BERLIJN RAAKT OVERVOL In één dag: 5000 vluchtelingen Aanval van Luns op Wysjinsky Dulles wil naar iie Oosten n abiji Aanslagen 1950 vrijwel in zee ,71 i „Vrijheidsluchtbrug"vergt meer vliegtuigen Ook affaire-Finaly in Nederland r. Stadshestuur wendt zich tot geallieerden RIJEN SCHIER EINDELOOS KRUPP's RIJK VALT HEDEN UITEEN Bebloede regenjas en tas wilden niet zinken Twee debutanten in Ned. elftal Stormloopder belastingen HETE-LJJCHTMOTOR TE KIJK Philips-wonderwerelcl door burg. d'Ailly geopend Waterleiding in Noord-Beveland N.Z. VOORBUBGWAL 225 AMSTERDAM.C. Abonnement p. kwartaal I 6.35, per week 49 cent, per exemplaar 13 cent Abonnement per kwartaal buitenland 1 8Postgironummer 533100. Gem -giro Adam T 2500. Holl. Bank-Unie A'dam. Incasso-Bank A'dam Hoofdredactie: J. J. F. Stokvis C. J. Brandt Telef.: Directie. Administratie en Abonnementen - 35400 (6 lijnen) Redactie 33800 (6 UJnen) Opgeven van Speurders uitsluitend 39831 (3 lijnen) WOENSDAG 4 MAART 1953 Dagblad waarin opgenomen de ..Amsterdamsche Courant" (328e Jaargang) 8 Pagina's No. 20.384 5(>ste Jaargang WEST-BERLIJN, 3 Maart. De eindeloze stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland neemt de omvang aan van een massale landverhuizing. Op één dag zijn er 5000 binnengekomen. Met inspanning van alle krachten heeft tnen er diezelfde dag niet meer dan duizend per vliegtuig kunnen overbrengen naar West-Duitsland. Vele straten zijn geruime tijd versperd door drommen vluchtelingen, de meesten met htm enig overgebleven bezit om het lijf: Het Zondagse pak. Adenauer heeft de ministers-presidenten der Westduitse bondsstaten bijeengeroepen: Donderdag beraadslagen zy in Bonn over de kritieke situatie. De Senaat van West-Berlijn verzoekt de geallieerde com mandanten militaire vliegtuigen in te schakelen ter ver breding van de „vrijheidsluchtbrug" zoals men de „heen- en weer-dienst" van burgervliegtuigen noemt, waarmee al maandenlang gepoogd wordt West-Berlijn tegen een al te ernstige overbevolking'te vrijwaren. Een bezoek aan de voormalige Duitse hoofdstad leert, dat de toe stand grenst aan het onhoudbare. Als de grote stroom uit de Russi sche zone aanhoudt, zal Berlijn op een hopeloze wijze overvol gera ken. Stampvoetend van de kou staan de vluchtelingen in schier einde loze rijen te wachten voor de re- gistratiebureaux. Mannen, vrou wen en kinderen, vrijwel zonder bagage. Sommigen schijnen de vrijheid zozeer ontwend, dat zij slechts fluisterend spreken, om zich heen kijkend als iemand, die bang is, afgeluisterd te worden. Anderen vertellen elkaar, onder welke omstandigheden zij de wijk naar het Westen namen. Velen verklaren, dat zij „hun laatste kans niet wilden missen". Over het algemeen gelooft men name lijk. dat de Oostduitse autoritei ten de ontsnappingswegen zullen afsluiten zodra zij geheel Berlijn door een gordel van Niemands land hebben omcirkeld. Noot: Hiertegenover staan ver klaringen van beoordelaars, die menen dat de Russen deze massale landverhuizing juist bevorderen. en wel om de volgende rede nen: 1) Om in het eigen gebied zo veel mogelijk, onbetrouwbaar ge achte personen kwijt te raken. 2) Om een chaos teweeg te 'brengen in West-Berlijn. Warme worstjes... De enigen in West-Berlijn, die voordeel hebben van de ontred dering zijn de verkopers van warme worstjes en andere etens waren. Zij laten zich met Oost marken betalen, doch tegen een koers van 6 Oostmarken voor 1 Westmark. Vijf en veertig duizend mensen (bijna zoveel als de bevolking van een stad als Amersfoort) moeten met spoed naar het Westen ge vlogen worden. Maar er zijn vliea- tuigen te weinig. ..Wij hebben grote, viermotori ge toestellen nodig", verklaarde vandaag de leider van de vluch telingenorganisatie, Otto Bach. Men heeft de Amerikaanse luchtmacht gevraagd. „Flyins Boxcars" in te zetten. Ook stelt men de Britse en Franse lucht vaartmaatschappijen voor, grotere toestellen te gebruiken, en de prijzen te beperken tot de helft: Op het ogenblik bedragen de kos ten per vluchteling in een twee- motorig vliegtuig 32.50 en in een viermotorig 62. West-Berlijn wil 4.000 mensen per das overbrengen. om te voorkomen, dat de stad een onbe woonbaar mensenpakhuis wordt. Zonder vérgaande hulp kan men het niet stellen. Men placht per dag slechts 750 personen te ver voeren. En met heel veel moeite kan men het van volgende week Maandag af brengen tot misschien 1150. Het ideaal der „4000 per dag" ligt dus nog niet binnen het bereik. „Nood-operatie" Wél staat er een „nood-opera tie" voor de deur: De Westduit se regering heeft de Westber- lijnse autoriteiten verzocht, 3.100 uitgewekenen gereed te houden voor een ..speciale ac tie". die weldra moet worden uitgevoerd. Andere speciale ac ties staan op het programma. Eén voor het vervoer van 5.000 personen, een tweede voor het transport van zelfs 10.000 men. sen. MUNCHEN, 3 Maart. Al- fried Krupp, wiens familie Duitsland in drie oorlogen bewa pende, zal morgen met de geal lieerden een overeenkomst teke nen, waarin hij belooft nooit meer een overheersende positie te verwerven in de kolen-, staal- of ijzerindustrieën. In ruil daarvoor krijgt Krupp zijn in beslag genomen eigen- dommmen terug. Hun waarde wordt geschat op 570 millioen tot 1140 millioen gulden. Over deze overeenkomst is twee jaar onderhandeld. De ad vocaten van Krupp zullen mor genochtend te Bonn in aanwe zigheid van geallieerde en Duit se autoriteiten de overeenkomst tekenen. (Alfried Krupp zelf is met zijn vrouw naar de winter sport in Zwitserland). Hiermede zal het industriële Krupp-rijk uiteenvallen. Krupp zal er mee instemmen zijn kolen-, staal- en ijzereigen dommen die geschat worden op 180 millioen gulden, te verkopen, maar hem zal toegestaan worden andere bezittingen te behouden. Daardoor zal hij toch een van de grootste Europese producen-. ten blijven, van potten en pan nen, buizen en sanitaire inrich tingen, vrachtauto's en locomo tieven tot de grootste zeetank schepen. (AP) (Van onze correspondent) NEW YORK, 3 Maart. De Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft vandaag in de politie ke commissie van de UNO een scherpe aanval op minister Wys jinsky gedaan. Minister Luns kwam terug op de rede, die Wysjinsky Maandag avond m dezelfde commissie had afgestoken, een rede, welke een aaneengesloten reeks verbitterde beschuldigingen aan het adres der nieuwe Amerikaanse regering was Wysjinsky, aldus minister Luns, heeft zich op oratorische goochel toeren geworpen om de aandacht af te leiden van het feit- dat ne gentiende van de leden der Ver enigde Naties een humaan en eet- vol voorstel hadden ingediend voor het enige punt, dat een be stand in Korea nog in de weg staat, dat der krijgsgevangenen. „Elke hoop, dat minister Wys jinsky blijk zou geven van een andere Russische houdipg in het Koreaanse vraagstuk, is door zijn rede van gisteren de bodem inge slagen. Wij hebben de gebruike lijke verzameling oudbakken be schuldigingen gehoord, maar men kon er nooh iets nieuws, noch iets hoopvols in ontdekken. Wat wij hebben gehoord was dezelfde re- deneer-acrobatiek. welke moei aantonen dat zwart wit is, en dat de agressors in Korea de onschul dige slachtoffers zijn terwijl de verdedigers van de vrijheid genie pige oorlogsophitsers zijn." Gijzelaars en koopwaar Het was de onwilligheid der communisten, het voorstel van het overgrote deel der Verenigde Naties te aanvaarden, die een be stand onmogelijk maakte. Dit be tekende. dat de krijgsgevangenen „gijzelaars zouden worden en menselijke koopwaar in de poli tieke arena." Mr Luns doelde hier op de re solutie van India ..een grote Azia tische natie, een vreedzaam ns- buur zowel van de Sovjet-Unie, als van de Ohinese volksrepu bliek, en met een natuurlijk direct belang bij de vrede in Azië." Dit was een voorstel dat, indien het aangenomen zou zijn, de krijgsge vangenen uit de handen van de belligerenten zou hebben gehaald. Om deze reden en omdat het eervol en rechtvaardig was. achtte mr. Luns deze resolutie een juiste weg naar een bestand. V.S. willen betere relaties met Arabische staten Ter versteviging van Amerika's prestige WASHINGTON. 3 Maart H nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, overweegt binnenkort een rondreis te maken door de landen van het Nabüe Oosten en Zuid- oost-Azië. dit ter versteviging van bet Amerikaanse prestige in die streken. Kort na zijn ambtsaanvaarding heeft Dulles reeds een „tiendaag se veldtocht" gemaakt door West- Europa. Deze nieuwe reis zal althans gedeeltelijk ten doel hebben uiting te geven aan de Amerikaan se vriendschap voor de Arabische staten, die van het grootste belang worden geacht vodr de voorge nomen versterking van de Ameri kaanse anti-Sovjet-actie. Som mige van Dulles' adviseurs rieden hem deze reis spoedig zo moge lijk direct na de vergadering van de NATO-raad, die in April te Parijs bijeenkomt te onder nemen. Men wijst er in regeringskrin gen te Washington op, dat tot nu toe geen Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een der gelijke reis naar het Nabije Oos ten heeft gemaakt voor besprekin gen met regeringsleiders en het uit de eerste hand vernemen van regionale moeilijkheden. Een dergelijke trip zou zo veronderstelt men veel kunnen bijdragen om een „uitbuiting door de Russen van de teleurstelling der Arabische staten over de vroegere politiek der V.S. te voor komen en men gelooft, dat hel bezoek ook zou kunnen bijdragen tot het verhaasten van de opbouw van een Westelijk-georiënteerde defensie-organisatie voor het Mid- den-Oosten. Meer aandacht President Eisenhower maakte hel gisteren reeds duidelijk, dat zijn regering in tegenstelling tol het democratische bewind in het verleden meer aandacht wil gaan besteden aan de Arabische landen. De president deed dit in een ongewone verklaring, welke werd uitgegeven na een bespre king met de minister van Buiten landse Zaken van Saoedi-Arabië, prins Feisal. Eisenhower sprak zijn verontrusting uit over het slechter worden van de betrek kingen tussen de Arabische staten en de V.S. Hij beloofde bij die gelegenheid alles te zullen doen om het ver trouwen van die landen te her winnen. In Amerikaanse diplomatieke kringen gelooft men, dat Eisen hower een nieuwe „aanpak" voor de vraagstukken van het Midden- en Nabije Oosten beoogt. Hij zou voorstander ziin van een strikte onpartijdigheid, ook wat betreft Israël. GENERAAL VAN FLEET heeft uit handen van Eisenhower de „Distinguished Service Medal" ontvangen voor zijn „buitenge wone verdiensten jegens de zaak der Verenigde Naties in Korea". Voor het Rampenfonds Amerika blijft gul schenken (Van onze correspondent). NEW YORK. 4 Maart. Het is te verwachten, dat het totaal der Amerikaanse hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland binnenkort aan zienlijk meer d.an twee millioen dollar zal bedragen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft vandaar een rapport ont vangen waaruit blijkt, dat tot dusver in New York reeds ruim driekwart millioen dollar voor het Rampenfonds is geteld. De actie in New York en omge ving is échter nog lang niet be ëindigd. RUIM 70 MILLIOEN DEN HAAG, 4 Maart. Tot Dinsdagavond was bü het Natio naal Rampenfonds ruim f 70 mil lioen binnengekomen, d.w.z. se dert Maandagavond een stijging van een millioen. Het Comité hulpverlening Ne derland te Hollandia heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Óp Nieuw-Guinea is reeds 226.321 bijeengebracht en na afwikkeling van de lopende acties rekent men er op in totaal een kwart millioen gulden aan het Rampenfonds te kunnen overmaken EERSTE KOMKOMMERS HUISSEN, 4 Maart. Aan Huissens veiling werden Dinsdag morgen de eerste komkommers (500 in getal) aangevoerd door kwekerij Madoka. De prijs be droeg 1.23 per stuk. De kom kommers werden bestemd voor export naar Duitsland. Roofmoordenaar bekent (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 3 Maart. De 27-jarige v. d. B., die door de Eindhovense politie in arrest was gesteld als verdacht van de roofmoord op de 74-jarige M. H. v. Kruysdijk in de Hurk te Eind- hoven-Strijp, heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man ging Zondag 22 Fe bruari 's morgens 8 uur per fiets naar het boerderijtje van v. K„ waar hij enkele dagen eerder Rustig weer Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king. Matige tot zwakke wind tussen West Noord Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren DONDERDAG: Zon op 7.18, ond. 18 26 Maan ond. 8 12, op Voertuigen licht op van 18.56 tot 6.46. HET WEER VAN GISTEREN Station Helsinki Oslo Moskou Warschau Amsterdam Lorden Parijs Luxemburg G Partenk Wenen Innsbruck Luzern Interlaken Nice Rome Algiers Weer Max Ochtend Middag 11. bew. sn.buien 6 zonnig zw bew. 0 li sn zw bew. 0 zonnig zonnig 7 zonnig zw bew 9 zw bew. opkl 11 mist zonnig 6 zonnig zonnig 13 zonnig zonnig 13 zonnig li. bew. 6 li. bew. M. bew. 16 temp. Gis teren S.s Twee oorlogspleegkinderen verdwenen Trieste nasleep van bezettingstijd (Eigen berichtgeving), AMSTERDAM, 3 Maart. De affaire Finaly de trieste ge schiedenis van twee Franse Jood se oorlogswezen die, bil gerechte lijke uitspraak aan hun familie in Israël toegewezen, door hun pleegmoeder werden ontvoerd en de grens overgebracht heeft in Joodse kringen in Nederland veel weerslag gevonden. Deze affaire is nl. geheel ana loog aan twee gevallen van ont voering van oorlogspleegkinderen in Nederland, welke ondanks her haaldelijk aandringen van Jood se autoriteiten nog steed niet tot klaarheid zijn gebracht. Men ver gelijkt de zoals het genoemd wordt lakse houding van de desbetreffende Nederlandse mi nisters van Justitie, mr. Th. R. Wyers en mr. A. A. M. Struy- cken, met het snelle en krachtda dige optreden van de Franse jus titiële autoriteiten, die toen bleek, dat de jongens Finaly de Spaanse grens waren overgesmokkeld, niet geschroomd hebben op diploma tiek niveau bij de Spaanse rege ring de nodige stappen te onder nemen. In de jaren na de bevrijding ls er heel wat te doen geweest over de toewijzing van de oorlogs pleegkinderen. De Joodse organi saties waren van mening, dat Is raëlitische kinderen in principe in Joodse omgeving dienden te wordert opgevoed. De overheid helde er echter toe over, om oor logswezen, die geen directe fami lieleden meer overhadden, in dien dit mogelijk was te laten blijven in de gezinnen waar zij gedurende de oorlog over het al gemeen bijzonder liefderijk ver zorgd waren zo althans de pleegouders dit wensten. De Commissie-Oorlogspleegkin deren in de wandeifng O.P.K. genoemd heeft aan veel critiek blootgestaan en ook in de Ka mers is deze kwestie herhaaldelijk ter sprake gekomen. De meest betwiste gevallen werden echter in de loop der ja ren hetzij door de rechtbanken, bij wie de aanwijzing van voog den volgens de wet berust het zij in hoger beroep bij de Hoven of bij arrest van' de Hoge Raad. geregeld. Door het meerderjarig worden van een groot aantal oor logswezen is het aantal oorlogs pleegkinderen geleidelijk verder afgenomen. Zie verder pag. 2, 4e kolom De eer van allen Geen watersnood- medaille DEN HAAG, 4 Maart. De rege ring: heeft overwogen of het aanbeveling verdient een wa tersnoodmedaille in te stellen, uit ie reiken aan hen. die zich bü de watersnood 1953 op bij zondere wijze hebben onder scheiden. ZU heeft echter be sloten niet tot de instelling van een dergelijke medaille over te gaan. Dit besluit doet niets te kort aan de grote waardering, welke de regering heeft voor het werk van allen, die bij de ramp op enigerlei wijze hulp hebben verleend. Haar voornaamste motief is zeLfs, dat het aantal van hen, die hulp hebben verleend en de wijze waarop ieder van hen zich ten volle neeft gegeven, het prac- tisch onmogelijk maken tot een verantwoorde onderscheiding te komen. Vele hewoAers van het getroffen gebied hebben niet minder dan degenen, die van elders te hulp snelden, bewijzen van grote persoonlijke moed en menslie vendheid gegeven. Zij allen ver dienen de dank van het Neder landse volk. ABE AANVOERDER AMSTERDAM, 3 Mrt. Dins dagavond na de wekelijkse training heeft de voorzitter van de keuzecommissie, de heer Hoolboom, de opstelling bekend gemaakt van het Nederlands elf tal, dat Zaterdag a.s. te Rotter dam in het Feijcnoordstadion tegen Denemarken uitkomt. Het eerste elftal van de nieuwe commissie ziet er als volgt uit: doel: Landman (Sparta), rechts achter: Tebak (Eindhoven), links achter: Boskamp (Ajax). rechts half: Klaassens (VVV), spil: Ter louw (Sparta), linkshalf: Bies- brouck (RCH), rechtsbuiten: Van der Kuil (VSV), rechtsbinnen: v. d. Bogert (DOS), midvoor: Clavan (ADO), linksbinnen: Lenstra (Heerenveen), linksbui ten: Luyten (DOS). Als reserves zijn voorlopig aan gewezen: Van Raalte, Wiertz en Van Ede, terwijl na overleg met Biesbrouck, Abe Lenstra als aan voerder fungeert. Nieuwe gezichten in het elftal zijn de 22-jarige Klaassens, die de plaats van de Amsterdammer Wiertz inneemt en linksbuiten Luyten van DOS. Door ziekte van Alberts heeft Boskamp wederom een kans gekregen, ter wijl v. d. Bogert zijn plaats heeft heroverd. Het elftal zal het stopperspil- systeem spelen, vertelde de heer Hoolboom na afloop, maar het zal geen andere opdracht krügen dan zoveel mogelük doelpunten maken. Daarom is bij de keuze van de voorhoede het zwaarte punt gelegd op de snelheid en de techniek van deze spelers. Enorme achterstand inkomsten belasting ivordt weggewerkt (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 3 Maart. Het begint er op te lijken, dat er weldra enige tekening zal komen in de „stormloop" van de dienst der Belastingen en de Ponskaartencentrale om een eind te maken aan de enorme achterstand bij de in komstenbelasting. De definitieve aanslagen over 1950 zijn nu zo goed als alle de deur uit, en er begint zelfs schot te komen in het jaar 1951. HET grote leger van belasting ambtenaren heeft inderdaad onder hoogspanning gewerkt. Reeds het vorig jaar meende men als resultaat van deze admi nistratieve hoogconjunctuur te kunnen vaststellen, dat half De cember jl. het jaar 1950 kon wor den afgesloten. Helaas ging deze vlieger nog niet op. Een aantal grote inspecties kon het met bij houden, en er moest uitstel wor den gegeven tot 15 Maart 1953- Maar dan zullen dan ook de laat ste aanslagbiljetten van de inkom stenbelasting 1950 ongeveer ge reed liggen om te worden ver zonden. Thans is dit reeds in byna het gehele land geschied. Slechts in de steden Amsterdam, Den Haag en Eindhoven waren tot nu toe de ontvangers nog niet in staat alle ingezetenen uit te nodi gen de schuld te voldoenof het tegoed te komen afhalen. Drie steden dus, waar velen nog niet weten, hoe hoog de vordering over het jaar 1950 is. WEDLOOP Ds belasting-autoriteit is bezig nog een ander succes te boeken na al deze jaren van kwakkelen: nog in de loop van dit jaar zullen volgens het bestaande program alle inkomstenbelastingaanslagen over het jaar 1951 de deur uit gaan. Dit is mogelijk dank zü het feit, dat de inspecties en haar ad ministratieve orgaan (de Pons kaarten-centrale) op het ogenblik het aanzienlijke tempo bereikt hebben, dat zij een geheel belas tingjaar in negen maanden kun nen afhandelen. In de wedloop tussen fiscus en Sijmen gaat nu dus de fiscus aan de kop. MENS EIS MACHINE Op belasting-gebied bestaat er een speciale verhouding mens machine. Het materiële lief en leed van de belastingbetalende bevolking wordt in de moderne tijd geregistreerd door mechani sche rekenwonderen. Wat deze in geduldig papier ponsen kan reden worden tot een panische schrik. De eerste signalen van déconfi ture en faillissement staan soms in ponsgaten geschreven. Sinds een paar jaar vullen de belastinginspecteurs en hun assis- (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM, 4 Maart. „De heteluclitmotor opent grote per spectieven niet alleen voor Philips en ons land, maar voor geheel Europa, ja eigenlük voor de ge hele wereld", sprak burgemeester d'Ailly, toen hü gistermiddag de Rijdende Pliilipstcntoonstelling op het Amsterdamse Museumplein reeds poolshoogte genomen had, voorwendend eieren te willen kopen. Aan zijn echtgenote ver telde v. d. B.. dat hij naar de' kerk ging. In het achtervertrek van de boerderij trof hü alleen de bejaarde landbouwer aan, met wie hij later in de woonka mer het begonnen gesprek voort zette en die onderwijl met zijn werkzaamheden normaal verder ging. Op het moment, dat de boer met zijn rug naar de dader stond, diende deze laatste hem onver hoeds met een meegebrachte bijl enkele harde slagen op het hoofd toe en verwondde hem verder met een broodmes ernstig aan hals en gezicht. Daarna eigende hij zich een bedrag van 220 toe, dat in een la van een lin nenkast geborgen was Zijn met bloed bevlekte regen jas borg v. d. B in de tas, waar in hij zijn bijl had meegebracht. Later wierp hij de bijl in het Beatrix-kanaal, alsook de tas en de regenjas, die evenwel bleven drijven. Dat ziende heeft de dader zich uitgekleed, is tas en regenjas na gesprongen en heeft deze voor werpen onder een brug verbor gen. Om 9 uur kwam hij weer thuis. Luisteraarsthans zien we een hevige schermutseling officieel opende met het in wer. king stellen van een hetelucht- motor. Een historische gebeurtenis, welke nog meer cachet kreeg, om dat deze motor de stroom leverde voor een amateur-radio.appara- tuur, die er voor zorgde, dat mr. d'Ailly's charmante openings speech regelrecht werd uitgezon den naar het hoofdkantoor van het A.N.P. in Den Haag. Waarom deze rijdende tentoon stelling? Twee jaar geleden heb ben de Philips-mannen ter ge legenheid van het 60-jarig jubi leum van de Philips-fabrieken in Eindhoven de expositie „Triomf der Techniek" ingericht, die in enkele maanden ruim 150.000 be zoekers trok. Maar die Philips- mannen wilden méér: „Als U niet bij ons kunt komen, nou, dan komen we bij U!" Drie aggregaten Drie diesel-electrische aggre gaten leveren de stroom voor de 55 demontabele units voor ten toonstellingsdoeleinden, die zon der gereedschap of schroeven in elkander gezet of uit elkaar ge nomen kunnen worden. Een technische wonderwereld van alle producten, die Philips op de markt brengt en nogzal brengen. Naast een nieuw scheer- apparaat met twee scheerhoofden is daar allereerst de hete-lucht- motor. Als u geluk hebt, steekt zo'n „Philips-meneer" er een voor u aan. Een fluitend en gierend geluid als bij een wat groot uit gevallen theeketeltje, dat geleide- DOOR een vinnige ruk aan het touwtje bracht burgemeester mr. d'Ailly leven in de hetelucht- motor èn in de rijdende Philips- tentoonstelling. De officiële ope ning was verricht. Links de heer L. Roggeveen van Philips. lijk overgaat in een plezierig snorren als van een goede brom fiets. Dit type is geschikt voor cont in u-bedrijf, levert stroom waar geen stroom voorhanden is en loopt, bijvoorbeeld, op petro leum (zoals hier). tenten de aanslagbiljetten niet meer zelf in. Alle inspecties in ons land zenden de op deze aan slagen te vermelden becijferingen naar de ponskaartencentrale in Den Haag. Daar komen dan de ponsmachines in actie en worden dus alle aanslagen geboren, op grond van de nota van berekening zoals de opgave luidt, die de be lasting-inspecties derwaarts zen den. VERTRAGING Meer dan een jaar geleden kon net wel eens voorkomen, dat de Ponskaartencentrale een maand of vier na o-ntvangst van de nota van berekening pas de aanslagbiljetten gereed had. Deze gehele situatie is aan hst verbeteren. Thans gaat er meestal niet meer dan een maand overheen, alvorens de be lasting-inspecteurs in ruil voor hun nota's van berekening de aan slagen in hun bezit krijgen. Daar na kunnen zij de verzending voor bereiden. In die periode is ook de tyd verdisconteerd die het de Hollerith-machines kost om ten behoeve van het Centraal Bureau voor de Statistiek de op de nota's voorkomende gegevens uit te werken, die de stof vormen voor bepaalde publicaties van dit bureau. Een zeer klein deel van ons lange wachten op de definitieve aanslag komt dus voor rekening van het streven der statistici leven en werken der mensheid te be cijferen. DANK ZIJ RAMP: GOES. 4 Maart Eindelijk heeft Noord-Bevsland dan lei dingwater. Om dit te bewerk stelligen is een ramp nodig ge weest. want voor 1 Februari had het eiland geen waterleiding. Óm halfdrie Dinsdagmiddag stroom de het door de plastic buis, die tsr lengte van 1000 meter even tevoren door de Zandkreek was gelegd. Dit voor het eiland historische moment verliep welhaast onge merkt. want het dorp Kortgene, waar de leiding uitmondt, is nog vrijwel onbevolkt. Burgemeester A. A. Schuit, die vlug even uit Colijnsplaat was overgekomen, bedankte de directeur van de Waterleiding Mij. Zuid-Beve land, ir. M. J. Stoel Feuerstein, en toen konden de weinige huis vrouwen, die in het dorp bezig zijn haar woningen schoon te maken, met haar emmertjes aan treden. Arno?' kraakte inbrekersbende (Van een onzer verslaggevers). AMSTERDAM, 4 Maart. De recherche van het bureau Lin- naeusstraat heeft klaarheid ge bracht in drie diefstallen, die in Februari in de hoofdstad werden gepleegd. Drie inbrekers, enkele helers en medeplichtigen, in totaal negen man, zijn gearresteerd. De zaak kwam aan het rollen, toen een der inbrekers voor een geheel andere zaak werd aange houden. De man bleek niet alleen de diefstallen op zijn geweten te hebben, maar was bovendien het slachtoffer van dr liefde. Zijn genegenheid ging nl. uit naar een meisje, dat echter reeds het voorwerp van de liefde van een van zijn collegae-inbrekers was. Jaloezie maakte, dat de ar restant schoon schip maakte en de inbraken van hem en zijn mak kers opbiechtte: op 1 Februari een kraak bij een juwelier in de 1ste Van Swindenstraat, waarbij f 1500 aan horloges werd buitgemaakt, een bezoek aan een fotozaak in de lste Oosterparkstr., waarbij drie camera's werden weggehaald en de verbreking van eon sigaretten automaat in de Linnaeusparkweg. Iedere ochtend het laatste nieuws bij Uw j ontbijt? Abonneert U op het snelst groeiende dagblad Naam J Straat Woonplaats wenst zich te abonneren. Z De abonnementsprijs bedraagt per week 49 cent per kwartaal f 6.35 U kunt dit formulier adresseren aan ons hoofdkantoor, I N.Z. Voorburgwal 225. Amsterdam. Telefonische abonne- f mentsopgaven op No. 35400. Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1