ALGEMEEN HANDELSBLAD ptcutpc ^Imstcröamöc^c @ourant Sjah van Iran niet uit zijn land vertrokken ARBEIDERS WONNEN DE SLAG OM VOORNE-PUTTEN Nieuw-Vossemeer van het buitenwater afgesloten r~ RELLETJES IN TEHERAN Ruim 68 millioen in Rampenfonds DE, ,g m HE Nieuwe doorbraak bij de Vierde Weg 126e JAARGANG - N«. Ï1037 MAANDAG 2 MAART 1953 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN Dagblad N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Betogers verhinderdenhem weg te gaan en dwongen Mossadeg in pyjama naar de Majlis te vluchten Regering eist binnen 48 uur steun van Majlis JJA de aankondiging van de Sjah van Iran, dat hij het land Zater dag om 5 uur zou verlaten ,.om een pelgrimstocht te maken en later op aanraden van zijn doktoren enige tijd in het buitenland te vertoeven voor herstel van zijn gezondheid" is het in Teheran niet meer rustig geweest. Een opgewonden menigte, die klaarblijkelijk niet geloofde, dat de Sjah inderdaad om gezondheidsredenen tijdelijk het la^d zou verlaten, demonstreerde voor het paleis, terwijl gods dienstige leiders en handelaren petities zonden. Algemeen werd aan genomen, dat de vorst door premier Mossadeg was gedwongen tijdelijk te verdwijnen, die immers de laatste tijd herhaaldelijk van intrigues van het hof tegen zijn regering had gesproken. De voorzitter van de Majlis, de religieuze leider Kasjani, maakte echter van de gelegenheid gebruik om Mossadegs positie aan te tasten door de Majlis voor te stellen de Sjah te verzoeken aan te blijven. Een delegatie uit het parlement ging daarop met een door Kasjani getekende brief naar het paleis en werd door de Sjah ontvangen, die echter mededeelde, dat hij toch zou vertrekken. De demonstranten die voor het paleis waren verzameld bleven er intussen op aandringen, dat de vorst zou blijven. Regeringen komen en gaan, maar de Sjah en Iran zijn eeuwig", zo luidde een der leuzen. Ten slotte deelde de Sjah daarom toch via een geluidsinstallatie mede, dat hij blijven zou. „Hoewel de doktoren mij hebben aangeraden naar het buiten land te gaan, zal ik nu blijven, omdat u mij verhindert te vertrekken", zo ver klaarde hij met ontroerde stem en in tranen. By het Nationale Rampenfonds was tot Zaterdagavond een bedrag binnengekomen van ruim 68 millioen gulden. Vrijdagavond was de stand ruim 66 millioen gulden. Uit Tarragona In Spanje Is Zondag het Nederlandse schip Boreas vertrok ken met voor een waarde van 125.000 peseta's aan goederen voor hulpverle ning aan boord. Gisteren kwam te Rotterdam het Por tugese s.s. Pebane aan. met vijf ton steun-goederen aan boord, die aan het Rode Kruis zijn overgedragen. Een autofabrlek te South Bend tn de Verenigde Staten heeft aan de Neder landse rijkswaterstaat een complete vijf- tons-truck ten behoeve van de herstel werkzaamheden geschonken. De Groninger Maatschappij van Land bouw heeft aan de Hollandse Maatschap pij van Landbouw aangeboden mee te helpen om arbeidskrachten voor getrof fen bedrijven ter beschikking te stellen. De sriert-actie in Nijmegen heeft 25.000 opgebracht. Op No. 16952 de honderd- duwend gevallen In de vierde klasse negende lijst, van de 518e staatsloterij, is vanmorgen de honderdduizend uitgeloot. De houders van het lotnummer 1 6 9 5 2 zijn de lukkigen. Twee series van het lot zijn verkocht door de collecteurs te Amsterdam, een serie te Rotterdam en een serie te Groningen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Oslo Stockholn Kopenhag Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau iW. bew. nevel nevel jeh. bew. onbew. on bew. onbew. licht bew. mist mist onbew. onbew. licht bew. WNW 5 windst. windst. windst. 11 -1 0 -1 0 Frankfort München Zürich Wenen A windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C: max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u. in mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op. de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 292 (—0.05). Trier 257 (—0.07), Koblenz 306 (—0.16). IT.uien 324 (—0.26). Ruhrort 580 0.2S). Lobith 1220 (—0.29), Nijmegen 996 (—0.26). Arnhem 976 (_0.24). Eefde 512 (—0.24). Deventer 403 0 20). Namen la Plante 171 (4-0.01), Borg haren 4156 (—0.31). Belfeld 1285 (—0-15). Grave-beneden 565 (4-0.02). Vreeswijk 1.48 0.15). W eersverwachting RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot Dinsdag avond; In de nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag of iets hogere. (Op gemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u„ 0.1 (1.5) C. luchtdruk 1037.0 (1038-7) milli- baren of 777.8 (759.1) mm. windrichting en -kracht stil (O. 3). max. temp. gisteren 5.4 (3.7) min. temp. —0.1 (1.5) neer slag 0.3 (geen) mm. (De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op gisteren, respectievelijk eergisteren.) Zon morgen op 7.22 u.. onder 18 23 u.; maan morgen onder /.44 K u.. op 22.59 u. Laatste kwartier S Maart. DE SJAH VAN PERZIË demonstranten trokken daarop naar het huis van premier Mossa deg en doorbraken het cordon. Een militaire jeep ramde het ijzeren hek en Mossadeg zag zich genoodzaakt in pyja ma te vluchten naar het gebouw van de missie van het Amerikaanse punt vier programma. Van daar ging hij nog steeds in pyjama naar de Majlls om een geheime ziting bij te wonen. Zijn positie was hachelijk geworden. In het parlement greep hij echter naar het oude middel, waarmee hij nu reeds geruime tijd het land regeert: hij dreigde af te zullen treden, wanneer hij niet door de Majlis zou worden gesteund en verklaarde, dat hij een referendum over het geschil tussen hem en de Sjah overwoog. De Maljis kwam niet tot een besluit, evenmin als de volgende dag. toen Mossadeg om tactische redenen had gezorgd, dat geen quorum aanwezig was. De premier wil nu echter binnen 48 uur een voor hem gunstige uitspraak hebben. Inmiddels is de positie van de regering weer aanzienlijk versterkt. Mossadeg heeft zowel de commandant van de Klitie en de chef van de staf van het jer ontslagen, omdat zij niet tegen de monstranten waren opgetreden. Het is opgevallen, dat een deel van het le de Sjah steunde. De stafchef vertoc tijdens de woelingen in het paleis. Na de commando-overdracht hebben troepen de toestand echter weer in handen. Be togers voor de Sjah zijn enige malen beschoten. Er is één dode gevallen bij de bestorming van Mossadegs woning, ter wijl 48 personen bij straatgevechten zijn gewond. Zondagavond waren er niet veel betogers voor de Sjah meer te zien, maar des te meer aanhangers van Mos sadeg. Het radiostation van Teheran, dat enige ogenblikken in handen van aanhangers van de vorst is geweest, werd onmiddellijk weer door regerings aanhangers veroverd. Fort in Theemsmonding bij aanvaring vernield Het 2160 ton metende Noorse schip Baalbek is gisteren bij dichte mist in de Theemsmonding op de Great Nore Tower gelopen een fort, dat in de tweede wereldoorlog werd gebouwd om er een batterij afweergeschut op te plaatsen ten einde Duitse vliegtui gen te beletten mjjnen in de Theems te leggen. Twee van de zeven op pijlers gebouwde torens werden be schadigd. Een toren stortte in en ver dween onder water; een tweede toren zakte in en drukte het voorschip tegen de andere toren vast. Er worden vier burgers vermist van de tien, die in het fort werkten. Reddingboten zijn op weg naar de Great Nore op zoek naar vermisten. In de loop van de avond is men er in geslaagd de Baalbek los te slepen. „Mijn laatste gang" onder zand bedolven De caisson wordt in het gat gevaren. Polders kunnen binnenkort worden drooggemalen (Van onze correspondent) Rotterdam, 2 Maart. HE slag om VoomePutten is gewonnen. Personeel van Rijkswaterstaat en arbeiders van het aannemingsbedrijf Zaanen en Verstoep zijn er na meer dan 24 uur onafgebroken in touw te zijn geweest, in geslaagd het grote gat, dat de zee in de dijk bij Oudenhoorn heeft geslagen, te dichten. Dat wil zeggen dat er binnen afzienbare tyd 2600 ha. vruchtbare grond, behorend tot de polders Oudenhoorn, Nieuwenhoom-Oost, Heenvl iet-Oost, Abben- broek en Zuidland, welke gisteren precies een maand geleden door het zee water werden overstroomd, kunnen worden drooggemalen. 'IJDENS de stormnacht had de zee in de dflk tussen Oudenhoorn en Hellevoetsluis een bres van meer dan 60 meter geslagen. De zee had eerst een kleine stenen glooiing genomen en zich toen met kracht door de hoge dijk langs het Haringvliet geboord. In een oogwenk had de door het gat vliegende stroom, die soms een snelheid DE achtergrond der demonstraties in Teheran is gecompliceerd. Vrjj dui delijk schijnt het, dat premier Mos sadeg het aoed zou hebben gevonden, in dien de Sjah voor enige maanden ter- wille van zijn gezondheid" het land zou verlaten. De koning staat bloot aan de invloed van ziin moeder, zuster en broer, die zich de tijd herinneren van voor 1941, toen Sjah Reza Khan Pahlevi dictato riaal regeerde en op het leger kon reke nen. In" 1941 is deze vorst gedwongen geworden, heen te gaan, omdat hij nro- Duitse sympathieën had en Rusland en Engeland later versterkt door de V.S. een verdrag wensten, waarbh' Teheran instemde met de bezetting van het land door geallieerde troepen. Deze moesten de verbindingen tussen het Westen en Rusland via de veilige Per-^ zische Golf verzekeren. De nauwelijks* meerderjarige zoon van Reza Khan Pahlevi de huidige en nu drie-en-dertig- iarige Sjah. kwam toen op de troon. Juist de vreemde bezettting echter heeft het Perzische nationalisme aangewak kerd. de Sjah was geen krachtige figuur en ten slotte kon een nationalist als Mossadeg de leiding verwerven. Hij wist de invloed van de familieleden van de vorst te verminderen, zond de moeder en de zuster op reis, doch hij acht het Hof nog steeds een gevaar voor zijn macht. Vandaar dat hij er vorige zomer op aandrong, belast te worden met de leiding der defensie. Toen het Hof wei gerde, omdat het leger altijd gold als stut en steun van de monarchie, trad Mossa deg af. Maar zijn opvolger voor drie dagen, Ghawam Es Soeltaneh, stond toen tegenover een revolutie van Mossa- Dagelijks commentaar NA DE CONFERENTIE VAN ROME: Tegenstrijdige verklaringen van Bidault en Adenauer Mayer legt er de nadruk op, dat Frankrijk sommige, bevoegdheden uit de bezettingstijd zal behouden "VTA afloop van de conferentie te Rome tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van het kleine Europa zijn tegenstrijdige verklaringen afgelegd over de interpretatie van hetgeen te Rome is besloten. Bidault zeide j.l. Zaterdag, voor zijn vertrek naar Parijs, dat Frankrijk het verdrag over de Europese Defensie-Gemeenschap niet zal ratificeren zonder de door Frankrijk gewenste wijzigingen, in de protocollen geformuleerd. De interim-commissie was bezig, de tekst daarvan opnieuw op te stellen, maar het Franse standpunt was in be ginsel niet veranderd. degs aanhangers, hij vluchtte en liet het terrein (en dé Sjah) over aan Mossadeg. Blijkbaar was deze overwinning van de dictator in Juli van het vorige jaar toch niet voldoende geconsolideerd. Op dat Mossadeg het leger geheel onder contröle kon krijgen, moest de Sjah' voorlopig afwezig zijn. Deze zou weder om zijn gezwicht, ware het niet, dat ontslagen officieren, monarchisten en een deel van de fel-religieuze nationalis ten Zondag door demonstraties voor het Hof de Sjah bewogen, zijn reis uit te stellen. Toen Adenauer na terugkomst te Bonn vernam, dat Bidault zou hebben gezegd, dat het E.D.G.-verdrag toch gewijzigd zou moeten worden, ontkende de bonds kanselier dat zulks te Rome was over eengekomen. Alle zes regeringen zouden aandringen op ratificatie van het ver drag, en er is er slechts één: dat namelijk hetwelk reeds is getekend. „Over revisie is niet gesproken. De andere v(jf deelgenoten achtten de Franse protocollen onaanvaardbaar", zo zeide Adenauer. De Franse premier, Mayer, heeft aan gedrongen op bekrachtiging van het E.D.G.-pact. Het zou een onbeperkte Westduitse herbewapening voorkomen, een eventuele aanval zover mogelijk in Oost-Europa doen opvangen en Europa bijdragen tot de veiligheid Noord-Afrika. Volgens het verdrag mocht Bonn niet meer divisies hebben dan Frankrijk in Europa, geen bewape ningsindustrie ten eigen nutte, geen semi-milïtaire groepen en geen recht streekse Amerikaanse subsidies ontvan gen. Deze zouden immers de E.D.G. in haar geheel ten goede komen. Frankrijk zou troepen in West-Duitsland hand haven op dezelfde basis als Engeland en de V.S., rechts of links extremisme kun nen bestrijden en het zou met de V.S en Engeland toch de besprekingen met de Russen over Duitsland kunnen voort zetten. Het is de vraag, of deze inter pretaties in Bonn alle worden aanvaard. Uit Bonn wordt bericht, dat West- Duitsland in de E.D.G. over 20 eenheden van vliegtuigen zou kunnen beschikken, met 1326 toestellen en 80.000 man per soneel. De voormalige filmstudio's van de Gaumont British zijn Zaterdagavond een prooi der vlammen geworden. Het afge lopen jaar werden de studio's door de Franse nationale televisiedienst ge bruikt. De echtgenote van ex-koning Michael van Roemenië heeft het leven geschon ken aan een dochter. Het echtpaar heeft reeds twee kinderen, belden meisjes. 'erwarrende element in dit alles is, dat de leider van de religieuze nationalisten. Kasjani, die dikwijls Mossadeg heeft gesteund, ditmaal de Sjah in Teheran wilde houden als tegen wicht tegen de aspiraties van de pre mier. De aanhangers van Mossadeg zagen zich versterkt door de vrienden van de Sowjet-Unie (uit de in naam verboden Toedeh-partij) waarvan Ka- sjani's legioenen verklaarde vijanden zijn. Daar Kasjani voorzitter is van het parlement, bedreigt hij daar de positie van de premier. Het is moeilijk te be oordelen, welke vete deze twee mannen scheidt. Mossadeg zelf is geenszins pro- stalinistisch. Geen van beiden willen zij een accoord met Amerikaanse olie-maat schappijen. indien een in hun ogen te grote schadeloosstelling aan de Anglo- Iranian voorwaarde hiertoe is. Misschien dat inzake landverdeling en de wijze van bezuiniging ten gevolge van het ai twee jaar uitblijven van olie-royalties en de manier, waarop vriendschap met Moskou moet worden uitgespeeld tegen het Westen, geschillen zijn ontstaan. Misschien ook is hier zuiver persoonlijke rivaliteit in het spel. Over het verbreken van het bondgenootschap tussen de twee leiders liepen de laatste maanden her haaldelijk geruchten. Het ziet er naar uit, dat ook ditmaal Mossadeg weer zal winnen, want hij heeft de pro-monar chistische stafchef afgezet en tevens het hoofd der politie in Teheran. Nu moet nog blijken, of het parlement weer in het gareel zal gaan lopen. Van een driehoeksgevecht tussen Sjah, Mossadeg en Kasjani kunnen alleen de communis ten profiteren, die blijkbaar hebben be sloten, dan achter Mossadeg te gaan staan. Zij kennen hem de beste kansen toe en zouden hem graag in hun macht krijgen door hem van hun steun afhan kelijk te maken. Wint Mossadeg echter ook ditmaal, doordat het parlement hem tenville is. dan zou het niet verbazen, indien de Sjah toch met vacantie ging. pt meester gemaakt van talrijke vierkante kilometers vruchtbaar land en de in de omgeving daarvan staande, boerderijen en dorpen. Een maand lang heerste de zee over genoemde uitgestrekte polders. Bij eb zakte het niveau iets en werden kozijnen van de boerenwoningen zichtbaar. Bij vloed kwam het water echter weer met kracht door het gat in de d(jk naar binnen en dan waren van de talrijke op het land staande boerde rijen nog slechts de daken te zien. Rondom het gat steken nu nog grote banken van de kleidijk als kameelbulten boven het water uit. Ze liggen ver in het land, achter de dijk. deze kleibereen. Wel een bewijs van de enorme kracht, waar mede het water tfldens de stormnacht hier heeft huisgehouden. Met „atoom-energie" hebben vele beiders Zaterdagmiddag tussen Z uur en h uur gewerkt om het binnenstromende zeewater een halt toe te roepen. Het is een zware en moeilijke strijd gewor den, die uiteindelijk in het voordeel van- de arbeiders is beslist. Toen de stroom even „sliep", dat was n 2 uur, hebben sleepboten een 60 meter lang ijzeren ponton, dat op twee olievaartuigen dreef, voor het brede gat gesleept. r^EVEN sterke sleepboten alle En Avant genaamd, drukten haar voor steven tegen de zijwand van de drij vende ijzeren kolos een probeerden het gevaarte met de uiteinden precies in het verlengde van de beide dijktaluds drukken. Aanvankelijk verliep het werk vlot, maar de laatste loodjes begonnen zwaar te wegen. Hoewel de kapiteins der sleep boten de motoren op volle kracht lieten draaien en de schroeven het water tot karnemelk maalden, zoals dat scheepvaarttermen heet, was de druk van het uitstromende water te sterk om het werk te doen slagen. Op het moment van de tijwisseling echter keerden de kansen. De op de wal staande lieren, waaraan staalraden wa ren bevestigd, die naar het ponton liepen, begonnen opnieuw te draaien, de sleepboten, die zij aan zij lagen, begon nen opnieuw met volle kracht te duwen. En zij deden haar naam eer aan. Juist toen het water in omgekeer de richting begon te stromen had men de uiteinden stevig aan de dijktalud verbonden. In allerijl werd de op het ponton liggende buis bevestigd aan de langs de dijk lopende pijpleiding en enkele ogenblikken later spoot er een dikke straal modder in het drijvende ponton, dat, doordat men haastig een aantal schuiven had opengetrokken, langzaam begon te zinken. De arbeiders voerden een wedloop met de tijd. Met behulp van auto's, rijdende kranen en een drijvende grijper werden zand en stenen in de gaten tussen het ponton en de wal gestort. Toen bleek, dat het water toch nog een weg onder het ponton door naar de polder had ge vonden, werd er nog een straal van de zandzuiger op het water naast de zijkant van het ponton gericht. Van de drijvende bakken af, wierpen arbeiders bovendien nog vele honderden hazaltstenen aan de landzijde van het ponton in het water. Uren lang heeft de zee gepoogd zich nog te verweren tegen de pogingen van de mannen op de wal. Met razende snel heid stuwde zij water tussen een der uit einden en het dijktalud in de polder. Haastig werd het dijktalud met stenen en zandzakken bedekt omdat de kans bestond dat de dykpont het op den duur zou begeven en er naast het ponfon op nieuw een gat in de dijk zou ontstaan. Toen dit gevaar was gekeerd lieten de talrijke zandauto's haar lading in het gat glijden. Enkele uren later moest de zee op dit bedreigde punt haar meerdere in de mens en zijn technische hulpmid delen erkennen. De dijk was dicht en de talrijke gedu peerde landbouwers en gewezen bewo ners van het overstroomde gebied haal den ruimer adem. Zij zullen spoedig naar hun woonsteden kunnen terugkeren en aan de slag kunnen gaan. ZONDAGMIDDAG hebben wij weder om een bezoek gebracht aan het ter rein der werkzaamheden. Zandauto's reden nog voortdurend af en aan. De -rote drijvende grijper van Thomson's avenbedrjjf te Rotterdam stortte tal rijke kubieke meters zand en vele basalt stenen op en naast het ponton, dat weldra geheel onder zand en stenen zal zijn bedolven, muurvast rustend op de 8 meter onder de waterspiegel liggende bodem van het stroomgat. Het water tussen het stroomgat en de oever van het Haringvliet de grond is hier ge heel weggeslagen zal met behulp van zandzuigers worden gedempt. Later zal de jeugd wellicht uit de ge schiedenisboekjes kunnen leren welk een merkwaardig gevaarte er in de dijk Oudenhoorn begraven ligt. Zien zul len zij het wel nooit, want wanneer dit werk zal zijn beëindigd, zal de caisson vele meters onder het wegdek liggen. Thans zijn de woorden „Mijn laatste gang", welke de arbeiders van een werf met menie op de zijwand van het ponton hebben geschilderd nog te lezen, maar over enkele dagen zal ook dit op schrift onder het zand zijn verdwenen. Het dichten van de dijk bij Ouden hoorn betekent tevens, dat het gevaar, dat ook West-Voome heeft gelopen, is bezworen. Naar wij vérnamen zal er zo spoedig mogelijk met het leegpompen der onder" worden begonnen. gelopen gebieden (Van onze correspondent in Zuidwest-Brabant) Belangrijk eerder dan men had ver wacht is het grootste deel van de gemeente Nieuw-Vossemeer nu af gesloten van het buiten water. Na een week van bijzonder hard werken zijn 250 arbeiders er in geslaagd een noodwering te werpen in het gat de Paardenhoek ten Noorden van het dorp. Vrijdagmiddag werd de basis voor dit werk ge legd, Zaterdag, toen tweemaal eb en vloed barricade heen te bre ken, wist men dat voor lopig de zee was buiten gesloten. Toen werd de vlag geplant op de dam. Dit succes aan het einde van de week kwam geheel onverwacht. Zelfs ir Van Bennekom, die hier het werk leidt, had hierop niet durven ho pen. Aanvankelijk had men het plan het grote ?;at in de buitendijk eerst e dichten. Men heeft deze pogingen moeten opgeven omdat de Nieuw-Vossemeer aan wezige zandzuiger een te geringe capaciteit had om de zinkstukken snel genoeg te verzwaren. Toen heeft men dan toch maar besloten zijn geluk bij de Faardenhoel paar rappe handen heb ben het daar klaar ge speeld, tot grote vreug de van de dorpsbewo ners, wier huizen bg iedere vloed nieuwe ern stige gevaren doorston den. Burgemeester Janssens denkt intussen nog lang niet aan terugkeer van de bevolking. „Onze schatting van JuniJuli is helaas nog niet veranderd", deelde hy ons mee. ,JSerst moet het zwaarste gat m de reedjjk dicht zijn, anders zijn de risico's te groot. Bovendien zal het leegpompen van het ondergelopen deel van de gemeente zeer vele weken duren." Wel is de P.N.E.M. nu onverwijld begonnen met het herstel van haar leidingen. Over een dag of tien hoopt men de hoofdverbindingen weer te hebben hersteld. Reigersbergsepolder nog niet onder contröle (Van onze correspondent) Rilland-Batb, 2 Maart- De slag om de Reigersbergsepolder onder Rilland-Bath Is helaas nog lang niet gewonnen. Sinds het leger van 2000 militairen in feeststemming afzwaaide na de Vierde Weg met zandzakken te hebben omgetoverd in een waterkering en met uiterste krachtsinspanning het brede gat te hebben gedicht tussen deze Vierde Weg en de Zeedijk bij Bath, heeft men tegenslag na tegenslag te incasse ren gekregen. De 800 Stoottroepers, die het werk van de 2000 zouden afmaken en die in ploegen zouden gaan wenken, stonden weinig uren na hun aankomst op het strijdtoneel aangetreden bij de nooddam, die het begeven had. Voor de zoveelste maal werd een doorbraak gedicht en ging er een hoera op. In de volgende dagen waren er nieuwe doorbraken zo dat men tijdens het weekeind heeft moeten besluiten de opgeworpen nood dam prijs te geven. Men zal nu trachten een nieuwe dam te leggen over een landweg, die parallel loopt met de Vierde Weg. Dat werk moet worden uit gevoerd onder bijzonder ongunstige om standigheden, De aanvoer van zand vormt het grootste probleem, vooral ook omdat alles over de zeedijk moet worden getransporteerd en de wagens gedwongen zijn achteruit de helling af te rijden en bovendien omdat er enorme hoeveelheden nodig zün nu gebleken is, dat men een zeer brede dam zal moeten bouwen, omdat men de Relgersbergse polder met zijn 900 kostbare hectaren definitief van de zee wil afsluiten. De breedte van die dam zal namelijk drie meter bedragen. Weer werkt men bij de Rengersbergse polder tegen het horloge, want op 7 Maart zal, als intussen geen andere be slissing wordt genomen, de militaire bij stand aflopen en het 333ste bataljon Stoottroepen, dat nu bij Rilland-Bath zandzakken sjouwt, heeft er een lief ding voor over om voor die tijd de zaak onder de knie te hebben. DIJKEN IN NOORD BRABANT THANS NAGENOEG DICHT Volgens opgave van de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant is, voor wat het ondergelopen land in Brabant betreft, de periode van het dichten der dijkgaten nagenoeg afgesloten. Behou dens vier grote gaten bij Willemstad, fort Sabina-Henrica, de Vijdtpolder Os- sendrecht) en bij Moerdijk, zijn de gatep in de buitendijken provisorisch gedicht. De watervloed van 1 Februari heeft in Noord-Brabant 48.000 ha overspoeld. Hiervan zijn 15.000 ha droog gekomen, worden 14.000 ha thans bemalen en zijn 19.000 ha nog geïnundeerd. Lading van Klipfontein ten dele geborgen Het Britse bergingsvaartuig Twyford heeft een groot deel van de lading van het Nederlandse schip Klipfontein, dat begin Januari van dit jaar bij de kust van Mozambique op een obstakel onder water liep en zonk, kunnen bergen. Bin nenkort zou de Twyford met een eerste lading geborgen goederen naar Durban varen. Voorts heeft de Twyford met behulp van diepte-peilingen "vastgesteld, dat zich op de plaats waar de Klipfontein onderging rotsen bevinden. Duitse rechters achten Jodl geen oorlogsmisdadiger De rechtbank te München heeft be slist, dat wijlen generaal Alfred Jodl, die door de geallieerden te Neurenberg wegens oorlogsmisdrijven is opgehangen, niet kan worden beschouwd als een be- iangrijk nazi-misdadiger. Classificatie als zodanig zou hebben geleid tot con fiscatie van het grootste gedeelte van zijn nalatenschap. De rechtbank was voorts van mening dat aan Jodl niet ten laste kon worden gelegd, dat hij een agressie-oorlog had voorbereid, „omdat plannen voor een oorlog te maken juist de taak is van een generale staf".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1