Ook Apeldoornse snufjes op de R.A.I. Toch Europa Boekenweek geopend Overschot twintig millioen kilo geschonken kleding TEXTIELDIEFSTALLEN IN APELDOORN BERECHT Zaterdag 28 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Darde blad V ERLIESLIJ ST RODE KRUIS DEN HAAG. Het informatie- bureau van het Nederlandsche Roo- de Kruis heeft de 21e lijst van ge borgen en geïdentificeerde slacht offers watersnood uitgegeven, lui dende: Goedereede: Van der Veer, Lies, geb. 19.6.'40 te Goedereede. Laatste adres: Ooievaar 293. Oude Tonge: Van Otzel, Paulus J., geb. 10.1.'13; Nijsse, Cornells .Johannis, geb. 4.8.'41; Tuns, Pieternella G., geb. 21.1.'43, laatste adres: Capelle- weg 57. Stavenisse: Rottier, Johanna, geb. 0.11.'76 te Kortgene, weduwe van J. C. Leen- houts. laatste adres: Kerkstraat A 306; Heijboer, Louis Eliza, geb. 15.7.'12 te Stavenisse, echtgenoot van J. D. C. de Graaf, laatste adres Kerkstraat A 303; Dorst, Gerarda, geb. 28.8.'16 te Stavenisse, echtge note van P, J. Potappel, laatste adres: Kerkstraat A 312; Wielaard, Willem Martinus, geb. 22.2.'41 te Stavenisse, laatste adres: Kerk straat A 323a. Stellendam: Van Soest, Johannes, geb. 14.9.'49 te Stellendam, laatste adres: Wijk 2, no. 11; Van Soest, Dina Hester, geb. 6.12.'44 te Stellendam, laatste adres: Wijk 2, no. 11. Goudswaard: Ardon, Gerrit. geb. 10.2.'19 te Goudswaard, echtgenoot van Cor nelia Helena v. d. Berg. Laatste adres: Tiengemeten. Begraven op de alg. begraafplaats te Zuid- Beijerland; Ardon Dingeman, geb. 26.11.'21 te Goudswaard, echtge noot van Cornelia Petronella Kooy- man, laatste adres: Tiengemeten 3, begraven te H. I. Ambacht. Bovenstaande namen werden te voren gepubliceerd in 2e- en 3e lijst onder Tiengemeten. 1UA EEN LANGE tijd van wach ten is dan eindelijk het eerste teken van lente en nieuw leven gekomen. Niet alleen in de natuuv, waar de sneeuw plaats heeft moe ten maken voor een vriendelijker veelbelovend zonnetje, maar ook in de Europese politieke situatie. Er zijn er geweest, en dat waren heus niet slechts de dwarskijkers of alles-beter-weters, die Europa al van hun lijst met mogelijkheden hadden afgeschreven. Sinds Frank rijk duidelijk had laten uitkomen. dat 't aan een I federatie van Over de 1 nationale legers de voorkeur gaf grenzen j boven 'nsupra- nationaal ge zagsorgaan boven de legers, en daarmee het plan-Pléven zelf tor pedeerde. was daar niet eens een grote dosis pessimisme meer voor nodig. TOEN DAN OOK de ministers van Buitenlandse Zaken naar Rome reisden in het begin van deze week. was er niets dat op een doorbreken van een impasse wees. Zeker, cv was het Nederlandse plan voor een economische unie van de staten van het Schuman-blok, doch hieraan kende men niet veel levenskansen toe. Er waren wel welwillende woorden aan gewijd, doch hoe kon men verwachten, dat er enig enthousiasme voor een tol linie zou gevonden worden, daar waar men tekort schoot in het ver dedigen van de primaire eenheid tegenover het nog altijd dreigende gevaar van achter het ijzeren gor dijn? De meeste Europese staats lieden zullen dan ook met een be zwaard gemoed naar de eeuwige stad zijn getrokken. UET ZOU VAN een grenzenloos optimisme getuigen nu te ver klaren, dat alle donkere wolken boven dc Europese Defensie Ge meenschap zijn weggewaaid, liet moet slechts met ere vermeld wor den. dat na persoonlijke onderhan delingen. Bidault en Adenauer er toe kwamen het oorspronkelijke E. D. G.-verdrag aan hun parle menten aan te bevelen. De Euro pese eenheid bleek onder de ministers de Europese geschillen te boven tc gaan. De Franse aanvul lende protocollen, waarnaar heel Europa zat uit te kijken, bleven in portefeuille. De combinatie van legers, die generaal De Gaulle uit overtuiging of uit jacht naar een politiek succesje, had aanbevolen, zal voorlopig niet ter tafel ver schijnen. Allereerst zullen de par lementen het verdrag moeten be kijken en het is alleen maar te hopen, dat de leden hiervan zullen tonen tot een even breed gebaar in staat te zijn als de ministers. Een afwijzende houding zou of een neutraal onbewapend Duitsland oproepen en dus een uitnodiging betekenen voor 'n Europees Korea, óf een nationaal bewapend Duits land, dat door een gestimuleerd nationalisme de plaats die het in 1939 kwijt raakte, automatisch weer zou gaan opeisen. Geen van beide uitzichten zou voor Europa erg hoopgevend zijn. Het prijsgeven van de souvereiniteit, dat door sommi gen als laatste beletsel tegen dc D. G. wordt ingebracht, verzinkt hierbij volkomen in het niet. In werkelijkheid bezit im mers geen der Europese landen deze meer. De tijd dat men volledige nationale legers kon bezitten is na de tweede wereldoorlog voorbij. Wie dit niet inziet of weigert in te z:en, stelt Europa bloot aan een in ver deeldheid ten onder gaan. Mogen de Europese parlementen meer begrip voor de situatie tonen dan deze kortzichtigen. Vrij zijn, dat is: vrijwilligers willen zijn. De B.B. heeft U NU nodig. Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vacature W. G. G. Beerekamp): H. van Niel te Sneek. Aangenomen naar Noord-Bergum: C. Bogaard, vicaris te Luttelgeest. Bedankt voor Zandvoort: J. de Groot te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk (tweede maal): W. Baas te Bozum, die dit beroep ook aannam. Beroepen te Boskoop: A. Brouwer te Barneveld. GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Beroepen te Overschild: J. Meilof, candidaat te Axel. hem kunnen geven is die van herop voeding", meende de officier toen hij twee jaar gevangenisstraf vroeg, door te brengen in de bijzondere strafge vangenis voor jongelieden. De rechtbank deed in dit geval onmiddellijk uitspraak en veroordeel de verdachte conform het requisitoir. AMSTERDAM. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanavond aanwezig geweest in de stadsschouw burg te Amsterdam, waar de Ver eniging ter bevordering van de be langen des boekhandels en de com missie voor de collectieve propa ganda van het- Nederlandse boek de Boekenweek (28 Febr. tot 7 Maart openden. In verband met de nationale ramp was het traditionele feestelijke schrij- versbal. waarmede deze ieder jaar te rugkerende feestavond pleegt te wor den besloten, afgelast. De daardoor uitgespaarde kosten komen ten goede aar. het nationaal rampenfonds Onder de aanwezigen bevonden zich tal van hoge binnen- en buitenlandse hooggeplaatste personen. De minister van O. K. en W„ m: J. M L Th. Cals. sprak het openings woord. waarin hij de betekenis van pantomimes en cen-acters onderstreep te. de organisatoren van de Boeken week vrienden van hel boek en de mu zen r.oemde. en waarin hij de kort geleden overleden dichter Martinus Nijhoff herdacht. Hij besloot zijn rede met te verklaren, dat thans het uur der liefde voor de muzen en voor het boek geslagen heeft. Op het programma stonden dit keer vier een-acters geschreven op eenzelf de thema, nl. „Het briefgeheim", die met de eerste prijs waren bekroond. De eerste een-acter „De heldere wereld" was, naar na afloop werd medegedeeld, geschreven door Manual van Loggemde tweede getiteld „Twee is te weinig, drie is te veel", door Tone Brulin. Na de pauze volg de „Retour afzender" van Ed Hoornik en tot slot van W. F. Hermans „Het omgekeerde pension". Wedloop tegen het wassende water GOES. Op de nooddijk bij Rilland houdt men een wedloop tegen het was sende water. De ophoging van de dijk moet gelijke tred houden met de vloed, die nu elke dag hoger wordt. De deskundigen zien de situatie echter niet somber in. Achter de zeedijk ligt een zandzui ger, die Donderdag voor het eerst heeft proefgedraaid. De machine zal zeer binnenkort beginnen aan het op spuiten van de dijk. Het ligt in de be doeling de nooddijk die op sommige plaatsen nauwelijks een meter breed is ie verzwaren tot 3 meter boven A.P. en later zelfs tot 5 meter. Zover is het echter voorlopig nog niet. Het is eerst zaak, dat achter de dijk grond droog v-mt. Hier zullen dan draglines geplaatst worden om de ophoging te versnellen. Vijf hevels zullen het water uit de Reigersbergse polder lozen. De eerste hevels zijn reeds voor het ge bruik gereed. Donderdag werkten nog 800 militairen in Rilland. Vandaag zul len er 650 man, de vredesonderdelen van de genietroepen, worden terugge trokken. De 150 man. die tot het oor- Rilland. Op die datum zal alle miJi- logsdeel behoren, verlaten 7 Maart taire hulp zijn geëindigd. f Meningsverschillen over de bestemming VIT BINNEN- en buitenland kwam er een milde stroom van nieuwe en gedragen kleding ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Daarvan hebben alle evacué's hun deel gehad doch nu resteert er nog een hoeveelheid van bijna 20.000 ton. In overleg met de regering besloot het Nederlandsche Roode Kruis kle ding te schenken aan kerkelijke en charitatieve instellingen. Na dit be sluit kwamen bij het hoofdbestuur verzoeken binnen van deze instellin gen om kleding te mogen ontvangen, evenwel tot een totale hoeveelheid van 1.500.000 kilo. Er is dus nog een overschot van bijna 20.000 ton en deze hoeveelheid wordt nog steeds groter, want de stroom van schen kingen vloeit nog steeds. HET RODE KRUIS te Rotterdam welke afdeling hel leeuwenaan deel heeft gehad bij de verwer king en sortering) wenst dit over schot te verkopen en het daarvoor te ontvangen geld te besteden voor hulp in een .of andere vorm aan de geëvacueerden. Men is van mening dat men op deze wijze het dichtst de bedoeling van de schenkers be nadert. Het hoofdbestuur is echter van mening, dat de góederen ter beschik king van het Rode Kruis moeten blij ven. Men wil het eventueel ter be schikking stellen van het Internatio nale Pode Kruis .rinde slachtoffers van rampen in andere landen Ie kun nen helpen. Het convent van kerken te Rotter dam, waarin alle kerkgenootschappen zijn vertegenwoordigd en het Huma nistisch Verbond in Rotterdam heb ben naar aanleiding hiervan een ver klaring uitgegeven. Hierin wordt ge zegd, dat men zeer ongerust is over de berichten, dat het overschot van goederen ter beschikking gesteld zal worden van charitatieve en kerke lijke instellingen. Ook voor de ramp, aldus de verklaring, beschikten deze instellingen over enige gedragen kle ding ten behoeve van hun werk en de daarvoor aanwezige depóts zou den op bescheiden wijze uit de thans beschikbare goederen kunnen wor den aangevuld. Ruime beschikbaar stelling acht men echter niet verant woord. Men raadt alle aangesloten kerk- gemeen^chw-jn en instellingen aan, bij eventuele beschikbaarstelling slechts op zeer bsecheiden wijze van de eventuele mogelijkheid tot op neming van goederen gebruik te maken. Proces Azis zal op 25 Maart beginnen DJAKARTA. De zaak tegen Andi Azis zal 25 Maart door de krijgsraad in Djokja worden behandeld, aldus verneemt Aneta. Het proces zal enige dagen duren. Op 5 April 1950, begon de kapitein van de A.P.R.I.S., de Indonesische federale strijdkrachten, Abdul Andi Azis, met een aantal Indonesische manschappen een actie te Makassar. In een proclamatie zeide hij, namens de onder hem strijdende militairen, dat deze zich door de omstandigheden gedwongen hadden losgemaakt van het K.N.I.L.-verband en als vrije strijders zouden optrekken voor het behoud van de Negara Oost-Indonesië. Die omstan digheden waren, dat, ondanks uitdruk kelijke protesten, zonder voorafgaande goedkeuring van de Negara Oost- Indonesië besloten werd, een T.N.I.- legermacht naar Makassar te zenden. Abdul Aziz werd opdracht gegeven zich in Djakarta te komen verantwoor den. Hij weigerde aanvankelijk daar aan gevolg te geven. Een speciaal vliegtuig keerde op 13 April zonder hem naar Djakarta terug. In een radiorede kondigde Sukarno vervol gens gewapend optreden tegen de re bellerende troepen aan. Op 14 April besloot Aziz tenslotte toch naar Dja karta te gaan. Daar is hij reeds drie jaar gevangen. pEN SPROOKJE VAN CHROOM, STAAL EN MOOIE LAK. Dat is de indruk, welke men krijgt van de tentoonstelling in de R. A. I. te Amsterdam, waar een stroom van rijwielen, bromfietsen, motoren en scooters, in een overweldigende veelheid, is te zien, zodat men niet gauw is uitgekeken op al dat schoons op het gebied van de goedkope vervoermiddelen. Drie en vijftig merken motoren en veer tien merken scooters tonen de technische ontwikkeling van de stalen frames welke zo'n geweldige betekenis hebben gekregen. Ook Apel doorn is op deze tentoonstelling, welke welhaast een triomf van de bromfiets en scooters betekent, vertegenwoordigd. Verheugend is het dat thans ook een scooter op de markt wordt gebracht door de Apel doornse industrie en wel door de Apeldoornse fabriek De Sparta, die een 9S cc motorrijwiel heeft vervaardigd, in lage bouw, een vervoer middel dat. een mooi uiterlijk heeft in zacht-groene tint. De motor is een tweetact met twee versnellingen. Men heeft hier te doen met een éénpersoons scooter, waarvan de prijs niet ver boren de duizend gulden bedraagt, (links boven). Op de foto rechts bovenaan ziet men een Geier-motor, waarvan de firma Augusteyn en Gerritsen vier typen heeft uitgestald, in prijzen van veertienhonderd tot twee dui zend gulden. Mooi van uitvoering en in heel moderne constructie. Juncker komt met het nationale vervoermiddel bij uitstek, nl. de fiets, welke na lange tijd weer op de expositie aanwezig is, in allerlei mo dellen, klassieke en buitensporige. Onze foto links beneden laat u een groepje Juncker-r.jwielen zien Op de fiets rijden dagelijks enige millioenen Nederlanders hun vele kilometers. De fiets is nog altijd het allergoedkoopste vervoermiddel. Het is daarom een leuke gedach te geweest de trapfiets van 1884, uit de collectie van dc wielerdes- kundige George Hoogenkamp, in de R.A.I. te laten zien Minister Algera overtuigt zich foto midden onderaan) van dc betrouwbare „snelle", deugdelijke en eenvoudige hoedanigheden van dit vehikel. De bewindsman heeft de handen aan de trapper en het zadel En ten slotte kan men rechts onderaan een mooie proeve zien van de zoge naamde 49 cc tweetact Rubicon-Post scooter., uitgebracht door de Rubicon alhier en icelke 3 versnellingen,' half automatisch, heeft. Dit glanzende voertuig kan ook worden gemaakt in de 70 cc klasse. De pr{js bedraagt ongeveer duizend gulden. De Zutphense rechtbank heeft thans uitspraak gedaan in een aantal straf zaken tegen inwoners van Apeldoorn, die samen een inbrekersbende hadden gevormd en die in totaal meer dan twintig inbraken en diefstallen hebben gepleegd. Wegens heling werd L. ver oordeeld tot twaalf maanden gevange nisstraf riiet aftrek, waarvan zes maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. De officier had twaalf maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk geëist. L. was ge dagvaard wegens het bewaren, verber gen en verkopen van textielgoederen. die van diefstal afkomstig waren. Een jaar en drie maanden werd ge- eist tegen een andere L.t die had ge holpen toen de inbrekers via een gat in de grond het terrein van Uppel- schoten op kropen en daar oude meta len weghaalden. Hij kreeg twaalf mnd met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Eenzelfde straf kreeg de derde L., legen wie de officier een jaar en drie maanden had gevorderd. Volgens de dagvaarding was deze verdachte er bij, toen de inbraak in de textieldrukkerij Renova werd gepleegd, waar een hoe veelheid textielgoederen en wat geld werd ontvreemd. S. had geholpen bij de inbraak in een houten wagen op het marktplein, waar een doos met 13 kg rookworstjes werd weggehaald. Hij kreeg conform de eis twee jaar jeugdgevangenis. De in de dagvaardingen genoemde feiten vormden slechts een bloemlezing uit hetgeen de stukken omtrent de activi teit van de heren vermeldden. Er werd thans in deze serie nog een nieuwe zaak behandeld, namelijk tegen de jeugdige L., die ettelijke inbraken heeft gepleegd. „De enige kans die we

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4