M Onderzoek naar wegvloeien koopkracht uit district DHC, kat-in-het-nauw, moet heel rare sprongen maken om te zegevieren bt em L het Twijs Rampenfonds NaarB.B. -avond zegt vakbond Receptie demonstratie van genegenheid „Schoolklas" uit Haarlem anno 08 Jaarrede ir S. H. Stoffel Westlanders te weinig interesse voor vakopleiding Achterstand in ontwikkeling E.H.B.O. in oorlogstijd Causerie van dr C. J. Storm Druk gebruik P.v.d.A. stelt bijeenkomst uit Velerlei gelach maar ook diepe tragiek Naar de Doelen Ir Riemens met pensioen ric KLM Overschot: 20millioen kilo kleren BEC ontmoet een kanspaard HET VRIJE VOLK ZATERDAG 2 PAGINA 7 Dat is vandaag hier een ivonder- school, zei „bovenmeester" H. A. Schuyt, toen hij in de Mr G. Eng- bertsschool voor buitengewoon lager onderwijs afscheid van zijn leerlin gen nam. Ja, meester Schuyt gaat na wel haast een mensenleven zich gewijd te hebben aan het gehandicapte kind, de school met. pensioen verlaten. Natuurlijk lieten de kinderen hun meester niet zo maar gaan. In puur Zondags gestoken waren zij gister morgen in de ruime gymnastiekzaal bijeen en traden klasse voor klasse aan, om hun heilwensen te zingen,, op te zeggen enom de scheiden de kind.ervriend van geschenken te voorzien. Geschenken, die de kinde- icn klassikaal met eigen hand had den vervaardigd. Inderdaad, meester Schuyt mocht spreken van een wonder-, een tover- en een sprookjesscliool, want de geschenken en tekeningen, ge brekkig. maar met liefdevol bedoelen gemaakt, stapelden zich op. En bij d.e cadeau's waren er, die Flip best zo mee naar huis had wil len riemen. Dal begon met een prachtig korf je van gevlochten kokos, bestemd als papiermand van onbeperkte levensduur. Daarna volgde een deurjnat, een prachtig plakboek van de kleintjes, een zeilschip van een klomp gemaakt om zo mee uit varen te gaan. Voorts een prachtige hengeltas van zeildoek, want meester Schuyt is in zijn vrije tijd een verwoed hengelaar: een boekomslag, een krantenbak en dat fraaie cadeua van de oudste meisjes, de levensloop van hun mees ter met vilt geappliceerd op linnen. Zelfs de snoèlc, die de meester in zijn geestdrift zo gedecideerd, uit het water had gezwiept, dat de rover aan een telegraafdraad, hoog en on bereikbaar was blijven hangen, be halve voor de meeuwen, ontbrak niet in de voorstelling. En het slotbeeld, de school met een dikke punt, er achter naast een weg, die regelrecht naar de opgaande zon voerde, was de symbolische afsluiting van mees- ters loopbaan. Overigens moet men Flip niet pro beren diets te maken, d.at die afslui ting wél zo radicaal zal zijn, als die punt suggereert. De banden met het misdeelde kind zijn te zeer een levenstaak van meester Schuyt en zijn van te langdurige aard dan dal deze van de ene dag op de andere kunnen worden geslaakt. De meester zal zich wel tot het eind van zijn leven voor zijn kinderen blijven in teresseren. Dat prachtstuk van de meisjes en de andere geschenken, stelt Flip zich voor, zullen wel een ereplaatsje krij gen in de woning van de verdienste lijke functionaris. En op die wijze wordt hij toch voortdurend aan de kinderen herinnerd. Nee, meester Schuyt blijft nog wel een poosje actief op dit gebied, al zal hij dan met meer „voor de klas" staan. Meester Fels, uit hetzelfde hout gesneden en door de gemeenteraad uiteraard als de aangewezen nieuwe „bovenmeester" aangewezen, heeft zijn voorganger toegesproken op de wijze, zoals de kinderen het zouden hebben gedaan, als zij konden omvat ten de hoeveelheid tijd, werk, ener gie in hun opvoeding gestoken en zich zouden kunnen realiseren, hoe veel geluk, positieve resultaten, hoe veel voordelige saldi in deze kinde- 7 en en in kinderen, die thans vol wassen zijn, door meester Schuyt zijn geïnvesteerd, veertig jaar lang. Zo'n toespraakje va,n Fels is altijd een klein meesterstuk, omdat hij de gevoelens kent, die kinderen, en leerkacht bezielen. Dat er daarna aan rekenen, taal, lezen en soortgelijke dingen in de. toverschool eenvoudig niet werd ge dacht, laat zich denken, 't Was al taartjes en limonade, wat de klok sloeg en de smulpapen maakten zelfs bezwaar, toen om twaoO uur de schoolbel luidde, alsof hetfco maar een gewone dag ivas. erieo u V Het waarom Predikanten en pastoors hebben zich reeds voor hun gelovigen, bezig gehouden met de vraag naar het waarom van de ramp, die ons land getroffen heëft. Vanzelfsprekend leeft die vraag ook in de groep, die zich niet aangesloten heeft bij of aange trokken voelt tot een kerk of gods dienstig genootschap. Daarom is het een uitstekende ge dachte geweest van de commissie voor buitenkerkelijken uit de Ned. Herv. Kerk, om ook voor deze groep een bijeenkomst te beleggen, ten einde een antwoord te zoeken op die klemmende vraag: Waarom? Dat treft des te beter, omdat deze groep reeds op Kerstmorgen en op 11 Januari is bijeen gekomen, waarbij de wens is tot uiting gekomen, om de reeks samenkomsten voort te zetten. Dr W. H. Beekenkamp verklaarde zich bereid om Zondagmorgen (l Maart), 's morgens half elf, in Ons Huis een gedachtewisseling over dit onderwerp te leiden. De toegang tot deze vergadering, die ongeveer vijf kwartier duurt, is geheel en voor iedereen vrij. Flip heeft het idee, dat de belang stelling voor deze samenkomst nóg groter zal zijn, dan voor de beide vorige en reeds toen waren de orga nisatoren tevreden over de opkomst. Hedenavond organiseert de directie van hotel „Wilhelmina" ten bate van het Nationaal Rampenfonds een soiree, welke van 82 uur duurt. Het muzikale gedeelte wordt ver zorgd door de „Gut Buckel Boys". Het bestuur van de NVV-Bestuur- dersbond Delft wekt alle leden van de bij hem aangesloten organisaties op, tot het bijwonen van de vergade ring, belegd door de Raad Bescher ming Bevolking op Maandag 2 Maart a.s., 's avonds 8 uur in Stads Doelen. Vrienden, beseft, wat voor groot nut deze organisatie wellicht in de toekomst kan hebben. Het bestuur vertrouwt er dan ook op. dat de leden in groten getale aan deze oproep zul len gehoor geven. Het gaat om het belang van uw stad, uw straat, uw huis en uw gezin, Laten wfj, als leden van het NVV, hieraan naar beste kunnen mede werken. MEESTER SCHUYT VAN DE school voor buitengewoon onder wijs aan de Verwersdijk, de Mr G. Engbertsschool, behoort tot die schaarse figuren, waarvan wij het betreuren, dat zij ieder jaar een jaar ouder worden. Het onvermijdelijke is gebeurd, Schuyt is 65 jaar geworden en een man met onvergankelijke verdiensten voor het geestelijk misdeelde kind, iemand met 40 dienstjaren, moet een punt zetten achter een loopbaan, die honderden kwetsbare kinderen uit Delft en omgeving tot zegen is geweest. Hoeveel uren buiten de officiële schooltijden, hoeveel liefde en ontferming en hoeveel dubbeltjes uit eigen portemonnaie Schuyt in die 40 jaar in de opvoeding van „zijn" kinderen heeft belegd, is niet meer na te gaan. Maar bij elkaar is het een zedelijk kapitaal van formidabele omvang. Meester Schuyt is zijn gewicht in goud voor het buitengewoon onderwijs waard geweest. Een uitzonderlijke figuur, en juweel voor de onderwijzersstand. Het afscheid, dat de scheidende functionaris Vrijdag drieledig is be reid. laat over de gezindheid, die hij heeft gekweekt, geen enkele twijfel. Over het afscheid, dat de kinderen deze paedagoog bereidden, vindt U een en ander in „Dagelijks door Delft". Zo mogelijk was de receptie des middags nog treffender. Markante voorbeelden van het aanzien, dat deze opmerkelijke persoonlijkheid bij vakgenoten en autoriteiten geniet waren er te over. De meest treffende vonden wij de overkomst van een klasse Haarlemse „schoolkinderen", thans voor het me rendeel grootouders. Deze „kinderen" nl. hebben in Haarlem les gehad in de periode van 1908'11, toen mees ter Schuyt ln die stad nog aan een gewone openbare lagere school wus verbonden. De „leerling" Nauta sprak zijn oude meester namens „de klas" toe, beleed, dat het de fynstc meester was, die zü in hun schooljaren heb ben gehad en overhandigde hem een sigarenaansteker en bloemen voor mevrouw Schuyt, die mede aanwezig was. En zoveel anderen Nog zoveel anderen hebben harte lijke woorden aan het adres van de vertrekkende bovenmeester gericht. Zijn verdiensten zyn veelkleurig en veelvuldig geschilderd, zijn lof in al lerlei toonaarden bezongen en uit alle toespraken bleek, dat Schuyt een figuur is, die zij de kinderen graag nog vele jaren hadden laten behouden. Het gemeentebestuur, vrjjwel vol tallig aanwezig, honoreerde de ver diensten van Schuyt bij monde van loco-burgemeester J. A. Lausberg met het aanbieden van de zilveren ere penning van de stad met de bijbeho rende oorkonde. Wethouder Sipman droeg een aktenportefeuillc aan. De inspecteur van het onderwijs, A. J. M. Stroux, zowel als de rijksinspecteur van liet buitengewoon onderwijs, dr Vlietstra, gaven de scheidende een gesproken getuig schrift mee, waar hij met recht trots op mag zijn. Nieuwe vulpen Tot de woordvoerders behoorden verder W. Fels, hst huidige school hoofd, die namens het personeel een nieuwe vulpen aanbood; Brinkman, die uit naam van de schoolhoofden een bureaulamp offreerde. Dr Wiers- ma vertegenwoordigde het schoolbe stuur van de Ver. „Onderwijzer en Arts", mej. Voorthuizen de Haagse afdeling van die vereniging alsmede het Mr G. Engbertsfonds. In beide hoedanigheden bood zij een boek aan. Volksonderwijs was vertegenwoor digd door J. H. Muller en de Centrale Ouderraad door N. L. ten Hoope. Ook deze sprekers getuigden van hun bij zonder warme gevoelens en overhan digden een bloemstuk. Achtereenvolgens voerden ten slot te het woord de heer Pegtel, „huis- baas" uit de bezettingstijd, S. J. S. oud-schoolhoofd en de heer ersoonlijk vriend van Schuyt. Jrse cadeau's en veel bloemen voor de echtgenote vormden de stof felijke blijken van genegenheid. Maar de onstoffelijke spraken het meest! In een uitvoerig dankwoord heeft de thans gepensionneerde de gevoe lens geschetst, die hem op deze dag bestormden. Een uur later De receptie was nauwelijks een uur voorbij, het was inmiddels reeds half- acht geworden, toen de heer Schuyt en diens echtgenote hun plaatsen, te midden van bloemen en geschenken weer innamen. In de gymnastiekzaal was op dat moment al geen stoel meer onbezet, want ook de ouders der leerlingen wilden de scheldende hoofdonderwijzer dank en hulde brengen. Hoezeer deze dank verdiend was hebben enige sprekers in warme bewoordingen uiteengezet en daarbij kwam de goede verhouding tussen de gezinnen en het onderwijzend perso neel in het volle licht te staan. Alle sprekers lieten duidelijk uit komen, clat de heer Schuyt steeds steunend en sterkend naast de ouders heeft gestaan en hoezeer hij zich hiermee de vriendschap van deze ouders heeft verworven bleek wel uit de vaak ontroerende geschenken, die hem en passant werden toegestopt. Een klok en zo De ouders gezamenlijk gaven hem als stoffelijke blijken van waardering een electrische klok en een electrïsch scheerapparaat, waarbij de „mees ter" zich de opmerking „dit is het mooiste cadeau, dat ik vandaag ge kregen heb" liet ontvallen. De Ouder commissie richtte het oog op de vrije tijd en bevoorraadde de heer Schuyt met een volledige hengeluitrusting. Een album met handtekeningen ver gezelde de geschenken. Verderrichtte de heer J. W. Wehr- meijer nog het zoeklicht op de nazorg en memoreerde de vele verdiensten, die de heer Schuyt ook voor dit werk heeft gehad. Hij liet zijn dank ver gezeld gaan van een kistje sigaren. Tot slot van de avond drukten alle ouders de scheidende onderwijzer en diens echtgenote persoonlijk de hand. ZATERDAG Bioscopen: City, 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: Tranen over Johannesburg. Delfia, 2.15, 4.15, 7 en 9 uur: Ster ren stralen overal (geprol.). Roxy, 2.15, 4.15, 7 en 9 uur: De knuppel in het apenhok. Flora, 3 uur: De verdwenen goud zending; 7 en 9.15 uur: Gevleugeld gevaar. Doelen-kino. 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: De vloot op stelten. Bijeenkomsten: Ons Huis, 8 uur: Feestavond Alg. Bedrijfsbond voor de meubilerings- en houtbedrijven. Stads Doelen, 8 uur: Feestavond V.V. Wippolder. Koot, 8 uur: Jubileumfeestavond Pluimveeclub „Nieuw Leven". Patronaatsgebouw, 8 uur: Feest avond „Het Vaderland Getrouw". ZONDAG Bioscopen: Flora, 2.30 en 4,30 uur: De verdwe nen goudzending; 7 en 9.15 uur: Ge vleugeld gevaar. Overige theaters: Als Zaterdag. Bijeenkomsten: Stads Doelen, 2,30 uur: Monus, de man van de maan. Foyer Stads Doelen, 3 uur: Concert „D.e Kring". Cantine Plettery Enthoven, 3 uur: Tienkamp tafeltennis. MAANDAG Bioscopen City, Delfia, Roxy en Doelen-kino, 2.30, 7 en 9 uur. Flora, 7 en 9.15 uur; Films als Za terdag. Bijeenkomsten Stads Doelen, 8 uur: Propaganda- avond B.B. Ons Huis, 8 uur: Vergadering PvdA Koot, 8 uur: Propaganda-avond Bellamy. Comité tot voorlichting over schuimrubber Op initiatief van en in samenwer king met de rubberstichting Delft, is het „Comité tot voorlichting over schuimrubber" (C.V.S.) opgericht, waarin belangrijke schuimrubber fabrikanten zitting hebben. Het doel van het comité is het geven van voorlichting in meest uit gebreide zin aan het publiek en de verwerkers van schuimrubber om-, trent de betekenis en de mogelijk heden die schuimrubber biedt. Het comité dankt zijn ontstaan aan het feit, dat omtrent dit betrekkelijk nieuwe product nog veel onwetend heid en misverstand bestaat. Alvorens over te gaan tot het ge bruikelijke overzicht van hoofdzaken der economische gebeurtenissen in 1952 wil ik nog voor een tweetal pun ten de aandacht vragen. In de eerste plaats voor de be- De grote collegezaal van het Labo ratorium voor Technische Physlca was Vrijdagavond bijna geheel ge vuld toen voorzitter J. v. d. Does van dc Bond van EHBO-vercnigingen in zijn openingswoord, naast de spreker van deze avond, dr C. J. Storm, ook de heer Ir H. ■Alting, hoofd van de B.B. in Delft, wolkom heette. Met de grote propaganda-avond in het verschiet was het begrijpelijk, dat de heer Alting deze avond het met een korte uiteenzetting van de taak, speciaal van de EHBO'er in de BB. deed, al toonde hij wel aan, dat de medewerking van alle leden een eerste vereiste is omdat dan nog bii lange na niet het benodigde aantal aanwezig zal zijn. Belangrijk is dat bij de huidige organisatie er naar gestreefd wordt behalve de nodige mensen ook vol doende materiaal aanwezig te hebben en dat er eenheid in opleiding en materiaal zal zijn. Naast de zelfbe scherming is er ook nog de over heidsorganisatie, die overal waar nodig optreedt. Aansluitend hierop behandelde dr Storm het vraagstuk „Welke eisen stellen we aan de EHBO in oorlogs tijd". Ieder zal er van doordrongen zijn. dat de verhoudingen geheel anders zullen zijn, dan in normale tijden en dat het type van de onge vallen ook heel anders ls. De EBHO'er zal dus van al deze voor hem vaak nieuwe verschijnselen iets dienen te weten en de mogelijk heid zal geschapen dienen te worden om, net als nu, gezamenlijk de ver schillende problemen aan de orde te stellen en toe te lichten. Met een enkel woord leidde hij vervolgens de komende films ln. De eerste, over „Moderne chirurgie", toonde, hoeveel voorzorgen er genomen worden, voor er tot een operatie kan worden over gegaan. Voor de pauze werd dan nog een blik geworpen op de heilzame wer king van penicilline en andere antibiotica bij alle mogelijke voor komende verwondingen en ziekten. Na de pauze volgde nog een film over de vorderingen van de moderne geneeskunst, waarbij speciaal de aandacht werd gevestigd op het groot aantal geleerden dat vooral in AAN TWEE BELANGRIJKE zaken heeft ir S. H. Stoffel, voor zitter van de Kamer van Koophandel, in zijn reeds gememo reerde jaarrede aandacht besteed. Een daarvan is het wegvloeien van koopkracht uit het gehele district naar de centra Den Haag en Rotterdam. Een onderzoek naar de omvang hiervan zal worden ingesteld. EEN TWEEDE BRON van zorg is de te geringe belangstelling van de Westlandse tuinders voor de vakopleiding. Hieronder laten wij ir Stoffel over deze voor Delft en het Westland zo klemmende problemen zelf aan het woord. ï'oepsopleidmg, die in onze tyduwaar- in zulke hoge eisen aan de kwaliteit van de door ons te exporteren goe deren worden gesteld, steeds meer van belang wordt. Nu moet het mij van het hart, dat, bij bestudering van de onlangs ver schenen statistiek omtrent het voort gezet onderwijs, dat is dus alle on derwijs na de lagere school, het aan tal leerlingen dat aan een beroeps opleiding, hier dus een tulnbouwop- leiding deelneemt, ln het Westland in vergelijking met andere streken in ons land, bijzonder gering blijkt te zijn. Nu weet ik zeer wel, dat onze West landers als vaklui hun mannetje kun nen staan; en ik weet ook wel, dat niet alles, wat zich als beroepsoplei ding presenteert, even doeltreffend en nuttig is. Maar toch meen ik mü te moeten scharen bij degenen, ook in het West land, die er voor waarschuwen, dat een gebrekkige beroepsopleiding, maar ook een gebrek aan belangstelling vóór beroepsopleiding, op den duur tot een achterstand in de ontwikke ling moet leiden, die voor een bedrijf tak, die over de hele wereld concurre ren moet, noodlottig kan worden. Positie middenstand Het tweede punt, dat ik nog wilde aanroeren, is de positie van de mid denstand in ons district. Ons district verkeert in de zeer bij zondere positie, dat het ligt tussen twee van de grootste steden in ons land, die op het gebied van de ver zorging met consumptieartikelen en die met meer duurzame gebruiksgoe deren op een zeer verlokkende wijze alles te koop bieden wat men maar wensen kan. Amerika zich bezig houdt met het bestrijden van en het onderzoek naar alle mogelijke ziekten, die het mens dom belagen. Vanzelfsprekend brak na afloop hiervan een stroom van vragen los, die, voor zover mogelijk, vlot werden beantwoord. Tot slot vertolkte de heer v. d. Does aller gevoelens jegens de Inleider en bood hem een boeken- bon aan. Burgerlijke Stand Joseph Herman Benedict Edmond Maria, zv G van der Ligt en M L Franken, Kanaalweg 1; Elizabeth Cornelia Johanna Maria, dv Th J S Paap en W van den Broek, Laan van Overvest 34; Matthea Maria en Ca rolina Maria, dv J W de Goeü en M A M Schiphorst, Esdoornlaan 24; Aaltje Christinne, dv A Kerssen en A Hoogerwerf, Kantoorgracht 5; Wil lem, zv F van den Bos en A van der Kooij, Hugo van Rijkenlaan 21; Dirk Jan, zv J D Frijling en C H J M Boekwijt, Oostplantsoen 35; Flores, zv G H Toepoel en G H Makkes, Westerstraat 31; Wilhelmina Johan na, dv A Th van der Zalm en M A Th Berendse, Schipluiden, Looksin- gel 10, Den Hoorn; Agnes Wilhelmi na, dv O H M van Dongen en A W Stikkelman, Van der Mastenstr. 20. Overleden: Hendrika Maria van Langen 75 jr, ongehuwd, Ambonstr. 16: Carolina Johanna Maria v Et- ten 14 jr, Delfgauwseweg 124; Johan na Maria Winkelman 77 jr, wed van A van der Schraag, Van der Spiegel straat 29; Jan Cornells van Lange- raad 86 j, wedn van J J Klompe, De Handelsvoorlichtingsdienst van de Kamer van Koophandel verstrekte aan handelsadviezen, inlichtingen om trent invoerrechten, statistieken enz., opgaaf van adressen, inzace adres boeken, periodieken enz. in totaal 4.632, resp. 5.726 in 1951 en '52. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong, verklaringen van be kendheid en soortgelijke verklaringen in dezelfde jaren bedraagt 1.198 en 2.190. In verband met het belang, dat door de P.v.d.A. wordt ge hecht aan de grote openbare propaganda-bijeenkomst van de B.B. op Maandagavond 8 uur in Stads Doelen, is de eigen ver gadering, welke op diezelfde avond zou worden gehouden, verschoven naar een nader te bepalen datum. Aan de agenda wordt nog toe gevoegd het punt: Behandeling amendementen congresvoor- stellen. Deze amendementen zijn voor leden van de afdeling in ,„Ons Huis" verkrijgbaar. Voor Maandagavond is dus het parool voor alle P.v.d.A.- leden: Op naar de B.B. in Stads Doelen. Dat maakt, dat er ongetwijfeld heel wat koopkracht uit ons hele district wordt weggezogen naar die grote centra, die onttrokken wordt aan het debiet van de detailhandel en van het ambachtsbedrijf. Er is nauwelijks een streek in ons land te vinden waar dat in zo grote mate het geval is. We zullen dit vraagstuk in het be lang van de middenstand onder het oog moeten zien en het staat dan ook op ons programma voor 1953 om, met behulp van het Economisch Techno logisch Instituut, de omvang van deze koopkrachtdrainage te onderzoeken en dan overleg te openen met de Mid denstandsorganisaties omtrent de mo gelijkheid om in deze voor ons hele district zo schadelijke toestand ver betering te brengen. Ik wil hier niet op dit overleg voor uit lopen, maar ik verwacht wel, dat in het thans lopende jaar de grond slag voor een te voeren middenstands- beleid van Delft en Delfland te zamen zal kunnen worden gelegd. Het zal dan van het inzicht, de instemming en de medewerking zowel van de middenstand zelf als van de betrok ken besturen afhangen, of daarmee in de komende jaren succes zal wor den bereikt. (ROXY) Het eerste deel van de zonderlinge Amerikaanse film „De Knuppel in het Apenhok" is erg aardig: een chimpansé brouwt zonder het te weten een verjongingsdrankje. Dat gebeurt in een laboratorium, waar een scheikundige al lang vergeefs gezocht heeft naar zo'n wondermiddel. Geleerde Gary Grant en zijn vrouw Ginger Rogers nemen een slok of wat, gaan allerlei jeugdige grapjes uithalen en hebben daar, als de medicijn is uitgewerkt, natuurlijk spijt van. Dan drinken ze er nog eentje en dat wordt te veel van het goede. Achter de schermen heeft het kader van de B,B. niet stilgezeten, De in de afgelopen weken betoon de activiteit culmineert dan Maandagavond in een groots op gezette propaganda-avond. welke om acht uur in Stads Doelen ge houden wordt. De belangen, die wij allen hebben bij de bescher ming van huis, haard, gezin en stad bij een eventueel bombarde ment. maken een aanbeveling voor het bezoeken van deze avond overbodig. Beletselen van materiële aard zjjn er niet, aangezien de toegang geheel gratis is. Er wordt nog nadrukkelijk op gewezen, dat de B.B. geenszins 'n zaak is voor mannen alleen. Voor specifiek werk zijn vrouwen zelfs onmisbaar. De aard van dat werk zal onze voormalige eerste burge res, mevrouw Van Walsum, schet sen. Het is dus nuttig en nodig, dat ook veel vrouwen van haar belangstelling in de B.B. bljjk- geven. NAALDWIJK Op de in Den Hout gehouden jaarver gadering van het „Proefstation voor Groenten en Fruit onder glas te Naaldwijk" bracht voorzitter J. Mid delburg woorden van dank en erken- telilkheid over aan de heer ir J. M. Riemens die voor het laatst de ver gadering als directeur bijwoonde, daar hii wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd per 1 Juni zal aftreden. Ir W. van Soest is tot zijn opvolger benoemd. Onder ap plaus werd daarna ir Riemens tot ere- directeur van het Proefstation be noemd. terwiil besloten werd het fei telijke afscheid van deze stuwende kracht tot een manifestatie van dank baarheid te laten uitgroeien. De bestuursleden v. Dijk, Havenaar en Van Oosten werden herkozen, ter wijl in de financiële commissie de plaats van de Poeldilker v. d. Klugt zal worden ingenomen door B. van Vliet uit Voorschoten. Na de pauze sprak ir De Zeeuw over ziin reis naar Amerika, terwijl tijdens de rondvraag de heer F. Borst, de provinciale secre taris, zijn leedwezen over 't heengaan van ir Riemens uitte. Bezemploegen ook uit Naaldwijk Ook de Naaldwijkse meisjes en jon ge vrouwen kunnen zich thans opge ven om in het kader van de „bezem- ploegen" hulp in de noodgebieden te verschaffen. Zü moeten minstens 18 jaar ziin en van aanpakken weten, terwijl wat ouderen als leidsters van deze groepen van 4 zullen fungeren. De Stichting voor Maatschappelijk Werk zorgt voor werkkleding, vervoer etc. De Naaldwijkse meisjes en vrou wen kunnen zich melden bii mevr. Kuyvenhoven-Fuykschot. Kruisweg 4; mevr. v. d. Berg-Kester. 's-Graven- zandseweg 69; mevr. Valstar-De Bruin. Middelbroekweg 58: mevv. Van Schie-Arkensteyn. Middelbroekweg 62; mevr. Hofman-Hofman. Maasdijk 31 of mevr. Hoogvliet-Van Hulst. Maasdijk 99a. Morgen rekent de penningmees ter van Naaldwijk er op na afloop van de zeer belangrijke wedstrijd NaaldwijkLenig en Snel een flink bedrag aan 't Rampenfonds te kun- i nen overmaken. Advertentie I.M. EEN ^OVERALL Koop Uw K.L.M.-werkkleding bij Fa. G. DEKKER Markt 4951 - Delft - De Lier - Naaldwijk MAGAZIJN „DE WERKMAN" (K. Versteegh) Brabantse Turfmarkt 4549 - Delft - Telefoon 1408 (Doelen) Martin en Lewis zetten „De vloot op stelten" in een film, die de Amerikaansce marine slechts als decor nodig heeft voor een serie dol heden, die geen enkele marineman helaas ooit meemaakt. Martin treedt op als de zingende sportieve be schermheer van zijn partner Lewis en Lewis laat een onderzeeër de vreemd ste capriolen maken. Bovendien danst hij een zwaarddans, slaat een be roepsbokser k.o. en laat zich door knappe meisjes kussen. De manier waarop hij daarbij met zün ogen draait, zal u dicht bij een lachstuip brengen. (FLORA) In Amerika is de lucht vaart niet alleen in handen van en kele grote, betrouwbare maatschap pijen, maar ook van allerlei louche ondernemingen, die het met de veilig heid en de eerlijkheid op vreemde accoordjes gooien. „Gevleugeld ge vaar" vertelt over zo'n maatschappij tje, dat in handen is van een bende valse munters. De film houdt u in spanning. (CITY)De Engelse roman „Tranen over Johannesburg" is nu onder de zelfde titel verfilmd. Een aangrijpend werk. bijzonder interessant van in houd. maar hier en daar niet erg' gaaf van vormgeving. Er worden twee belangrijke vraagstukken tegelijk in behandeld. Het ene is dat van de plattelandsbewoner, die naar de grote stad wordt gedreven en daar ten on- dr gaat. omdat hü los is geslagen van zün traditie, het andere het speciaal Zuidafrikaanse vraagstuk over het verschil in sociale positie tussen de blanken en Negers. De Neger, die reeds onderdrukt, schijnbaar reden geeft tot nog meer onderdrukking, omdat hii immers in de grote stad een a-sociaal element vormtDe tragiek van dit alles en de zinloosheid er van komen uitstekend tot hun recht. DELFIA prolongeert „Sterren stra len overal". 's-GRAVENZANDE Films teu bale van Rampenfonds Ten bate van het Nationale Ram penfonds worden vanavond in het verwarmde veilinggebouw te 's-Gva- venzande de films „Op hoop an Ze gen" en die over de ramp vertoond. De voorstelling begint om halfacht. .'s-GRAVENZANDE, Dokters- dienst Zondag 1 Maart; dr G. van Riin. Waar moet het heen? NAAR SCHATTING 20 millioen kilo gedragen kleding vormt het over schot van de hulpactie, die ten be hoeve van de door de watersnood getroffenen werd georganiseerd. De meeste evacué's zün nu voorlopig geholpen. De gedragen kleding heeft het Rode Kruis niet meer nodig, al neemt de hoeveelheid nog steeds toe. BEHOEFTIGE NEDERLANDERS zullen een deel van het overschot ontvangen via de bekende instel lingen op dit gebied. Het Rode Kruis heeft de aanvragen reeds binnen, te zamen voor 1.500.000 kilo. Er bluft dan nog 18.500.000 kilo over. HET HOOFDBESTUUR van het Rode Kruis stelt zich op het standpunt, dat deze hoeveelheid eigendom is van het Internationale Rode Kruis," deze organisatie zal over de bestem ming van het overschot dienen te beslissen. HET CONVENT der kerken te Rot terdam. dat samenwerkt met „Hu- manitas" en het Humanistische Verbond, heeft een verklaring het licht doen zien, waarin aangesloten kerkgemeenschappen en instellingen wordt aangeraden, slechts op zeer bescheiden wijze van de eventuele mogelijkheid tot opname van goede ren gebruik te maken. Dit in verband met sociale en economische pro blemen, die aan een dergelüke ver strekking op grote schaal verbonden zijn. door sfeer, altijd. Dus ook, zoals thans, als er op de ranglijst van een belangrijk verschil in positie sprake is. Een groot aantal Rotterdammers pleegt de rood-witten dan ook op hun reis naar Delft te vergezellen, juist omdat de Maas stedelingen hun beste vorm voor de wedstrijden tegen DHC reserveren. Wij voor ons geloven pas in zulk soort kattenacrobatiek, als we het gezien hebben. Met andere woorden: We kunnen de thuisclub zonder veel hoop slechts het beste wensen. Delft wil revanche op enige nederlaag Feüenoord zal steiiig niet tweemaal achter elkaar willen verliezen, te meer omdat de kampioenskans dan wel zeer zou worden gereduceerd. De positie van DHC is ronduit pré cair. Na de goede beurt tegen Noad volgde een slechte tegen Limburgia, welke de club in acuut gevaar bracht. Een nieuwe nederlaag verdraagt die positie beslist niet en een kat in het nauw pleegt rare sprongen te maken. Maar toch, die sprong zou deze keer toch wel ongemeen ver rassend moeten zijn, wil zij het aantal punten van groen-zwart vermeerde ren. BEC treft het niet, dat DHZ door de geheel onvoorziene zege op de lei ders, plots weer zeer goede kam pioenskansen heeft gekregen. Dat wordt weer een heel zware opdracht. Hier wonnen de Rotterdammers met 3—1. Willen de zebra's wat ruimer kunnen ademhalen, dan is het ge boden poot-aan te spelen in de hoop, Oliveo, dat weer een moeilijk seizoen doormaakt, Thuis verloren de bezoe kers met 51. Misschien zijn de cij fers nu wat bescheidener maar na de fraaie zege op Celeritas verwachten we toch niet anders dan een Delftse Delft gaat proberen revanche te nemen op de enige nederlaag die des- tüds in Woerden werd geleden (30). VEP behaalde uit veel mindere resul taten dan thuis en gezien de goede vorm van onze stadgenoten hebben we gegronde hoop, dat beide punten hier blijven. Concordia, pas op Concordia trekt naar het leidende Ammerstol, dat thans nog niet ver loor. Nu Moercapelle gelük gekomen is, wordt de toestand bepaald ge vaarlijk. Opmerkelijk was, dat Am merstol hier eigenlük nog vrij geluk kig met slechts 43 won. Onaan tastbaar zijn die leiders dus niet. La ten we hopen op een wonder d.w.z. dat Concordia er enige winst boekt. DHC 2 won by ADO 3 toen ge decideerd (41) zodat een nieuwe zege tegemoet mag worden gezien. BEC 2 bevestigt de 4—3-zege in Gouda op GSV 3 behaald, maar DHC dat er een succesje uit de bus komt'.4 zou met een succesje op het sterke Wij voorzien helaas een na Zondag SVV 4, dat nog ongeslagen is, ver niet afnemende benauwdheid. DHL en Delft boffen niet gelyk met DHC te moeten spelen. De club van wethouder Bühler ontvangt dat nog ongeslagen is, ver rassen. CSVD 2 heeft bezoek van Quick B3 dat op eigen grond al met 4—2 ver loor en hier ook geen kans krijgt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4