ALGEMEEN HANDELSBLAD gftieutre Jlmsterfcamsclpe gouratu KAN TSJIANG KAI-SJEK HET VASTELAND AANVALLEN? TWEE DIJKGATEN OP GOEREE GESLOTEN Sjah van Iran treedt tijdelijk af Koningin bij opening van de Boekenweek Tot 1963 geleidelijke opvoering van de HUREN Mr Berger nam afscheid van de Hoge Raad Mooi en zonnig weekeinde in het vooruitzicht Neutralisme in Japan 126e JAARGANG - No. 41036 ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Na de terugtrekking van de 7e vloot Devaluatie van communistischedollar verzwakt positie van Mao Tse-toeng (Van onze correspondent) Hongkong, Februari, terugtrekking van de Zevende Vloot uit de Straat van Formosa door president Eisenhower heeft nogal wat stof doen opwaaien. De politici, die Tsjiang Kai-sjek steunen, beweren, dat deze vloot alleen diende om te verhinderen, dat de nationalisten het vasteland zouden aanvallen en dus de positie van de communisten versterkte. Tsjiang zou. nu de Amerikaanse oorlogsbodems zijn vertrokken. Mao Tse-toengs troepen kunnen aanvallen en daardoor de druk op de strijdkrachten van de V.N. in Korea verlichten. Wat ook de politieke consequenties hiervan zouden zijn, het staat nog te bezien of de nationalisten militair tot een dergelijke actie in staat kunnen worden geacht. Enig optimisme wordt echter veroorzaakt door de devaluatie van de Chinese dollar. Een dergelijke maatregel kondigde destijds de val van Tsjiang Kai-sjeks regiem aan en zou ook nu weer een voorbode zijn van een revolutionnaire ontwikkeling. Het is onmogelijk het vasteland China net 500.000 rrian te heroveren, indien men niet de medewerking der bevolking heeft, maar nu het Chinese geld in waarde gaat verminderen wordt ook de militaire toestand anders. Tot nu toe heeft de nieuwe regering er steeds met trots op gewezen, dat zij het Chinese geld op peil heeft kunnen houden, wat ook inderdaad het geval was. Nu is het §eld echter gevallen en in China moet it een zeer onaangename indruk heb ben gemaakt. Men moet er een terug keer tot de oude tijd vrezen, toen men het geld geregeld zag vallen totdat men voor één Amerikaanse dollar vele tien duizenden Chinese dollars kreeg. Nu is de toestand zo, dat één Amerikaanse dollar ruim twintigduizend Chinese dol lars waard is. De hoge koersen dateren nog van het bestuur der Kwo Min Tang. Toen was de koers zelfs nog veel hoger en het nieuwe bestuur der zogenaamde communisten heeft hem teruggebracht tot een punt. waarop hij zich enige jaren heeft gehandhaafd. De thans inge voerde koersstijging bedraagt (voor China) niet veel, nog geen tien ten hon derd. maar men heeft angst, dat zij zich zal herhalen. Dit heeft een slechte in vloed op de stemming onder de bevol king, die reeds heeft geleden door de zware verliezen in Korea en door de in menging van Rusland, want Rusland is nog steeds niet populair in China. TSJIANG KAI-SJEKS redevoeringen behelzen vaak verwijten aan de niet-; communistische mogendheden, dat zij! geen steun hebben verleend aan z(jn troepen in de strijd tegen de communis ten, dat zij zijn leger alleen hebben laten vechten, tot hij ten slotte gedwongen was een toevlucht te zoeken op For mosa. Hij vermeldde er niet bij. dat de Amerikaanse vloot door de neutralise ring van Formosa heeft voorkomen, dat de Noordelijke troepen Formosa ver overden. Nog geruime tijd hebben de Chinese bladen na de maatregel van pre sident Truman v^n het vasteland mel ding gemaakt van het voornemen dei- troepen van Mao Tse-toeng Formosa te bezetten en er werden ook voorberei dende maatregelen genomen. Er werden in verscheidene plaatsen langs de Chi nese kust vloten van kleine schepen uit- ferust, die troepen naar Formosa zou- en moeten overbrengen. Die bootjes, vele honderden, zouden tegelijkertijd in zee steken. De Amerikaanse vloot kon er honderd, tweehonderd in de grond boren, maar de andere honderden zouden hun doel bereiken en de troepen van Tsjiang Kai-sjek verslaan. Maandenlang 'heeft men dit plan gekoesterd, maar ten slotte heeft men het opgegeven. Het zou te veel doden hebben gekost en bood niet te veel kans van slagen. Indien de Ameri kaanse vloot zich niet voor de kust var Formosa zou hebben bevonden zou ver moedelijk Formosa zich reeds in commu nistische handen bevinden. De troepen van Tsjiang Kai-sjek waren toen niet in staat het eiland te verdedigen, gedemo raliseerd als zij waren door het verlies van het gehele vasteland. Nu is, volgens mededelingen van Formosa, de toestand anders. Het leger op Formosa is gereor ganiseerd en het teltja, hoeveel? PRINS BERN HARD ZAL VOORJAARSBEURS OPENEN Prins Bernhard zal op 17 Maart de openingsdag van de Jubileumbeurs tc Utrecht de nieuwe jaarbeurshal aan de Croeselaan officieel in gebruik stel len. Deze hal, die de naam Bernhardhal zal krijgen, heeft een oppervlakte van 15.000 vierkante meter. Men spreekt van 500.000, zelfs van 1.000.000 man, maar de communisten beschikken, zonder de troepen in'Korea te rekenen, nog altijd over minstens drie millïoen man. QENERAAL OLMSTEDT. het eerst- aoorro aftredende hoofd van de Amerikaanse militaire hulpverlening, heeft onlangs medegedeeld, dat de nationalisten over ongeveer 20 divi sies beschikken in zeer uiteenlopende staat van gereedheid. Hij voegde hier aan toe, dat van deze divisies er minstens drie volledig gereed waren om het vasteland aan te vallen. Het aantal van een millioen soldaten, dat Tsjiang Kai-sjek tegen het vasteland zou kunnen inzetten, lijkt dus ont sproten aan een al te optimistische, nationalistische geruchtenbron. Er lopen echter geruchten betreffende het communistische leger, die betrouw baarder'schijnen. Er wordt verteld, dat het communistische leger de laatste jaren ten zeerste in militaire waarde is ver minderd. Dit is zeer waarschijnlijk. De communistische militairen liggen over het algemeen in vreemd land, in Chi nees gebied, waar zij niet met de bevol king kunnen praten, daar die bevolking een andere taal, een ander dialect spreekt dan de uit het Noorden gekomen troepen. Zij hebben er niets te doen. hebben niet te vechten, verlummelen er hun tijd. De berichten uit Korea stem men bovendien tot ontevredenheid. Ont zettende verhalen worden er verteld over de zware verliezen in de strijd tegen de Amerikanen, de vroegere bond genoten, die China van de Japanners be vrijdden. Onder de officieren wordt veel gespro ken over Tsjoe Teh, de legerbevelhebber, die niet meer aan het hoofd van het leger zou staan. Aan hem was de over winning van het communistische leger te danken, hoewel hij zelf geen communist is. Van hem is de uitdrukking: Het Chi nese communisme is democratie plus kapitaal. Er schijnt thans dus een andere opperbevelhebber het bewind te voeren. Hij heeft militaire zaken in Rusland ge studeerd en is sterk Russisch-gezind. Hij spreekt vloeiend Russisch. Zijn naam werd ons opgegeven als Loe Shaw-Tsji. Er zijn nog twee in Rusland opgevoede Chinezen, Jaw Soe-sker en Lin Bneaw, die thans belangrijker zrjn dan Mao Tse- toeng. want deze is nog slechts in naam hoofd van de staat. Polders bij Arnernuiden vallen droog Velsen schenkt drijvend logies voor dijkwerkers pERSONEEL van de Provinciale Wa- Wij aandacht op: VERANTWOORDING VAN GIF TEN bij het Handelsblad bin nengekomen voor het Rampen fonds pag. 3 KAISERDAMM 85 en 86, waar over het lot van de vluchte lingen wordt beslist pag. 4 EPISODE UIT HET „VERZET" in Hitiers rijk pag. I, AMERIKAANSE WONINGEN l\jken wel laboratoria pag. 4 4000 MEXICANEN trotseren elke dag de McCarran-wet pag. 4 HOLLAND HOUSE in Londen behouden V9- 4 BEROEPSKEUZE-VOORLICH TING der Arbeidsbureaux, tas tend begonnen, maar thans ze ker van de goede teeg, pag. 5 MET DE NEUS BOVEN OP DIAMANT (foto-rep.) pag. 8 DE BOEKENWEEK geopend pag. 9 REMBRANDTS INVLOED op zijn t\jd pag. 9 DRIE STUDENTENLIEDEREN, hun aard en hun afkomst pag. 9 TUSSEN BRILJANTEN, pende loques en kostbaar gruis pag. 9 MONTAIGNE en het „engage ment" pag. 11 ALMANAK voor tram en ivoren toren P°g. 11 FINANCIËLE KRONIEK pag. 13 terstaat van Zuid-Holland, is er gis teravond in geslaagd het gevaarlijke stroomgat in de Damdijk ten Zuidwesten van Stellendam te dichten. Het gat had een breedte van ongeveer vier meter. Men heeft de afgelopen weken met man en macht aan het herstel gewerkt. In bet gat werden zirikstukken neergelaten, waarop honderden met zand gevulde zakken en grote hoeveelheden klei wer den gestort, auto's njden nog af en aan om de gehavende dijk met klei en zand te verstevigen. Gisteravond omstreeks elf uur heeft de Rijkswaterstaat het grootste stroom gat in de zeewering van de kop van Goeree gedicht. Het gat was geslagen in de dijk nabij Ouddorp. Het had een breedte van ongeveer zestig meter en een diepte van ongeveer drie en een halve meter bij laag-waterstand. De dichting betreft meteen een definitief herstel. Ook dit gat werd gedicht met op elkaar geplaatste zinkstukken, die daarna werden bedekt met een hoge dam van zandzakken. De polders in de omgeving van Arne rnuiden vallen geleidelijk droog. Er wordt hard gepómpt en door de Rijks weg is een gleuf gegraven voor de lozing van het water uit de oostelijk van deze weg gelegen polder. Het is thans weer mogelijk dagelijks ongeveer 500 kub. meter drinkwater uit het waterwingebied Oranjezon naar Middelburg te leveren. Het waterleiding bedrijf was in de nacht van 31 Januari op 1 Februari overstroomd. Men heeft echter het zeewater weggepompt. Thans is gebleken, dat het zoutgehalte zo snel daalt, dat het verantwoord kan worden genoemd, om voorzichtig op diepe bron nen weer te pompen. Er wordt naar ge streefd tegen de zomer meer water uit de Middelburgse drinkwaterbron te vei lt lij gen. Thans is voor het Middelburgse dis- tributiegebied per dag ongeveer 2100 kub. meter water beschikbaar, hetgeen nog te weinig is om in de normale be hoefte aan drinkwater te voorzien. In de I.Tmuider vissershaven laat de ïemeente Velsen een gehuurde aak ver bouwen tot drijvend diikwerkershotel voor de Zuidhollandse en Zeeuwse ramp gebieden. Het is een schip van 609 ton. dat in- en uitwendig grote veranderingen ondergaat. Het ruim. dat 40 meter lang is, wordt met een schot in twee zalen verdeeld. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 Februari in Korea is gesneuveld de korporaal der eerste klasse C. K. van den Anker. Korporaal Van den Anker was 25 janr, gehuwd en woonachtig te Amsterdam. Hij was af komstig van de Kon. Marine. De regering maakt bekend, d .t tot haar leedwezen de telegrafist der eerste klasse C. van Vliet, deel uitmakend van de bemanning van Hr Ms fregat Johan Maurits van Nassau, op 26 Februari j.l. is gesneuveld door een noodlottig vuur van Zuidkoreaanse strijdkrachten, toen hjj in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter ver lening van medische assistentie. Tele grafist van Vliet wérd op 28 December 1930 geboren en was afkomstig uit Den Haag. Hij was ongehuwd. De Paus herstellende De Paus, die herstellende is van in fluenza en bronchiale pneumonie, zal dit jaar zes maanden in zijn zomerresiden tie Castel Gandolfo doorbrengen, Mei October. Zijn artsen dringen erop aan. dat hij minder zal werken, speciaal min der audiënties geven: deze kosten veel inspanning. In Joegoslavië zijn bij een spoorweg ongeluk vijf mensen omgekomen. een slaapzaal en een recreatiezaal annex eetzaal. In de boeg komt een kantoor en een klein hospitaal. Stellendam wacht met smart op dit geschenk van Velsen. dat later ook elders in het noodgebied dienst zal gaan doen. Schipper Van Giesen hoopt over een week naar Stel lendam te kunnen varen. Dader van moord te Eindhoven gearresteerd O (Van onze correspondent) Eindhoven, 28 Febr. De politie te Eindhoven heeft gisteren een bewoner van het stadsdeel Strijd ge arresteerd. verdacht van het plegen van de moord op de 74-jarige landbouwer M. H. van Kruijsdijk te Eindhoven. De man ontkende aanvankelijk hardnekkig iets met deze moord uitstaande te heb ben. Nadat echter de vrouw van deze man aan een langdurig kruisverhoor was onderworpen, had de politie zoveel bewijsmateriaal tegen de gearresteerde in handen, dat men de verdachte tot een volledige, bekentenis wist te dwingen. Weersverwachting MOOI WEER HOUDT AAN De Bilt verwacht tot Zondag avond: In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Overigens droog weer met weinig be wolking. Weinig wind. Dezelfde of Iets hógere temperaturen. (Opge maakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop HandelskadeI 8.40 u.. 2tr° C. luchtdruk Km 4 minibaren of 781.1 mm. windrichting en -kracht O 2, max. temp. gisteren 12.9. min. temp. 1.6. geen neerslag. Zon morgen op 7 27, onder 1819; ©Maandag op 7.25. onder 18.21. Maan morgen onder 7.33. op 20.26. Maandag onder 7.44, op 21.47. Volle maan heden. LAATSTE NIEUWS DE Sjah van Iran zal hedenmid dag oui vijf uur het land voor onbepaalde tijd verlaten. Er is een regentschapsraad gevormd, die voor lopig de functies van het staatshoofd zal waarnemen. Het is niet bekend of de Sjah defini tief afstand van de troon zal doen. On middellijk na het bekend worden van dit besluit, dat komt na een week van onderhandelingen over geschillen tussen de Sjah en premier Mossadeq kwam de Majlis in buitengewone zitting bijeen. Grote groepen bevolking hebben er bij godsdienstige leiders op aangedrongen te trachten de vorst te overreden op zijn besluit terug te komen. Ongecorrigeerd.) Voorstel voor Zuid-Holland Buitengewoon reglement voor waterschappen (Van onze Haagse redacteur) Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben bij Provinciale Staten een voordracht voor een buitengewoon wa terschapsreglement aanhangig gemaakt. Het komt Ged. Staten namelijk wense lijk voor in verband met watersnood, oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden een regeling te treffen om te kunnen voorzien in de tijdelijke afwezigheid of onvoltalligheid van besturen van waterschappen. Overigens zijn Ged. Staten voorne mens spoedig met een voorstel te komen omtrent de oprichting van een water schap, dat de gehele ringdijk van het eiland IJsselmonde zal beheren. De op richting van een dergelijk waterschap voor de eilander, Voorne en Putten, Rozenburg en Weiplaat zullen eveneens binnenkort aanhangig worden gemaakt. Verder zijn Ged. Staten van Zuid- Holland van oordeel, dat herziening van de organisatie van het waterschap De dijkring Flakkee en die van het Hoog heemraadschap Schieland spoedig aan de orde gesteld moeten worden. Ook is voor het eiland van Dordrecht een ver betering van de waterschapsorganisatie nodig. Ruim 66 millioen in het Rampenfonds In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag ge stort van ruim 66 millioen gulden. In de pauze van de gala-voorstelling in de Amsterdamse Stads schouwburg, waarmee gisteravond de Boeken week is geopend, liet koningin Juliana de schrijvers der bekroon de en gespeelde één- acters aan zich voor stellen. Men ziet haar op deze foto in ge sprek met de dichter E. Hoornik. Rechts van de Koningin staat de heer C. Leeflang, voor zitter van de Commis sie ter Propaganda van het. Kederlandse Boek, geheel rechts de schrij ver JF. F. Hermans. Minister Witte over huurvraagstuk Voor deel van nieuwbouw bij voorgenomen algemene verhoging wel compensatie maar geen verhoging Opruiming twee dui zend krotten per jaar TN zijn memorie aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn depar tement heeft minister Witte veel aandacht besteed aan het huur vraagstuk. De minister blijkt van mening te zijn. dat de bouwkosten in de eerstvolgende jaren waarschijnlijk niet zodanig zullen dalen, dat voor rendabele bouw zonder rijkssteun huren beneden 190 a 200 pet van het peil van 1940 mogelijk zouden zijn. Dit oordeel is gebaseerd op de pre misse. dat de in geld uitgedrukte lonen noch in Nederland, noch in West-Europa aanzienlijk zullen dalen. Waar omtrent het huurniveau, dat ten slotte op een vrije markt zal ontstaan, geen zekerheid is te geven, schijnt er alle aanleiding de huren thans niet zo danig op te voeren, dat bij een verza digde woningmarkt aanzienlijke verla gingen zouden moeten worden verwacht. Indien men stelt, dat omstreeks het jaar 1963 in d.e meeste delen van het land de woningnood opgeheven za'l zijn, lijkt het aanbevelenswaard een zodanige huurpolitiek te voeren, dat voor dit jaar een huurpeil voor het oude woningbezit wordt bereikt, dat iets lager ligt dan de rendabele huur voor in 1963 te bouwen wonin gen. In welk tempo dit huurniveau kan worden bereikt, hangt voor een goed deel af van de sociaal-eco- (Van een onzer verslag gevers) In aanwezigheid van de minister, van.Justitie, mr L. A. Donker en on der grote belangstelling van de zijde der zittende en staande magistratuur en van de leden van de balie heeft de Hoge Raad gistermiddag in een bij zondere zitting afscheid genomen van de schei' dende procureur-gene raal, mr W. J. Berger. De president, mr dr J. Donner, de advocaat-ge neraal. jhr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck en de deken van de Orde van Advocaten, mr C. R. Chr. Wijckerlield Bisdom spraken woorden, die ge tuigden van grote waar dering en respect voor het oordeel van de pro cureur-generaal en voor diens persoon. Diep ontroerd sprak mr Berger ten slotte een woord van dank waarin hij ook de minister van Justitie betrok, alsmede het personeel van griffie en parket. Op .de foto: mr Berger tijdens het uitspreken van zijn af scheidsrede. Naast hem zijn opvolger jhr. dr L. H. K. C. van Asch van Wijck. nomische situatie in ons land en van het standpunt, dat de regering en de volksvertegenwoordiging in het kader van de loon- en prijspolitiek ten op zichte van dit vraagstuk innemen. Met betrekking tot het verschil in las ten voor hen. die in vooroorlogse en die in na-oorlogse panden zijn gevestigd, merkt de minister op. dat dit verschil zal verminderen naargelang de huren van de oude panden worden verhoogd. Zulks geldt zowel voor woningen, als voor bedrijfspanden. De gerechtvaardig de wens. dat de huurders van beide cate gorieën onderling in gelijksoortige con dities verkeren, is dan ook een van de argumenten, welke pleiten voor het op trekken van de huren van de vooroor logse panden. Ook de minister is van oordeel, dat een verhoging van de woninghuren niet kan worden tot stand gebracht zonder compensatiemaatregelen. De regering is zich daarbij zeer wel bewust, dat het treffen van een regeling, welke alle wensen bevredigt, uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn. Dit zal haar echter niet in de verleiding brengen om het vraagstuk der huurverhoging niet met spoed tot een nadere oplossing te brengen. De minister is daarbij van oordeel, dat huren niet het sluitstuk van de loon politiek der regering mogen ziin. Hij ziet het verband tussen het vraagstuk der huren en dat der lonen aldus, dat aller eerst de noodzaak van een herziening van de huren moet ziin gebleken. Daar na komt dan de vraag of en in hoeverre er maatregelen nodig ziin om de huur ders geheel of ten dele tegemoet te komen in de lastenvermeerdering. Be perkte mogelijkheden met betrekking tot de compensatie kunnen ten slotte de reden zijn om een verhoging, welke op grond van bepaalde overwegingen wel licht verder zou kunnen gaan, uit ande ren hoofde te beperken. De regering ver trouwt binnenkort samenvattende voor stellen bij de Staten-Generaal te kunnen indienen. Ook de minister is van mening, Werk aan Zuidoostpolder stilgelegd Mensen en materiaal naar Zeeland (Van onze correspondent) U r k, 28 Februari De Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken heeft haar materiaal en mensen overgebracht naar Zeeland. Deze Maatschappij die in de herfst zrjn men sen ontslaat en deze anders in Maart weer aanneemt, zou het werk weer her vatten. Thans is deze Maatschappij met een viertal keileemkranen en een twin tig keileembakken en zandbakken naar Zeeland vertrokken om mede te helpen aan het dichten der dijken aldaar. Een aantal arbeiders is aangenomen om de schade, die is ontstaan door de storm aan de dijkstukken in het IJssel- meer, weer te herstellen. Voortdurend draaien thans de molens bij Urk.om het keileem, dat een onmisbare grondstof is voor de dijken, op te baggeren. Met twintig onderlichters wordt het keileem van hier naar Zeeland gebracht. Een deel van de bemanningen dezer lichters, voor een groot deel Urkers, hadden aanvankelijk bezwaar om te varen op Zondag. Eén ervan was reeds ontslagen, maar later weer aange nomen. Men wil zolang dit strikt nood zakelijk is wel Zondags werken, maar het verdiende loon zullen zij niet voor zichzelf aannemen. De indijking varfde Zuidoostpolder zal hierdoor grote ver traging ondervinden. dat de huren van sommige woningen, d,ie na 1950 zijn gebouwd, voor vele arbeiders te hoog zijn. Bij de voor genomen algemene huurverhoging, die met compensatie gepaard zal moeten gaan, zullen de huren van deze woningen, voor zover zij thans reeds boven het nieuwe huurpeil lig gen, niet worden verhoogd, terwijl de in deze woningen levende arbeiders de compensatie wel zullen ontvan gen. Op deze wijze zal aan de ge schetste moeilijkheid bij de komende huurverhoging tegemoet kunnen worden gekomen. Reeds thans zijn op het driejarig wo- ningbouw-program 2000 woningen per jaar uitgetrokken voor krotopruiming. Het ligt in het voornemen, dit aantal voor de volgende drie jaren enigszins te verhogen. LIET rustige en zonnige weer van de laatste paar dagen hebben we te danken aan een krachtig gebied -van hoge lucht drukdat aan het einde van de vorige week bo ven Frankrijk tot ont wikkeling kwam en dat zich daarna geleidelijk naar het Noorden en Oosten uitbreidde. Don derdag bedekte het vrij wel het gehele vasteland van Europa, met uitzon dering van het zuidelijk Balkangebied en Noord- Scandinavië, waar ac tieve depressies flinke stormen veroorzaakten. In het hogedrukgebied was het daarentegen overal rustig weer, waar bij 's nachts veelal mist ontstond; mist, die in de loop van de ochtend on der invloed van de ver warmende zonnestralen oploste, aldus deelt het K.N.M.I. mede. De dagelijkse tempera tuurschommeling was groot, op veel plaatsen daalde het kwik 's nachts tot even be neden het vriespunt, waartegenover overdag voor de tijd van het jaar zeer hoge maxima teer den waargenomen, n.l. 13 tot 15 graden. Gisteren begon het ho ge-drukgebied boven Europa in betékenis af te nemenmaar te gelijkertijd kwam boven Engeland tot onticikke- ling een nieuw gebied van hoge luchtdruk, dat langzaam naar het Oos ten trekt en vanmorgen boven de Noordzee was gelegen. Aangezien dit hoge-drukgebied het weer in ons land gedu rende het weekeinde zal blijven beheersen, mag men verwachten dat het rustige en fraaie weer, met 's nachts plaatselijk lichte vorst en mist, maar overdag zonne schijn met vrjj hoge tem peraturen, ook morgen zal voortduren. DE verklaringen van Eisenhower en Dulles over de Amerikaanse buiten landse politiek hebben in Japan de indruk gewekt, dat weliswaar de V.S. het rode China dreigen met felle straf- campagnes, doch dat het de bedoeling blijft, een bestand af te dwingen, om dat Eisenhower zou streven naar .disengagement": een zich losmaken ■an te zware verplichtingen. In elk ge- al zou zulks in overeenstemming zijn met de theorieën van Taft. Voorlopig kan deze politiek niet worden verwer kelijkt. maar binnen de vierjarige ambtstermijn van Eisenhower zou men kunnen hopen op die weg ver te gaan. Op het Euraziatische vasteland zouden Europeanen in het Westen en Aziaten in het Oosten de wacht moeten betrek ken, en de V.S. zouden de „mobiele reserve" beschikbaar houden, benevens vloot- en luchtbases aan de peripheric en op de eilanden. De landlegers van de bondgenoten ter plaatste zouden dus lekking in de rug hebben, maar op liet Euraziatische vasteland geleidelijk althans een aantal Amerikaanse divisies moeten vervangen. Het verluidt, dat de reis van maarschalk Juin naar Korea o.a. beoogt, de Fransen een inzicht te geven, hoe men van Aziaten goede sol- daten kan maken. Wat de Amerikanen hebben bereikt met Zuid-Koreanen. kunnen de Fransen toepassen in Viet nam. Maar in Japan vreest men toch in dat geval eveneens een deel van de Amerikaanse taak te moeten overnemen. Ook na een bestand zou er dan weinig kans zijn op een verzoening tussen Japan en rood China. Te Tokio is men (Dagelijks commentaar} dus zeer gereserveerd en de term „neu tralisme" wordt opmerkelijk vaak ge bruikt. Eisenhower en Dulles hebben gemeend de sympathie te kunnen win nen van de Japanners, door te weige ren. ile annexatie door Rusland van Zuid-Sachalin en de Koerillen te er kennen. Doch hoewel premier Josjida antwoordde, die gebieden i waarvan het in het vredesverdrag afstand deedl te rug te wensen, heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zulks ontkend: Japan maakte op die verloren gewesten geen aanspraak. JAPAN wenst meer en meer zijn eigen politiek te kunnen voeren. De oor zaak is o.a. dat het aan rood China een aantal artikelen levert, die geen directe strategische waarde hebben i geneesmiddelen. textiel, schoenen, fototoestellen, uurwerken, lichte machi nes enz.) maar waarvoor het toch waardevolle grondstoffen, sojabonen enz. terug krijgt. Het wil de kans niet prijs geven, weer eens een grote leve rancier te worden op de enorme Chinese markt. Het „neutralisme" van India, Burma en Indonesië werkt bovendien aanstekelijk op de Japanners. Tot nu toe hebben deze sinds Juni 1950 jaar lijks ongeveer voor 700 millioen dollars geleverd ten behoeve van de Ameri kaanse troepen. Maar zij kunnen er niet op rekenen, dat die bestellingen voortduren. Met lede ogen zien zij ook. welk een toenemende rol India iri Azië speelt, en hoe het zich industrialiseert. De kansen om in Zuid-Oost-Azië een markt te vinden, welke het verlies van het Chinese afzetgebied goedmaakt, worden gering geacht. De Westeuropese concurrentie heeft die illusies nog meer verstoord: in de eerste acht maanden van 1952 leverde Japan aan Z.-O.-Azië voor 164 millioen dollar, maar Enge land voor 669 millioen en West-Duits- land voor 118 millioen. De pogingen van de „bevrijde" Tsjiang Kai-sjek om de Chinese kust te blokkeren, hebben tot gevolg gehad, dat de linkse politicus Soezoeki en de rechtse Kawakami in Tokio de nieuwe ontwikkeling „uiterst gevaarlijk" hebben genoemd. Localise- ring van de Koreaanse oorlog dringt zich dus op. maar de V.S. kunnen er desondanks niet op rekenen, dat Japanse troepen een deel van hun taak over nemen. De „disengagement" zal nog eerder in Europa (zij het zeer gedeelte lijk) door Westduitse herbewapening mogelijk zijn dan in het Verre Oosten. De zware taak. welke de V.S. als lei ders der niet-communistische wereld op zich hebben genomen, valt voorlopig bliijkbaar niet te verlichten. Vandaar dat het Eisenhower zo moeilijk valt,, de politiek van Truman principieel te wijzigen: zij..wordt de V.S. opgedrongen door de bittere feiten. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Weer ONO NNO ONO NNW 41— 2|16 3112 5112 4 14 1 17 2115 Helsinki zw. bew. WNW 6 Oslo licht bew. windst- n Stockholm licht bew. NW 4; Kopenhag onbew. NXW Londen ]mist Adam* mist Brussel mist Parijs nevel Bqrdeaux onbew. Nice onbew. Warschau regenbui |WNW 4 12 BeHUn onbew. WNW 2 14 Zurich nevel NW 1— —2 Wenen zw. bew. |WNW 8|ll 5 u A. windrichting; B. windsnelheid meter d sec.; C. max. temp. gisteren; D. temperi tuur hedenochend E. neerslag afge!.~24 in mm alle gegevens van Amsterdam opgenomen op Schiphol). WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 302 11); Trier 278 (—12); Koblenz 342 24); Keulen 3S2 (—29); Ruhrort 646 (—31); Lobith 1279 (—30); Nijmegen 1052 (—22); Eofde 557 1—6). Deventer 4J1 4); Namen 175 (—5): Borgharen 4195 (—17); Belfeld 1303 (—27)- Venlo 1260 (—33); Grave 532 (—21).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1