LEGPUZZLE (no. 76) Hoe oud is die vis? R.A.I. (vol zon) doet deuren open Kinderen tekenden en boetseerden voor mensen, die alles verloren TV speelt dieven in de kaart Minister kondigt regeling voor bromfiets aan Geeft Partij uw adres! Tweede Kamer 17 Maart bijeen Z E H N 1 N R DE BRAM-FAMILIE BRAM betovert zijn baas Nieuwe raadsels HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Een pas opgerichte inbre kersbende heeft op het ogenblik in Engeland enorm succes. De heren voeren name lijk hun snode werk uit, juist op de uren dat de televisie een liefst spannend! televisie spel uitzendt. De graaf en de gravin zijn verzonken in het stuk, de juwelen op de eerste etage verdwijnen. Nederlanders die Dinsdagavond j.L toevallig de VARA-TV-uitzending zagen, zullen het succes van de Engelse dieven begrijpen. Het was namelijk weer een van die (VARA)- avonden, waarop alsof het ge woon is! een heel toneelstuk, ver tolkt door eerste-klas-acteurs, de lucht ingaat. Dit keer: Via Lissabon van Charles Morgan met van de Nederlandse Comedie o.a Hans Bentz v. d. Berg. Ank van der Moer, Mien Duy- maer van Twist, Ton Lutz, Philippe la Chapelle en Ellen Vogel. Mogelijk had het stuk via de televisie-camera nog meer spanning dan op de plan ken. Regisseur Willy van Hemert, die gek is met beeld-mengen en dol op detail-effecten, kreeg namelijk kans zijn hele batterij geschut gelijk te laten werken. Geen televisie-kijker zal over zulke avonden klagen. Het is heerlijk aldus een goed repertoire-stuk thuis bezorgd te krijgen. „Experi menteel" kan men zulke uitzendingen moeilijk meer noe men. Ze kunnen zonder twijfel staan naast het beste wat bijv. de B.B.C. de Engelse kijkers voor zet. Edochhet is zo spijtig, dat we naar alle waarschijnlijkheid van al dit eerste-klas toneel slechts genie ten, juist doordat de Nederlandse TV nog experimenteel is. Want of onze beste toneelgezelschappen ook bereid zullen zijn hun repertoire aan de TV te geven als er tienduizenden kijkers zijn, is een bijzonder grote vraag(En het instuderen van spelen apart voor de televisie is zo duur, dat het daarmee immer mond jesmaat zal blijven). Intussen: laten we blij zijn, dat het Nederlandse toneel nü zo veel enthousiasme voor de televisie op brengt. Misschien is toch in de toe komst vruchtbare samenwerking mo gelijk. Toekomst... De toekomstHet is al geen geheim meer, dat daarover zowel bij de omroep als bij de industrie grote spanning bestaat. Immers: op 1 October eindigt definitief de ex perimentele televisie. Maar een be slissing over wat er verder gaat ge beuren. is nog steeds niet genomen. Zodat niemand contracten kan slui ten voor het nieuwe seizoen, zodat men geen plannen kan maken en men nieuw personeel slechts onder het grootste voorbehoud kan aanne men. De beslissing moet komen van de regering, die beschikt over een rap port van de Televisieraad. Voorstel len uit dat rapport: 18i uur zendtijd per week (Zaterdag- en Zondag avond twee uur, andere avonden IJ uur; twee middagen één uur voor eventuele vrouwen- of kinder uurtjes.) een renteloos voorschot aan de Ne derlandse Televisie Stichting gedu rende de eerste tien jaar van totaal ƒ2.800.000, opdat de Nederlandse te- (Van onze verslaggevers) IN EEN VOLLE, ZONNIGE RAI heeft minister mr J.Algera Vrijdag: kwart over twee de een en dertigste internationale motor- en rijwieltentoonstelling geopend. Door het grote, met bloemen en lichtreclames fleurig versierde gebouw, dromden toen reeds vele honderden mensen tussen stands en expositie hallen om te zien, welke nieuwtjes de Nederlandse en buiten landse industrie dit jaar op de markt hebben te brengen. Het glimmende chroom, de vrolijke drukte van de voorjaarsachtige be zoekers, gaven deze opening een bij zonder feestelijk karakter. Onder deze bezoekers bevonden zich zeer vele vooraanstaanden op technisch en commercieel gebied. De commis saris der Koningin in Noord-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, en Amsterdams burgemeester mr Am. J. d'Ailly woonden de overi gens zeer korte plechtigheid bij. Onmiddellijk nadat voorzitter Erikson en minister Algera hun toe spraken hadden gehouden, maakten de autoriteiten en genodigden als eerste officiële gasten van de RAI rondgang door de tentoonstel lingsruimte. De minister van Verkeer en Water staat heeft tijdens zijn openingsrede enkele interessante bijzonderheden verteld over de wettelijke status, die de bromfiets binnenkort zou krijgen. „Ik had hij voorgesteld, zei minis ter Algera, om, wanneer het nieuwe verkeersreglement tot stand is ge komen. de hoedanigheid van de brom fiets nauwkeurig te omschrijven". Volgens dat ontwerp zullen onder rijwielen met hulpmotor worden ver staan motorrijtuigen, welke naar het oordeel van de minister, wat betreft hun bouw, alle voor rijwielen noi- male eigenschappen bezitten, dan wel kennelijk en uitsluitend zijn inge richt voor een invalide. Maximaal 50 cc Bovendien zullen bromfietsen uit gerust moeten zijn met een verbran dingsmotor. die een inhoud zal heb ben van ten hoogste vijftig cc. Het merk en het type van de bromfiets zullen door de minister in de Staats courant bekendgemaakt worden. De minister bedoelde dus dat de bromfiets in de toekomst bij de wet een maximale cylinderin- houd van vijftig cc zal hebben, en dat hij net als een nol-male fiets met trappers en normale fietswielen uitgerust zal moeten zijn. Minister Algera vertelde voorts, dat deze nieuwe regeling al lang zijn beslag gekregen zou hebben als niet de watersnoodramp de bemoeiingen van zijn departement in een andere richting had gedreven. >ie gebouwd kan worden op een stevige basis; bevordering van zo groot mogelijke samenwerking tussen de omroepverenigingen in de N.T.S. Wat de N.T.S. betreft: die zal in derdaad eventueel de samen werking zeer ver doorvoerende studio wordt gezamenlijk bezit (de Televisieraad stelde voor ingebruik neming van Cinetone in Duiven- drecht, maar zeer waarschijnlijk komt er een tweede studio in Bus- sum), de decorafdeling wordt geza menlijk, en ook de camera-mannen blijven N.T.S.-lieden, al is er mins tens één grote omroep die voelt voor eigen cameralieden. De regisseurs komen daarentegen in dienst van de omroepverenigingen. Er wordt onderhandeld over een gezamenlijk journaal, gedacht wordt aan gezamenlijk optreden bij de aankoop van filmmateriaal. Vooral naar het buitenland zal men als eenheid optreden, als N.T.S. dus. Verder streeft men naar een zo groot mogelijke programma-coördi natie, niet alleen „negatief" (het voorkomen van doublures, etc.) maar ook „positief" (zorgen voor een harmonische week- en maand-pro- pramma-opbouw) Dit alles, indien metterdaad het besluit valt de Nederlandse televisie definitief te maken. Alleen al op practische gronden zal het besluit onmogelijk lang kunnen uitblijven. OMROEPER De simpele kenmerken van „de bromfiets" passen nauwelijks meer bij de vergaande ontwikkeling, die de oude „brom" heeft doorgemaakt, en die men bijv. uitgedrukt vindt in het nieuwe modél van de Magneet- fabrieken. Advertentie I. M. r nef vaste De besturen van de gewestelijke federaties Zeeland en Zuid-Holland van de Partij van de Arbeid verzoe ken met klem alle leden van de par tij die zijn geëvacueerd, hun tegen woordige adres op te geven aan: A. J. Berenpas, Laan van Nieu- wenhove 12, Middelburg, voor Zee land en Eibert, Meester, Zoeterwoud- sesingel 2 te Leiden voor Zuid-Hol land. Dit om zo spoedig mogelijk het contact te herstellen. (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer zal in de eerste helft van Maart niet vergaderen. Op 17 Maart komt zij weer bijeen. Het ontwerp voor de nieuwe Zondagswet is daarvoor op de agenda geplaatst. Er zijn echter enkele spoedeisender wetsontwerpen, die daaraan even tueel vooraf zullen gaan. Dit geldt voor de noodwet-dijkher- stel, de noodwet voor de gemeente raadsverkiezingen in de getroffen ge bieden en het voorstel tot wijziging van de grenzen van Arnhem en randgemeenten. (Eigen nieuwsdienst) De beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid, de heren H. Oosterhuis en mr F. H. A. de Graaff, zullen zitting nemen in het bestuur van het Na tionaal Rampenfonds. D T E M G N E N G T 1 T H T D O E H E 1 C S i_ A P U E 6 In de hierbij afgedrukte figuur zietDe oplossingen dienen vóór Zater- u 22 rechthoekjes. Wanneer u deze dag 7 Maart per briefkaart te worden Loonden a,„ he, bureau d,t geving lezen. 1 blad. Op de briefkaart moeten de naam en het nummer van de puzzle worden vermeld. De namen van de prijswinnaars en de oplossing zullen op Zaterdag 14 Maart worden gepubliceerd. Als prijzen worden de volgende be dragen beschikbaar gesteld: eerste prJJs 10, tweede prijs 5, vier prijzen van 2,50. PRIJSWINNAARS DUBBELE PUZZLE NO. 74 De eerste prijs van 10,- werd ge wonnen door B. Wezeman. Zonneweg 57. Amsterdam-N. De tweede prijs van 5.- gaat naar A. A. Langeraap. Frlezenstraat 28. Maarssen. De vier prijzen van 2.50 werden toegekend aan: J. de Leeuw, C 136, Oldeboorn (Fr.); J. Batelaan, De Lier straat 16, Den Haag: mej. M. Berk hout, Van Heemskerckstraat 27, Nij megen: J. Schipper, Selwerderstraat 12, Groningen. De oplossing was als volgt: e D i 1 e 1 K I I I j y P 1 s t brtEfopEner kllMplaNten sgrAvenHage amoRt 1 sAtle s laKkenGa. ng breEdvoErl g monNlkeNdam Op de belde verticale rijen ontstaat: DENEMARKEN—KOPENHAGEN ln de onderste figuur: „De Grote Midden in Amsterdam, in de brede Amstel, ligt een schip dat nooit vaart. „Een woon schip dus", hoor ik je al zeg gen. Mis! Geen woonschip, maar een werkschuit. En zelfs een Werkschuit met een grote letter W, want er is maar één zo'n schip in het hele land. Die Werkschuit ligt stevig vast aan de wal en heeft veel grote ramen, waardoor je uit kijkt op het water. Elke middag na vier uur, als de scholen uit zijn en iedere Woensdag- en Zaterdagmiddag zit dat stil liggende schip vol kinderen. Dat moet je toevallig weten, want als je er op de kade langs loopt, hoor je nietszó stil en ingespannen zijn ze daar binnen aan het werk. Wat voor werk? Geen geschiedenis of rekensommen, maar wel allerlei karweitjes, waar je je ogen èn je handen bij nodig hebt. Tekenen, boetseren met klei, schilderijen ma ken met geknipt en geplakt papier... Werk met naald en schaar, toneel spelen en veel meer. Nu doen die kinderen dat niet al lemaal tegelijk: er is een boelseer- club en een tekenclub, enzovoorts. Alle clubs hebben hun vaste ander half uur per week in de Werkschuit. En de mooiste dingen, die ze hebben gemaakt, versieren kleurig de wanden in het schip. Alleen: de tekeningen, schilderijen en kleifiguurtjes van de laatste we ken zul je er niet vinden! Die hangen of staan op het ogenblik in allerlei Amsterdamse huiskamers. Dat zit namelijk zo: toen de storm en de zee samen begin Februari een stuk van ons land onder water zet ten, toen zijn de Werkschuitklnderen aan het werk getogen om met klei, papier, potlood en verf uit te beel den. hoe zij zich die grote ramp voorstelden. ry ij maakten tekeningen van da- ken die nog juist boven het wil de water uitstaken, met donkere luchten en te hulp varende schepen. Ze boetseerden prachtige beeldhouw werkjes van klei. En zes kinderen van dertien jaar „vingerverfden" samen een groot schilderij, waarop je de golven ziet bruisen én de wind bijna hóórt waaien. Ik had je daar graag een foto van willen laten zien. Ze zitten ijverig op hun schip te werken; wat ze tekenen wordt verkocht en de opbrengst is. bestemd voor de Zeeuwen, die al hun bezittingen aan het water verloren. maar die wordt zo onduidelijk in de krant, dat ik hem helaas achterwege moet laten. Van al dat werk heeft de leiding van de Werkschuit nu een tentoon stelling gehouden, waar iedereen iets •kopen kon. En het geld, dat de ko pers er voor betaalden, is naar het Nationaal Rampenfonds gezonden. Het grote fonds, zoals je weet, dat de slachtoffers van de watersnood helpt. Zo hielpen de vaste passagiers van de Werkschuit een handje méé! Nu zijn de clubs weer aan hun gewone werk bezig, op het schip in de Amstel. De Werkschuit wiegt zachtjes, als er een sleepboot met een paar bakbeesten van sche pen langs vaart. Als het straks weer voorjaar wordt, klimmen de teke naars en schilders op het platte dak van de boot en tekenen daar dan alles wat ze zien: de rivier, de brug gen, de oude huizen langs de walle- kant... Want de Werkschuit ligt wel stil, maar op een héél mooi plekje! J. C. Toen er het eerste kindje kwam bij de familie Pinken, zei vader: Wel, die noem ik Bram, want Bram vind ik mooi klinken. Bij 't tweede kindje zei mamma: Je moet een naam verzinnen. En vader dacht een poosje na en „Bram" schoot hem te binnen. En 't derde kindje heette Bram en nog een stuk of zeven. Aan ieder kindje dat er kwam werd „Bram" als naam gegeven. En Bram zo heette ook de poes met zeven Brampoeskleinen. En Bram de geit en Bram de does en ook tien Bram-konijnen. Eens is daar iemand heen gegaan. Hij vroeg er Bram te spreken. Toen kwamen dertig Brammen aan toen kwam een hele karavaan en ging om die bezoeker staan. Nou die heeft gek gekeken! PETER Het verhaal va.n Bram, het paard van de schillenboer, begint hoe langer hoe spannender te wor den. Nou heeft Bram z'n oude baas ook al in het Paleis van de Koning getoverdl Lees maar wat de 9-jarige F i a v. d. Zee hieronder schrijft. Ze woont: Lobeliastraat 25A, Rot- terdam-Z. en zij heeft deze week de prijs gewonnen voor het beste vervolg. Alle kinderen tot 9 jaar gaan dus weer ijverig denken over het zesde vervolg. Ze sturen hun brief regel recht aan MARIKE, Het V r ij e Volk, Hekelveld 15, Amster dam en zetten in een hoek van de enveloppe „Bram het paard dat to veren kan". De inzendingen moeten er vóór Woensdagmorgen a.s. zijn. Weten jullie het verhaal nog? Bram was een arm schillenboer-paard, maar nadat hij een toverappeltje op had gegeten, kreeg hij toverkracht. Hij toverde zichzelf in het Paleis van de Koning, waar ook een lief Prinsesje woont. Daar wordt hij 's morgens, na een angstige droom, wakker naast z'n bed en (Vijfde vervolg) De kinderen beneden 9 jaar heb ben ten slotte tegenwoordig elke week de teken- en schrijfwedstrijd over het paard Bram. 't Wordt tijd, dat de ouderen, die van 9 tot 14 jaar ook eens weer iets te doen krijgen. Hier is een raadsel, dat de 11-jarige Joke Voordewind, Nieuwe Uilenbur gerstraat 56III, in Amsterdam, me stuurde. De oplossingen moeten wor den gezonden naar het bureau van de krant of naar Marike, „Het Vrije Volkje", Hekelveld 15, Amsterdam. De prijzen: mooie boeken. Dus vlug aan het werk met dit kruiswoordraadsel. Horizontaal: 2: kinderspeelgoed 4: meubelstuk 6: aanduiding voor: de onbekende 7: Amsterdams Peil (afkorting) 9: kwaad 10: niet mis 11: ontkenning (min één e) 13: afkorting van een godsdienst 14: een kleur 17: spoedig Verticaal: 1: een verpakking 2: bekende motor-races 3: een Frans lidwoord 4: tractatie 5: soort schoeisel 6: kloosterlinge 8: herenkostuum 12: is een vlinder vroeger geweest 15: jongensnaam 16: deel van de mast De Overstroming y-|7-r at een verschrikkelijke rampen 11/ Waarmee heel Holland had te kampen. De schade is niet zo'n klein beetje, Want er is veel verwoest, dat weet je. Ook gingen er veel mensen dood O, wat een vreselijke nood. Er stortten hele huizen in Niets werd gespaard het vee evenmin. Er braken grote dijken door Wel meer dan vijftig naar ik hoor. Overal stond de radio aan. Elk wou weten hoe de zaken staan. Velen moesten evacueren. Want thuisblijven dorst haast nie mand proberen. Wat mogen wij onze Heer dus danken Dat we gespaard zijn voor deez' rampen- En geven we met milde hand Voor ons getroffen vaderland! PHILO JORRITSMA (11 jaar), Hotel Rozenhof, Maastrichter laan 9, Beek (Limburg) Briefschrijvers gevraagd Wie wil corresponderen met: A. Neijenhuis (Jongen), Rodenbach- straat 17, Den Haag (j. of m. van 17 j.). Engeltje van Ast, Molendijk C2, St. Maatensdijk (meisje van 12 j.; Engeltje woont in het overstroomde gebied, ik hoop, dat ze veel brieven krijgt!). Rika de Quant, Schilperoortstr. 83b, Rotterdam-Z„ vraagt een vriendin in Rotyerdam-Z. van 16 jaar!). Gerard de Leng, Aalsmeerplein 5 I, Amsterdam-W. (j. of m. van 11 j.). Annie Pinkel. Vlasakkerstraat 84a, Rotterdam-Z. (j. van 16 of 17 j.). Saakje Hoekstra, Haven 124, Veen- wouden (m. of j. van 17 j.). Hester Hoekstra, Achter de Zwad- de, Twijzelerheide 141 (m. van 14 of 15 j.). Jan Machiel Nijenhuis, Z.Z. Diep 103, Steenwijk (m. van 16 j.). Achter de namen staat wat wordt gevraagd. De vorige keer verteld? ik jullie, hoe je de ouderdom van een boom te weten kan komen. Op bijna dezelfde manier is het moge lijk de ouderdom van een vis te bepalen; namelijk door de ringen rondom de schubben te tellen. De schubben groeien, doordat er ringen aan worden "toegevoegd. Maar elk jaar komt er niet één, maar komen er verscheidene ringen bij. 's Zomers zijn de vissen in hun goede doen. Het water is warm, er is volop voedsel en de vis groeit snel. Met het groter worden van het lichaam moeten de schubben ook groter worden, willen ze het lichaam als beschermende dakpannetjes blij ven bedekken. Zo ontstaan 's zomers verscheidene brede ringen rond de schub. Maar 's winters is het anders dan ligt de vis veel stil. Er is weinig voedsel, het dier heeft ook weinig Bram keek slaperig om zich heen. „Hè. wat heb ik akelig gedroomd", dacht hij. Er lopte iemand op de deur, „Binnen", riep Bram, Een lakei ver scheen. Maar wat schrok die arme man. Hij had geen paard in bed verwacht en hij holde gillend iveg. ,,'k Heb honger", dacht Bram. ,,'fc heb zin in wat lékkers". Hij had het nog maar net gedacht of het heer lijkste eten stond voor z'n neus. Toen kwam het Prinsesje binnen. Ze vroeg: „Bram, ga je mee naar de tuin, dan kan ik op je rug rijden". Bram werkte de laatste kruimels vaar binnen en sprong overeind. „Graag", zei hij. Even later galoppeerde hij over de paden van de grote Paleis-tuin met het Prinsesje op z'n rug. Het Prin sesje 7vas vrolijk. Ze zong en lachtte en praatte tegen Bram. Maar Bram was niet vrolijk. Hij dacht aan z'n arme baas, die nou geen paard meer had voor de schil- lenkar. Maar ineens dacht Bram: wat een domkop ben. ik, ik kan immers tove ren! ik maak van de schillenbaas een Prins, die in het Paleis op be zoek komt. En terwijl hij met het Prinsesje even op een bank ging zitten uit rusten, wenste hij vurig, dat die ..Prins" al in het Paleis zou zijn, als zij straks terugkwamen. Z'n 7oe77s werd prompt vervuld. Toen ze de trappen van het Paleis opliepen om een kopje chocola te gaaii drinken, kwam een mooie jon ge Prins hen al in de gang tege moet. Wordt door jullie vervolgd) trek bij dit rustige leventje. Wel gaat de schub door met groeien, dus telkens komt er weer een ring bij, maar het zijn nu maar smalle groei- rlngen. 's Zomers ontstaat dus een band van brede ringen, 's winters een band van smalle ringen. Maar bovendien is de band van winter- ringen veel donkerder. Wie dus met een vergrootglas de grote schub van een vis bekijkt, zal de donkere ban den kunnen tellen: zoveel winters leefde de vis. Tel je dus drie winter handen, dan is het dier in zijn vierde levensjaar. Er zijn knappe onderzoekers, die nog veel meer te weten kunnen ko men door een schubbetje van een vis onder een microscoop te leggen. Zalmen bijv. worden in de bovenloop der rivieren geboren en trekken later pas naar zee. De zee geeft veel meer voedsel dan het zoete water en dat zie je dadelijk aan de groei- ringen. Zoetwaterbanden zijn veel smaller dan zoutwaterbanden. Zelfs jij zou kunnen uitmaken, hoe lang de jonge zalm in zijn jeugd in de rivier verkeerde. Zodra een zalmwijfje van plan is eieren te leggen, houdt ze met eten op en teert op haar vet. Van groeien is dan geen sprake meer. Ja, de randen van de schubben worden zelfs wat aangetast door het alge mene proces van opteren. De rand van de schub blijft dan niet mooi glad, maar wordt onregelmatig en gegolfd. Voortaan staat dus in de schubben te lezen, in welk jaar van haar leven de zalm voor het eerst kuit schoot! HENK VAN LAAR

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3