NIEUWE APELDOORNSE COURANT SJ Diefstallen kwamen in rampgebied vrijwel niet voor Vijf en vijftig duizend woningen voor 1953 Gelders Dagblad Dank zij' medewerking van burgerij zelf," zegt kolonel Gerritsen Voortvluchtige boekhouder meldt zich bij de politie ZO ZIET AMERIKA ONS OVERSTROOMDE GEBIED Een offerte WAT ZEGT DE BILT? Zaterdag 28 Februari 1953 50e Jaargang No. 16307 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal' het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. c. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen) Giro 1418 Goed werk van Rijkspolitie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Kolonel J. Gerritsen In Den Haag, gewestelijk co'mmandant van de Rijkspolitie voor de province Zuid.Holland en Zeeland deelde ons mede, dat er in het rampgebied zo weinig diefstallen en dan nog van zo geringe betekenis zijn voorgekomen, dat dit onaangename aspect van elke rampgebeurtenis dit keer volkomen verwaarloosd kan worden. In een gesprek, dat wij met de kolonel hadden, meenden we deze gelukkige omstandigheid te moeten danken aan de paraatheid, die het corps Rijkspolitie bij deze ramp getoond heeft te bezitten. Reeds in de eerste dagen kon men in verlaten dorpen en steden in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden uitgebreide en actieve grcepen rijkspolitie gebivak keerd vinden. Een verlaten bovenverdieping, van een openbaar gebouw, midden in het water, zonder drinkwater, gas- of electriciteitsaansluiting, hadden ze betrokken. Een flets petroleumkacheltje verspreidde maar een schaarse warmte in de vochtig-kille ruimte, waarvan een hoek met harde strozakken tot slaapplaats was ingericht. Totaal 1800 a 1900 man in het geweer Uit alle delen van het land waren de versterkingen van de plaatselijke eenheden aangetrokken. Uit Limburg en uit Groningen, uit Noord-Holland en uit Friesland en Drente hebben we de mannen gesproken. Kolonel Ger ritsen vertelde ons, dat er organisatie in deze spreiding gezeten heeft. In Rotterdam, Den Haag, Leiden. Bergen op Zoom en later 's-Hertogenbosch, werden detachementen van vijf en twintig man in reserve gehouden. Eén telefoontje uit een hulpbehoe vend^) stad of dorp was voldoende om de vereiste aanvulling binnen weinige uren naar de plaatsen te dirigeren. Gelijktijdig vond dan natuurlijk weer aanvulling plaats van de reserve- groepen in de genoemde steden. Dit systeem heeft prachtig gewerkt. To taal 1800 a 1900 man Rijkspolitie kon den hierdoor zonder grote schokken in het geweer komen. „Heeft dit geen moeilijkheden gegeven in de streken, waaruit deze Ruim 66 millioen DEN HAAG. In het Nationale Ram penfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van ruim 66 millioen gulden. De stand was 65.400.000 gulden. Spoedvergadering van Kominform ANKARA. Volgens kringen, die goed op de hoogte zijn van de gang van zaken in de Oosteuropese volksde mocratieën is een spoedvergadering van de Kominform uitgeschreven ter bestudering van de toestand die ont slaan is door het vriendschapsverdrag tussen Turkije,. Griekenland en Zuid- Slavië. Bidault bij de Gasperi Plan voor Mont Blanc tunnel besproken ROME. Georges Bidault en Alcide de Gasperi zijn overeengekomen, dat men met een tunnel door de Mont Blanc zal moeten beginnen zodra het plan door de Franse en Italiaanse volksvertegenwoordigingen zal zijn goedgekeurd. De kosten van uitvoering zullen 70.224.000 gulden bedragen. Een gedeelte van de kosten zal door Zwit serland, dat ook groot belang bij het graven van de tunnel heeft, worden betaald. De tunnel zal worden aangelegd dwars door het massieve graniet gesteente van de Mont Blanc. Zij zal een doorsnede van acht meter hebben en twee-richtingenverkeer krijgen. Men schat, dat de bouw er van vier jaar zal vergen. Dienst op Djakarta wordt beperkt DJAKARTA. Op het vliegveld Kcmajoran arriveerde gisteren dr A. Plcsman, directeur-generaal van de K.L.M. Hij zal in Djakarta besprekin gen voeren over de luchtlijn Neder land—Indonesië. In plaats van iedere dag, zal, naar men verwacht, met ingang van Maart, deze lijn slechts vijfmaal per week ge vlogen worden. Een en ander ge schiedt in verband met het verminder de vervoer op deze lijn. reserves geput waren", hebben we gevraagd. ..Wel even", antwoordde kolonel Gerritsen, „maar dank zij de vrijwil lige reserve-politie konden deze moei lijkheden worden opgevangen. En weet u wat zo prettig hierbij was: zeer vele van deze vrijwilligers wei gerden de geldelijke vergoeding, die hun rechtens toekwam. Men stortte deze gelden in het Rampenfonds, een gebaar, dat bijzonder gewaardeerd werd". Bescheidenheid. Mogen wij overtuigd zijn, dat dank zij dit alles het aantal diefstallen zo laag misschien gebleven is. kolonel Gerritsen meende, dat de grote mede werking van de burgerij hier debet aan is. „De bevolking zelf was onge looflijk fel op mogelijke diefstal, en verleende dus de politie de grootst mogelijke medewerking", zei hij. Wij geloven, dat hier een al te grote be scheidenheid van de kolonel om de hoek komt kijken. Denken we immers maar even aan het voorval in het' vol komen verlaten Numansdorp, waar de Rijkspolitie op zeker ogenblik een man bij de kraag greep, die een wo ning uitkwam en toen ontdekte, dat het de bewoner zelf was. Legio keren is dit gebeurd in alle plaatsen van het overstromingsgebied. Deze Numans- dorper heeft de Rijkspolitiemannen hun strenge optreden niet kwalijk ge nomen. Hij vond het zelfs wel prettig zei hij. Want nu wist hij tenminste, dat z'n spullen goed bewaakt werden En zo dacht iedereen er over, die met de sli-enge waakzaamheid van dit corps kennismaakte. „Ja, ja:", zo be sloot de kolonel dit gesprek. „De Hol landse militair en politieman willen nog wel eens graag kankeren, maar voor de zoveelste keer is gebleken, dat men in geval van nood op hen rekenen kan. Prettig te ervaren, dat de burgerij haar werk zo bijzonder gewaardeerd heeft, er zelfs enthou siast over geweest is". Huren van diverse arbeidershuizen na 1950 gebouwd, worden niet verhoogd Behoudens volkomen onvoorziene omstandigheden, mag voor 1953 de aanbouw van tenminste v(jf en vijftig duizend woningen worden verwacht. Zo deelt de minister van Wederopbouw cn Volkshuisvesting in de memorie van antwoord mede op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer. De memorie is opgesteld zonder rekening te houden met de gewijzigde economische omstandigheden tengevolge van de stormvloed van 31 Januari tot 2 Februari. Het is mogelijk, dat wegens deze omstandigheden besluiten moeten worden genomen, welke op bepaalde punten tot koers verandering dwingen in het in uitzicht gestelde beleid. Compensatiemaatregelen Het ligt in de bedoeling dat in dit jaar goedkeuring wordt verleend voor de bouw van negentienhonderd lo kalen voor lager onderwijs en negen tig gymnastieklokalen. Voor de bouw van kleuterscholen bestaat thans geen stop. Honderdzeventig lokalen voor dit onderwijs komen in aanmerking voor goedkeuring. De gang van zaken bij de woningbouw is in de afgelopen ja ren voor een groot gedeelte door de sociale en economische omstandig heden gedetermineerd. De minister is van mening, dat ook in de toekomst deze omstandigheden van grote invloed zullen zijn op de feitelijke voorzienin gen in de woonbehoefte. De minister die veel aandacht in HUURVERHOGING de memorie be- steedt aan het vraagstuk huurverho ging, is van oordeel, dat een verhoging van de woninghuren niet kan worden tot stand gebracht zonder compensatie maatregelen. De regering is zich daar bij zeer wel bewust, dat het treffen van een regeling, welke alle wensen bevredigt, uiterst moeilijk, zo niet on mogelijk zal zijn. Dit zal haar echter zeker niet in de verleiding brengen om het vraagstuk der huurverhoging niet met spoed tot een nadere oplossing te brengen. De minister ziet het verband tussen het vraagstuk der hu ren en dat der lonen aldus, dat aller eerst de noodzaak van een herziening van de huren moet zijn gebleken. Daarna komt dan de vraag of en in hoeverre er maatregelen nodig zijn om de huurders geheel of ten dele te gemoet te komen in de lastenvermeer- dering, welke het gevolg is van de noodzakelijk gebleken huurverhoging. De minister is voorts van mening, COMPENSATIE dat de huren van diverse woningen, die na 1950 zijn ge bouwd, voor verschillende arbeiders te hoog zijn. Bij de voorgenomen al gemene huurverhoging, die met com pensatie gepaard zal moeten gaan, zul len de huren van bedoeld? woningen, voor zover zij thans reeds boven Let nieuwe huurpeil liggen, niet worden verhoogd, terwijl de in deze woningen levende arbeiders de compensatie wèl zullen ontvangen. Op deze wijze zal aan de geschetste moeilijkheid bij de komende huurverhoging tegemoet kun nen worden gekomen. Achttien duizend gulden opgemaakt HILVERSUM. Na 'n moeizame zwerf tocht is de 29-jarige boekhouder P. B. uit Bussum, die door frauduleuze han delingen een Hilversumse rijwielfa- briek voor f 18.000 had opgelicht en reeds geruime tijd spoorloos was, in Nieuweschans aan de Duits-Neder landse grens aangehouden. Uit de verklaringen, die de man thans heeft afgelegd, blijkt, dat hij op 8 November jl. per trein naar Brus sel is gereisd en vandaar naar Parijs en Marseille, waar hij de bloemetjes behoorlijk buiten zette. Van de f 18.000 was toen reeds vrijwel niets over. In Marseille kreeg B. een baantje als burgeremployé bij het Vreemdelingen legioen. Volgens zijn verklaringen raakte hij hier zijn laatste bezittingen kwijt. In het begin van deze maand trok B. met een militair transport mee naar de Franse zone in Duitsland. Hij reisde door naar Noord-Duits- land, grote afstanden te voet afleg gend, waar hij oude vrienden B. is in dienst geweest bij de Waffen-BS wilde bezoeken. Deze vrienden bleken echter onvindbaar. Ten einde raad meldde B. zich in een klein Duits plaatsje bij de politie. Deze zond hem door naar een grotere plaats, daar men geen ruimte voor hem had. Na nogmaals grote afstanden te voet te hebben afgelegd, bereikte de voort- Reeds thans zijn op het driejarig woningbouwprogram 2000 woningen per jaar uitgetrokken voor krot-oprui ming. Het ligt in het voornemen, dit aantal voor de volgende drie jaren enigszins te verhogen. |N HET BUITENLAND heeft men veelal een merkwaardige indruk gekregen van de ramp, die ons heeft getroffen. Mede door deze ver keerde indruk zijn sommige orders voor onze export in gevaar ge bracht. Zoals de heer Hasselman, de Nederlandse Handelscommis saris in New York, het uitdrukte: „Wij moeten er voor oppassen dat men in Amerika de indruk krijgt, dat Nederland zo getroffen is, dat het vooralsnog als toeristencentrum is uitgeschakeld en niet in staat is lopende handelscontracten na te komen". Toch wordt deze indruk gewekt door de voorlichting die er in de Amerikaanse pers verschijnt. Bijgaand kaartje troffen wij aan in de Amerikaanse pers. Op deze Amerikaanse kaart is het gedeelte dat wit is, bedoeld als het gebied, dat overstroomd is! Volgens Ame rikaanse bronnen zou Nederland dus onder water staan van Drente tot Limburg en van Noord-Holland tot Zeeland. Bijna al onze grote steden zou den onder water staan: Amster dam, Haarlem, Den Haag, Leiden. Rotterdam, Delft, Utrecht, Arnhem. Nijmegen, Apeldoorn etc.! Voor ons Nederlanders is het le vens opmerkelijk, welk een geogra fische voorstelling men in Amerika van ons land geeft. Zo heeft men bijv. de gehele Zuiderzee tot land verklaard, vermoedelijk onder indruk van de afsluitdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt als Walcheren beschouwd en Urk heeft men maar in Noord-Holland gelegd. Om Schouwen had men een cirkel getekend, met in de tekst de op merking, dat hier 70.000 mensen waren ingesloten. Overigens zouden wij ook niet graag willen beweren, dat Neder landers een betere kijk op Amerika hebben dan de Amrikanen op Ne derland. Als wij u zouden zeggen dat deze kaart bijv. in de Baltimore Sun was gepubliceerd, zou u dan onmiddellijk kunnen zeggen, waar Baltimore lag? Toch heeft deze sl ad bijna een millioen inwoners en daar komt Urk nooit aan toe. vluchtige ten slotte de Duits-Neder landse grens, waar hij aan de Neder landse marechaussee werd overgedra gen. De man heeft in Hilversum een vol ledige bekentenis afgelegd en is ter beschikking gesteld van de officier van Justitie. Bureauchef miste z'n portefeuille met f 3000.- AMSTERDAM. Een Amsterdams bureauchef werd gisteren het slacht offer van de oplichterstruc met het telefoonboek. Hij kreeg bezoek van een man, die hem verzocht even een adres te mogen naslaan in het telefoonboek. De man was zeker niet verdacht lang bezig bedankte en vertrok. Een kwartier na 's mans vertrek, miste de bureauchef plotseling zijn portefeuille. Er was een bedrag van bijna f 3000 in. Hij was het slachtoffer van een geraffineerde gauwdief geworden. In Korea gevallen DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 Februari jl. in Korea is ge sneuveld, de korporaal der eerste klasse C. K. van den Anker, leger- nummer 270829057, gehuwd en woonachtig te Amsterdam. Hij was 23 jaar oud. DE MARKT VAN Z1ERIKZEE ver toont het beeld van een openlucht- werkplaats. De uit het water ge haalde landbouwwerktuigen onder gaan hier een voorlopige -revisie HET DIRECTORAAT-GENERAAL voor de energievoorziening in Den Haag heef* vijf gemeenten Zwolle, Deventer, Apeldoorn, Zut- phen en Leeuwarden een aard gasofferte gemaakt. Er schijnt een ontwerp-contract te zijn, dat de levering van aardgas aan deze steden voor de duur van twintig jaar garandeert, van zoveel aardgas als de betrokken gemeenten thans voor de distributie nodig hebben en om jaarlijks een stijging van 5 van het gasverbruik op te kun nen vangen. De nevelen wijken dus. Enkele jaren achtereen zijn de gemeente besturen via allerlei vage bespre kingen aan het lijntje gehouden. Telkens wisselde het decor op het departement. Nu is er dus eindelijk een enigszins positief klinkend aan bod. Maar dit betekent niet, dat de gemeentebesturen nu maar behoe ven toe te happen. Er staan nog zo veel vraagtekens achter de aardgas voorziening, dat er eerst behoorlijk gepraat moet worden. Voor de ge meenten staan hier grote belangen op het spel. Om maar in eigen huis te blijven, Apeldoorn heeft in de loop der jaren een kapitaal gasbe drijf opgebouwd, waarin voor grote bedragen is geïnvesteerd. Dit nutsbedrijf heeft in 1951 f 215.991 90 winst gemaakt. Het is één van de kurken, waarop de gemeentelijke huishouding drijft. Dat een openbaar nutsbedrijf geen winst mag maken, is een dooi de omstandigheden overrompeld standpunt. Men kan de winst van een nutsbedrijf op de begroting eigenlijk zien als een inkomsten bron, welke in de plaats is gekomen van een stuk belastinggebied, dat verloren is gegaan. De gemeentebesturen mogen ver langen, dat bij een regeling van de aardgaskwestie de positie van een eigen economisch gezond gasbe drijf niet wordt aangetast. Daarom is het bijzonder verstan dig om met omliggende gemeenten aan één tafel te gaan zitten. Apel doorn. Deventer en Zutphen heb ben al eerder overleg gepleegd. De drie gemeenten zijn bovendien aan gesloten bij een orgaan, dat in het Noordoosten van het land is ge sticht onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in Over ijssel en waarin diverse gemeenten zich hebben verenigd. Minister Algera, die zich nu persoonlijk met de kwestie-aardgas gaat bezig houden, zal, naar men mag hopen, de vitale belangen van de gemeen ten niet uit het oog verliezen. Mooie weer houdt aan DE BILT, 28 Febr. '53. Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige en zonnige weer van de laatste paar dagen hebben we te dan ken aan een krachtig gebied van hoge luchtdruk. In het hogedrukge- bied was het overal rustig weer, waarbij 's nachts veelal mist ontstond, die in de loop van de ochtend onder invloed van de verwarmende zonne stralen weer oploste. De dagelijkse temperatuurschommeling was groot. Op vele plaatsen daalde het kwik 's nachts tot even beneden het vries punt, terwijl overdag, voor de tijd van het jaar zeer hoge maxima werden waargenomen, nl. 13 tot 15 graden. Gisteren begon het hogedrukgebied Het weer in Europa Weerrapporten van bedenmitrgen a Steden Weer Wind Max temp m. s. en neersl (mm) Helsinki zw. bew. wnw 6 -2 - Oslo licht bew. windstil -2 0 Stockh. licht bew. nw 4 0 2 Kopenh. onbew. nnw 4 3 0 Londen mist ono 2 5 o Amsterdam mist nno 3-2 0 Brussel mist ono 5 4 0 Parijs nevel n 4 3 0 Bordeaux onbew. n 12 0 Nice onbew. nnw 2 6 0 Warschau regenbui wnw 4 4 0.1 Berlijn onbew. wnw 2 0 0 Zürich nevel nw 1-2 0 Wenen zw. bew. wnw 0 5 0 boven Europa in betekenis af te nemen, maar tegelijkertijd kwam boven Engeland een nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat langzaam naar het Oosten trekt en vanmorgen boven de Noordzee was gelegen. Aangezien dit hogedruk gebied het weer in ons land gedurende het weekeinde zal blijven beheersen, mag men verwachten, dat het rustige en fraaie weer met 's nachts plaatse lijk lichte vorst en mist, maar overdag zonneschijn met vrij hoge tempera turen ook morgen zal voortduren. Verwachting AANHOUDEND MOOI WEER In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Ove rigens droog weer met weinig be wolking. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 1 MAART: Zon op 7.27, onder 18.19. Maan op 19.26, onder 7.22. 2 MAART: Zon op 7.25, onder 18.21.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1