Aardgaslevering blij ft netelig vraagstuk AUhe,HART ll ric Aangeboorde hoeveelheid groter dan men dacht W erkgelegenheidspoiitiek in Gelderland KLM Zatsrdag 28 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blsd Dezer dagen hebben we reeds melding gemaakt van het aanbod van „Energie voorziening'' inzake de levering van aardgas aan vijf grote gemeenten, waaronder Apeldoorn. Er komen thans iets positievere geluiden los, al staat Apeldoorn, op grond van de reeds gevoerde besprekingen, enigszins sceptisch ten aanzien van de optimistische klanken welke zelfs minister Zijlstra hierover laat horen. De minister is nl. van mening, dat reeds in het komende najaar met de levering van aardgas een aanvang kan worden gemaal;'. Prijs is belangrijke factor Volgens de minister is de hoeveelheid aardgas, die aangeboord kan worden, gioter dan men aanvankelijk meende en vandaar dat men de betrokken ge meenten een garantie van levering ge durende twintig jaren kan geven. In een lezing voor de Vereniging van handelaren te Groningen deelde de heer F. J. Paans, adviseur van het Twents Kolensyndicaat, onlangs mede, dat de vrees voor uitputting onnodig is. Hij vestigde er de aandacht op dat men in de Ver. Staten en Italië zeer ver is met de exploitatie van dit gas. De kwestie van de prijs is een com- mercieel-politieke affaire met de Ne derlandse Aardolie Maatschappij. Men wil een zg. Amerikaanse prijs (een paar cent per kb. meter), maar de N.A.M. wenst haar investeringen in :t geding te brengen en verlangt dus een aanzienlijk hogere prijs. Het belang van deze maatschappij bij de levering van laag-geprijsd aardgas zou zeer ge ring zijn. De minister heeft zich over de prijs van het te leveren aardgas niet willen uitlaten. Binnenkort zou hij hierover echter mededelingen in de Staten-Ge- neraal doen. Wel kon hij zeggen, dat de regering reeds voor het einde van - Sireekniemcs ir-~, Eerbeek De Landelijke Ruitersportvereni ging „De Veluwezoom" heeft in hotel Nijk haar jaarlijkse feestavond gehou den. Leden voerden het stuk „De Ol men hoeve" op. De heer E. C. v. Beek, secretaris van de Gelderse Federatie van Landelijke Ruiters, hield een pro- pagandaspeech en herdacht de omge komen ruiters in de getroffen gebie den. Kootwijk Sympathieke geste. De heer De Kool, correspondent van de N.A.Crt in Kootwijk, ontving van een meelevende dame een gift van f 20.voor de da mes wier huis te Lambalgen bij Rams- woude door brand werd verwoest. Zo als men zich zal herinneren verloren de dames (oud-Kootwijkenaren) plus de in hun woning ondergebrachte eva- cué's al hun bezittingen. Twello Nieuwe stemlijst. Enige leden van de vroegere Vrijzinnig-Democratische Bond hebben het voornemen bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met een eigen lijst van candidaten uit te komen. Reeds zijn enkele candidaten gepolst; deze hebben hun medewerking toegezegd. Voorst BURG. STAND GEMEENTE VOORST. Geboren: Hendrika C., d. van G. Buitenhuis en G. W. Weenink te Voorst; Angenieta D., d. van H. Diks en G. J. v. Niersen te Terwolde; Evert J., z. van J. Elfrink en H. Wil- tink te Voorst; Adriana, d. van B. de Bruin en E. H. J. Vlastuin te Voorst; Gerrit J.t z. van W. v. Vemde en D. Nijhof te Nijbroek; Johanna M. H., d. van A. G. Koers en H. M. T. Klunder te Wilp; Willem L., z. van M. Jacobs en M. H. Ordelman te Terwolde. Gehuwd: H. J. Eggink, 27 j., te Voorst en J. B. Roest, 27 j., te Voorst; T. Huiskamp. 34 j., te Voorst en H. J. Wesseldijk, 25 j.. te Voorst. Overleden: A. E. Leusink, 49 j., wed. van J. H. Hurenkamp; G. Beltman, 65 j-, wed. van G. J. Diks; W. Hiet- kamp, 83 j., wed. van J. Schuppert. Brammen Burgerlijke Stand van 19 t'm 25 Februari. Geboren; Jacob, z. van H. Gerritsen en G. van den Beid; Nico- lette, dochter van jhr J. E. F. Bosch ridder van Rosenthal en barones M. C. Mackay; Mathilda, d. van IC. H. Zeij- seink en C. Selder; Jacomina Janny, d. van M. B. Jansen en J. Schooldev- man; Hendrik, z. van T. Leeflang en H. C. Put; Sievert, z. van R. E. Ahlers en E. W. Creanen. Getrouwd: D. Rozendal en M. Schouten; G. J. Brester en G. F. Modderkolk; P. van der Bijl en M. L. Ernste. Overleden: F. Jimmink, echtgenoot van J. M Ruumpol, 73 j.: J. D. Clements, echt genote van W. van Dodewaard, 75 j.; E. A. Sloot, 38 j.; J. H. Wolters, weduwe van H. J. Nijenhuis, 92 j. 1952 met de Nederlandse Aardolie-Mij tot een principiële overeenstemming was gekomen en er toen nog slechts enkele zeer ondergeschikte punten waren te regelen. En Apeldoorn? Zoals we dezer dagen reeds mede deelden is het gemeentebestuur van Apeldoorn huiverig iets definitiefs over een en ander los te laten. Tot dus verre was een der grote moeilijkheden welke bij de a.s. levering van aardgas te voorschijn kwamen, de onzekerheid over de hoeveelheid, welke men jaar lijks zou krijgen. Die onzekerheid blijkt thans dus, gezien de verklaring van minister Zijlslra, voor een groot deel te zijn weggenomen. Zoals bekend heeft Apeldoorn jaarlijks ongeveer 14 millioen kubieke meter gas nodig en heeft, om dit productiecijfer te berei ken, belangrijke bedragen in de ge meentelijke gasfabriek geïnvesteerd. Geen wonder dus. dat men ook hier met grote belangstelling de verdere ontwikkeling afwacht, doch men zich wel zal wachten voor het nemen van overijlde besluiten. EEN OVERZICHT VAN HET gepro jecteerde aardgasnet in Noord- en Oost-Nederland. Dit nel is geschikt voor een afgifte van 200.000 kub. meter gas per dag. Voorlopig voor de duur van twintig jaar Onbekende stem tegen de Deense dienstplicht KOPENHAGEN. Honderden Deense soldaten, die zullen deelnemen aan legeroefeningen in Sjalland, hoorden zich bij het verlaten van de pont te Korsör via de luidsprekers van het station toeroepen: „Soldaten, protes teert tegen de diensttijd van achttien maanden, een jaar is genoeg, goede reis." Da politie is er nog niet in geslaagd de onbekende, die dit omriep, op te sporen. FEUILLETON door RENéE SHANN Spreek Zeeweringen op Walcheren Schade: 2l/2 millioen Vandaag komt het bestuur van de polder Walcheren in een spoedeisende buitengewone vergadering bijeen om te beslissen over een voorstel tot ver hoging van de machtiging tot kasgeld opneming van 154 millioen gulden. Daarnaast komt aan de orde een voorstel tot credietverlening voor her stel en verbetering van de zeedijk aan de zuidwatering. Het dagelijks bestuur deelt mede, dat de kosten van herstel der storm- vloedschade aan de zeeweringen ge raamd worden op 2.300.000 gulden. Daarin zijn niet begrepen de kosten voor verhoging van de dijken. INGEZONDEN MEDEDELING. Haarlems bioscoopconflict Geen begrip bij het gemeentebestuur HAARLEM. De directeur van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J. G. J. Bosman, heeft in Maarlem op een persconferentie de moeilijkheden be sproken, die gerezen zijn tussen het gemeentebestuur van Haarlem en de aldaar gevestigde bioscopen, in ver band met de niet aanvaarde verlaging van de vermakelijkheidsbelasting (nu 35 procent). De heer Bosman laakte de houding van het Haarlemse gemeente bestuur. Overwegen is de filmvoorstel lingen naar dc randgemeenten te ver plaatsen, alsmede op korte termijn de Haarlemse bioscopen te sluiten. De heer Bosman wilde evenwel niet, dat de indruk wordt gewekt, als zou de Bioscoopbond met „gebalde vuisten" tegenover de gemeente Haarlem staan. De mogelijkheden tot overleg blijven open. Van de zijde van de Bioscoop bond zal daar echter niet meer om worden gevraagd. Uit het standpunt van B. en W. van Haarlem spreekt de verouderde menta liteit van een groep, die niet openstaat voor de schoonheid en de sociale func tie van de film, aldus de directeur van •de 'Nederlandse Bioscoopbond. In een gemeente, die de oudste filmindustrie van Nederland binnen' haar grenzen heeft, wordt met één pennestreek rus tig het feit weggevaagd, dat met het maken van films vermogens gemoeid zijn en dat deskundigen op allerlei ter rein van uiteenlopende betekenis moe ten worden aangetrokken om de pro ductie, waaraan zeer grote risico's zijn verbonden, mogelijk te maken. De heer Bosman drong er op aan, dat deze kwestie met vaardigheid en reserve zal worden behandeld. Hij ont kende. dat de Haarlemse bioscoopdi recties op onbehoorlijke toon aan het gemeentebestuur hebben geadresseerd. Zaak-Finaly Arrestatie van vijf verdachten Droeve nasleep van bezetting BAYONNE. Aan vier katholieke priesters en een zakenman uit Bayonne is vrijheidsberoving ten laste gelegd, omdat zij geholpen zouden hebben bp het over de Spaanse grens smokkelen van Ge rald en Robert Finaly, twee jon gens, die een -stschool bezochten. Tot op heden is er niets definitiefs bekend, over de verblijfplaats van de twee jongens, die, na hun ver dwijning uit een kostschool te Bayonne, op 13 Februari via een smokkelaarspad over de grens zijn gevoerd. Het betreft hier twee Franse jon gens, wier ouders wegens hun Joodse afkomst door de Duitsers werden ver moord. De kinderen werden toen door een weduwe verborgen, die de jon gens R. K. deed opvoeden. Na de oor log hebben verre verwanten in Israël een eis gesteld tot het toewijzen van de voogdij aan hen. In eerste instan tie werd deze eis afgewezen, doch later is de eis ingewilligd. De weduwe, die rechtens de voogdij uitoefende, had de beide jongens op een R. K. kost school doen opvoeden. Ondanks de aanmaning van de bis schop van Bayonne om de jongens aan de nieuw-benoemde voogden over te geven, hebben de geestelijken hier niet aan gehoorzaamd. Beide jongens hadden categorisch geweigerd naar hun nieuwe voogden te vertrekken. Ambachtsscholen in Gelderland Gelderland zal binnen afzienbare tijd dertig ambachtsscholen tellen, nu de ambachtsschool te Lochem met September dit jaar gereed komt en de ambachtsschool te Wijchen in de loop van '53 of '54. Bovendien krijgt Arnhem er 'een R.K. ambachtsschool bij en Apeldoorn een Chr. ambachtsschool. Voor wat de Veluwe betreft zijn er reeds ambachtsscholen te Apeldoorn, Arnhem, Barneveld, Ede, Elburg, Epe, Harderwijk, Nijkerk en Wageningen. In de Achterhoek te Aalten, Borculo, Doesburg, Doetinchem, Eibergen, Lich tenvoorde, Ulft, Winterswijk, Zevenaar en Zutphen. In het rivierengebied te Culemborg, Druten, Huissen, Nijmegen, Tiel en Zaltbommel. Van de gewesten is Gelderland het best voorzien van ambachtsonderwijs en geen leerling (van de circa 8000) behoeft een grotere afstand af te leggen dan 8 km tussen huis en school. Twaalj millioen voor zg. 1 Maart-werken (Van onze correspondent). ARNHEM. In het kader van de werkgelegenheidspoiitiek zijn of wor den thans in Gelderland openbare werken uitgevoerd, waarmede een totaal bedrag van f 21.460.324.— is ge moeid. Daaronder is begrepen een be- Duitse schuldregeling Nederland weigert ondertekening DEN HAAG. In de pers is medege deeld, dat de als resultaat van de Londense conferentie tot stand geko men regeling inzake de Duitse voor oorlogse schulden, vandaag door de deelnemende landen zou worden ge tekend. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse regering of schoon met de grondslagen der rege ling geheel instemmende nog niet tot ondertekening zal overgaan, aange zien zij voorafgaande opheldering no pens enkele concrete punter, nood zakelijk acht. Zij koestert de hoop, dat een oplossing zal kunnen worden gevonden, welke het haar mogelijk zal maken binnenkort alsnog tot onder tekening over te gaan. EERVOL JUBILEUM ROTTERDAM. Een merkwaar dig jubileum vierde gistermiddag de 52-jarige A. G. Veth, die met een viskraam in de Nijverheids straat te Rotterdam staat. Hij ver richte nl. zijn tiende redding al daar. toen hij gekleed te water sprong om de achtjarige Hendrik Wessels, die zijn pet had willen grijpen maar daarbij in de Nassau- haven was gevallen, veilig naar de kant te brengen, hetgeen hem ge lukte. Een kranig redder. Roofmoord op weduwe AARDENBURG. Vermoedelijk in de nacht van Woensdag op Donderdag is te Eede, gemeente Aardenburg, nabij de Belgische grens een roofmoord ge pleegd op een alleenwonende weduwe. De 83-jarign A. Neulcn, weduwe van E. van den Bossche, werd dood op haar bed aangetroffen met een prop in de mond. Zij was op bed vastge bonden. liet hele huisje, een noodwo ning. was overhoop gehaald. Het parket van de officier van jus titie te Middelburg heeft het onder zoek naar de daders in handen. De .vermoorde weduwe was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijftig jaar te Eede woonachtig. Vermoed wordt, dat het de daders te doen is geweest om geld te krijgen, waarvan men ver onderstelde, dat het bij de weduwe aanwezig was. drag van twaalf millioen gulden voor de uitvoering van zogenaamde 1 Maart- werken. De regering verleent namelijk in streken waar bijzonder grote werk loosheid heerst, extra financiële mede werking aan bepaalde arbeidsinten sieve werken, mits voor 1 Maart a.s. daarmede begonnen is. Om de nog steeds stijgende werkloosheid in Gel derland binnen de perken te houden (eind December waren er in Gelder land ruim 21.000 werklozen tegen ruim 15.000 op 31 December 1951), maken enige leden van Gedeputeerde Staten een tournee langs vele Gelderse ge- meenlen om de mogelijkheid en wen selijkheid van vervroegde uitvoering van openbare werken te bespreken. Aalten, Winterswijk, Ede, Zutphen, Ermelo, Heerde en Epe zijn reeds be zocht. Volgens Gedeputeerde Staten laat het zich aanzien dat dit persoon lijk overleg zal leiden tot voorberei ding van een behoorlijk aantal plannen in het volgend winterseizoen' en in het voorjaar 1954. Resultaten van deze rondreis zijn o.m. de voorgenomen bouw van een ind.;-;trie-hal te Druten, de installatie van de commissie die dé plannen tot hoogwatervrijmaking van de buïtenpolder Het Munnikenland zal bestuderen. Opdracht is gegeven tot samenstelling van een definitief plan voor de indijking van deze polder en van de Gantelwaard. Binnenkort zul len eveneens opdrachten worden ver strekt tot het opmaken van een clan voor de detail-ontwatering van het gebied tussen Brummen en Voorst en V soortgelijke plannen voor het Oude Rijngebied en het gebied van de Dortherbeek. r n opdracht tot het ma ken van een detail-ontwateringsplan voor het polderdistrict Veluwe is reeds verstrekt. De voor het uitwerken van deze en andere plannen benodigde ge bieden tot een totaalbedrag van f 66.000.—, zijn van rijkswege ter be schikking gesteld. Verwacht mag wor den. dat voor de uitvoering van de werken te zijner tijd eveneens subsidie door het Rijk zal worden toegeicend. Auto dook in gracht AMSTERDAM. Met een kraanwa gen van de Amsterdamse brandweer is een auto uit de Herengracht op de kant gezet, nadat tevoren de bestuur der daaruit was bevrijd. Deze. de 50- jarige fabrikant P. B., kon tijdig een touw worden toegestoken, zodat hij zich juist boven water kon houden. Met hulp van enkele brandweerlie den kon hij zich kort daarop door het portier en via een passerende zolder schuit geheel in veiligheid brengen. De man was geheel overstuur en kon geen verklaring van het ongeval geven. In een der nabijgelegen kantoren is hij v/at op verhaal gebracht. Korte berichten - .J Uitgeweken. Een 56-jarige Oostber- lijnse veehouder en zijn vrouw zijn er in de nacht van Woensdag op Donder dag in geslaagd met drie voertuigen beladen met een suite-ameublement, een paard en zeventien koeien naar West-Berlijn uit te wijken. Overleden. Te Assen is overleden, de heer L. C. A. Franken, lid van het college van Gedeputeerde Stalen van Drenthe. De heer Franken heeft reeds in het jaar 1922 zijn intrede gedaan in het politieke leven van Assen, toen hij als raadslid werd gekozen door de S.D.A.P. Junkers weer in opbouw. Het West- Berlijnse blad Telegraaf meldt dat Russische genietroepen en Duitse ar beiders op het ogenblik dag en nacht bezig zijn om de vliegtuigfabriek van Junkers te Dessau weer op te bouwen. Volgens het blad zou de productie uiterlijk in de herfst weer moeten be ginnen. Protestantse stafopleiding voor ver pleegsters. In het diaconessenhuis te Utrecht is de protestantse slafopleiding voor verpleegsters geopend. Het initia tief tot deze opleiding is uitgegaan van de hervormde raad voor kerk en ziekenzorg. De verpleegsters die aan deze cur sus deelnemen, hebben alle een lei dinggevende positie in ziekenhuizen. Gedurende twee jaar komen de cur sisten 3 dagen per maand in het dia conessenhuis bijeen. Diploma's vakbekwaamheid. In het woonoord Schattenberg te Westerbork (Dr.) is aan 92 aldaar verblijvende Am bonezen het eerste diploma uitgereikt voor de vakken machinebankwerken, timmeren of landbouw. De cursussen voor vakbekwaamheid, die deze Am bonezen hebben gevolgd,' zijn ingesteld door het Commissariaat Ambonezen- zorg. Chr. Nederlandse Dagbladpers. Dezer dagen is opgericht de vereniging De Christelijke Nederlandse Dagbladpers, waartoe alle prot.-christelijke dagbla den in Nederland zijn toegetreden. Het bestuur is als volgt samengesteld: mi K. van Houten, voorzitter; J. Groe- newegen, secretaris; R. Boomgaardt, penningmeester. INGEZONDEN MEDEDELING. alen, .xlet overal In Nederland. ^SSSNNN „O, dat besef ik nu. Weer deed een snik haar lichaam schokken. ,.Hij is getrouwd, Barbara". „Dat weck ik". „Wéét je dat? „Ja, al enige tijd. Een paar maal stond ik op het punt, je dat te vertellen". „Had het maar gedaan!" „Ik hoopte dat het niet nodig zou zijn. Dat jullie van elkaar af zouden gaan zonder dat je er achter kwam". Ze liepen nu samen naar de bushalte, maar toen ze daar kwamen, deed Joan een slap terug. „Ik wil niet naar huis. Althans nu nog niet. Kunnen we niet ergens een kop koffie gaan drinken? Ik wil graag even wachten voor ik moeder en Heather ont moet". Barbara aarzelde. Joan wist nog niet, dat haar moe der naar Schotland was gegaan en misschien was het beter, niet te spreken over de ziekte van haai vader voor ze zich wat had hersteld. „Heb je ook wat te eten gehad?" „Neen, maar dat zou ik nu ook niet kunnen". „Nu, houd mij in elk geval dan gezelschap. Ook ik heb nog niets gehad cn heb een honger als een paard. Ik ken in de buurt hier een klein restaurant". Het was er stil. De eigenaar herkende Barbara en begroette haar met een stralende glimlach. „Is het al te laat om iets te eten te krijgen?" „Zeker niet, madame. Het is nooit te laat". Barbara gilmlachte tegen Joan, die haar naar een hoektafeltje volgde. „Stel je voor! Bijna overal is het om dit uur afge lopen!" Joan ging zitten en bekeek zichzelf angstig in de wandspiegel naast haar. „Ik zie er zo vreselijk uit", sprak ze zielig, uit haar handtasje 't poederkwastje grijpend, waarmee ze de sporen der pas gevallen tranen trachtte uit te wissen. „Och, weineen. En als 't wèl zo was, kwam het er toch niet op aan, want er is hier bijna niemand. Nu, wat zullen we eten?" Joan schudde het hoofd. „Heus, ik zou niet kunnen!" Barbara glimlachte. „Hoeveel meisjes hebben dat al niet gezegd!" Meteen bestelde ze 't een en ander bij de op hen toegeschoten kellner. Toen stond ze op. „Nu ga ik naar de flat telefoneren. Je loopt toch niet weg?" „Neen, ik blijf, ofschoon ik moeder nauwelijks onder de ogen durf komen". Toen Barbara terugkwam, vertelde ze Joan, dat ze haar moeder voorlopig niet zou zien. De eerste dagen althans n-et. „En dus behoeft ze nooit iets te weten van dit alles". „Waarom niet?" In 't kort vertelde Barbara wat er gebeurd was. 'oan zette grote ogen op en vergat in haar angst een ogenblik 't verdriet over Benny. „Je houdt toch niets voor me verborgen? Ik be doel, dat het nogal ernstig moet zijn als moeder zo maar ineens naar Schotland trekt?" En voortgaande kwam ze tot de dezelfde conclusie als Heather: „Moeder moet toch wel veel van pappie houden". „Natuurlijk". „Maar je zou het zo toch niet zeggen. In 't ge wone leven doen ze meer denken aan 't vechten van kat en hond". Barbara vroeg zich in stilte af, wat mevrouw Melrose wel zou zeggen als ze de opmerkingen van haar beide dochters, die tot zelfs in de bewoordin gen overeenstemden, had geboord. Voor de tweede maal op deze veelbewogen dag veranderde ze van onderwerp. „Vind je het hier geen aardige gelegenheid?" Flauwtjes lachend antwoordde Joan: „Ja, ik zou hier, als ik trek heb, nog wel eens willen komen". „Dat kan. Laat ons zeggen een dag in de volgende week". „Graag". Toen vroeg Joan, zich 't pas gebeurde weer voor de geest halend: „Hoe wist je, dat Benny getrouwd was?" Barbara deed haar het relaas van de ontmoeting op het feest van Dulcie James, van de scène op het balkon. Misschien zou dit verhaal Joan nog wat meer pijn doen, maar het zou haar ook nog af keriger van Benny Jackson maken. „Je moet me wel een erg mal kind hebben ge vonden", zei Joan bitter. „Och neen, maar ik wilde dat het niet gebeurd was". „Smaakt de vis goed, madame?" vroeg de naderbij gekomen restaurateur. „Uitstekend", antwoordde Barbara en Joan, ver getend. dat ze nog even tevoren ontkend had, trek te hebben, voegde er bij: „Erg lekker". Ik heb nog twee chocolade-soufflés, die madame altijd zo graag at". „Laat u die dan maar brengen", zei Barbara. „Ik houd van chocolade-soufflé", verzekerde Joan En daarop, met een blik op Barbara: „Lieve help. nu eet ik toch!" (Wordt vervolgd INGEZONDEN MEDEDELINGEN. EEN ^OVERALL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3