VOOR Uf MEVROUW1 EN f) U WEN! Parijse zomercollecties m DE RUIMTE l Inspiratie door schilderijen der primitieven Parijs vergeet de kinderen niet Een leuk garniiuurtje GEEF HAAR GROENTESOEP Een zak van de kraag tot de heup ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 Nu zouden in elk ander bedrijf zulke karweitjes het schema niet in de war kunnen sturen, omdat het personeel daar een wettelijk gegarandeerde en gecontroleerde arbeidstijd heeft, en ik schrijf het uiterst behoedzaam neer omdat daar in de regel veel ratio neler gewerkt wordt Want al kómen zulke stagnaties al bovengenoemd nog Jo öikvyjls in ee' huishouding voon^pHïog moest het' mogelijk zijn de^Erktijd op een be paald tijdstip te eiydigen, „het meisje" haar toekomende uren volledig ter eigen besteding laten. Maar er hebben mij meer eens brieven bereikt van meisjes, klaagden dat er op haar avonden óók beslag werd gelegd met allerlei „zit tende" karweitjes, zoals stoppen, ver stellen. op de kinderen passen. Want, immers, net meisje is toch in huls dus beschikbaar. En daar hebben wij de kern van het probleem. Zeker, wij zijn al heel wat menselijker geworden sinds de dagen der holle keukens ,waar het meisje voor dag en nacht alleen bij warme stoof of oliekachel en stuiversroman enig comfort vond. Maar ook het eigen verwarmde kamertje biedt de inwo nende hulp lang niet altijd de garantie van de avonden voor zichzelf te heb ben. En daarom zie ik als enige oplossing van het dienstbodenvraagstuk, dat die „inwoning" totaal wordt afgeschaft. Indien huishoudelijke hulp, zoals in alle andere bedrijven, zakelijk en op behoorlijke sociale basis kon geregeld worden, met een dienstverband van acht uur of minder per dag, uurloon naar prestatie .diploma's en ervaring, terwijl de meisjes verder geheel zelf standig bijvoorbeeld in grote flatge bouwen waren ondergebracht, waar zij in het restaurant de maaltijden ge bruikten en haar vrije avonden door brachten dan zou er ook voor dit werk voldoende animo blijken te zijn. Arme li u i «1 Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. (Advertentie Ing. Med OOK EEN IDEE! IN CHELSEA (Zuid-West-Lon- den) kunnen de leden van een moedervereniging metalen boxen huren, die zij buiten bet raam kunnen hangen om de baby in staat te stellen zijn aandeel aan frisse lucht te krijgen als er geen balkon of tuin is. De directrice zet dat de ouders aanvankelijk ongerust zijn totdat de man, die de boxen bevestigt, zelf in de box is gestapt en er in rondgespron gen heeft om te zien of alles in orde is. .(Advertentie Sag. Uedf k IU wt rustig hebben kunnen laten bezinken, u>at we zo al te Parijs bij de zomercollecties der ontwerpers te zien kregen, en vooral, wat nu eigenlijk de nieuwe lijn is voor het komende seizoen zijn wij tot de slotsom gekomen, dat er eigenlijk van een nieuwe lijn nauwelijks sprake is. Streng of soepel, lange of korte rokken, wijd of nauw, veel of weinig knopen, het kwam alle maal wel in een of andere collectie voor. Men spreekt van inspiratie op de schilderijen der primitieven, waarmee dan bedoeld wordt, dat de daarop dikwijls geaccentueerd afgebeelde lichaamsdelen ook in de collecties meer aandacht krijgen dan vroeger, met daarbij de soms nogal eens wat naar achteren af lakkende taillelijn. Deze taillelijn heeft ook nog steeds geen rustpunt gevon den en zwerft dan ook van hoog onder de buste tot op de heupen. Knap vakmanschap van Dior VOORAL Balenciaga Is voor dit laatste zeer enthousiast: Hij brengt een aantal veredelde wind-jacks met veel ruimte in de rug en met enorm brede taille, banden, die echter op de heupen rus ten. Hij heeft ook met veel nadruk zijn wijde halzen van het vorige seizoen doorgezet, en al zijn deze wat warmte betreft veor de zomer dan acceptabe. Ier, mooi konden wij het niet vinden. Vooral niet, omdat onder de wijde halzen der mantelpakken geen blouse gedragen werd, waardoor het geheel erg kaal wordt. waarbij deze strikken dan de functie hadden de geplooide ruimte bijeen te houden. £N dan, last but not least, Christian Dior. Deze collectie was ongetwij feld de mooiste van alle, met zijn zorgvuldig uitgebalanceerde modellen. Prachtige staaltjes van vakmanschap waren de mantelpakken met een ronde, enigszins verbrede schouderlijn en 'n strak aansluitende taille. Over de buste was ook vrij veel ruimte in plooien weggewerkt, en mede daardoor ont stond de zoveel opgang makende fulp"-lijn van deze couturier. Ook in japonnen voor 's ochtends en vroeg m de middag, voor cocktailtoiletten en avondrobes was deze tulp-inspira- tie duidelijk merkbaar, tot grote vreug de van het talrijke publiek, dat er ken nelijk mee ingenomen was. Naast deze vrij ingewikkelde modellen toonde Di&r echter ook, waarschijnlijk met een practisch oog op de financiële kant van zijn bedrijf, een aantal, die eenvoudig van lijn waren, doch zeer fraai van snit. na de collecties gepubliceerd mogen worden. Wij zijn dus in de gelegenheid bij deze bespreking van de Panjse collectie een model uit Amerika af te beelden, waarbij wij dan fluisterend de opmerking kunnen maken, dat wij ditzelfde model ook in de Parijse col. lectie gezien hebben. Dit eenvoudige complet heeft ook weer die perfecte snit. waarom de creaties van Dior te. recht beroemd zijn. Het is gemaakt van dunne wollen alpacca en gegarneerd met grijs en wit gestreepte zijdén taf fetas shantung. De japon heeft korte mouwen, waarvan de manchetten met dezelfde shantung afgezet zijn Opletten de hondschap Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DU RYE A - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groen ten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DURYEA. Niet tonder reden wereld vermaard. Vraag dus niet alleen MAIZE NA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. (Advertentie. Ing. Med Ook vele buitenlandse spaarbanken helpen De Nederlandse Spaarbankbond deelt mede, dat van verschillende zijden uit het buitenland sympathiebetuigingen en materiële steun voor de slachtoffers in de noodgebieden zijn ontvangen. Met betrekking tot de materiële steun worden de volgende bijdragen noemd: De algemene spaar- en lijfrentekas te Brussel stelde Bfrs. 150.000 ter beschik king. Van de Zweedse Spaarbankbond werden twee chèques tot een totaalbe drag van f 12.915 ontvangen. De West- duitse Spaarbankbond stelde een be drag van DM 20.000 beschikbaar, hetzij in geld dan wel in goederen. De Itali aanse spaarbankbond schonk 1.000.000 en de spaarbank in Trente 500.000 lire. Beide bedragen werden via het Itali aanse Roode Kruis overgemaakt. Deze giften zullen overeenkomstig de w sen der schenkers worden aangewend tot hulp aan bijzonderlijk aangewezen getroffenen dan wel worden gestort in het Nationale Rampenfonds. ioa. ia jaap. GEEN SPRAKE VAN EEN NIEUWE LIJN Uit de Amerikaanse collectie van Christian Dior: Complet tan wol len alpacca. De mantel is gevoerd met gestreepte zijden taft. De japon heeft manchetten van het zelfde materiaal. Bij Jacques Fath zagen wij tot onze verbazing weer de antracietkleurige kamgaren stoffen van het vorige jaar terug, nu wel in heel andere modellen, maar de keuze van dezelfde stof is toch wel heel bijzonder. Daarnaast werden er echter ook nog lichte khakitinten, stopverf- en grijze zandkleuren, rood, tinten die aan Oost.Indische kers deden denken, sleutelbloem- en tijloosgeel ge. toond Een andere eigenschap van deze collectie was het grote aantal strikken van enorme afmeting, gemaakt van chiffon of satijn, aan de halslijn of als garnering op de heup bij een strakke japon, en zelfs aan zomermantels (van hetzelfde materiaal als de mantel). Bezwaar in Azië tegen arbei dbesparende machines In de conferentie ter bevordering van de Aziatische handel met de rest van de wereld, die m Manilla wordt gehouden, hebben afgevaardigden van Aziatische landen er bij de Europese landen op aangedrongen geen arbeid- besparende machines meer naar het overbevolkte Azië te zenden daar an ders millioencn Aziaten zonder werk zouden komen en het maatschappelijke bestel in de Aziatische landen zou wor den ontwricht. De afgevaardigde van Malakka en Brits-Borneo en de afgevaardigde van India verklaarden dat er voor de ont wikkeling der in economisch opzicht achtergebleven landen van Azië uiter aard behoefte bestaat aan Europese en Amerikaanse machines, doch zij ver langden waarborgen tegen een onbe- p°rkte toevloed van machines, die ar beidskrachten overbodig maken. Zij stelden voor, dat de uitvoer naar Azie van machines wordt beperkt tot kleine machines en werktuigen voor de land bouw. A LS onze meis jes wat gro ter worden, gaan ze inte resse krijgen voor mooi on dergoed en zul len ze het zeker waarderen, als u zo'n keurige* onderjurk met bijpassend hemdje en broekje voor haar maakt. Als materiaal kunt u zowel effen als ge bloemde linge riezijde gebrui ken. U ziet hier het patroon van de onderjurk en het broekje. Dat van het hemdje tekent u met het stip pellijntje als onderkant, aat u dan bij het voorpand door trekt tot 26 en bij het rugpand tot 23 cm breedte. De zijlijnen lopen dan vanaf de taille ook daarheen. Vóór u de stof gaat knippen, controleert u toch even of de maten met die van uw dochtertje kloppen? In het voorpand stikt u middenvoor drie plooitjes, ieder met een *4cm stof- verbruik en ca 1 cm van elkaar. U sluit de zijnaden van het hemdje, zoomt de onderkant en werkt de bovenrand met een schuin biesje af, waarbij u desge wenst een kantje meenaait. Bij effen stof is het ook erg aardig om de punt jes met kleine borduurmotiefjes te versieren. Voor de 25 cm lange schou derbandjes neemt u lint. of als u ze wat steviger wilt hebben, maakt u ze van de stof. Bij de onderjurk worden na het slui ten van de zijnaden tot de taille de zij baantjes tussen vóór- en rugbaan ge zet. Van het broekje de pijp- en mid dennaden sluiten en het kruis volgens de stippellijntjes voeren. Langs de bovenkant maakt u een schuif waar door u elastiek haalt. De pijpjes werkt u op dezelfde manier af als de boven kant van hemdje en onderjurk. Nog even netjes strijken en dan.... zal de beloning zeker niet uitblijven! IA, wij zijn er nog altijd niet met het J schriftelijk debat. In de verte staat geduldig die afwas te wenken, en vele brieven, zowel pro als contra „man, pak aan!" hebben mij verzocht deze kwestie vooral warm te houden. Doen wij ook: de hele zaak suddert veelbe lovend op een klein pitje, en wat er straks zal opgedist worden, wanneer het deksel wordt gelicht, zal u hopelijk verbazen. Maar mag ik die vaten nog eenmaal op het aanrecht laten staan, en eerst een klein amendement afhandelen van een bescheiden briefschrijfster, die de zaak weer eens van haar kant belicht, namelijk die van „het personeel". Dat komt bij deze afwashi6tone trouwens aardig te pas. want de narigheid van overwerkte huisvrouwen schuilt voor een groot deel ook in het ontberen van goede en competente hulp. Die wordt schaars, is voor velen niet meer te betalen, vaak ook niet meer te huisvesten: wij gaan gezamenlijk, of wij willen of niet, het dienstbodenloze tijd vak tegemoet. En nu schrijft zo'n lief kind mij on omwonden: „Saskia. dat is niet onze schuld. De meisjes gsan veel liever in een winkel of iets dergelijks, omdat zij daar meer verdienen. Ik heb zelf drie jaar huishoudschool gehad en kan zelfstandig werken, maar meestal wor den de meisjes niet gewaardeerd naar wat ze presteren. Er zijn heus nog wel goede meisjes, maar als de mevrouwen eens begonnen met de meisjes te waar deren en menselijker te behandelen. Hoe vaak, ook bij jongelui, wordt er niet gesproken over „ons dienstmeisje" als gold dat iets minderwaardigs. Ook wij vormen toch een schakel in de maatschappij. Betere arbeidsvoorwaar den en goede lonen naar prestatie als de mevrouwen daar eens mee be gonnen dan zag ik de toekomst geenszins donker in". IA, daar zitten we: nu weer. Heeft J zij gelijk of ongelijk? Ligt de schuld ook voor een groot gedeelte bij de me vrouwen? Als die anders optraden, zou er dan méér ksns zijn op goed per soneel en minder kans op overwerkte huismoeders? Ik betwijfel het. want de zaak ligt zo eenvoudig niet als het lijkt. Het is een onbetwistbaar feit. dat de arbeidsvoor waarden voor huishoudelijk personeel nog stukken achteraan komen bij die voor andere werknemersgroepen. Een wettelijke regeling in dezen bestaat niet, en kan ook kwalijk gemaakt worden, omdat het dienstverband voor het grootste deel particulier geregeld wordt. Nog altijd neemt „Mevrouw" een meisje aan op mondelinge afspraak, die niet veel anders inhoudt dan een vast stelling van loon. arbeidstijd, vrije middag en vacantie, benevens opzeg termijn. Wat ter wereld zou men ook ènders regelen? Een huishouden is nu eenmaal geen bedrijf, waar men op een bepaald tijd stip met het werk begint, zoveel uur aan één stuk doorsabbelt. afgepast zo lang schaft or^ weer op klokslag te be ginnen tot er een fluit of een sirene geat en de jassen opgelucht worden aangeschoten. In een huishouding gaat alles plus minus, beginnen zowel als ophouden. Bovendien varieert het werk naar ge lang v?n de seizoenen de boer werkt óók niet met fluiten en vaste rustpauzen en heeft elke dag zijn speciale verrassingen, als daar zijn: onophmideliik gebel aan de deur. over gekookte melk met als gevolg een vuil gasstel, extra vuile lakens door een onverwachte logé, binnenhalen van enige lijnen wasgoed door een onver hoedse plensbui, strijkgoed en stop werk dat blijft liggen u kunt het vorder wel aanvullen. Nu heeft Christian Dior, evenals ver. scheidene van zijn collega's, ook een firma in de Verenigde Staten opgericht, waarvoor hij natuurlijk zelf de mo dellen ontwerpt. Voor publicatie van foto's van deze modellen gelden niet de beperkende bepalingen, welke op die van Parijs toegepast worden, n.l. dat deze niet eerder dan circa een maand Groentesoep met groene groenten: 250 gr. groene groenten (bijv. kool. boontjes, prei), selderijgroen, een eet lepel boter of margarine, 1 liter water, 30 gr. (2 eetlepels) rijst, (maizena of bloem), nootmuskaat, zout. De groenten schoonmaken, in stuk ken snijden en wassen. De stukjes in gesmolten boter of margarine fruiten, zonder ze donker te laten worden. De gewassen rijst, wat zout en het water toevoegen en de ingrediënten gaar koken in plm. 20 min. Het selderij- groen fijnsnijden, door de soep roeren (en deze op smaak afmaken met noot muskaat). De soep zonodig (wanneer het vulsel zakt) bijbinden met een papje van water en maïzena of bloem. Er zijn in Parijs modehuizen, welke zich speciaal toeleggen op het maken van kinderkleding. Hier ziet U de laatste nieuwtjes op dit gebied. Myran (3 jaar) droeg als jongste mannequin een pantalon in rose en wit. De andere afbeelding toont 'n jurkje, dat met Engels borduursel versierd is. ALLES GOED EN WEL, doch van overdrijving houden wij niet. Schiapa- relli vermoedelijk wel. Zij komt daarmede voor de dag in de hierbij af gebeelde mantel, welke een zak heeft, die van de kraag tot de heup loopt. Reeds eerder schreven wij over de abnormale grootte van dit mode-onder deel, doch toen betrof het het sportieve genre. Op dat gebied is iets bui tenissigs wel te tolereren. Enfin, ook hiervoor zullen wel gegadigden ge vonden worden ]\flEN LETTE tevens op de kraag, welke een bewijs temeer van haar aparte smaak verraadt. De mantel ■- zelf is gemaakt van zwarte wollen >i\ stof en gevoerd met teddy.bont. f f f Kleine nieuwigheden zagen eveneens r tijdens de grote shows het licht. Zo X/ heeft men bijv. zorg besteed aan de Sw ceintuur. De elastieken modellen handhaafden zich, doch kregen een, zoals bijgaande illustratie toont, slui- ting van vijf strikjes, welke naar verkiezing van stevig gedraaid koord VI' of doublé zijn. De bouffante komt, «l in een andere gedaante, opnieuw vV ten tonele. Jeanne Lanvin ontwierp 1% *Aj|IA Hra B| dit model in wit teddy. Het wordt ^B gesloten door een lange, fluwelen SB ^B strik en is practisch, omdat deze VnSnr* ^B bruikbaar kan worden gemaakt voor ^^B meerdere mantels. Over strikken ge- ^B sproken, de voorliefde voor dit attri- B ^B buut strekt zich bij de Frangaise zo. ver uit, dat niet alleen de hals hier- mee gesierd wordt, doch ook de voet, zij het in de vorm van garne. ring van het schoeisel. In verschil- a lende sleden van ons land ziet men niet zelden de lichtgekleurde zeem. ^B^B^^B leren handschoenen met gebreide ^B^B vingers. De wol is dan in afstekende xll^B kleur van het leder. Thans heef* x*. V^B Jacques Fath het aangedurfd handbe. schermers te lanceren, welke aan rug. en palmzijde van de hand in tint \^^B verschillen. Bovenkant lichtgeel, on- NA, derzijde zwart. Als attractie ontwierp hij manchetten in donkere kleur aan dit schoeisel. Inderdaad iets exciu. siefs. Zo ziet men telkenmale, dat er aandacht wordt besteed aan kleinig- heden, welke een toilet een ander aspect kunnen verlenen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6