VOORAL VOOR DE VROUW W. RIJSSEMUS Strijken We willen eerst kijken en dus kijken we... 0, Louiswat zijn je freules en mevrouwen hopeloos Raad voor de Scheepvaart over zinkenbok „Schieland Gestolen om woning te kunnen inrichten Botsing Ganges en Witte Zee in Raad voor Scheepvaart VAN jfWOlA BAAL N^ESj/ Üdjüsüdts&h hsjqsdmrdiq JUIST NU ADVERTEREN Vrijdag 27 Februari 1953 Soms, als ik wekenlang niets van haar had gehoord kwam er opeens een brief: „Ik kom morgen naar Parijs. Haal je me af? Dat zou ik zou prettig vinden En nog voor de trein binnen was, droeg zij al het rhythme van deze 'stad, waar van zij zo hield, bij zich. Ergens, in een klein restaurant van de „rive gauche" gingen we dan samen eten. En zij vertelde van de opdracht die zij zojuist had ge kregen. Het was in Juni voor het vorige jaar. toen een uitgever haar had verzocht een boek samen te stellen met foto's van -de lenëschappen, die Vincent van Gogh hadden geïnspi reerd. En nu las en herlas zij de brieven aan zijn broer, zij verdiepte zich in zij neven én voelde zich, voor zij verder reisde naar Arles, reeds met hem verbonden. Dagen lang dwaalde zij daar door het stil le stadje, langs de buitenwegen, altijd met haar onafscheidelijke fototoestel* bij zich. Later ging zij naar Auvers, naar St. Marie. De Borinage en Drenthe stonden nog op haar programma. Ook. en zo heb ik haar zo dik- Dit deed ze ook nog begin Sep tember bij mij, in het oude straat je, waar ze lang voor het raam stond om over de daken van Parijs te kijken. Dat is de laatste keer geweest.... Wel heb ik haar in haar huis op de Amstel in Amster dam nog gesproken. En terwijl ze bezig was. te ontwikkelen want gewoon zitten en praten en verder niets doen, kon ze nauwelijks hield zij met haar critische geest gesprekken over politiek, kunst, opvoeding. Soms zelfs onderbrak ze dat spreken minutenlang omdat het werk al haar aandacht vroeg. Overal rondom hingen en lagen verdronken land te gaan. Ze wilde weg uit de besloten ziekenkamer, weg uit de stilte, van haar boeken en bloemen. Haar vingers trilden. Even leefde ze weer op.... Ik schrijf deze woorden, deze herinnering aan jou, Emmy, in een café'tje. Naast mij zit een vrouw met het mooiste, oudste gezicht dat ik ooit heb gezien. Haar grijze ha ren hangen los op haar rug. Ze zegt: „Ik ben negen en tachtig jaar oud Toen ik jong was. namen de schilders van Montmartre mij als model!" I-Iet was of ik jou. Emmy, haastig Dikke zusje heeft op school de was gedaan. Een broek, een hemd en een jurk mei een schort van pop Tine. Allemaal vieze kleren, zegt ze, hele erge vieze, want pop Tine ligt altijd in de la met 't krijt. Ze heeft sop gemaakt in een emmertje en als 't nou alle maal droog is. mag ze strijken. Met de echte bout van de klas. „Zeker zo'n kleintje," zegt d'er broer welwillend. En dikke zus je: Nou maar een hele erge hete „Dan moet jc maar uitkijken." vindt hij, „anders heb je bens, al je vingers in de prak." Dikke zusje steekt vlug een vinnig tongetje uit. en roept „Umma", want ze kent de regels van 1 spel. Maar de dag daarop komt ze thuis met een rode veeg op d'r duim en een opstandig verhaal over Marmelvjn, die aldoor maar op één plek wou. Als d'er broer opkijkt legt ze d'er vingers over die veeg en stopt midden in een zin. Maar omdat 't haar allemaal te hoog zit. praat ze toch maar verder." En juf zegt, dat. je vlug heen en weer moet doen, zo en zo. en zo." Ze boent met d'er vuist over 'l tafelkleed. „Maar Marmelvjn die wou t niet, die ivou alleen maar op één plek drukken." Zr wacht een lel, dit is een dramatisch moment. „En bijna." zegt ze dan met sombere schrik, „was de broek en het hemd verroest." „Zoiets noem je verschroeit," knikt d'er broer en hij lacht, want hij vindt dat een mooie grap. „Bijna was die verroest." her haalt dikke zusje, die denkt dat hij het niet begrijpt. „Verschroeid," roept zoontje, en hij lacht weer. Maar nu is het dat kleine wijf je te veel. Ze likt aan die veeg, die ze opliep in de strijd en gilt met een bikkel hard stemmetje: „Als ik zeg verroest, is 't ver roest." D'er broer is even beduusd, dan hoont hij met vriendelijke ernst: „Madam, hoor! Gesproken brief uit Parijs." BIBEB lagen j - -- --- j - - - haar mooie eevoelise'en zo uiterst I naar toestel za§ jijden, om hel Apri] 1952 tentoongesteld in het Amsterdamse Stedelijk Museum bewondering hebben gewekt. En wie kent niet haar historisch waar devolle opnamen uit de honger winter? Wie heeft niet gedacht bij het aanschouwen van haar toege paste kunst: hoe heeft zij in die kleding van die mannequin een der gelijk licht kunnen brengen? Toen de watersnood over ons land wijls gade kunnen slaan, werkte zij kwam was Emmy ziek. Maar een tussen haar opdrachten door in Pa rijs voor zichzelve. Emmy keek niet, Emmy drong door de mensen heen. Enkele sloegen hiervoor op de vlucht, denkende: „Wat wil die vrouw van mij?" Dan achtervolgde ze hen. „Ik zou zo graag een foto van U willen maken," zei ze dan in haar eigen Frans. Soms lukte het. maar soms ook kwam er een woordenvloed waarvoor zij dan weer op haar beurt moest vluchten. Niet uit angst, maar alleen omdat ze niet in haar moedertaal kon ant woorden. En ze rende maar verder met haar zware apparaat. Niets ont ging haar. noch de gratie, noch de misère, neen, stellig de ellende niet. En 's avonds sorteerde ze meteen haar films. vreemde kracht kwam in haar, een bijna woest verlangen naar dat vrouw in je zo zorgzaam samen gesteld arclTief te leggen. Heel even beleefde ik dit. Toen wist ik dat het nimmer meer zou gebeuren. Want met jou is een van mijn liefste vriendinnen, maar ook een van Nederlards grootste fotografen, heengegaan. Maar je werk Emmy, dat zal voor ons allen de durende getuige blijven van een begaafde, wilskrachtige vrouw, die in nog geen veertig jaren tijd de strijd en het leed van een volledig bestaan bewust heeft geleefd. JOSEPHA. MENDELS Vacantie in de eeuwige sneeuw (5) Als ik die eerste winterochtend óók als ze op koud staat. Iets der- in Zwitserland wakker wordt, is liet I gelijks is gaande bij de wastafel, om te stikken in mijn kamer. De centrale verwarming staat op koud maar het hotel is zó'n goed hotel, dat de verwarming altijd warm is, IMPRESSIES VAN EEN SIMPELE ZIEL „Eventjes iets anders", dacht ik. „Eventjes iets anders dan die krant met Foster Dulles en 'f. Brouwers- havense gat. En dan de radio-met al-die-gironummers even afzetten. En iets lezen, wat mooi is en kalm en, lieflijk. Couperus bijvoorbeeld, ja. Couperus, daar komt bepaald geen enkel defensieplan in voor." Nu ben ik dan ingekapseld sinds enige uren in het welig proza van een dier Haagse romans. Ik moet zeggen, politiek komt er inderdaad niet bij te pas. We] enkele minis ters. privé, maar die geven met een vermoeid gebaar recepties en bege ren elkanders vrouw heel voorzich tig in 't geniep. Daarom is het ook wel rustig om te leven tussen die Haagse dames en heren van die tijd. Maar tochmisschien is het ogenblik niet al te gunstig gekozen, misschien is de overschakeling van onze misère naar hun orchideeën- geur op dit moment te moeilijk. In elk geval neem me niet kwalijk. Louis maar ik vind dat je freules en mevrouwen nogal za niken. En dat terwijl ze het zo goed hebben. Ze hebben veel te grote huizen, met leegstaande vleugels, en alle comfort. Ze hebben geen woe lingen en rampen. Ze hebben niet wat wij hebben, namelijk: te wei nig geld. te weinig woonruimte, te weinig vrijheid, te veel vallende straaljasers. dwangbevelen en er gernis. En ondanks dat alles zijn ze zo triest, eigenlijk vee] triester dan wij. Ze treuren, omdat de bloeme tjes verwelken omdat de zon on dergaat aan de opalen westerkim, omdat de herfstblaren vallen, om dat de vogeltjes moeten sterven en wijzelf ook. eenmaal. Daarom is 't mij niet kwalijk te nemen dat ik korzelig uitroep: „Zeg T.ouis. laat ze liever blij we- -en. innlaats van zo geknakt tegen '•'e antimacassars aan te hangen." Maar dat is natuurlijk fout ge redeneerd, want zo zijn mensen nu eenmaal gebouwd. We zijn zulke vreemde beesten. Als we eens na gaanonze aarde heeft millioe- nen jaren rondgedraaid zonder mensen erop. 't Was te heet en te vochtig voor ons. En er komt een tijd dat de aarde weer millioenen jaren ronddraait zonder ons; dan is 't te koud en te droog. Alleen in dat kleine poosje daartussen in is de aarde nèt goed voor ons. alleen op dit moment dus. Je zou zeggen: buit dat ogenblikje uit! Benut het goed 't is zo'n gezellig intermezzo, 't is maar zo heel even dat dit pla neetje juist op kamertemperatuur is voor ons. Laten we 't ons gezellig maken, net als de olifanten. Maar nee, de mensen zoeken op die planeet toch ergens weer een plekje waar 't voor hun eigenlijk te koud is. In 't Noorden. Zelfs gaan ze onder de zeespiegel wonen, pom pen het water weg, zetten dijken om zich heen en trekken overschoe nen aan. Als dan de dijken weg spoelen moeten ze weer helemaal van voren af aan beginnen, maar ze geven de moed niet op. Ze ploe teren en werken en sjouwen, tot ze t weer comfortabel hebben. Een an dere keer maken ze oorlog, slaan alles kapot en moeten weer over nieuw beginnen. En ook dan geven ze de moed niet op en sjouwen en ploeteren weer helemaal van voren af aan. En als ze dan af en toe eens een periode van rust en vrede bereiken, zoals in de tijd van Couperus, en zorgeloos kunnen leven in grote huizen met palmen in potten en mahoniehouten etagères. dan geven ze de moed op. Dan worden ze zo treurig omdat de bloemetjes ver welken en de vogeltjes doodgaan O. wat zijn we hopeloos. Waren we maar olifanten. ANNIE M. G. SCHMIDT waar twee kranen, een „koude" en een „warme", beide kokend water geven. Ik loop naar het raam. De hemel is watérig-rose zonder zon. Het kamermeisje heeft het me de vorige avond afgeraden, maar ik doe het toch: ik gooi de ramen wijd open. Dus dat is St. Moritz in de vroege morgen. Er hangen nevel slierten om de bergtoppen. Langs het zigzagpaadje naar het station zwiert een sleetje met koffers om laag. Rakelings langs me vliegen grote, zwarte vogels, die aan he raldische figuren doen denken. Ik geef ze chocola en koekkruimels. Twee meisjes in rose katoenen blouses, dragen een grote mand tussen zich" in. De meisjes zien er erg donker en zonnig uit; met een haal van haar blote armen strij ken ze het zwarte haar naar ach teren. Ze grijpen de mand nog een beetje energieker beet, en klimmen tegen de helling op naar een oruin- houten huisje tussen de dennen. De stemmen van de wasmeisjes worden overstemd door hondenge blaf; een rode piccolo met een La keiand terrier, en een zeegroene piccolo met een Franse bulldog aan de lijn, zijn iets te dicht in el- kaais buurt gekomen. Vreemd, hoe veel leden van het hotelpersoneel er hier rondwandelen met honden aan de lijn. en nóg vreemder hoe de meeste van die honden zijn toe getakeld: honden in helkleurige jasjes met een witzijden pochette tussen de halsband, honden in een omhulsel van bever of hermelijn, honden od schoentjes van roodge ruit leer Ik kijk nog even naar een kind. dat met een schooltas omlaag suist op twee lange latten, en naar een ijsbaantje, dat halfweg de helling, als een zilveren presenteerblaadje tussen de sneeuw ligt. Dan sluit ik het raam om mijn rode trui en rode sokken uit neef Antoine's kof fer te gaan halen. Op onze zware schoenen klossen Annabelle en ik de enorme eet zaal binnen. Ik geloof, dat er met mijn schoenen iets niet in orde is. ze schieten aldoor bijna onder me weg. En het parket is zó spiegel gladEn ons tafeltje is helemaal aan het eind..-- Buigende, zwenkende, wijzende obers. Het kan me allang niet meer schelen, dat mijn schoenen een hels lawaai maken. Als ik ons tafeltje maar haal! En als ik val. als ik dan maar niét val op het theeser vies van die ontzettende dame in het groen met haar afbladderende bruine neus. of tegen de stoel van die geruite oude heer. die de „Ti mes" rechtop tegen zijn koffiepot heeft staan, of voor de voeten van die glimlachende ober, die een por- ridge-terrientje als een wierookvat voor zich uit draagt! Het is goed gegaan. En Annabelle heeft zonder een spier van haar gezicht te vertrekken de rekening voor die ene nacht logies betaald, en ze heeft een kamertje met rood geruite gordijntjes gehuurd in een chalet een eindje verderop. „Gehen Sie in die Skischule?" heeft de groene dame gevraagd. En wij hebben gezegd: „Nee, we willen eerst eens kijken". En dus kijken we. Door de seil afdalende dorps straat rinkelen de arren. Op zon nige pleintjes, voor café's en lunch rooms staan tafels en stoelen in de sneeuw. Het is er vol. De hemel weet hoeveel kroonpretendenten, filmsterren, sporthelden, hertogin nen. magnatel en Indische vorsten daar hun oeftend-sherry zitten te drinken! Manien met sleetjes gooi en scheppenvfl losse sneeuw over de gladde trdtoirs. Nurses met op sleeijzers gezette kinderwagens, ma noeuvreren dtor de volte. En daar tussen en langs alles ritsen de skiëers. „Achting!" „Dergelijke sleepreizen behoren feitelijk alleen te worden gemaakt, nadat de kapitein van de sleepboot een verklaring van een expertise-bureau in zijn bezit heeft. De controle, die de kapiteins zelf uitoefenen is meestal maar zeer beperkt. Ook verdient het aanbeveling, dat in de wintermaanden wanneer het weer in het gebied van de Noordzee vaak zeer onstabiel is, zo weinig mogelijk wordt gesleept." Tot deze conclusie kwam gister middag de Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Metz, bij de behandeling voor de Raad voor de Scheepvaart, van het zinken van de bok Schieland. drie mijl van boei E T 14 in de Noordzee op 1 Febr. 1952. Kapitein P. v. d. S. va/i de sleepboot De Schelde noemde de Schieland „'n oud bokkie. dat een beetje zwaarmoedig was Hij had een jaar tevoren deze bok met een andere sleepboot naar Brunsbuttel in Duitsland gebracht. Toen hij de Schieland weer ging halen, was hem verzekerd, dat de bok in dezelfde staat verkeerde als een jaar tevoren. Met goed weer was men op 25 Januari vertrokken. De sleep liep een vaart van ten hoog ste drie-en-een-halve mijl, maar al gauw meldden de beide runners od de bok dat er lekkage was. De ka pitein vond het toen raadzaam Delfzijl binnen te lopen. Daar werd door hem vastgesteld, dat deze lek kage alleen ontstaan kon zijn door enkele lekkende patrijspoorten. Nadat dit euvel was hersteld voer de sleep op 30 Januari opnieuw uit, op weg naar Rotterdam. Op de laatste dag van Januari, ter hoogte van het lichtschip Terschellinger- bank kwam er echter vrij onver wacht stormachtige Zuidenwind. In de middag seinden de runners, dat de bok aan de voorzijde water maakte. Kapitein Van der S. liet daarop de runners van de Schieland halen en door de stuurman van de Schelde nog een onderzoek instel len. Voor het lek raken der bok kon de kapitein geen verklaring vinden. Hij wijzigde zijn koers en probeerde terug te keren naar Delf zijl, maar met een vaart van niet meer dan twee mijl gelukte dit niet meer. Hij hield nog wel de schijnwer per op de steeds meer watermaken- de bok. maar om een uur 's nachts verdween de Schieland in de gol ven. waarop kapitein Van der S. de sleeptros van circa 300 meter kapte. Verkeerswegen in Zuid worden geasfalteerd Enige belangrijke verkeerswegen in Rotterdam-Zuid zullen dit jaar worden geasfalteerd. Het zijn da Beijerlandselaan, de Groene Hille- dijk en de Brielselaan. Tevens zal een profielwijziging tot stand wor den gebracht. De voorbereidende werkzaamheden vangen binnenkort OUDERKERK AAN DE IJSSEL Het betonnen transformatorge bouwtje van het GEB dat door de kracht van storm en vloed als een blokkendoos tegen de half weggesla gen dijkhelling lag gevlijd, wordt thans door werklieden gesloopt. De kosten van het weer opvijzelen en het opnieuw op palen plaatsen wa ren bijna even groot als het bouwen van een nieuw gebouwtje. ,.U bent heel ernstig tekort geschoten .in uw verplichtingen jegens uw patroon," zei de Officier van Justitie 'mr Hoek gisteren tegen de 46- jarige chauffeur J. K. uit Rotterdam, die in het tijdvak 1950-—September 1952 geregeld kantoorartikelen en schrijfmachines bij de firma J. Timmer, mans aan het Westplein had ontvreemd. K. werkte samen met de even eens bij de firma T. in dienst zijnde 45-jarige vertegenwoordiger S. B„ die valse orderbriefjes schreef, terwijl K. de spullen vervoerde naar de afnemers. President: Brutaal en geraffineerd" „Het is allemaal nogal brutaal en geraffineerd opgezet", vond de president van de rechtbank, mr J. van Vollenhoven. Verdachte K. zei, dat hij een deel van het geld, dat hij met deze diefstallen had ver diend, in zijn huishouden had ge stoken en van de rest met zijn ge zin met vacantie was geweest. Ver dachte B. verklaarde, dat hij na zijn detentie tengevolge van zijn lidmaatschap van de N.S.B. zo snel Het op elkaar varen en onklaar geraken van de sleepboten „Witte Zee" en „Ganges" bij Hoek van Hol land is een dramatische en catastro fale samenloop van omstandigheden geweest bij een overigens verdien stelijk optreden van deze sleep boten, zo concludeerde gisteren de heer Metz, Inspecteur voor de Scheepvaart, na een zitting waarin dit ruim een jaar oude ongeval uit voerig is besproken. Op 17 Januari 1952 wilde het bijna achtduizend ton metende Panamese stoomschip „Merope" bij Hoek van Holland de Waterweg binnenlopen maar het kon met zijn 2600 pk niet voldoende kracht ont wikkelen en liep uit het roer. De an. kers werden uitgeworpen. Men wil de het vervolgens op de stroom laten keren, daarna terugvaren en een nieuwe poging ondernemen. Dit plan werd bemoeilijkt doordat eerst het uitgeworpen bakboordanker niet los wilde komen en ten slotte op het kritieke moment in de machine kamer geen gevolg werd gegeven aan het bevel „volle kracht vooruit". De „Merope" strandde op het Noorder havenhoofd van Hoek van Holland en riep te omstreeks zes uur sleepbootassistentie in. Bij een windkracht 8 heeft de „Witte Zee" het schip, dat een lek had opgelo pen. toen weer vlot gekregen maar door de sterke wind zijn de „Gan ges" en de „Witte Zee" met elkaar in botsing gekomen waardoor in het bijzonder de eerste ernstig werd gehavend. De Inspecteur voor de Scheep vaart sprak zijn leedwezen uit over het verdrinken van schipper Brink man van de „Jan Leis" die ter ver vanging van de ..Ganges" uitvoer en hij bracht hulde aan de loods, sleep- en reddingsdiensten die alle hun plicht hadden gedaan. mogelijk zijn huis weer wilde in richten. Van zijn salaris kon hij dit, niet doen en daarom trachtte hij op oneerlijke manier aan meer geld te komen. Tegen K. eiste de Officier van Justitie tien maanden gevangenis straf waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen B. twaalf maanden met af trek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Wegens heling hoorde de 57- jarige graan controleur A. J. H. H. F. 60boete of twintig dagen hechtenis en drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen, de 41-jarige beddenmaker- stoffeerder J. F. M. 50.boete of tien dagen hechtenis en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen de 49-jarige magazijnbe diende H. M. G„ die eveneens in dienst was bij de firma T. en die een partij kantoorartikelen had ontvreemd (de opbrengst gebruikte hii om er* een vrolijk leven van te leiden), eiste de Officier van Jus titie tien maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de 38-jarige D. van H., die de goe deren had geheeld, eiste mr Hoek zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. In al deze gevallen doet da rechtbank over drie weken uit spraak. In de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Nederlandsch-Amerikaan«che Stoomvaart Maatschappij „Hollar.d- Amerika Lijn" te Rotterdam werden de jaarstukken goedgekeurd, evenals het voorgestelde dividend. De aftredende commissarissen, mr. M. Tielman en mr. J. J. Fokma, werden herkozen. ZAKEN, DIE DE INTERESSE GEN7^ IEDERE ALTIJD GOEDKOPER RECLAME ZIJDEN DAMESKOUSEN versterkt met Nylon, zeer solide PRACHT GEBLOEMD KATOENEN DAMESNACHTHEMDEN, fantastische modellen DE GROTE MODE EVER GlAZE DAMESBLOUSES, schattig model, (in groen, wit, geel en bleu) bij ons voor 1.39 3.95 6,75 «IBDELUNDSiMÏ le MIDDELLANDSTRAAT 6 PRETORIALAAN 13 Van Dam's Naaimachinehandel DE Speciaalzaak van Rotterdam Vierambachtsstraat 67 Telefoon 52116 Beijerlandselaan 184 Telefoon 70799 Beneden Oostzeedijk 95 Telefoon 20424 S \JUr en Smyïnawul GRATIS ONDERRICHT GRATIS PATRONEN GROOTSTE SORTERING] BETERE KWALITEITEN NIEUWSTE KLEUREN U KOOPT TOCH LIEVER Bil Logica in kapsels.... Na de Poodle volgt een haardracht, waarvan de eigenschappen zijn: A. logische opvolgster van de Poodle want B. het haar wordt iets langer C. vloeiende golven en geen over dreven krullen D. flauw gekrulde aanblik op een enkel punt van het hoofd, of aan de zijkanten, aan de achterkant, óf op de kruin. Bovenstaande tekening toont U één der vele varia ties. die bij deze haardracht mogelijk zijn. Laat onze deskundige U vertellen of dit Uw kapsel kan zijn. Al AI SO IV ill ETA Instituut voor betere huid- en haarverzorging, Mathenesserweg 87 b Rotterdam. Te bereiken met lijnen 4, 8, 10, 17, Bus R en W.S.M. Bespreek tijdig, Telefoon: 36336. le klas Banket-, Luxe Brood- en Beschuitbakkerij Nwe Binnenweg 50 Tel. 50168 En toch zijn er maar weinigen die werkelijk COR RECT chemisch reinigen „CORRECT" werkt CORRECT BERGPOLDERSTR. 70—70 e TEL. 46158-80717

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1