ALGEMEEN HANDELSBLAD gJlieuipe Jlmsterbamisdpe @ouratti Maarschalk STALIN ernstig ziek: verlamming door hersenbloeding Sultan HAMENGKU BUWONO ALS GETUIGE VERHOORD PIET HEIN TERUG BONN vraagt luchtbrug voor W est-Berhjn ARRESTATIES IN IRAN Heersers in liet Kreml Ruimere emigratie naar Canada Weer toont weinig neiging tot verandering 126e JAARGANG No. 41039 WOENSDAG 4 MAAKT 1953 r Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Ge®.A'dam H 1900 Postg.85858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Radio-Moskou meldde hedenmorgen: In de nacht van Zondag op Maandag werd Stalin getroffen door apoplexie leiding van partij en regering controleren de medische behandeling TTEDENMORGEN om kwart over zes heeft het Sowjet-Russische persbureau Tass via Radio-Moskou meegedeeld dat Josef Stalin, voorzitter van de Sowjetraad van ministers en secretaris van het centrale comité der Communistische Partij, ernstig ziek was. In de nacht van Zondag op Maandag is Stalin getroffen door een hersen bloeding, waardoor een verlamming intrad van het rechterbeen en de rechterarm. De 73-jarige premier verloor het bewustzijn en de geneeskundige behandeling vermocht geen radicale wijziging te brengen in zijn ernstige toestand. De patient had het vermogen tot spreken verloren, de werking van het hart was door de bloeding aangetast, en de pogingen om de ademhaling te verbeteren en de bloedcirculatie te bevorderen, hadden slechts gering succes. Door gebrek aan zuurstof werden ademhaling en polsslag zeer onregel matig. Vanmorgen Werd verklaard, dat Stalin in elk geval voor lange tijd buiten staat zou zijn, zich met de regeringszaken bezig te houden. VOLGENS de mededlingen was in de afgelopen nacht, te twaalf uur, het ademhalingstempo 36 per minuut, de polsslag 120 en de temperatuur 38.2. Reeds herhaaldelgk hadden er geruchten gelopen over een ernstige ziekte van de Sowjet-leider, doch steeds was hij weer hersteld in het openbaar verschenen. De laatste tijd ontving hij de vertegenwoor digers van India (Merion) en van Argen tinië (Bravo) en hij maakte toen de in druk, gezond en opgewekt te zijn. Van morgen bevatten de Russische bladen het nieuws van Stalins ziekte op de voorpagina. Sindsdien is bericht, dat de bloeding zich heeft uitgebreid. Tass gaf de volgende regerings mededeling over de ziekte: „Het centrale- comité van die communisti sche party van de Sowjet-Unie en de Raad van ministers van de U.S.S.R. maken een groot onheil bekend, dat onze partij en ons volk is overkomen de zware ziekte van kameraad J. W. Stalin. In de nacht van 1 op 2 Maart heeft kameraad Stalin, terwijl hg in Moskou in zgn appartement was, een hersenbloeding gehad, die vitale delen van de hersenen heeft aangetast. Kameraad Stalin heeft het bewustzijn verloren. Een verlamming van de rechterarm en het rechterbeen heeft zich voorgedaan. Ook heeft hij het spraakvermogen verloren. Er hebben zich ernstige storingen voorgedaan in de werking van het hart en de ademhaling." In het door radio-Moskou aangehaal de medische bulletin, dat ondertekend is door minister van Gezondheid Tretja- kow, de directeur-geneesheer van het Kreml, prof. Koeperln en door nog acht professoren, wordt verder gezegd dat het centrale gedeelte van de hersenen Is aangetast. In de ademhaling treden nu en dan lange pauzen op. De bloed druk van de patiënt heeft een maximum van 220 en een' minimum van 120, zijn temperatuur Is 38.2 graden. ..De mate, waarin de storing der hersenen zich voordoet, is aanmerkelijk toegenomen. Er worden thans therapeutische maat regelen genomen, om de vitale functie? van de werking van het organisme te herstellen," aldus het medische bulletin. De maarschalk kreeg de hersenbloeding, toen hij zich dn zijn woning in het Krem' bevond. Nog geen Oostenrijkse regering De onderhandelingen over de vorming van een Oostenrijkse regering zijn Dinsdag gestrand op het verzet van de socialisten tegen de eis van de volks partij tot opneming van de uiterst rechtse bond van onafhankelijken in een coalitiekabinet. De Griekse oppositie-coalitie is uiteen gevallen, omdat generaal Piastiras drie leden uit zijn progressieve unie heeft gestoten en Venizelos, de leider van de liberale partij, weigert als parlementair woordvoerder van de oppositie te blijven optreden. In het communiqué wordt gezegd dat „de beste geleerden op het gebied der geneeskunde" zich met de behan deling van de patiënt hebben belast Hierbij worden de namen genoemd van de professoren Loekomski, Kono valow, MjasnikowTarejew, Fïlimo now, Tkatsjew, Glazoenow en Iwanou Neznamow. Be behandeling wordt geleid door de minister van Gezond heid, Tretjakow, en de geneesheer directeur van het Kreml, Koeperin zulks onder toezicht van het Centrale comité der communistische partij er de Russische regering, die, met het oog op de ernst van de ziekte, beslo ten hebben regelmatig communiqué's uit te geven over de toestand van de maarschalk. VOORTS werd in het regerings-com- muniqué gezegd: „Het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unle, de minister raad van de Sowjet-Unle en de gehele natie en partjj aanvaarden het feit, dat Engelse en Franse medici gaven als hun mening te kennen, dat te oordelen naar de bulletins, die over de toestand van Stalin zgn uitgegeven, hij op sterven lag. Men achtte de kansen op herstel nterst gering, hoewel artsen natuurlijk uiterst voorzichtig zijn en met elke mo gelijkheid van herstel rekening houden. Maar, zo zei een der medici wier mening werd gevraagd: „Het lijkt me toe, dat •Ie bewoordingen van de bulletins de voorbereidingen vormen voor de doods tijding." Gewoon] yk is de toestand na een beroerte het ergst, en dan treedt er een toestand van herstel in. indien er tenminste nog herstel mogelijk is. Maar indien, zoals het communiqué zegt, Stalin na twee dagen slechter wordt, dan is het maar een kwestie van tijd wanneer hij zal sterven. Niettemin blijft een kleine mogeiykheid van herstel nog bestaan, zo werd hedenmorgen ver klaard. Communistische betoging uiteengeslagen Gisteren moest de Iraanse politie niet tegen demonstranten voor de Sjah optreden, maar tegen communistische betogers. De aangekondigde mars van aanhangers van de officieel verboden Toedeh-partij naar het parlement werd door het optreden van militairen en politie-agenten verhinderd. In totaal werden 200 communisten gearresteerd, 's Avonds w-as de rust in Teheran we derom hersteld. De commissie voor de veiligheid heeft gisteren ten huize van premier Mossadeg een lijst van 470 vooraanstaande per sonen goedgekeurd, die zullen worden aangehouden. Reeds zijn 15 hoge mili tairen, waaronder de vroegere comman dant van Azerbeidsjan, politici als de ex-minister van Financiën Foroehar, senatoren en journalisten gearresteerd. Door de manoeuvre van Kamervoor zitter Kasjani, die slechts de vergade ring wilde openen, wanneer de door Mossadeg afgezette commandant van de parlementswacht in zijn functie zou worden hersteld, kon dé Majlis zich gisteren niet uitspreken over een ver trouwensvotum voor premier Mossadeg. Deze heeft intussen verklaard, dat hg een dergelijk votum niet meer nodig heeft en alleen verlangt naar het einde van het gekonkel tegen zgn regering door het hof. Hij dreigde opnieuw met een referendum over zijn geschillen met de Sjah. Regeringsgezinde parlements leden verzochten de premier hiermee nog drie dagen te wachten, waarschijn lijk In de hoop voordien een regeling tot stand te kunnen brengen. de ernstige ziekte van kameraad Stalin zal leiden tot zijn langdurige afwezig heid uit de regering en de leiding van de partij" Het communiqué spreekt verder de overtuiging uit, dat de communistische partij en het gehele volik van de Sowjet- Unie „in deze moeilijikie dagen de grootst mogelijke eenheid, geestkracht en waak zaamheid aan de dag zullen leggen, hun energie zullen richten op de verwerke lijking van het communisme in de Sowjet-Unie en zich nog krachtiger zul len verenigen rondom het Centrale co mité van de communistische partij en de regering van de Sowjet-Unie". Het com muniqué Is gedagtekend 3 Maart 1953 en werd om het uur door radio-Moskou HET bericht, dat Stalin uit de leiding van de Sowjet-Unie zou moeten worden uitgeschakeld hetzg door een ernstige ziekte, hetzg door zgn dood was te verwachten, omdat tel kens weer geruchten over zgn slechte gezondheidstoestand tot het Westen doordrongen. Toch kwam het nieuws thans nog onvoorzien, omdat Stalin juist in de afgelopen maanden vrg ac tief Is geweest. In Januari woonde hg een concert bij van Poolse musici, ont ving hij Chinezen, die een culturele mis sie hadden, woonde hg ook de herden kingsplechtigheid ter ere van Lenin bg, en in Februari ontving hg de Argentijn se en Indische diplomatieke vertegen woordigers. die hem aantroffen schijnbaar goede gezondheid. Stalin ont zag zichzelf wel, door niet te roken, weinig te drinken, zich strict te houden aan een speciale levenswijze. Misschien heeft hg reeds eerder een attaque Proces tegen Hamed II Conflict tussen beide Sultans over troepen zending naar West-Borneo BIJ de voortgezette behandeling van het proces tegen sultan Hamid II werd de sultan van Djokja als ge- getuige gehoord. Hij verklaarde sultan Hamid reeds te kennen uit de tijd van de lagere school, die zij samen in Djokja bezochten, daarna uit zijn studententgd m Nederland en vervolgens ontmoetten zij elkander weer in de regeringsfunctie in Indonesië. Sultan Hamengku Buwono verklaarde, dat hij niet aanwezig was geweest op de kabinetszitting van 24 Januari 1950, waarop de overval zou worden gepleegd. Hij voerde met zgn staf besprekingen over de aanval op Bandoeng en de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, AJi Budu- wardjo, had hem op de kabinetszitting vertegenwoordigd. Hij had pas de 24ste Januari een rapport ontvangen van overste Jaaja over de aanval op Ban doeng. Ook had hg een afschrift ontvan gen van een stuk van de regering van Pasoedan, waarin deze mededeelde, dat zij met die aanval niets had uit te staan. Op de zitting van het kabinet werd toen gesproken over de positie van het leger en het kabinet had daarbg besloten, dat de sultan van Djokja als minister van Deefnsie het recht had de dislocatie ten uitvoer te brengen. Toen Sultan Hamid in Nederland was op de R-T.C.-conferentie had Sultan Ha- Mengku Buwono besloten troepen van de T.N.I. naar Borneo te zenden. Toen Hamid uit Nederland terugkeerde bleek, dat hg niet ingenomen was met deze maatregelSultan Hamid n had vervol gens de kwestie met vice-president Hat- ta besproken en daaruit had zich over de vraag, wie het recht had de disloca tie van het leger uit te voeren, een ge schil ontwikkeld. Mohammed Hatta was toen naar Pontianak gegaan om de aangelegenheid te regelen. De Sultan van Djokja verklaarde, dat tussen Hamid en hem slechts zake lijke relaties bestonden en dat zg el kander wederzijds verdachten. De oor zaak lag in beider politieke opvattingen, waarbij niet de tegenstelling tussen fe deralisme en unitarisme, maar die tus sen republikein en niet-republikeln van belang was. In het verdere verhoor verklaarde de Sultan van Djokja, dat Sultan Hamid in het gebouw van de ministerraad, ech ter niet in de vergaderzaal, had voor gesteld hem (Hamid) naar Bandoeng te zenden. Hij zeide, dat hij in staat zou zijn de kwestie daar af te wikkelen. Sul- Sultan Hamengku Buwono had als ant woord op dit voorstel, slechts geglim lacht. Hij had geweigerd en deze wei gering berustte op het feit, dat hij Sul tan Hamid verdacht. Hij deelde nog mede, dat Sultan Hamid, dte hij als kind reeds kende, soms driftig was, maar in bepaalde gevallen wel nadacht alvorens te handelen. Twee kinderen verwelkomen hun vader, i Den Hélder éie vanochtend met Hr Ms Piet Hein i«| is thuisgevaren. pagina 3.) haar economische ontwikkeling. Over de schaduwzgden van zgn regiem ver nam het volk weinig, de waarheid om trent vervolgingen enz. werd aan de 220 millioen zielen onthouden. Evenmin is ooit iets positiefs vernomen over de overneming van zijn taak en functies door anderen. ToCh concentreert zich daarop nu de aandacht. DE mededelingen van party en rege ring wekken op tot het bewaren van de meest gesloten eenheid. Men kan aannemen, dat gedurende de twee dagen, dat het nieuws is achtergehou den, alle maatregelen zijn genomen, om verwarringen en beroeringen te voor komen. Berla zal de situatie even goed in handen hebben als de stafchef Wassilewski, Natuurlijk ontstaat een situatie, welke psychologisch bezien ge- vaarlgk is: het uitvallen van de man, die als absoluut maar vaderlijk gezag hebber gold, aan wie alle successen zijn toegeschreven en die onfeilbaar was verklaard, moet een gevoel van on zekerheid wekken. Zulk een gevoel van bedreigd-zijn kan echter ook worden aangewend, om de binnenlandse een-1 heid te versterken. Het Is weinig aan- hg wie het ook zij in de schaduw heeft gewerkt van de allergrootste en diens roem niet kon betwisten. Men •preekt van een driemanschap van Malenkow, Molotow en Beria. Malen- kow is sinds October de feitelgke secretaris-generaal der partij, waar hg reeds Stalin verving. Hij heeft in diens Ook voor hen die zich nog niet hebben aangemeld (Van onze Haagse redacteur) De belangrijke verruiming in de emi gratiemogelijkheden voor niet-agrariërs, waartoe de Canadese regering onlangs heeft besloten, geldt met ingang van he den ook voor hen. die zich nog niet voor emigratie naar Canada hebben aange meld. De aanmeldingskantoren van de gewestelgke arbeidsbureaux en de par ticuliere organisaties beschikken over lijsten van in Canada bestaande vacatu res. De verruiming omvat drie categorieën Huishoudelgke hulpen, verpleeghulpen, arbeiders in de vliegtuigbouw, chauf feurs voor bulldozers, koks enz. kunnen, evenals landbouwers nog dit jaar in on beperkte aantallen vertrekken. Voor on geschoolde mijnwerkers, steno-typistes en mannelgk winkelpersoneel staat emi gratie in beperkte mate open. Voor huis schilders, glazenmakers, timmerlieden, kleermakers, electra-monteurs en uur werkmakers zal in beperkte mate pas het volgend jaar emigratie mogelijk zijn. Het aantal gezinsleden beneden zestien jaar mag niet meer omvatten dan twee maal het aantal boven zestien jaar. Het Commissariaat voor de emigratie venvacht, dat de eerste groepen emi granten, die onder de verruiming vallen, vóór eind Juli zullen kunnen vertrekken. Sultan Hamid II verlaat het gebouw van het Hooggerechtshof. Lagerhuis keurt nieuwe titels van koningin Elizabeth goed Het Britse Lagerhuis heeft, ondanks verzet van de Schotse nationalisten, de titels van Koningin Elizabeth na haar kroning in Juni goedgekeurd. Verscheidene Schotse leden drongen aan op verwerping van het betrokken wetsontwerp, daar zg er bezwaar tegen maakten, dat de Koningin „Elizabeth U" zal worden genoemd. (De eerste Eliza beth was alleen Koningin van Engeland; Schotland was toen een afzonderlgke natie). Een Schots amendement werd met 328 tegen 39 stemmen verworpen Verschei dene Schotse afgevaardigden verlieten het Huis toen het wetsontwerp definitief werd goedgekeurd. Het ontwerp is naar het Hogerhuis gezonden. OVEREENKOMST MET KRUPP GETEKEND De overeenkomst, waarbn aan Krupp weer de beschikking over zgn vermogen wordt gegeven, wordt heden te Bonn getekend. Krachtens deze overeenkomst zal Krupp al zgn kolenmijnen en staal fabrieken en zijn deelnemingen in de kolen- en staalindustrie van de hand doen. Hij verbindt zich nooit meer te zullen trachten nieuwe aandelen in de kolen- en staalindustrie te verwerven, De Westduitse regering zal van het ogenblik af, dat de conventies van Bonn tot beëindiging van het bezettingssta tuut in werking treden, verantwoordelijk zijn voor de reorganisatie van het ver mogen van Krupp. De reorganisatie ge schiedt ingevolge wet 27 der geallieer den, welke voorziet in de ontbinding van machtsgroeperingen in de ijzer- en staalindustrie van West-Duitsland. Het vermogen van Krupp wordt geschat op 500 600 millioen Duitse Mark. had, waarvan geen melding is gemaakt. Nu zulks wel geschiedde, wees dit op de ernst van zgn toestand. Dat in de stra ten van Moskou velen met betraande ogen de bulletins lezen, dat de ernstige muziek door de radio de gevoelens weer geeft kan men aannemen. Stalin was reeds lang een symbool geworden van de grootheid van de Sowjet-Unie en van (Dage lijk. s commentaar Generaal Shepherd op Soestdijk GENERAAL LEMUEL C. SHEPHERD, de commandant van het U. S. Navy Corps, en zijn echtgenote brachten gis termiddag op paleis Soestdijk een bezoek aan H. M. de Koningin en Prins Bernhard plaats allerlei redevoeringen gehouden, en hem zal wel het opperste gezag in de partij ten deel vallen. Molotow is ouder, en hoewel hij van 19321941 reeds premier was en sindsdien leider der buitenlandse politiek en vice-premier, kan ook hg Stalin niet geheel vervan gen: misschien zal Molotow in de staat een machtige positie behouden en weer premier worden. Beria beheerst de ge heime politie, en hoewel daarop critiek is uitgeoefend, toen werd gemeld dat negen artsen kans zouden hebben ge zien, Sowjetleiders naar het leven te staan, staat hij nog zeer sterk. Hij geldt als rivaal van Malenkow, maar een breuk zal zich wel niet aanstonds voor doen. DE aandacht gaat natuurlgk uit naar twee problemen. Wat zal het lot zijn der artsen, die Stalin hebben behandeld en die hem niet hebben kun nen behoeden voor een apoplexie? welke gevolgen zal de ontwikkeling hebben op de buitenlandse politiek? Wat eventuele beschuldigingen van een medische moordaanslag betreft, die zullen wel weer veel later komen, zoals in het geval van Zjdanow. Eerst nu vernam men, dat de minister van ge zondheid Smirnow is verdwenen en dat zijn plaats is ingenomen door Tretja kow: een levensgevaarlijk ambt. In de buitenlandse politiek zal er een periode van onzekerheid intreden, omdat de leiders van het Kreml de handen vol zullen hebben met de binnenlandse con solidering. In de V.N. zal -de impasse, blgven. Wat de grote lijnen aangaat kan er nauwelgks veel veranderen: zij zgn niet afhankelijk van een regeringswis seling, laat staan van één persoon. Moskou kan zich niet veroorloven, aan een oorlog te denken, maar het zal overal trachten niet-communistische staten tegen elkaar uit te spelen en door middel van vazalstaten voordelen in de wacht te slepen. En indien de binnen landse spanningen zouden toenemen ec de strgd over de opvolging zou ont branden, zijn er nog twee mogelijk heden: of wel het zoeken van ontspan ning in de buitenlandse betrekkingen ten gevolge van binnenlandse verzwak king, of het tegendeel: een militante groep zou immers oorlogsdreiging kun nen voorwenden of aanwenden, om een binnenlandse terreur te rechtvaardigen. Maar toen Stalin zelf nog de leiding had, placht men ook reeds twee zulke rivaliserende groepen te onderscheiden, die zich om de beurt lieten gelden. Veel kan er dus niet veranderen. ttA In de eerste dagen van Maart kwamen 9500 Oostduitsers aan TIET Westduitse kabinet besloot gisteren de geallieerde hoge commissie te vragen de -luchtbrug weer op te richten om refugié's naar het Westen te brengen op deze wijze de druk op de volle vluchtelingenkampen van Berlijn te verlichten. Een geallieerde woordvoerder zeide, dat de Westerlijke hondgenoten over wegen militaire vliegtuigen te gebruiken om de luchtbrug van de burger luchtvaart te versterken welke ongeveer 950 personen per dag overbrengt. Otto Bach, een W estberlijnse functionaris vertelde op een persconferentie dat spoedig behalve deze 950 refugié's nog 5.000 per dag per vliegtuig naar het Westen moeten worden gebracht. Bach zeide, dat men niet vermoed had, dat de vluchtelingenstroom zulke vormen aan zou nemen en dat de 8If kampen van West-Berlijn, die gebouwd waren om 37.000 personen op te nemen, nu al 1/5.000 personen bevatten. De stroom hield gisteren onverminderd aan. Ongeveer 3.500 personen vroegen om asyl. Het totaal van Maart is daardoor al op 9.500 gekomen. Vorige maand zijn 1/1.000 mensen uit de Russische zóne gevlucht. Als noodmaatregel heeft het West- berlijnse stadsbestuur opdracht gegeven leegstaande gebouwen over te nemen om daar vluchtelingen in onder te bren gen. Voorts kregen de wgkbesturen op dracht 20.000 refugié's onder te bren gen in niet in gebruik zgnde delen van ziekenhuizen en andere openbare ge bouwen. De massavlucht heeft thans zodanige vormen aangenomen, dat het moeilijk wordt aan te nemen, dat zij geheel en al tegen de Russische concepties in zou gaan. In bevoegde kringen in Bonn wijst men met nadruk op de opvallende laks heid, waarmee de Oostduitse volkspoli- tie de bestaande voorschriften voor controle van de vluchtelingen toepast. Men acht het geenszins uitgesloten, dat ook deze laksheid officieel gedecreteerd is en dat in Oost-Duitsland verspreide geruchten, die de vlucht sterk hebben gestimuleerd, hun oorsprong zouden vinden in een doelbewuste taktiek der overheid. In het ministerie voor vraagstukken, die geheel Duitsland betreffen, wordt het aannemelgk geacht, dat de Russen gaarne een deel van de bevolking van Oost-Duitsland zouden zien wegvloeien. Voorshands zijn er weliswaar geen aanduidingen van maatregelen om de trek naar het Westen door een immi gratie van Slavische elementen in het Duitse gebied te doen volgen, maar men acht het geenszins uitgesloten, dat zulk een immigratie in een later stadium zal volgen. Daarmee zou dan de eerste stap zijn gezet op de weg van een slavisering van het gebied. Ruim 70 millioen in Rampenfonds Tot gisteravond was bij het Natio naal Rampenfonds een bedrag binnen gekomen van ruim zeventig millioen gulden. Dit betekent sedert Maandag avond een stijging van een millioen gulden. De eer van allen Geen watersnoodmedaille Officieel wordt medegedeeld, dat de regering overwogen heeft of het aanbeveling verdient een watersnood medaille in te stellen, uit te reiken aan hen, die zich bij de watersnood- 1953 op bijzondere wijze hebben on derscheiden. De regering heeft echter besloten niét tot de instelling van een derge lijke medaille over te gaan. Dit besluit doet niets te kort aan de grote waardering, welke de regering heeft voor het werk van allen, die bij de ramp op enigerlei wijze hulp hebben verleend. Het voornaamste motief van de rege ring is zelfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben verleend, en de wgze waarop ieder van hen zich ten volle heeft gegeven, het practisch onmogelijk maken tot een verantwoorde onderschei ding te komen. Vele bewoners van het getroffen ge bied hebben niet minder dan degenen, die van elders te hulp snelden, bewijzen van grote persoonlgke moed en mens lievendheid gegeven. Zij allen verdienen de dank van het Nederlandse volk. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Oslo Stockh. Kopenhag Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zurich Wenen onbew. onbew. regen mist motregen mist riist onbew. onbew. zw. bew. nevel nevel half bew. mist geh.bew. Windrichting; NW 10 NO 2 windst. WZW 'indst. r 4 7 WZW 2 2 NNO 1 i 16 NNO N WNW 3 W windst. ZW windst. 1116 3117 "14 Windsnelheid mtr p. oec.>-Max. temp. gisterenDtemp. hedenochtend: E: Neerslag afgel. 24 u. in mm alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol). De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 280 0.04), Trier 236 0.10), Koblenz 2S2 (—0.09). Keulen 291 0.15), Ruhrort 530 (—0.22). Lobith 1167 0.22). Nijmegen 945 (—0.23). Arnhem 930 0 20). Eefde 467 (—0.25). Deventer .359 0 21). Namen 170 (-+-0.07). Borgharen 4134 (—0.26). Belfeld-beneden 1236 (—0.19). Grave-beneden 546 (—0.05). Vreeswijk 114 '—0 20). Lith 154 (—0.02). Weersverwachting NOG RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Overwegend droog weer met vooral aanvankelgk op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatselgk opkla ringen. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u.. 2.3 C. luchtdruk 1035.5 minibaren of 776 7 mm windrichting en -kracht Z.W.-3. max. temp. gisteren 7.9 min. temp. 1.1 c, geen neerslag. Zon morgen op 7.18 u., onder flS.26 u.: maan morgen onder 8.12 u.. Vrijdag op 0.14 u. Laatste kwartier S Maart. fjET weer in West- Europa staat nu al ruim een week onder in vloed van een krachtig hoge-drukgebied, waar van het centrum zich nu eens boven Duitsland, dun weer boven de Brit se eilanden of Frankrijk bevindt, aldus deelt het K.N.M.I. mede. Op het ogenblik strekt het zich uit van het Alpengebied, over Frankryk naar Engeland en Ierland. Toen het centrum zich enige dagen geleden boven Duitsland bevond, stroomde betrekkelijk droge lucht naar óns land, waarbij overdag de zonnestraling bijna over al de temperaturen flink kon doen oplopenmam 's nachts op veel plaat sen vorst, voorkwam. Nu de as van het hoge- drukgebied ten Zuiden van ons land ligt transporteren westelijke winden tamelijk vochtige lucht, waarm uitgebrei de mistgebieden en laaghangende bewolking voorkomen, over de Noordzee naar onze om geving. De dagelijkse gang van de tempera tuur is daardoor aan zienlijk minder groot ge worden, daar de zon over dag slechts op enige plaat sen er in slaagt de mist en laaghangende bewol king op te lossen. In de heersende luchtdrukver deling zal de eerste paar dagen nog niet veel ver andering komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1