SKETCH Kamer heeft in feite beslist over tweede TH in Eindhoven en blijft zijn geld waard! Was ontruiming van Zierikzee onwettig? Twintigste lijst slachtoffers watersnood Voorts KVP en PvdA stemden tegen motie- Ti tan us Korea-debat in Ver. Naties tijdelijk afgebroken RAI IS VANDAAG GEOPEND Bromfiets - steeds sneller en beter - benadert super-lichte motor Scooter is een auto op twee wielen zegt Italiaan Middenstandscentrale betwist bevoegdheid van burgemeester SM EI bihwhibcm Vrijdag 27 Februari 1953 3 Door Amerikaanse aanval verraste Wisjinsky bleef uit vergadering weg (Van onze correspondent) NEW YORK. De Korea-debat- tcn werden gisteren niet heropend, omdat geen enkele gedelegeerde het woord wilde nemen. Maandag de politieke commissie weer bijeenkomen. De delegaties nemen het standpunt in, dat discussies vruchtelooszijn. voordat Wisjinsky antwoord heeft gegeven op de rede van Lodge, zoals hij heeft beloofd. Wisjinsky is blijkbaar verrast door de heftige aanva. op de ope ningsdag. Hij was niet ter zitting aanwezig gisteren en zal zeker niet het woord nemen, zonder nieuwe instructies, nu het offensief in de debatten onverwachts door Ameri ka van de Sow jets werd overge nomen. De derde technische hulpconfe- rentie is geopend met vele inlei dende redevoeringen. De Neder landse gedelegeerde. Jonker, ver hoogde namens de regering de ter beschikking gestelde bijdrage tot f 1.600.000.— en drong aan op re gelmatige inlichtingen omtrent de precieze bestemming van de lande lijke bijdragen. Hij bepleitte het verlenen van een volmacht voor de „Technical Assistance Board" om DEN HAAG. Het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft Donderdag de 20e lijst van slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: 'S-GRAVENDEEL Buitendijk, Lijntje, geb.: 26.5.22; De Geus. Adviaantjc, geb.: 19.5.28; Heyden, Cornelis, geo.: 29.3.51. OUDE TONGE De Boet, Sara Huberdina Johan na, geb.: 5.4.37: Brands, Cornelia Wilhelmina, geb.: 17.2.02; Jacobs, Petrus Marinus, geb.: 8.2.1869; Kik, Ida Hendrika. geb.: 18.8.32; Kik, Johannes, geb.: 11.3.39: Knops, An thony. geb.: 17.3.10; Knops—Kreeft, Neeltje, geb.: 10.4.09; Los—Wesdijk, Maria, geb.: 28.11.1882: Moerenhout De Boet. Sara Johanna Maria, geb.: 23.8.26; Van Noord, Adrianus C., geb.: 8.7.38; Tuns, Franciscus Maria, geb.: 8.12.1880: Tuns—Polle mans. Goverdina. geb.: 24.1.1882; Tijl, Adriana Maria Lena, geb.: 25.8.13; Tijl. Aren. geb.: 3.12.1874; Tijl. Arendje, geb.: 24.1.02; Van Zielst. Elbert Pieter Marinus, geb 17.9.47. ZEVENBERGEN Den Engelsen—Crezee, Albertina, geb.: 18.4.1863. KORTGENE Aanvulling van personalia zesde lijst: Nijsse, Pieter Cornelis, geb.: 9.1.51 te Kortgene. een programma vast te stellen voor de volgorde van hulpacties in overleg met de experts van de spe ciale agentschappen van de Ver enigde Naties. Haarlems bioscoopconflict Bioscoopbond: bij B en W verouderde mentaliteit HAARLEM. „Uit het stand punt van B. en W. van Haarlem spreekt de verouderde mentaliteit van een groep, die niet openstaat voor de schoonheid en de sociale functie van de film," aldus de di recteur van de Nederlandse Bios coopbond op een persconferentie naar aanleiding van het feit, dat het Haarlemse gemeentebestuur geweigerd heeft om de vermake lijkheidsbelasting (nu 35 procent) te verlagen. In een gemeente, die de oudste filmindustrie van Neder land binnen haar grenzen heeft, (Polygoon) wordt met één penne- streek rustig het feit weggevaagd, dat met het maken van films ver mogens gemoeid zijn en dat des kundigen op allerlei terrein van. uiteenlopende betekenis moeten worden aangetrokken om de pro ductie. waaraan zee grote risico's zijn verbonden, mogelijk te maken. De heer Bosman drong er nader op aan. dat deze kwestie met waar digheid en reserve zal worden be handeld. Hij ontkende, dat de Haarlemse bioscoopdirecties op on behoorlijke toon aar. het gemeente bestuur hebben geadresseerd. (Zoals wij reeds meldden wordt sluiting der Haarlemse bioscopen overwogen en verplaatsing van de filmvoorstellingen naar de randge meenten. Red.). (Advertentie LM.) Een schoonmoeder wordt in dit leven Maar al te Taak spottend beschreven. Veel is niet altijd waar Ij Die van my staat steeds klaar Om een heerlüke 'iTp weg te geven. Inz. Hr. A. H„ Leuadeni ontv. 1 fl. Tip en 1 LS.I Bootz' Oude Genever. i 'n TIP VAN BOOTZ 10 STUKS: f 0.40 20 STUKS: f 0.80 50 STUKS: f2.- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering heeft haar zin gekregen. Als er een tweede technische hogeschool komt, dan zal deze in Eindhoven worden gevestigd. De kans, dat dit instituut er inderdaad zal komen, is groter geworden nu minister Cals positiever dan zijn voorganger Rutten in de Memorie van Antwoord had gedaan heeft verklaard, dat hij van de noodzaak van decentralisatie van het technisch hoger onderwijs diep overtuigd is, zozeer zelfs, dat z.i. langer nitstel van de voorbereiding onverantwoord zou zijn. Op die grond wees hij tenminste de motie-T i 1 a n u s (C.H.U.) af, waarin bepleit werd, bij de voorbereidingen voor de tweede T.H., vestigingsplan nen zowel voor Arnhem als voor Eindhoven te ontwerpen. Deze motie werd door P.v.d.A. en k.V.P. de oude regeringscoalitie! met 48 tegen 31 stemmen afgestemd. de doorslag gaf. Geen van de andere tegenstribbelende partijen wilde dit standpunt voor haar verantwoor ding nemen. Het mocht zijn, dat mevr. Fortanier (VVD) en de heer Tilanus een zekere voorkeur De meeste van de partijen die vóór deze motie hadden gestemd met name de A.R., C.H.U., V.V.D., S.G.P. en K.N.P. onthielden ten slotte toch niet hun stem aan het wetsontwerp, dat 15000 aan de voorbereiding van de tweede T.H. ten koste wil leggen. Dit werd z.h.s. aanvaard, onder aantekening. dat de C.P.N. zich er niet mee kon verenigen. Alleen decommunisten steluen zich dus tenslotte op het standpunt- liever geen 2e T.H. dan één in Eind hoven, waarbij de vrees, dat het dan een „zaakje" van Philips zou worden, OP de Markt in Zierikzee is men druk bezig met het reviseren en repareren van de tractoren en landbouwmachines die overal op het verdronken Schouwen worden opgehaald en per boot naar dit stadje worden gebracht om ze daar aan een grondige inspectie te on derwerpen. Een van de vele noodzakelijke onderdelen van het herstelwerk. aan de dag legden voor Arnhem, de keus van Eindhoven achtten zij ken nelijk toch ook niet onverantwoord. Zij wilde met de anti's de studie naar de meest wenselijke vestigingsplaats nog wat uitgebreid zien. Ook de R.K. heer W e 11 e r (KNP) kwam het ver sterken. „Door voortgezette studie" zo meende hij, „zou de indruk weg genomen kunnen worden, dat de keus bepaald wordt door overwegin gen, die hier buiten discussie zijn ge bleven." Hij doelde kennelijk op het gezichtspunt, van waaruit het stre ven naar een tweede T.H. als een be perkt „roomse" aangelegenheid wordt gezien. Minister Cals stelde zich tendele op hetzelfde standpunt als ir Posthu mus (PvdA) had gedaan: Er is al gestudeerd; daarbij is gebleken, dat voor verschillende plaatsen veel te zeggen valt. Dat zal ook zo blijven als de studie nog wordt voortgezet. Maar tenslotte zal men de keus niet uit de weg mogen gaan. Die zal al tijd moeilijk blijven. Door haar uit te stellen vertraagt men in feite de voorbereidingen en houdt men ver schillende gemeenten nog langer in onzekerheid ten aanzien van de uit breidingsplannen. Als nu bewezen was, dat Eindhoven als vestigings plaats niet deugde, dan zou men over verdere studie kunnen denken. Nu dat niet het geval is, zou men de arbeid van de voorbereidingscom missie alleen maar verzwaren door haar met twee plannen op te sche pen. Wat bewoog de minister nu bij zijn voorkeur voor Eindhoven? Voor. namelijk het verlangen naar cultuur spreiding m.a.w. de overweging, dat er in het Zuiden evenals trouwens in het Noord-Oosten een relatief tekort is aan hoger onderwijsinstel lingen en dat het van belang was het daar braak liggend intellect een kans te geven. Zoals gezegd, in menig opzicht, stem de het ministeriële betoog, overeen met dat van ir. Posthumus (P.v.d.A.) Dat was logisch. Want hij moest diens frac tie winnen om het wetsontwerp er door te nalen. Zij zat op de wip. Daarom maakte hij dan ook een flinke kniebui ging voor de voorwaarden, welke ir. Posthumus Woensdag had gesteld. Met de strekking daarvan ging de minister geheel accoord Alleen had hij er be zwaar tegen om één curatorium voor het gehele technische hoger onderwijs in uitzicht tc stellen. Maar tenslotte beloofde hij dan toch. dat er hoe wel geen curatorium, wel een gemeen schappelijk orgaan zou komen, dat een heid van beleid ten opzichte van hoog leraarsbenoemingen en investeringsplan, nen van de twee technische hogescholen Delft en Eindhoven zal moeten na streven. Het wetsontwerp werd aanvaard, nadat van AR-, CHU- en KNP-zijde was verklaard, dat men zich zijn standpunt voorbehield, als de rege ring zou komen met het voorstel om de tweede TH inderdaad op te rich ten. Onvoorziene omstandigheden voor behouden, komt er een tweede tech nische hogeschool in Eindhoven. En de derde technische hogeschool, wel ke door ir Posthumus en pater Stok man, al in het Noord-Oosten des lands werd ge-„pland"? Minister Cals wilde geen .waarzegger" worden. Hij achtte het echter niet uitgesloten, dat er in de toekomst zulk een instituut zou komen. Veel buitenlanders denken, dat heel Nederland onder xoater staat en besluiten dit jaar hun vacantie dan maar ergens anders door te brengen of die exportorder aan een ander land te geven. Om dat scha delijke misverstand uit de wereld te helpen en tegelijk te bedanken voor de grootscheepse buitenlandse hulp, heeft het Rampenfonds deze kaart laten maken. Op de achter kant wordt in vier talen uit de doeken gedaan, dat onze industrie niet geleden heeft en dat de bloem bollen ook dit jaar zullen bloeien. De kaarten kosten met enveloppe een dubbeltje en kunnen worden besteld op gironummer 9575 met vermelding „Kaarten Buitenland". De opbrengst is iceer voor het Ram penfonds. Kooo ze! 0 Zeven dagen en nachten zonder op houden. gaan tijdens de RAI (dat is d« motor-, brom- en gewone fietstentoon- stelling in Amsterdam) twee bromfiet sen door het land toeren om te laten zien wat ze waard zijn. In totaal wordt 5243 kilometer afgelegd. De twee brom fietsen worden door zes rijders bereden. Om beurten wel te verstaan. Iets dergelijks in het groot gaan drie Britse motorrijders doen. Zij willen met een auto bijna in één ruk van de eve naar naar de Poolcirkel rijden, 11.200 kilometer. Een heel eind. 0 Nog dit jaar zullen de kunstschatten van koning Faroek worden geveild. Er zijn aardige dingen bij. zeggen ze. 0 Lotte, een veertienjarige berin, heeft in de Berlijnse dierentuin het leven ge schonken aan een vierling; mooie, klei ne, bruine beertjes. 0 Een Oostduitse boer is met 17 koeien, twee vrachtwagens en al zijn meubels naar Westduitsland gevlucht. De var kens had hij achtergelaten. Hij was bang dat ze teveel lawaai zouden maken. De vlucht was niet zo moeilijk, want de grens liep vlak achter zijn boerderij. In Parijs is een vreemd spionnage- proces begonnen. De zestien beklaagden worden ervan beschuldigd, ontwerpen %'an Parijse modekoningen te hebben gestolen. Dat mag niet. 0 De kapitein van het s.s. Elmina wilde de Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij steunen. Hij vroeg alle le den van zijn bemanning hun zakken na te zoeken naar vreemd geld dat ze voor lopig toch niet zouden uitgeven. Het re sultaat was een verzameling munten en biljetten uit negentien landen met een totale waarde van vijftig gulden. 0 Oom Tom en ..tante Easter Rose, die in Whitney in Texas wonen, hebben van de week hun 80-jarige bruiloft gevierd. Uit alle delen van Amerika kwamen geschenken en gelukwensen. Oom Tom werd geboren op 25 Juli 1852, tante Easter op 31 December 1857. 0 In Madrid keken ze toch even vreemd op, toen daar. helemaal onverwacht, Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken uit het vlieg tuig stapte. Niemand wist er iets van, ook de Belgische ambassade niet. De minister zelf wilde niets vertellen. (Advertentie l.M.) W3.S is GEEN MOTORFIETS, maar een automobiel op twee wielen"noe men de Italianen de nieuwste scooter, die op de RAI te be wonderen is. Enals U dit fraaie wagentje bekijkt is het moeilijk hun ongelijk te geven. AMSTERDAM. Ruim 130 firma's tonen van vandaag af in het RAI-gebouw enige duizenden fietsen, brom fietsen, scooters en motorfietsen. Een verzameling van de allernieuwste modellen, waarvan de kenner en ook de alleen-maar-belangstellende kan watertanden. Uiter aard trekken bromfiets en scooter de meeste aandacht, omdat zü zich nog in een ontwikkelings-stadium bevin den, zodat er aan hun modellen en uitvoering steeds weer wat nieuws en beters is te zien. Neem nu de bromfiets: zij wordt steeds meer geperfec- tionneerd en nadert naar ons gevoel het super-lichte motorfietsje. Bij de meesten zijn snelheden van 45 km per uur „normaal" en men fluistert: „Met een kleine verandering kan je er wel 55 km uit halen". Maar niet alleen wat de perfectionnering betreft is de concurrentie toegenomen, ook wat de prijs betreft. Eén bekende firma meent zelfs volgend jaar in staat te zijn een „brommer" op de markt te brengen, die minder dan 300 zal kosten, maar rond 50 méér dan een goede, gewone fiets. Steeds meer blijken Nederlandse fabrikanten het, wat de uit voering betreft, tegen hun buitenlandse concurrenten te kunnen opnemen. En dan de scooter: „Geen motorfiets, maar een auto mobiel op twee wielen" zegt een Italiaanse firma van haar eigen „wagentje". Inderdaad, de aanduiding is nog zo gek niet, vooral als men de scooter bekijkt, die zijn berijder een (gestroomlijnd) dak boven het hoofd geeft. De prijs: 3300, doet ook al aan een autootje denken. En dan nóg een bezienswaardigheid: de waterscooter, waar mee de Franse motorrenner George Moneret het Kanaal overstak. Die drie meter hoge Vespa hebt U al zij het via een plaatje in ons blad kunnen bewonderen. Effectenmakelaar in arrest genomen 1 Cliënten benadeeld OSS. De politie heeft Donder dag de ongeveer 55-jarige effecten makelaar en houder van een klein kassierskantoor alhier, v. d. H„ aangehouden. Hij wordt er van verdacht, verduisteringen te heb ben gepleegd ten nadele van zijn cliënten Over de omvang van de verduisteringen zijn nog geen bij zonderheden bekend. Het vermoe den bestaat dat verscheidene perso nen uit Oss en omgeving voor aan zienlijke bedragen zijn benadeeld. Bij de fietsen valt het meeste op het nieuwe Simplex-zweefframe. Daarbij is de bovenste buis (van het normale frame) vervangen door een stelsel van stevige veren, die ieder schokje opvangen. De meningen over het nut van het ding zijn verdeeld: sommigen zeggen: „Ideaal vooral voor het platteland", anderen menen: „Je hebt veel meer kracht nodig om vaart te zetten". Wat kunnen wij ver tellen van de nieuwste modellen sportfietsen? Men kan er alleen maar van genieten! Ook zal ïnen vooral de kenner dat doen bij de stands van motorfietsen: uiterst verfijnde staaltjes van techniek. Het binnen werk van sommige lijkt wel wat op dat van horloges, iets forser alleen. Bij de opening van deze RAI'heeft de voorzitter, E. F. Eriksson, verteld, dat de Nederlandse fietsenfabrieken in 1952 niet minder dan 600.000 rij wielen produceerden, waarvan er (Advertentie l.M.) rond 170.000 werden uitgevoerd. On der de 53 geëxposeerde motorfiets- merken zijn zes Nederlandse, zelfs is een Nederlandse fabriek dit jaar met een scooter verschenen. Er zijn 41 verschillende bromfietsen; meer dan de helft zijn Nederlandse. De heer Eriksson sprak er zijn spijt over uit, dat „de status van de brom fiets in het Nederlandse verkeer nog steeds niet is geregeld." Hij meent, dat het uitblijven van voorschriften voor industrie en handel groot onge mak betekent en sprak de hoop uit, dat de regering deze materie nu ein delijk eens gaat regelen. Voortaan Staten- en raadsverkiezingen in hetzelfde jaar? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Op aandrang van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) en mr. De Graaf (K.V.P.) heeft minis ter Beel zich Donderdagmiddag in de Tweede Kamer bereid verklaard in de ministerraad de vraag aan de orde te stellen of het wenselijk is. in de toekomst gemeenteraads- en Statenverkiezingen in een zelfde jaar te doen plaats vinden. Van de uitslag van deze bespre king beloofde hij zo spoedig moge lijk mededeling te zullen doen. Bij bevestigende beantwoording van deze vraag wilde hij, zo mogelijk nog voor de a.s. verkiezingen, een wetsontwerp indienen om de zit tingsduur van de nieuwe gemeen teraden met een jaar te verlengen. Aldus zou het verschil van een jaar. dat thans tussen beide ver kiezingen ligt. kunnen worden overbrugd. Hij achtte het technisch en ook voor de kiezers te bezwaar lijk om de verkiezingen dan op één dag te doen samenvallen. Deze mededeling verstrekte hij bij de behandeling van een wets ontwerp, dat enige technische ver beteringen tot stand wil brengen in de Kieswet en dat z.h.s. werd aan genomen. MIDDELBURG. De rechtbank te Middelburg heeft Donderdag liet kort geding behandeld, door de Zierikzeese Middenstandscentrale aanhan gig gemaakt tegen het gemeentebestuur van Zierikzee. Naar de mening van de Middenstandscentrale berustte het evacuatiebesluit niet op de wet, zodat het geen rechtskracht liad. De president zal volgende week Vrijdag, zo mogelijk reeds eerder, vonnis wijzen. DEN HAAG De Australische ambassadeur, de heer Stirling, die Woensdag van een drie-maands verlof in ons land terugkeerde, heeft Donderdagmorgen op het mi nisterie van Builenandsc Zaken na mens zijn regering een cheque van 50.000 pond sterling aangeboden aan de Nederlandse regering voor de slachtoffers van de ramp. Advertentie l.M.) Iedere Sketch roker weet hoe waar dat is, want Sketch heeft nog nimmer één enkele concessie aan zijn unieke kwaliteit gedaan. Honderd duizenden in Nederland roken Sketch, want Sketch is en blijft niet alleen een heerlijke, maar ook een eerlijke Virginia! Vijftigduizend pond van Australië Mr K. A. Keuning, optredende voor de Middenstandscentrale, wil de aannemen, dat het gemeentebe stuur de evacuatie een belang voor de bevolking achtte, maar hij vond het onjuist, dat daarbij te ruggegrepen werd op de Ge meentewet.. De evacuatie zou n.l. gelast zijn met het oog op de open bare orde en veiligheid. Doch van een dreigende verstoring daarvan was geen sprake. Bovendien slaat het begrip verstoring voor de openbare orde op afzonderlijke personen, maar niet op een gehele bevolking. Mr Keuning meende, dat een burgemeester de bevoegd heid mist een evacuatie te gelasten. Mr F. W. Adriaansen uit Mid delburg was van mening, dat de rechter niet bevoegd is om het be leid van de burgemeester te toet sen. Alleen de administratie heeft de toestand te beoordelen en moet bepalen of de maatregelen daar bij zijn aangepast. Alle regelen zijn hier nageleefd. Bovendien heeft de gemeenteraad, die de burgerij vertegenwoordigt, het beleid van B. en W. goedgekeurd. Pleiter vroeg de president, om zich onbe voegd te verklaren. De officier van justitie, mr P. M. Schenkenberg van Mierop, con cludeerde, dat de Middenstands centrale in haar eis, geen uitvoe ring te geven aan het evacuatie- besluit. niet ontvankelijk kan wor den verklaard. Advertentie l.M.) Maak Uxelf niet wijs, dat kortademigheid bii Alleenwonende oude vrouw vermoord AARDENBURG. "ermoedeHik in de nacht van Woensdag op Don derdag is te Eede, gemeente Aar denburg, nabij de Belgische grens, een roofmoord gepleegd or een al leenwonende weduwe Dc 83-jarige A. Neulen, weduwe van E. van den Bossche, werd Donderdagochtend dood op haar bed aangetroffen met een prop in de mond. Zij was op bed vastgebonden. Het hele huisje, een noodwoning, was overhoop ge haald. Het parket van de officier van Justitie te Middelburg heeft het onderzoek naar de daders in handen. De vermoorde weduwe was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijftig jaar te Eede woonach tig. Vermoed wordt dai het de da ders te doen is geweest om het geld, dat men veronderstelde bij haar te vinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1