Wat het Handelsblad ontving voor het Rampenfonds pas op voor hinderlijke luchtjes Ramp en ARBEIDERS VOEDEN ZICH BETER DAN VOOR DE OORLOG te Bescherming tegen stoflongensiekte Centralen overheidspersoneel critiseren minister Beel De De Ruyter gaat proefvaren DERTIENDE VERANTWOORDING DOORde NACHT tot de MORGEN NATIONAAL RAMPENFONDS: ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 3 DE ramp van 1 Februari heeft onze waterstaatsdeskundigen plotseling gesteld tegenover meer dan één probleem. Sommige daarvan kunnen bijna onafhankelijk van de andere wor den aangevat en opgelost. Zo de ver betering van de verdediging van Zuid- Holland en ook van Noord-Holland be noorden Nieuwe Waterweg en Holland- fche Ussel. Deze linie welke, met die van het Westland aan zee, onze grootste waarden aan mensenlevens, kapitaal en cultuurgoederen moet beschermen, heeft „gekraakt". Verbetering is reeds lang in studie en men mag verwachten, dat reeds zeer binnenkort voorstellen tot af doende beveiliging zullen worden ge daan. Met het „normale" herstel der over stroomde en aangetaste gebieden is dit deel van het program een operatie wel van brede allure, maar gelukkig te ver wezenlijken op korte termijn. Daarachter doemt echter het moeilijke vraagstuk op van de afsluiting der Zuidelijke zee armen, Het is niet slechts fascinerend, omdat hierbij de passieve verdediging plaats zou maken voor een groots opge zet offensief, maar ook omdat essentiële levensbelangen voor ons volk ermede zijn gemoeid, en enorme technische en ook financiële middelen vereist zouden zijn. Het houdt vooral de aandacht vast. omdat het allereerst technisch en daarna economisch een zo uiterst moeilijk en Ingewikkeld geheel vormt. Maar waaróm is dit probleem plotseling zo urgent geworden? De vloed van 1 Februari heeft in het Zuidwesten van ons land de bestaande verdediging letterlijk onder de voet ge lopen. Een zelfde of andere combinatie van ongunstige factoren zou op eenvou dig herstelde verdedigingslinies hetzelfde effect hebben. Men moet dus de afweer op zodanige wijze versterken, dat de kans op grote catastrofen tot het uiterste wordt beperkt. Verbetering van de verdediging van elk eiland op zich zelf eist een zeer belangrijke verhoging en verzwaring van dijken over in ronde cijfers duizend km, en dit uitsluitend voor het thans zwaar beproefde deel van Nederland. Zou men de drie zee-armen: Ooster- Sohelde, Grevelingen en Haringvliet, kunnen afdammen Nieuwe Water weg en Wester-Schelde moeten openblij ven voor de zeevaart dan zou men daarachter met de „herstelde" verdedi ging kunnen volstaan. Zodoende zou men een kortere, sterkere afweer tegen de zee verkrijgen met robuuste dammen tot een totale lengte van 20 tot 25 km en over ettelijke honderden kilometers op de verzwaring der verdediging kun nen besparen. Daarnaast zijn nog andere grote voordelen: openlegging der eilan den voor modern Noord-Zuid-verkeer. zoet- in plaats van zoutwater voor meer intensieve agrarische ontwikkeling en terugdringing der verzïlting. Men zou dan echter enkele nadelen moeten aan vaarden: meer ijsvormlng, verplaatsing van mossel- en oestercultuur en boven dien verhoging der hoge waterstanden ter zijde van de afgesloten gaten. De kern van het probleem is voors hands echter niet het afwegen van voor- en nadelen, maar de vraag of de oplos sing technisch mogelijk is. En zo ja, op welke wijze. UIT de zee stromen tweemaal per dag enorme hoeveelheden water de zee armen binnen en weer uit: honder den mlllioenen kubieke meters. Die hoe veelheid hangt af van het verschil in bulten- en binnenwaterstand: de motor van deze beweging. Maar die hoeveel heid hangt tevens af van de opper vlakte der tweemaal dagelijks te vul len en daarna weder leegstromende kom. Hoe Zuidelijker de zeegaten, hoe krach tiger de ..motor", want hoe aanzienlijker het tijversohll. Bij de monding in zee stromen de grootste hoeveelheden naar binnen en weer naar buiten, want daar is de te vullen kom het grootst. Meer naar bin nen nemen deze hoeveelheden af. In over eenstemming daarmede treft men in het algemeen de machtigste en ook diepste stroomgeulen aan dicht bij de mond. Hier zwiept het water in en dan weer uit, hier duren de, betrekkelijk, kalme kenteringen kort en vinden voortdurend storingen plaats door wind en storm. Wil men hier de zeearmen afsluiten, dan moeten dammen van zéér grote, op verscheidene plaatsen van ettelijke tien tallen meters hoogte vanaf de bodem worden opgebouwd in bijna steeds sterk stromend water. En dit over verschei dene kilometers lengte. De enorme hoe veelheden materiaal, die deze dammen zouden vere'sen, zijn op zichzelf geen bezwaar, maar wèl: om deze massa's tijdens beperkte perioden van „werk baar" weer te plaatsen, tegen wegspoe len te beschermen en in verband te bren gen zodat een forse dam ontstaat. Onder zulke bezwaarlijke omstandighe den als hier heersen, is tot dusverre nog geen dam gebouwd. Dit wil niet zeg gen dat het onmogelijk is, wèl dat het werk uiterst moeilijk is en misschien toepassing van nieuwe technieken technische kunstgrepen nodig maakt. Meer landinwaarts worden de omstan digheden geleidelijk minder bezwaarlijk Maar met. geeft, wanneer men daar een blijvende dichting maakt, ook een aantal voordelen prijs voor de verdedi ging. en als capaciteit van het te vor men zoetwatermeer. DE moeilijkheden van het vraagstuk zijn niet beperkt tot deze op zich zelf zeer bezwaarlijke constructie der afsluitdammen, De drie zeearmen hebben niet, als de Wester-Schelde, sedert de afdamming van Sloe en Kree kerak, elk een eigen „vloedkom", maar naar binnen toe bestaan dwarsverbin dingen: o.m. Keeten-Mastgat-Zijpe en Volkerak. Nu is het tegelijkertijd af dammen der drie zeearmen een te groot en te riskant werk. Wordt echter zon der méér eerst slechts één zeearm af gedamd ten Westen van die dwarsgeu- len, bijvoorbeeld de meest Noordelijke, dan bereikt men slecihts een zeer onvol ledig resultaat. Maar tevens verandert het stroomregime, waardoor belangrijke uitschuringen in de dwarsgeulen kunnen optreden, die bedwongen zouden moeten worden Zou men eerst de Ooster- Schelde willen afsluiten hetgeen voor de stromingstoestand vermoedelijk het beste zou zijn, dan begint men niet alleen met het zwaarste stuk, maar wor den zonder dure bijkomstige werken de belangrijke voordelen ten op zichte der verzilting aanmerkelijk later bereikt. Het grote vraagstuk der afsluitingen blijkt zodoende uiteen te vallen in di verse problemen van techniek en tech- nisch-economische tactiek, die afzonder lijk. maar ook in samenhang dienen te worden opgelost. Daarbq is het niet on waarschijnlijk dat men een aantal grote hulp-constructies moet overwegen om tn étappes het veelbelovende einddoel te kunnen bereiken en ook om bij elk Kieuw onderdeel van het program reeds Nationaal Budgetonderzoek 1951 Zwitsers betalen meer HUUR maar zijn matige ROKERS (Van onze Haagse redacteur) jyfET uitzondering van de uitgaven voor vlees en vis, drukten de uitgaven voor voeding in 1951 in ge zinnen van handarbeiders zwaarder op de grote dan op de kleine gezin nen. Naar verhouding zijn, in ver gelijking met de jaren 1935/'36 de uitgaven voor voeding in gezinnen van handarbeiders in 1951 ongeveer gelijk gebleven. Voor groenten, fruit, genotmiddelen en melk zijn de uit gaven in deze gezinnen echter iets toegenomen. Geldt dit voor het gemiddelde van het gehele land, de uitkomsten van het nationale budgetonderzoek, waarover de directeur-generaal van het Centraal Bureau v. d. Statistiek, dr Ph. J. Iden- burg enige mededelingen heeft gedaan, toonde voor Den Haag aan, dat in ge zinnen van handarbeiders de uitgaven voor snoep, gebak, groenten, fruit, vis, kaas en eieren relatief een belangrijker plaats zijn gaan innemen. Over dertig jaar gerekend zfln deze uitgaven daar driemaal zo hoog, als men met de prijs verhoging van deze artikelen rekening houdt. Over het gehele land genomen wordt in de gezinnen van handarbeiders 37,2% van de uitgaven aan voeding besteed. Voor de kleine gezinnen is dit percen tage 35.4 voor de grote gezinnen 40,6. Voor de drie grote gemeenten zijn deze percentages resp. 34 en 39.7; in de mid delgrote gemeenten 36,5 en 41,1 en in de kleine gemeenten 35,8 en 40.6. B\j de berekening van deze percentages is (nog) geen rekening gehouden met de opbrengst van eigen tuin. In totaal hebben 3500 gezinnen van handarbeiders, landarbeiders, hoofdar beiders. ouden van dagen, zelfstandigen, ondersteunden beoefenaren van vrije beroepen, gezinnen met hogere inko mens, employé's, enz. aan het budget onderzoek meegewerkt. In totaal moes. ten aldus, om het resultaat van het na tionaal budgetonderzoek te berekenen, tussen de 14 en 15 millioen uitgaven- Dosten worden verwerkt. Met een deel, nl. die van de gezinnen van handar beiders is men thans gereed. Dit betreft 1013 gezinnen. Zowel in de grote als in de kleine ge zinnen wordt iets minder dan 1 5 van de geldmiddelen aan de woning besteed (huur, verlichting, verwarming en in richting). Op het platteland is deze post iets lager dan in de steden, wat veroor zaakt wordt door de lagere huren ten plattelande, waar bovendien een groter aantal gezinnen over een eigen tuin be schikt. De invloed van de huurpolitiek van de regering, zoals deze na de tweede we. reldoorlog is gevolgd, bljjkt duidelijk uit dit onderzoek. In 1935/'86 vroeg de huur 15van het budget, tegen thans 5J d 7h%tn de middelgrote en kleine gemeenten. Voor Den Haag zijn deze percentagereep. 19 (1937/'S8) en 8,8, voor Amsterdam bedraagt het percen tage voor alle handarbeidersgezinnen thans 8,1, voor de kleine gezinnen min der dan 5 personen8,4 en voor de grote gezinnen 7,4. Voor de drie grote steden hebben we, .ar het percentage van de gezinsuit gaven, voor een aantal uitgaven het volgende staatje opgesteld, dat een dui delijk beeld geeft van overeenkomstige budgetbesteding naast min of meer op merkelijke verschillen: De uitgaven voor kleding en schoeisel in de middelgrote en kleine gemeenten vergden in 1935/'36 per jaar gem. in de gezinnen van handarbeiders 8 9% van de uitgaven, tegen thans 12 k 13%. Intussen wijzen de feitelijk uitgegeven bedragen er op, dat de gezinnen van gaaemfwy emfwy cmfwyp mfwy mmb handarbeiders minder goed gekleed gaan dan vóór de oorlog. De gegevens van het C.B.S. tonen overigens aan, dat de grote gezinnen in het algemeen een groter bedrag kun nen uitgeven dan kleine gezinnen; hier bij is uiteraard de kinderbijslag van invloed. In 1951 bleken de besparingen de ontsparingen ongeveer tegen elkaar op te wegen. Afgaande op de spaarresultaten over 1952 zou hierin thans een verandering zijn gekomen ten gunste van de besparingen. Wat overigens nog de voeding in de gezinnen van de handarbeiders betreft, de berekeningen van het C.B.S. hebben aangetoond, dat het grote gezin daar voor 15 k 20% minder uitgeeft dan het kleine gezin. Gaven we hiervoor reeds de percen tages van het budget, dat in de drie grote gemeenten o.a. voor roken in 1951 werd uitgegeven, hierna laten we nog een overzicht volgen van dezelfde percentages in vergelijking met het ge hele land en de middelgrote en kleine gemeenten Land. gem. Land. gem. 3 gr. steden Middelgr. st. Kl. steden kl. gez. gr. gez. kl. gez. gr. gez. kl. gez- gr. gez. kl. gez. gr. gez. 2.8 3.0 2.5 3.8 2.8 3.2 2.5 3.8 2.4 Ten slotte gaf dr Idenburg ons nog een interessant overzicht van de be steding van het budget in arbeidersge zinnen in Nederland en in Zwitserland: 5.6% 6.5% 12.6% 2.8% 7.5% Voeding Huur Verwarming, verl Inrichting (huler.) Kleding, schoeisel Hygiene, med. zorg Ontw en ontsp Verkeer Roken Verzekeringen en so verplichtingen Belastingen Restant Twee opmerkelijke verschillen treden in dit staatje naar voren: de posten voor huishuur en die voor roken. Voor huis huur geeft de arbeider ten gevolge van de huurpolitiek der regering in Neder land aanmerkelijk minder uit. Met roken slaat de Nederlandse arbeider echter tegenover zijn Zwitserse broeder een minder fraai figuur. Op dit punt is de Zwitser heel wat matiger dan de Neder lander. HET COMMANDO over het Korps Mariniers is gisteren in de Van Ghent- kazerne te Rotterdam door luitenant- generaal der Mariniers M. R. de Bruyne (links) overgedragen aan generaal- majoor der Mariniers P. J. van G\jn. Tijdens het overhandigen van het vaandel. Amsterdam Den Haag Rotterdam kl. gez. gr. gez. kl. gez gr. ge.7 kl. gez. gr. gez 6.9 3rood, gebak 52 6.9 5.6 6.8 5.3 Groenten 2.5 2.7 2.1 2.4 2.2 2.0 Vlees en vleeswaren 5.4 5.3 5.5 4.9 5-8 5.2 Welk 3.8 5.1 4.3 5.3 3.9 5.0 Cafébezoek, enz 0.6 0.6 06 0.6 0.6 0.7 Kleding 9.2 9.4 9.7 9.7 9.6 3.1 3.6 Verkeer 4-1 2.8 2.9 3.5 2.7 daarvan de voordelen te kunnen pluk ken. Zó ver is men echter voorlopig nog niet. Voordat de afsluitingen in feite tot stand kunnen komen, is een zeer hechte grondslag nodig van technische en wetenschappelijke studie-resultaten. Want slechts dan heeft men een basis. beoordeling van het werk: de technische mogelijkheid, de methode tot verwezenlijking, de omvang der finan ciële offers, de balans der voor- en na delen en ten slotte het vraagstuk der wenselijkheid van uitvoering, mogelijk moet maken. Advertentie-Ingez. med.) intif Een schoonmoeder wordt in dit leven Maar al te vaak spottend beschreven. Veel is niet altijd waar Die van mij staat steeds klaar Om een heerlijke Tip weg te geven. Vil.'lM'IM Masker voor mijnwerkers (Van onze correspondent) Kerkrad e, 28 Februari Een zestigtal leden van de onder grondse bezetting van de staatsmijn Emma te Treebeek mocht sinds geruime tijd bij het werken gebruik maken een nieuw type stofmasker, het zg. ners- lucht-stofmasker. Dit is een probaat beschermingsmiddel gebleken tegen de onder de mijnwerkers zo veel voor komende stoflongenziekte. Het masker bestaat uit een gelaatstuk, een lucht zakje en een gummislang. Het gelaat stuk, dat aan de binnenkant met spons is bekleed, wordt door middel van een bandje tegen de mond en de neus ge drukt. Het luchtzakje draagt de mijn werker op zijn rug ter hoogte van het middel. De persluchtoevoer naar het masker geschiedt vanuit de centrale persluchtleldlng In de pijler, waarin de mijniwerker werkzaam is. De perslucht stroomt in het lucht zakje via een doseerventiel. Per minuut krijgt de drager van het masker op deze wijze constant ongeveer zestig liter lucht aangevoerd. De lucht verlaat het masker door uitlaatklepjes, welke zich aan beide zijden van het gelaatstuk be vinden. Bij het werk ondervinden de mijn werkers geen noemenswaardige hinder van dit masker, waarmee inmiddels nog steeds wordt geëxperimenteerd. Binnen kort zullen nog een honderdtal andere kompels van de staatsmijn Emma ermee worden uitgerust. Met gebruikmaking van de in deze mijn opgedane ervaringen voerde men ook reeds in verschillende mijnen van Duitsland en het Saargebied persluchtstofmaskers in. Buitengewone zitting Staten van Zuid-Holland Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft de staten van deze provincie een voorlopig rapport aangeboden over de stormvloed op 1 Februari. Het bevat een opsomming van de gebeurtenissen, die zich op deze noodlottige dag op de Zuidhollandse eilanden hebben afgespeeld. De nota zal worden behandeld in een buitenge wone zitting van Provinciale Staten, die op 4 Maart in de Kurzaal te Sche- ■eningen zal worden gehouden. (Advertentie-Ingez. med.) Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een steeds frisse woning. '°0* MENS^ *ET EEN f,JHi Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick 1 f. 2.40 'e samenwerkende centralen van overheidspersoneel hebben, naar zij in een communiqué verklaren, met verba zing en ontstemming kennis genomen van hetgeen de minister van Binnen landse Zaken aan de Eerste Kamer heeft medegedeeld over de salariëring van de middelbare en hogere ambtenaren. Aan de leden van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken was daaromtrent in elk opzicht uiterste geheimhouding opgelegd. Er mocht dus worden verwacht, dat iedere publicatie achterwege zou blijven. Dat over de gemeenteclassificatie „nog geen advies voorhanden is" komt, aldus de centralen, dat haar geen enkei voorstel van de regering heeft bereikt. Ook de mededeling over het opnemen van de arbeidscontractanten in de voor de overige rijksambtenaren geldende pensioenregeling betreuren de centralen uitermate, omdat deze aangelegenheid nog in geen enkele vorm aan de centrale commissie is voorgelegd, ondanks de reeds in 1948 gedane positieve toezeg- ng van de regering. De mededeling, dat het in het voor nemen van de regering ligt een voor lopige voorziening te bevorderen voor de pensioenen, die thans aan een maximum zijn gebonden, betreuren de samenwer kende centralen eveneens, afgezien van ongerechtvaardigde verwachtingen, die zij oproept, loopt deze mededeling voor uit op een blijkbaar te verwachten in diening van voorstellen voor het tussen de regering en de organisaties te plegen overleg. De nieuwe bij Wilton Fijenoord in aanbouw zijnde kruiser De Ruyter zal binnenkort in Maart zijn proeftocht maken. De oorlogsbodem zal met zijn bewapening van 8 kanons van 15.2 cm nog behoren tot de lichte kruisers, alhoewel zijn waterverplaatsing vrij wel overeenkomt met die van de vroegere zware kruisers. Z\jn secundaire bewapening bestaat uit 8 kanons van 5.7 cm. Daarbij komen nog 8 mitrailleurs van 40 cm. Met een machine- vermogen van 8000 PK zal de kruiser 83 mijl moeten lopen. De beman ning zal, volgens de op zet, bestaan uit 965 man SEDERT de vorige verantwoording zijn de volgende giften ten be hoeve van het Nationaal Rampen fonds bij de Administratie van het Algemeen Handelsblad ontvangen: Giften van f 6300 tot f 3000 Hellefors Bruks A. B.. Hellefors ƒ6298.82; Dir. en pers. N.V. Metalco 3.250.—; F. H. K„ A dam 3000.—. Giften van f 1000 Dir. N.V. Modana, A'dam: Herald Zetterström, Helsingsfors; N.V. Ned. Gilette Veiligheids Scheerapparaten Mij, A'dam; N.V. Bataafsche hypotheekbank, A'dam; L. Callebaut, Sas van Gent. Giften van f 625 tot f 120 Prins Metallurgische Producten N.V., Bussum, in opdracht van Les Fils Métal- liques des Vosges, Bains-les-Bains (Fr.) 300.— J. v. d. W„ A'dam 282.72; W. Pronk Co. N.V., A'dam ƒ252.40; N.V. Timun Mas, A'dam 500.C. W. Bl„ A'dam 500.Henk Eyl, New York 150.Dir. en pers. fa. J. H. Bekenkamp. A'dam 351.60; Beginners and Junior Departments Church of Christ, Sidney, Ohio, U.S.A. 120.75; „Haesje Claes". A'dam 200.Mr. and Mrs. A. J„ New York 188.6S: Dir. Ïers. schildersbedrijf H. C. v. d. Boo- A'dam 611.20; Mij „Arti et Amicitiae". A'dam 500.W. D„ Haarlem 400.N. B„ New York 300,Pers. en Dir. C.V. De Luxe Papierhandel, A'dam 316.24; Etablis sement „Aurora" Turnhout (België) 150.80: M. d. V., A'dam 150.—; J. G. K„ A'dam 150.—. Giften van f 100 Het Nutsdepartement W'arfhuizen (Gron.)Maj. der Mariniers H. S. Heem stede; A. F. U. A'dam; Kegelcl. „Hout of fout" Overveen; M. K. W. Amstel veen; Potterie de Heemstede A'dam: M. C. B. A'dam; J. E. H.-B. Wassenaar. Giften van f 50 J. S. Maison-Carré: J. S. Ascona; Mevr. v. D.-F. te A.; J. M. Marseille: W. J. Z. A'dam; A. G. Stellenbosch; S. A'dam; opbrengst bridgedrive A'dam; Werner Joseph, Los Angeles, Californië. Giften van f 25 H. K. Bent ld (2e bijdrage); Th. M. Wjjmeger; W. van R. Düsseldorf; D d, V. Zaandam: .nevr. N. v. d. L. Den Dol- der; L. R. A dam; Mej. A. P. G. A'dam; J, W. P. Jr A'dam; bridgepot C. A. A'dam; H. H. B. Jr A'dam; (2e bedra ge); dr A. K. A'dam; B. S. A'dam; P. J. de M. A'dam; Mevr. A. E. M.-ter M. Hilversum; P. D. B. Bolsward; E. M. Nice; T. G. R. A'dam. Giften van f 10 P. F. S. Gamefen; W. F. B. Oegst- geest; L. R. A'dam; C. T. te R.; J. S. te A.; Mej. T. de W. A'dam; P. W. S. A'dam; H. J. v. d. B. W. A'dam; J. W. A'dam; J. M. D. Driebergen; D. P. Hil versum; Mej. F. M. B. Bloemendaal; P. de V. Jr A'dam; Mej. C. P. v. d. V. A'dam: Mej. A. J. G. Almelo: G. F. G. d. H. Beverwijk; D. E. C. M. Hilversum. Giften van f 5 Mej. Zr. I. v. B. B„ A'dam; I. de W„ Bussum; N. N., A'dam; J. W. B. K„ Heiloo; Tom T. en Peter v. D„ Aerden- hout; Mej. A. v. D„ A'dam; H. J. K„ A'dam; N. N., A'dam; L. v. d. P., Dui- vendrecht. Giften in buitenlands geld C. D. F. Bridgeport, U.S.A. 200; Dr F. B. San José, California 10; Pen Yan Rotary club, Penn Yan N. Y. 65; J. B„ K., Rebstein Kl. St. Gallen Zw. frs 10.Tip-Topperclub Pittsburg U.S.A. 10; U. en S. M. Henndorf. Salzburg (Oostenrijk) 5; J. D. R. Den ver U.S.A. 10; Magazine, zum Globus, Zürich door bemiddeling van zijn zaken relatie N.V. Magazijn De Bijenkorf Zw. frs. 2000. Diverse giften P.A.K. A'dam 80; Besique Pot G. H. Z. A'dam 20; Mr Williams, Sliam Kin Pa 90; H. J. B. Antwerpen 75; N.V. A'dam 30: Mevr. E. C. B.—E. Vmkeveen 20; Oude cliché's 27; Oud papier 11.65; Stypelood 10; Mrs. N. L.B. te Ground Rapids, U.S.A. 19; J. L. Tienhoven (Utr.) 15; fam. S. A'dam 7.50; M. M. A'dam 5; nagek. gift. pers. Stoomwasserij Edelweiss-De Lelie A'dam 12.13; Pers. cabaret De Doofpot A'dam 31; Kinderen O. L. Bla- ricum 20; M. Andersson Fjuegesta (Zw.) 36.52; Div. agenten Alg. Han delsblad 40.70; J. F. te H. 15; Mej. S. te A. 11.50; Mr. Pillion Lachanvama f 35; Fred Brafman Detroit, Michigan f 19; Klas la 1ste O.H.S. Raamplein A'dam ƒ15.70; Mevr de Wed. C. J. H. SM. A'dam 40; Bridgepot V.D. Am sterdam 18.11; G. v. d. B. Arnhem 1; J. P. N. v. S. A'dam 5.25; Kinde ren J. en N.V. Huizen 1.70; Mevr. M. -Z. A'dam (2e gift) 75; Mevr. J. T. W. A'dam 20: van Bep 16.64; J. L.—H. A'dam 15; J. S. A'dam 7.50; Pers. afd. Bloemverw. Ind. Den Haag 2.50; W. P. A'dam 7.50; Joh. H. Wark, Philadelphia 94.34; Mevr. de Wed. J. J. W. v. L. M. Bussum 30; M. B. en T. B. Bussum 20; T. A'dam 20; fam. Matti Erstfeld (Zw.) Mej. Levy Luxemburg 96.50; Mevr. Tillgren Stockholm 75; E. B. Parke Kineton, Warwickshire (Eng.) 53: v. S. v. G. en S. A'dam f 53.50: kinderen K. A. A'dam 12.50; Mevr. N. H A'dam f 2.50: M. D. A'dam f 7; Pers. Franken en Itallie 117.82; R G. A'dam 35. Nagekomen giften Dir., vertegenw. en binnendienst van N.V. „Kartrb". A'dam 1731,34; L. S. Bilthoven ƒ7,50; H. K„ A dam ƒ1,70. Italië stuurt trein met pompen en arbeiders Onze Romeinse correspondent meldt, dat de Nederlandse gezant in Italië, dr H. Boon, vanmiddag te Vicenza tegenwoordig was bij het vertrek van een uit elf wagens bestaande trein met pompmateriaal en nersoneel naar Neder land. De 29 pompen kunnen een millioen liter water per dag verwerken. De trein voert een veldkeuken mee voor de vier ploegen arbeiders, die onder leidin; staan van een ingenieur. Ook een dokter vergezelt de trein. Het Italiaanse ministerie van Landbouw heeft dc pompen beschikbaar gesteld. De directeur-generaal van de Land bouw in Italië, prof. Bignardi, vertrekt binnenkort naar Nederland om het werk ran deze ploeg te inspecteren. ROVERS OVERVALLEN BEJAARDE VROUW )e 76-jarige mevrouw Rijkers is gis termorgen omstreeks zeven uur in haar woning aan de Stevezandstraat te Til burg overvallen door twee mannen. De vrouw, die nog te bed lag, kreeg enige vuistslagen op het hoofd toegediend. De mannen stalen uit een kast een bedrag van 2100. De 71-jarige echtgenoot van mevrouw Rijkers was kort voor de overval met een familielid naar de Vrijdagse markt gegaan en had de achterdeur b(j zijn vertrek niet gesloten, zodat de twee mannen gemakkelijk het huis konden binnendringen. Nadat de mannen waren verdwenen, begon de vrouw om hulp te roepen. Om de aandacht te trekken sloeg zij boven dien een ruit in. Enige buren waar schuwden daarop de politie. Tot dus verre is deze er echter nog niet in ge slaagd de daders op te sporen. Franse ambassadeur opent expositie Gistermiddag is in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam tentoonstelling van hedendaagse Franse schilderkunst „Elf tijdgenoten uit Parijs" geopend. De Franse ambassa deur. de heer J. P. Gamier, hield een openingstoespraak, waarin hij hulde bracht aan allen, die deze expositie hadden helpen tot stand komen, in het bijzonder aan de directeur van het Stedelijk Museum, jhr. W. J. H B. Sandberg, Deze en de 'heer Francis Gobin, onderdirecteur van de Associa tion franqaise d'Action Artistlque, had den de ambassadeur met toespraken ingeleid. Na de plechtigheid begaven de ge nodigden. onder wie zich burgemeester d'Ailly en wethouder mr A. de Roos zich naar de bovenzalen, waar zij de werken der „Elf tijdgenoten uit Parijs" in ogenschouw namen. NEDERLANDSE GEZANT TE JERUZALEM Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer G. W. Boissevain, thans gezant te Athene, tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Jeruzalem. Het Amerikaanse hoofdkwartier voor Europa wordt gevestigd In Les Loges, 30 km. van Parijs. Het wordt overge plaatst uit Frankfort. Ter overdenking ZOALS in de kolommen van dit blad reeds is opgemerkt, was het toneel stuk, dat ln het jaar 1952 het Parijse publiek het meest boeide, een ernstig stuk en een christelijk stuk, namelijk „Dialogues des Carmelites", gesprekken tussen Carmelitessen, van Georges Ber- nanos. De intrigue van dit werk het is het laatste, door Bernanos, bewogen pole mist en schrijver van aangrijpende romans, geschreven verklaart op zichzelf het succes ervan onvoldoende. Niet, dat deze intrigue weinig aan grijpend zou zijn, integendeel: het gaat, ruw gezegd, over de wijze, waarop een aantal Carmelitessen van alle leeftijden en afkomstig van alle rangen en standen, reageert op de excessen van de Franse revolutie, die voor deze kleine gemeen schap eindigt met de guillotine. En de geestelijke evolutie van de centrale figuur uit het stuk, een zeer jonge zuster afkomstig uit de hogs adel. is zelfs in hoge mate ontroerend. Maar toch wie het stuk ziet spelen krijgt stellig de indruk, dat het niet de evenementen zijn, die in de allereerste plaats de aandacht van het publiek vasthouden. Deze wordt ge fascineerd door de zuiverheid van sfeer, die Bernanos weet te suggereren en die, bij herlezing, maken, dat elke bladzijde welhaast uitgangspunt voor een „over denking" zou kunnen zijn. Dit is een van de zeer zeldzame werken, waar de essentie van het Christelijk geloof bijna tastbaar wordt voor de toehoorder van goeden wille en is het niet ver heugend, dat een verwend Parijs publiek blijkbaar „van goeden wille" is? Los van de evenementen is de cen trale gedachte van deze „dialogen" wel het duidelijkst geformuleerd in het ge sprek, dat de oude moeder-overste in de eerste acte heeft met de jonge novice. Eén van de dingen, die de oude vrouw het jonge meisje duidelijk tracht te maken, is, dat het kloosterleven uit sluitend gerechtvaardigd wordt door het gebed; en dat kan. ómdat wij voor elkander kunnen bidden Zij zegt het zo: Is het niet eigenaardig, dat de mensen over het geheel nog wel in God kunnen geloven, maar zo zelden en zo slecht tot hem bidden? Ze doen hem misschien nog maar net de eer aan, hem te vrezenGod nu heeft het zó gewild, dat het gebed niet wordt ge voeld als een directe levensbehoefte zoals honger of dorst; maar hij heeft wel toegelaten dat wij voor elkaar kunnen bidden, de een in de plaats van de ander. Zodoende is elk gebed, zelfs dat van een herdersjongen die zijn schapen loopt te hoeden, eigenlijk een gebed van alle mensen tezamen." Het is evenwel zeer moeilijk, zo zegt verderop de oude non. als „eenvoudige van geest" te blijven bidden, wanneer men geen kind meer is. Het is zo, dat wij allen na de kinderjaren zeer veel moeten lijden en door een donkere nacht gaan, voor wij weer kind kunnen worden en aan gene zijde van de nacht „een nieuwe ochtend stond" ontwaren. En, daar uit het ge sprek blijkt, dat de jonge novice het kloosterleven met zijn vaste regels ziet als oen soort toevlucht, als een soort veilige gang om door die nacht heen te gaan. wijst zij deze scherp terecht: „Ons kloosterleven is geen toevluchtsoord. Het Is niet het kloosterleven dat ons be schermt, mijn dochter, maar wij zijn het, die het kloosterleven moeten bescher- ben." Twee hoofdgedachten dus in dit ge sprek. De eerste: de mogelijkheid van het bidden voor elkander: de tweede: (wij mogen als leken, het beschermende klooster wel lezen als „het veilige huisje van ons geloof") onze plicht om het geloofsleven actief te beschermen, het te dragen door de „nacht" van dit be staan. En ten derde, als enig houvast, de zekerheid van een ochtendgloren aan het eind van die nacht. Ongemotiveerde zekerheid? Neen, want „Christus is op gestaan": deze zekerheid is het, die aan het eind van het stuk zelfs tegen alle psychologische waarschijnlijkheden in de' kleine soeur Blanche, de novice uit het hierboven even geschetste gesprek, de kracht geeft tot het offer, vrij van de angsten, die haar korte leven hadden ge brandmerkt. En moet ons aller leven niet zo zijn: een volhardend zichzelf bevrijden van angst en vrees biddend voor elkan der de handen gevouwen om de kaars vlam van ons geloof? En daagt de nieuwe morgen, mis schien, wanneer wij de angst loslaten? Heerlen I. VAN LEGGELOMOORMAN Nog geen verkeer tussen Brabant en Zuid- Beveland De A.N.W.B. deelt mee. dat het nog niet mogelijk is van Korteven in Brabant naar Goes op Zuid-Beveland te rijden. Men dient dus nog- steeds de route via Antwerpen te kiezen om Zeeuwsoh-Vlaanderen en ook Walcheren en Zuid-Beveland te bereiken. (Advertentie-Ingez. med.) Nicotine en pyridine word en door de fllter-tlp In belangrijke mate aan de rook onttrokken. Het aroma blijft behouden. Het Handelsblad blijft doorgaan mede te helpen gelden te verzamelen voor het Rampenfonds. Het zal helaas nog lang nodig zijn zulks te doen. De noodzaak blijkt elke dag opnieuw uit de uitgebreide berichtgeving en foto's in ons blad en elders. Zij vormen de meest sprekende argumenten voor een ieder om iets bij te dragen de grote nood te helpen lenigen. Men kan bij het Handelsblad storten op Postgiro 35858 Gemeente Giro Amsterdam H 1900 met vermelding Stormramp" Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mij, Kas-Associatie, Rotterdam- sche Bank, Amsterdam. Stortingen zijn ook mogelijk bij onze bijkantoren. De ingekomen gelden zullen in ons blad worden verantwoord.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2