ROZENBURG: achter zoete idylle een zout probleem Als de Dam het niet had gehouden... Heerlijke zon? Meneer v. d. Lely hoopt op heel veel regen Amerikaan kreeg twee weken Wijkraadsvoorzitter was dankbaar maar niet geheel voldaan Binnenkort bouw van 18 flats, 2 winkels en een tennisbaan TRAMDIJKBIJ ZUIDLAND WORDT HERSTELD Show van basis-kleding Vrijdag 27 Februari 1953 HET lijkt wel of het voorbarige voorjaar Rozenburg uitverkoren heeft als proeftuin voor een landelijke lente-idylle. In Maassluis zijn we op de veerpont naar het eiland ge stapt, met een hoofd vol dijkdoorbraken en verziltingsproblemen en met een werkelijk serieuze belangstelling voor poldergemalen, draglines en drastische maatregelen. Maar tegen de verenigde betoveringspogingen van een paar toefjes sneeuwklokjes in een boeren- tuin, van een dwaas huppelend zwart lamme tje, van het zachte windje, dat de stilte nog milder maakt en dan dat wonder van die heerlijke zon, blijkt de stadse actualiteiten-ja ger slecht gewapend te zijn. Hij steekt een madelief in het knoopsgat, beantwoordt de korte groet van de passerende landman met nèt iets teveel nadrukkelijkheid en spoedt zich in een soort vreemde vacantiestemming dan toch maar naar de punten en personen, waar de ernst van de gebeurtenissen hem weldra weer duidelijk wordt. Want die sneeuw klokjes, die lamme tjes en door de zon gezoende voortuin tjes zouden ons be slist geen welkom meer hebben kunnen toeroepen, wanneer er niet zo'n proza ïsche constructie van klei, caissons en ba- zalt was geweest als de Dam in de Brielse Maas. Die gebeukte, soms tot op de helft van de breedte afge kalfde dijk. heeft het op de kritieke Zon dag 1 Februari ge houden en burge meester jhr L. G. Just de la Paisières van Rozenburg hij was zo vriendelijk voor ons een uurtje in zijn drukke pro gramma te reserve ren heeft zonder twijfel de dankbaar heid van het hele eiland vertolkte toen hij Donderdagavond in de raadszitting de honderden Oostvoor- ners en Briellenaren, die op die dag eensgezind voor net behoud van de Dam gevochten hebben, een flinke pluim op de hoed stak. Want als dc Dam het niet gehou den had, was er hier een tweede Flakkcc of Schouwen ontstaan; de dijken aan dc Z.-kant van het eiland zijn al niet erg hoog en bo vendien na dc afsluiting van het Brielse meer niet meer zo zorgvul dig onderhouden. Nü heeft wel de helft van Ro zenburg onder gestaan, maar het water, dat door twee grote gaten in de Waterweg-dijk brak, verloor veel van zijn kracht op de talrijke binnendijken, kaden en hogere wegen, die het eiland in een me nigte van sectoren verdelen. Eiland boven N.A.P. Met 600 burgers en militairen heeft men alles op alles gezet om dc grote doorbraken bij Krabbe- dijk en Staartdijk te dichten en dat is binnen een week gelukt. Nóg hebben die dichtingen lang niet de vereiste hoogte bereikt de hele waterkering moet trou wens verhoogd en verzwaard wor den maar met draglines en zandtrucks is men druk in de weer om de zwakke delen te consolide ren. Rozenburg heeft het geluk gehad, dat het boven N.A.P. ligt en zo kon het water zonder extra kunstmiddelen verdwijnen. Het eiland staal nu alweer veertien dagen droog en met de directe schade aan gebouwen, huizen en levende have loopt het nogal los: een veestalling en weegbrug ver nield, vijf huizen ernstig bescha digd. waterschade aan een groter aantal, acht koeien, zeventien var kens en wat pluimvee verdronken vormen het nadelig saldo. Verlie zen onder de bevolking zijn er niet; de meesten van de 3100 bewo ners hebben hun huizen op of aan de dijk staan. Zand en zout Maar het herstel van de Dam bijv., zal minstens een half mil- lioen (dat is 1/10 van de oorspron kelijke bouwsom) en wellicht aan zienlijk meer vergen. Het dichten van cle doorbraak bij de z.g. „cou pure" in de Krabbedijk, een door graving voor een nieuwe beton weg, die de Duitsers op him gewe ten hebben, zal al 50.000 gulden kosten. Door deze sleuf, die niet meer met stormbalken gesloten kon worden, heeft zich de ramp aan de Krabbe- en Graspolders voltrokken. De doorgang en een groot stuk van de betonweg zijn hier Overal in de tuinen wiegelen de sneeuwklokjes. weggeslagen en verzwolgen in een groot wiel, waarvan de demping 20.000 ton zand vraagt; bovendien gaat men nu de weg over i.p.v. door de dijk heen leggen. Meneer A. J. v. d. Lely, bewoner van de kloeke „Noorderhoeve" zag hier het grootste deel van z'n uit gestrekte landerijen in een soort opgespoten terrein veranderen, be dekt met een laag zand, die van 515 cm varieert en doordrenkt van een fatale hoeveelheid zout: 1015 gram per 1000 gram. Meneer v. d. Lely is lang niet zo enthousiast over het mooie, zonnige weer als wij. Hij hoopt op regen, heel veel regen, de voornaamste factor die de aardappelen, bieten erwten en tarwe een levenskans kan geven. Maar 3 of 4 jaar zal de landbouw op de helft van het eiland met een ernstig structuur- bederf van de grond te kampen hebben. Tivintig duizend ton zand zijn nodig om het gal hij de „coupu re" in de Krabbedijk te dichten. Rechts op de foto ziet men de steenstapels voor de nieuwe tra cering van de weg. die over de dijk heen zal worden gelegd. Ook de tuinders zijn lelijk gedu peerd; jonge kas-groenten kunnen wel afgeschreven worden en men vreest het ergste voor de druiven en aardbeien. Dit laatste is nu eens een goed voorbeeld van de niet te schatten indirecte schade van de overstromingen. De meeste Rozen- burgse arbeidersgezinnen konden hun krappe budget juist sluitend maken met de goed-betaalde we ken in de druiven- en aardbeien- pluk. Vaak werd hierin wekelijks voor meer dan 10.000 gulden ver- loond. Deze welkome extraatjes zal men dit jaar waarschijnlijk moe ten afschrijven. Het grote probleem voor de eerstkomende tijd is voor Rozen' burg dan ook: de ontzilting van de grond. De Nederlandse Heidemaat schappij is met 90 man daaraan bezig. Niet dikwijls zal een zaak voor de Politierechter geheel in liet En gels worden behandeld. Dat was Woensdagmiddag evenwel het ge val toen de 23-jarige Amerikaanse zeeman P. H. P. terecht moest staan, omdat hij ervan verdacht werd na een vechtpartij, een En gelse zeeman van diens gouden polshorloge en een bedrag van zes a zevenhonderd gulden bestolen te hebben. Niet alleen de Politierech ter gebruikte de Engelse taal, maar ook de raadsman, mr Nolst Trenité voerde zijn verdediging in het En gels. Alleen de tenlastelegging, het requisitoir en de eis werden via de tolk ter kennis van verdachte ge bracht. De officier wilde hier niet aan opzettelijke geweldpleging denken, maar beschouwde de zaak meer als een ruzie die tussen twee mannen v/as ontstaan, om welke reden dan ook. Van de gelegenheid, dat dc Engelsman was neergeslagen, had de ander gebruik gemaakt om het polshorloge en het geld te stelen. De officier noemde het buitenge woon onsportief om een bewuste loze te bestelen en was daarom van oordeel, dat P. moest worden ge straft. Hij vroeg zich af hoe net in Amerika zou gaan. Wellicht zou P. ook daar gestraft worden. Tenslot te werd tegen de Amerikaan 6 we ken gevangenisstraf geëist wegens diefstal. De raadsman wees op de ver schillende verklaringen en betwij felde of er sprake van diefstal is geweest. Nadat de Politierechter nog enkele vragen tot de Ameri kaan had gericht, werd deze tot twee weken gevangenisstraf ver oordeeld. Het, werk der Anti- Vivisectie-Stichting De Anti-Vivisectie-Stichting or ganiseerde dezer dagen in Zaal I van het Beursgebouw een lezing, die ten doel had belangstellenden te doen kennis maken met aanlei ding tot en doel van het werk der A.V.S. De presidente van de stich ting, mej. mr M. Stuart, was de eerste spreekster Zij gaf een over zicht van de verschillende vormen, waarin vivisectie wordt gepleegd, en somde enkele cijfers op, onder andere var. het aantal dieren, dat in de gehele wereld jaarlijks aan de vivisectie ten offer valt min stens twintig millioen. De heer K. Groen vervolgens vertelde het een en ander over de „kruistocht" die hij verleden jaar door ons land maakte, en waarop hij talloze labo ratoria en proefdierenstallen be zocht. Ook lichtte hij verschillende vivisectie-methoden "nader toe. Zo vertelde hij dat regelmatig honder den dieren gedood worden, tenein de tot een verbetering van bloem bollen te komen. Tenslotte werd een drietal inte ressante filmpjes: „Eerbied voor het leven", „Kruistocht tegen de vivisectie" en ,,Dr Henriëtte Ro land Holst en de A.V.S.", vertoond. Dankbaar was de voorzitter van de Hoekse Wijkraad wel over de gang van zaken in het afgelopen jaar, maar volkomen voldaan was hij niet. Wat de uitbreiding betreft. Hoek van Holland moet meedraaien met Rot terdam en dat duurt voor de Hoek tc lang. Vandaar dat van de plannen, die de wijkraad maakte, nu nog niets is gehoord. Verschillende dingen kunnen sneller tot stand komen, maar dan moeten de zaken niet over al- 1 lerlei diensten en commissies lopen, want dat geeft vertraging. Ook wat de besturende invloed over het kampeerterrein betreft wil de wijkraad verder gaan dan thans mogelijk is. Over de exploitatie-resultaten van het kampeerterrein kon men tevreden zjjn, doch de Gem. strandexploitatie j leverde wellicht tengevolge van het slechte weer een vrjj aanzienlijk tekort. Bij de aanvang van de vergadering het gemeentelijk bestel zullen moe- vijdde de voorzitter enkele gevoel- i ten geven, Advertentie LM.) volle woorden aan de nationale ramp. Staande herdacht de wijkraad de do den, die als slachtoffer vielen. Die ramp bracht ook een manifestatie van eensgezindheid en offervaardig heid. De hulp uit binnen- en buiten land was een staaltje van wereldbur gerschap. Over wat in Hoek van Hol land was gedaan had de voorzitter veel lof, In de Hoek had men een stukje ongeorganiseerde coördina. tie gezien, die er zijn mag. Wat in de Hoek is gebeurd, houdt voor de toekomst de belofte in bij de organi satie van de Burgerlijke bescher ming. Voor 't eerst kon spr. gewagen van particuliere woningbouw. Met het bouwen van 26 woningen voor bejaarden is begonnen. De maat schappijen. die op Engeland diensten onderhouden, zagen het passagiers vervoer aanzienlijk stijgen, doch dat van goederen dalen. Ook memoreer de de voorzitter de plannen die be staan om de kademuur te verbreden en te verlengen. Een probleem In de toekomst zal de tewerkstel ling van jeugdige personen een pro bleem vormen. Ze zijn nu reeds aan gewezen op omliggende gemeenten. Dat komt omdat Hoek van Holland geen industrie heeft en jeugdige werkkrachten op de agrarische be drijven zijn aangewezen. Het slechte weer drukte het badbedrijf. al waren er enkele dagen dat vele duizenden naar de Hoek kwamen. Naar vergro ting van de capaciteit van het zee- badbedrijf wordt gestreefd. Meer dan 830 huisjes vonden plaats op het kampeerterrein, waar 1400 gezinnen een of meer weken kampeerden. Die kwamen uit 60 plaatsen van ons land. In tenten werd gekampeerd door per sonen uit 8 landen. Belangrijke ver beteringen werden aangebracht. Ver der herinnerde de voorzitter aan het gebeurde met de Faustus. Het gat in het Noorderhoofd is hersteld en wel zo, dat dit hoofd de kracht van de Februaristorm heeft weerstaan. De reddingboot ging 26 maal uit en red de 190 mensen, een maximum aantal in één jaar, dat een opmerkelijke prestatie betekent. De bevolking groeide gestaag en telde begin van dit jaar 4236 zielen. Tenslotte herin nerde spr. aan de studiecommissie over de wijkraden en verwachtte ge degen gedachten, die in ieder geval wil Rotterdam de primeur hou den de wijkraden meer invloed in Waarom Rotterdam geen gemeente adopteert Naar aanleiding van het streven om gemeenten in het rampgebied door andere daarbuiten te doen adopteren, is de vraag wel opgeko men waarom ook Rotterdam niet tot adoptie overgaat. Het gemeentebestuur staat echter op het standpunt, dat Rotterdam van den beginne af een centrum is geweest voor de hulpverlening op alle getroffen eilanden. De ge meente heeft op verschillende pun ten daadwerkelijke bijstand ver leend en gaat daar mee voort. Ook het werk voor de geëvacueerden in Rotterdam is zeer omvangrijk. Haven van Zierikzee enkele dagen gesloten De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zee land te Middelburg heeft bekend ge maakt. dat ten behoeve van het dichten van gaten in de havendam- men van de haven van Zierikzee. de ze haven voor het scheepvaartver keer zal zijn gesloten van ^ondag 1 Maart 1953 te 8 uur tot Dinsdag 3 Maart 1953 te 12 uur. of zoveel kor ter of langer, al naar gelang mogelijk of noodzakelijk zal zijn. Omstreeks begin April zal wor-1 den begonnen met de bouw van twee winkels en zes flats aan de Schiedamsevest, naast het nieuwe gebouw van „De Maasbode", en met de bouw van een blok van twaalf flats aan de Talmastraat. Achter dit complex wordt een tennisbaan aangelegd. Bouwers aan de Schiedamsevest zijn de heren K. J. Langejan en J. I. van Waning Jr.; van het tweede complex is de heer J. I. van Wa ning Jr. alleen de bouwer. De ar chitectuur is respectievelijk van Jean M. Both en van L. C. van Hulsteyn en R. Arnoys. De panden zullen worden verkocht door de N.V. Maatschappij tot het Aanne men van Bouwwerken v.h. K. C. Slijk. Het pand aan de Schiedamsevest krijgt de volgende afmetingen: frontbreedte zestien meter, hoogte vijftien meter en diepte elf meter. Boven de twee winkels komen drie woonlagen. Twee woonlagen zullen vierkamer-woningen bevatten: de derde krijgt driekamer-woningen. Onder het pand komt een kelder, waarin bergruimte voor de bewo ners en opslagplaats voor de win kels is. Het pand dat volgens het traditionele systeem wordt gebouwd komt eind 1953 klaar. Twaalf flats zal het pand aan de Talmastraat bevatten, elk met een woonkamer, een slaapkamer. een keuken en een douche. Dc flats zijn verdeeld over vier woonlagen en zullen via een centrale ingang bereikbaar zijn. De afmetingen van het flatgebouw worden: breedte 18.61 meter, diepte 9.50 meter en hoogte 13.50 meter. Begin 1954 zal het worden opgeleverd. Evenals de flats aan de Schiedamsevest zijn ook die aan de Talmastraat be stemd voor horizontale verkoop. De tennisbaan aan de Talmastraat wordt aangelegd voor rekening van de heer J. I. van Waning Jr.; er zal een kleedgebouwtje bij verrij zen. De toekomstige exploitant is nog niet bekend. Wat het strandbad betreft, daar moet men zich behelpen met de toe- I stand, zoals die voor de oorlog was. De wijkraad heeft belangrijke voor- i stellen gedaan, die grote verbeterin gen betekenen en waarvan de kosten op ruim 71.000 gulden zijn geraamd. Maar nog 57 duizend gulden heeft men aan oorlogsschade te goed en daarvan betaalt het Rijk 75 procent, zodat voor de uitvoering der plannen een crediet van ruim 20.000 nodig is. Misschien kunnen die voorzienin gen nog deze zomer worden aange bracht. Het tekort op dc exploitatie bedroeg vorig- jaar 7000. De uit komsten van het kampeerterrein wa ren gunstiger. De ontvangsten be droegen 90.990 en al zijn de uitga ven nog niet volledig bekend, een voordelig saldo is er zeker. Het laat zich aanzien, dat ook 1953 gunstig zal zijn en daarom bestaat het plan op het terrein een recreatiegebouw te stichten. Op de wachtlijst staan bijna 200 gegadigden voor een huisje, ter wijl als de uitbreiding doorgaat er hoogstens 80 geplaatst kunnen wor den. Er is een comité gevormd, dat zal nagaan wat er te doen is om aan het verlangen van de Alg. Bond voor Ouden van Dagen tegemoet te komen teneinde de beschikking over een lokaliteit te krijgen. Naar de le klasse De gezamenlijke vakbonden zen den aan B. en W. een adres, waarin gevraagd wordt om er bij het Col lege van Rijksbemiddelaars inciden teel op aan te dringen Hoek van Holland, wat betreft de bezoldiging van het Overheidspersoneel, in de le klasse van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren te brengen. Het personeel in dienst der gemeente is reeds ingedeeld in de le klasse, dat van het Rijk in de 2e klasse en adressanten vinden dat een onbillijkheid. Een uitvoerige uiteen zetting van de redenen, vergezelt dat adres. De wijkraad deelde de ziens wijze van de vakbonden. Hoek van Holland is geen plattelandsgemeente en het levenspeil ligt er hoger dan in de omliggende gemeenten. Daarom zal de wijkraad gunstig over dit adres aan B. en W. adviseren. Belangrijk voor de Hoek wordt ook de tentoonstelling, die van de zomer zal worden gehouden op het gebied van het Reddingswezen en waarvan de baten bestemd zij'n voor de aan schaffing van een nieuwe reddings boot voor de Zuid-Hollandse Mij. tot het redden van drenkelingen. Bij die tentoonstelling willen de organisato ren ook een Lunapark hebben in de nabijheid van de Bergkaden. Daar om werd de steun gevraagd van de wijkraad. Hoewel enkele leden wel bezwaren hadden, eensdeels omdat het Lunapark ook op Zondagavond open zou zijn en anderdeels, omdat men verkeersbezwaren had. besloot de wijkraad toch gunstig advies uit te brengen aan B. en W. op het ver zoek om toestemming en de beschik baarstelling van een gemeente-ter- rein. Zijn er betere wolkenners te vinden dan onze huis moeders die bij het breien elke draad van begin tot eind door hun vingers laten gaan? En als wij nu beweren dat wij voor dit Jubileum alléén het beste willen brengen dat er te koop is, waar moeten wij dan mee voor de dag komen Wij kennen géén betere wol dan Fivano wol, een Franse import, gegarandeerd zui vere wol, 3 draads, in vijf en twintig voorjaarstinten. Kunnen wij beter uit de-bus komen dan met deze Fivano wol, een kwaliteit die be kend is en die voor ieder een duidelijk controleerbaar overal voor 1.40 per knot verkocht wordt? Zaterdagmorgen om 9 uur begint de grote Fivano ver koop, knotten import wol van 50 gram, in reseda, lila, cy claam, bleu, maisgeel, zwart, lichtgrijs en zoveel andere modekleuren die U tijdens dit Jubileum koopt voor nog geen gulden, Postorders onder rembours Ecu zang. cn orgclavond zal mor genavond worden gegeven In de Singel kerk, Carnissesingel 40. Medewerking verlenen Piet van den Kerkhof en de Christelijke Oratoriumvereniging „Rot terdam-Zuid". Aanvang 8 uur. De eerste show. die we dit sei zoen in Rotterdam kregen te aan schouwen. was gewijd aan de basis van de kleding: het corsetje en de b.h. Het corset, vroeger een woord dat je onmiddellijk deed denken aan baleinen en veters heeft veel van zijn nare klank verloren. De niemendalletjes, die thans worden gedragen, steun geven waar dit no- Socialisten willen proces-Slansky aan de kaak stellen LONDEN. Socialistische leiders uit zeven landen hebben Donderdag te Londen een ..Groep van rechts kundigen" ingesteld, die zich ten doel stelt het in Tsjecho-Slowakijc tegen Slansky c.s. gevoerde proces ..te bestuderen cn de wijze, waarop het werd gevoerd, aan dc kaak te stellen". Deze beslissing werd geno men op oen bijeenkomst van het bureau der socialistische interna tionale. Sigaretten en shag benevens cho colade. alles in ruime kwantiteit, zijn vannacht door inbrekers gestolen uit het café van L. van H. aan de Waal haven N.Z. Ze namen ook nog een klein geldsbedrag mee uit de kassala. dig is en voor elk figuur in het juiste model verkrijgbaar zijn, kun nen voor geen enkele vrouw meer een beletsel vormen de jai-retel- gordel die toch wel vele na delen heeft voor een step-in te verwisselen. Ook voor de zwaar dere figuren zijn er dergelijke ba- leinloze. toch mooi afsluitende kle dingstukken. Voor het jeugdige fi guurtje dat in het dagelijkse werk toch werkelijk wel enige steun behoeft vonden wij het model ..Sensation", vervaardigd van frotté-elastiek. zeer geslaagd. Ook de lingerie, speciaal de nachtkledij, heeft in de loop der jaren een verandering ondergaan. Kenden we al de luchtige, op een avondtoilet gelijkende, nachtgewa den van nylon, thans kunt u ook indien u iots steviger materiaal verkiest heerlijk slapen in ever- glaze. Snoezige pyama's vervaar digd van deze stof en voor de ver andering inplaats van een lange pantalon ditmaal eens met slacks, oogstten veel succes. Erg grappig was de huispyama, bestaande uit een zwart satijnen broek, een fel- gebloemde bolero, waarover een wijde driekwart jas werd gedra gen. De slot-acte geleek bijna op die van een japonnenshow, waar men meestal besluit met avond robes. Voor de uit nylon vervaardigde, vaak geplisseerde en met kant ver sierde nachthemden, waarin de mannequins haar ererondje liepen, moeten we beslist een andere naam verzinnen; ook dienen we deze nachtgewaden minstens een uur voor wc naar bed gaan aan te trek ken. want het is jammer een der gelijk kledingstuk alleen maar voor de nacht te dragen. Voor deze nuttige show. die werd gehouden in de lunchroom van de Bijenkorf, bestond veel belang stelling. De lijn van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij naar Zuid- land en verder naar Helievoetsluis is nog steeds verbroken. Maar dr. H. J. van Zuylen, directeur der RTM. denkt dat in het midden van de volgende week weer trams gaan rijden tot Zuidland. Bij Zuidland is men nu hard aan het werk om de tramdijk, die mid den in het water ligt, te herstellen. Goederentrams voeren wagons met grond aan. Die grond dient om de rails te stutten en om de zijden van de tramdijk te verstevigen. (Foto boven). Op de onderste foto is een bres in de tramdijk bij Zuidland te zien. De Duitsers groeven hier in de oorlog een tankval of een loopgraaf Alliance Francaise De Alliance Frangaise heeft gis teravond in de aula van Museum Boymans een bijeenkomst georga niseerd. waar Maitre Bondoux. se cretaris-generaal van de orde van Parijse advocaten, heeft gesproken over Maarschalk cfe Laltre de Tas- signy. de vorig jaar overleden Fran se legeraanvoerder. De heer Bondoux, die chef van het particuliere kabinet van deze maarschalk is geweest en daardoor uit persoonlijke ervaringen kon spreken, vestigde vooral de aan dacht op de persoon van de Latire de Tassigny. Hij was een uitzon derlijke figuur, militair, diplomaat, organisator, maar bovenal een man met een psychologisch inzicht. Om dit toe te lichten gaf dc spreker i j N.-Afvika de opbouw van een ge- 9at na de oorlog gedicht. .Vu brok 1]M, njeuw(, le/crecnheid uit het water er door en is de oude j clandestiene troep_ tot aan de I c toestand teruggekeerd. overgave van de Duitse legers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1