Huur, huisraad en energie kost vijfde van inkomen Encyclopaedie IHD Andere RK stem over modern Humanisme Azië heeft aan grote magPl^es geen J4ehoeftèf ,B.B.persfotograafin het land Yoeg 361 Uitgaven voor fruit en snoep stegen vele malen Relletjes in Karatsji; 721 arrestaties RADIOPROGRAMMA'S Clai>«lia woont buiten ^De Radiogic^ HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 Al geesteslicht, ai wetensmacht zij aan het zwoegend volk gegeven. (Uit de Socialistenmars). BRONCHITIS: (Grieks), ont- steking van het slijmvlies van de luchtpijptakken, dik wijls aansluitend aan een gewone neusverkoudheid, bijvoor beeld bij griep. Bronchitis komt nogal eens voor bij kinderen met gevoelige slijmvliezen en grote amandelen en vooral in het koude seizoen. Bij asthmatische bronchitis gaat de ontsteking gepaard met, kramp en vernauwing van de luchtpijp takken. BRONSTEIN, David (1924), Russisch schaakmeester. Na zijn overwinning 'te Boedapest in 1950) op de Rus I. Boleslawski. was hij candidaat voor de wereld titel. Hij speelde in de maanden Maart tot Mei 1951 met Botwinnik om de wereldkampïoenstïtel (der landen behorende tot de Russi sche invloedsfeer). De uitslag van die wedstrijd luidde: Botwinnik 5, Bronstein 5, remise 14. Botwinnik bleef dus titelhouder (tot 1956). Het wereldkampioenschap der Westerse wereld won de (Poolse) Argentijn Miguel Najdorf te Am sterdam (in November-December 1950). Evenmin als Botwinnik gelukte het Bronstein het kampioenschap van de Sow jet-Unie (in Novem ber tot December 1951) te winnen. Hij moest de zesde prijs met twee andere spelers delen. De Estlander Paul Keres werd kampioen. BRONTË, naam van drie Engel se romanschrijfsters. Zij waren dochters van een predikant en leidden een sober leven als gou- vernanten en onderwijzeressen. De beide oudsten verbleven enige tijd is een Brussels pensionaat. 1. Charlotte (1816-1855). Zij schreef The professor in 1837 Jane Eire in 1847, Shirley in 1849 Villette in 1853. Voor haar eerste roman kon zi.i geen uitgever vinden, maar met Jane Eire behaalde zij groot suc ces. Met veel talent werd daarin het ontstaan van de liefde tussen Rochester en Jane getekend, iets geheel nieuws in de Engelse ro mankunst. 2. Emily (1818-1848). Zij schreef Wuthering Heights (De woeste hoogte) in 1847. Zij was waarschijnlijk de meest begaafde van de drie. Haar som bere roman wordt thans vaak boven het werk van Charlotte ge steld. 3. Anne (1820-1849). Zij schreef Agnes Grey in 1847. De faam van Anne berust voor een groot deel op die van haar zusters. BROOKLYN (als Nederlandse nederzetting in 1625 Breukelen ge noemd). stadswijk van New York. in het westen van Coney Island aan het water, tussen Manhattan en de zee. Het is van Manhattan gescheiden door de zeearm East River. De oppervlakte is bijna 184 km2 met bijna 2,8 millioen inwoners. Er zijn talloze havens, dokken, werven, onder andere: grote voor de marine. Er staan pakhuizen en fabrieken, onder andere: suiker raffinaderijen. Er zijn verschillende hoge scholen, onder meer: de Saint Johns Universiteit (gesticht in 1870), Brooklyn kwam in 1898 bij de stad New York. BROOM, of bromium, symbool Br., een element met het atoom nummer 35 en het atoomgewicht 79.916. Broom is een donkerbruine vloeistof (smeltpunt is —7.2 graad Celsius, kookpunt is 58,8 graad Celsius), waarvan de dampen gif tig zijn en een onaangename, prikkelende reuk hebben. (Grieks: bromos stank.) Broom werd in 1825 door de Franse scheikundige Antoine Jé- rome Balard (1802-1876) in zee water ontdekt. Het vertoont In scheikundig opzicht gelijkenis met chloor en wordt vooral gewonnen uit zoutafzettlngen, bij voorbeeld te Stassfurt (een stad in hetOost- duitse land Saksen-Anhalt) en in de staat Michigan (in het Noor den van de Verenigde Staten). Broom wordt gebruikt voor de bereiding van broomzilver (voor de fotografische industrie)broom- houdende geneesmiddelen (zenuw- stillend), kleurstoffen en anti- klopmiddelen, die men bij de ben zine voegt om het kloppen van automotoren te verhinderen. BROQUEVILLE, graaf Charles de (1860-1940), Belgisch Rooms- Katholiek staatsman, lid van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers in 1892. Hij was onder andere minister-president van 1911 tot 1918 dn de eerste wereldoorlog, van 1914-1918, van de regering in ballingschap te Le Havre in Frank rijk) en weer van 19J3-1934 BROUCKÈRE, Louis de (.1870- 1951), vooraanstaand Belgisch socialist. Hij werd geboren in de kleine textielstad Roesselare als zoon van een industrieel. Voor het zakenleven had hij de ware aan leg niet en ging studeren aan de universiteit van Brussel. Daar sloot hij vriendschap met een an dere student, die een leidende rol in het land zou gaan spelen: Emïle Vandervelde. Zij richtten samen een socialistische studenten vereniging op en slotenzich al Jong bij de Werkliedenpartij aan. Nadat de Brouckère. zijn studie in de wis- en natuurkunde had voltooid, wijdde hij zich geheel aan de socialistische beweging. Het besluit daartoe had hij ge nomen gedurende de zes maanden, die hij in de gevangenis had moeten doorbrengen wegens een artikel met anti-militaristische strekking, dat hij in het katho lieke blad Petit Journal (Het kleine dagblad) had geschreven. In de Werkliedenpartij nam hij al dadelijk een eigen plaats in. Hij zou zich belasten met de theoreti sche scholing'dër arbeiders. Zijn taak was het. Hef" socialistisch ideaal Le propageren en er voor te zorgen, dat het zuiver werd ge houden. Hij .werd dan ook wel „het geweten van het Belgische socialisme" genoemd. In dezelfde opvoedende geest was hij werk zaam gedurende de véle jaren dat hij redacteur was van het Brus selse partijblad Le Peuple (Het Volk). Hij heeft dan ook vaak tot de minderheid van de partij be hoord. Van alle opportunisme was hij een strijdvaardige tegenstan der. Hem leek de rechte weg altijd de beste. Ontelbaar zijn de colle- 138 ges en lessen die hij in de cursus vergaderingen van partij, vakbe weging en coöperatie heeft gege ven, ontelbaar ook de artikelen, die hij voor de arbeiderspers schreef. Hij was een intellectueel, die al de gaven van zijn briljante geest en zijn grote hart schonk aan de massa, die zo gaarne naar hem luisterde. De Brouckère was in 19369 en 1937 voorzitter van de Socialisti sche Internationale, In het laatste jaar trad hij af wegens menings verschillen in de Executieve, Hij bepleitte een meer levendig en links gericht optreden. In de eerste wereldoorlog nam De Brouckère dienst als gewoon soldaat. Gedurende de tweede wereldoorlog vertoefde hij in Lon den, keerde na de wapenstilstand terug om zich onmiddellijk te wijden aan de herbouw dér be weging. In Juni 1951 stierf hij. Zijn uit vaart was een grote gebeurtenis in de geschiedenis van Brussel. BROUWER, Adriaen (1605-1638) Vlaams schilder. Hij was een leer ling van Frans Hals (ongeveer 1580-1666). Hij werd in het begin beïnvloed door de Vlaamse schil der P. Bruegel de Oude (ongeveer 1525-1569) Hij was werkzaam onder andere te Amsterdam en Haarlem en sedert 1631 te Ant- Hti heeft door zijn heen en weer trekken verband gelegd tussen de Noord- en Zuidnederlandse schil derschool. Rubens beschouwde Brouwer als een geniaal schilder. Hij schilderde scènes uit het boe renleven. vooral kroeg-, snel- en vechttaferelen. Later vervaardigde hij landschappen, die soms met die van de Nederlander Jan Lie- vens (1607-1674) verwisseld wor den. Brouwer heeft veel navolgers gevonden en schijnt dikwijls on voltooide stukken van anderen voltooid te hebben. Zijn vroege dood is waarschijnlijk veroorzaakt door zijn wilde leven. BROUWER. Johan (1898-1943), Nederlands hispanoloog (beoefe naar der Spaanse taal, letterkun de en cultuurgeschiedenis). Hij maakte tijdens de Spaanse burgeroorlog een reis door het Francogebied en daarna enige rei zen door het regeringsgebted. Hij was in de tweede wereld oorlog verzetstrijder en is bij Haarlem met 16 anderen gefusil leerd. Hij schreef: Psychologie der Spaansche Mystiek (proefschrift) in 1936, omgewerkt tot De achter grond der Spaansche mystiek, De Spaansche burgeroorlog in 1936, Spaansche aspecten en perspectie ven (in 1946 als tweede druk ver schenen met de ondertitel Het mysterie van Spanje). Hij schreef romans, onder andere: De schat ten van Medina-Sidonia in 1939 en Philips Willem in 1940 BROUWER. Luitzen Egbertus Jan (1881), Nederlands wiskun dige en wijsgeer, hoogleraar in de wiskunde te Amsterdam sedert 1912. Hij heeft baanbrekende arbeid verricht on het gebied der topolo gie (Grieks, plaatsleer, een tak der nieuwere wiskunde). Hij is de grondlegger van het intuïtionisme en een tegenstander van de school van de Duitse wiskundige David Hilbert (1862-1943), Het intuïtionisme is een wijs gerige richting volgens welke tal rijke wiskundige stellingen en be wijzen onhoudbaar blijken, bijvoor beeld: dat van twee tegengestelde beweringen, een deur is open of dicht, er steeds één waar is. Hij schreef vele werken op zijn gebied. Een bekende leerling en aanhanger van Brouwer is de Amsterdamse hoogleraar Arend Heyting (geboren in 1898) ENIGE TIJD GELEDEN publi ceerden wij een verklaring van het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond waarin waardigheid in de besti-ijding van het Verbond werd tevraagd, met name in de rooms- atholieke pers. De Humanistische persdienst con stateert dat er in de katholieke pers ook (en opnieuw) andere stemmen vallen te beluisteren, met name in het „Eindhovens Dagblad", waarin op „Bezinning bij de Humanïstenjacht' wordt aangedrongen Het blad schrijft: „Wij hebben namelijk van meet af aan deze ken nelijk ontspoorde actie tegen het Verbond als ongelukkig beschouwd, een terugval naar de verouderde po lemische apologetiek, die de tegen stander niet overtuigt en alleen maar verbittert". En het blad vervolgt: „Inplaats van de vechtmethode in de stijl van Denifle is het rustige gesprek geko« men tussen belijders van verschillen, de christelijke overtuigingen, dat althans dit voordeel heeft opgele verd, dat de discussies kunnen ver lopen in een irenische sfeer, waar door de inzichten van alle kanten verruimd worden. Alle tekenen wijzen er nu op, dat we in de humanisten van onze dagen een groep van zoekenden hebben te zien, die wij met genegen belangstel ling, maar zeker niet hinderlijk heb ben te volgen. En dat doen zij, die met stenen In de hand op de allereerste plaats wijzen op uitlatingen, waarmee hun zelfgenoegzaamheid in den gelove niet overweg kan en hun daarenbo- vfh euvelen in de schoenen schui ven, die op liefdeloze verdachtma kingen neerkomen. Waakzaamheid Is uitstekend, maar zij moet in der gelijke gevallen met omzichtigheid gepaard gaan. In dit geval is de soort van aanvallende waakzaam heid in ieder opzicht voorbarig ge bleken. De toeleg van het Humanis tisch Verbond is minder snood dan de katholieke aanvallers hebben ge dacht en wellicht zelfs gehoopt heb ben. Wat wij nodig hebben is niet een afleidende geharnaste aanval op een al of niet denkbeeldige vijand buiten de poorten, maar een overwinning op de vijand binnen de veste: de formalistische gemakzuchtige gods dienstbeleving, waarvan de waarach tigheid uit gebrek aan een wezen-, lijke, diep innerlijke overtuiging ten minste twijfelachtig is en waaraar de geloofsafval in verontrustende mate moet worden toegeschreven". En in een volgend nummer con cludeert het blad, dat „een beetje meer kalmte, studie en begrip voor anderen van onze kant geen over- oodige weelde, maar zelf plicht" lijkt. HET SECRETARIAAT VAN het Internationaal Verbond voor Vrij zinnig Christendom en Geloofsvrij heid maakt bekend, dat van vrijwel alle bij het I.V.V.C. aangesloten le- dengroepen betuigingen van mede leven en aanbiedingen van hulp zowel van kerken en groepen als van particulieren werden ontvangen. Het, Service Committee van de umvergMfst' Churches of .America stuurde door -tussenkomst van de Vrije Gemeente te Amsterdam 'een oedrag van 1000 dollar, dat aan het Nationaal Rampenfonds werd over gemaakt. Een collecte op Zondag- achtend in de kerk van ds C. Mar- :hal te Parijs bracht 100.000 fr op. Advertentie i.M 8 IJ VER KQ MD HEID PASTILLES De Aziatische landen hebben efen behoefte aan grote arbeidsbesparen de machines uit Europese landen. Hierdoor zouden in de dichtbevolkte gehieden millioenen mensen werkloos worden en zou de sociale structuur in de war raken. Gedelegeerden van India, en van Malakka en Brits Borneo hebben dit meegedeeld in een vergadering van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten van de Verenig de Naties, die in Manilla wordt ge houden. De gedelegeerden waren van me ning, dat Eurona in de eerste plaats kleine machines en werktuigen voor landbouwers naar de Aziatische lan den moet exporteren. KOLEN EN STAAL: Het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft besloten de volgende week twee commissies bijeen te roepen, die de werkge- legenheid en de loon- politiek in de deelne mende landen moet onderzoeken. ENGELSE KLACHT: De Amerikanen beta len liever hogere tarieven aan hun eigen schepen, dan dat zij voor de wilde vaart gebruik maken van de schepen van andere landen, klaagt Donald Anderson, voorzitter van de Engelse scheepvaartkamer. DOUANETARIEVEN: De voorzit ter van de Amerikaanse raad van de internationale Kamer van Koophan del, Warren Pi er son. heeft m Parijs verklaard, dat verlaging van de Amerikaanse douanetarieven on waarschijnlijk is, tenzij de Europese landen zelf hiertoe ook overgaan. UITVOERBELASTING: De Belgi sche regering heeft de in 1951 inge stelde belasting op de uitvoer opge heven. De Belgische industrie had hier al herhaaldelijk op aangedron gen. Nederland-België (waterpolo) te Zaandam De landenwaterpolowedstrijden Nederland—België (senioren en jeugd), vastgesteld op Zondag 2 Augustus zullen te Zaandam worden gespeeld. De organisatie is opgedra gen aan Neptunus. dat dan zijn 60- larig bestaan viert. 2115. „Nee," zei Hatsjie ben Ali Klop, „zonder toestemming van Ali Baba mag niemand een blik slaan op zijn schatten." „Dat is jammer," zei Paulus en hij dacht bij zichzelf: '„Wat zou er nu voor schat in zo'n heel klein kistje kunnen zitten?" Paulus voelde zich een beetje teleurgesteld Hij had zich een echte schatkamer toch nog een beetje anders voor gesteld. Hatsjie ging hen ?oor met zijn fakkel. De weg voerde dwars door de „schatkamer". Paulus liep vlak langs het geheimzinnige kistje, maar hij durfde er niet aan te komen omdat All Baba het zo uitdrukkelijk verboden had. En toen dacht hij op eens aan de veertig rovers. Waar zaten die? Hij had er nog maar één gezien, en dat was Hatsjie ben Ali Klop! „Zeg Hatsjie," vroeg Paulus opeens, „Waar zijn üi» negen en der tig andere rovers gebleven? Zitten die soms ook in clat kleine kistje?" Hatsjie scheen een beetje verlegen te zijn met die vraag. Zijn rovers wangen werden een beetje rood. Hi) gaf ook geen eigenlijk antwoord, maar zei slechts: „Dit is het kamertje van Ali Baba." En toen klopte hij aan. 361) De gezant zei: volgens in gewijden zijn er moeilijkheden op komst. Het bericht is zojuist in extra edities verschenen. Hij draaide de radio aan. Over- vijf minuten komen de nieuwsberichten, zei hij en daar wachtten ze op. De nieuwslezer zei: De regering van Yoeg heeft de onomstotelijke bewijzen dat het vredesaccoord tus sen Yoeg en Nemoria door de Nemo- riaanse regering op de grofste wijze wordt geschonden. Terwijl het volk van Yoeg In goed vertrouwen de wapens heeft neergelegd blijkt de regering van Nemoria een grote ge heime reserve te hebben achterge houden, die nu een dodelijke bedrei ging vormt voor ons rijk Bertus Bink zei: Dat is precies het tegenovergestelde van wat u be weert, mijnheer de gezant. De ge zant knikte. De gewone tactiek, zuchtte hij. Maar u ziet wat het ge volg is. Ze keken weer door het raam en zagen dat het beeld in de straat snel veranderde. Mensen stroomden samen bij de krantenver kopers. Er werd opgewonden gespro ken, dreigende vuisten gingen in d« lucht. Ze komen hierheen, zei Klaas Schol. Een grote groep jonge kerels stormde op de Nemoriaanse legatie af en begon stenen naar het gebouw te gooien. Ruiten gingen aan scher ven. Iemand klom tegen het balkon op en rukte onder gejuich de Nemo riaanse vlag omlaag. Polltie-agenten stonden toe te kijken zonder een hand uit te steken. Afl ver ten tic (Van onze sociaal-economische redactie) Wij geven vijf maal zoveel geld uit voor snoèperijen als dertig jaar geleden en aan fruit besteden wij zesmaal zoveel geld. Voor huur, huisraad, verwarming en verlichting besteden wij bijna het vijfde deel van ons inkomen. De huur kostte ons in de mid delgrote en kleine gemeenten voor de oorlog 15 percent of bijna het zesde deel van ons loon, tegenwoordig nog 5£ a 7£ percent of een zestiende deel. Dit alles en nog honderden andere wetenswaardige zaken heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek, bijgestaan door de statistische bu reau's in enkele grote gemeenten, voor ons uitgezocht. Het C. B. S. is bezig met een on derzoek naar de wijze, waarop de Nederlanders hun inkomen besteden. Het is niet moge-ijk daarvoor alle huisvrouwen huishoudboekjes te la ten invullen. Men neemt een steek proef. Ervaring en. wetenschappelijke berekeningen hebben üïtgémaakt van hoeveel gezinnen men de gegevens moest verzamelen. Het C. B. S. beschikt over de ge geven.^ van 3500 gezinnen, die in 1951 nauwkeurig hebben opgeschreven, waarvoor zij hun geld hebben uit gegeven, Van duizend gezinnen van handarbeiders zijn die gegevens nu bewerkt. In veel gevallen bevestigen de cij fers wat wij allemaal al wel wisten of vermoedden Zo blijkt, dat een groot gezin (gemiddeld ruim 6 per sonen) voor voeding 40,6 percent van het inkomen uitgeeft, terwijl een klem gezin (gemiddeld ruim 3 per sonen) maar 35.4 percent daarvoor uitgeeft. V erhruikseenheden Nu heelt een groot gezin (door kinderbijslag en soms door verdie nende kinderen) gemiddeld een ho ger inkomen. Maar het maakt een verschil of een gèzin Destaat uit vader en moeder en een reeks kleine peuters of dat die peuters zijn uitgegroeid tót breedgeschouderde jongemannen. Daarom rekenen de statistici niet met mensen, maar met „verbruikseenheden" Een man van 15 jaar en ouder is een eenheid, een vrouw van 14 jaai en ouder is 0,9 eenheid en een kind van zes jaar is een halve eenheid. En nu blijkt, dat het grote gezin per eenheid 8,— m de week voot voeding uitgeeft tegen het kleine ge zin 9,60. In het grote gezin eet men dus minder of de kwaliteit van het voedsel is geringer. Tilburg uitzondering Vooral In het verbruik van dure grote gezin achteraan. Merkwaardig is. dat in Tilburg veel meer voor vlees wordt uitgegeven dan gemiddeld in het land. Het deel van het inkomen, dat voor kleding en schoeisel wordt uit gegeven, was voor de oorlog 8 a 9 percent, thans 12 a 13 percent. Maar als wij dan rekening houden met de prijsstijging blijkt het, dat er toch minder voor deze nuttige zaken wordt besteed dan voor dé' oorlog Voor ontspanning en sociale acti viteit is in de kléine gezinnen meer geld beschikbaar. Reisgeld is in de grote steden een even grote post als op het platteland. Hier zijn de be woners van middelgrote gemeenten 'n de voordeligste positie. Het blijkt, dat het gemiddelde ge zinsinkomen van de handarbeiders in Nederland in 1951 ƒ3866 per jaar was. De kleine gezinnen in de kleine gemeenten hadden gemiddeld 3429, de grote gezinnen in de grote ge meenten gemiddeld ƒ4575. Wie dit bijzonder veel vindt, moet er aan denken, dat -deze bedragen geen loonbedragen zijn, maar de bruto-inkomsten aangeven. Zij zijn dus het loon m e t de belasting en verzekeringspremies en het inkomen van de gezinsleden. De directeur van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dr Ph. J. Idenburg, die ons in de zee van cij fers wegwijs heeft gemaakt, had ook nog vergelijkende cijfers van Zwit serland, waar in 1951 eveneens een budgetonderzoek heeft plaats gehad. Hieruit bleek, dat de Zwitsers" een anderhalf maal zo hoog percentage voor huur uitgeven, méér voor kerk en vakvereniging, minder voor ver keer en dat zij vergeleken bij de Nederlanders slechts het derde deel opstoken aan pijp, sigaar of sigaret. Zevenhonderd en een en twintig personen zijn Vrflaafc' gearresteerd In Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, na demonstraties tegen de minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellak Khan. Zafroellah speelt een belangrijke rol in een godsdienstig meningsver schil tussen verschillende Mohamme daanse sekten. De politie voerde verscheidene charges met de gummiknuppel tegen de demonstranten uit, nadat zij met stenen was geworpen. Troepen verschenen in de straten van de stad, toen gewapende demon stranten naar het huis van Zafroellah wilden opmarcheren om zijn aftreden te eisen. Vrijdagavond was de rust weerge keerd, maar troepen en politie hiel den nog de wacht. ZONDAG. 1 MAART 1953. H t 1 v e r - sum X. (402 m.) VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gr. 8.35 Orgel. 8.58 Sport. 9.00 Cause rie. 9 10 Orkest. 9.45 Causerie. 10.00 Lichte muz. 10.30 Met en zonder om slag. 11,00 Promenade ork'. 1130 Ca baret. AVRO: 12.00 Hammondorkest. 12,35 „Even afrekenen. Heren!" 12,45 West-Indisch ork. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gr. 13.10 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Koorzang. 14.30 Con- certgebouwork. 16.30 Sport. 17.00 Muz. 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv Kerkd. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Radto-cathechlsatte. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.00 Med, 21.05 Hoorspel. 21.45 Hammondorgel. 22.00 Cabaret. 22.30 Strijkork. 23.00 Nws. 23.15 Report. 23.35-24.00 Dansmuz. Hilversum II. (298 m.) KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gr. 8.25 Mis. NCRV: 9.30 Nws. 9.45 Vocaal dubbelkwartet. 10.00 Geref. kerkd. 11,30 Gr. 11.45 Orgel. KRO: 12.15 Apologie. 12 35 Gr. 12.40 Am,muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.10 Lunchconc. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gr. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Viool 14.55 Plano. 15,20 Causerie. 15.35 Cem balo. 16.05 Gr. 1610 Katholiek Thuis- door ROSE FRANKEN 51 „Hoog tijd", stemde hij toe. „En het komt goed van pas ook," „Goed van pas, hoezo?" „Ik wou Je er eigenlijk mee verrassen." „Vertel op", drong ze aan. „Ik krijg tien dagen verlof." Ze was een en al verbazing. „Nou al?" „Dat is niet erg complimenteus." „Maar ik dacht dat het wel eeuwen kon duren voordat je een behoorlijk verlof kreeg." „Dat dacht ik ook", zei hij kortaf. „En wanneer is het zover?" „Begin Juni." „Dus over een paar dagen all Ik vind het gewoon geweldig van het leger", voegde ze er haastig aan toe. „Inderdaad." „Het lijkt wel, of je er niet erg mee In |e schik bent." „O, zeker wel." „Het wordt prachtig weer. Wat gezellig." Ze was er zich van bewust, dat ze praatte niet de zorgeloze oppervlakkigheid van een gast vrouw, die leuke weekendplannen maakt voor een logee. Hij pakte haar bij de schouders. „Wat heb Je?" vroeg hij. nors. „Niks" stamelde ze. Vermoedde hij, welk gebed ze in stilte opzond? „Lieve God, maak dat lk in orde ben tijdens Davids verlof, laat mij voor hem zijn wat een vrouw behoort te zijn..." „Niks".herhaalde ze. „Wat heb Je zelf?" ..Niks", zei hil. Ze beseften belden, dat ze elkaar een rad voor de ogen draaiden. Op de laatste dag voor zijn verlof reed ze naar het dorp om naar de kapper te gaan en zich te laten manicuren. Ze reed langzaam als een beginnelinge, strak voor zich uit turend en beide handen stijf om het stuur wiel geklemd. Ze probeerde er haar ge mak van te nemen, te chaufferen op haar oude. nonchalante manier waaraan David zich steevast had plegen te ergeren. Maar tegen de tijd, dat ze stopte voor de schoonheidssalon van Glörianne. was haar gezicht bleek en ver trokken van inspanning, Sinds de vorige zomer had ze de salon niet meer bezocht. Glörianne zat op haar komst te wachten. Ze schrok, toen ze haar zag binnen komen. „Lieve help", zei ze. „Ik herkende u haast niet, mevrouw Naughton. U ziet er ge woon gewéldig uit", voegde ze er haastig aan toe. „Jij komt vast niet in de hemel", zei Clau dia, in een stoel neervallend. „Knap me eens wat op. Glörianne. Ik wil er vanavond leuk uit zien,". „Gaat u dansen ln de club?" vroeg Glörian ne met levendige belangstelling. „Nee, ik krijg visite." Glörianne bekeek een van Claudia's handen. „O, uw nagels zijn er een stuk op vooruit gegaan" babbelde ze. ..In deze tijd werk ik niet veel buiten", legde Claudia haar uit, Ze nam-een verfomfaaid tijdschrift ter hand. Het was in zoveel opzich ten net als vorig jaar. Met uitzondering van dat vorige Jaar was zij een ander mens ge weest. Het was niet te geloven, dat zij, die sinds haar geboorte goed met zich zelf overweg had gekund, zich nu moest verdiepen in de verschrikkelijke kloof, die in de harmonie van haar. lichaam en haar geest was ontstaan. Er was geen vrede in de wereld, en er was geen vrede in haar eigen ziel. Misschien had het ene te maken met het andere. De gedachte ging haar bevattingsvermogen te boven Daar werd het ook al niet beter van: er bleven haar grote vraagstukken pla gen. vraagstukken die zij niet aan kon. Ze gooiden haar overboord en lieten haar m de diepte spartelen. Op ditzelfde ogenblik maakte ze weer zo'n worsteling door. Haar hart bonsde zo hevig, dat ze er zeker van was, dat Glörian ne het hoorde. Ze probeerde haar onrust te verbergen achter onverschilligheid. „Doe je nog steeds aan astrologie?" vroeg ze, Glörianne schudde het hoofd. „Nee, daar ben ik mee opgehouden", zei ze. „Ik ben nu lid van de Eenheid, Weet u iets van de Een heid af?" „Nee", zei Claudia, Glörianne haalde een heel klein boekje uit de zak van haar schort te voorschijn. Claudia keek de eerste bladzijde er van even door, Het onderwerp was: God, Ach, dacht ze, ieder heeft wat. Ze benijdde Glörianne met haar bescheiden bedrijfje, die zo gemakkelijk nu eens ln het een, dan weer in net ander haar heil kon zoeken. „Ik heb het hele jaar last van mijn maag gehad", bekende Glörianne. „Aan de Eenheid heb ik heel wat steun gehad.". „Je boft", zei Claudia. „Spreekt u mevrouw Riddle wel eens?" keu velde Glörianne voort. „Gisteren, was ze hier. „Leuk", zei Claudia. Mevrouw Van Doren komt zo nu en dan ook wel eens langs. Die is reuze aardig, vindt u niet?" „Ja, reuze," „Jammer dat ze weduwe is. Eerlijk. Wat zijn er toch een boel nare dingen in de wereld. Zo, als u nu even hier wilt gaari zitten, zal ik u een heerlijke massage geven en daarna zal ik uw haar wassen." „Ik ben nog nooit gemasseerd." „U vindt het vast heel prettig. Uw huid wordt er heel anders van. En wanneer lk uw haar gewassen heb, zal ik u een lichte na- spoeling geven." „O nee", zei Claudia, „alsjeblieft niet." Glörianne lachte. „Het haar wordt er niet lichter door. hoor. Het. krijgt alleen maar een diepere glans. Kom, gaat u maar rustig ach terover liggen." Claudia liet haar hoofd zakken en sloot haar ogen. „Vooruit dan maar. Ik vind alles best, als ik er maar beter door uit kom te zien", stemde ze landerig toe. Twee uur later deed Glörianne, die met over gave, om niet te zeggen inspiratie had ge werkt, een paar passen achteruit om het re sultaat te aanschouwen. „Zo", zei ze t'-ots, „nou kunt u het zelf zien." Claudia zag het zelf. „Lieve hemel", zei ze. „Morgen bevalt het u veel beter", betoogde Glörianne optimistisch. „Dan zitten de krullen wel losser. En de make up ziet er de tweede dag ook nog altijd beter uit." „Maar ik wou m'n haar en m'n gezicht van avond gebruiken", bracht Claudia haar teleur gesteld in herinnering. „U dénkt alleen maar, dat het niet leuk is zo", zei Glörianne. „Wacht u maar eens tot uw man u ziet. Hij vindt u vast de knapste vrouw van allemaal." „O, daar twijfel ik niet aan", zei Claudia. Bobby was tegen zich zelf aan het croquet- spelen, toen ze het hek binnenreed. Hij liet zijn spullen in de steek en kwam naar haar toe rennen. „Ik heb twee keer gewonnen", riep hij. „Wilt u- nou 'es tegen me spelen?" „Een andere keer. Ik ben moe, schat." „Dat zegt u altijd", zei hij spijtig. „U speelt nooit met me... Vanavond komt pappie met verlof thuis, hè?" ging hij voort, op een ander chapiter overstappend. „Ja", zei Claudia. „Oei", zei Bobby, in stille verrukking. „Wat oei?" ..Dan gaan we zwemmen en vissen en bok sen en van alles. U ziet er grappig uit", merk te hij plotseling op. „U hebt zulk grappig haar." Ze beet zich- op de lippen, „Wees alsjeblieft niet brutaal." ..Ik ben niet brutaal. U ziet er gek uit", hield hij aan. Ze werd woedend. Ze diende hem een oor vijg toe. Hij was er even verdoofd van en voelde zich gekwetst. „Ik vind u niet lief", kermde hil. (Wordt vervolgd) JRV: 19.00 Vocaal ensemble. 19.30 Causerie. KRO: 19 45 Nws. 20.00 Gr. 20.05 De gewone man. 20.30 Franse liedjes. 20.50 Alles of niks. 21.05 Am.- muz. 21.36 Act. 21.45 Hoorspel, 22.40 Gr. 22.45 Gebed. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC-ultzendlngen voor Nederland. 8.00-8.15 Engelse fes voor beginnelingen (Op 464, 49 en 42 m.). 17.00-17.15 Engelse les voor beginne lingen. (Op 224. 49, 42 en 31 m.) 22.00 -22.30 Nieuws, Londense brief. En dan nog dit (224 en 49 m.). MAANDAG. 2 MAART 1953. Hil versum I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws, 7.13 Gr. 8.00 Nws. 8.18 Gr. 9.00 Hoor spel. 9.20 Gr. VPRO: 10.00 Causerie. 10.05 Wijding. VARA: 10.20 Voordr. 10.40 Voov de zieken. 11.40 Mezzo sopraan. 12.00 Gr. 12.15 Lichte muz. 12.30 Tulnbouwmed. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Strljksextet. 13,00 Nieuws. 13,20 Metropol? ork. 13.55 De middenstand. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Claveclmbel. 14.45 Gr. 15.00 Ge- var. progr, 16.00 Gr. 16.25 Kamerkoor. J.6.45 Vragen beantwoording. 17.15 Dansmuz. 17.50 Mil. comment. 18.00 Nws. 18.15 Gr. 18.30 Pari. overz. 18 45 Volksdansen. 19.15 Joods progr. 19.45 Regerlngsuitz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.30 Causerie. 21.45 Eénacter. 22.05 Radio Phllh. ork. 23.00 Nws. 23.15 Orgel. 23.40 Gr. Hilversum II. (298m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gr. 7.15 Gymn. 7.30 Gr. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.10 Sport. 8.23 Gewijde muziek. 8.45 Gr. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gr, 10.00 Viool. 10.30 Morgend. 11.00 Gr. 11.15 Gr. 12,25 Voor boer en tuinder. 12.30 Tuln bouwmed. 12.33 Orgel. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Mandoline-ensemble. 13.45 Gr. 14.00 Schoolradio. 14.30 Acc.- muz. 14.45 Voor de vrefbw. 15.15 Gr. 15.30 Klassieke muz. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Gr. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Idem. 17.45 Regeringsultzend. 18.00 Muzlekveren. 18.20 Sport. 18.30 Zigeunerkwintet. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws. 19.10 Planoduo. 19.30 Causerie. 19,45 Negro spirituals, 20.00 Radiokrant. 20.20 Ko ninklijke Mil. Kapel. 21.00 Hoorspel. 21.55 Kamerkoor. 22.35 Causerie. 22.45 Avoudoverd. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15 Causerie. 23.30-24.00 Gr. Engeland. BBC-ultzendlngen voor Nederland. 8.00-8.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 464. 49 en 42 m.). 22.00-22.30 Nieuws. Engelse les voor gevorderden. (224 en 49 m.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5