VALDA Hollandse arbeider kleedt zich slechter dan vroeger Het herstel in Z.-Holland werd ter hand genomen Reorganisatie Waterschappen in Zuid-Holland Van het erf van School en Kerk Het lied der aethergolven De 21ste lijst met namen van de slachtoffers Toch is het zo! NIEUWE HAAGSCHE COURANT 2 ZATERDAG 28 FEBRUARI 19W Interessante mededelingen van de directeur- generaal van de Statistiek (Van een onzer verslaggevers) TTET AANDEEL van de voeding in de totale uitgaven door handarbeiders J-A in de grote en de kleine steden van ons land gedaan, is vergeleken met onderzoekingen van 20 jaar geleden, gelijk gebleven. Alleen deden zich ver schuivingen voor in details van het voedingsbudget: groenten, fruit, genot middelen en melk. Zo zijn in het budget van de Haagse arbeiders de uit gaven voor snoep, groente, gebak, fruit, vis, kaas en eieren in de laatste 30 jaren relatief belangrijker geworden. Vooral de uitgaven voor snoep en fruit tonen een belangrijke stijging. Ten opzichte van het jaar 1921 zijn die uitgaven vijf maal zo groot geworden. Rekent men de prijsstijgingen mee, dan werden zij drie maal zo groot. Voor fruit geeft men thans zes maal zo veel uit als in 1921. Het verschijnsel trad vooral op na de tweede wereldoorlog. Dit deelde de directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dr Ph. J. Idenburg. gisteren meer in een persconferentie over de resultaten van het Nationaal budget onderzoek. Van de 3500 gezinnen, die er aan deelnamen (het percentage uitvallers bedroeg 10 al5%) zijn thans de 1Ó00 huishoudboek!es van handarbeidersgezinnen onderzocht. De gegevens eruit zijn verwerkt. In totaal moeten 14 a 15 millioen uitgavenposten bijgeschreven worden op 420,000 artikelen- kaarten. In de huishoudboekjes werden n.l. alle artikelen afzonderlijk genoteerd. In Maart hoopt men gereed te komen met de gegevens over de landarbeiders en de hoofdarbeiders in loondienst. Daarna volgen de gegevens der ouden van dagen, de ondersteunden, de zelfstandigen en de uitoefenaren van de vrije beroepen. Uit de gegevens bleek, dat in geheel Nederland in de kleine gezinnen (minder dan vijf personen) 35.8 van het budget besteed wordt aan voedingsmiddelen. In Amsterdam.Rotterdam en Den Haag was dat 34 Voor de grote gezinnen liggen (Advertentie) de cijfers iets ongunstiger. Die gaven in geheel Nederland 40.6 aan voedings middelen uit en 39 7 in de grote steden. Zowel grote als kleine gezinnen gaven in 1951 iets minder dan 1/5 van hun geld. middelen aan hun woning uit. In het al gemeen liggen de uitgaven voor woning (huur, verwarming en verlichting) ten plattelande gunstiger dan in de stad. Het gemiddeld bedrag, dat per week per ge zin aan huur werd uitgegeven bedroeg 4.80 voor kleine gezinnen en 5.20 voor grote. Voor de grote steden lag dat be drag aanmerkelijk hoger. Daar betaalt een klein gezin 6.20 aan huurpenningen, een groot 6.75. In de middelgrote ste den zijn die bedragen 4.75 voor de klei ne en 5.75 voor de grote gezinnen. In de kleine steden 3 45 de kleine en 4.15 de grote gezinnen. In de kleine steden hebben n.l, meer mensen een eigen woning. Dat is in deze cijfers verwerkt. Het verschil tussen grote- en kleine gezinnen bedraagt, wat de huur bedragen aangaat, in het hele land 10 Vergeleken met 1935 betekent het. dat de arbeiders thans veel minder uitgeven voor woninghuur. In dat jaar was het percentage voor woninghuur 15% van het totaal inkomen. Thans beloopt het van tot 7& In Den Haag daalde het huurpei-centage op het. budget van 19 in 1937 tot 8.2 in 1951. Kleding en schoeisel Terwijl in 1935 in totaal 8 a 9 aan kleding en schoeisel werd besteed be draagt dat percentage thans 12 a 13 De absolute uitgaven bedroegen 125 a 150 per jaar in 1935. Met de prijsstij ging zou men tot een theoretische uitgaaf in 1951 moeten komen van 550 a 650 In feite heeft dat bedrag, bij de arbeiders gezinnen tussen de 300 en 400 gelegen Waaruit dus volgt, dat er minder is aan gekocht. dan nodig was. De bevolking van de kleine stad blijkt voorts meer aan kleding en schoeisel uit te geven, dar. die van de grote. En grote gezinnen geven minder uit dan kleine. In de culturele- en sociale sector is het zo, dat de kleine gezinnen 13.4 uitgaven voor ontwikkeling, ontspanning en ker kelijke bijdragen. De grote gezinnen kwamen tot een percentage van 11.2. Voor verkeer gaven de arbeiders op het platteland relatief hetzelfde uit als hun collega's in de grote stad. In de mid delgrote steden liggen die uitgaven veel lager. De totaal uitgaven voor levensonder houd van deze groep arbeiders waren in de drie grote steden voor de kleine ge zinnen 3940.per jaar en voor de grote 4575.Voor geheel Nederland be droegen die cijfers 3664.— en 4297, Gespaard werd er niet. Vergelijking met Zwitserland Vergeleken met Zwitserland waar i gemiddeld gezin 4.3 personen groot tegen 4.2 in ons land. geeft de Nederland se arbeider méér aan voeding uit dan de Zwitser. De percentages zijn 37,2 voor Nederland en 35.5 voor Zwitserland. Aan huishuur besteedt de Nederlander 7 van zijn inkomen, de Zwitser 11,6 (vrije huurprijs). Kleding en schoeisel vergen hier 12,6 in Zwitserland 10 De Nederlandse arbeider verrookt 2.8 van zijn inkomen, de Zwitserse 0 9 Maar terwijl wij 5.6 voor verlichting en verwarming besteden behoeft Zwitserse arbeider slechts 4.3 van zijn budget voor dat doel uit te trekken. Om dat de electrische stroom daarginds goed koper is dan hier. Voorlopig rapport van Ged. Staten aan Provinciale Staten In het voorlopig rapport over de, in mingsmaatschappij Zanen Verstoep wor- Zuid-Holland aangebrachte schade delen j den gedicht. Reeds zijn zinkstukken aan- Ged. Staten mee dat door de gemeente gebracht ter verdediging van de kopein- Ongelijk is niet ongelijk waardig (Vervolg van pag. 1) "V7EÉLAL is ook verkeerd verstaan wat het Nieuwe Testament ten opzichte van de vrouw leert. In het Oude Testa ment treft enerzijds de doorwerking van de vloek, ook in' de veelwijverij die altijd de vrouw naar beneden trekt. Aan de andere kant neemt de vrouw bij het oude Israël ëen veel hogere plaats in dan bij de omringende volkeren. Djs kinderen moete^évenzeer de moeder als de vader eren. veelal is het de moeder, die de naam geeft aan de jonggeborene. De vrouw kon zich ook wijden aan de Here. Men denke voorts aan Mirjam (lees Micha 6:4), aan de vrouw van Mafioah, aan Hulda. Maar ook de vloek deed zich gevoelen. In het bijzonder in de vier eeuwen die er liggen tussen de laatste profeet en de geboorte van Christus hebben de Joden daarbij in hun opvattingen.veel heidens o ergenomen en werd bij hen de plaats der vrouw steeds lager. Men denke aan het gesprek van de Here Jezus met de discipelen over de norm van reinheid. Op Zijn woord, dat voor de man precies dezelfde norm van kuisheid geldt als voor de vrouw, reageren zij met een ver slagen „Wie zal er dan nog trouwen?". In de eeuwen na de Reformatie heeft men. voor wat betreft de plaats der vrouw, in het bijzonder aandacht ge schonken aan de vermanende teksten, die ook nauw verband houden met hetgeen in Paulus' dagen zede was. Aan de ande re kant heeft de Reformatie de vrouw een hogere plaats gegeven door het huwelijk weer in zijn werkelijke waarde te stellen en dit niet te zien als een zaak van lager orde. STAAT nu ook'bij ons en in ons volks leven de (alledaagse) vrouw werkelijk zo ver achter bij de (alledaagse) man? Het valt moeilijk te zeggen. Wat vele vrouwen aan de binnenkant van het leven doen en presteren moge niet bij zonder de aandacht van de buitenwereld trekken, het is daarom nog niet onbe langrijk. Ook de economisch-maatschap- pelijke ontwikkeling heeft er toe bijge dragen, de vrouw een betere plaats te geven. Er zijn meer mogelijkheden van ontwikkeling en zo de man dit geestelijk ontwikkelingsproces meemaakt, wordt ook de onderlinge verhouding weer beter. De ware bevrijding van de vrouw, haar verheffing, is van Christus gekomen. Men bespeurt dat in onze dagen nog op de zenöingsvelden. Er mede gepaard gaat ook een dragen van groter verantwoor delijkheid harerzijds voor de gemeen schap. De belangstelling van de vrouw is als regel anders gericht dan die van de Het zijn over het algemeen mannen, die de grote en kleine uitvindingen doen. Zij zijn ook lang niet zo intens bij het scheppingsproces van de mens betrok ken als de vrouw. Van het leven der meeste vrouwen wordt een groot deel gevraagd door de naaste kring van man en kinderen. Toch vinden in onze tijd niet weinigen gelegenheid, in de een of andere vorm ten dienste van de gemeen schap bezig te zijn. Het zal wel nooit zo worden, dat het werk van de vrouw in dezelfde mate de algemene aandacht trekt als dat van zo vele mannen. Daarom behoeft het nog n:et van minder betekenis te zijn. De vrouw zal steeds, meer dan de man op de interne zijde van het leven betiokken blijven, gezien haar grote aandeel in voortplanting en opvoeding. Maar ook is meer en meer nodig, dat zij tevens oog heeft voor de noden en verantwoorde lijkheden in de wereld daarbuiten. Ook dat besef is groeiende. Katwijk in overleg met de technische dienst van Rijnland een plan is vastge steld tot herstel var. de afslag langs de boulevard te Katwijk, waarbij een nieuw duinbeloop zal worden gemaakt met zandi dig worden gedaan, en klei. De kosten van herstel zijn voor-! Qp Goeree en Overflakkee is, lopig geraamd op rond f90.000. 106 km dy,k 30 kn weggeslagen. den en als fundering voor in het gat te zinken betonnen elementen. Een poging tot het op deze wijze dichten van dit ge vaarlijke gat zal vermoedelijk zeer spoe- i de In de Hoeksche Waard zijn alle gaten in de dijken van de Hogezandse-, de To renstee- en de Westerse polder, alle oe- horende tot de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen, reeds tot boven gewoon hoog water gedicht. De gemalen in dit gebied zijn bijna alle weer in bedrijf. On 17 Februari waxen deze polders weer nage noeg droog. Aan het herstel .van Tiengemeteq word]} met behulp vaïi de Nederlandss Heidemaatschappij gewerkt. Op Voorne en Putten zal het grote gat in de Oudenhoornse zeedijk onder leiding van de Rijkswaterstaat door de Aanne- Advertentie) Advertentie De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting. Handige bllk- doosjes 50 cent bij Apotheker en Drogist. IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM. Isoniazide tegen t.b.c. nu volop beschikbaar Isoniazide, een nieuw geneesmiddel tegen tuberculose, dat reeds zijn grote waarde heeft bewezen, is thans in zó ruime mate beschikbaar, dat een normale dagdosis voor een patiënt slechts een gering bedrag kost. Uit een bericht in de New York Times blijkt, dat 35 chemisch; firma's in zes landen zich reeds op de productie van isoniazide hebben toege legd. De eerste practische proeven met dit nieuwe geneesmiddel werden pas een jaar geleden genomen. (De pharmaceutische hoofdinspectie in Den Haag deelt ons naar aanleiding van bovenstaand bericht mede. dat isoniazide thans ook in Nederland wordt vervaar digd en een belangrijk geneesmiddel i: gebleken). Bij de hoofdwaterkering is bereids een aanvang gemaakt met het dichten van de stroomvoerende gaten. Gedacht wordt de hoofdwaterkering langs het Haringvliet, welke op véle plaatsen incidenteel be schadigd is. te herstellen. De Zuidelijke en Westelijke hoofdwaterkering is voor een groot gédeeltè dusdanig vernield dat het twijfelachtig is, óf doelmatig he,'stel hier mogelijk fs. Voorshands is besloten om voor grote dijkvlakken een geheel nieuwe dijk te bouwen. Ook het definitief herstel der binnendijken is met kracht aangevat. (Advertentie) Grote lof voor wijze waarop zij zich bij ramp weerden In de vergadering van 4 Maart a.s. van de Prov. Staten van Zuid-Holland, die in de Kurzaal in Scheveningen wordt ge houden, za3g*tn waterstaatsnota van Ged. Staten>»*v I orde komen^~\ In e.Beidend sc'hi jln deelt het college met lat het spoedig een voorstel hoopt te kunnen indienen omtrent op richting van een waterschap, dat de ge hele Ringdijk van het eiland IJsselmonde zal beheren. De oprichting van een der gelijk waterschap voor de eilanden Voorne en Putten, Rozenburg en Weiplaat denken zij reeds in de aanstaande zon zitting aanhangig te kunnen maken. Het college is van oordeel, dat herziening van de organisatie van het waterschap df Dijkring Flakkee en die van het Hoog heemraadschap Delfland spoedig aan de orde moeten worden gesteld. Verbetering van de waterschapsorganisatie voor het eiland Dordrecht zal, naar het college meent, daarna ter hand genomen moeten worden. Voorts zal ook in de reglementen van een aantal andere waterschappen, die Buitengewoon waterschaps reglement Z.-Holland Het college van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft de Staten van deze provincie voorgesteld een buitengewoon waterschapsreglement 1953 vast te stellen. Het. college acht het wenselijk in verband met watersnood, oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden een regeling te tref fen, om te kunnen voorzien in de tij delijke afwezigheid of onvoltalligheid van besturen van waterschappen in Zuid-Holland. In het buitengewone Wa- terschapsreglemeijl 1953 wordt in- deze buitengewoner 'omstandigheden voorzien. met beheer van buitendijken zijn belast, verandering gebracht dienen te worden, rekening houdende met de ervaring, welke de ramp van 1 Februari heeft op geleverd. Ged. Staten zeggen verder, dat het best georganiseerde waterschap een ramp, als die van 1 Februari niet heeft kunnen voorkomen. Zij merken voorts nog op, dat voor opzegging van het vertrouwen aan de waterschappen, hptgeen bij de laatste watersnood is voorgevallen, allerminst aanleiding is gegeven. Integendeel ver dient de wijze, waarop vele waterschaps bestuurders i-.i deze provincie hun taak in nood hebben verricht en vooral de wijze waaroo het dijkherstel onverwijld ter hand is genomen, grote lof. Beioepingswetk Ned. Herv, Kerk Beroepen: Te Ameide en Tienho ven (t,oez.) A, Klein Kranenburg te Koot- wjjkerbroek; als predikant-voorganger bjj de Ned. Herv. Evangelisatie te Naald wijk G. van Doorn te Terheyde. Aangenomen: Naar Utrecht (als hulpprediker) J. van Veen a.s. eni. pred. te Vroomshoop. Bedankt voor Rouveen (toez.) W. Vroegindewey te Bléiswijk: voor Wagc- ningen (toez.) N, den Oudsten te Alk maar. Geref. Kerken T w e e t a 1 te Assen (3e pred. pl.) K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar en K. Vegter te Noord Scharwoude. Bedankt voor Lekkerkerk H. C. En- dedük te Worm-er. Gcref. Kerken (Art. 81 K.O.) Aangenomen naar Drogeham eend. G. v. d. Brink te Voorburg, die bedankte voor Rozenburg en Doetinchem-Does- burg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Benthuizen K. de Gier te Lisse. Geref. kerken in Zeeland De particuliere synode der Geref Ker ken in Zeeland is deze week in Goes in buitengewone zitting bijeengekomen onder presidium van dr C. Stam van Goes. De afgevaardigden van de verschillen de kerken in het noodgehied brachten verslag uit van hun wedervaren. Het geheel vormde wel een zeer droef relaas. De synode herdacht met eijn ogenblik stilte al de leden der kerken, die bij de watersnood het leven hebben verloren. Op voorstel van het modcramen benoemde de synode een commissie be staande uit: dr C. Stam, ds H. Veld kamp, te Middelburg, ds A. G. v ,d. Stoel te Bergen op Zoom, ds H. Pest man te Terneuzen, ds Y. J. Tiemcrsma te Zierikzee, en ouderling W. v. d. Berg te Bruinisse met opdracht in contact te treden met verschillende kerken en pre dikanten in het noodgebied om alles te doen ten einde het kerkelijk leven weer op gang te brengen en voortgang te doen hebben. Deze commissie ontving vrij mandaat en zal op de gewone Juni ver gadering vergaderen en va.n haar arbeid rapporteren. Kerkelijk gemachtige voor Schouwen De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft ds C. J. van Royen te Zierik- aangewezen als gemachtigde voor Schouwen en Duiveland. Hij heeft een onderzoek ingesteld naar de toestand van de verschillende kerkelijke gemeenten, en daar bereids een rapport over uit gebracht. Dreisehor, Elkerzee. Kerkwerve, Nieu- ekerk. Noordwelle, Oosterland. Ouwer- kerk en Sirjansland zijn geheel ont ruimd. In Brouwershaven en Zonnemaire is een vijfde van de bevolking overge bleven. Had de Synode aanvankelijk besloten dat de predikanten met hun gemeenten zouden evacueren (waarbij men er van uitging dat de gemeente als één geheel vertrekken zou), nu de evacuatie een verspreiding is geworden, was dat niet mogelijk. Voor de lidmaten van Burg, Eikerzee. Haamstede en Renesse-Noordwelle (West chouwen) wordt een gestencild kerk- blaadje uitgegeven. Ds Van Royen heeft aan de Synode ook gerapporteerd over de materiële schade aan de kerkgebou wen. Die is niet gering maar kon nog niet definitief worden vastgesteld. Wat de pastorale zorg betreft acht ds Van Royen het van het hoogste belang, dat de buiten Schouwen en Duiveland ge- evacueerden eigen gemeentelijk contact behouden. De Werkgemeenschap voor vernieu wing van opvoeding en onderwijs zal van 810 April een Paasconferentie houden in Amersfoort. Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 21e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven, luidende: Goedereede Van der Veer, Lies, geb. 19.6.'40 te Goedereede. Laatste adres: Ooievaar Oude Tonge Van Otzel, Paulus J., geb. 10.1.'13. Nijsse, Cornells Johannis, geb. 4.8/41. Tuns, Pieternella G., geb. 21.1/43. Laatste adres: Capelleweg 57. Stavenlsse Rottier, Johanna, geb. 6.11/76 te Kortgene, weduwe van J. C. Leenis. Laatste adres: Kerkstraat A 306. Heijboer, Louis Eliza, geb. 15.7/12 te Stavenlsse, echtgenoot van J. D. C. de Graaf. Laatste adres: Kerk straat A 308. Dorst, Gerarda, geb. 28.8/16 te Sta- venisse, echtgenote van P. J. Pot- appel. Laatste adres: Kerkstraat A 312. Wielaard, Willem Marti nus, geb. 22.2/41 te Stavenisse. Laatste adres: Kerkstraat A 323a. Stellendam Van Soest, Johannes, geb. 14.9/49 te Stellendam. Laatste adres: Wijk 2, No. 11. Van Soest, Dina Hester, geb. 6.12/44 te Stellendam. Laatste adres: Wijk 2, No. 11. Goudswaard Ardon, Gerrit, geb. 10.2/19 te Gouds waard, echtgenoot van Cornells Cor nelia Helena v. d. Berg. Laatste adres: Tiengemeten. Begraven op de alg. begraafplaats te Zuid-Beijerland. Ardon, Dingeman, geb. 28.11/21 te Goudswaard, echtgenootjvan Cornelia Petronellarf 'ooyma.n. L 'ste adres: Tiengemeé/ 3. Begrav te H. I. Ambacht. Bovenstaande namen werden te voren gepubliceerd in 2e en 3e lijst onder Tiengemeten. ZONDAG 1 MAART Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.13 Gram. 3.35 Orgelspel 9.00 „Wat er groeit en bloeit" 9.10 Kamerorkest 9 45 „Geestelijk leven" 10.00 Lichte muziek 10.30 Met en zon der omslag 11.00 Promenade-orkest 11.30 Ca baret AVRO: 12.00 Hammondorkest 12,35 „Even afrekenen, herent" 12 45 West-Indisch orkest 1.00 Nieuws 1.05 Gram 1.10 Lichte muziek 2.00 Boekbespreking 2.20 Koorzang 2.30 Concertgebouworkset en solist (In de pauze: 3.05 F i Imp raatje en gram.) 4.30 Sport- revue 5.00 Gev muziek 5 30 Voor de jeugd 5 50 Sportjournaal 6,15 Nieuws en sport VPRO: 6.30 Korte Ned. Herv. kerkdienst IKOR: 7.00 Voor de Jeugd 7,35 ..Gesprekken om de Bijbel", radio-catechisatie AVRO: 8 Of Nieuws 8.05 Gev. muziek 9.05 „Paul Vlaan deren en het Jonathan Mysterie", hoorspel 9.45 Hammondorgel 10.00 Cabaret 10.30 Strijk orkest W.00 Nieuws 11 15 Reportages of gra- mofoonnvuzlek 11.25—12.00 Dansmuziek. Hilversum II. 298 m. KRO: 8 00 Nieuws 815 Gram 8 25 Hoogmis NCRV: 9 30 Nieuws 9.45 Vocaal dubbelkwartet 10 00 Geref. kerk dienst 11.30 Gram 11.45 Orgel en fluit KRO: 12.15 Apologie 12.35 Gram. 12.40 Amusements muziek 1255 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Lunchconcert 1.40 Boekbespreking 1.55 Gram. 2.00 Voor de jeugd 2.30 Viool en clavecimbel 2.55 Pianorecital 3 20 „Beeld en teken in de architectuur" 3.35 Cembalogezelschap liste 4.05 Gram. 4.10 „Katholiek Thuisfront Overal" 4 15 Sport 4.30 Vespers IKOR: 5 00 Ned, Herv kerkdienst 6 00 Reportage 6 20 Interview 6 45 „De Kerk luistert naar uw vragen" NCRV: 7.00 Vocaal ensemble, Bach- orkest en solisten 7 30 „Gelooft u dat?" KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Gram. 8.05 De gewone man 8.30 Franse liedjes 8.50 „Alles of niks" 9 05 Amusementsmuziek 9.35 Actualiteiten ..En het zaad is het woord Gods", hoorspel 10 40 Gram 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.1612,00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12.16 Causerie 12.30 Muzikale causerie met illustraties 1,10 Crl- Heken 2.00 Nieuws 2 10 „Country Magazine' 2.40 Gram, 3 00 Wenken voor de tuin 3,3( Concert 3.50 Hoorspel 5 00 Concert 5.45 Boek bespreking 6.00 Voor de kinderen 6.50 Cau- 7.00 Nieuws 7.16 Verslag van de V.N. Symphonle-orkest 8.45 Avonddienst 9.25 Liefdadigheldsoproep 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Klankbeeld 11.15 Viool en piano 14.52 Epiloog 12.00—12.03 Nieuws. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12,00 „Can I come in?" 12.30 Kerkdienst 1.00 Verzoek- programma 2.00 Revue-orkest en solist 2.15 Dansmuziek 2.45 Gev programma 3.45 Piano 4.00 Reportage 5.00 Versterkt variété-orkest en solist 5.30 Gev. programma 6 00 Gram 6 30 Gev. programma 7 00 Round Britain Quiz 7.30 Hoorspel met muziek 8.Ö0 Nieuws 30 Hoorspel 9.30 Community hymn singing 10 00 Amusementsmuziek 1100 Nieuws 11.15 Pianospel 11.30 Muzikale causerie 11.45 Or gelspel 12 15 Gram. 12.56—1.00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.00 Klank beeld 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel met muziek 2.30 Gram. 2 35 Hoorspel met muziek 3 30 „Mesdames de la Halle". opera-buffa 4.30 Vastendienst 5 40 Gram. 5.45 Concert 7.3C Gram. 8.00 Hoorspel met muziek 9,30 Gram 10.45 Kamermuziek 14.4512.00 Nieuws, Brussel. 324 m. 14.00 Symphonie-orkest en solist 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Sympho nie-orkest 1.30 Voor de soldaten 2.00 Opera- Advertentie). 23 gehóuden. Wat de ander zijn persoonlijke zaken De cipier had zich wat hersteld. Zo nou aangingen en wat de ander zich met zijn be- dan zou dat wel waar wezen. Maar dat die En op dat uur die avond stonden Thomas en zoekers had te bemoeien? had hij hooghartig en jonge man, bij hem aan huis kwam, had een Lajos in de schaduw van de parkbomen; hiel- bars gevraagd. heel andere oorzaak. Hij had zijn zoontje gered, den ze scherp de achtergevel van de gevangenis „Eigenlijk" niets daar heb je gelijk aan. toen het ventje bijna onder een paard was ge in het oog. En in die achtergevel het raam, dat Maar als de zoon van een gevangen ketter- raakt. Daarom.. de bewaker hen had uitgeduid als "het raam van predikant in en uit loopt bij een gevangenbe- De handwerksgezel keek op. Was het zo ge- Vaders cel. waker, dan mag een mens dat toch wel eigen-gaan met de kennismaking? Goed, aangenomen. Zo wachtten ze; wachtten ze.. aardig en opvallend vinden". vlaar hij wilde de bewaker nog eens wat an- Ze wisten niet.. Dat had gevaarlijk geklonken. HaaY.-'als eeK$ycjers vertellen. De oom van die sinjeur Aczél Ze kónden niet weten.. bedekte bedreiging. „nee, je hoeft helemaal niet verwonderd te we- HOOFDSTUK X. zen> dat ik zijn naam weet" die oom van v Fe u/acht ^ie sinjeur Aczél had de schipper opgezocht met vergeeise wac n^wn A Ancn wie ze hadden gevaren. Een ketter ook, die Vijftig daalders is een hele som, als je die i 8™»Üi BiSHls'ilischipper. En het was toch wel opvallend, dat de zo ineens tot je beschikking krijgt. En als je neef met een bewaker goede maatjes wist te dan weet, dat er nog vijftig zullen volgen.. tf""1 A H A A ÏT worden en de oom bij de schipper ging praten. Maar ais je ze een paar uur in je zak hebt; Helemaal aan de Donau-oever, straten ver van als je aan het bezit wat bent gewend geraakt Z zjjn huis." en dan er over denken gaat, waaróm je ze Z door H. TE MERWE dg bewaker had geprobeerd aan het gesprek hebt eekreger,.. Als Je dan verder denkt en 1 een ejnd te maken.« je gaat afvragen, hoe ie je schoon praten moet Ik snap je niet», had hij gezegd, „en ik wil als het uitkomt, dat er een vijl m een cel __nptpn moet zijn binnengesmokkeld.. In een cel bij Toch had de bewaker gelachen: zoon van een gevangenen die jij moet verzorgen en jij eten ketterpredikant? Nou, dat kon - als de ander Maar de handwerksgezel had hem bij de arm moet brengen Dan begin je toch wel even te dat zei, zou het wel zo wezen. Want die kende gehouden. Als de ander hem dan met snapte, zou weifelen natuurlijk die bezoeker. hij wel uitleggen wat hij bedoelde. Een gevangene En als je dan bovendien nog een ontmoeting De lach had spottend moeten klinken ze die kans zag uit te breken, moest natuurlijk worden hebt zoals de bewaker van ds. Aczèl er een klonk gedwongen; ze klonk vals. En ze ver- verborgen en vervoerd. Waar kon dat beter had stierf, toen het antwoord kwam. dan aan boord van een schip? Of* een ontmoeting was het eigenlijk niet ge- Ja zeker, hij kende die kerel. Had met hem „Je raaskalt", en de cipier had zich losgerukt weest De kerel die hem had aangesproken, had de reis naar Buda gemaakt op 'n schuit. Toen en was weggelopen Schijnbaar nijdig in wer- hem opgewacht: had dadelijk gevraagd naar hij van zijn handwerksreis terug kwam, nog kelijkheid vol onrust een jonge man. die al een keer of wat bij niet zo lang geleden En op die schuit had die De handwerksgezel had hem nagekeken. „In hem aan huis was geweest. De gevangenis- ketterzoon zélf gezegd, dat zijn vader in de ieder geval schrijf ik een briefje", had hij ge- wachter was geschrokken had zich toch groot gevangenis zat. mompeld. en Bel Canto-concert 330 Gram. 4,00 Sport 4 45 Gram, 5,00 Studentenkoor 5 15 Gram 5 20 Stude-nterukoor 5 40 Gram. 5,45 Sportuit slagen 5.50 Gram. 6.00 Bas en plano 6 30 Godsdienstige uitzending 7.00 Nieuws 7.30 Gram 8 15 Symphonle-orkeet 8.45 Gram. 9 00 Symphonie-orkest, koor en solisten 10 00 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gramofoonmuziek. Brussel. 484 m. 1208 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Verzoekprogramma 2 30 Gram 3.00 Nationaal orkest 3,40 Gram, 5 00 Nieuws 5 10 Gram. 7.00 Godsdienstige uitzending 7 45 Nieuws 8.00 Koor. strijkkwartet en soliste 9.10 Gram. 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws 11,00 Gram. 14.55 Nieuws. Engeland. Uitzendingen voor Nederland 8 008 16 Engelse les voor beginnelingen (op 464. 49 en 42 m.) 5.005 15 Engelse les voor beginnelingen (op 224, 49. 42 en <11 m 10 00 10.30 Nieuws, Londense brief. „En dai nog dit" (op'224 en 49 m,). MAANDAG 2 MAART Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram 8.00 Nieuws 8 18 Gram. 9 00 „Onder de pannen", hoorspel 9.20 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag" 10,05 Morgenwijding VARA: 10 20 Voordracht 10.40 Voor de zieken 1140 Mezzo-sopraan en piano 12.00 Gram 12 15 Lichte muziek 12.33 Voor het platte land 12.38 Strijksextet. 1,00 Nieuws en com mentaar 1.20 Metropole-orkest 1.55 Voor de middenstand 2,00 Voor de vrouw 2,15 Clave, cimbelrecital 2.45 Gram. 3,00 Gev. program ma 4,00 Gram. 4,25 Kamerkoor en orgel 4 45 Vragenbeantwoording 5 15 Dansmuziek 5 50 Militair commentaar 6.00 Nieuws 6.15 Gram 6 30 Pariemenlnir overzicht 6 45 Volksdansen en volkszang 7.15 Joods progTamma 7.45 Re geringsuitzending: Landbouwrubriek 8 0 Nieuws 3 05 „In Holland staat een huis' hoorspel met muziek 8 35 Aetherforum 910 Gev. muziek 9.30 „Europa voor de beslis sing" 9.45. „Retour afzender", éénacter 10 05 Radio Philh. Orkest 11.00 Nieuws 11.15 Orgel spel 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 Nieuws 7 10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8 10 Sportuitslagen 8.23 Gewijde muziek 8.45 Gram. 9 00 Voor de zieken 9.30 Voor de huis vrouw 9.30 Gram 10 00 Viool en plano 10-30 Morgendienst 14.00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder 12.33 Orgelconcert 1.00 Nieuws 1 15 Mandoline-ensemble 1.45 Gram. 2.00 School radio 2 30 Accordeommiuziek 2.45 Voor dc vrouw 3,15 Gram. 3 30 Klassieke muziek 4 0C Bijbellezing 4.30 Gram. 5 00 Voor de kleuters 5.15 Voor de Jeugd 5,45 Regeringsuitzend'lng: dr H. K. J. Cowan: „Talenweelde en talen problemen in Nieuw-Guinea" 6.00 Muziek vereniging 6.20 Sportpraatje 6 30 Zigeuner kwintet 645 Engelse les 7.00 Nieuws 7.10 Pianoduo 7 30 „Volk en staat" 7 45 Negro spirituals 3 00 Radiokrant 8,20 Koninklijke Militaire Kapel 9.00 „Tropenberinnering", hoorspel 9 55 Kamerkoor en solisten 10.35 „Rijkdom onder de grond: Aardolie" 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.16 „Man en vrouw" 14 3012 00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12.00 Schoolradio I.00 Gram 1.25 Gev, programma 2.00 Nieuws 2,10 Gev, muziek 3.00 Schoolradio 4.20 Crftie- ken 5.05 Gram 5.30 Interviews 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Cau serie 7.30 Schots orkest 8 30 Causerie 9,00 Gev. programma 9 45 Portugees commen taar 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel met muziek II.45 Parlementair overzicht 12 0012.03 Nieuws Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Voordracht 12 30 Dans muziek 1.15 Orgelspel 145 BBC Midland Light Orchestra 2,45 Voor de kleuters 3 00 Voor de vrouw 4 00 Gev. muziek 4 45 Amu sementsmuziek 5 15 Mrs Dale's dagboek 5 30 Hoorspel met muziek 7,00 Militair orkest en soliste 7.45 Hoorspel 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8,30 Gev, programma 9.00 Vragenbeantwoor ding 9,30 Hoorspel 10 00 Verzoekprogramma 10.30 Gev, programma 11.00 Nieuws 11.20 Dansmuziek 12,05 Voordracht 12.20 Lichte muziek 12 561.00 Nieuws Frankrijk. Nat. Progr. 347 m, 12.00 Gram. 12 30 Pianomuziek 1.00 Nieuws 1.20 Gram. 2 00 Nieuws 2,17 Gram. 2.30 Hoorspel 4,00 Kamermuziek 5.00 Gram, 6.30 Amerikaanse uitzending 7.00 Gram 8 00 Symphonie-orkest 10 45 Gram 11 4512 00 Nieuws Brussel. 324 m. 1145 Gram. 12 34 Voor de landbouwers 12.42 Gram. 12 50 Koersen 1.00 Nieuws 1.16 Pianospel 1.30 Gram. 1.45 Piano spel 2 00 Symphor.ie-concert 3.00 Gram. 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 Amusementsmuziek 6 00 Franse les 6 15 Gram. 6.25 Causerie 6,30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Gram 8 00 Nationaal orkest (9 40 Kunstoverzicht) 10 00 Nieuws 1015 Orgelspel en gram, 10.55 11.00 Nieuws Brussel. 484 m. 12.05 Gram, 1.00 Nieuws 1.10 Strljkorkset 2 15 Kamermuziek 3.00 Gra mofoonmuziek 4.00 Lichte muziek 5 00 Nieuws 5 15 Gram 7.45 Nieuws 8,30 Gev, muziek 9 00 Omroeporkest, koren en soliste 10,00 Nieuw6 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws. Engeland. Uitzendingen voor Nederland, 8,008 15 Engelse les voor beginnelingen (op 464. 49 en 42 m.) 10 00—10.30 n.m. Nieuws Engelse les voor gevorderden (224 en 49 m.) Advertentie) A r in e h ii «I Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. Berlijns predikant gearres teerd Ds George is op Donderdag na het liöiideh van de avondpreek in de Maria- kerk in Oost-Berlijn. door Oostberlijnse rechercheurs gearresteerd, Ds George woont in West-Berlijn Hij is jeugdpredi- kant van de kring Midden-BerLijn. De evangelische bisschop Dibelius. het hoofd van de Duitse protestanten, is de predi kant van de Maria-kerk. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 28 Febr. Rijknsuniversiteit. Gesl. lor het cand, ex. Godgeleerdheid de heer G. H. Cassutto. Scheveningen. Geslaagd voor het cand. ex. Psychologie de heer R. F. van Naerssen, Leiden, Geslaagd voor het semi- arts-examen mej. O, Hoesen. Den Haag, idem de heren A. W. Abbo, Den Haag, J. C. A, G. Swildens, Zandvoort. Geslaagd voor liet arts examen de dames N. Der lagen, Heemstede. J. de Lint, Leiden, idem de heren A. J. van Dljek. Rotterdam, A. Chr. Wetters, Den Haag. W. H, Weijne, Den Haag. RECTIFICATIE, In de uitslagen van Donderdag 26 Februari werd abusievelijk vermeld: Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht mei, D M. F. de Wolf, Voorburg, dit moet echter zijn mej. - D. M. Th. de Wolf. Den Haag. ROTTERDAM. 26 Febr. Geslaagd voor cand. ex in de econ wetensch. J Timmerman, A'dam. J J Rlnkes. Dordrecht, S Gertema Schiedam en Z H Oprei, Delft UTRECHT. 26 Febr. Geslaagd doet. phar- macie mevr. M I F Kreykamp-van Wessem. Eindhoven: veearts-ex. mei. A C Bander. Edam en J van Vloten. Utrecht; doet. ex, veeartsenijkunde H Moeman, Daaiierveen en H Perre. Delft. y AMSTERDAM, 27 Febr, V,U Geslaagd voor doet. ex. scheikunde J van Schooien. Arn hem, C de Waart, A'dam en J W van der Sllkke. Hilversum: voor cand, cx wis- en nafuurk A C Aten. .Emmen en W L Zijp, Amsterdam. (Ad' Ivertentie) BIJ VERKOUDHEID PASTILLES 'yO vreemd het in het na-oorlogse *-* Nederland ook moge klinken, dat de doodstraf hier te lande sedert 1870 is afgeschaft, zo zonderling zal het zeker aandoen te constateren dat dit feit reeds in 1741 plaats had in het tsaristische Rusland, welke staat toch heus niet bekend rtond als bijzonder humaan en zachtzinnig jegens tegen standers of maatschappelijk ontspoor den. De terechtstellingen die sedert 1945 in ons land hebben plaats gehad, zijn met een beroep op de buitengewone omstandigheden voltrokken, ingevolge het Besluit Buitengewoon Strafrecht. Bovendien is de doodstraf altijd ge handhaafd gebleven in ons militair strafrecht, waaronder ook burgers kunnen vallen. Wanneer in ons land derhalve gesproken wordt van de af schaffing van de doodstraf, hoeft men het Wetboek van Strafrecht op het oog, waarin zo goed als alle mis drijven voorkomen die men in vredes tijd tegenover mens en maatschappij kan begaan. In ons land waren dus bijzondere omstandigheden aanleiding om na de oorlog in tiéntallen gevallen de zwaarste straf te voltrekken, maar ook in Rusland golden na 1740 buiten gewone omstandigheden, die echter oorzaak waren van het tegenoverge stelde, n.l. dat de doodstraf werd af geschaft. Nu was men er in Rusland sedert overoude tijden aan gewend dat de tsaar de levens der onderdanen ver nietigde, al naar de luimen van het ogenblik. Maar de Russen schenen langzamerhand schoon genoeg te krijgen van de ongewisheid van het leven onder het tsarenbewind en toen Elisabeth, de jongste dochter van Peter de Grote, zich in 1741 met be hulp van een garderegiment in de tsarenzetel wilde nestelen, kon dit alleen geschieden nadat zij beloofd had tijdens haar regering geen dood vonnissen te laten voltrekken. Elisa beth legde deze belofte gedwee af, bezegelde die met een kus op het Kruis en bevestigde haar voornemen nog eens per oekaze in 1744. Hier mede was de doodstraf in Rusland officieel afgeschaft. Dit alles betekende echter niet, dat ongewenste personen niet geweld dadig uit de weg geruimd konden worden, of dat er een einde kwam aan de afschuwelijkste wreedheden die een biein kan uitdenken. De Nederlandse zaakgelastigde De Swart klaagde in 1757 zelfs over de ver schrikkelijke willekeur en de gruwe lijke onderdrukking waaraan men onder het bewind van keizerin Elisa beth ten.prooi was. En dat wilde in die dagen wel iets zeggen! We kunnen de ontelbare inbreuken die in Rusland op de oekaze van 1744 in de loop der eeuwen werden ge maakt, hier niet ophalen, doch ves tigen er alleen de aandacht op, dat ook de Russische communisten hier mede lelijk in de knoop zijn geraakt. Daarover Maandag. (Nadruk verboden).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2