NIEUWE APELDOO COURANT ELDOC IANT STALIN ERNSTIG ZIEK Talrijke arrestaties in Teheran verricht Malenkof of Molotof Minister Luns steunde Indisch voorstel Mossadeq geeft Kamer nog drie dagen tijd om orde te herstellen Hersenbloeding in de nacht van Zaterdag op Zondag Dagelijks bulletins in Moskou Helders Dagblad AbonrL 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. M H I I I I Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels S B I I I Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, t 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. t M B I ^1 M I APeldoora. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 HET KREMLIN MELDT: NEW YORK. Radio Moskou heeft gemeld, oat Stalin een hersenbloeding heeft gehad. De bloeding is in de nacht van Zondag op Maandag opgetreden. Een verlamming was er «het gevolg van. De maarschalk kreeg de hersenbloe ding, toen hij zich in zijn woning in het Kremlin bevond. Het rechter been en de rechter arm zijn ver- lamd. De patiënt heeft het bewustzyn verlo ren. Geneeskundige be handelingen, aldus de radio, hebben geen ra dicale wijziging in het ziektebeeld gebracht. De toestand blijft ern stig. Buitenlandse bla den spreken zelfs van stervensgevaar. Het centraal comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, de ministerraad van de Sovjet-Unie en de gehele natie en partij aanvaar den het feit, dat de ernstige ziekte van kameraad Stalin zal leiden, tot een langdurige afwezigheid van hem uit de regering en de leiding van de partij, aldus wordt gezegd in een door radio Moskou om geroepen gemeenschappelijk communiqué van het centrale comité en de ministerraad. Het communiqué is gedagtekend 3 Maart 1953 en werd om het uur door radio Moskou omgeroe pen. Het verdere programma, ook het muzikale gedeelte, bleef onveranderd. In het communiqué wordt tenslotte medegedeeld, dat tijdens de ziekte van Stalin dagelijks bulletins zullen worden uit gegeven. De aankondiging van Stalins ernstige ziekte, is vanochtend op de voorpagina van alle Moskouse bladen verschenen. In Londen is men algemeen van mening, dat het door Tass gepubliceerde communiqué, de luiste raars, die voordien de indruk hadden dat de maar schalk in goede gezondheid verkeerde, op de mo gelijkheid van zijn overlijden wil voorbereiden. De Russische radio en pers hebben nooit eerder be richten gegeven over of toespelingen gemaakt op Stalins gezondheidstoestand en hebben gewoonlijk, alvorens het overlijden van andere Russische lei ders aan te kondigen, eveneens gezinspeeld op de ziekte van de betrokkenen. In het communiqué wordt gezegd, dal de beste' geleerden op het gebied der geneeskunde zich met de behan deling van de patiënt hebben belast De behandeling wordt geleid door de minister van gezondheid, Tretiakof, en de geneesheer-directeur van het Krem lin, Koeperin. zulks onder toezicht van het centrale comité der communisti sche partij en de Russische regering, die. met het oog op de ernst van de ziekte. besloten hebben regelmatig comniuniqué's uit te geven over de toestand van de maarschalk. Veertien dagen geleden werd nog gemeld, dat Stalin er opmerkelijk goed uitzag, vol phySieke en geestelijke kracht, toen de Indiase ambassadeur Menon met hem een vraaggesprek had in het Kremlin. Toestand zeer ernstig. In het door Moskou aangehaalde me dische bulletin, ondertekend door de minister van gezondheid, wordt ge zegd, dat het centrale gedeelte van de hersenen is aangetast, het spraakver mogen is gestoord en de ademhaling en de bloedstroming zijn zeer onregel matig, waardoor gebrek aan zuurstof optreedt. In de ademhaling treden nu en dan lange pauzen op. De bloeddruk van de patiënt heeft een maximum van 220 en een minimum van 120. Zijn temperatuur is 38,2 graden. De mate, waarin de storing der hersenen zich voordoet, is aanmerkelijk toegenomen. Er worden thans therapeutische maat regelen genomen orn de vitale functies van de werking van het organisme te herstellen, aldus het medische bulletin. Reactie in het buitenland. Het nieuws van Stalins ziekte heeft in Washington onmiddellijk speculaties teweeggebracht over de kwestie van de opvolging, waarbij men Georg: Malenkof, de plaatsvervangende voor zitter van de Sovjetrussische minister raad. als de waarschijnlijkste candi- daat beschouwt. Politieke kringen te Washington sluiten de mogelijkheid van een ver bitterde strijd om de macht in het Kremlin niet uit. Het nieuws heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken kennelijk verrast. Voor de bekendma king van Tass, waren er blijkbaar geen geruchten, dat Stalin ziek was. Toen het bericht in New York was ontvangen, omstreeks 00.30 uur plaat selijke tijd, werden de radio- en tele visieprogramma's onderbroken om het nieuws bekend te maken. Dr Arthur Snyder van de Presby teriaanse faculteit voor geneeskunde te New York verklaarde, dat, af gaande op het medische bulletin, maarschalk Stalin ieder ogenblik kan overlijden, „De uiteindelijke prognose hangt af van de vraag of, en in hoe verre de patiënt in de eerstkomende dagen mogelijk de eerste de week vooruitgaat", zo zeide hij., De editie van de „Prawda", waarin mededeling werd gedaanvan de ziekte van Stalin, verscheen enige uren later dan gewoonlijk. Ook andere bladen kwamen later uit. Naar verluidt waren verscheidene Italiaanse communistische leiders Dins dag reeds op de hoogte van de ziekte van Stalin. Togliatti afchtte Molotof de meest waarschijnlijke opvolger van de maar schalk, indien deze zou overlijden. De eerste reactie in Oostenrijkse politieke kringen was de mening, dat Als mogelijke opvolgers van Stalin zijn de laatste jaren steeds genoemd Georgi Malenkof, de 51-jarige as sistent van Stalin als secretaris van de. Sovjetrussische communistische partij en Yacheslaf Molotof, plaats vervangend minister-president, die volgende maand 63 wordt. Malenkof staat bekend als de man met het kaartsysteem-hoofd. In Oc tober jl. bracht hij op het partijcongres het grote politieke rapport uit namens het centrale partijcomité. Molotof is, voordat Stalin in 1941, na de Duitse inval, de post van pre mier overham, bijna tien jaren mi nister-president geweest. Vlak vóór de oorlog was hij Maxim Litwinof opge volgd als minister van buitenlandse zaken. Zelf werd hij als zodanig in 1949 opgevolgd door Andrei Wysjinsky. Molotof zou de laatste jaren als voor zitter zijn opgetreden van kabinets vergaderingen wanneer Stalin afwezig was. Molotof en Malenkof hebben zich bei- Op het paleis So est dijk werden de Amerikaanse generaal der Mariniers Shepherd en zijn echtgenote door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhara ontvangen. de Russische leider reeds is overleden. De Russische regering, zo meent men, zou anders nooit zo uitvoerig in haar berichtgeving zqn geweest. Franse diplomatieke kringen voor spellen, dat waarschijnlijk tussen de leiders van het Kremlin een strijd zal ontbranden over de opvolging van Stalin, indien deze zijn ziekte niet te boven zou komen. Zij achten het niet uitgesloten, dat het hierbij zal gaan tussen het lid van het politieke bu reau Malenkof, de plaatsvervangende voorzitter van de ministerraad Beria en de leiders van het leger. den herhaaldelijk in het openbaar achter de binnenlandse en buiten landse politiek van Stalin geschaard. Men verwacht dat, ingeval één ^-n hen de leiding over zou nemen, geen belangrijke wijziging in de Sovjet russische politiek zal optreden. Malenkof heeft felle aanvallen gj- richt op de BritsAmerikaanse oor logsstokers en imperialisten. Volgens de jongste aanwijzingen zou Malenkof thans de tweede man zijn, na Stalin,' er, Molotof de derde. Gat in havendijk bij Zierikzee verdiept ZIERIKZEE. Op onverklaarbare wijze is het doorslromingsgat in de ha vendijk bij Zierikzee, welke bres men met keileem dacht te dichten, verdiept, waardoor de met bakken aangevoerde leem even snel wegspoelde, als het er in werd geworpen. Dichten met kei- leem zal geen succes opleveren. Men zoekt thans naar andere middelen om het gat te dichten, opdat de haven weer spoedig bevaarbaar kan worden, wat van urgent belang is voor de aanvoer van goederen. Bij zijn terugkeer van een officieel bezoek aan Chili, is de Argentijnse president Perón ternauwernood aan een bomaanslag ontkomen. Hier zien we de president tijdens zijn bezoek aan Chili, met welk land hij een ver drag gesloten heeft. TEHERAN. De Perzische regering heeft de voormalige oppositieleider Jamal Imami en een aantal leiders van de communistische Toedeh-partjj laten arresteren. Ook drie generaals zün gearresteerd. Imami, een onverzoelijk tegenstan der van Mossadeq, is reeds twee keer gearresteerd in 1946 en nogmaals in 1952. Hij bestreed de Perzische premier op het punt van zijn politiek voor na tionalisatie van de Brits-Perzische Oliemaatschappij en beschuldigde hem er van. de Perzische welvaartsbron af gesneden te hebben en het land aan de rand van de afgrond gebracht te hebben. Dr Mossadeq heeft vanochtend ver tegenwoordigers van het Nationale Front ontvangen en hun medegedeeld, dat hij de Kamer nog drie dagen zal geven om met hem samen te werken tot het herstel van de orde en rust in Teheran. Daarna zou hij een beroep doen op het volk. Het ultimatum van dr Mossadeq aan de Tweede Kamer om-hem een ver trouwensvotum te geven of hem een volksstemming te laten organiseren verloopt vandaag. De Tweede Kamer is vanmorgen echter niet bijeen ge weest. Een van de afgevaax-digden, Mehdi Misrashrafi, heeft verklaard, dat de voorzitter van de Kamer, Kasjani, Mossadeq schriftelijk, had medegedeeld, dat enkele leden van de Kamer de veiligheid niet gewaarborgd achtten. Voor het eerst sinds Zaterdag is er vandaag geen melding gemaakt van betogingen in Teheran. De rust in de stad is weergekeerd nadat dr Mossa deq een beroep had gedaan op het volk, geen betogingen te houden. Win kels en scholen zijn weer geopend. De communistische Toedeh-partij heeft echter opgeroepen tot een massa vergadering, die vanavond voor het parlementsgebouw gehouden zou wor den, als protest tegen „buitenlandse uitbuiting en imperialisme". Volgens het communistische blad Dessoete Ayendeh is het hof het centrum van deze „uitbuiting". Hjst van nieuwe arrestaties. Onder degenen die zijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwering te gen de regering van dr Mossadeq zijn de voormalige opperbevelhebber in Azerbeidsjan, maarschalk Sjahbachti, en de voormalige minister van Finan ciën, Foroehar. Verder werden nog hoge militairen, senatoren en vijf joux-nalisten door de politie gearresteerd. Het blad Keihan deelde mede dat de commissie voor de veiligheid die ten huize van dr Mossadeq bijeen was ge komen een lijst met namen van 470 personen goedkeurde die gearresteerd moesten worden wegens deelneming aan de samenzwering tegen het re giem. Kolen pas na 1 April duurder DEN HAAG. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft de minister van Economische Zaken medegedeeld, dat de Nederlandse ko- lenprijzen op lager niveau liggen dan dat waarop de maximumprijzen, die door de hoge autoriteit van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap zijn vastgesteld, zullen komen te liggen. Tot 1 April het nieuwe kolènjaar be gint zullen de prijzen echter geen wij ziging ondergaan. Omtrent de prijs en eventuele prijsverhoging is echter nog niets vastgesteld. Het weer in Europa Weerrappurten van heder.mmgeo 1 Steden Weet Wina Md temp. o'neersL (mm* Helsinki onbew. nw 10 -8 0 Oslo zw. bew. no 2 -3 0 Stockh. onbew. windstil -4 0 Kopenhagen regen wzw 7 1 0.3 Londen mist windstil -3 0 Amsterd. motregen w 4 0.1 Brussel mist wzw _2 0 Parijs mist nno* 1 -1 0 Bordeaux onbew. nno 3 4 0 Nice onbew. n 4 6 0 Warschau zw. bew. wnw 3 -2 0 Berlijn nevel w 4 1 0 Frankfort nevel windstil 2 0 München half bew. zw 4 1 0 Zürieh mist windstil -4 0 Wenen geh. bew. n 4 0 OPVOLGING VAN STALIN Wysjinski: „goochelaar met woorden" NEW YORK. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A.H. Luns, heeft in de politieke commissie van de Verenigde Naties verklaard dat de V.N. krachtig op haar „rechtvaardige en eervolle", voorwaarden voor een wapenstilstand in Korea moeten blijven staan. Minister .Luns zeide dit naar aanleiding van de Indische resolutie die de Algemene Vergadering in December van het vorige jaar, tegen het verzet van de communisten in, heeft aangenomen. De minister zeide dat ae overweldigende meerderheid een rechtvaardige en ëervolle basis voor het beëindigen van de vijandelijkheden had aangeboden, maar dat het aanbod van de hand werd gewezen. Mr Luns voegde er aan toe, dat de Algemene vergadering nogmaals haar vaste wil moet bevestigen om sterk en eensgezind te blijven in een rechtvaardige zaak. Minister Luns zeide dat het nooit te laat is om te hopen dat een eerlijk gebaar toch erkenning en genade zal vinden in de ogen van hen, die ogen schijnlijk uit zijn op de totale vernie tiging van de menselijke vrijheid en waardigheid De hoop dat de Sovjetregering een nieuw standpunt in het Koreaanse probleem zou innemen, is de bodem ingeslagen door Wysjinsky's toespraak, aldus de minister. Minister Luns zeide: Waar wij naar hebben geluisterd is dezelfde oude re- deneeracrobatiek om te bewijzen dat zwai-t wit is en dat de aanvallers in Korea onschuldige slachtoffers zijn, terwijl de verdedigers van de Koreaan se vrijheid en veiligheid afschuwelijke oorlogsopstokers zijn. Gegoochel van Wysjinsky Wysjinsky had, aldus minister Luns, gegoocheld met woorden om de aan dacht af te leiden van het feit dat de strijdende partijen de weg hebben be reid voor .een wapenstilstand en bijna tot overeenstemming zijn gekomen en dat negentiende van de leden van de Verenigde Naties een rechtvaardig, hu maan en eervol voorstel hadden ge daan voor de oplossing van het enige overblijvende punt, namelijk dat van de ki'ijgsgevangencn. Mr Luns verklaarde dat de Indische Wederom export van aardappelen Binnenkort intrekking van maximumprijzen DEN HAAG. Terstond na de over stroming in Zuidwestelijk Nederland is met het oog op de aardappelenvoor ziening van het binnenland de export van aardappelen uit voorzorg stilgezet. Nu inmiddels aan de hand van globale inventarisatie in het gehele land is ge bleken. dat de aardappelpositie geen reden tot bezorgdheid geeft, verstrekt het bedrijfschap voor aardappelen weer machtigingen voor de uitvoer van aardappelen. Verder kan dezer dagen intrekking verwacht worden van de maximum prijzen voor consumptie-aai-dappelen, nu er geen kans op ongemotiveerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatregelen van de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aardappelen uit het rampgebied, worden ingetrokken. resolutie was ontworpen door een groot Aziatisch land, een vredelieven de buurstaat zowel van de Sovjet- Unie als communistisch China, dat on middellijk belang bij de vrede in Azië heeft. Een Indisch voorstel had, aldus be toogde minister Luns, de weg kunnen vrijmaken voor de politieke confe rentie voor de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie als geheel. Subsidie voor de kleine boerenbedrijven Evenals in voorgaande jaren zal ook in 1953 subsidie worden gegeven aan landbouwers wier bedrijven kleiner zijn dan 10 ha cultuurgrond en het ka pitaalbezit beneden de f 35.000,— ligt. Gesubsidieerd worden werkobjectén als: inzaai met gras- en klavermengsels voor blijvend grasland, inzaai van rode klaver en voederlupine, het maken van aardappel- en groenvoedeirsilo's, van pompinslallaties, van volautomatische drinkbakjes in de stal. voor het maken van gierkelders, voor stalvei-betering en voor het drogen van maïs. Het toekennen van het subsidie is af hankelijk van het voldoen aan bepalin gen, waarover de plaatselijke assisten ten van de Rijkslandbouw-voorlich- tingsdienst inlichtingen verstrekken. Voor onze omgeving zijn dat de he ren L. van Loo en A. Weerkamp. Kwart millioen van Nieuw-Guinea HOLLANDIA. Het comité hulp verlening Nederland te Hollandia heeft zijn werkzaamheden geëindigd. Het verslag, dat door de penningmeester van het comité werd uitgebi-acht toont aan, dat in Nieuw-Guinea reeds is bij eengebracht f 226.321, zodat er. na af wikkeling van de lopende acties, op wordt gerekend, dat als totale steun aan het rampenfonds in Nederland een bedrag van een kwart millioen gulden zal kunnen worden overgemaakt. De steun werd spontaan geboden uit alle lagen der bevolking Dochter geboren. Prinses Anne van Bourbon-Parma, echtgenote van ex-koning Mlchaël van Roemenië, heeft te Lausanne het leven geschonken aan een dochter. Ex-koning Michaël en prinses Anno hadden reeds twee kin deren, beiden meisjes. Verwachting Tot Donderdag avond: AANHOUDEND RUSTIG WEER Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op "vele 'plaat sen mist of laaghangende bewol king. Morgen overdag plaatselijk opklaringen. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tempera turen. 5 MAART. Zon op 7.18, onder 18.26. Maan op onder 8.12.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1