EfSIEBELl Mr. Bergers afscheid als procureur- generaal bij de Hoge Raad Een project van circa 2 millioen Uitstekende uitvoering werd door de Televisie uitgezonden HAAGSCHE COURANT Zatwflag 28 Februari 1953 Advertentie pyridine worden Het worn* blijft behouden. „Een humaan en eenvoudig mens" Onder grote belangstelling heeft gistermiddag dc procureur-gene raal bij de Hoge Raad der Neder landen. mr W. J. Berger, wegens het bereiken van de 70-jarige leef tijd afscheid genomen van de Hoge Raad. het Parket, de Haagse balie en de vele anderen, waarmede hü krachtens zijn functie in voortdu rende aanraking kwam. Door de griffier werd op plech tige wijze het K.B. voorgelezen, waarin mr Berger met ingang van 1 Maart eervol ontslag wordt ver leend onder dankzegging voor de vele gewichtige diensten in ver schillende rechterlijke betrekkingen den lande bewezen. De president van de Hoge Raad, mr dr J. Donner, voerde als eerste spreker het woord. „Ditmaal wordt U niet tot een requisitoir uitgeno digd", zo zei hij. „want vanmiddag hebt ge uw conclusie reeds geno men. Uw ontslag op verzoek is als een conclusie te beschouwen, het geen blijkt uit het feit, dat u deze maand 70 jaar zult worden en dat krachtens de wet het ogenblik van gaan is gekomen." Mr dr Donner verklaarde, dat de scheidende pro cureur-generaal op een hoogst eer volle loopbaan kan terugzien en releveerde de lange staat van dienst .die in 1938 culmineerde in de benoeming tot procureur-gene raal bij de Hoge Raad. Ook wees de president er op, dat de conclusies van mr Berger steeds sterk de aandacht hadden getrokken en een belangrijk aandeel hadden gehad in de ontwikkeling der Nederlandse jurisprudentie. „Wij nemen thans ambtelijk af scheid van u. en wij hopen, dat u thans een tijdvak van welverdien de rust moge ingaan. Leed is u niet bespaard gebleven, maar steeds werd ge gedragen door het sterke geloof, dat we allen zijn in Gods hand." Parket: hechte gemeenschap „Het Parket bij de Hoge Raad is een hechte werkgemeenschap en aan het hoofd daarvan stond gij", aldus de nieuw benoemde procu reur-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. v. Asch v. Wijck. Namens de advocaten-generaal betuigde deze spr. de bijzondere dank voor de uiterst prettige sfeer op het Parket. Minister Donker neemt afscheid van mr. W. J. Berger (links) ook mede namens de vroegere ad vocaten-generaal. mrs Rombach, Hofsteyn en Hooykaas. Mr v. Asch v. Wijck bood in naam van het Parket-personeel, het per soneel van de Griffie en de Boden de vertrekkende procureur-generaal een blijvend aandenken aan in de vorm van enkele boekwerken In het vervolg van zijn rede wees spr. op de ontzaglijke hoeveelheid juridisch werk, door mr Berger •erricht. „Uw conclusies zullen na jaren nog bestudeerd worden, daar zij gedegen inhoud hebben en een rijke vermelding van literatuur. Daarna richtte mr Wijckerheld Bisdom, Deken van de Orde van Advocaten, zich in een persoonlijk getint woord tot de scheidende magistraat. Hij merkte op. dat van een tegenstelling tussen procureur- generaal en advocaten geen sprake was en dat zij hem groot respect en een warm hart toedroegen. Van zijn conclusies hadden zij steeds ge leerd en groot was hun bewonde- ring voor de scherpzinnigheid. I waarmee mr Berger de problemen oploste. Ook roemde spr. de hoffe- lijkheid van de procureur-generaal, welke een integrerend deel van zijn persoon vormt. „U heeft de hoogste praedicaten humaan en eenvou-* dig ten volle verdiend." Afscheidswoord Tenslotte heeft mr W. J. Berger dank gebracht aan alle sprekers. In de eerste plaats drukte hij er tegen over de minister van Justitie, mr Donker, zijn erkentelijkheid over uit, dat de bewindsman bij deze plechtigheid aanwezig wilde zijn. Hij roemde de eminente juristen van de Hoge Raad. waarmede het steeds een genoegen was te ver keren en ook sprak hij er zijn vreugde over uit. dat door de be noeming van mr dr v. Asch v. Wijck tot procureur-generaal zo spoedig in de ontstane vacature was voorzien. Zich richtend tot mr Wijckerheld Bisdom gaf hij uit drukking aan zijn sympathie voor de advocaten, die bij de Hoge Raad optreden. Ook het personeel van het Parket, de boden, de deurwaar ders en de werksters „die steeds mijn kamer zo schoon gehouden hebben", werden in zijn dankwoord betrokken. Na afloop konden de aanwezigen van mr Berger persoonlijk afscheid nemen. Aanleg kademuur aan N.W.-zijde Eerste Binnenhaven Naar wij vernemen, worden door de Dienst voor Gemeentewerken de Dienst voor Haven en Marktwezen op het ogenblik plan nen uitgewerkt voor de aanleg van een kademuur aan de Noord- West-zijde van de Eerste Binnen haven te Scheveningen, waar zich thans een houten steiger bevindt, die in zeer slechte staat verkeert. Na gereedkoming van de kade muur zal deze dienst kunnen doen als loswal voor de vissersschepen, waardoor in de grote behoefte aan 't Boekenplankje De Zuid-Hollandsche Uitge- II vers Maatschappij heeft het SS nu eens anders gedaan. Niet een hekend hoek uit het bui- •j tenland laten: vertalen SS maar laten na vertellen. Dat is op zichzelf al een nieu- wigheid je, waarover nog wel II een woordje te zeggen zou zijn. Artistiek gesproken, kan j; het eigenlijk niet door de beu- gel. Een auteur heeft er recht SS op dat in zijn geesteswerk, H wanneer het in een andere II taal dan de zijne, wordt var- li taald, in die vertaling ook zij n persoonlijkheid als kun- SS stenaar volledig tot zijn recht SS komt. En na-vertellen is iets II r^eel) anders! Het geeft de SS ns- erteller de gelegenheid o m II ar—, wat hem te omslachtig SS voorkomt, achterwege te la- SS ten en om ddt, wat hem voor SS een „vlotte gang van zaken" SS met betrekking tot het gebeft- II ren (het verhaaltje!) beter voorkomt, een beetje „om te H werken", in een vlotter tem- SS po, rustig (of onrustignaar eigen inzicht te interpreteren. ff En wanneer wij in de bioscoop II bekende romans zien ver- Is filmd, dan zien wij op het «rit ss te doek al niet anders gebeu- SS ren. Onze tijd heeft bl\jkb(ta.r SS geen aandacht meer voor die l| details, waar de oorspronkelij- II ke auteur zich meer uitvoerig II mee bezig gehouden heeft. •I „Langdradig" heet dat dan. js De film Ivanhoe van niemand SS meer of minder dan Sir Wal ls ter Scott is daar een voor- II beeld van. De Zuid-Holland- II sche Uitgevers Maatschappij H heeft nu JVANHOE" door •I C. van Eysden laten: naver- S| tellen en de hele romantiek II van dat boeiende verhaal is er II in verwerkt, knap, ongetwij- feld, en bijna zou ik zeggen ff als een filmscenario, met- een SS vaart en met een hevig élan, SS dat, wie WALTER SCOTT II niet kent en wél de film, er Is zich helemaal in verliest. II Maar Walter Scott zelf Ernst Groenevelt. iltfSSSS3SSSSSSS3SS8SSSSS8S8SSSSSSSSSSSSS8SSSSS8 HAAGSE NOODKEUKEN NAAR STELLENDAM Leiding berust bij Dienst voor Schoclkinderzorg Nu een 200-tal mannelijke bewo ners naar Stellendam kan terug keren moet een noodkeuken wor den ingericht, om hen te kunnen verzorgen. Hoewel voor de daar aanwezige arbeiders door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers een keuken verzorgd werd, zijn voor dit veel grotere aantal personen extra maatregelen nodig. Het Adoptie-comité heeft daarvan nu de leiding geven aan de Dienst voor Schoolkinderzorg, welke Dienst enige kookpotten, een braadoven, een butagas-installatie, potten en pannen en inventaris heeft aangekocht. De eerste week zullen een kok en een keukenlel- der van de Dienst meegaan, ter wijl men hulppersoneel ter plaatse hoopt aan te trekken. De weg Den Haag— Noordhollandse grens Bezwaren tegen verlies van belangrijk recreatiegebied De Contact-commissie voor Natuur- en Landschapbeschernung en de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming voor 's-Gra- venhage en Omstreken hebben ernstige bezwaren geopperd tegen de plannen voor de aanleg van een provinciale weg van Den Haag naar de grens van Noord-Holland. Deze bezwaren zijn kenbaar ge maakt in enkele adressen, die beide verenigingen hebben ver zonden aan het College van Ged. Staten van Zuid-Holland en aan het Gemeentebestuur van Den Haag. Adressanten merken op. dat bij uitvoering van de plannen doorsnijding van het duincomplex tussen de bebouwing van Wasse naar en de duinen van de Haagse Waterleiding een belangrijk recreatiegebied verloren gaat. Ook al zou men kans zien het eigen lijke duingebied van Kijfhoek. Bierlap en Meijendel c.a. ongerept te laten, dan nóg zou volgens adressanten de aantrekkelijkheid daarvan voor een belangrijk deel verloren gaan door de verontrus ting, welke het voorbijsnellende verkeer zal veroorzaken. Voorts wordt gewezen op de noodzaak van aantasting van het duingebied te vermijden met het oog op de drinkwatervoorziening. Adressan ten vragen zich af, of de geprojec teerde weg inderdaad noodzakelijk is ter ontlasting van de hoofdweg Wassenaar en of deze ontlasting niet zal worden verkregen wan neer de weg van Burgerveen in de richting Rotterdam zal worden aangelegd, waardoor het verkeer, dat voor Rotterdam en verder is bestemd, niet meer via Den Haag zal worden geleid. Adressanten dringen aan op een nieuw onder zoek der genoemde problemen, welke thans geheel anders liggen dan ten tijde van het projecteren van deze weg. Afscheid commies S. van Leeuwen De heer S. van Leeuwen heeft ruim 44 jaar zyn beste krachten gewjjd te hebben aan de Rijksbe lastingen hedenmorgen wegens het bereiken \an de pensioengerech tigde leeftijd afscheid genomen. Het personeel had de commies- titulair in het gebouw van de af deling Beslag aan het Spui een huldiging bereid. Een lange rij sprekers heeft tijdens deze huldi ging de goede hoedanigheden van de commies bezongen. Na een kort velkomstwoord van de chef de bu- eau, de heer B. Both, richtte de heer A. van Ryn, ontvanger, het ■oord tot de heer Van Leeuwen. Vooral de liefde, waarmee hy zyn werk verrichtte, en zün toegene genheid tot zün collega's, roemde deze spreker. De tweede spreker, de heer J. de Sablonière van Eel- hoofdinspecteur der belastin gen, reikte de heer Van Leeuwen de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit. De heer F. J. F. Hout. inspec teur-titulair, tekende de heer Van Leeuwen als een uitstekend mens en ambtenaar, die altüd op de bres stond voor hetgeen de ambtenaar siert. De heer Jelgersma richtte zün gelukwensen tot „Ome Simon" zoals hü door vele van zün mede werkers genoemd wordt, in dicht regels. Daarna spraken nog de he ten A. Pijper, namens de afdeling Beslag, H. Wünants namens de personeelsvereniging „Onder Ons", B. Both, namens het personeel en Frietman, namens de oud-colle ga's. De laatste spreker was de heer P. Holwerda. Enkele geschenken werden de heer Van Leeuwen aangeboden: een electrische klok, een schildery en een kist sigaren. kaderuimte in de haven zal kunnen worden voorzien. Verwacht wordt, dat de aanleg van deze kademuur noodzakelijk, omdat reparatie van de bestaande houten steiger niet mogelijk is circa twee mil lioen gulden zal kosten. DE STICHTING DIEREN- RAMPENFONDS Dierenhnlp zal nog geruime lijd noodzakelijk blijven Het bestuur van de Stichting Die- renrampenfonds is giseren hier ter stede in vergadering bijeen weest. Het bleek, dat nog iedere dag belangrijke giften en aanbie dingen binnenkomen ten behoeve van het fonds, o.a. een gift van 10.000 kronen uit Noorwegen er verdere grotere en kleinere büdra. gen uit alle richtingen in den lande. Het bestuur maakte hiervan met grote dankbaarheid en erkentelyk- heid gewag, maar constateerde te vens en dit aan de hand van de ook iedere dag binnenkomende aanvragen om hulp en steun dat nog geruime tijd de activiteit van de dierenbeschermers nodig zal zijn om dierennood ook op langere termijn te lenigen. Nog dagelijks trekken er hulp colonnes uit. o.a onder leiding van de inspecteurs van de Nederlandse Vereniging, om alsnog achtergeble ven dieren te redden, cq over te brengen naar veiliger oorden, ter wijl bovendien de nazorg geruime tijd zal vorderen. Dit geldt niet het minst voor de verzorging, de voeding en de veterinaire hulp in de asyls, waar de dieren werden ondergebracht. Mede hierom werden de navol gende plannen voor de eerste we ken gemaakt. Eerstens zullen er raambiljetten op ruime schaal wor den verspreid onder de afdelingen van de Nederlandse Vereniging en die van de Politiedierenbescher- ming. Var. de zijde van diverse kunstenaars werd een aantal etsen en schilderijen aangeboden, dieren. oorstellingen bevattende, waarvan een tentoonstelling zal worden in gericht. om te beginnen in een zaal in Den Haag. Inmiddels werden al belangrijke bedragen in geld aan aanvragers uitbetaald, waarby vooral blijkt, dat het transport en de goede ver zorging van honderden huisdieren en ook klein vee zeer kostbaar is. De dierenhulp zal dan ook nog geruime tijd noodzakelijk blyven, waarbij nog komt, dat het Dieren- rampenfonds een instituut bedoelt te zijn met een permanent karak ter dat in voorkomende rampge- vallen in de toekomst, van welke aard deze ook mogen zijn. steeds paraat wil zijn. Het postgironummer van het fonds is lr', terwijl alle aanvra gen om hulp en steun gericht die nen te worden aan het secretariaat Huyghenslaan 69 te Arnhen). 23.000.- VOOR HET RAMPENFONDS Van N.V. Hus en dochterondernemingen Het personeel van N.V Hus en dat van de dochter-ondernemingen, t.w, de N.V. Willems-Simons Bak- kerüen en de N.V. Henri J. Carels te Amsterdam en Haarlem heeft als bijdrage voor de getroffenen in de noodgebieden spontaan 1 uur loon en verder op enkele uitzon deringen na een vacantiedag. om gezet in loon, ter beschikking ge steld. De directie heeft het op deze wijze verkregen bedrag verdubbeld en afgerond op f 25.000.welk bedrag gestort is op postrekening no. 9575. van het Nationaal Ram penfonds. De Oudervereniging van het gymna sium Haganum houdt Zaterdag 7 Maart een toneel- en muziekavond in de aula van het gymnasium. Musicus in vrijheid gesteld De 29-jarige musicus T. W. uit Den Haag. die er van verdacht werd de vorige Zaterdag een aan slag op een vroegere vriendin te hebben gepleegd, is op vrye voe ten gesteld. Dc 23-jarige mej. Y. S. uit Amsterdam, die hij zou heb ben aangevallen, heeft haar ver klaringen ten dele ingetrokken. De Officier van Justitie zal na een onderzoek, dat thans wordt in gesteld. bepaler of W. al dan niet zal worden vervolgd. Gesneuveld op Korea De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 Februari jl. in Korea is gesneuveld de korporaal der eerste klasse C. K. van den Anker, legernr. 270829057, gehuwd en woonachtig te Amsterdam. Hü was afkom stig van de Koninklyke Ma rine en 23 jaar oud. De telegrafist der eerste klasse C. \an Vliet (marine- nummer 46068) deel uitma kend van de bemanning van Hr. Ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau" op 26 Fe bruari jl. gesneuveld door een noodlottig vuur van Zuidkoreaanse strydkrach- ten, toen hü in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter verlening van me dische assistentie. Telegra fist Van Vliet werd op 28 December 1930 geboren en was afkomstig uit Den Haag. Hy was ongehuwd. Pagina 3 Advert entxeJ ZWITSERSE HORLOGES LANGE POTEN 11 - DEN HAAG De komende Gemeente raadsverkiezingen Mevrouw Bouma-v. Strieland en de heer Neuteboom keren niet in P. v. d. A.-fraotie terug Voor de komende Gemeente raadsverkiezingen heeft ook de Fe deratie 's-Gravenhage van de Par tij van dc Arbeid de groslijst vast gesteld. Zoals bekend, had de heer H. J. Mollen zich met meer be schikbaar gesteld. Verder werden, op grond van hun gevorderde leef tijd. mevrouw N. C. Bouma-Van Strieland en de heer H. Neuteboom iet herkozen. De candidatenlijst ziet cr nu als volgt uit 1. W. A. Rensen. 2. C. H. P. W. v. Oever. J J. van Zwyndregt. 4. B. v. d Tempel. 5. dr E. J. Tobi. 6. G. W. Hulkema. 7. C. A. Tv!. Die penhorst. 8. P. C. Damme. 9. mej. F. ten Cate. 10. D. Buys. 11. mej. mr L. W. v. Lindonk. 12. A. C. Toet. 13. A. v. Velsen, 14 A. J. v. Hagen. 15. H. A. Nuij, 16. mevr. A. C. Meyer-Landman, 17, A. de Bruin, 18. A. T. Kuperus, 19. C. M. Swie- bel. 20. W. F. v. Niekerk. 21. N. F. A. Hoffmans, 22. mr L. J. Tissing, 23. J C. Blommers. 24. mr A. Y. A. Loóyen, 25. A. Buijs. 26. dr J. E. v. Dierendonck, 2 D. Spierenburg, 28. mevr. B. Ras-Heerema. Indien de P. v. d. A. het huidige aantal zetels vijftien behoudt, dan zullen mej. F. ten Cate en de heren J. van Hagen en W. H A. Nuij hun intrede in de Raad doen. De Kath. Nationale Party Het is vrijwel zeker, dat de Kath. Nationale Partij aan de Gemeen teraadsverkiezingen te Den Haag en Leidschendam misschien ook te Voorburg zal deelnemen. Het zou in de bedoeling liggen, hier ter stede met ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, oud-burgemeester van Ma- lang en van Palembang, als lyst- aanvoerder te komen. Voor het Rampenfonds De Vereniging van Handelaren in antiek, curiosa en gebruikte goe deren, afd. Den Haag, heeft 1000 aan het Rampenfonds gegeven. Het batig saldo van de cabaret revue die de oud-leerlingen vereni ging van de ..Hermes" Handels school opvoerde, totaal f 370, is overgemaaKt op het gironummer van het Nst Rampenfonds. OUDERAVOND O.L. MONTES SORISCHOOL VAN OSTADESTR. Voor een grote schare belang stellende ouders, heeft mej. Rijp- ma. leidster aan de O. L. Montes sorischool. Van Ostadestraat. op heldere wijze een uiteenzetting ge geven van de manier, waarop aan deze school aan de leerlingen re kenonderwijs gegeven wordt. Aan de hand van Montessori-rekenma- teriaal werd een en ander uitvoe rig gedemonstreerd. Tevens werden enige interessante films vertoond. Het ligt in de bedoeling in de komende maanden nog enige van deze z.g. oudercursussen te orga niseren. teneinde de ouders een indruk te geven van het Montes- sori-onderwys. Nieuwe directeur Werk plaats voor Mindcr-validcn Dc heer A. H. Kuijlaars benoemd Naar wij vernemen, is met in gang van 1 Maart benoemd tot directeur van de Werkplaats voor Minder-validen aan de Zuster straat, welke geëxploiteerd wordt door de A.V.O.. Nederl. Vereni ging Soc. Zorg voor Minder- validen, de heer A. H. Kuijlaars. oud-hoofdambtenaar van het de partement van Sociale Zaken in Ned Indië en oud-hootdambte- naar bij de Gem. Dienst voor Sociale Belangen. Tot dusver had de heer L. Buurman, oud-wethou der van Sociale Zaken, de dubbele functie van directeur en secretaris vervuld, hetgeen echter als ge volg van de verdere technische ontwikkeling van de werkplaats, waar thans moderne bedrijfs- methoden worden toegepast, teveel van hem vergde. Hij heeft zich daarom als directeur teruggetrok ken. maar blyft secretaris der Vereniging. Op de werkplaats, waar zoals bekend ook het Reva- lidatie-Centrum is ondergebracht, zijn thans 80 a 90 personen werk zaam. WIE ZAG BOTSING OP DE BEEKLAAN? Twee wielryders, waarvan een onbekend is gebleven, zijn op de Beeklaan gisteren met elkaar in botsing gekomen. De ene wielrij der, J. A. G. uit de Herzogstraat liep een kniefractuur en een bloeduitstorting boven het rechter oog op. Hü is in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. De verkeerspolitie verzoekt de tweede wielryder en eventuele ge tuigen zich voor het geven van in lichtingen op haar bureau Alexan- derplein 15 te melden. OUDERAVOND O.L. SCHOOL KON. EMMAKADE 119 In de gymnastiekzaal van de Kon. Emmaschool is dezer dagen een ouderavond gehouden. De ouders waren in redelijk aan. tal aanwezig toen het hoofd der school de heer L. den Ouden de avond opende en de ouders wel kom heette en vertelde hoe spon taan de kinderen reageerden bij het inzamelen van geld en goede ren ten tijde van de watersnood ramp. De heer Van Hummelen sprak een kort woord over het school museum. Daarna werd een drietal kleurenfilms vertoond. Uit Let dacfloeL van een Udagenaar Het kopen van boeken Die uitleen-bibliotheken „voor een dubbeltje per boek, per week" staan het kopen toch wel een beet je in de weg. De vraag is wel eens aan de orde geweest of ze met verboden zouden moeten worden. Er zijn wel 's meer gekke vragen aan de orde van de dag, dus deze kon er ook nog wel bij. Natuurlijk zou dat verbod belachelyk zijn, alleen al omdat men daarmee het lezen tegen zou gaan. En het le zen (op de goede manier wel te verstaan, en die goede manier wordt in belangrijke mate meer betracht dan de slechte!) het lezen is op zichzelf een volksbelang, om dat het vergezichten opent, werel den ontsluit en gedachten tot ont wikkeling brengt. En dat moet be reikbaar zijn voor iedereen. Ook (en vooral!) voor de mens die het met „een dubbeltje-in-de-week" moet stellen voor dat doel. wil zijn budget niet in de war lopen. En dus: niet verbieden. Maarheeft juist de lezer die op de goede manier leest (met aan dacht, met dieper belangstelling voor de details en met begrip voor de psychologische ontwikkelings gang) niet de behoefte om zo een genoten boek in zijn bezit te heb ben? Een boek kopen (voor je zelf) is een daad van opperste individua liteit. Het is een geestelijk spel met je zelf. Het is een handeling waar in en waarbij je de meest volwaar dige egoïst mag en móét zijn. Een boek kopen is: een vriend kiezen. En een reisgenoot. Ja: uw tegenstander! als het er op aan komt. Want een boek houdt ook een oordeel over een bepaald on derwerp in. Tendens mag u het noemen. In ieder geval kan het ook tot verzet prikkelen. Een leer zaamheid en een geestelyke acti viteit die het kopen, het is uw bezit némen van een boek, tot een critische plaatsbepaling van u zelf maakt. Het is misschien een beetje afgezaagd om het variant te ge bruiken: „laat my uw boekenbezit zien en ik zal zeggen wie gij zijt", ja, dat is misschien een beetje een dooddoener, maar.... de waarheid die er achter staat, is nog altijd niet banaal. Zelfs het kopen van een boekvoor een ander is een daad van inzicht in het wezen van die „ander". En omdat we het met dat inzicht omtrent .die ander" niet altijd even ver zijn, mag hij of zijhet ruilen. Kijk, wat een prachtig spel is dat allemaal. Zoals kinderen knikkers ruilen om de kleuren, zo kiezen wij onze boeken. Maar juist om dat daar zoveel persoonlyks aan vast zit, wilde ik een der volgende dagen nog iets zeggen over het. aan leggen van een eigen bibliotheek- (je) en over de deskundige voor lichting die daarbij ingeschakeld zal moeten kunnen worden. Wielrijder ernstig gewond De 56-jarige wielryder J. de G. uit de Wolmaransstraat verleende gisteren op de Leidsestraatweg hoek Zijdelaan geen voorrang aan een personenauto uit Aerdenhout. De G. werd aangereden. Hy liep een schedelbasisfractuur op en is in ernstige toestand in Bronovo opgenomen. Ds P. LUGTIGHEID IN DE GROTE KERK Morgenmiddag 5 uur houdt ds P. Lugtigheid, predikant voor buiten kerkelijken wederom een open deur-dienst in de Grote Kerk aan de Riviervismarkt. Ds Lugtigheid hoopt te spreken over het onder werp: „Ze is niet over haar man te spreken". Medewerking aan deze dienst zal verlenen het koor van het Stadskerkewerk alhier. Insluiping aan de Keizerstraat In een perceel aan de Keizer straat, waarin een zuivelwinkel is gevestigd, hoorde men vannacht omstreeks één uur een verdacht gestommel op de binnenplaats ach ter de woning, De bewoners scho ven het gordyn van het achter raam op zij en zagen, dat een man over de schutting klom. De man is niet binnen geweest; er wordt ook niets vermist. JUBILEUM J. F. MEEDER Vandaag herdenkt de heer J. F. Meeder de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst, trad bij de firma J. K. Rietdyk N.V., Postzegelhan- del. De jubilaris werd door de heer J. K. Rietdyk Sr. toegesproken, die een enveloppe met inhoud aan bood. Na hem boden enige vrien den de jubilaris geschenken aan. AUTO REED WIELRIJDER AAN Op de Loosduinseweg. by de hoek van de Valkenboslaan. is gis teren een wielrijder, de 80-jarige A. S van het Newtonplein. aange reden door een personenauto, be stuurd door A. P. O. uit de Joan Maetsuyckerstraat. De wielryder is met een hersenschudding in het ziekenhuis Westeinde opgenomen. J. W. RAVEN 40 JAAR BIJ VAN DER LELY Aan de heer J. W. Raven, die vandaag 40 jaar in dienst is van de Gebr. Van der Lely, is vanmor gen de zilveren medaille verbon den aan de orde van Oranje-Nas sau uitgereikt. Tijdens de huldi ging van de jubilaris overhandig de de directeur van de N.V., de heer J. P. W. van der Lely, de jubilaris de bybehorende draag, medaille en een enveloppe met in houd. Gevonden Voorwerpen De lijst van de „Gevonden Voor- Prachtige propaganda voor het N.C.G.V. (Van een onzer verslaggevers) Van de gisteravond in de grote zaal an de Dierentuin sehouden Bondsuit- ocring van het Nederlandsch Chris telijk Gymnastiek Verbond is een prachtige propaganda voor deze bond uitgegaan, daar een gedeelte van het met buitengewoon veel zorg samenge stelde programma door de Televisie werd uitgezonden. Uiteraard werden erband hiermede de beste krach van het Verbond naar voren ge bracht: 35 verenigingen werden ge test. om te zien. welke oefeningen men voornemens was op deze avond te brengen, waarvoor de Bondstechni- sche Commissie, vergezeld door Dick Simons van de N. C. R. V.. o.a. rei zen maakte naar Schiedam, Delft, Den Haag, Utrecht. Vclp. Laren. Gronin gen en Assen. En onmiddellijk erken nen wij. dat een voortreffelijke keuze was gemaakt. daar vóór de pauze het merendeel van de toen uitgevoer de nummers werd uitgezonden het gebodene op uitzonderlijk peil stond, zowel wat de oefeningen als de mu zikale begeleiding betreft. Het sprak vanzelf dat de voorzitter an het N. C. G. V.. de heer A. F. den Boeft uit Rotterdam na de vaandel- groet tijdens het zingen van het bonds lied in zijn welkomstwoord naar vo ren bracht dat het hier een uitvoe ring gold. zoals men die nog nimmer had gegeven en ook niet had kunnen gevn, omdat de televisie met al zo lang bestaat, dat het N. C. G V. daar voor had kunnen optreden. Spr. was dankbaar, dat de N. C. R. V. de ge legenheid had gegeven om deze avond voor de Televisie op te treden, daar op die wijze velen bereikt konden worden „Wij zijn immers een werk verbond dat men moet zien," aldus de voorzitter. Daarna kon met de afwerking van het programma het snelle tempo dient geroemd begonnen worden. Allereerst brachten de meisjesadspi- ranten (7—9 jaar) van Advendo. al hier. een alleraardigste wimpeloefe ning gevolgd door de meisjesadspi- ranten (1216 jaar) van D. I. O. (al hier) en D. V. S. (Wateringen). En toen werden. voor de televisie-uitzen ding de camera's in werking gebracht. Drie waren er opgesteld: een op het balcon, een in het midden van de zaal en een in een loge. De regie be rustte buiten in de reportagewagen In handen van Dick Simons, terwijl de nummers voor de televisie werden aangekondigd door Dick van Bommel. Het speciaal voor deze avond ge vormde dames-keurcorps van he N. C. G. V. werkte allereerst aan de ringen: de dames van C. J. O. uit Leeuwarden kwamen met een num- Imer bewegingsscholing; die van Ad vendo, alhier, met een zeer geslaagde hoepeloefening, op de zoetvloeiende muziek van de Wals van Chopin De jongens-adspiranten van Execlsior uit Groningen gaven een nummer duiken en rollen waarna de dames van Ex celsior. Delft voor het beste nummer van de avond: een knotsoefening, zorg droegen. Ook de beenzwaai-oefemng van de meisjesadspiranten van Oranje Nassau uit Don Haag mocht cr zijn. aama de heren van V. en S.. uit Velp een partneroefening met origine le vondsten uitvoerden. De dames van Advendo (Sneek) brachten een bal- oefening en die van het Delftse Ex celsior een geïmproviseerde Poolse dans in kleurige costuums. De dames D. O K Schiedam zorgden voor een goed samengesteld bewegingskoor en het herenkeurcorps besloot het uit te zenden gedeelte met oefeningen aan het rek. Na de pauze Na de pauze traden nog op: de meisjesadspiranten (1012 jaar) van Oranje Nassau. Den Haag. in een bankoefentng; de dames van U. D. I Assen met vrije oefeningen; het da- I meskeurcorps werkte aan de brug; de dames van Kracht en Vriendschap uit Leeuwarden voerden een hoepel-, de heren van O. D. I.. Assen een part neroefening uit. Nog kwamen de da- van Kracht en Vriendschap uit Groningen met een nummer bewe gingsscholing en het herenkeurcorps met een nummer springtafel dat zeer in de smaak viel. Tijdens het plaatsen en verwijderen der toestellen demonstreerden de vol gende verenigingen op het proscenium: dames Kracht en Vriendschap. Leeu warden. met een knotsoefening, even als die van C. J. O, Leeuwarden: de heren van Wilhelmina. Kampen met groepen; de dames van Kracht en Vriendschap. Groningen met een hoepeloefening. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan de hoofdleider van de avond, de heer H. H. Dolleman, sprak ds. Gijsman het slotwoord. Na het ge zamenlijk zingen van de Avondzang gingen allen ruim voldaan huiswaarts. Uit één der loges in de Dieren tuin (rechts) slaat de N.C.R.V.- televisiecamera de verrichtingen van deze dames-gymnasten gade. Hoe men in Amerika de ramp beziet Hel witte gedeelte té overstroomd gebied ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. Gesl. candidaatsex. philosophic: H. van der Laan (Voor burg). Lelden. Gesl. doet. ex pharmacie (cum latide) Lim Wie Hok, Leiden. Gesl, cand. ex. rechtsgeleerdheid mej. H, A. van Idsinga. Den Haag; mej. K. Henny, Zwolle; mej. Th. M. Berlage, Nijmegen en A. Pronk, Velzen. In het buitenland heeft men veelal een merkwaardige indruk gegeven van de ramp, die ons heeft getroffen. Bijgaand kaart je troffen wij aan in de Amerikaan se pers. Op deze Amerikaanse kaart is het gedeelte wat wit is, bedoeld als het gebied wat over stroomd is! Volgens Amerikaan se bronnen zou Nederland dus onder water staan van Drente tot Limburg en van Noord-Hol land tot Zeeland. Voor ons Ne derlanders, is het tevens opmer kelijk welk een geografische voorstelling men in Amerika van ons land geeft. Zo heeft men b.v. de gehele Zuiderzee tot land verklaard. Vermoedelijk onder de indruk van de afsluitdijk. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt als Walcheren beschouwd en Urk heeft men maar in Noord-Hol land gelegd. Om Schouwen had men een cirkel getekend met in de tekst de opmerking dat hier 70.000 mensen waren ingesloten. Deze kaart was door een Ameri kaanse nieuwsdienst in vele bla den gepubliceerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2