CLOSE-UP VAN EEN FILMREGISSEUR mm René Clément: Diamanten kunstenaarschap Bonn wil E.D.G.-verdrag in Maart ratificeren Fransen en Britten zoeken generaal Lammerding Een-en-rwintigste lijst van slachtoffers Ook de fiets is present MINISTER ALGERA OPENT DE 31ste R.A.I.-tentoonstelling Propaganda voor het eerst ook op het buitenland gericht Beperking tot 50 cm3, normale fietswielen en luchtbanden Trappers blijven gehandhaafd Geen economisch verdrag verwacht tussen V.S. en Engeland Uitbreiding der bevoegdheden van maarschalk Juin 10 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 FILMS VAN DE WEEK JEUX Interdits. Renè Cléments verbijsterende film. die reeds Donder dagavond in het Handelsblad werd besproken, en gisteren in Tuschln s k i als première is vertoond in tegen woordigheid van de regisseur en de twee jeugdige hoofdrolspelers, is de gebeur tenis van de week neen. van dit jaar Iedere toeschouwer moet wel begrijpen, dat achter de on toegefelijke onkreuk baarheid vun Verboden spel, achter de volkomen nieuwe kwaliteiten van deze unioke filmvertelling, een zeer bijzonder mens moet staan, en Nederlandse film recensenten hebben uiteraard de '>nt- moeting met Clément tegemoet gezien met veel meer dan de gewone belang stelling Clément is ons iets komen ver tellen over de wordingsgeschiedenis van zijn werk: hij spreekt vloeiend, spiri tueel en vol temperament, met de onbe rispelijke manleren van de Franse intel lectuee' Tijdens ziin discours vormt zie'- het beeld van zijn kunstenaarschap, doorzichtig, hard, brlllant en gefacet teerd als een diamant Doorzichtig want Clément kan niet jokken, als een vraag hem naar een concessie lijkt te drijven, toont hij onwillekeurig zijn ver legenheid Hard. wanneer het geldt een eenmaal als juist erkend denkbeeld te verwezenlijken: dan tellen geen moe' lijkheden, geen conventies, dan is er alleen het taaie doorzettingsvermogen van de perfectlonnist Brillant is he' vakmanschap, waarmee de cineast vorm geeft aan zijn rijk gefacetteerde ideeën Clément wenst niet voor een ..rea listisch" regisseur door te gaan. omda' hij niet een werkelijkheid in haar ge heel, doch haar essentie wil uitbeelden De kinderen zijn de kern van Francoi* Boy er s scenario, dat hem onmiddellijk na de oorlog had getroffen, doch hem noopte, zeven jaar te zoeken naar een producer, die de moed zou hebben, een verfilming te financieren Robert Dorf- mann was de man, die de moed had Hoeveel moeite het heeft gekost, de kinderen te vinden, vertelt Clément met de lichte zelfspot van een wiskundige, d'e een lastige som moest oplossen: hij is blijkbaar even methodisch als fana tiek te werk gegaan, tot hij Georges Poujouly in een herstellingsoord voor behoeftige kinderen. Brigitte Fosse,y in een hotel aan de Cöte d'Azur kon Uit kiezen, na ongetelde tests op intelligen tie en gevoeligheid, cinegenieke expres siviteit en bevredigende stemklank Het wonderbaarlijke resultaat van Cléments werk met de kinderen io het bijzonder met de toert vijfjarige Brigitte blijft raadselachtig, ondank* Clëments beschrijving. Spelenderwijs heeft Brigitte gevoelens van vreugde en smart leren uiten, haar tranen („alle sooren tranen"! werden een deel van het spel. Kwaad heeft dit spel met de ernst de opgewekte, blonde krullehm kennelilk niet gedaan, en ook haar rel- naar Amsterdam, onder geleide van haar moeder, om als een min'atuur vedette te worden „gepresenteerd", laa> haar ogenschijnlijk "onaangedaan Voor de dierenliefhebbers zal het epn gerust stellend bericht zijn, dat er geen hondje wérd gedood: „Geen film is een leven waard''! /oor de fotografen: Clément* kantoortle in het dort], waar gefilmd werd, hing vol rpnrnriurtiec naar zevpn tiende-eeuwe Nederlandse meesters veel lichte'feetcn ziin geinsp'reerd nr Pieter de Hooch en Vermeer Voor wie een algemene betekenis zoekt achtc de filmvertoning: het spel met de doo'1 is een verboden snel vooral als he* door volwassenen wordt gespeeld Vnn> de filmvrlpnden: Clément ziet geen aan leiding om ziin volgende. Lnudeuse. film te maken volgens een van de stere soomsche methoden De steresconis'^ illusie vindt hii bruikbaar voor een rol prent in de ruime natuur, voorshand overhodig In een int'em psvcholo«*ig»"»- drama Ook de flimk'eur wijst bil af voor zijn nieuw onderwm. persnoniilkr ervaringen van pen Fransman In dr Engelse hoofdstad. DAT de fllmkleur wel op haar plaa's is in grote avonturenfilms kan men deze week niet alleen zien ir Cineac-Damrak en Plaza waar Ivanhoe, wederom geprolongeerd, de romantiek van de riddertijd als eer. bont en plezierig schouwspel doet schit teren. doch ook in Royal en Corso waar men zich kan verkneukelen in d- onstuimige negentiende-eeuwse avon turen van kapitein Gregory Peck er zjjn knoestige bemanning, die vechten, dat het een lust is. van ros San Fran cisco tot de grijze Bering-Zee. Met vee] animo vertelt The World in His Arms (naar een roman van Rex Beach) van deze onvervaarde zeeman en fobben- jager, die er van droomt, Alaska te kopen van Rusland, en onderwij! eeu Russisch gravinnetje vurig bemint en manhaftig verdedigt- Het is een film met zeebenen: meeslepend vooral op hoge zee, tijdens een bruisende race van twee concurrerende schoeners Min der meeslepend, maar monter en grap- nig. binnen de vrolijk aangeklede décors Voor het argeloze amusement, waaraan men zich bii zulk een heerlijke avon- 'urenfilm van de goede oude stempel gaarne zou willen overgeven, is hef echter niet bevorderlijk, dat juist de Russen weer de boeven zijn, weliswaar Russen van 1.850, doch zij worden vaak op een onbehaaglijke manier over Holly wood» moderne hekel gehaald. In De Gevangene van Mandorra Luxor) luistert de kleur de Dumas- achtlge avonturen op van de Valentino- achtige Anthony Dexter In een dubbele rol: een bedreigde koning van een Zuid Europees landje en diens helper, een moedige en nobele woestijnrover Spaanse dansen aan het hof, duelleren n de kerkers, en geen boef actueler dan de gezant van Napoleon. Volstrek' onbetekenend, maar niet onaardig. R i a It o vertoont een In elk opzicht behoorlijke Deense film over de lotge vallen van Deense zeelieden tijdens de oorlog, door de makers van De Rode Aarde geregisseerd in de sobere, syrn- pnthie.ke trant van Engelse semi-docu- mentaires uit en na de oorlogsjaren. De tekening van mensen en milieu's 3(jn betrouwbaar, en daardoor boeiend, Lis- beth Mavin ontroert in een meisjèsrol. regisseur Lau Lauritzen als een der matrozen. Helaas loopt de (Engelse) commentaar vooruit op een volgende- oorlog: „They fought for their country and they are ready to do it again". Men gebruike deze - gruwelijke mogelijkheid niet voor film-finales; ook dit is een „verboden spel", TOEGEGEVEN, dat Mata Han (City) altijd een middelmatige film is geweest, veel minder ge daagd dan Anna Christie of Queen Christina, waarin Greta Garbo even- fens de hoofdrol had toch is het ver bazend, hoe zeer niet alleen de meln- dramatlek van liefde en ondergang ener npionne in twintig iaren heeft kunnen verouderen, doch ook de aantrekkelijk» heid van Garbo, die destijds voor nn weerstaanhaar gold. Was het deze furieuze schim r':e het schoonheide- ideaal van een generatie heeft kunnen belichamen9 Een grote, wat schrale schuwe ".touw met weinig bevallige be wegingen en een vlakke, bijna klankloze stem- als actrice één. die niet veel in druk maakt. Alleen de close-uns van hei mooie gelaat suggereren nog een uit drukking, op iets grotere afstand ver bleekt terstond de illusie, die eens i> uitgegaan van dit magnetische object van eerbiedige camera's De het rekke 'Ikheid van hef idool en de. onfwikkel'ri" "an de techniek der filmvertoning kan nen bij het zien van Mata Hari aflezer "an het nrm'eotiedoek; een merkwaar- ii°-p studie voor w'e belang stelt in de Tsyohologie van het publiek en de 'esthetiek van do speelfilm. Reeds aanbevolen: Umberto U i t k ij k Don Camillo (Celn 'uuri; The Importance of Being Fames» Alhambra The Oni oning Major (Cultural: Le P'h' dr (Kriterion): The Wel' (Van Swinden) ELLEN WALLER Handelsblad Cineac Nijmegen eet snert; jeugd op Soestdijk Het programma, dat de Handelsblad- Cineac in dc Reguliersbreestraat te Am sterdam deze (film) week vertoont, neemt de toeschouwers weer mee naar de noodgeDleden Het bevat grotendeels een herhaling van de watersnoodfilm van Polygoon: nieuw zijn de fragmenten uit de Operatie-Snort te Nijmegen, waar bevolking van de oud-vaderlandse erwtensoep kon genieten ten bate van het Rampenfonds. Nieuw ook het ver haal van het bezoek van de jonge evacué s aan paleis Soestdijk als gasten van de Koningin. Minister Beyen is te Rome en spreek! bij aankomst óp het station enige woor den over het doel van zijn reis: twee dagen later konden de fotografen en fiimmannen hem weer op het station aldaar vinden, bij het vertrek van een vriendschapstrein naar ons land, be laden met goederen voor onze getroffen landgenoten. Te New Delhi werd Ghafidi's sterfdag herdacht en te Londen bereidt men de kroningsplechtigheid voor; er werd een speciale persconferen tie gehouden, waaraan maquettes te pas kwamen. En dat nu voor degenen, die niet zelf kunnon gaan kijken. Van Week tot Week vertoont enige beelden van het atoomonderzoek voor industriële doeleinden en van het huwe lijk van de filmster loan Rice. En daar mede is dan ongeveer het programma rond en volgt weer de film over de watersnood. En hoeveel meer spreekt de film dan het plaatje In de krant! 10-17 en 19.30-22 u Zondag 1 Maart 12-18 en 19.30-22 Vergoeding brandweerpersoneel verhoogd De vergoedingen voor het lagere brandweerpersoneel te Huizen zullen worden verhoogd. Dit houdt in, dat de vergoeding voor de brandwacht 2e kl. 30 zal gaan bedragen; voor de brand wacht le kl. 40; voor de hoofdbrand wacht 50; voor de onderbrandmeester 60. Het uurloon van 1.50 zal geen verhoging ondergaan, hetgeen door de' heer Donkelaar (arb.) werd betreurd. In antwoord op een vraag van de heer Schaap (a.r.) deelde de voorzitter mede, dat het voorstel geheel aan de wensen van het personeel tegemoet komt. Er is met de staf van de brandweer uitvoerig hierover van gedachten gewisseld. Markt te Haarlem een rijdende tentoon stelling te bezichtigen zijn, die een beeld geeft van de organisatie en noodzaak van de Bescherming Bevolking. VERKLARING VAN ADENAUER: Zonder bij voorbaat rekening te houden met de Franse protocollen Bondskanselier Adenauer heeft te Rome verklaard, dat de ministers van Buitenlandse Zaken op hun Woensdag geëindigde conferentie hebben besloten het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeen schap nog voor de definitieve for mulering van de Franse protocollen bij d,e parlementen der zes deelnemen de landen ter goedkeuring in te dienen. De behandeling in derde en laatste lezing van het verdrag in de Westduitse bondsdag zou in de twee de helft van Maart geschieden. Adenauer prees de buitengewone tact, die Bidault had getoond. Goed ingelichte kringen deelden mede, dat Adenauer wel was ontstemd over berichten uit Frank rijk, vólgens welke rechtse tegenstan ders van het EDG-verdrag, onder wie Advertentie-Ingez. med.) Koningin Juliana I en Prins Bomhard bezoeken London Utrechtse Opera geeft tweemaal Mozart De Utrechtse Opera geert in de Jaar- beursweek, van 16 tot 22 Maart, v(jf voorstellingen van Mozart m de Utrechtse schouwburg. Op 17 Maart, de openingsdag van de Jaarbeurs, is de première van Die Entt'ührung aus dem Serail, welke voorstelling door het Utrechts gemeenteDestuui aan de jubi lerende beurs wordt aangeboden; op 18 Maart volgi een oponnare uitvoering Op 20 Maart wordt de premiere ge geven van Mozarts Die Zauberflóte Deze voorstelling wordt bijgewoond door gasten van de Jaarbeursdirectie Openbare uitvoeringen worden ge geven op 21 en 22 Maart te Utrecht en op 26. 27. 28 en 29 April onder leidinp van Jan van Epenhuyaen m Groningen Voorts wordt deze opera uitgevoerd in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam De Ween8e soliste Margit Opanaky zal gedurende een half Jaar als gast aan de Utrechtse Opera verbonden zijn. Be halve de subsidies die de provincie Gelderland en het gemeentebestuur van Utrecht onlangs aan de Utro'di'se Opera hebben verstrekt, heeft de Utrechtse Opera 5000 ontvangen van Utrechtse schouwburg ais deelneming n de voor- bercldlngskoaten der Zauberflrtte. Aan de firma Merkelbaeh Co. N.V. te Amsterdam ls het recht ver leend tot hot voeren van het koninklijk wapen met de titel van Hofleverancier Betrokken bij twee oorlogsmisdaden Een Britse politierechter te Bonn heeft Vrijdag een bevel tot inhechie- nlsneming uitgevaardigd tegen ex- generaal Bernhard Lammerding, in 1944 bevelhebber van de S.S.-divisie ..Das Reich" in Frankrijk. De verblijfplaats van Lammerding is mbekend Men vermoedt, dat hij zich schuil houdt tn de Amerikaanse zone Het Britse bevel Is uitgevaardigd na een Frans verzoek om uitlevering Een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissaris verklaarde, dat nog geen verzoek was ontvangen van Britse of Franse zijde om hulp bij het opsporen van Lammerding Men acht het onwaar schijnlijk, dat aan de Westduitse autori teiten om hulp zul worden gevraagd "CvenaJs in de zaak-Naumann treden de Britten dus weer zelfstandig op. on- Janks de klacht der Duitse regering over dit Britse Ingrijpen. Kennelijk verwach ten Engelsen én Fransen niet. dat de Westduitse politie moeite zal doen. Lammerding op te sporen Het informatiebureau van het Neder- Dorst, geb, 28-8-1916 te Stavenisse, landsche Roode Kruis heeft gisteren de 21e lijst van geborgen en geïdentificeer de slachtoffers watersnood uitgegeven, luidende: GOEDERE R DE Lies van dei Veer. geb. 19-8-1940 le Goedereede, Ooievaar 293. OUDE TONGE Paulus J. van Otzel, geb. 10-1-1913; Cor nells Johannls N'ijsse, geb. 4-8-1941; Pie- temeila G. Tuns, geb. 21-1-1943, Capelle- weg 57. STAVENISSE Jbhf.nn- Ron.--, :.-h 6 M ik76 te Kort gene, weduwe van J. C. Leenhouts, Kerkstraat A 3U6; Louis Eliza Heijboer, reb. 15-7-1912, echtgenoot van J. D. C. ti Graaf, Kerkstraat A 308; Gerarda echtgenote van P. J. Potappel, Kerk straat A 312; Willem Martinus Wie laard, geb. 22-2-1941, Kerkstraat A 323a. STELLENDAM- i..hannes van Soest, geb 14-9-1949 te .Stellendam. Wijk 2, no 11; Dina Hester van Soest, geb. 6-12-1944, Wijk 2, no. 11. GOUDSWAARD Gerrit Ardon. geb. 10-2-1919 te Gouds waard, echtgenoot van Cornelia Helena v.d. Berg, Tiengemeton, begraven op de Alg. begraafplaats te Zuid-Bellerland; Dingeman Ardon, geb. 28-11-1921 te Goudswaard, echtgenoot van Cornelia i>. '".,'ivman T •■*rliften 3, riugraven te H l.-Ambacht Laatstgenoemde namen werden tevo- icn gepubliceerd in 2e en 3e lyst onder Tiengemeten. De generaal werd in 1951 bij verstek ter dood veroordeeld door een Frans militair hof In verband met de massa moord op verzetsstrijders In Tulle (Fr,), Te Tulle hadden de Duitsers (op 9 Juni 1944) 92 Fransen aan bomen opgehan gen. nadat leden van de Franse onder grondse ongeveer 50 Duitse soldaten hadden gedood. Lammerding bevond zich niet onder de voormalige leden van zijn divisie, die te Bordeaux werden aangeklaagd wegens de massa-moord van Oradour. Hij was echter wel roepen als getuige. Onmiddellijk dat het proces te Bordeaux was begonnen zond hij een brief, waarin hij verklarin gen ten gunste van zijn voormalige Ondergeschikten aflegde Hulp voor Kampenfonds Evenals te Bussum en Laren reeds geschied, heeft de raad van Huizen een bedrag van 5000 gevoteerd ten behoeve van de hulpverlening in de rampge bieden. Uit de Gooise gemeenten zullen voorlopig vijf technische ambtenaren ter beschikking worden gesteld aan vijf (nog niet met name bekend gemaakte) ge troffen gemeonton. Eerst wanneer deze gemeenten zullen zhn drooggevallen kan men de totale behoefte aan ambte naren overzien. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W., het bedrag, dat het gemeentepersoneel, dat daarvoor een vacantierlag opoffert, aan het Rampen fonds zal afstaan, te verdubbelen, is een crediet van 2500 verleend. Te Arnel- Ned. H e r v. Kerk Ber |p en Tienhoven A Klein nranennurg re Kootwijk Beroepen Te Naaldwijk (evang.) G van Di.orn to Torheyde (Z.H.) Bedankt. Voor Wagenlngen, N. don Oud sten te Alkmaar. Voor Rouveen, W. Vroegln- rlewoy t" BlelüwUk, Beroopbaaratelllng: de hoor A. Th, Roth- fusz. cand. to Dolft. stelt zich beroepbnar. Goref. Kerken Tweetal, Te Assen. K. A. Schippers te Slbkelo-Kloosterhaar en T Vegtor te Nonrrt-Scharwnudr inkt Voor Lokker U C. Bndodiik Col r.sofnni dor niirt-kflth onrorhlo te Delft - 1e heer J C M Keman. thans pastoor te Arnhem benoemd, tot ld te Arnhem de heer T. Horstman, thans priester in alg. dienst en prefect in het seminarie te Amersfoort. vele groot-industriëlen, een offensief tegen het verdrag zouden hebben ont ketend. Adenauer is voornemens die actie te doorkruisen door spoedige rati ficatie van het EDG-verdrag in Bonn. Hij is ervan overtuigd, dat Frankrijk daardoor Indirect onder druk zal komen te staan. Hij zou een voor' zijn regering gunstige uitspraak verwachten van het constitutionele hof van Karlsruhe over de grondwettigheid van de ratificatie. De Gasperi en Bidault verklaarden, dat zij met voldoening kennis namen van het feit dat de Italiaanse emigratie naar Frankrijk in 1952 was toegenomen. Overeengekomen werd dat men van de nodige Italiaanse arbeidskrachten ge bruik zal maken voor de constructie van 10.000 woningen, waarvan 5000 be stemd zuilen zijn voor Italiaanse arbei ders on 5000 voor de gezinnen van Franse arbeiders. De mogelijkheid van het plaatsen van Italiaanse werkkrach ten in de Franse Unie is eveneens aan een onderzoek onderworpen. Verschei dene aanbevelingen van de .ministers hebben betrekking op verkeersverbete- ringen In het Frans-Italiaanse grensge bied en op de tunnel door de Mont- Blanc, R.K. lagere landbouwschool komt te Blaricum Alvorens hij het eerste punt van de agenda aan de orde stelde, heeft burge meester P. A. L. van Ogtrop gister avond in de vergadering van de raad van Blaricum enige gevoelvolle woor den gewijd aan de getroffenen van de watersnood, welke woorden staande werden aangehoord en met enige ogen blikken van stilte werden besloten. Vervolgens gaf de burgemeester een exposé van hetgeen de gemeente Bla ricum tot leniging van de nood had bijgedragen. De raad besloot tot het verlenen van een crediet ad 2500 voor technische en administratieve hulp aan de gemeenten in de Hoeksche Waard. Bij het voorstel tot aankoop van ruim ha grond nabij de Woensbergweg, ten einde het natuurschoon daar te be sehermen. deelde de heer Van Gils (k.v.p.) mede, dat de boeren zich be zorgd maken, dat dit terrein zal wor den bebost, waardoor land voor de land bouwers zou verloren gaan. De voor zitter antwoordde, dat het niet in de bedoeling ligt. dat aan het bouwland zal worden getornd. Over de subsidie van 500 per jaar gedurende 20 jaar voor de te vestigen R.K. lagere landbouwschool, is uit voerig gesproken. Die school is thans gevestigd te Laren; bezit daar geen eigen gebouw, en de gemeente Laren was blijkbaar niet bereid een dergelijke subsidié te verstrekken, gezien het ge ringe belang, dat deze gemeente bij die streekschool heeft. Hoewel er uit Bla ricum slechts twee leerlingen die school bezoeken, dachten B. en W. van Bla ricum blijkbaar anders over het belang er van; vandaar dat het subsidievoor- stel werd gedaan. Mevrouw Stibbe (v.v.d.) achtte het gemeentebelang bij deze school niet groot. Zij had beter te Eemnes kunnen worden gevestigd; reeds eerder had zij laar bezwaren in de commissievergade ring geuit. De voorzitter meende, dat het leer lingenaantal uit Blaricum door de ves tiging van de school ln de gemeente za' worden gestimuleerd Bovendien zal er ook het agrarische karakter der ge meente uit blijken De heer Greefhes (p.v.d.a.) onder schreef de mening van mevrouw Stibbt, doch zou toch van het voorstel stem men De begroting der school is geba seerd op een leerlingental van 60, en spreker was bang. dat dit aantal niet zal worden bereikt, gezien het feit, dat er meer van die scholen ln de omgeving zijn. De school zal een bepaalde kleur hebben Hii zag liever één goed inge- a' school, dan ol die kleine Instel 'ingen De voorzitter merkte op, dat de scholen rijks- en provinciale subsidies hebben. Wat de kleur betreft, dient er rekening mede te worden gehouden, dat de boerenstand hier hoofdzakelijk R.K 's Het voorste] tot subsidieverlening werd ten slotte zonder hoofdelijke stem- n'ng aangenomen Een scherp debat ontstond over de vaststelling van de vergoedingen voor het lager en voortgezet lager onderwas De heer Van Gils (k.v.p.) constateerde dat er een wrange verhouding bestaat tussen B en W. en het R.K. schoolbe stuur. De bedragen zijn te laag. zodat het schoolbestuur steeds moet bijpassen Met séfiÖolhPstuur >'s dan ook in beroer "•«"•aan bfi Ged Staten De voorzit'er bestreed, dat er eer wrange verhouding zou bestaan De be dragen zijn vastgesteld volgenR de wet telijke voorschriften. De heer De Klerk (k.v.p.) verweet B. en W., dat voorstellen voor de R.K school steeds op bezwaren stuitten, het geen wethouder Loeber ontkende en dit met bewiizen staafde, Wethouder CnrneHo hoorde d'e avond •nor hnt perst van een wrange verhou ding Zou het bedrug te laag z(1n. dan wordt dit hij de vijfjaarlijkse verreke ning hersteld. De heer Van Gils had bij de behandeling van de begroting aan- 1952 zal vermoedelijk bijna 600.000 rijwielen bedragen. Onze rijwiel industrie heeft een niet te verwaarlozen aandeel veroverd in de export. Hetzelfde geldt voor de Nederlandse industrie van rijwielonderdelen en toebehoren, waar onder rijwielbanden. Ook de Nederlandse Industrie van motorrijwielen, brom fietsen en onderdelen daarvoor heeft be langrijk bijgedragen in de export en het totale exportcijfer van de genoemde industrieën heeft in 1952 het bedrag van vijftig millioen overschreden. Het aantal op deze 31ste R.A.I.-tentoon stelling geëxposeerde rijwielmerken be draagt 36; zeven daarvan zijn buiten landse fabrikaten, hoofdzakelijk Engelse. Het klassieke Nederlandse rijwiel neemt echter nog steeds de voornaamste plaats in, een voor het Nederlandse publiek kenmerkend verschijnsel. De Nederlandse industrie van rijwiel onderdelen en -toebehoren, is op doze tentoonstelling ook „representatief ge worden, aldus de heer Eriksson. De ontwikkeling der in de R.A.I. ge organiseerde Nederlandse industrieën heeft het gewenst gemaakt, voor deze ingen propaganda te maken nland. Voor deze tentoonstel ling werd dan ook voor de eerste maal oen propaganda-campagne in het bui tenland Ondernomen. Het motorrijwiel, de bromfiets en de z.g. scooter c.a., welke in Februari 1951 de 29ste R.A.I.-tentoonstelling vulden, zijn ook nu op alleszins representatieve wijze vertegenwoordigd. Niet minder dan 53 motorrijwielmerken komen thans de aandacht vragen, waaronder een zestal Nederlandse. Onder de 11 merken van scooters is één Nederlands merk. De belangstelling voor de bromfiets (Van een onzer versllaggevers pIETSEN, bromfietsen, motorrijwielen en scooters vullen de hal van de R.A.I. De 31ste R.A.I.-tentoonstelling is gisteren door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, officieel geopend. Tot en met S Maart blijft de expositie te bezichtigen. Deze 31ste R.A.I.-tentoonstelling neemt een bijzondere plaats in in de lange reeks van tentoonstellingen, die de vereniging, welke in December a.s. haar 60-jarig bestaan zal herdenken, heeft georganiseerd. Het gewone rijwiel neemt voor het eerst sedert vele jaren wederom een belangrijke plaats op deze tentoonstelling in. Het is ruim dertig jaar geleden, dat dit bij uit stek populaire en belangrijke vervoermiddel op een R.A.I.-tentoonstelling vertegemvoordigd rvas." Aldus de algemeen voorzitter van de R.A.I.dc heer E. F. Eriksson, die in zijn toespraak bij de opening vervolgens wees op het belang van de rijwielindustrie in ons land. schijnt nauwelijks verminderd te zijn; 41 merken nemen aan deze tentoonstelling deel, waarvan ruim de helft Nederlandse. Het is jammer, vervolgde de heer Erlkson, dat de „status" van de brom fiets in 't Nederlandse verkeer nog steeds met definitief is geregeld. Het moet tooh Minister Beyen terug uit ROME De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen is gisteravond uit Rome -p Schiphol gearriveerd. De minister erklaarde, dat de Italiaanse regering zich zeer gastvrij had getoond en getuig de van het roerende medeleven in Italië met de ramp die ons land heeft getrof fen. duidelijk zijn, dat het nog ontbreken van voorschriften, welke deze status rege len, voor industrie en handel een groot ongemak betekent en v.oor deze indus trie en handel zeer schadelijke gevolgen kan hebben. „Ik spreek daarom de hoop uit, dat in deze lacune ten spoedigste voorzien moge worden," MET de toeneming van hot verkeer houdt de ontwikkeling van het ver voermiddel gelijke tred, zei minister Algera in zijn openingswoord, dat on- middollijk volgde op het welkomstwoord van de heer EriksBon. De minister ver volgde: Fiets en motorrijwiel zijn be kende verschijnselen op onze wegen, de scooter is er nagenoeg onbekend, maar de bromfiets heeft sedert 1947 onze we gen veroverd: De minister besprak ver volgens de vele vragen, die de verschij ning van de bromfiets op onze wegen heeft doen ontstaan en de aandrang om de status van de bromfiets nader te om schrijven. Het ls niet alleen de kwestie rijbaun of rijwielpad, maar ook de tech nische eisen. De minister deed hierna mededelingen omtrent de technische eisen, die straks in het Wegenverkeersreglement voor de bromfiets zullen worden opgenomen en die wij elders op deze pagina vermelden. De minister hoopte ton slotte, dat met de technische ontwikkeling, waarvan deze tentoonstelling getuigt, ook een toeneming van de veiligheid gepaard moge gaan. Hij bond allen op het hart hun toenemende aandacht te schenken aan de veiligheid van het verkeer. Met de beste wensen voor het welslagen van deze 31ste R.A.I, verklaarde minister Algera de tentoonstelling hierna voor geopend. EISEN VOOR DE BROMFIETS: (Van een onzer verslaggevers) OPOEDIG is een wijziging van het Wegenverkeersreglement te verwachten, kondigde de minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera gister middag aan in een rede die hij hield bij de opening van de 31ste R.A.I.- tentoönstellihg. De minister zeide dat deze zaak reeds haar beslag zou heb ben gekregen, had niet de watersnood in Februari de vrijwel volledige aan dacht van de minister gevraagd. Minister Algera deelde verder mede, dat in het reglement enige techni sche eisen zullen worden gesteld o.a. met betrekking tot krachtsoverbren- ging en remming van de bromfiets. De maximum cylinder inhoud zal be perkt blyven tot 50 cc. Ook moet het mogelijk blijven door de aanwezigheid van trappers het rijwiel zonder al te veel moeite geruime tijd met uitgeschakelde motor voort te bewegen. De bromfiets zal normale fietswielen, luchtbanden, moeten heb ben. Het rijwiel en het type van de motor zullen aan goedkeuring worden onderworpen. De Rijksdienst voor het wegverkeer heeft opdracht gekregen om de bijzonderheden zeer binnenkort bekend te maken, zodat in afwachting van de tot standkoming der wettelijke regeling reeds aanstonds een typenkeu- ring kan worden ingevoerd. PERSCONFERENTIE VAN DULLES Senaat aanvaardt resolutie tegen anti-zionisme in de Sowjet-staten De Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles heeft gisteren gezegd de mogelijkheid gering te achten dat hechte financiële of econo mische overeenkomsten met Eden en Butler gesloten zullen worden, maar misschien worden er politieke kwesties opgelost.' Dulles verklaarde tijdens zijn persconferentie, dat h(j financiële en economische vraagstukken met de Brit se ministers zal bespreken. Hij herinner de er aan, dat Eisenhower gesproken had over de noodzaak van een uitbrei ding van de wereldhandel, o.a. door Amerikaanse bestellingen ln het bui tenland. Een dergelijke actie behoorde jecofirdineerd te worden met maatrege len der bevriende regeringen, om haar eigen productie efficiënter te maken. Vervolgens legde Dulles een verkla ring af over zijn ministerie. Hij was van oordeel, dat het ambtenarencorps dient te worden gereorganiseerd, en betuigde dan ook zijn instemming met het onder zoek onder leiding van Senator Mc Carthy. Dulles zeide, dat hy Wisjinski niet de hand zal drukken, tenzij de Russische minister hem het eerst zijn hand zal toe steken, dit naar aanleiding van een vraag, of hij het optreden van Lodge goedkeurde, die geweigerd heeft in de V.N. Wisjinski een hand te geven. De commissie voor buitenlandse aan- elegenheden van het Huis van Afgevaar digden heeft eenstemmig Eisenhowers resolutie goedgekeurd, waarin Rusland wordt veroordeeld wcgenB „verdraaiing" van vroegere verdragen en uitdrukking werd gegeven aan de hoop op „bevrij ding van de tot slavernij gebrachte vol keren". Dit was een overwinning voor Eisenhower die aan scherpe critiek van sommige Republikeinen had bloot ge staan, omdat hij de verdragen van Jalta en Potsdam niet wilde opzeggen. De resolutie zal naar het Huis gaan en dan aan de Senaat worden voorgelegd. De Senaat heeft met overweldigende meer derheid een resolutie aangenomen, waar in dc „vervolging van Joden en andere minderheden ïn de Sowjet-Unie" wordt veroordeeld. Dit besluit betreft slechts een uitspraak van de Senaat. De resolu tie behoeft dan ook niet door het Huis- te worden aangenomen, of door de presi dent te worden ondertekend. merk'ng moeten maken, dat de kosten voor de openbare school te laag waren: dan had men nu ook meer van de R.K school gekregen. Het einde van het debat was, dat het voorstel werd aangenomen. Alleen de R.K.-fractie stemde tegen. Op voorstel van B. en W. werd aan en nieuwe weg op het vroegere land- Hongarije stelt voor RUIL VAN SANDERS VOOR OPSTANDELINGE UIT MALAKKA De Hongaarse regering heeft aange boden de Britse zakenman Edgar San ders. die thans in Hongarije een ge vangenisstraf van 13 jaar ondergaat, vrii to laten in ruil voor do vrijlating van een 25-jarige leidster van de com munistische rebellen op Malakka. aldus heeft het Britse ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. Sanders, die de Amerikaanse International Stan dard Electricity Company in Hongarije vertegenwoordigde, werd in Februari 1950 gelijk met de Amerikaan Robert Vogeler wegens spionnago veroordeeld. Vogeler werd in April 1951 vrijgelaten. In Midden-ltallë zijn 12 Italianen ge dood door eer. ontploffing in een hus- kruitfabrlek, In West-Duitsland zijn vijf personen Ïearresteerd wegens spionnage voor sjechoslowakije. De opperbevelhebber der Nato- strydkrachten in Europa, generaal Ridgway, heeft Vrijdag bekendge maakt, dat hy onlangs de permanente groep van de Nato te Washington heeft aanbevolen, de drie onderdelen van de strijdkrachten in de centrale Europese sector onder één bevel hebber te stellen en de functies van plaatsvervangend hoofd van de lucht macht by het hoofdkwartier te Fon- taincbloau uit tc breiden. In de ver klaring wordt gezegd, dat verdere bijzonderheden niet kunnen worden verstrekt, hangende de beslissing van de permanente groep, die binnen kort te verwachten is. Volgens gewoonlijk welingelichte krin- - dat gen is het vrijwel zeker, dat het voor- "oed ..'t Wüzard" de naam gegeven van|s^' za' worden goedgekeurd. Hierdoor .Wltzand" en niet. znols Mi-üïronkeUjk -1" -- het plan was, ,,'t Witzand". De rijwiel- en voetpaden langs de Torenlaan zullen worden veranderd, zo dat zij beter bruikbaar zullen zijn. Me vrouw Onos (p.v.d.a.) constateerde bij dit voorstel dat de gemeente slechte «idv'setirs in het verleden heeft gehad Bij de rondvranp deelde wethouder rdit o» nlanneu bestaan Ten gsp'i'uknverdrHving te maken waardoor klsrhten n\)r te lage gasdruk tot het verleden zullen gaan behoren Ongecorrigeerd.) za) de macht van maarschalk Juin, die thans alleen de landstrijdkrachten in de centrale sector onder zijn bevel heeft, aanzienlijk toenemen. De luchtmacht in deze sector staat op het ogenblik onder leiding van generaal Lauris Norstad, die algemeen genoemd wordt ais toe komstige plaatsvervangende opperbe velhebber van de luchtmacht d\1 het hoofdkwartier an generaal Ridgway Luchtmaarnchnllc Sir Hugh Saunders, die thans deze positie bekleedt, zal bin nenkort de Shape ver .aten wegens het aflopen van zijn dienstverband aldaar. In gewoonlijk betrouwbare kringen wordt luchtmaarschalk Sir Basel Embry van de Britse luchtmacht genoemd als waarschijnlijke opvolger van generaal Norstad in de centrale sector. Sir Basil komt dan te staan onder het algehele bevel van maarschalk Juin, indien Ridg- way's voorstel wordt aanvaard. Het voorstel van generaal Ridgway betekent het ongedaan maken van het besluit van generaal Eisenhower, om de lucht- en landstrijdkrachten in dc cen trale sector onder afzonderlijke bevel hebbers te plaatsen, Eisenhowers weige ring om maarschalk Juin het bevel te geven over drie onderdelen van do strijd krachten In zijn sector hoeft aanleiding gegeven tot moeilijkheden tussen beide militairen, toen do Shape twee jaar ge leden werd opgericht. Standaard Hypotheekbank ifi <- jtheekbank to Rotter dam, stond per üli. 1P52 uit aan hypothe caire geldleningen 2,690.885 (vorig jaar 2.515.140) en aan pandbrieven en geldlenin gen op sehuldbekemtcnls 1.765.800 1.506.400). De gemiddelde hypotheekrente bedroeg per uil. Deo. 4,118,079 4 022.078)%, en do gemiddelde rente van pandbrieven en 'enlngen op schuldbekentenis 3.18759 (8.0509)%. Het bntlg saldo op de verlles- en winstrekening beloopt, met Inbegrip van hel saldo AP. sd I 25,114, l 49.631 (f 63 894) waaruit een onveranderd divi dend van 4% kan worden uitgekeerd. Zoals bekend. z(|n allo aandelen in het bezit van de Rotterdamscshe Scheepa- bypotheekbank.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4