A KIJK Beroepskeuze-voorlichting, een taak van de dienst Arbeidsbemiddeling Maar herenmoet ik U Gewestelijk Arbeidsbureau Apeldoorn actief Minister Algera noemt kenmerken van bromfiets nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk. Ér3 Zaterdag 28 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Het zweetkamertje" waar men niet kan zakken(1 In het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Van der Houven van Oordtlaan in Apeldoorn bevindt zich een „zweetkamer tje". We zetten dit woord meteen maar tussen aanhalingstekens, want het is niet meer dan een beeldspraak, die eigenlijk niet verantwoord is. De mensen van de Afd. Beroepskeuzevoorlichting hebben niets weg van angstwekkende examinatoren. Ze vervullen een dienende functie. Wie hun „zweetkamertje" binnengaat, die laat niet alle hoop varen, maar hij doet, heel verstandig, het tegendeel. Hij laat zich testen in de hoop (en in het gerechtvaardigd vertrouwen), dat het resultaat van die test hem het kiezen van een geschikt beroep makkelijker zal maken. Ter ere van het 100.000ste geval! Het is soms héél moeilijk voor je zelf aan de weet te komen wat je nu eigenlijk wilt. Welk werk je zou lig gen. Soms ook heb je wel een ideaal, maar dan zijn er allemaal vage rede nen. die je in een andere richting dwingen. Een mens heeft maar weinig voor het zeggen. Zo kwam daar in Apeldoorn eens een ambitieuze jonge man aankloppen, wiens ideaal het was radiomonteur te worden. In dat be roep zat vlak na de oorlog, toen die jongeman van nu nog een broekje op de lagere school was, een ongekend perspectief. Iedereen moest zijn oude, weggestopte radio laten repareren. Nieuwe toestellen waren nog nauwe lijks te koop. De monteurs beleefden gouden tijden, die echter slechts en kele maanden duurden. Want toen volgde op de hausse, zoals dit zo vaak gaat, een diepe depressie in de twee dehands montage. Reparatie van een grondig versleten toestel kostte prac- tisch gesproken meer geld dan een nieuw toestel. En nieuwe toestellen gaan een hele tijd mee vooraleer er weer eens een nieuw lampje in moet VAN ..TOT.. ALCOHOLICI, epileptici en verslaaf den aan verdovende middelen die nen volgens de verkeerscommissie van de economische commissie van de Ver enigde Naties in het geheel geen rij bewijs te bezitten. Men ook van A tot Z-schrijver is van mening, dat bij het verlenen van alle rijbewij zen de aanvragers aan een medisch onderzoek onderworpen moeten wor den. De rivieren, welke van Port Darwin bereikbaar zijn, zijn vrijwel geheel krokodilvrij. De jacht op deze dieren zal niet meer lonend zijn, zo meent men. De jacht bracht jaarlijks twaalf duizend pond sterling op. In de staat Victoria (Australië) heersen struikbranden. Schapen komen om en kangoeroes, konijnen en vossen vluch ten voor de vlammen, vaak met ver schroeide vacht. In Schiedam heeft een tankwagen met acht ton vlstraan gladde sporen achtergelaten. De wagen bleek te lekken, zodat het glibberige goedje de situatie in tal van straten nogal gevaarlijk maakte. Talrijke auto's slipten, vele bromfietsers maak ten een lelijke val, terwijl één per soon zelfs zijn pols brak. De gemeente reiniging moest er ten slotte aan te pas komen om overal waar de wagen was geweest, zand te strooien, hetgeen overigens de gladheid slechts ten dele verhielp. De kantonrechter te Oost- brug heeft een los-werkman uit Groede veroordeeld tot een boete van vijf en twintig gulden of vijf en twin tig dagen hechtenis, omdat de man had geweigerd mede te werken aan het behoud van een bedreigde zeedijk. Aan de oproep had hij geen gehoor ge geven onder toevoeging van de woor den: Dat gaat mij niet aan. Ik heb nog niet genoeg land om onder mijn nagels mee te dragen. De man heeft 6pijt betuigd over dit ernstige op treden. Vijf mensen bij elkaar die samen vierhonderd jaar zijn, is iets dat mogelijk wel vaker voorkomt, maar dat drie broers en twee zusters ge middeld ieder tachtig jaar zijn, vormt wellicht een uitzondering. Het zijn de wed. Trijntje Kooistra geb. Broersma, oud zes en tachtig jaar te Murmer- woude, Harmen Broersma te Akker- woude, drie en tachtig jaar, Romke Broersma te Akkerwoude, tachtig jaar, Pieter Broersma te Akkerwoude, ze ven en zeventig jaar en Hiltje Blu- mersBroersma vier en zeventig jaar, eveneens teAkkerwoude. Allen zijn behalve enkele ouderdomsgebreken, nog in goede conditie. Meer broers of zusters waren er niet. 2eer erger lijk was het feit, dat zich vijftig jaar geleden in Wilnis voordeed. Toen werd nl. een jongetje van twaalf jaar door een ingezetene zoveel drank ge geven, dat geneeskundige en justitiële hulp terstond moest worden ingeroe pen. Het jongetje dat ook nog een zware sigaar had gerookt, werd in be wusteloze toestand bij zijn ouders ge tracht. worden gezet. In elk geval, onze jon geman met z'n ambitie voor de draad loze telefonie zou er weinig verstan dig aan doen zich uitsluitend te spe cialiseren in de reparatie van ont vangtoestellen. Er werd met hem gepraat en er werden wat proefjes met hem ge daan. En toen bleek, dat hij zich als het ware op zijn jeugdliefde had blindgestaard. Met zijn liefhebberij en zijn aanleg voor knutselen was in eer, ietwat gewijzigde richting evenveel moois te bereiken. Wat precies, dat hoeft hier nu niet uit de doeken te worden gedaan, want, en dat is nu juist het bijzonder-persóónlijke van ieder onderzoek naar beroepsgeschikt heid, zijn oplossing is niet de uwe. Ieder geval is anders, omdat ieder mens een onverwisselbare persoon lijkheid is. Deze grondwet van de ziel kunde wordt gerespecteerd door elk serieus bureau, dat zich met voorlich ting bij beroepskeuze bezig houdt. Het bestaansrecht van die bureau's is nog niet zo heel oud. In ons land is er pas voor het eerst sprake van geweest in 1906, toen de Haagse ar beidsbeurs „voorlichting" als een ne ventak van „arbeidsbemiddeling" ging beschouwen. In de loop der volgende jaren gingen allerlei particuliere en ook enkele gemeentelijke instanties zich met „voorlichting" bezig houden. Daarbij kwam de vraag naar voren, of hier het Rijk een taak had, ja dan neen. Zo verscheen in 1920 het rapport van de Commissie van Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling, waarin de beroepskeuzevoorlichting als specifie ke rijkstaak werd voorgesteld onder het motief, dat het een lacune in de sociale wetgeving zou zijn, indien de overheid het kind op een der gewich tigste ogenblikken van zijn leven, bij de overgang van algemeen voorberei dend onderwijs tot beroepsonderwijs of tot het beroep zelf, niet de drin gend noodzakelijke hulp bood. Enerzijds: particulier initiatief. Ja. maar, zo klonken toen andere stemmen, namelijk die van vele ouders: Handen af van onze kinderen, voorlichting is onze particuliere taak en kunnen wij die voorlichting zelf niet geven, dan willen wij daar onze eigen organisaties voor hebben. Ras werd toen het R.K. Centraal Zielkun dig Beroepskantoor opgericht, ver volgens de Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep en ten derde de neutrale of zo men wil humanistische Vereniging tot Bevor dering der Voorlichting bij Beroeps- IN HET ZWEETKAMERTJEvan het Arbeidsbureau in Apeldoorn behoeft niemand zich opgelaten te voelen. De test is geen examen Opening 31ste R.A.I. AMSTERDAM. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft in het RAI-gebouw de 31ste ten toonstelling van motorrijwielen, brom fietsen en rijwielen geopend. In zijn openingsrede memoreerde hij, dat het vaststellen van de status van een rijwiel met hulpmotor reeds zijn beslag zou hebben gekregen, in dien niet in de afgelopen maand de watersnood deze zaak vertraagd had. De minister vertelde vervolgens eni ge bijzonderheden over de regeling. Volgens dat ontwerp zullen onder rijwielen met hulpmotor worden ver staan motorrijtuigen, die volgens de minister voorzover hun bouw betreft, alle voor rijwielen normale eigen schappen bezitten, dan wel kennelijk zijn ingericht voor een invalide en zijn uitgerust met een verbrandingsmotor met een cylinderinhoud van maximum 50 cc, waarvan het merk en type door de minister in de Staatscourant bekend zijn gemaakt. De minister verklaarde, dat door hem bekend zal worden gemaakt wel- Procureur-generaal nam afscheid DEN HAAG. Onder grote belang stelling van de zijde van justitiële en rechterlijke autoriteiten, oud-leden van de Hoge Raad en oud-collega's, is in een plechtige zitting van de vol ledige hoge raad afscheid genomen van de procureur-generaal, mr J. W. Berger, die de dienst met pensioen verlaat. De minister van Justitie, mr Donker en de secretaris-generaal van diens departement, mr Tenkink, woonden deze afscheidszitting bij. ke de normale eigenschappen van een rijwiel zijn. Tot slot van zijn rede sprak de nister over de grote ontwikkeling van de techniek. „Ik hoop dat een andere zaak gelijke tred zal houden met deze ontwikkeling, nl. de toeneming der verkeersveiligheid, zo besloot hij. Tevoren had de voorzitter der ver eniging, de heer E. F. Eriksson een in leiding gehouden. (Deze konden wij reeds gisteren vermelden). A r m e huid, Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. Aardappelprijs hoger DEN HAAG. Gedurende de maand Maart gelden voor consumptieaardap pelen, maximum verkoopprijzen, welke 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die welke gedurende Februari 1953 golden. De maximum-consumptieprijs bedraagt dan 18.5 cent per kg klei-aardappelen en 16.5 cent per kg zandaardappelen. Voor April zijn deze prijzen 19 en 17 cent, voor Mei 19.5 en 17.5 cent en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. Na onenigheid met een mes doodgestoken BEILEN. De 23-jarige landbou wer N. de W. te Beilen, is door zijn 50-jarlge huurbaas, de landbouwer J. Th., met een mes doodgestoken. Bei den kwamen van een feestje en heb ben daarna onenigheid gekregen. De IV. was gehuwd. Th. is door de rijkspolitie gearresteerd en in bew ring gesteld. Minister Beyen afgereisd ROME. Reuter. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, is Vrijdagmiddag per vlieg tuig uit Rome naar Nederland ver trokken. Voor zijn vertrek had hij een bespreking van twintig minuten met premier De Gasperi. Het onderhoud ging over Europese samenwerking en in het bijzonder over de voorgestelde tolunie. keuze. In 1926 besloten deze drie ge lijkwaardige centrale verenigingen tot oprichting van een overkoepelend orgaan, hetwelk van belang was voor verzamelen en uitwisselen van beroepkundige gegevens om zodoende beter inzicht te krijgen in de moge lijkheden en moeilijkheden van het testen en adviseren. Anderzijds: overheidstaak. Bij de oprichting der Gewestelijke Arbeidsbureaus in 1940 was in prin cipe ook gedacht aan beroepskeuze voorlichting, maar omdat de bezetters alleen genoegen namen met een voor lichting, die de gemoederen warm maakte voor het werken in de Duitse oorlogsindustrie, moest het tot enige tijd na de oorlog duren vooraleer de Arbeidsbureau's zich met deze spe ciale taak konden gaan belasten. Eerst moest men zien, dat men de be schikking kreeg over een aantal be roepskeuze-adviseurs, die voor hun delicate taak berekend waren. Men ontwierp voor hen een cursus, met als hoofdvakken beroepenkunde, psycho logie en psychotechniek. Het resul taat was. dat eind '47 de afdeling .•beroepskeuzevoorlichting" kon gaan draaien; 62 gediplomeerde mannen en vrouwen zetten zich in de diverse Gewestelijke Arbeidsbureau's van ons land aan het werk. Met bekwaamheid en toewijding, dat kunnen wij u ver zekeren! En nu hebben zij, niet lang geleden, een feestelijk en voldaan ge voel over zich gehad, want zij hebben hun honderdduizendste geval van ad vies gediend. Het is mede ter ere van die honderdduizendste, dat wij in Apeldoorn eens zijn gaan praten met de heer C. W. van Dijk, die hier de voorlichting leidt. Welbewust plan Vier provincies bij evacuatie betrokken DEN HAAG. Men heeft bij de evacuatie uit de noodgebieden zich beperkt tot het onderbrengen van per sonen in de vier provincies Zeeland. Noord-Brabant. Zuid-Holland en Utrecht. Dit is bewust gebeurd. Men wilde ten eerste de evacué's zo dicht moge lijk bij huis, en ten tweede zoveel mo gelijk bij mensen van gelijke gods dienstige gezindte onderbrengen. Daarom is ook Utrecht in dit plan ingeschakeld. Men heeft bij deze re geling er mee rekening gehouden, dat het verblijf in de gastgemeente soms van lange duur zal moeten zijn. ri,yA Prins Bernhard opent de voorjaarsbeurs UTRECHT. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 17 Maart a.s., de nieuwe jaar beurshal aan de Croesselaan officeel in gebruik stellen. Deze hal zal de naam Bernhard Hal krijgen. Roofoverval te Tilburg TILBURG. De 76-jarige mevrouw Rijkers is in haar woning overvallen door twee onbekend gebleven mannen. De vrouw, die nog te bed lag, kreeg enige vuistslagen op het hoofd toege diend. De mannen stalen uit een kast een bedrag van f 2100. De 71-jarige echtgenoot was kort voor de overval naar de markt gegaan. De heer Rijkers had de achterdeur van de woning bij zijn vertrek niet afge sloten. In het water voor de watersnood GRONINGEN. Een leerling van de Rijks Middelb. Landbouwschool te Groningen sprong gistermorgen onder grote publieke belangstelling gekleed in het Verbindingskanaal en zwom naar de andere kant. Het betrof een weddenschap, waarmee hi5 in totaal f 27.50 kon verdienen De verdienste droeg hij spontaan aan het Nat. Rampenfonds af. Stemmen bij volmacht Regering overweegt opheffing DEN HAAG. Minister Beel heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering ernstig heeft overwogen, het stemmen bij vol macht geheel af te schaffen. Aanleiding hiertoe vormt de aan drang, welke bij de verkiezingen van bepaalde zijden op zieke en andere kiezers werd uitgeoefend om hun vol macht te verstrekken aan vertegen woordigers van de betrokken groe pering. Het op deze wijze werven van stem men acht de regering hoogst on gewenst. De regering heeft overwogen het stelsel van het stemmen bij volmacht geheel af te schaffen, dan wel dit terug te brengen tot een meer be scheiden omvang. Verkiezingen Sateu en Raden Minister Beel deelde in de Kamer mede, dat hij er veel voor voelt om de verkiezingen voor de Prov. Staten en die voor de gemeenteraden voor taan in hetzelfde jaar te houden. Dit zou inhouden, dat de dit jaar te kiezen gemeenteraden een jaar langer moe ten aanblijven. Wanneer de minister raad hiermede accoord gaat, komt er binnenkort hierover een wetsontwerp. De Stationsstraat bij de Korte Kanaalstraat ziet U hier in twee gedaanten. Eerst was de Stationsstraat een laan, toen wijlen de heer Midde- link er een hotel had. Het huis staat er nog steeds, al is 't wat an ders geworden, toen er nog een hekje en een tuintje stonden voor de Ambachtsschool. En nu! Maar laat dat alles nu eens niet de hoofdzaak zijn. Men bezie het oude plaatje en merke de auto op, waarschijnlijk een Ford. „Een hoestbui op wielen", zou men tegenwoordig zeggen. Zie ze deftig zitten, rechtop, de dames en voor hen, de m'nheer-aan-het-stuur. En dan die motorkap. Dat is toch wel veranderd! WAT IS DAT VERANDERD Goederen naar het buitenland DEN HAAG. Op korte termijn zullen thans zeer grote hoeveelheden van de goederen, die werden ingeza meld voor de slachtoffers van de wa tersnood, worden verstuurd voor die vluchtelingen en anderen in het bui tenland, die deze goederen eveneens hard nodig hebben, zo verneemt het A.N.P. van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. Reeds deze week hoopt het Rode Kruis over te gaan tot verzending van enkele duizenden tonnen. Deze verzending, die via Rode-Kruiskanalen geschiedt met medewerking van andere organi saties, is het gevolg van reeds eerder gelegde contacten. Naar welke landen de goederen zul len worden verzonden, is nog niet bekend. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2