij de mannen van het dijkleger weer oproepen. Om 1 uur wijst de peilschaal 2.70 Een half uur later 2.90 -f. En nog geen kwartier later is de stand 3.05 -j-, om kwart voor twee 3.25 en nu gaat het snel: 3.15 uur: 3.30 -f, 3.45 uur: 3.45 -f5.45 uur: 3.74 -f. 6 uur: 3.79 -f. Nog nooit heeft de IJssel die stand bereikt en dat nog wel bij vallend water! Snel moeten nu maatregelen wor den genomen, Om halféén belt de opzichter de oudste heemraad. R. den Hollander in Nieuwerkerk. Een kort antwoord: „Ik kom". Dan wordt de Dorpsstraat gealax-meerd: de vloedplanken moeten worden gesteld. Timmerman J. Kasbergen krijgt opdracht de openingen te sluiten bij de „Harmonie", naast het gemeentehuis en de toegang naar de Wijk. En de kastelein van „Het Posthuis" weet. dat hij voor lopig niet hoeft te sluiten, want zijn café wordt het hoofdkwartier van het dijkleger. in het slapende land. En verderop liggen de andere polders: de grote Prins Alexanderpolder en de pol ders rondom Gouda en Zoetermeer die van heel Schieland en Delf land. heel het gebied van Rotter dam tot Den Haag en Leiden toe. en nóg verder. U komt 't er op aan het hoofd x koel te houden. Even dreigt verwarring: er komt bericht, dat de aannemer G. van Herk uit Nieuwei'kerk al bij de Snelle is 'cht is on- komt „Het Post huis" binnenhollen en meldt ver schrikt, dat het water nu ook al over de sluisdeuren stroomt. Blik- semsvlug wordt er een auto met hout en timmerlieden heen ge stuurd. Maar ook dit bericht is gelukkig onjuist. Trouwens, het kon niet waar zijn, want de deu ren zijn hoger dan de dijk. Maar wie denkt daar zo gauw aan? Heemraad Den Hollander tele foneert links en rechts. Zijn her sens werken in hoog tempo. De telefoongids heeft hij nauwelijks nodig, want alle nummers weet hij uit zijn hoofd. Zand moet er ko men. Waar vandaan? Er is een opslagplaats vlakbij. Maar die staat al onder water, Even verder, op is een opslagplaats met onge veer 100.000 zakken. Haal ze weg, zegt de eigenaar. Een auto er heen met mensen. Maar de uiterwaard drecht loopt nu het water over de Dorpsstraat. Er moeten zandzak ken langs de huizen worden ge legd. De lekken moeten worden gesloten. Hoe laat is het nu? De mannen op de dijk hebben geen idee van sen, die gespannen aan de radio zitten en horen van dijkdoorbra ken op Tholen. Goeree-Ovex-flak- kee, op het eiland van Dordrecht, on Zuid-Beveland, op Walcheren, in Zeeuws-Vlaandex-en, op Schou- wen-Duiveland. het eiland Rozen burg, op Noord-Beveland, op St. watervloeden hebben het land ge teisterd. maar de dijk is niet be zweken xn die nacht echter was het lot van de dijk en het lot van drie millioen mensen in handen van een kleine groep mannen. Dié kleine gx-oep heeft Holland gered. pelijk volkomen verantwoorde maar de titels kunnen worden ge- vorm, neer te schrijven, dat iedere noemd! Zie hier, de beste werken f N een wereld, steeds meer steu- leek- met een normaal begripsver- uit de klassieke geschiedenis, een A n (Van onze x'edacteuren) nend op de pijlers van techniek mogen het onderwerp en wetenschap, kan het niet anders of iedere mens, die oren en ogen open heeft, wordt dagelijks gecon fronteerd met de problemen van technische of wetenschappelijke aard en zeker ook met ontelbare nieuwe vindingen of ontdekkingen, die menigmaal zijn eigen leven ten nauwste raken. Niet alleen in dag- of weekbladen, voor de microfoon van de radio wordt tegenwoordig een ruime plaats toegemeten aan publicaties op populair-wetenschap- pelijk gebied, ook in de vox*m van loopt onder. Een klein partiltje hetub0|k is de productiviteit dei- kan geborgen "°rden. De rest is Echrüvers werkelijk enorm, onbereikbaar. De heer T. de de laatste Waardt. handelaar in bouwmate- '"J";', bb?onï"i„n rialen in Waddinxveen wordt uit °?rl£§ nJfuurwrten«chMBelUke Mn!' I?- bedenkt zich geen ogen- een verbazingwekkende verschei- bhk: hu zal alles sturen, wat hij denheid van Bde persen gekomen. benaderen kan. Voor de liefhebber van het po- pjlair-wetenschappelijke boek is net thans waarlijk een genoegen in de boekwinkel rond te kijken, want practisch alles van zijn gading is er te vinden, boeken mooi van uit voering en doorgaans matig in prijs ondanks hun waardevolle inhoud. Alle respect daarom voor de vorm, waarin de uitgevers deze graag ge lezen lectuur weten te brengen. Het streven is er kennelijk op ge richt, naast de lezer met meer geld, evenzeer de man met de smalle beurs van dienst te zijn. Natuur lijk moeten standaard-werken als van een dr Fritz Kahn. een van de beste schrijvers op populair-weten- voldoende Ilias of een Odyssee, voor nog geen daalder! Durant's Geschiedenis van de Philosphie, 500 pagina's tellend, de bekendste werken van Shaw, van Thomas Mann, van Paerl Buck, ze zijn alle in de vorm van het goedkope „pocketbook" verschenen. Pocketbooks, ook al van Neder landse origine, vormen nu reeds een rijke bibliotheek op zich zelf. Het jeugdige lezerspubliek werd in dit opzicht evenmin vergeten, ge tuige uitgaven als die van de Ver kennersserie (uitstekende boekjes van nog geen gulden per stuk!) of de serie van de klassieke jeugd verhalen met de toepasselijke titel van Oud Goud. Populair-wetenschappelïjke boeken van goede kwaliteit plegen niet, heeft. En in Gouda liggen nog 2 schepen mét zand van hem. Maar daar hebben ze voor het moment Deze toevloed van over het alge meen uitstekende lectuur mag van de uitgevers als een verheugende happelijk terrein, een prachtig na gelezen te zijn, verder onaan- verzorgde wei-eldgeschiedenis in zes geroerd in de boekenkast te blij- delen van de Uitgeverij W. A. de ven staan. Integendeel, als inlich tingenbron zullen ze geraadpleegd worden door de bezittex-, telkens - UC UllKCVCIO (JIJ, (611 ICUltUgtllüli in Moordrecht weinig aan: de af- reactie worden beschouwd om te- Haan te Utrecht, magnifieke na slagwerken op het gebied vaxx de kunst, medische wetenschap, tech- wanneer hij daaraan behoefte heeft. stand is te groot. gemoet te komen aan de steeds Mannen van het dijkleger, aan- toenemende vraag van het lezende gevuld met vrijwilligers, vechten publiek naar dit soort boeken, ondertussen om het behoud van de Overigens wordt het de hoeken dijk. Van Moordrecht en van producenten wel gemakkelijk ge- E oudste heemraad is er al. Nieuwerkerk uit worden auto's maakt aangezien als nimmer te- Even later komen de heem- met zand gestuux-d. De zandzakken voren de mensen van de weten raden K. Oudijk en H. v. d. Heu vel ook. Wie moeten er nog meer ploffen neer in het water. De stroom is te sterk. En de reactie worden gewaarschuwd? Burge-komt: de mannen laten de moed schap bereid en in staat blijken hun kennis in een zodanig eenvou dige, doch niettemin wetenschap- niek, enz. op een hoger, zij het beslist niet een te hoog prijsniveau, liggen, maar daar staat tegenover, dat er mmstens zo grote keuze is in de zogenaamde populaire uit gaven, klein van stuk weliswaar, doch naar uiterlijk en inhoud toch van prima kwaliteit. Die Ameri kaanse en Engelse „pocketbooks" bijvoorbeeld, ze mogen wat opzich tig In de kleuren gestoken zijn, De sterk gestegen omzet van dit soort werken bewijst, dat een steeds groeiend deel van de bevol king van de geboden gelegenheid profiteert zijn kennis te verrijken. Aan de grot- inspanningen van schrijvers en uitgevers is het te danken, dat deze schone gelegen heid kon worden geschapen. Dit mag ter gelegenheid van deze boe kenweek wel eens worden gezegd. Alexander en prinses Maria Christi na, zijn in elk geval prins en prin ses van Saxen Coburg Gotha). In sommige kringen wenst men ook in het statuut te zien vastge legd dat het gezin van koning Leo pold niet meer in het paleis te Laeken zal verblijven om zodoende elke schijn te vermijden van het uitoefenen van enige invloed op koning Boudewijns handelingen. Anderen menen, dat het onbillijk zou zijn koning Boudewijn het fa milieleven. waar hij zozeer op ge steld is. te ontzeggen. Landingsvaartuig aangevaren Sleepboot Witte Zee moet terugkeren ROTTERDAM. Gisteravond om kwart voor acht seinde de marco nist van de sleepboot Witte Zee van L. Smit en Co's Intex-nationale Sleepdienst, dat op een mijl ten Noorden van de Nieuwe Waterweg een gesleept landingsvaartuig door een onbekend gebleven schip in de mist was aangevaren. Er ontstond een groot gat en omdat men dacht dat het vaartuig zinken zou, haalde men eerst de runners er af. Om half elf liet de gezagvoerder van de Witte Zee weten, dat er geen gevaar voor zinken van het lan dingsvaartuig meer bestond. De hulp van de inmiddels uit Hoek van Holland vertrokken redding boot was niet nodig. Tegen midder nacht is de Witte Zee op een mijl N.W. van de pieren te Hoek van Holland ten anker gegaan om te trachten met gunstig tij de Nieuwe Waterweg binnen te komen. De Witte Zee vertrok gisteravond om kwart voor acht met twee landings vaartuigen op sleeptouw uit de Nieuwe Waterweg naar Kuweit In de Perzische Golf. De sleepboot Oceaan van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, eveneens naar Kuweit bestemd met een baggermolen, geraakte gister morgen kort na het vertrek uit Maassluis tengevolge van de mist nabij Poortershaven aan de grond, 's Middags om half dx-ie kwam het vaartuig met hulp van de sleep boot Maassluis vlot en zette on beschadigd de reis naar zee voort. Voor overstromingen van rivieren geen schadevergoeding DEN HAAG. Grote rivier- afvoeren en de daarmede samen hangende hoge rivierstanden, waar bij de uiterwaarden worden ge ïnundeerd, komen geregeld voor. Van een ramp kan in dergelijke gevallen niet worden gesproken- hoezeer zulk hoog opperwater voaf de bedrijven ter plaatse ernstige gevolgen kan hebben. De daaruit voortvloeiende schaden zijn in- haerent aan de vestiging in niet watervrij gelegen gebieden. Er is geen aanleiding dergelijke schaden van rijkswege te vergoeden. Aldus antwoordt minister Algera het Tweede Kamerlid Haken (C.P-N.) op zijn schriftelijke vragen over deze materie. „Piet Hein" terug uit Korea DEN HELDER. Vertraagd door de mist is Hr Ms torpedobootjager „Piet Hein" Dinsdagavond pas om acht uur voor anker gegaan op de rede van Den Helder na een verblijf van negen maanden in de Koreaanse wateren. Het schip legde gedurende het verblijf in de Koreaanse wateren 45.000 zeemijlen af en vuurde drie duizend granaten van 10,5 cm af op de vijand. De commandant vertelde geen verliezen aan manschappen te hebben geleden. Op de thuisreis bracht de „Piet Hein" een beleefd heidsbezoek aan de Joego-Slavische haven Split. DEN HAAG. Het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Dinsdag een 24e lijst van geborgen en ge- identificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven luidende als volgt: m FIJNAART De Geus. Pieter Adriaan, geb. 25.2.41 te Fijnaar: Den Hollander, Cornells Hendrik, geb. 25.4.23 te Fijnaart. HALSTEREN Van Akkeren, Christiaan Corne lls. geb. 4.11.1876 te Halsteren; De Keijzer, Johanna Philomenia, geb. 30.3.42 te Halsteren: De Krom, Jo hanna geb. 23.11.37 te Halsteren: Laanen, Maria Petronella, geb. 12.1. 30 te Halstex-en; Suykerbuyk, Anna C., geb. 28.7.32 te Halsteren. KLUNDERT Brandt—Bolier, Marie, geb. 15.9. 1897 weduwe van H. Brandt. NIEUW-VOSSEMEER Kooien. Adriana Francisca, geb. 10.3.34 te Nw. Vossemeer, begraven te Steenbergen: Van Someren. Cor nells, geb. 24.10.47. STEENBERGEN Schuurbiers. Adrianus Cornelia, geb. 26.1.51 te Steenbergen: Schuurbiers, Christianus Petrus Antonius, geb. 31.1.47 te Steenber gen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1