Ike wil wel met Stalin praten tVESTDIJK op zijn allerbest Huisvrouwen zullen op vele dingen moeten letten Bij Avifauna is met geld gesmeten Wat de dokter zegt Westerling, gevaarlijke figuur Avifauna maakt goede kans op surséance Eerst klaarheid in vooroorlogse Duitse schulden Tien millioen voor publieke schuilplaatsen En het bed wou maar niet uit... Trein vertolkt Italië's gevoel van solidariteit Terug in noodgebied Voorzichtig met machines Mijnheer de redacteur Haal vakman er bij Achterlicht van rubber Josephine met aapjes in de kinderkamer HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Vestdijk. Essays in Duode- cimo; J. M. Meulenhoff, Amster dam 1952. Eigenlijke essays worden er ln ons land maax heel weinig geschre ven. al tooien wij ook allerlei anders geaarde beschouwingen met die naam. Het essay is een genre, dat zijn kracht en zijn bekoring ont leent aan zijn half ernstig, half speels karakter, de grote kunst is hier juist om zich zó soepel tussen spel en ernst te blijven bewegen, dat beide tot een grotere hoogte worden opgevoerd dan ze ooit elk afzonder lijk zouden kunnen bereiken. Werke lijk goede essayisten zijn er dan ook niet heel veel, en met name ons zwaar-op-de-handse volk schijnt maar weinig aanleg te hebben ze voort te brengen. Menno ter Braak heeft een aantal prachtige, grote en kleine, essays ge schreven. H. A. Gomperts schreef er enkele, en als wij dan nog enige aar dige stukken van Greshoff en An- thonie Donker hebben genoemd zul len wij wel moeten teruggaan tot Jacob Geel, wiens Onderzoek en Phantasie van 1838 als ik mij niet vergis de laatste echte essaybundel is geweest vóór deze nieuwe van Vest dijk! Want de bundels ook van de zojuist genoemden waren steeds of meer gemengd van karakter, of meer gespecialiseerd. Alleen al om de zeldzaamheid .van het verschijnsel zou ik dan ook Vest- dijks, boek met een zeker enthou siasme hebben begroet. Maar het ia bovendien uitzonderlijk van kwali teit! Het is één van die boeken waar van men zich niet kan voorstellen dat ze kort geleden nog niet bestaan hebben, zo'n plaats nemen ze meteen in ons gedachten- en gevoelsleven in. Ik weet zeker dat ik het later nog heel wat keren ter hand zal nemen als mijn hersens een kleine verfris sing nodig hebben. Essays als deze leest men niet alle achter elkaar Men geniet en herproeft ze per stuk, en leeft dan telkens even in een we reld van vrijheid en vergezichten, Kroniek van het proza door F. Wv. Heerikhuizen ^waarin alles wel degelijk werkelijk is, maar dufheid en zwaarte onbe kend zijn. Want alle emst is hier te gelijk spel, en ik geloof dat dat pas de werkelijke ernst is die wij ver leerd hebben. Waardoor wij aan de ene kant in onverteerbare diepzinnig heden en een wereldpolitiek zonder uitzicht zijn vervallen, aan de an- dere kant in Adriaan en Olivier en Boer Bieb President Eisenhower heeft Woensdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie verklaard, bereid te zijn, een onderhoud met Stalin of welke andere staatsman dan ook te hebben indien hieruit iets goeds kan voortvloeien. Voor een onderhoud met Stalin zou echter aan drie voorwaarden moeten ziin voldaan: Het zou in overeenstemming moeten ziin met wat het Amerikaanse volk van zijn president wil. Het zou moeten plaatsvinden met medeweten van de bondgenoten en vrienden der Verenigde Staten. Er zou de hoop moeten bestaan, dat het onderhoud bijdraagt tot de vrede. De resultaten der conferentie zouden „volstrekt bindend" moeten ziin. De president weigerde zich critisch uit te laten over het feit. dat ziin voorgangers Roosevelt en Truman in de oorlog overeenkomsten met de Russen hebben ondertekend. Wat de V.S. thans doen. zei hij. is slechts het verwerpen van de verdraaiing dezer overeenkomsten door de Russen. Ten aanzien van de tariefmuur merkte de president op, dat het o.a. uit een oogpunt van nationale veilig heid moeilijk is. deze te verlagen. MeJ. H. D. t« Rotterdam. Waar dóór galstenen ontstaan weten we niet precies, als galstenen geen last geven is operatie niet aangewezen. Zo denkt uw dokter er ook over. Er is geen dieet bekend dat galsteen vorming zou voorkomen. De kolieken ontstaan als een galsteen in de gal gang klem zit. Evenals bij de nier- stenen is de kramp van de spier vezels ln de wand van de afvoerbui! zo pijnlijk. Een steen die te groot is om de galwegen te kunnen passeren blijft in de galblaas. Slechts door operatie kunnen die grote stenen ver wijderd worden. F. G. T. te Rotterdam. Eczemen zijn berucht om hun hardnekkigheid en wisselvallig beloop. De aandoe ning is een kruis voor de patiënt en eerlijk gezegd soms ook voor de dok ter die evenals de patiënt soms wan hopig wordt als het eczeem weei begint nadat het nauwelijks is ge nezen. Bij de typisch chronische ec zemen mag men al dankbaar zijn als de huid in redelijke toestand verkeert, L. J. J. t« Delft. Of gistvlokken helpen tegen ischias? doet ver standig uw dokter te raadplegen. In ons land ontstaat Ischias uiterst zelden door vitamine-B gebrek. Daar om is het resultaat van vitamine behandeling dikwijls teleurstellend. Ischias rekenen we tot de rheuma- tische aandoeningen. Waardoor het precies ontstaat weten we niet. Bij inzakking van een tussenwervel schijf is de oorzaak (druk op de zenuwbundels) wel duidelijk. In het eerste geval zal men met warmte en medicijnen behandelen en in het andere met een rustkuur op een vlak bed (plank onder matras) en eventueel gevolgd door een opera tie of het voorschrijven van een orthopaedisch corset. Mevr. E. v. P.de J. te Schiedam. Dagelijks op de nuchtere maag een lepel olijfolie of levertraan innemen is geen middel dat een maagzweer doet genezen. Een lepel olie levert ongeveer 150 calorieën! Dus niets voor dikke mensen. Overigens kan die lepel olie voor gezonden geen kwaad, hoewel olijfolie kostbaar is, J. B. te Gouda. Over de plaats waar de chirurg een snede legt bij een gal'olaasoperatie in het mid den of dwars kan ik niet in discus sie treden, dat is een te tech nisch operatieve zaak. Als iemand chronisch bronchitis heeft zal men bij voorkeur onder plaatselijke ver doving opereren en een algemene narcose willen vermijden. Elk geval beoordeelt de dokter afzonderlijk. De beste manier om aan te sterken is gevarieerde voeding te gebruiken, dus brood in soorten, aardappelen, groenten (kort gekookt) en rauwe Sa, veldsla en wat men rauw lekker vindt, vlees, vis (haring, bokking» kaas en fruit. Door rare eetgewoon ten, doordat ze dit en dat niet eten doen sommige mensen zichzelf chro nisch tekort. W. C. v. d. K. te Gouda. Dauw wurm is helemaal niet besmettelijk. Het is een overgevoeligheidseczeem. Eczemen zijn niet besmettelijk, wel als ze door krabben besmet zijn met etterbacteriën, die goed in het eczeem kunnen gedijen. Dan nog is het ec zeem niet besmettelijk, maar wel de steenpuistjes, die er als complicatie bij zijn gekomen. Mevr. C. V.G. te Rotterdam. Er is geen bezwaar tegen het innemen van zuiveringszout. Het bindt zout zuur uit de maag. Beter is de dokter te raadplegen, indien er geregeld klachten zijn over maagzuur, bran derigheid en pijn. Hamid in proces: Dc president van het Hooggerechts hof te Djakarta vroeg Hamid wat hu van plan was geweest te doen als de actie tegen de regering wel gelukt was. „Als ik toestemming van Soc- karno en Hatta had gekregen, zou ik een nieuw kabinet hebben gevormd, waarin ik zelf minister van Defensie zou zUn", antwoordde hij. De aanval ging op 24 Jahuari 1950 niet door omdat de kabinetsvergade ring een uur eerder was afgelopen aan Westerling en Hamid verwacht hadden en omdat de A.P.R.A. niet voldoende karabijnen had kunnen krijgen. Omdat de aanval op Bandoeng was uitgevoerd voordat Hamid hei opper bevel van de A.P.R.A. op zich had genomen, ontkende hy medeplichtig heid daaraan. Hij had de vice-presi dent Hatta trouwens tot tweemaal toe gezegd dat Westerling een gevaarlijke figuur was. Duur pak en snor Sultan Hamid zag er bij zijn aan komst in de rechtszaal goed uit. Hü droeg een pak van dure sharkskin- stof en had een snor laten staan. Tijdens een pauze in de zitting kon Hamid in een zijkamer zü'n echtge note ontmoeten, die voor het proces uit Nederland is overgekomen. Zaterdag zullen enkele getuigen worden gehoord. Men verwacht dat het proces lang zal duren. Een van de aardigste stukken in Vestdijks bundel heet Philosophie der Conversatie; hij wijst daar op de plaats die het gesprek nog ln de filosofie van Plato innam, en meent dat de filosofie, als ze weer gezond wil worden, opnieuw tot het gesprek haar toevlucht zal moeten nemen. Want als de men:, zich in zijn eigen gedachten opsluit benadeelt hij op den duur èn zich zelf èn de maat schappij. Eén van de talrijke vrucht bare gedachten, die wij in deze bun del tegenkomen en die natuurlijk in een veel aantrekkelijker vorm wordt geuit dan uit mijn weergave kan blij ken. Ook het schrijven van essays, zou men er aan kunnen toevoegen, heeft lets van zo'n gesprek, want ook de essayist verkiest de conversatietoon boven een al te zwaar nemen van de wereld en vooral ook van zich zelf. Verscheidene van deze stukkei, gaan over literatuur, en af en toe gaat Vestdijk hier wel zó hardnekkig op iets in. dat hij de grens van het eigenlijke essay nadert. Daar staan echter heerlijk luchtige stukken te genover, zoals Misverstand rondom Gcarriveerden en Illustraties van Romans, het laatste met kostelijke eigen jeugdherinneringen van de schrijver. Zulke stukken sluiten het duidelijkst aan bij de beste Engelse essays (Engeland is het land bij uit stek waar dit genre tot bloei is ge komen): sommige andere vergen van de gemiddelde lezer toch wel vrij veel ontwikkeling en denkkracht, waarbij echter uitdrukkelijk gezegd moet worden, dat alle er aan bestede moeite rijkelijk wordt beloond. Maar heel zelden hebben wij hier het gevoel dat Vestdijk de zaken te ingewikkeld maakt, zoals hij dat in zijn vroegere literaire studies wel c-ens deed. De belangrijkste eis waar aan de lezer van deze essays moet voldoen is het bezit, van enige gees telijke soepelheid en een dosis hu mor. Voor ieder die daarover be schikt. zal het een genot zijn Vest dijk te volgen in zijn beschouwingen ever schilderkunst en liefde, over Don Juans, critici en intriganten. Enkele moeilijker stukken late men voorlopig desnoods terzijde. Tot de ernstigste vertogen behoort De Zin van het Komische: de ernst i; hier echter bijzonder de moeite waard, evenals in De Droom als Symbool, dat een uitsteker.de aan val op de Freudiaanse droomuitleg ging geeft. Het spreekt vanzelf dat ik het hier en daar wel eens niet met de schrij ver eens ben; ik heb echter maar één ernstige mislukking in zijn bun del gevonden, en wel het opstel De Grootheid van Judas. Vestdijk begint hier mi. met de samenhang tussen twee verschijnselen om te draaien, en verstrikt zich dan steeds verder ln onhoudbare redenaties. Afgezien van dit éne vlekje kan men dit boek echter alleen maar meesterlijk noe men Britse vissers hebben gemeld, dat ter hoogte van de Shetland- eilanden 30 Russische vaartuigen aan de haringvisserij deelnemen. De Britse vissers beklagen zich er over dat hun vrijwel geen ruimte blüft voor het uitwenpen van hun netten. De rechtbank te Amsterdam zal Maandagmorgen half twaalf uitspraak doen over de voor het vogelpark Avi fauna te Alphen aan den Rijn aan gevraagde surséance van betaling. Het mag vrijwel zeker worden ge acht, dat het advies, gegeven door de twee bewindvoerders, zal worden gevolgd. Tijdens de verhoren heb ben ook de aanwezige crediteuren nagenoeg unaniem voor surséance gestemd. De zitting in raadkamer droeg een bewogen karakter. Felle crltiek werd zowel door de burgemeester van Alphen als door de bewindvoerders geleverd op de familie Van den Brink. De burgemeester noemde de heer Van den Brink een „vogelaar, die nodig gekortwiekt moet worden" en drong er op aan de door de recht bank benoemde bewindvoerders af te zetten. Het park zal, bij een gunstige be slissing, op 4 April weer voor het pu bliek worden opengesteld. Het accoord over de vooroorlogse Duitse schulden is in Londen gete kend door West-Duitsland en een groot aantal crediteur-landen. Over dit accoord is vele maanden onder handeld. Naar wij vernemen zal Nederland de overeenkomst echter nog niet on dertekenen. De Nederlandse regering stemt weliswaar geheel in met de grondslagen dor regeling, maar ze acht nog voor afgaande opheldering noodzakelijk over enkele concrete punten. De regering koestert de hoop. dat een oplossing zal kunnen worden gevon den, die het haar mogelijk zal ma ken binnenkort alsnog tot onderteke ning over te gaan. Naar men ons van bevoegde zijde verzekerde, zou hieruit voor de be zitters van vooroorlogse Duitse schuldbewijzen (bijv. obligaties van de Dawes- en Youngleningen, die sedert kort weer aan de beurs ver handeld worden) geen nadeel ont staan De overeenkomst moet. nadat ze is ondertekend, nog door de parlemen ten worden goedgekeurd en ze treedt ln eeen geval in werking voor 1 April. Het punt. waarover Nederland na der uitleg wenst, betreft de zoge naamde Auslandbonds-effecten door de Duitse staat of industrie voor de oorlog in vreemde valuta uitgege ven. Tijdens de bezetting is voor een belangrijk bedrag aan dergelijke stukken uit Nederland ontvreemd. De Britse bezettingsautoriteiten hebben ex-veldmaarschalk von Man- stein een „ziekteverlof op erewoord" toegestaan. (Van onze parlementsredactie) Het project openbare schuilplaat sen. met de bouw waarvan minister Beel thans wil beginnen, zal een be drag van ruim 10 millioen kosten, aldus vernemen wij uit bevoegde bron. Met deze tien millioen zal schuilge- legenheid worden gecreëerd voor rond 100.000 personen. Zoals reeds aangekondigd, ligt het in de bedoeling de schuilplaatsen een dubbele bestemming te geven. Zij moeten ook een nuttige vrede? functie vervullen. In dit verband wordt gedacht aan het inrichten van schuilgelegenheden in viaducten in voetgangerstunnels, in de kelders van nieuwe gebouwen, die in het centrum van de steden worden opgericht, on der scholen en ook onder wooncom plexen; voorts wordt gedacht aan het inrichten van openbare ondergrondse toiletgelegenheden als schuilplaats voor tijden van nood. Verwacht wordt, dat minister Beel een aanvullende begroting bij de Tweede Kamer zal indienen. Woonhuis voor Fonds Een bouwbedrijf te Castricum heeft aan het gemeentebestuur van Cas tricum aangeboden een woonhuis te bouwen en te verloten ten bate van het Rampenfonds. Het huis zal vrü op naam beschikbaar gesteld worden. Toestemming tot het houden van deze loterij van 60.000 loten a ƒ1.— is bij de minister van Justitie aange vraagd. Een 48-jarige bewoner van de Amsterdamse Hoofdweg, die gis ternacht om één uur met een brandende sigaret in slaap was gevallen, werd een uur later wak ker, omdat zijn bed wat al te warm werd. Hij sleepte het bed naar de ve randa en gooide een emmer water over de brandende dekens. Het vuur was uit, maar de matras smeulde nog en epen later stond het kussen weer in brand. De rnan gooide er weer een emmer water over, ging naar bin nen, vulde de emmer en zag toen. dat er opnieuw vlammetjes uit het voeteneinde kwamen. De man hield moedig vol, gooide de ene emmer na de andere over het bed en ging zo door tot 's morgens zeven uur. Een buurman, die hem bezig zag, leek het verstandig, de een zame blusser wat deskundige assi stentie te sturen. Hij alarmeerde de brandweer, die korte metten maakte en het bed sloopte. Toen deed de man, waar hij de hele nacht door al dat blussen geen tijd voor had gevonden: hij stak weer een sigaretje op. De rivieren, die van Port Darwin bereikbaar zijn, zijn vrijwel geheel krokodil-vrij. De jacht op deze die ren zal niet meer lonend zijn, zo meent men. De jacht bracht jaarlijks ongeveer 12.000 pond sterling op. Te Wenen zal van 15 tot 20 Juni het elfde Internationale Congres van Gemeenten worden gehouden. Uit de V.S. zullen 41 afgevaardigden komen, onder wie de burgemeesters van San Francisco, Baltimore en Philadelphia. Uit Nederland worden ongeveer 15 afgevaardigden verwacht. Donderdagavond goed zes uur reed een Italiaanse trein het Rotterdamse 'DP-station binnen, geladen met de kens, matrassen, rubberlaarzen en andere goederen ter leniging van de nood onder de slachtoffers van de overstroming. Het was de „treno del- la solidarieta". de „solidariteitstrein", die Maandag onder leiding van ka pitein Romolo Rinaldi uit Rome ver trok om hier „de gevoelens van het Italiaanse volk te komen vertolken", zoals graaf Alessandro Murari, de zaakgelastigde van Italië, zei. Vijf Rode-Kruiszusters kwamen uit de trein, vergezeld van enige mi litairen. Uit een der raampjes leun de de beweeglijke radio-reporter Emi- lio Pozzi. die onophoudelijk sprak en de woorden van alle officiële spre kers in de microfoon trachtte op te vangen. Een van de 34 wagons ging open en kisten vol gloednieuwe bruine wa terlaarzen vertoonden zich. „Wat het hart gevoelt, kan men niet in woor den uitdrukken", zei jhr G. M. Ver- spyck, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, die desondanks een be wogen dankwoord tot de solidaire Italianen richtte. Namens het Ministerie van Bui tenlandse Zaken was nog aanwezig dr E. O. baron Van Boetzelaer. Dc raad van Meckenheim in Rynland-Palts heeft president Auriol van Frankrijk verzocht gratie te ver lenen aan de Duitser S.S.'er Daab, die wegens zijn aandeel in de Ora- dour-moorden tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld was. om dat hij gedwongen was tot dienstne ming op zijn zeventiende jaar. Op een afstand van ongeveer 1650 kilometer van de Columbiaanse hoofdstad Bogota heeft zich een krachtige aardschok voorgedaan. Voorstel (1) De partijen spreken af voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen geen verkiezingscampagne t< voeren. Elke propaganda blijft ach terwege. Mijn bijdrage voor het ver kiezingsfonds van de P.v.d.A. gaat dan naar Beurzen open. Dijken dicht. J. D. (Wij kunnen ons voorstellen, dat de verkiezingen worden uitgesteld. Over deze mogelijkheid is in de Tweede Kamer reeds gesproken. Wanneer d.e gemeenteraadsverkie zingen echter doorgaan, achten wij uw voorstel niet te verwezen lijken). Voorstel (2) Er wordt in de laatste dagen steeds over offeren gesproken in verband met de verschikkelijke ramp, die ons land en volk heeft getroffen. Millloenen zijn nodig voor alles wat er gedaan moet worden en nu dacht ik: wanneer er werkelijk een offer gebracht moet worden, laat dan iedere werknemer in Neder land, die niet getroffen is, zijn vacantiegeld beschikbaar stellen, des noods ook vrij van belasting en eventueel verdubbeld door de diverse werkgevers. H, E. VEEN Tegenvoorstel Ik ben broodbezorger in Den Haag, met een netto-inkomen van 27,29 per week. Door de propaganda voor het Nationaal Rampenfonds ontmoe ten broodbezorgers en melkboeren steeds meer de mededeling: Ik kan deze week niet betalen, ik heb het geld nodig voor het Rampenfonds. Dat gaat te ver. Nu haast alle huis vrouwen wat hebben gegeven, moet het voor de mensen met geringe inkomens uit zijn. A. Uitkering Mtjn oorlogsschade is vastgesteld op 8200.Hiervan zal ik van de huisraadschadecommissie waarschijn lijk ongeveer de helft vergoed krij gen, te verdelen in 6 of 7 termijnen van ten hoogste 500.waarvan ik de laatste termijn in Juli, dus meer dan acht jaar na de geleden schade, zal ontvangen. In mijn omgeving zijn reeds drie oorlogsslachtoffers overleden, die schadevergoeding zouden krijgen. Van hen is de regering dus af. Met de verzekering ging het ook zo traag. Ik hoop dat de uitkeringen aan de slachtoffers van de watersnood een veel sneller tempo zullen worden gedaan. Een abonnée. Oradour Met stijgende verbazing volg ik de reacties der Elzassers op de rechter lijke vonnissen ten aanzien der mis dadigers. aangezien het voor mij (ik geloof toch te mogen aannemen voor elk gezond denkend wereldburger) geen verschil uitmaakt, tot welke nationaliteit, geloof of politieke over tuiging deze mensen behoren. Wat zÜ gedaajp hebben is beestachtig en laat zich niet verontschuldigen. En wat de vrijwilligheid betreft: welke mens begaat vrijwillig een misdaad? GUITSKENS. Oorzaken Bij een ramp als ons land op 1 Fe bruari heeft getroffen, gaat men zich afvragen of wel alles is gedaan om een dergelijke gebeurtenis te voor komen. Op twee punten wil ik de aan dacht vestigen: zijn onze dijken wel bestand tegen het zware verkeer, dat steeds toeneemt? Voorts: ver zwakt de drinkwaterwinning in de duinstreek niet onze zeeweringen" J. BOUR, Sophiakade 45 B, Rotterdam. Eigen taal Voor de zoveelste maal dreigt een goed Nederlands woord het veld te moeten ruimen voor een vreemd. In plaats van hefschroefvliegtuig lezen wij al telkens helicoptère. Nog ls de strijd wel niet beslist, maar ingrij pen is dringend geboden. Mr A. C. v. d. BRAND Dijken Heel de pers moet proberen door de bescheidenheid van onze deskun digen heen te breken om belangstel ling op te wekken voor de technische prestaties van de Nederlandse water bouwkundigen. Onze waterbouwkun digen hebben grote plannen. De daarvoor wakker te roepen belang stelling moet het mogelijk maken, dat voldoende geld wordt uitgetrok ken en dat is een voorwaarde voor de uitvoering van deze plannen. L. GÖTZEN (Van onze streekcorrespondent Nu op diverse plaatsen het water gaat zakken en enkele polders al zijn drooggevallen, komt een andere zorg de aandacht vragen. De huisvrouw wil haar woning weer gaan betrekken en komt bij aankomst tot vervelende ontdekkingen aangaande haar inboedel. Het verdient aanbeveling, gezien de ondervinding, die enkele mensen reeds hebben opgedaan, toen zij bij hun woningen arriveerden, van als het water nauwelijks bij het huis weg is en muren en vloeren de burgemeester toestemming te vragen om terug te keren, nog nat zijn. Het zoute water heeft heel wat rommel en klei in de woningen gedeponeerd en als dat enkele dagen de gelegenheid krijgt om te drogen, is het zeer moeilijk te verwijderen. De schade aan de inboedel aange richt. hangt voor een groot deel af van cLe hoogte ran het water en de tijd, dat het in de huizen heeft ge daan. Bovendien is het zout water, dat de inventaris heeft aangetast en de huisvrouwen zullen op het aller ergste voorbereid moeten zijn. Een allereerste vereiste zal dan ook zijn, dat men zo weinig mogelijk zelf moet gaan doen. Laat de vakmensen de zaken grondig bekaken voor men er zelf aan gaat prutsen. Dit geldt vooral voor de machines, die in de huishouding gebruikt wor den, zoals stofzuigers, naaimachines, wasmachines e.d. Deze zijn bedekt met een behoorlijke laag roest. Het zal noodzakelijk zijn ze geheel uit elkaar te halen, zodat er geen schroef- je meer bltjft zitten, want zelfs daar. waar men denkt geen roest te zulen vinden zal men het vinden. Een technicus van een schrijfmachinehan del vertelde, dat het vaak een hope loze zaak is om oude machines weer in orde te krijgen. Na het schoon maken is het een heel karwei om alles weer op zijn plaats te krijgen, omdat er te veel speling tussen de onderdelen is gekomen. Dat euvel kan vanzelfsprekend ook by de huis houdelijke machines optreden. Komt men in het doorggevallen huis en heeft men dit gereinigd van vuil en slik. dan begint de eerste hulp aan het overgebleven huisraad. Hoe doet men dit? Over enkele maanden kan fietsend Nederland zijn geluk beproeven met een achterlicht, dat geheel van rub ber is vervaardigd. Het is uiterst eenvoudig van sa menstelling en zit tegen het spat bord geklemd op een wijze, die los- trillen voorkomt. De weinige onderdelen van dit achterlicht worden door de veer krachtige rubber (een kunstproduct, bestand tegen de invloeden van het weer) omklemd. De losse fitting is vervallen. Het massacontact van dit achterlicht bevindt zich niet langer onder het spatbord, waar het wordt blootgesteld aan invloeden van mod der en sneeuw, maar tussen het lichtje en spatbord in. op een plaats die voor vochr, onbereikbaar is. Roesten kan het achterlicht uiter aard niet. Het rode glas is van plas tic. Het licht heeft een klein con trole-lensje aan de bovenkant. De heer J. Wuyts heeft sinds 1937 aan dit achterlichtje gewerkt, met een onderbreking in de oorlogs jaren. Hij heeft thans patent opzijn vinding gekregen voor Nederland, Engeland. Duitsland. Belgie. Frank rijk. Zwitserland, Denemarken en Zweden. De vroegere Perzische minister van Binnenlandse Zaken, generaal Zahedi, is in Teheran gearresteerd, omdat hij voor de Britten gewerkt zou hebben. In Lepaevlrta, een Fins boeren dorp. is een vierling geboren, twee Jongens en meisjes, die elk ongeveer twee kilo wegen. Zij zijn in de cou- euse opgenomen. a. Alles moet met behulp van zoet wa ter en ontsmettingsmiddelen schoon gemaakt worden en voor zover mo- gelyk moet het geheel ontzoul worden. Dit ontzouten is dringend noodza- kelyk. b. Dan ktien dtogen, maar niet by de kachel of dergeiyke. Nee dat moet buiten gebeuren. De wind moet het doen. Dat vraagt meer tyd maar het is de enige manier om misschien nog iets van de oude Inboedel te redden. c. Linoleum kan geheel afgeschreven worden, evenals de meeste vloerkle den, matten e.d. Wil men echter nog een poging wagen dan ook hier eerst alles bewerken met zoet water om al het zout er uit te krijgen. Vervolgens alles op een soort raam of op liggende trappen op een halve meter of één meter hoogte van de grond, buiten door de wind laten drogen. Beslist het kleed niet over een lyn hangen, daar het dan kan breken of een knak kan krügen. De meubelen moeten ook buiten drogen en eerst als ze geheel droog zijn, mogen ze pas ln de was gezet worden. Men moet echter in het geheel niet Serwonderd zijn, als de meeste meu- elen uit elkaar rallen, omdat de lijm heeft losgelaten. Dit is zo het allervoornaamste waar een terugkerende huisvrouw in het begin op zal moeten letten. Als ze terdege gewapend met een stel flessen vol ontsmettingsmiddelen aan de schoonmaak van haar huis begint zal ze moetn afwachten hoe haar geredde Inboedel zich zal houden. Zout water ls een lastige vijand, die zelfs nog na weken en nog veel langer van zijn aanwezigheid blijk kan geven. Boeren protesteren tegen vee-inenting In Ederveen en omgeving (gemeen te Ede» voeren een aantal boeren een actie tegen de maatregelen, die de regering heeft genomen om het mond- en klauwzeer te bestrijden. Deze maatregelen komen er op neer, dat men ongeënt, vee niet kan vervoeren en dus ook niet verhande len. Practisch gesproken moet de boer, die zijn vee niet wil laten en ten, zyn dieren op stal laten staan. Op lijsten verzamelt men thans handtekeningen om kracht bij te zetten aan een nota over deze inen ting, die men aan de minister van Landbouw wil zenden. De boeren achten het inenten van gezond vee tegen deze ziekte in strijd met het geloof in de voorzienigheid Gods. (Van een onzer verslaggevers) „De directie en de verantwoordelijke personeelsleden van Avifauna hebben het geld met handen vol weggesmeten. Bij hen bestond geen enkel bedrijfseconomisch inzicht". Tot deze conclusie komen de bewindvoerders, mr C. D. van Vliet en mr A. T. E. Kastein, in hun rapport aan de rechtbank over het tot nu toe gevoerde beleid. Hoewel allerlei omstandigheden de exploitatie tot een zeer lastige zaak maken, zien de rapporteurs toch kansen. Absolute voorwaarde voor het benutten van deze kansen is echter, dat speciaal de familie Van den Brink zich omschakelt en zich aan het allerzuinigste beheer onderwerpt. Zij moet afstand doen van de kunstschatten, die de wanden van de fraaie villa in Alphen aan den Rijn op het ogenblik sieren. De be windvoerders hebben reeds besloten deze in veiling te brengen. Deze schilderijen vormden de (slapende) kunsthandel Ook ten aanzien van de hoeden zaken dienen, aldus het rapport, drastische bezuinigingsmaatregelen te worden genomen. Bijna een millioen Sinds dc dag van oprichting heeft Avifauna in drie jaar een ver lies van f 965.000. Bijna een millioen gulden! Een nauwkeurige ontleding van de verlies- en winstrekening leidt tot ontstellende ontdekkingen. De personeelsbezetting was veel te groot: aan 150 man werd circa f9000 per week aan lonen uitbetaald. Voor reclame werd f 75.000 uitgegeven. Het onderdeel „muziek ln het restau rant" was een belasting, die nimmer terugverdiend kon worden. Tegen over deze uitgaven (f 229,000 in 1951 en ruim f 120.000 in 1952) stond een bruto-opbrengst van het restaurant van f 279.000. Het directiesalaris bedroeg f 27.500 Consumpties van de directeur en vijf j osephinc is op Schiphol geweest I met twee secretaressen, twee aapjes en drie poesen. Welke Josephine? Josephine Baker natuur lijk. Wie anders reist van het ene werelddeel naar het andere met aapjes en poesen? Ze neemt ze mee van Parijs naar Argentinië en van Argentinië naar Cuba. En altijd keert ze op haar buiten terug met meer poesen en meer aapjes. Ditmaal ook, na een tournee door Zuid-Amerika. Omdat ze die dieren bij zich had, was ze Donderdag op het vliegveld ook onbereikbaar voor de fotografen. Josephine was in de kinderkamer en haar secretaressen bewaakten als stroeve portiers de deur. Verboden toegang, want Josephine was na de reis van Havanna—Amsterdam be zig met haar make-up en de aapjes zaten aan de lunch: keurig met een bordje en een lepeltje. „Die beesten zijn er voor de recla me", meent iemand. Maar dan zijn lunch en make up klaar en Josephine poseert met het aapje „Beaute" en ze vertelt dat-ie op een zeemannetje lijkt met net zulke bakkebaardjes en dat een van de poesen vier pootjes en dus ook de traditie heeft gebroken na een val van een hotelbalcon. Ze ratelt hard door over dieren: over haar optreden in Latijns Ame rika en dar, was toch een succes praat ze niet. Na dertig jaar op de planken •oen ze nog maar zestien was. werd ze n Philadelphia „ontdekt" na der- ,ig jaar vindt ze werkelijk haar mena- ;erie heel erg belangrijk. Bij de KLM weten ze dat ook wel: Jose phine kreeg de kinderkamer voor de lattenlunch. „Het toestel voor Parijs" wordt er ïewaarschuwd. Josephine stopt het zeemannetje in haar jurk, ze lacht oog eens haar grote witte tanden bloot. „Au revoir." leden van het personeel in het res taurant vergden f 9.627.93. Het ge bruik van maaltijden door vier leden van het personeel, gedurende 26 we ken. kostte het bedrijf f 7.792.45. Dat is: f 105.per week per persoon! Men huurde voor f 1.200.een auto om de heren G. J. en A. v. d. Brink van Amsterdam naar Alphen te brengen. Het werd wat te duur. en daarom werd ten laste van het nood lijdende Avifauna een wagen van klein zeven mille aangekocht. Over de inkomsten konden de bewindvoerders niet het gewenste inzicht verkrijgen. De entreeprijzen varieerden, door allerlei reducties, van 3 kwartjes tot een gulden. Bus- j chauffeurs kregen echter provisie en gratis consumpties, die deze prijzen nog belangrijk drukten. Aanvankelijk kreeg elke chauffeur een gulden en een kop koffie. Later werd de „aan brengpremie" verhoogd tot drie gulden. Geen controle „Aangezien elke boekhoudkun dige verwerking van de provisie achterwege is gebleven, laat het totaalbedrag van deze uitgaven zich niet vaststellen. Enige con- tróle op de uitbetaling heeft niet bestaan". Aldus rapporteurs. Voorts bestond nog een categorie van duizend personen, zgn. ambassa deurs, die vrij entree hadden voor zich zelf en hun gasten. „Of deze vrydom bedrijfseconomisch verant woord was, heeft de directeur zich nimmer gerealiseerd." Met klem verzet het rapport zich tegen een faillietverklaring van het vogelpark, waarin nog een bedrag van f 755.000 van derden aanwezig is. Concurrente crediteuren kunnen dan geen enkele uitkering verwachten. De bewindvoerders zien als enige oplossing het verlenen van surséance van betaling voor anderhalf jaar. of schoon het een bezwaar is, dat in deze periode het park slechts 26 we ken geopend zal zyn. Een verlenging nadien zal echter het tegenoverge stelde beeld geven: 52 weken geopend en 26 weken gesloten. In de kinderkamer van Schiphol i even poseren, en toen ging ze verder kregen de aapjes en de poesen van weer naar Parijs na een lange tour Josephine Baker hun lunch. Nog I nee door Zuid-Amerika.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3