fhpjeMw} ui Gelderse dekhengsten Centrale keuring te Eist Fantastisch goed en lekker meuivs Administratieve Kracht Oud-ijzer Oud-ijzer 1ste Apeldoornse Papiersorteerderij Zaterdag 28 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad (Van een speciale medewerker) Donderdag heeft de afdeling Gelderland van de „Vereniging tot bevor dering van de Landbouwtuigpaardfolckerij Nederland" (V.L.N.) te Eist haar centrale keuring gehouden van dekhengsten, zowel van het Gronings als van het Gelders type. Telkenjare voor de fokkers een gebeurtenis van de eerste orde komen daar. behalve de vele Geldersen, ook belangstel lenden uit verscheidene andere provincies. Ook nu weer waren er zeer vele bezoekers, ook uit andere delen van ons land. Geen wonder trouwens, want Gelderlands fokkerij is bekend en beroemd en wel vooral die van het paard van het ietwat lichtere, doch zeer fraaie en taaie Gelderse type. Welke fokkerij zich de laatste jaren in goed opgaande lijn beweegt. Het opmerkelijke in de warmbloedfokkerij is, dat de belangstelling voor het Gelders type steeds toeneemt, terwijl het Gronings type steeds meer een beetje naar het fraaiere Gelders type gaat overhellen. Dat heet dan het moderne Groningse type. Gelderse van D. v. Dam te Opheusden en A. Angelino te Ochten; de eerste vooral fraai van opzij gezien doch iets smal en teer, echter van beste afstam ming, terwijl zijn halfbroer Helmar (uit dezelfde moeder) goed fokt; de tweede nog zo goed van soort, mooi geheel, en fraaie verschijning. De eer ste was no. 1 in Utrecht met een A- premie, no. 2 kreeg daar een B-premie. Een 2de prov. bijdr. kreeg de vos Ordonnans. V. Hertog v. Gelre, gefokt in Nijkerk, eig. H. Rijke, dr te Barne- veld. een mooi geheel deze hengst. De vierjarigen vormden de beste groep met drie eersten. Bovenaan de heel mooie sterke bruine Nestor, zoon van de preferente Amburg uit de be kende kroonmerrie Jamaika, gefokt door B. W. Teunissen te Lakemond, eig. W. Breukink te Brummen, een hengst met zeer veel kwaliteit. Dan volgden de vos Novum, d. Hertog van Gelre uit de kroonmerrie Ilmara, ge fokt door G. J. v. Harten te Nijkerk, eig. de ass. Gem. Epe en G. J. Keur- horst te Beemte, ook een mooie hengst, zeer goed geheel en de fraaie zwarte Negus. V. Baronet, gefokt door W. Fokkerij in opgaande lijn Nu was het in Olst uiteraard zo. dat het Gelders type de boventoon voerde doch er was toch ook een heel aardig groepje hengsten van het Gronings type. Er waren hier de dieren uit de pro vincie, speciaal de driejarigen, die in het begin van deze maand reeds in Utrecht voor dekking goedgekeurd zijn. Daarnaast waren er de ouderen die voor dekking gekeurd moesten worden, terwijl uit alle de keuring voor de provinciale primering ge schiedde. In het algemeen was het zo dat van de verplicht te keuren dieren geen is afgekeurd, doch het zou geen zin heb ben deze alle op te noemen. We be palen ons daarom tot een overzicht over de premiekeuringen. Van het Gronings type waren er heel weinig dieren die op de Veluwe of langs de IJsel thuis behoren. Twee driejarigen werden bekroond: een le prov. bijdrage kreeg de bruine Gro ningse Otto, V. Grenadier, van gebr. Veltink te Laag-Keppel; en 2de was voor de witte Opaal, en jonge Landes- sohn. gefokt door G. M. v. d. Brink te Brummen, eig. wed. R. Verkerk te Ingen. Goede verschijning deze schim mel. Een 2de prov. bijdr. kreeg ook de 6-j. Groningse zwarte Luctor. V. Nico, van de Hengstenass. Brummen, een goed type met goede gangen. Het Gelders type was vooral bij de jongeren heel goed. Een zee- goed verschijnsel voor de fokkerij; de jeugd moet beter zijn dan de oudere gene raties. Dat bewijst dat er vooruitgang in zit. De driejarigen telden twee eersten; de bruine Olivier, V. Kurassier, een Utrechtse van de hengstenass. Tiel e.o. en de vosbles Oleander. V. Jotham, 'Areeluiieinvs Hoenderloo Voordrachtavond J. B. Oosterwelder. Voor de jongens en voor het personeel der Stichting Hoenderloo heeft de voordrachtskunstenaar J. B. Ooster welder uit Amsterdam een vertelavond gegeven. De jongens hebben in spanning ge luisterd naar het verhaal van het Lon- dense straatboefje, dat door een op offerende daad gelegenheid kreeg zich verder te ontwikkelen en later een der voornaamste industriëlen is ge worden. De heer Oosterwelder heeft er slag van, zijn jeugdig publiek te boeien en de figuren, waarover hij vertelt, te doen leven. Achter de fi guren die hij tekent, zien we ook tel kens de Amsterdamse straatjongens staan, voor wie hij als jeugdleider in een der Amsterdamse volksbuurten zo veel betekend heeft en nog bete kent. Het personeel werd vergast op een verslag van zijn belevenissen op de reis naar en tijdens het verblijf bij de troepen in Indonesië. Menig koste lijk avontuur, menige tragische erva ring werd door hem verteld op een wijze, die de aandacht voortdurend gespannen hield. De voorzitter der personeelsvereniging, de heer Goed hart, heeft de heer Oosterwelder wel kom geheten en hem ook na afloop dank gebracht voor zijn uitzonderlijke prestatie. Examen Bankwerkers. Op de Stichting Hoenderloo geschiedt de op leiding der pupillen tot bankwerker op leerovereenkomst met de Stichting Bedrijfsopleiding Metaal- en Electro- technische Industrie „Beeneter' te 's-Gravenhage. In de week van 5 tot 10 Januari hebben de eindexamen- candidaten onder controle van de examencommissie der Bemetel het werkstuk voor het eindexamen ge maakt, waarvan de uitslag nu is ont vangen. In totaal hebben aan dit lan delijke examen 475 jongens deelgeno men, waarvan 6 hun opleiding aan de Stichting Hoenderloo hebben ontvan gen. Van deze werden er 20 afgewe zen en moeten er 98 een herexamen afleggen. Het pleit voor de goede op leiding aan de Stichting Hoenderloo- dat alle 6 candidaten reeds bij de eer ste keer het diploma verwierven, nl. machinebankwerker A. Moes, eind cijfer 7; constructiebankwerken: A. J de Goede 7, J. Hordijk 6. A. C. van Winkelhof 7, bank- en plaatwerken H. H. Damen 7, J. L. Dingier 7. mfietsen ?27FEBRUARl t/m 8 MAART Geopend van 10-17 en 19.30-22 u. Zondag 1 Maart 12-18 en 19.30-22 di otorrij*'e Rakhorst te Veessen-Heerde, eig. W. van Manen te Terschuur en C. Hogen- doorn te Utrecht. Alle drie hengsten kunnen uitstekend marcheren. Twee tweeden: de vos Nassau, V. Graaf v. Wittenstein, eig. G. Floon e.a. te Lunteren en dr Amburg, zoon Nelson van gebr. Veltink te Laag- Keppel, terwijl derde werden de iets grotere Utrechtse vos Nobel van de Ass. Nijkerk en de vos Nectar, V. Graaf v. Wittenstein, gefokt door B. v. Niersen te Apeldoorn, eig. W. Breu kink te Brummen. Deze Nectar werd in verkeerde voedingstoestand voor gebracht; veel te vet, waardoor het type ernstig leed. De vijf- en zesjarigen waren wel goed maar toch niet helemaal als de vierjarigen. Twee eersten: de vos Markies v. Wittenstein. V. Baronet, van gebr. Ten Bosch te Driel en Wes tervoort en de goudvos Luitenant, V. Graaf v. W.. uit de kroonmerrie Dolo- nella van W. Litjens le Afferden, eig. wed. E. Fikse te Oldebroek. Deze Luitenant fokt blijkbaar goed. Drie tweeden: de mooie zwarte Murat, V. Intendant. Utrechtse van C. v. 't Klaphek te Putten, de zwarte Utrechtse Lansier, V. Voorman, van gebr. Grandia te Ophemert en de lief- soortige vlotte, haast iets meer hengst kunnende M. Brillant. voszoon van de preferente Diamant, f.e. erven Vrouwe H. E. bss v. SytzamaColenbrander te Brummen. Het was een prettige keuring en het weer is in Februari een hengstenkeu- ring nog nooit zo goed gezind geweest: het was praehtweer. i toegevoegoeiwit, kalk, PRODUCT VAN OE NOORO-HOUANOSE MARGARINEFABRIEKEN ZAANDIJK Door do zilverpapier varpakking heell hel licht gaan nade lige invloed op de Inhoud en blijven do vllemlnet behouden. Benoemingen aan de Muziekschool Tot lerares solozang aan de Stichting de Apeldoornse Muziekschool werd met ingang van 1 Maart 1953 benoemd mej. Francien van Leeuwen. Mej. Van Leeuwen studeerde solo zang aan het Amsterdamse conserva torium, alwaar zij haar diploma be haalde. Zij zong veel in kerkconcerten en 'trad herhaalde malen voor de ra dio op in liederenrecitals. Tevens is zij lerares solozang aan de Toonkunst Mu ziekschool te Amersfoort en aan de Stedelijke Muziekschool te Deventer. Tot leraar voor koperen blaasinstru menten werd per 1 Maart 1953 be noemd de heer C. Kalf te Arnhem. De heer Kalf bezit eveneens het di ploma van het Amsterdamse conserva torium en heeft een jarenlange erva ring als instructeur en dirigent van harmonie- en fanfare-orkesten. Hij Is le trombonist aan het Gelders Orkest en leraar aan de Sted. Muziekschool te Arnhem. Rampenfonds 1953 Verantwoording Administratie N. A. Crt.: 28 Februari: N.N Dir. en personeel Sport fond serfbad (2e afdracht 5 °/o salaris) PREDIKBEURTEN Vrije Evang. Gemeente, Roggestraat, 10 uur ds Joh. J. van Petegem; 19 uur ds Kammeyer, II.A., Zweedse Kapel, Arnhemseweg; 10 uur ds Kammeyer; 16.30 ds Van Petegem, H.A. Verb, op gave Loenen. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur ds G. J. van de Burgt, H.D. Nederland-Indonesië telefonisch Feest op Radio Kootwijk Het is vandaag precies 25 jaar ge leden, dat de telefoonverbinding Ne derlandIndonesië tot stand kwam, nadat enige jaren tevoren, nl. in 1923, reeds langs radio-telegrafische weg verbinding was verkregen. Een over winning van de techniek, welke voor een belangrijk deel te danken was aan wijlen dr N. Koomans, die medio Oc tober 1945 overleed. Nederland en Indonesië kwamen door deze verbinding weer een belang rijke schrede nader tot elkander en op velerlei gebied plukte men de vruch ten van dit technisch, aan Nederlands brein ontsproten succes. Op bescheiden wijze zal dit feit hedenavond gevierd worden in Hotel Radio-Kootwijk door personeel en ge nodigden. De tijdsomstandigheden laten uiteraard niet toe, grote feestelijk heden te organiseren, doch terecht was men van mening, dit zilveren gebeu ren niet geheel onopgemerkt te laten voorbij gaan. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor het candidaatsexa- men Psychologie de heer H. W. Assies uit Dordrecht, oud-leerling van het Gymnasium te Apeldoorn. Dc veemarkt. De Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland heeft de Apel- doorse veemarkt als geheel t.b.c.-vrije markt erkend. Dit succes heeft men te danken aan de ijverige veemarkt- commissie. A.s. Maandag vindt in Ho tel Terminus, Stationsstraat, een be langrijke vergadering plaats voor ver- krijging erkenning als withandelaar. STREEK IN 'T KORT KLARENBEEK. Pacelli 1 krijgt Zondag De Hoven op bezoek. De eer ste wedstrijd werd in Zutphen door De Hoven gewonnen, maar deze zullen 't waarschijnlijk Zondag moeilijker heb ben. Pacelli 2 gaat naar Beatrix 2, nummer 1 van de ranglijst. GRATIS ZWARTE GROND inlichtingen op het bouw werk bij de uitvoerder. Kantoorgebouw N.V. Frowijn en Co, Badhuisweg. Was- en Strijkinrichtlng ,De Nieuwe Morgenstond' JACHTLAAN 303 haalt Dinsdag wassen op Maandag wegens sterfgeval gesloten. Vek Mensensmokkel „Mensensmokkel" heeft de eeuwig durende strijd tussen politie en misda digers tot onderwerp, dus een thema dat niet bepaald nieuw is. Doch de wijze, waarop men het hier opdient, is in hoge mate aantrekkelijk. Het is de geschiedenis van een stelletje Ameri kaanse gangsters, die hun misdadige practijken uitoefenen met behulp van een vrouw, die gechanteerd wordt en dit moet aanvaarden omdat haar broer illegaal Amerika is binnen gekomen, hetgeen de gangsters bekend is. Die broer is een van de vele ontheemden, die clandestien de Ver. Staten worden binnengesmokkeld door de gangsters, die zich daarvoor goed laten betalen en er geen bezwaar in zien, in geval van nood hun slachtoffers te vermoor den. Op zeer spannende wijze is dit ver haal vex-filmd en hier en daar heeft de film een documentair tintje. Van da eerste tot de laatste meter blijft de aandacht gespannen .hetgeen mede te danken is aan het goede spel van Hor- vard Duft, Maria Toren en Georgette Brent. W.J. Klein Lankhorst overleden Op 73-jarige leeftijd is hedenmor gen te kwart over elf in zijn woning aan de Dcventerstraat overleden de heer W. J. Klein Lankhorst. Een belangrijke figuur, in het bij zonder op het gebied van de landbouw, is Apeldoorn hierdoor ontvallen. Hij was vele jaren bestuurslid van de Apeld. Coöp. Boerenleenbank en bestuurslid van de Geld. Mij. v. Land bouw afdeling Apeldoorn en tal van andere landbouworganisaties. Vóór de oorlog had hij vele jaren zitting in de gemeenteraad voor de toenmalige V. B. en was enige tijd wethouder. Maandag komen we op dit verschei den nader terug. Voor aw Bruidsfoto Reportage FOTO HOFMA DE BRUIDSFOTO SPECIALIST! Stationsstr. 46. tel. 5363, b.g.g. 6/70 busgerujki stand. (Opgave van 21 t/m 24 Febr. '53) Ondertrouwd: C. M. A. Verweijen 21 j. en A. Kuik 18 j.; H. Jonas 44 j. en H. Schuuring 42 j.; C. E. L. Sten der 20 j. en M. M. C. Hirsch 28 j.; A. G. Mensink 28 j. en J. P. A. v. d. Heijden 28 j.; K. L. Weigand 27 j. en H. M. Wilts 23 j. (Opgave van 25 tlm 27 Febr. '53) Geboren: Evert Hendrik, z. van A. H. Pieper en A. v. Ravenzwaaij; Jo hannes Hendrikus Jozef, z. van A. P. v. d. Leemkolk en J. H. Timmer. Ondertrouwd: A. v. d. Kamp 22 j. en J. H. Klopman 21 j.; J. A. C. Tie- messen 25 j. en G. de Vries 20 j.; A. Bamberger 56 j. en A. Vomberg 46 j.; H. C. Krist 24 j. en M. A. v. Leeu wen 26 j.; P. Schrcideur 26 j.,en N. Gühnen 27 j.; I-I. Kolk 23 j. en A. W. Stegeman 22 j.; R. de Graaf 25 j. en J. H. Meun 25 j.; J. Russchen 32 j. en B. Eikendal 28 j.; M. A. Jansen 23 j. en D. v. Renselaar 21 j.; J. W. Bossenbroek 25 j. en A. J. Bloemen dal 24 j.; J. F. Barends 29 j. en A. E. Koning 22 j.; G. W. Buitenhuis 22 j. en G. Bouw 19 j. Overleden: 'M. B. van Breda, wed. van G. J. Uiterweerd, 55 j.; A. Ger ritsen geh. met J. v. Voorst, 85 j., m.; G. H. Engel, weduwn. van G. Menke, 79 j.; H. van Voorst geh. met C. P. Knipscheer, 78 j., vr. Minerva The African Queen ,,The African Queen", het nieuwe hoofdnummer in Minerva, is een eigenaardige film, die evengoed „Liefdesidylle in de jungle" zou kun nen heten. Het is een film naar het gelijknamige boek van C. S. Forester, dat in de V.S. vele herdrukken be leefde en millioenen lezers had. Het gaat om een man, een vrouw en een boot, „The African Queen", die tij dens de eerste wereldoorlog vanuit Duits Oost-Afrika door de wildernis trokken. Een Canadees. Charlie, die met de boot een maildienst op een zame posten onderhoudt, komt ergens waar de Duitsers een negerdorp heb ben platgebrand en de enige die hij nog aantreft is een blanke vrouw, Ro- sie, de zuster van een zendeling. Vluchtend voor de Duitsers, die stel lig terug zullen komen, ondernemen Charlie en Rose een bijna onmogelijke tocht door de jungle. Het is vooral deze tocht de film is in kleuren die boeit. Men ziet een bonte wereld van leeuwen, krokodil len, beren, exotische fauna enz. enz. Dat het hele verhaal geforceerd is, doet aan de waarde, die de film als ontspanningsmogelijkheid heeft, niets af. Deze film boeit, vanaf het begin tot het einde. Centraal De Zwarte Hand De titel van deze film doelt op een bende in het Amerika van rondom de eeuwwisseling, waarvan de leden de mensen sommen gelds afpersen en als het niet goedschiks gaat dan maar kwaadschiks. Niemand kan iets uit richten tegen de troep misdadigers, die kwistig met hun embleem: De Zwarte hand, strooien en dood en verderf zaaien. Een zekere Johnny Columbo Gene Kelly uit Italië wiens vader ook door de bende wordt vermoord zweert wraak, in samenwerking met een lieftallig vrouwtje, Isabella, Teresa Celli en de detective Lo- relU Carol Naish Met nietson- ziende middelen gaan de partijen een duel aan dat tenslotte door Johnny wordt gewonnen, zodat de rust en welvaart weerkeert in de stad, terwijl twee bijzonder gelukkige mensen el kaar aan het slot omhelzen. Wie dat zijn moet u zelf maar ervaren, maar dat gebeurt pas nadat men adembe nemende scènes heeft meegemaakt. Het kinder- en familieprogramma van Centraal tenslotte vermeldt de Fox film De pelsjagers van Hudson's Bay. De verboden vrucht Een Franse film. Met Fernandel en Frangoise Arnoul. Dus een goede film, want, nietwaar, de Fransen kunnen een film maken en als zij dan de medewerking hebben van Fernandel en Frangoise Arnoul Inderdaad een goede rolprent, als men haar in de eerste plaats filmisch beziet. Een film ook, waartegen bezwaren kunnen worden aangevoerd, wanneer men haar in haar verhaal beoordeelt, naar Hollandse maatstaven. Wanneer men Franse maatstaven aanlegt wordt de zaak anders, al moet er, van Neder lands standpunt uit. ook bezwaar ge maakt worden tegen de moraal van het geval. Maar ja, de Franse zeden zijn anders dan de onze. En om tot die zeden door te dringen geeft „De ver boden vrucht" een zeer bijzondere ge legenheid. Want de Franse opvattingen met betrekking tot de huwelijksmoraal worden wel zeer duidelijk gedemon streerd. Naar onze smaak wat al le duidelijk. Maar filmisch We hebben 't al eens eerder op gemerkt, de Fransen staan, wat uit beeldingvermogen door de film be treft, bovenaan. Zij geven het leven, zoals 't is, zonder enige franje of ver doezeling. Dus de werkelijkheid en dan meestal de rauwe realiteit. Want het leven is in vele omstandigheden niet mooi. In „De verboden vrucht" komt dat sterk voor de dag. Wanneer dan boven dien kunstenaars als Fernandel en Frangoise Arnoul aan de uitbeelding meewerken, de hoofdfiguren zijn, spreekt de realiteit, hier de Franse dan, nog eens zo duidelijk. Alle medewerkenden in dit filmspel zijn uitnemend; de Fransen verstaan de kunst hun krachten uit te buiten, zoals zij de entourage weten te ge bruiken tot en met alle details. Zo ook in „De verboden vrucht". In deze film is Fernandel weer de artist van groot, zeer groot formaat. Die aan zijn uitbeelding tekening geeft tot in de kleinste bijzonderheden. Relief, zoals Fernandel dat kan. Onwillekeurig worden herinneringen opgeroepen aan zijn Don Camillo, de pastoor uit het Italiaanse dorp. Welke herinneringen er toe bijdragen om de grote kwaliteiten van deze film speler nog meer te onderscheiden en te bewonderen. Ditmaal treedt Fernandel op als dokter, meer nog als mens, in wie zich de gevolgen openbaren van een ver keerd gerichte riioederliefde. Waar mede de houding van de dokter in deze rolprent allerminst wordt goed gepraat, laat staan goedgekeurd. Er bestaat ook nog zoiets als per soonlijke verantwoordelijkheid. Maar afgezien daarvan, deze Franse film mag, filmisch bezien, gerekend wor den te behoren tot de beste Franse rolprenten, welke in de laatste tijd de aandacht gevraagd hebben op het witte doek. Fernandel is hierin een grote kun stenaar en Frangoise Arnoul niet min der een grote kunstenares, al is zij nu ook het exempel van een „cocotte". Een film, waarover veel gesproken zal worden. VAN GEERESTEIN's LUXE REISWAGENS brj voldoende deelname, op Woensdag 4 Maart naar AMSTERDAM Motoren en Rijwieltsntoon- stelling R. A. I. Vertrek 13.30 uur. Prijs 2.50 p. p. Kaarten vooraf aan ons kantoor Griftstraat 27, Telef. 3055. Door middelgroot INDUSTRIEEL BEDRIJF nabij Deventer wordt gezocht EEN ZELFSTANDIGE als CHEF voor de factureer-afdeling. De functionaris moet in staat zijnrleiding te geven, en om de binnenlandse correspondentie geheel zelfstandig te voeren. In de omgang met cliënten dient hy alle service te betonen. Uitvoerige sollicitaties (niet met ballpoint geschreven) met pasfoto worden ingewacht onder letter T 93 bureau Nwe Ap. Crt. Gevraagd halfwas schilder ook genegen andere werkzaamheden te verrichten. Aanmelden: Prins Bernharddal, Amersfoortseweg 33 Weel U, dat de prijzen van oud ijzer zijn VERHOOGD. Wij betalen voor alle soorten oud ijzer, hetzij blilt- afval, fietsenframe's, ijzer afkomstig van ma chine's, draad, gaas enz. de hoogste pryzen. Laat U niet bepraten, maar kom eerst met ons praten. Ook halen wij uw oud ijzer op. HET ADRES: S. GROENBERG ASSELSESTRAAT 249 TELEFOON 2605 IJzeropslagplaats Schotweg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3