CHURCHILL DRONG AAN CONCESSIES TE JALTA OP Hengelo's commissaris gaat evangelisatiewerk doen Roosevelt's wantrouwen gesust „Verantwoordelijkheid drukte nimmer zo zwaar" Geëvacueerde Zeeuwse gemeentebesturen Reigernesten waren „waterproof' PILOOT OPGEPIKT VAN BEVROREN STUWMEER Van beide oevers schoot de vijand (misleid door pop) op wrak OUD-STRIJDERS BIJEEN Internationaal Gereformeerd Congres te Montpellier Saecidarisatie van moderne leven' Als de drukte Van het afscheid Voorbij is... KERKCONCERT MET ONBEKENDE WERKEN VAN HAENDEL 4 TROUW DINSDAG 3 MAART 195J WASHINGTON wenst de geheime bepalingen van de oorlogs verdragen: Teheran, Jalta, Potsdam, waardoor de vrijheid van volkeren om hals werd gebracht, niet meer te erkennen. President Eisenhower heeft onlangs een desbetreffende ontwerp resolutie bij het Congres ingediend. De tekst van deze resolutie houdt geen juridische opzegging van verdragen in, maar wil, naar minister Dulles heeft gezegd, „op dramatische wijze uiting geven aan de vurige hoop van het Amerikaanse volk op de bevrijding der onderdrukte volkeren". Vooralsnog is deze resolutie, die het Congres zeker zal aanvaarden, een vrij loos gébaar dat omen kam. zien als een gevolg van de verkiezingscampagne met haar beloften. Maar, men kan het óók zien als een springplank. Washing ton zet het breekijzer klaar bij de vredesverdragen. Eisenhower en Dul les gaan wrikken. Men kan het zich voor gezegd houden, dat de regering- Eisenhower, in haar streven naar méér dan „containment", alleen maar een tegenhouden der Russen, nauwlettend iedere mogelijkheid, welke zich op dit terrein mocht voordoen, zal obser veren. De ontwerp-resolutie is echter nog slechts een povere genoegdoening voor de uitgeleverde volkeren. Men herinnere zich, welke wanhopige be roepen koning Miühael en zijn regerin gen in 1944/45 op de Westelijke gealli eerden hebben gedaan om de beloften van het Atlantisch Handvest met zijn vier vrijheden ook voor Roemenië waar te maken. Vanzelfsprekend dringt rich nu ook weer de vraag naar de verantwoorde lijkheid voor Jalta op. Een zeer ver breide mening bestaat, dat op wijlen president Roosevelt de voornaamste verantwoordelijkheid valt voor d< Westelijke concessies te Jalta, waar door de Russen ongemoeid tot diep in Europa hebben kunnen penetreren en waartegen Chiirchill voortdurend zou hebben gewaarschuwd. In zijn boek „Winston Churchill' rekent de Britse schrijver Lewis Broad met deze mening af. Zeker is hier van geen vooropgezette mening sprake, daar dit boek voortdu rend getuigenis aflegt van de grote waardering van de schrijver voor de hoofpersóon van zijn verhaal. Broad schrijft in het, begin van zijn hoofdstuk over Jalta: „De lange agen da werd tot aller tevredenheid afge werkt. De deelnemers werden het over alle punten eens. De belangrijkste po litieke problemen van de vrede sche nen reeds opgelost, voor de vrede nog gesloten was", en gaat dan voort: „Ook in Jalta trad Winston als bemiddelaar tussen de staatshoofden van de grote republieken der Oude en Nieuwe We reld op, een rol. die hem in de loop van de oorlog vertrouwd geworden was. Het wantrouwen, dat Rusland al zo lang tegen dé landen van het Westen koesterde, vond zijn tegenhangér in Amieriika'ë verdenking, dat Rusland „in de overwinningsroes van zijn schitte rende triomfen van heerschappij over Europa droomde". Het gevaar bestond, dat de twee republieken de deur voor internationale samenwerking zouden sluiten om in starre afzondering haar eigen doeleinden na te streven, Win ston wilde de wereld van de vruchten der overwinning verzekeren door het hondgenootschap, dat dé overwinning in zicht gebracht had, in stand té höü- dett". ,,Ik wêi^êr. Na zijn terugkeér In Londen de ba lans opmakende van de bijeenkomst op de Krim gaf Churchill blijk zijn verantwoordelijkheid in dezen wel zeer goéd te hebben beseft: „Ik moet be kennen, dat ik mijn verantwoordelijk heid sedert het begin van de oorlog nog nooit zo zwaar op mij heb voelen drukken als in Jalta.... Nu betreden wij een wereld van imponderabilia, en iedere stap geeft reden tot bezinning. Wij mogen, niet te ver vooruit zien. Van de keten van het noodlot kan men slechts één schakel tegelijk in handen houden. Ik ben er van overtuigd, dat het Huis van mening zal zijn, dat onze bijeenkomst op de Krim de wereld van schitterende nieuwe hoöö heeft vervuld". En van zijn vértrouwen in de bedoelingen van premier Stalin en de andere Russische leiders, gaf de eerste-minister aldus blijk: „!k geloof dat zij hun woord gestand zullen dóen. Ik weet van geen regéring. dié haar verplichtingen, zelfs als die in haar eigen nadeel zijn, stipter nakomt dan de Russische. Ik weiger nertinent Rus- lands goede trouw in net geding te brengen. Het zou er wèl duister voor het mensdom uitzien, als de Westerse democratieën en de Sowjet-Unie in de een of andere verschrikkelijke situatie verwikkeld raakten Het heeft nog een behoorlijke tijd geduurd, voordat Churchill van zijn verzekerdheid aan de goede trouw, via de twijfel aan deze goede trouw tot de overtuigdheid van de kwade trouw van de Sowjet-leiders kwam en de nood zakelijkheid gevoelde dé wereld voör het Russische gevaar te waarschuwen. Dat geschiedde in Fulton, ongéveer een jaar na Jalta, in een redevoering, die de sensatie van de dag was. Wat hij toen van de Russen dacht, formuleerde Churchill zó: „Ik geloof niet, dat Sow- jet-Rusland oorlog wil. Wat de Russen willen, is de vruchten van de oorlog en de onbegrensde expansie van huil macht en leerstellingen." Hopkihs bevéstist Hetgeen Broad in zijn boék vertelt en citeert is in overeenstemming met het beeld, dat Robert E. Sherwood gaf in zijn „Roosevelt and Hopkins". Deze schrijft o.m.: „Jalta heeft de schuld gekregen van vele euvelen, waarmede de wereld na de totale nederlaag van Nazi-Duitsland en Japan te worstelen kreeg. De opvatting vond ingang, dat Roosevelt vele concessies deed aan de Russen en de meer vriendelijke com mentaren schrijven dit toe aan het feit, dat hij toen reeds „een stervende man" Het hele verhaal van de conferentie, zoals dit blijkt uit de nagelaten ge schriften van Hopkins, steunen deze theorie geenszins. Roosevelt wordt daarin getekend als een man, die in het voile bezit van al zijn vermogens was. Alleen aan het eind van zeven dagen confereren deed hij een concessie, die hij, naar ik meen, niet zou hebben ge daan, indien hij niet vermoeid was ge raakt en naar het einde der besprekin gen verlangde". Deze concessié betreft het toeken nen van twee aparte stemmen aan de Sowjet-Unie in de Assemblee en het toestemmen ln zake het veto in de Vei ligheidsraad der V. N. En juist hiertoe was hij door Churchill overgehaald: „Er is geen twijfel aan, dat Roosevelt naar Jalta was gekomen, vastbesloten om de Russische wens in zake twee extra-stemm.en te weigeren. Voordien had hij in Washington gezegd, dat hij in dat geval voor de Vei-. Staten 48 extra-stemmen zou vragen. Maar nu, DE GROTE DRIE VAN JALTA: Josef Stalin, FranklAn Delano Roosevelt en Winston OhurOMll. te Jalta, sprak Churchill zich sterk uit ten gunste van het toelaten van de twee afzonderlijke Russische repu blieken". „DE EVACUATIEPOST" Verschenen is de eerste editie van „De Evacuatiepost", een mededelingen blad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilan den. Het blad, dat op ongei'egelde tijden zal verschijnen, wordt door de kamer gratis verspreid en toegezonden aan alle geëvacueex'de eigenaren van bedrijven, die aan de kamer hun evaouatieadres hebben opgegeven. Be halve adressen van geëvacueerde vrienden, kennissen en bedrijfsgeno- ten, zullen in de „Evacuatiepost' mededelingen worden geplaatst om trent de geldende voorschriften op het gebied van de schade, schade-aangif ten, credietmogelijkheden e.d. Het redactie-adres van „pe Eva cuatiepost" is Seisdam 28 te Middel burg, telefoon K 11803141. De secretarieën van dertien Zeeuwse ge meenten zijn thans in andere gemeenten orvdergöbracht. De noodsecretarieën zijn als volgt gevestigd: Stavenlsse gemeentehuis Tholen Kruiningen Hansweert, Hoofd straat 4, Waarde: gemeente Krabbendfjlke, Kortgene: gymnastieklokaal OX. school te Colldjnsplaat, Dreischor: Utreöht, Ouden- oord 63 bis a, Dulvendljke: gemeentehuis Renesse, Blikerzee: gemeente Renesse. Ell.e- meet: gemeentehuis Renesse, Ni©uwerk-erk Appelmarkt 9/10, Zlerikzee, Noordwelle: gemeentehuis Renesse, Oosterland: Brui- nisse, Boomdijk 13, Oiuwerkerk: gemeente huis B ergen op Zoom, Serooskerkege mee n- tehiuie Renesse, 3ij Koninklijk Besluit ls benoemd tot vice-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. L. L. Wery, thans raadsheer. De brandweer te Schiedam heeft gistermorgen een vergeefse paging -ge daan de bewoners van de Plantage te bevrijden van de 'reigerplaag, waarvan zij al sinds enige jaren last ondervin den. Brandweexileden poogden de -nes ten van de vogels uit de bomen te spuiten, maar het hielp niet veel. De nesten bleken 'tegen de waterstralen bestand te zijn er er zal niets anders opzitten dan de nesten stuk vcjor stuk kapot te stoten. Dat 'is echter een heel karwei, dat nog wel een maand kan duren. Vermoedelijk zullen dan vele vogels reeds nestelen en dan is het bij de wet verboden hen te storen. De reigers van deze kolonie zijn af komstig uit Rotterdam, waar ze vroe ger in de oude Diergaarde bivakkeer den. Toen deze werd verplaatst en toen na de catastrophe van Mei 1940 de grónd daar moest worden geëgaliseerd, vielen de hoge bomen als slachtoffer en moesten de reigers een ander heenko men zoeken. Zij gingen toen in de Plantage te Schiedam hun nesten bou wen. Het aantal nam dermate toe, dat het. vorig jaar reeds maatregelen moes ten worden beraamd om de vogels te verjagen. Er bleven er echter nog zo veel over. dat de Plantage meer en meer wordt bedreigd. Uitvoering Matthaus Passion De Koninklijke Christelijke Orato rium Vere-eniging zal op Dinsdag 17 Maart in het Concex-tgebouw een uit voering geven van de Matthaus-Fas- sion. Aan dit concert werken mee het koor der KCOV, Jo Vincent, sopraan, Roos Boelsma, alt, Han Le Fèvre, te nor, Reinhai-dt van Randwijk, tenor. Peter de Vos, bas, Herman Schey, bas, Meindert Boekei orgel, het jongens koor van de vereniging .Zanggenot" en het Utrechtsch Stedelijk Orkest. De dirigent is Simon C. Jansen. Helicopters redden in Korea BIJ de watersnood in Ne- onmiddellijk het vuur met gere kerels dan hij. derland hebben wij mitrailleurs en geweren. Anderhalf uur lang had nader kennisgemaakt met Majoor Cleeland wrong majoor Cleeland op het het hefschroefvUegtuig. zich uit de cockpit en ijs gelegen, met vijande- Wij zagen nu van dichtbij, drukte zich tegen de ge- lijke soldaten op een klei- wat men met dié toestellen pantserde wand van de n,e 200 meter aan de ene doen kan. Het is inte- Cox-sair aan, waar hij de oever en op een 100 me- ressant te vernemen meeste dekking had. Hij ter aan de andere, toen wat voor werk de heli-deed zijn parachute af en het hefschroefvliegtuig copters dagelijks verrich- maakte er een soort pop verscheen. Op hetzelfde ten in Korea. Daar redden van. Hij zette die pop zijn moment deed een Chine- zij óók mensen. Dat was al stalen helm op en schoof se ruiter een charge over bekend, maar het verhaal, haar een eind van zich af. het ijs, in de richting van dat wij dezer dagen aan- Terwijl de vijandelijke het vliegtuigwrak. Eén troffen in de Neio York scherpschutters hun best der Corsairs dook neer en Times", lijkt ons toch wel deden, om de helm te ra- vaagde man en paax-d met zeer boeiend. ken, lag de majoor plat éen salvo weg. Majoor Cleeland van de Gp het diGht tfr?en d® Viif mete-r mariniers had onlangs va® zijn vliegtuig V Ij t meter met een Corsair reeds zijn fan e11 hoopte er het bes- Tei-wyl kogels door- honderdste vlucht ge- te van. drongen in de romp van maakt. Volgens de gel- Hulp gevraagd de helicopter, zweefde het dende regels m°dit hij nu Boven het stuwmeer «lak'ho'vé^'lTet iisnnrïer if* PS. hu's: "STL!» «w»*» 22 molenwiekende toestel tekende bij voor nog eens ^XTX-.- SidKe ïIak' .vii,f va" dc honderd vluchten. Dus Sespen zTkond'n^e S T °°t, v steeg h,j op 'n morgen voor he, „Hoe blij hl, ook was, de 101ste maal op van t van vllegtui ons te tien .o vertelde vliegdekschip. Hi) be- eD konden ook z, luitenant Fabijan later, stookte ergens in Korea hoe vde k ls ronddm „hij voelde er machtig een vijandelijke brug met hem de linters u44 het welmg voor. om die vijf raketten en ging op zoek sloegen. zij „„egen meter naar ons toe te ren- naar een ander doelwit radlogfaflsch om een red- nfn k kon hem dat toen zijn machine werd dingshelicopter en intus- n'e'; kwalijk nemen, getroffen door een ver- sen bestookten 2-ij de vij- Tenslotte waagde ma- metigend salvo luchtdoel- an,deiijke troepen. joor Cleeland de sprong, vuur. vele mijlen daarvan- Hij schoot op de helicop- De Corsair begon on- daan zaten kapitein Bar- ter af. Thox-nton stak zijn middellijk omlaag te rett en luitenant Fabijan hand uit, om hem aan dwarrelen, maar majoor een kop koffie te drinken boord te helpen. De hand Cleeland kon haar nog jn hut, toen hen de werd doorboord -door een juist op tijd weer recht hulpkreet bereikte. Zij kogel. Hij stak zijn ande- krjjgen, om een buiklan- pikten Thornton op, een re hand uit en slaagde er ding te maken midden op 48-jarige veteraan van de in de majoor aan boord het bevroren Allyong- medische dienst, sprongen te hijsen, doch niet nadat stuwmeer, diep in vijan- jn hun helicopter en vlo- deze door een Chinese delijk gebied. gen weg, naar Noord-Ko- scherf getroffen was in Toen het vliegtuig op rea. Thornton, een man het been. Het hefschroef- het ijs neerbonsde, open- met een enorme snor, is vliegtuig schroefde zich den communistische in- iemand, die niet wil er- omhoog en. arriveerde fanteristen aan beide kennen, dat reddingsac- veilig op de diehtstbijzijn- oevers van het stuwmeer ties werk zijn voor jon- de basis. (Van onze speciale verslaggever) De Ned. Bond van Oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis heeft Zaterdag zijn druk bezochte jaarvergadering gehouden te Den Bosch, onder leiding van gen.-maj. b. d. J. Dwars uit Apeldoorn, die twee personen, welke zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Bond, te weten de heren H. F. M. ba ron van Voorst tot Voorst, luit.-gen. b. d. en lid van de Raad van State, en J. C. Kramer te Nijmegen, het onlangs ingestelde zilveren Bondskruis van verdienste uitreikte. Eerstgenoemde Werd tevens geïnstalleerd als Eere voorzitter. Op 9 Mei zal te Losser een landdag worden gehouden, waaxwoor de com mandant van de vliegbasis Twente medewerking heeft toegezegd. Parachutisten zullen afspringen, straaljagers geven demonstraties en een der hoogste gasten arriveert per helicopter. Ook Belgische oudmilitairen zullen vermoedelijk van de partij zijn. On der leiding van Carel Briels wórdt een spel vertoond, waarin verleden, he den en toekomst van de Ned, soldaat zullen worden belicht. Aan H, M, de Koningin en Z. K. H. prins Bern-hard (Bescherfn-heer van de Bond) werden telegrammen gezonden, waarin de verknochtheid van de Bond: aan het Kon. Huis tot uitdrukking werd gébracht. De jaarverslagen meldden o.a„ dat de bond thans 10.000 leden telt. Voor het Nat. Rampenfonds brachten de af delingen enige duizenden guldens bij een en de stroom vloeit nog voort. Staande de vergadering tekende men voor circa f 300 voor het fonds tot instandhouding van het maandblad ,De Trom". De aftredende hoofdbestuursleden S. C. Planting®, vice-voorzitter, J. C. Dijk, penningmeester te Rotterdam, F. C. ELien-s te Eindhoven en H. de Leeuw te Antwerpen, werden -herko zen. Een verzoek zitting te nemen in het hoofdbestuur, zal worden gericht tot de luit.-gen. b.d, M. R. de Bruyne, oud commandant van het Korps Mari niers. Luit.-kol. jhr. J. J. G. Al ting von Geusau,( voorzitter de-r afd. Nijmegen en garnizoenscommandant van Grave, werd benoemd tot commissaris voor pers en propaganda. In de plaat-s van de aftredende di recteur, de heer Sem Dresden, heeft het Centraal Bestuur van de Stichting „Jeugd en Muziek", die onder bescher ming van het departement van O., K. en W. slaat, met ihgang van 1 Maart benoemd de heer Max Vredenbux-g uit Amsterdam. 99' Iruzake het Internationaal Gerefor meerd Congres, dat deze zomer van 23 tot 31 Juli te Montpellier, in Zuid- Frankrijik, wordt gehouden, deelt men on-s van de zijde van het desbetreffen de Nederlandse' Comité, in aansluiting aan 'reeds vroeger vex'scheneh berich ten, ojm. de volgende bijzonderheden mede: De officiële naam van het congres (Van een onzer verslaggevers) Binnênkort zal ons land er weer een vertellende comthissaris bij hebben. Want commissaris van politie Ladestein uit Hengelo verlangt er naar, nu de drilkte van de afscheidsreceptie van Zater dag Voorbij is, zo spoedig mogelijk aan het vertel len te siaan. Alleen het zal niet de criminologie zijn, waarop hij zijii toehoorders in Den Haag, waar hij hoopt te gaan wonen, zal vergasten. Het zullen géén vergeelde dossiers uit zijn lange politie loopbaan zijn, waarop hij zijn vertellingen zal bouwen. Hij zal zijn memoires niet halen uit de zelfkant van het leven. Neen, voor commissaris Ladëstëin zal dé misdaad plaats maken voor de evangelisatie, de processèn-vêrbaal worden ver vangen door de Bijbel en een uitgebreide theolo gische bibliotheek. „Ja, dat heeft mij de laatste jaren voor mijn pension- nering voortdurend voor ogen gestaan. Ik wil mij gaan wijden aan de evangelisatie. Het geloof is voor mij het voornaamste geworden en ik diehk haast, dat het juist mijn politiewerk was, dart ik de noden van de mens steeds beter leerde ken nen. Het Evangelie is het noodzakelijk medicijn voor de mensheid en de grote wet van de liefde is dé belangrijkste." De commissaris zit in zijn kamer in het hoofdbureau in Hengelo. Een lange slanke man van 55 met een spierwitte, springérxgé kuif haar. Zijn ogen glinstérèn achter de briileglazên. Zes jaar géledèn kwam hij in Hen gelo ais chèf van de plaatsélijke politie en de mensen kregen al gauw door, dat dit niet zo maar een commissaris was. Üij stelde ai spoedig een weké- lijkse muziekavond bij zich thuis m en bleek een even verwoed als be kwaam kwartetspeier. ,Ja, de muziek is ook een grote lief hebberij van me. Maar daar ben ik dan ook mee opgegroeid. Mijn vader w-as zanger en gaf ons, kinderen, al heel jong les. In het huiskwartet speel ik voornamelijk altviool; omdat die zo schaars zijn, maar m'n hart gaat meer naar de viool uit. Verder speel ik cello, pa-uiken, cornet, piston, orgel en piano. U begrijpt toen i-k jong was zag ik de muziek als m'n loopbaan. Maar mijn vader zag te veel onzekerheden in een kunstenaarsberoep en had mij liever ingenieur zien worden. Door mijn liefde voor de muziek trok echter ook het leger mij bijzonder, daar dacht :k iets van het rhythme terug te vin den. Zo werd ik reserve-officier maar ik kwam tot de overtuiging, dat daar 'n toekomst tooh ook niet lag. Zo doende ging ik na de mobilisatie 1914- '18 naar de T.H. in Delft, maai- brak m'n studie af om toch als officier naar Indië te gaan. Tja, ihet kan vreemd lopèn in een mensenleven. Toen ik terug kwam wérd ik geen musicus, geeh officier', géén ingenieur, maar nam dienst bij de politie. In Den Haag be gon ik mijn politieloopbaan én diri geerde daar enige tijd het politie- muziekgezelsdhap. Ook dirigeren heb ik altijd graag gedaan, kerkkoren bijv. Verder bescheiden composities en zo. U ziet, de muziek heeft me to-dh niet losgelaten." De commissaris staart naar de muur kast. Daarin staan rijen boeken over criminologie en andere vakonderwer pen. Het verkeer en zijn problemen hadden een bijzondere voorliefde van de commissaris. Aan verscheidene ge meenten gaf en geeft hij zij<n adviezen; Maar boven die vakliteratuur, op de bovenste plank van de kast, staan twee verweerde trommels en een trompet. De muziekinstrumenten van zijn com pagnie in de Meidagen van '40. Hij wist ze uit handen van de Duitsers te redden en zij staan daar als symbolen van een afgesloten periode in zijn leven. „Ik ben de laatste jaren begonnen met het houden van lezingen voor verenigingen en op huisbijeenikomsten over het Evangelie. Het geloof ging Commissaris Ladestein mij steeds meer bezighouden en het grootste deel van mijn vrije tijd be steed ik aan theologische studie. Wat mij bijzonder boeit is de zogenaamde Israël-visie, een bepaalde beschouwing op de historie van ihèt volk Israël en de verdwenen: tien stammen. En al wil ik geen evangèlist in de strikte zin van het woord worden, toch hoop ik ook daar de mensen over le vertéllen straks. Ik prijs me bijzonder gelukkig, dat mijn vrouw deze belangstelling volkomen met mxj deelt." Commissaris Ladestein bladert m wat politiepapieren op zijn bureau. Er moeten nog zoveel zaken worden af gewikkeld. Hij hoopt, dat zijn opvol ger zijn dienstrooster voor de Zondag zal overnemen. Door alle politiemen sen, ook die van de administratie en de recherche, in te schakelen bij de geüniformeerde dienst op Zondag heeft hij weten te bereiken, dat :ederè politieman om de andere Zondag vrij is en de straatagenten dus niet onver anderlijk elke Zondag dienst moeten doen. Een unicum in ons land. „Waarom ik dat zo gedaan heb? Ach dat ligt voor de hand. De Zondagshei liging was eigenlijk de enige beweeg reden." zal zijin ..International Congres for Re formed Faith and Action". Als led'en- dealnemers zijn Welkom al diegenen, die zidh onvoorwaardelijk onderwerpen aan het. gezag van de Heilige Schrift als het Woord van God. zoals dit gezag beleden woidjt in de gereformeerde be lijdenisschriften in de onderscheidene landen. Het doel van het congres is de absolute souverel.nlledt van de almach tige God over Zijn wereJÜ op elk 'ge bied van het menselijk leven te ver kondigen en opnieuw te bevestigen. Dankzegging Het congres zal Donderdagavond 23 Juli aanvangen met een dienst voor lankzeglging en gebed, waarin rev. Wil liam MaCleod; predikant van de Free Church of Scotland, hoopt voor te gaan. Als algemeen tihema voor de lezingen is aanvaardt: „De secularisatie van het moderne leven: het Gereformeerd ant woord". De openingsrede zal worden uitgesproken door prof. dr. Jean Ca ller, hooglex-aar aan de Faeuliéde Thé ologie Protestante te Montpellier (Fr.). Voorts zal gesproken worden over het Gereformeerde antwoord op de secu larisatie van „De menselijke vrijheid" door prof. dr. H. J. Stob, hoogleraar aan het Calvin Seminary te Grand Ra pids (V.S.), „De Arbeid" door de heer G. Wïenand's, fabrikant te Rheydt (Duitsland), „Hét eigendomsbegrip" door de heer D. W. Onmél, secretaris van de Sociaal-Economische Raad te 's-Gravenhage. „Het gezinsleven" door prof. dr. W. Stanford Re id, hoogleraar aan de Mc Gill University te Montreal (Canada). „De zielszorg" door dr. Ain- dré Sdhteimwier, medicus te Parijs, „De wetenschap" door prof. dr. H. Dooye- weerd. hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, én „De barm hartigheid" door Direktor R. Grob, di recteur van de „Schwelzerisohe Anstalt für Epileptische" te Zürich. Congrcsdienst Zondagavond zal een gemeenschap pelijke congrcsdienst worden gehouden waarin dr. D, M. Lloyd-Jones, predi kant van de Wésfrhihstea: Chapel te Londen, zal voorgaan. Vrijwel met zekerheid Worden op het ogenblik deelnemers verwacht uit België. Brazilië. Canada. Duitsland, En geland. Franki'ijlk, Ierland, Italië, Ja pan, Nederland, Portugal Schotland, Spanje, de Ver. Staten. Zuid-Afrifca en Zwitserland. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat ook deelnemers aanwe zig zullen zijn uit Australië. Denemar ken, Elgyipte, India en Oostenrijk. Comité Het internationale comité, dat met de voorbereiding van het congres is belast, is als volgt samengesteld., prof. dr. Jéan Cadiër (Frankrijk), voorzit ter, dr. J. D. Dengeriliik (Nederland), rev. Philip E. Hughes (Engeland) en Pasteur Piérrè Oh, Marcel (Frankrijk), secretarissen, rev. G. N. M. Collins (Schotland), Direktor Grob (Zwit serland), dr. J. T. Hoogst ra (V.S.). Pas tor W. A, Langenohl (Duitsland) en oi'of. dr. J. C. van Rooy (Zuid-Afrika). leden. Het Nederlandse werkcomité bestaat uit prof. dr. ir. H. van Riessen, voor zitter, dr. J. D. Dengerink (Keizers gracht 166, Amsterdam-C.), secretaris- P'enninigmee'ster, H. J. Bonda, Rotter dam. dis. H. Jonker, mr, Th. A. Versteeg en dr. W. Volger, allen te Amsterdam. Zij, die het' werk van het congres financieel wensen te steunen, kunneri hun bijdrage storten op postgiro-reke ning nr. 434083. ten name van dr. J. D. Dengerink te Amsterdam, onder ver melding „Voor Gereformeerd Congres Montpellier". RES.-KOLONEL G. PRUYS OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is over leden de reserve-kolonel G Pruys, die hoofd is gewèest, van de Sócialé Dienst van- het ministerie van Oorlog en veel bemoeienis heeft gehad met de demo bilisatie. Om meer dan één reden verdient het Haendël-concert door de „Haendel- vereenigimg" op 6 en 7 Maart te geven in de kerk le Na arden een ruime be langstelling. Daar is eerst de goede doelstelling (de gehele opbrengst komt ten goede pan het Erefonds van Oud-Verpleeg sters en het Nationaal Rampenfonds) daarnaast is er een belangwekkend programma, bestaande uit hier in Ne derland weinig of niet uitgevoerde werken van I-Iaendel. Het concert begint met een von de zg. Chandos Anthems (dit zijn psal men, die Haendel tussen 17161719 heeft gecomponeerd voor de kapel van de hertog van Chandos; Haendel was daar toen kapelmeester). Zij beteken den voor Haendiel de voorbereiding tot het schrijven van zijn grole oratoria. Ha en d e heeft in deze compositie ge bruik gemaakt van de eerste 6 verzen •van psalm 42. Maar het karakter van de gehele psalm heeft hij zeer fijn zinnig in de zes verzen tot uitdrukking gebracht. Men hoort 'hier een heel an dere Haendel dan in zijn meeste ora toria. De obligaat-partijen voor viool en hobo in de aria's zijn Praai'en stem mingsvol. In zijn oratoria treffen wij olbligaat-begeleidirgen niet vaak aan. Ook de driestemmige koren geven een bijzondere klankkleur, welke volko men in overeenstemming is met hét gegeven. Kroningsmuziek Na deze psalm zal de altsoliste dan 'het bekende Arioso zingen. Daarna wordt ten gehore gebracht de „Cantate in lode di Santa Cecilia" voor 2 so listen (sopraan en tenor) en strijk orkest met cembalo. Haendel heeft px-eoles 100 solo can taten gemaakt waarvan 72 alleen mét continuo- en 28 met oxlcestrale bege leiding. Bijna alle zijn jeugdcompösi- ties omstreeks 1706). Alleen die nu uit te voeren cantate is van veel latere datum nl. 1736. Oorspronkelijk was het feitelijk een aanhangsel van het ora- toriuim „Alexander's Feast". Voor zover bekend is dit werk nog nimmer in Ne- derland uitgevoerd. Ter gelegenheid van de kroning van George II in 1727 componeerde Haen del vier Anthems. Ook tijdens de a.s. kroningsfeesten in Engeland zullen deze Anthems ten gehore worden ge bracht. De Haendelverenlging zal er nu twee uitvoeren nl. „The King shall rejoice" en „Let bhy hand be strengthe ned". Het concert wordt besloten met de uitvoering van de „Utrecht Jubilate" (psalm 100) zo genoemd omdat Haen del dit componeerde ter gelegenheid van de feestelijke viering van de Vrede •van Utrecht, in de St. Paul's Cathedral té Loh'den. Het is een zeef rijk klin kend werk met vocale soil, vier- vijf- en achtstemmige koorpartijen en een belangrijke ongelpartij, Met dit concert brengt de Haendel- vereeniging haar streven om ook min der bekende werken van Haendel on der de aandacht van het publiek te brengén, op voortreffëlijké wijze in de practijk. CONGRES LEGER DES HETLS-MUZIKANTEN Ieder jaar houdt het Leger des Heils een tweedaags muzikantencongres in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, waar tal van muziek korpsen uit het gehele land zich laten horen. Zaterdagavond was het grote podium dicht bezet met de muzikanten van twaalf fanfarekorpsen, zodat er nog maar net plaats was voor de komman- dant E. Thykjaer en de chef-secretaris, kolonel Jac, Smael, die de leiding van het congres hadden, en enkele andere Legef-officieren. Uit Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Schiedam, Rotter dam, Utrecht, Arnhem, Leeuwarden, Groningen en Enschede waren de deel nemers naar deze massale wapen schouw gekomen. Want een wapenschouw is zulk een congres in de ware zin des woords. Kommandant Thykjaer toonde in zijn inleiding aan, hoe groot de kracht van de muziek is in de goede strijd des gé- loofs en hij illustreerde dit met tal van voorbeelden uit de H. Schrift. Hij sprak woorden van troost en bemoediging RADIO-AG END A Woensdag 4 Maart HILVERSUM I, 10.Ü0 VPRO. 10.20 1 —24.00 VARA. VARA; 7.00 Nieuws, 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram, 8 50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram, 9.35 Waterstan den. 9.40 Orgelconcert. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeomhiuziek. 12.30 Land en tuimbouwmeded. 12.33 Voor het plat- t.eland. 12.38 Gram. 12.53 Reportage. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Lichte mus. 13.45 Gram. 14,00 „De weg omhoog", cau serie, 14 15 Jeugdconcert, 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken, 17,15 Gram, 17,30 Ge var. muz. 17.50 Reg. uiiz.: Jeugd- ultz.: „De brievenlbus gaat open". Corresp,- club, o.l.v. flegma Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18,20 Actualiteiten. 18.30 StrjjkseXtet. 19.00 Discussie. 19.20 Gram, VPRO: 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 Politiek commentaar. 20.15 „De Schaduw", hoorspel. 21.35 Lichte muz. 22.15 „Moeten de zeegaten ducht?", causerie. 22.30 Orgel, harp, viool en zang. 23 00 Nieuws. 23 15 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.20 Gram. 23-4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ochteiidgymn. 7 30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8,00 Nieuws en weerber. 8 18 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.15 Gram, 10.30 Morgendienst. 11,00 Graan. 11.05 „Tropen- herinnering", hoorspel. 1.2.00 Sopraan en piano. 12 30 Land- en tuintoouwmeded12.33 Surinaamse volksmuziek, 12.59 Klokgelui. 13.po-Nieuws. 13.15 Prot. Intierk. Thuisfront. 13.20 Lichte muz, 13.50 Gram. 14.45 Voor de meisjes, 15.00 Omroeporkest en solist. 15 55 Gram. 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Orgelspel. 17,50 Milr.taine causerie. 18.00 Viool, elavecinibel en cello 18.30 Spectrum van het Chr'. Organisatie- en Verenigings leven. 18.45 Avondmaalsliedereli. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Boekbespreking. 19 25 Gram, 19.30 Bult.enl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20 30 Lijdensoverdenk'ug. 21.00 Londens Philh. Orkest. 22.00 Tnternat. Evangelisch Com mentaar 23.00 Nieuws én S O S -hér 23 15 Avondoverdenking. 23 3024.00 Gram. BRC-UÏTZENDINOEN VOOR NEDERLAND 22.0022,30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodaghoek. (Op 224 i 49 i voor de getroffenen uit de rampge bieden. hen er op wijzende, dat God ook achter deze dingen staat met Zijn liefde en ontferming, zodat ook thans het lied tot Hem moet opklinken, tot eer van God en verkwikking van het hart der mensen, Vervolgens kreeg men de prestaties te horen van de verschillende korpsen. Natuurlijk is er onderscheid tussen het ene en het. andere te horen geweest. Het ene ensemble is groter dan het andere en is tot meer in staat. Maar over het geheel kan geconstateerd worden, dat er uitstekend spel was te horen, waar bij de zuiverheid en het rhythme voor treffelijk bleken te zijn verzorgd. De kapelmeesters kennen hun vak en de muzikanten spelen met bekwaamheid en toewijding. De aanwezigen, die de grote zaal ge heel vulden, luisterden met aandacht naar de geliefde liederen en zongen de daartoe aangewezen gezangen met vuur en overtuiging meé.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2