COMMENTAAR POMPENQUARTET OP DE SLUIS TE PUTTERSHOEK BOEKENWEEK Fa. W. Hoogwerf Az. Wijkraad van Hoogvliet NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE 7aferdag 28 Eebruan 1953 Ter overdenking' ïiïn zo ver gij ült aan één van Mfjn minste broeders hebt ge daan, hebt gU het M\j gedaan" Een van de meest treffende dingen in de laatste weken is de spontane hulp, die nationaal en internationaal geboden is en wordt aan de slachtoffers van de watersnood. Wanneer we dit schrijven, is bijna 59 mil- lioeh gulden gestort in het Na tionaal Rampenfonds. Het is alsof in eens uit ver borgen ongekende bronnen van bekende en onbekende gevers stromen van gaven vloeien. De hulp vloeit toe in geld, giften van kleding, voedsel, medicij nen, materialen, mensen. In technisch opzicht hielpen heli- coptères, amphibievaartuigen, vliegmachines, een hele macht. Ongelooflijk is ook de interna tionaal geboden hulp Uit aller lei landen in en buiten Europa. Het is bijna om er klein onder te worden. Het doet vragen waaraan hebben wij dat ver diend Deden wij altijd zo goed bij de nood van anderen?'' Achter de stroom van geld en goederen ligt de bron van liefde en deernis en van dank ook dat men naar het plan van Gód zelf gespaard en bewaard is. Bij al het slechte, duistere van egoïsme, vijandschap en haat in de wereld, doet dit enorm goed, als zelfs ook van achter het ijzeren gordijn, dat de- naties in tweeën verdeelt, hulp geschonken is. Het is als gaat Christus zelf door de landen met hel pende en genezende handen. Dè Christelijke naastenliefde spreekt niet nog in de hoeveel heid die gegeven wordt, maar in de hoedanigheid. Het is nog niet de gave, 't is het hart, dat de gever dringt. Als hel Pan God is, de Bron van alle goed. In Hem wordt de hulp een of fer, 't geven van iets wat ge zelf liever niet missen ivilt, het onbaatzuchtig weldoen; niet ietsvoor iets om iets terug te krijgen, het geven met de be doeling om in andere vorm weer terug te ontvangen. De weduwe, de haar bescheiden maandpensioen offerde en de groot-industrieel, die honderd duizend gulden schenkt en daarbij onbekend wenst te blijven. Het is zegen na donke re nacht. Confucius zegt er gens: „Trouw aan zichzelf, goedheid voor anderen, daar binnen ligt alles besloten". We denken ook aan de lievelings spreuk van Spinoza „weldoen en blij zijn". Hij voelde dit als zijn naastliggende plicht in zijn leven. Het zal gedaan in ver trouwen op Christus in Wien het zin krijgt voor nu en voor de eeuwigheid, voor onze naas ten en voor onszelf. Als er Eén geweest is, die universeel 't welzijn en 't geluk van de mensheid op 't oog had, zo is Hij het geweestdie tot red ding van de zondige mens zich in de dood gaf om het leven veilig te stellen voor nu en voor alle eeuwigheid. Hij gaf Zich in goddelijke oneindige onbaat zuchtigheid. Hij schonk, wat men het moeilijkst mist, het eigen leven. Aan 't kruis ont brak de schittering, maar „wat schittert is voor het ogenblik geboren, het echte gaatvoor dé wereld en het leven na ons nooit verloren". Zijn offer is de grondpeiler van het leven en zonder dat is ons de wereld een niets. Met zelf-cultuur wordt de toekomst hopeloos donker en wordt alles ons zinloos. De hoogste wet is dienen God en de naaste en dit leren verstaan in eenvoud. Het moet vorm vinden in* een krachtige, tege lijk gelovende persoonlijkheid, die leeft met de blik gericht op God, die Boven is en met hel zicht op de mens Beneden. „Ben ik mijns broeders hoe der is in de aanvang der ge schiedenis bruut gezegd, door de moordenaar van zijn broeder Zo'n spreker wordt een zwer ver zonder rust. Christus zegt: ..Hebt uw naaste lief als uzelf" De waterramp van 1953 zal een datum in de geschiedenis boeken zijn. Een andere datum, een ander gefjeven is de harte lijke hulp uit medegevoel, dat wellicht ook niet in honderden jaren is gebleken, zoals deze ramp bijna haar weerga niet vindt in onze geschiedenis. Ook aan één der minsten gedaan, hebt ge het Mij gedaan. ASPECTOR Per minuut wordt 280 uit de Binnenmaas geloosd Er staan nu vier pompen by de Sluisbrug to Puttershoek die dui zenden kubieke meters water per uur uit de Binnenmaas zuigen en In de haven laten verdwijnen. Drie pompen stonden daar al enige tyd en Woensdag is nummer vier er by gekomen. En maar liefst een pomp, die per minuut J 20 m3 wa ter voor zijn rekening neemt. Boeren kocht zelf een pomp D.e aanwezigheid van de laatste pomp is te danken aan het initia tief van de landbouwers, die be lang hebben bij het land, dat zijn water loost op de Binnenmaas. Deze landerijen werden niet over stroomd, maar wanneer we nu last krijgen van inwendige inun datie, zo redeneerden de belang hebbenden, dan schieten we er r.og' weinig mee op. En daarom hebben zij een electrisehe pomp aangekocht, die het drietal, dat reeds op de sluis stond opge steld, is gaan helpen. Nu staat er aan elk van de vier hoeken van de ze burg een pomp. Behalve die ene met een capaciteit van 120 m3 per minuut, staan er twee met een vermogen van elk 60 m3 en een van 40 m3. Per etmaal zorgen ze er met z'n vieren voor, dat circa 235.000 m3 water uit de Binnen maas in de buitenhaven wordt ge slagen. Om het verkeer, zo weinig mo gelijk hinder te laten ondervinden van de pijpen, die over de brug lopen, heeft men éen tweede weg dek óp dé brug gelegd,dat onge veer een meter hoger ligt, dan het eigenlijke wegdek. Per dag zakf het 4 cm. in Nw.-Bonavenfura Ondertussen zijn er natuurlijk weer verschillende andere gema len, die water uitslaan op de Bin nenmaas. Als het water in deze boezem op een redely k.peil is ge komen, wordt het mogelijk om water uit de polder Nieuw-Bona- ventura geleidelijk - te laten af vloeien naar de Binnenmaas; ter wijl de viep genoemde pompen dan weer voor afvoer kunnen zorgen. In de Maasdamse dijk bevindt zich een heul, die verbinding geeft tussen het water van de Binnen- WiV. voorheen (Adv.) MOLENDIJK 10 OUDBEIJERLAND ER is een zegswijze, die consta teert, dat bijzondere omstandig heden bijzondere maatregelen ver. eisen. Muskiet is zich de juistheid dit gezegde nooit zo sterk be wust geweest als thans, nu de rampnacht van 1 Februari nog geen volle vier weken achter ons ligt. Op alle gebied zijn bijzondere maatregelen genomen om het in velerlei opzicht volkomen gedesor ganiseerde leven om ons heen weer op gang te brengen. Muskiet heeft bewondering voor hen, dio deze maatregelen in de kortst mogelijke tijd hebben genomen. Hebben möeten nemen, omdat do omstandigheden niet toelieten, dat er lang over werd gedelibereerd. Er zullen zeker besluiten zijn genomen, waarvan achteraf, als het leven weer geheel in normale banen is geleid, gezegd kan wor den: was het zus oï zo niet beter geweest! In dit verband wil Mus kiet echter waarschuwen voor cri- ticasterij, Critiek achteraf is altijd gemakkelijk, maar in dit geval is zij hoogst onbillijk en onredelijk. Velen hebben in de achter ons lig gende weken een zeer zware ver antwoordelijkheid gedragen. Een verantwoordelijkheid voor leven, have en goed van zeer velen. Voor zover Muskiet heeft kunnen na gaan, hebben zij zich van hun taak over het geheel genomen, op uit stekende wijze gekweten. Dan gaat het, zo meent Muskiet, niet aan, om achteraf ta gaan muggen ziften. Intussen zijn we van de nood toestand geraakt in het stadium van herstel. Het siert onze omge- maas en Nieuw-Bona venture. Op het ogenblik is deze verbinding nog afgesloten met de daarvoor bestemde schotten. Over enige tijd zou het mogelijk zijn om succes sievelijk de schotten wat te ver lagen, waardoor water uit Niemv- Bonaventura, waar het peil be langrijk hoger is, dan in de Bin nenmaas naar deze boezem kan vloeien. Het watergemaal ,,Het Hoofd van Benthuizen" dient eigenlijk zowel voor de waterafvoer uit Niéuw-Bónaventura als uit de Binnenmaas. Voorlopig is het met (lit gemaal alleen niogelyk om water uit Niemv-Bonnventura af to voeren. Dat gebeurt met een capaciteit van 400 mS per minuut. Sinds de „Ahoy" weg Ss, zakt het water in do polder per dag met 4 cm. Bo vendien Was men Donderdag bezig met het plaatsen van een noodge- maal naast het hoofdgemaal, dat 60 m8 water per minuut kan uit slaan. De polder Oud-Bonaventura staat dras; daarom zou er water uit deze polder naar Nieuw-Bona- ventura worden gepompt. Er werd ons medegedeeld, dat Vrijdagavond daarmee zou worden begonnen. Deze waterlozing is natuurlijk na delig voor Nieuw-Bonayentura. Nog meer noodgemalen Op de Gorzendyk te Puttershoek staan twee noodgemalen, met ie der een capaciteit van 40 m3 per minuut. Deze pompen zorgen voor waterlozing uit Het Nieuweland van Puttershoek, welke polder in verbinding staat met Nieuw-Bo- naventura. Zo wordt in Puttershoek met al le kracht, gewerkt om in de kortst mogelyke tyd het omliggende land drooggemalen te krijgen. Het is een wedloop met de tyd. want be- grypeiyk is vooral ln deze tjjd van het jaar met het oog op land bouwbelangen, elke dag er een. Alleen de kern van Puttershoek is droog, de rest van de gemeente staat blank; Daardoor kan -men een aantal - woningen- nog -niet-, op schade controleren. Dertig wo-: nmgen, vijf boerderijen, de kleu-, terschool en het wijkgebouw van het Groene Kruis zijn nog niet te beoordelen, doordat ze in het wa ter staan. Wel is komen.vast te staan, dat 4-1 woningen en een boerderij onherstelbaar verwoest werden, terwijl 15 woningen zwaar en 20 licht beschadigd wer den. Versnelde krotopruiming Aan-het Weverseinde staan nog al wat oude krotwoningen, die nu door het water een flinke tik heb ben gekregen. De woningtoestand die daar al primitief was, wordt nu ontoelaatbaar, aldus burge meester Van der Ploeg. Daarom zal er in Puttershoek een versnel de krotopruiming moeten plaats vinden. Als we niet uit de woning- narigheid komen, dan zullenwe eventueel tijdelijk onze toevlucht tot nood-woningen moeten nemen, zo meentburgemeester Van der Ploeg. Inmiddels zijn er in Puttershoek vier rijkstaxateürs bezig met het opnemen van de woningschade. Kleuters weer naar school' De kleuters kunnen weer naar i school, doordat gebruik gemaakt wordt van het jeugdgobouw der Ned. Herv. Kerk en een lokaal van de openbare lagere school. Daarbij Worden meubelen gebruikt die het gemeentebestuur van Dor drecht beschikbaar heeft gesteld. Er zijn in Puttershoek 93 per sonen in eigen gemeente geëvacu eerd, terwyi 47 personen elders een onderdak hebben gevonden. Op zijn beurt herbergt Putters hoek 124 evacuees, te weten 48 uit 's-Gravendeel, 24 uit Maasdam, 24 uit Strijen, 18 uit Heinenoord, 7 uit Mijnsheerenland. 2 uit Zie- rilczee en 1 uit Numansdorp. I oeg'ang' tot Voorne Wanneer het' gat in de Ouden- hoornse zeedijk gedicht zal zijn, dan zullen voor het bezoeken van het eiland Voorne geen speciale vergunningen meer nodig zyn. Dit geldt alleen, voorzover gebruik wordt gemaakt van de vcerver- binding Maassluis-Rozenburg- Brielle. Voor het passeren van de Spijkenisserbrug blijft een ver gunning nodig, aangezien het ei land Putten voorlopig nog blijft afgesloten. Dit besluit is genomen na gemeenschappelijk overleg tussen de burgemeesters op het eiiancl. Zal er grond voor volkstuintjes worden beschikbaar gesteld? Maandag hield (le wijkraad van Hoogvliet een openbare vergade ring. De voorzitter herdacht, in zjjn openingswoord de ramp, die ons land getroffen fieeft. Hoog vliet is gelukkig voor die ramp gespaard gebleven, wel zj|n er eni gen materieel getroffen, doch slachtoffers zijn er gelukkig niel te betreuren. Verder bracht;, de voorzitter dank.aan allen di.e. 's. nachts en op de rampzondag gewerkt hebben, waardoor veel óixhélU is voorko men. Eveneens sprak de voorzit ter een woord van dank tot allen die geld en goederen hebben inge zameld. Daar het de eerste verga dering was die in 1953 gehouden werd bracht de voorzitter dank aan de wijkraad, die in 1952 de belangen van Hoogvliet heeft ge diend en hoopte dat de leden ook in 1953 de belangen van Hoogvliet zullen voorstaan. Ingekomen was een schrijven van B. en W. waarin werd mede gedeeld, dat aan de P.T.T. ge vraagd is een brievenbus te plaat sen in de ..uitbreiding". Een brie venbus is daar wel op zijn plaats. In de nieuwe uitwatering vanaf het dorp naar de. Oude Maas wordt 'geen jachthaven voor ple- zierboo'tjes gemaakt, ..omdat de aanleg te duur is. B, en W. hadden teyens mede gedeeld", dat ook op'Zaterdag' ex tra bussen van de R.E.T. van uit de Put gaan rijden zoals de- bus sen reeds-reden op Maandag-tot eu met Vrijdag'. Van de heer Pons was een voor stel ingekomen om B. en W. te verzoeken in de uitbreiding een bluseenheid te plaatsen, aangezien hij zulks in verband met' de bouw van ruim 900 woningen zeer nood zakelijk achtte. Zonder hoofdelijke stemming werd het. voorstel aan genomen, er zal een verzoek bij B. en W- worden ingediend. Van de volkstuinvereniging ,,Ons Belang" was een verzoek ingeko men, grónd aan volkstuinders le verpachten.- zo de gemeente deze ter beschikking heeft met het verzoek of .de wijkraad haar' daar in zou kunnen helpe.n,. Er hebben zich reeds een groot aantal gega digden bij de vereniging opgege- De heer Pons meende, dat par ticulieren geen land over hebben om dit als volkstuintjes te kunnen 'erhuren. Hij achtte het' nodig, dat Rotterdam grond aanwijst. De voorzitter zeide dat B. en W. reeds geruime tijd dit punt in onderzoek hebben, doch dal mo menteel nog geen grond beschik baar is. De heer Pons geloofde dat wanneei'. Rolter'daifi gi-ond dispo nibel zou stellen oj> het opgespb ten terx-ein, de volkstuinders daar mee gebaat zouden zijn. De heer Gi'oeneveld vond, dat wanpéer Rotterdam grond be schikbaar stelt dit goede cultuur grond moet zijn en geen opgespo ten gi'ond. De heer Pons zeide het opge spoten terrein geschikt te vinden, wanneer ex- een goede laag klei opgebi'acht wordt. De vooi-zitter trok uit de dis cussie de conclusie, dat dus grond gevraagd moet wox'den, die nog niet aan anderen vex-pacht is. De heer Steenbex-gen zou gaar ne zien, dat de volkstuinvereni ging haar vei-zoek wat uitvoeri ger omschreef en achtte het op de weg der vereniging dat deze zelf .probeert grond te verklagen bij particulieren. Op voorstel van de voorzitter werd het verzoek tot een volgen de vergadering uitgesteld. Met het bestuur der vereniging zal over deze zaak contact worden opgenomen. De voorzitter deelde als ant woord op een vei-'zoek van de heer Steenbergen mede, dat hej; vei'- ke-er op de Vondelingenweg in de morgenuren niet zodanig is, dat daar politietoezicht nodig is en dat het beginpunt van de R.E.T. bus zal worden ovei'gebracht. naar de andei'e kant van de sti'aat op het ^rottoii'. De" heei' Gi'oeneveld vroeg of het mogelyk is dat bij de provin cie gevraagd wordt om een toe gangspad te mogen maken vanaf de Doi-psstraat langs het talud •an de dyk naar het Jeugdge- bouw omdat de Achtexnveg onbe gaanbaar is, van af de waterma chine tot aan het viaduct. Dit stuk is nog in onderhand-ling Lus- de polder en de gemeente, doch veel schot zit er niet in. Hem werd geantwooi'd, dat dit gedeelte nog steeds in onderhoud is hij de betreffende polder, doch men zal trachten ook dit ge deelte van de. weg in eigen beheer te krjjgen. De heer Groeneveld vroeg of de Heersdjjk nog versterkt zal wor den, omdat bij de laatste hoge vloed geconstateerd is, dat deze dijk zeer zwak is. De heer Pons ze, dat er zeer weinig aan gedaan zal worden, omdat deze dijk, wanneer de nieu we haven naar de Oude Maas klaar is en het terrein daarnaast opgespoten zal zyn, vex-valt en af- egraven zal worden. De heer Gx'oenevekl vroeg nog of de Nooi'dzijsedyk waarin in het egdek veel putten voorkomen, hersteld zou kunnen worden. Men deelde hem mede, dat deze her stelling gevraagd zal worden. De heer Pons zei, dat er zeer over de woning aan de Dorps straat, die' thans leeg staat en door de gemeente zal worden af gebroken. I-Iy vroeg of dit kan worden tegengegaan omdat bij af breking van deze woning, het be lendende perceel gevaar loopt. De voorzitter zei dat volgens de Technische Dienst van Rotter dam deze woning nog niet afge- Predikbeurten ZONDAG 1 MAART 1953 Oud-Beyerland. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Vree, 6 uur ds, Van Malensteln Bethel 10 uur ds. Van Malen- stein Geref. Kex-k 10 eu 6 tiUr ds. K. G. Idema Chr. Geref. Kerk 10 en 6 uur Student v. d. Schaaf van Apel doorn Gex-ef. Gem. (Pr. Hendrikstr.) 10 en 6 uur leesdlenst Donderdag 5 Maart 10, 2.30 e'n 7 uur ds. Blok van Rottex-dain (Biddag). Ned. Gei'. Gem. (Kerkstraat.) 10 en 6 uur leesdienst Donderdag 5 Maart 3 en 7 uur Bidstond voor het gewas, ds. Hen nephof van Dordrecht Ons Huis 10 en 6 uur de heer Struyic van Sliech-echt Woensdag 4 Maart 7 uur de heer Struijk van Sliedrccht R. K. Kerk H.H. Missen 7.30 en 10.30 uur. Om 9 uur Communie- uitreiken. 6 uur Lijdensmeditatie en Lof Dagelijks dc H. Mis 7.30 uur Maandag 8.30 uur Godsdienst- cui'sus voor 18-jarigen Woensdag en Zateidag 7 uur Lof Woensdag 7.30 uur Congregatie voor de meisjes Vrijdag 7 uur Oefening van de kruisweg Biechlhoien: Donderdag 7-8 uur en Zaterdag 6-8 uur Ned. Prot Bond 6.30 uur dr. D. Tjalsma uit Groningen broken zal worden doch dat daar mede wordt gewacht, totdat de heer Van den Engel over een an dere woning zal kunnen beschik ken. De heer Smit vroeg inlichtingen over het in huur afgeven van een lokaal in de nieuwe school aah de klaverjasvex-enlging. De voorzitter deelde mede, dat het verzoek in behandeling is by B. en W. en dat daarover binnenkort wel zal be slist worden. slist worden. Aangezien op de zit tingen van de commissie van volkshuisvesting weinig aanvra gen behandeld worden, werd be sloten, dat de zittingen tot nader order niet meer gehouden zullen worden. Bezoeken aan noodgebieclen Het is gebleken, dat zeer velen ten onrechte in de mening verke ren, dat de burgemeester der ge meente Spijkenisse bevoegd is tot het afgeven van een vei'gunning voor het betreden van de door de watersnood getroffen gebieden op de eilanden Hoeksche Waai'd, IJs- selmonde en Goeree en Overflak kee. De burgemeester van Spijkenis se kan alleen'vergunning verlenen voor het passeren van de brug over de rivier „De Oude Maas" en het bezoeken van de gemeenten gelegen op de eilanden Voorne en PutLeii aan hen, die woonachtig zijn op laatstgenoemde eilanden. Pei-sonen buiten hét getroffen gebied woonachtig, dienen schrif- telyk of telefonisch onder no. 10 een aanvrage te richten tot de burgemeester van Spijkenisse om de Spijkenisserbrug te passeren alsmede het betreden van een der gemeenten op Voorne en Putten. Indien op dc aanvrage gunstig beslist wordt, kan het doorla- tingsbewijs worden afgehaald bij de Verkeerspolitie te Rotterdam, Haagsche Veer. In spoedeisende gevallen kan de verleende vei'gunning' schriftelijk worden toegezonden. Voor het betreden van een der gemeenten gelegen op. de eilanden Gosree en Oveiflakkee en Hoek sche Waard en IJsselmonde, rich- te men zich tot de burgemeester van die gemeente waar men nood zakelijk moet zyn. Adverteren op contract is altijd voordeliger Vrijmoedig Blijmoedig Goedmoedig ving, dat het herstel aanstonds zo krachtig en doeltreffend is' aangepakt. Hel geschiedde op een wijze, die moed geeft voor de toe komst. En deze moed hebben wij wel nodig meent Muskiet, want nu verschillende delen van onze stx-eek droog gekomen zijn, blijkt eei'st goed welke vernielingen er zyn aangericht en hoe buitenge woon groot de schade is. Er zal veel enei'gie en doorzettingsver mogen voor nodig zijn om van on ze streek weer te maken wat zij eens was: een welvarend eilanden- gebied,. waar het goed wonen en werken was. Muskiet is overigens Le dezen .aanzien niet pessimis tisch gestemd. De achter ons lig gende weken hebben hem getoond, dat onze omgeving heel wat ver mag als de nood aan de man komt Als de samenwerking en het saamhorigheidsgevoel met daar- naast het besef voor de moeilijk heden van velen onzer blyven, zo als ze in de afgelopen weken zo treffend aan de dag zyn getreden, zullen we er wel komen méént Muskiet. Al zal er geruime tijd no dig zijn om de diép geslagen won den te doen helen. Maai' ook in hét dragen van het leed zullen we naast elkaar moeten staan. Met elkaar is van dc toekomst, die voor ons ligt, alles te maken. De jongste weken hebben daar het bewijs van geleverd. Een zeer verheugend verschijn sel acht Muskiet het, dat wij, be woners van de zo zwaar getroffen eilanden, niet alleen staan in onze moeilijkheden. Ons land en het buitenland hebben laten zien, dat het begrip „vrienden in nood" nog een diepe betekenis heeft binnen en buiten de Nederlandse grenzen. Muskiet wil hier niet verder in gaan op de stroom van goederen, geld e.d. die uit schier alle oorden van dc wereld naar ons land is ge vloeid, en op de hulp die op veler lei andere wyze is verleend. Hij wil er slechts van zeggen, dat hij persoonlijk de helpers er altijd dankbaar voor zal blijven en dat het betoonde medeleven hem weer m'eer geloof heeft geschonken in de goede eigenschappen van de mens. Ook dit acht hij een licht punt bij alle ellende, die over onze eilanden is gekomen. Nederland zelf staat by de hulp verlening vooraan. Het zou Neder land niet zijn als dat niet het ge val was, want vanouds hebbeii ge troffenen en verdrukten in ons land een warm onthaal gevonden. Zouden deze deugden dan niet naar voren komen als het de ei gen landgenoten betreft? Muskiet heeft gelezen, dat vrijwel alle zwaar en minder zwaai getroffen gemeenten in onze omgeving gea dopteerd zyn door andere gemeen ten in den lande. Muskiet heeft van deze vorm van hulpvex'lcning mst voldoening kennis genomen. Hij kan instemmen met de opmer king, dat er voor gewaakt dient te worden, dat deze hulpverlening de landelijke steunverlening niet te zeer doorkruist, maar hy wil toch I graag aan de adoplatie een zekex'e aparte waarde toekennen en wel dsze, dat' deze hulpverlening min der onpersoonlijk is. Steun van ge meente tot gemeente brengt de inwoners van die gemeenten dich ter tot elkaar en dat vindt Mus kiet nooit een verlies. De woningnood, die sinds de ooi'log het moeilijkste probleem is geweest, waarmee ons land heeft geworsteld, is door de watersnood wel zeer nijpend geworden. Vele honderden woningen zijn alleen al in het gebied, waar Muskiets krant verschijnt, g-eheel vei-woest of zo zwaar beschadigd, dat aan herstel niet meer te denken valt. Nu het land droog valt, kan de schade opgenomen woi'den en die schade valt in Let algemeen niet mee. De sterk toegenomen wo ningnood is een van de gevolgen van de ramp, die, zo vermoedt Muskiet, zich het langst zal doen gevoelen. En die bovendien het schrijnendst is. Want is het op zichzelf al verschrikkelijk, dat vele mensen in allerijl huis en hof heb ben moeten verlaten, waarbij zij alles kwijt geraakt zyn '-at zij het hunne konden noemen, in vele ge vallen zelfs familieleden het is wel bijzonder pijnlijk, dat deze mensen nog geruime tijd aan dit verlies herinnerd zullen worden, doordat zij geen nieuwe huisves ting hebben. Het is hierom, dat Muskiet de voortvarendheid, die op dit punt, door ds gemeentebesturen in de omtrek aan de dag wordt gelegd zo van harte toejuicht. In diverse gemeenten heeft men de plannen om op grote schaal tot nieuw bouw over te gaan, al klaar. Mus kiet brengt de bestuurderen van de gemeenten daarvoor zijn buide en hij hoopt, dat de ambtelijke in stanties, die haar oog moeten la ten gaan over dc plannen, met de zelfde vooi'tvarendheid tewerk zullen gaan als zij, die de plannen opstelden. Muskiet voegt daar de wens aan toe, dat deze instanties achter elke aanvraag, die zy tc behandelen krijgen, in de eerste plaats de mensen zullen zien, die door de ramp zonder woning' zijn geraakt, en dat zij iiet besef zul len hebben, dat de menslievend heid vereist, dat de ambtelijke mo lens ditmaal op volle toeren draai en. Als dat gebeux-t zullen wij ook deze nood te boven komen. Aan de gemeentebestui'en in onze om geving zal het niet liggen. Daar hebben zij de bewijzen al van gele verd, constateert PERSMUSKIET. Nil-Beyerlaml Ned. Herv. Kerk lü uur ds. Brouwer van Strijen, 6 ds. Ter Maat (H. D.) Geref. Gem. 10, 2.30 en 6" uur leesdienst Oud Geref Gem. 10, 2.30 en C uur leesdienst Woensdag 4 Maart 10, 2.30 en 6.30 uur ds. Miers van Krimpen a/d. IJssel (Biddag). Zuidzijde Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Ter Maat' van Nieuw Beijerland, 2.30 uur ds. Ruiten berg van Westmaas Fiershil. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uyr ds. Okken Goudswaard. Ned. Herv. Kei'k 9.30 en 6 uur ds. K. Schipper" Gei'. Gemeente 11 en 4 uur lees dienst Numansdorp. Ned. Herv. Kei'k 10 uur (bed. H. D.) en 6 uur ds. W van Gxiethuysen Geref. Kerk 10 en 3.30 uur ds. Vrolijk van Rotterdam Evangelisatiegebouw 10 en 6 uur ds. P. Zandt van Delft Schuring 3.15 uur (indien mo gelijk) ds. P. Zandt Sigarenfabriek Maandag 2 Maart 7 uur ds. Huisman van Rotter dam-Zuid Klaaswaal. Ned. Hei-V. Kerk 9.30 uur ds. Warmond van IJssel monde (bed. H. D.), 6 uur ds. Ko- revaar van Rotterdam Geref. Kerk 9.30 uur leesdienst, 4 uur ds. Firet van Zuid-Bejjer- land Mynslieerenlaml. Ncd. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. mr. Luiten Greup. Hulpkerk 2.30 uur ds. mr. Luiten Westmaas Ned. Herv. Kei'k 10 en 3 uur ds. Brouwer van Strijen Geref. Kerk 10 en 3 uur ds. A. Vos Strijen. Gemeenschappelijke dienst met de Geref. 10 uur ds. De Vides (bed. H. D.), 6 uur da. Seinen Geref. Bond Zaterdag 28 Febru ari 7 uur in het Vei-gadergebouw ds. H. G. Abma, Ned. Heiv. pred, te Rotterdam Heinenoord, Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds. J. F. N. van Harre- velt 'uttershoek. Ned. Hei-v. Kerk 10 en 6 uur ds. A. H. C. Jakobs Gex-ef. Kerk 10 en 3.30 uur ds. J. G. W. Terhaak Oud Geref. Gem. Dinsdag 7 uur ds. Van Vooi'thuyzen van Meer- sum Maasdam. Ned. Hexv. Kei'k 10 en 6 uur ds. Van Vliet St. Anthoniepolder. Ned. Herv. Kei'k 10 uur ds. Van Heuven uit 's-Gi'avendeel (bed. H. D.) Cillaarshoek. Ned. Herv. Kei'k 10 uur ds. Nauta (bed. H. D.) Zijn er betere wolkenners te vinden dan onze -huis moeders die bij het breien elke draad van begin tot eind door hun vingers laten gaan? En als wij nu beweren dat wij voor dit Jubileum alléén het beste willen brengen dat er te koop is, waar moeten wij dan mee voor de dag komen Wij kennen géén betere wol dan Fivano wol, een Franse import, gegarandeerd zui vere wol, S.draads, in vijf en -twintig voorjaarstinten. Kunnen wij beter uit de bus komen dan met deze Fivano wol, een kwaliteit die be kend is en die voor ieder een duidelijk controleerbaar overal voor 1.40 per knot verkocht wordt? "£2t\ Zaterdagmorgen om 9 uur begint de grote Fivano ver koop, knotten import wol van 50 gram, in reseda, lila, cy claam, bleu, maisgeel, zwart, lichtgrijs en zoveel andere modekleuren die U tijdens dit Jubileum koopt voor nog geen gulden, voor WINKELCENTRUM BINNENWE0, Tel. 29180

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3