Waterschapsorganisatie moet worden verbeterd Eén orgaan voor RozenburgI Buitengewoon en Voorne-Putten Kunstprijs dit jaar voor de letteren Hulpdijk bij Rilland weer doorgebroken Rovers overvallen vrouw (76) in slaap Spoedig verhoging der woninghuren Gedeputeerde Staten over stormvloed: 66 millioen Aardappelprijs verhoogd DE PEN OP PAPIER! reglement Om buitenland in te lichten Op vier plaatsen tegelijk f 2100 spaargeld meegenomen Meer geld voor Met auto's naar Mulan Boekenweek is geopend Arrestatiebevel tegen SS-beul Millioen van Noorwegen evacue s r Niet zonder compensatie Protestoptocht in badpak Wat mankeert er aan ons, Engelse meisjes Y.S.-senaat fel tegen vervolgingen Tunnel in MontBlanc Mooi weer duurt voort Democratisch-socialistisch dagblad Het\rije\ölk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Zaterdag 28 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2376 U1TG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, t 6.10 per Kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513. 28302. ntnpniiranmiiJiiiiiii.ru Regering levert niet-gekraakt v aardgas „Jan, je moet 't even krakenll" 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllü In het Nationaal Rampen fonds is tot Vrijdagavond een bedrag gestort van ruim 66 millioen gulden. Donderdag avond was de stand 65.400.000 gulden. In Maart gelden voor consumptie aardappelen maximum verkooppry- zijn, die 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die van Februari. De maximumconsumentenprijs be draagt dan 18.5 cent per kg klei- aardappelen en 16.5 cent- per kg zand- aardappelen. Voor April zijn deze prijzen 19 en 17 cent, voor Mei 19.5 en 17.5 cent en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. De stijging in prijs is het gevolg van het vorderen van het seizoen. IN EEN VOORLOPIG RAPPORT, dat is samengesteld door de directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, heeft het College van Gedeputeerden de Zuidhollandse Staten een overzicht gegeven van de storm vloed op 1 Februari. Het bevat een opsomming van de gebeurtenissen, die zich op deze noodlottige dag op de Zuidhollandse eilanden hebben afge speeld en schenkt verder aandacht aan de omvang van de aan gerichte schade en de reeds ondernomen of nog te ondernemen pogingen tot herstel. De nota zal worden behandeld in een buitengewone zitting van Provinciale Staten van Zuid-Holland, die op 4 Maart in de Kurzaal te Scheveningen zal worden gehouden. Ged. Staten hopen spoedig een In deze provincie hun taak in nood voorstel te_ kunnen indienen omtrent hebben verrioht en vooral de wijze de oprichting van een waterschap, dat de gehele ringdijk van het eiland IJssclmonde zal beheren. De oprich ting van een dergelijk waterschap voor de eilanden Voome en Putten, Rozenburg en Weiplaat denken zü reeds in de aanstaande zomerzitting aanhangig te kunnen maken. Het college is van oordeel, dat her ziening van de organisatie van het waterschap de dijkring Flakkee en die van het Hoogheemraadschap Schieland spoedig aan de orde moe ten worden gesteld. Verbetering van de waterschaps organisatie voor het Eiland van Dor drecht zal. naar 't college meent, daar na ter hand genomen moeten worden. Voorts zal ook in de reglementen van een aantal andere waterschap pen. die met beheer van buitendijken zijn belast, verandering gebracht die nen te worden, rekening houdende met de ervaring, welke de ramp van 1 Februari heeft-opgeleverd, Geen verschil In de gevolgen, welke de stormvloed heeft veroorzaakt, is volgens G.S. geen verschil te bespeuren tussen de dijken, toevertrouwd aan een water schap, dat is belast met een ringdijk van bijvoorbeeld de Hoeksche Waard en die van het eiland IJsselmonde. Op beide eilanden zijn talrijke dijk doorbraken voorkomen. Als een der waarborgen, die kunnen worden ge schapen om het risico van doorbra ken in de toekomst zoveel mogelijk te beperken, dient aan het dijkbeheer een organisatie ten grondslag te worden gelegd, die aan de hoogste eisen voldoet. Zij merken voorts nog op. dat voor opzegging van het vertrouwen aan de waterschappen, hetgeen bij de laatste watersnood is voorgevallen, aller minst aanleiding heeft gegeven. Grote lof „Integendeel verdient de wijze waarop vele waterschapsbestuurders De KUNSTPRIJS VAN HET VRIJE VOLK is dit jaar voor de letterkunde bestemd. In tegenstelling met de vorige jaren zal niet een bepaalde kunstenaar wor den aangewezen op grond van zijn reeds geleverde presta ties. Wij schrijven een prijsvraag uit voor een letterkundig werk. Iedereen in het rayon Rotterdam van onze krant kan mededingen. Om precies te zijn iedereen in Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, Delft, Gouda, Dordrecht en de omliggende plaatsen. Men kan -mededingen met werk in alle genres, die tot de letterkunde, gerekend kunnen worden. Dat zijn dus: toneel, proza, poëzie en essay. Het werk hoeft om voor mededinging in aanmerking te komen alleen aan de vol gende voorwaarden te voldoen: 1. Het mag niet reeds gepubliceerd zijn in welke vorm ook en evenmin reeds voor publicatie zijn aanvaard door een 'uitgever, een tijdschrift, een krant of een andere instelling 2. het moet voor 1 October 1953 zijn binnengekomen bij de Directie van Het Vrije Volk, Jacques Perkstraat 9, Rot terdam; 3. het moet anoniem onder motto worden ingezonden. Op het manuscript mag dus nergens de naam van de schrijver voorkomen. Wel moet er een motto op zijn vermeld. Bij het manuscript moet een gesloten enveloppe zijn gevoegd, waarop aan de buitenkant enkel het motto is geschreven. Die enveloppe dient de nodige gegevens over de schrijver te bevatten. Dat zijn dus: naam, adres, geslacht, leeftijd. De prijs bedraagt 1000.Ter beoordeling van de in gekomen manuscripten wordt een jury ingesteld, be staande uitAnnaBlaman, AlfredKossmannen Jan Molitor. Deze jury heeft het recht om aan de directie van Het Vrije Volk, bij wie de beslissing rust, te adviseren in plaats van één prijs van 1000,— enige prij zen tot een gezamenlijk bedrag van 1000,— uit te keren. waarop het dijkherstel onverwijld ter b-vnd is genomen grote lof", schrijven Gedeputeerde Staten. Door voort te gaan langs de his torische lijn kan voor het beheer van de dijken gebruik worden gemaakt van de autonome werkzaamheid der waterschapsbesturen en dus van een stelsel van bestuur, dat de grote voor delen heeft van een gedecentrali seerde bestuursorganisatie en die een goed resultaat kunnen waarborgen, mits slechts wordt gezorgd voor licha men van voldoende bestuurskracht en voor streng toezicht van hoger gezag, aldus Ged. Staten. Orson Welles gaat met de Itali aanse komiek Toto en de Franse actrice Viviane Romance optreden in een nieuwe film, „Man, beest en deugd". Wie is nu wie, willen wij we ten. Het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft de Staten van deze provincie voorge steld een buitengewoon water schapsreglement 1953 vast te stel len. Het college acht het wenselijk, in verband met watersnood, oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden een rege ling te treffen om te kunnen voor zien in de tijdelijke afwezigheid of onvoltalligheid van besturen van waterschappen in Zuid-Hol land. In het buitengewoon water schapsreglement 1953 wordt in deze buitengewone omstandig heden voorzien. Mevrouw Rutli Khama, de Britse vrouw van het verbannen stamhoofd van de Bamangwato's in Beetsjoe- analand, heeft Vrijdag het leven ge schonken aan een zoon. Het echtpaar Khama had reeds een dochter, die in 1950 werd geboren. -m-\ eza prentbriefkaart, door tiet I Nationaal Rampenfonds uitge- *-* geven en door Doeve getekend, heeft verschillende bedoelingen. Ons land wordt overstroomd door brieven van buitenlanders, die vaak denken, dat ome industrie en export ernstig zijn getroffen. Met deze briefkaart nu kan men zijn relatie in het buitenland geruststellen, want in het Engels, Frans, Spaans en ■L i c r a r. c r i: i/1: ft g o Duits is op de kaart een tekst afge drukt, waarin dank wordt gebracht voor de hulp en wordt gezegd, dat de industrie en de export geheel op peil zijn gebleven, dat de bollen vol op zullen bloeien en dat ons land voor toeristen niets van zijn aantrek kelijkheid heeft verloren. Met het bestellen van deze kaarten (a 10 ct via giro 9575. onder vermelding ..Kaarten buitenland") verrijkt u bovendien de kas van het Rampen fonds IN DE LOOP VAN VRIJDAG is de hulpdijk bij De Vierde Wég in de Reigersbergsepolder bij Rilland opnieuw op enige plaatsen door de vloed weggespoeld. Voor het dorpje Rilland is de toestand w eder om zeer kritiek geworden. Was vorige malen de dijk ettelijke malen bij het sluitstuk doorge broken, thans is deze m odd ijk op niet minder dan vier plaatsen dooi het snfl opkomende 1. '.'ter weggespoeld. EEN LAFFE ROOFOVERVAL is Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur in de Stevenzandsestraat te Tilburg gepleegd op de 76-jarige mevrouw Rijkers. Zij werd in haar slaap overrompeld door twee in dringers. Een van hen sloeg de vrouw bewusteloos. De andere man brak intussen met een beitel een muurkast open, waarin spaargeld bewaard werd. 2100.— werd meegenomen. Om zeven uur 's morgens ging de heer E. Rijkers met een familielid naar de markt om daar. zoals ge woonlijk. groenten en fruit te ver kopen. Hij liet de achterdeur open in de veronderstelling, dat zijn vrouw even later zou opstaan. Van deze gelegen heid hebben de twee rovers gebruik gemaakt om het huis binnen te slui pen. Een van hen gaf dc vrouw een klap op dc slaap, greep een kussen en (luwde dit met geweld op haar ge zicht. Daarna wierp hy dekens over haar heen. De andere indringer haalde uit een kast een tas met 1400 en een spaar pot en een kistje met geld, samen met ƒ700. Na tien minuten namen ze over haast de vlucht, want de vrouw, die uit haar bewusteloosheid was ont waakt, sloeg een ruit in en schreeuw de om hulp. Van alle kanten kwa men mensen aanlopen. De rovers ontkwamen. Onlangs is de Rotterdamse kust vaarder Mulan" (400 ton) in de storm op de kust van Jutland (Dene marken) gedreven. Het schip zat zo hoog. dat men de lading (ijzer) met auto's en tractoren van boord kon halen. In de Amsterdamse Stadsschouw burg is de Boekenweek met veel plechtigheid geopend. Koningin Juliana en prins Bemhard waren aanwezig; minister mr J. M. L. Th. Cals sprak een openingswoord uit. Vier één-acters van Nederlandse auteurs zijn daarna door amateurs opgevoerd. Het was een verdienste lijke en interessante voorstelling. Deze één-acters waren bekroond in een prijsvraag vah de commissie tot propaganda van het Nederlandse boek. Manuel van Loggem, Tone Brulin, Ed. Hoomik en W. F. Her mans zijn de schrijvers er van. Dins dag a.s. zullen deze stukken in de Rotterdamse Schouwburg worden opgevoerd. Een Britse politierechter in Bonn heeft Vrijdag een bevel uitgevaardigd om de Duitse generaal Lammerding te arresteren, die in 1944 opperbevel hebber van de SS-divisie „Das Reich" was, Lammerding wordt door de Fransen gezocht in verband met een massa-moord door de divisie in het plaatsje Tulle. waar 92 Fransen aan bomen werden opgehangen. Soldaten van z'n divisie moordden ook Oradour uit. Vermoed wordt, dat Lammerding zich schuil houdt in de Amerikaanse zone van Duitsland. De Noorse regering zal een millioen gulden beschikbaar stellen voor de slachtoffers van de stormramp in Nederland. Engeland krijgt een half millioen. Het geld zal besteed worden voor montagewoningen. Noorse deskundigen hebben beide landen bezocht om te zien, welk type huis het geschiktst zou zijn, Neder land en Engeland hebben het aan bood dankbaar geaccepteerd. Deskundigen ter plaatse waarschu wen voor het h.i. te grote optimis me, dat na het slagen van de „Ope ratie Vierde Weg" aanvankelijk was ontstaan. Zij leggen er de nadruk op. dat het ophogen van De Vierde Weg een maatregel was, die niet zonder slag of stoot tot succes kan leiden. De honderdduizenden zandzakken en enkele gezonken pontons zün vol strekt geen hechte basis voor een dam, die de functie van zeewering moet hebben. De talrijke doorbraken na de dichting bewijzen dat. Reeds is men op het kritieke punt by de oude zeedijk begonnen met de bouw van een extra-nooddijk, 50 a 60 meter achter De Vierde Weg. Het hoger wordende vloedtij wordt by Rilland-Bath met zorg tegemoet gezien. NAAR WE VERNEMEN ligt het in de bedoeling om in het begin van de volgende week aan ge- evacueerden een grotere uitke ring ineens uit te keren ter be strijding van de noodzakelijk ste eerste uitgaven. DIT BEDRAG zal waarschijnlijk op 100.— worden vastgesteld en niet op een latere schade- uitkering worden gekort. BOVENDIEN zal met ingang van "aandag een schade-uitkering van 5c *>p de totaal getaxeerde schade -w-r:t Jjwlie*-- geëvacuecr'den met goedkeuring van dc betreffende autoriteiten naar hun eigenlijke woonplaats te rugkeren. DETAILS van deze uitkeringsrege lingen zullen nog bekend worden gemaakt. Met de uitkering-in-eens van 100.wil men tegemoetko men 'aan de behoefte, die men voor allerlei persoonlijke en noodzake lijke uitgaven heeft en waarin de reeds verstrekte „zakgeld-uitkerin gen" niet hebben kunnen voorzien. Dc Amerikaanse vloot, kustwacht en luchtmacht hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld, nadat een visser had gerapporteerd, een onbekende duikboot boven water te hebben zien komen by de kust van Noord-Cali- fomië. DE KWESTIE VAN DE HERZIENING der woninghuren maakt wel het hoofdbestanddeel uit in de Memorie van Antwoord, die de minister voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Een verhoging der woninghuren kan, niet zonder compensatiemaat regelen geschieden, zegt de minister. Echter zullen niet alle wensen kunnen worden bevredigd. Toch zal de huurverhoging met spoed tot stand moeten komen en binnenkort zullen daarom voorstellen aan de S*aten-Generaal worden gedaan. De basishuur voor woningen in de stad is hoger dan op het platteland. Daarom zal de huurverhoging in de stad kleiner moeten zijn dan ten plat- telande. Voor verscheidene woningen na 1950 gebouwd, waarvan de huren reeds boven het nieuwe huurpeil liggen, zullen de huren niet wor den verhoogd. De compensatie Zeven meisjesstuden ten van de Engelse uni versiteit Reading heb ben, slechts gekleed in badpakken en koormeis- jes-costuums, Vrijdag 'n protestoptocht gehouden voor de ambtswoning van premier Churchill. Zij gaven een brief af, waarin zij protesteerden tegen het feit, dat de mannelijke studenten van Reading drie meis jesstudenten uit Parys hadden uitgenodigd om aan het hóófd te lopen van de jaarlijkse mas kerade-optocht. De demonstrerende meisjes hadden 'n span doek by zich. waarop stond: „Wat mankeert er aan de Engelse meis jesstudenten?" Na afloop van de pro- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Compromis via Franfaise llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll testdemonstratie liepen zy naar het Prince of Wales-theater, waar zij een boek overhandigden aan de Franse danseres Mini Gerard. Zij ver zochten haar, de leiding van de optocht in Rea ding op zich te nemen, omdat de drie Franse meisjes by nader inzien de uitnodiging toch maar niet hadden aan genomen en Mini bij wijze van protest door alle partijen werd 'geac cepteerd. Mini accep teerde de invitatie. Zo is er dus een com promis gesloten tussen de meisjesstudenten en de mannelijke studenten van Reading. Maar in gewijden weten te ver tellen, dat de meisjes 't in haar hart niet leuk vinden, dat nu toch een Frangaise aan 't hoofd van de stoet zal lopen.... zal wel voor de huurders dezer woningen worden doorgevoerd. By deze nieuwe huurregeling zal het vraagstuk der lonen en prijzen niet uit het oog verloren worden. Het huurbeleid hangt daar ten nauwste mee samen. Aldus de minister, die verder mededeelt, dat per jaar reeds 2000 woningen ten behoeve van krot- opruiming worden toegewezen en dat dit aantal in de drie volgende jaren verhoogd zal worden. I11 1963, als de woningnood zal zyn overwonnen, hoopt de minister ook een gestabiliseerd huurpeil te hebben bereikt. De Amerikaanse Senaat heeft met overweldigende meerderheid Vrydag een resolutie aanvaard, waarin hy de vervolging in Rusland van Joden en andere minderheden veroordeelt. Senator Wiley verklaarde, dat de gehele beschaafde wereld ontzet is door de nieuwe anti-semietische campagnes in Rusland en de satel- lietlanden. De resolutie bevat ook een clau sule. waarin de Verenigde Naties wordt verzocht, om in het kader van het handvest „passende maatregelen" te nemen, in verband met de ver volgingen. Frankrijk en Italië zijn Vrijdag overeengekomen om een weg-tun- nel aan te leggen door de hoogste berg van Europa, de 4 810 meter hoge Mont Blanc. De tunnel zal twaalf kilometer lang worden en daarmee de langste weg-tunnel ter wereld zijn. Aldus is bekend geworden na besprekingen, die Vrijdag in Rome zijn gehouden tussen de Italiaanse premier de Gasperi en de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault. Het project zal 66 millioen gulden kosten. De tunnel zal de afstand tus sen Frankrijk en Italië een paar hon derd kilometer verkorten. Geschat wordt, dat de werkzaamheden aan de acht meter brede tunnel ongeveer vier jaar zullen duren. Vatc EEN ITALIAANSE parachutist, Sauro Rinaldi, heeft zich niet min der dan 8400 meter laten vallen met een ongeopende parachute. Hy was op 8700 meter uit een vliegtuig ge sprongen en opende zijn parachute pas op 300 meter boven de grond. Volgens Rinaldi is dit een wereld record, dat echter nog moet worden bevestigd. „Laat de politie het niet aan mijn zuster vertellen", smeekte de 72-jarige New Yorker Solomon Bauman,. 'toen hy voor de rechter stond omdat hij tegen de lamp was gelopen met zakkenrollen. „Zij denkt dat ik een gokker ben. Het zou haar dood zijn." In het jaar 1951 zijn zevén Engelsen in het huwelijk getreden van 90 jaar of ouder, zo "lezen wy in een statistiek. Dit waren mannen. Ook drie dames boven dp 90 stapten in dit jaar ^en eprRt.Ju-JM""- - - -het huwelijksbootje TR: jsen koffertje, dat was achtergelaten ln een trein in Rome. heeft reizigers en stationsbeambten de nodige angst be zorgd. Men hoorde namelyk binnen in het koffertje een soort gezoem en de vrees vatte post, dat het een helse machine was. Met veel omzichtig heid. terwijl iedereen de adem in hield, werd het koffertje op het bureau van de stationschef ge opendEr sprong een klein wit katje uit. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer G. W. Bois- sevain, thans gezant te Athene, tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Jeruzalem. Het rustige en zonnige weer van de laatste paar dagen, zo meldt De Bilt, hebben we te danken aan een krachitg gebied van hoge luchtdruk, dat aan het/einde van de vorige week boven Frankrijk tot ontwikkeling kivam en dat zich daarna geleidelijk naar het Noorden en Oosten uitbreid de. Donderdag bedekte het vrijivel het gehele vasteland van Europa. In het hogedrukgebied was het overal rustig iveer, waarbij 's nachts veelal ontstond, die in de loop van de ochtend onder invloed van de verwarmende zonnestralen weer oploste. De dagelijkse temperatuur schommeling was groot. Op vele plaatsen daalde het kwik 's nachts tot even beneden het vriespunt, ter wijl overdag voor de .tijd van het jaar zeer hoge maxima roerden waarge nomen, nl. 13 tot 15 graden. Gisteren begon het hogedrukgebied, boven Europa in betekenis af te ne men, maar tegelijkertijd kwam boven Engeland een nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat lang zaam naar het Oosten trekt en vati- morgen boven de Noordzee was gele- gen. Aangezien dit hogedrukgebied het weer in ons land gedurende het weekeinde zal blijven beheersen, mag men venvachten, dat het rustige en fraaie weer weer met 's nachts plaat selijk lichte vorst en mist, maar over dag zonneschijn met vrij hoge tem peraturen, ook morgen zal voortdu- Mooi weer blijft De Bilt verwacht van Zaterdagavond tot Zondagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist by temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Overi gens droog weer met weinig bewol king. Weinig wind. Dezelfde of iets ho gere temperaturen. Zon opk. ond. 7.27 18.19 Maan opk. ond. 19.26 7.22 Maan opk. ond. 20.30 7.33

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1