25 TRIUMPH FIETS en bromfiets midden in revolutie WatUook probeert Triumph triomfeert Hebben jonge mensen ooit kans op een eigen woning; voor de jongeren onder ons TRUMPY wint reeds /ys yr iaar in kwaliteit! VIRGINIA Suggesties van oud-minister In t Veld 't Begon met een stok en een houtje OP T SCHAVOTJE Voor vlijt en gedrag Mooie en belangrijke expositie in RAI TIENTALLEN MERKEN Fauteuilfiets in aantocht 20ste Verlieslijst PROBLEEM DER WOONRUIMTEVERDELING HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 /e mag me feliciteren zei een vriend van mij, die ik vorige weetè. tegen het lijf liep, iic ben net ondertrouivd." Ik slikte mijn gelukwens precies op tijd weer in, want hij bleek niet te porren voor feestelijkheden Hij kwam net van het Huisvestingsbureau. „Ik mag op een kamertje bij mijn schoonouders wonen", mopperde hij. „Kom je niet in aanmerking voor een huisje of een flatje?" vroeg ik voorzichtig „Oh ja", zei hij bitter, „als ik tivee kinderen heb!" Het lijkt mij volslagen overbodig, in deze ru briek ook maar iéts te vertellen over het woning probleem in Nederland. De meesten van ons weten té goed en Van zeer nabij, noe groot de nood nog is. En zij begrijpen waarschijnlijk evengoed als wij, dat het zeer onbillijk zou zijn, als een jong stel een eigen woonruimte zou krijgen en een heel gezin op twee of drie kamertjes moet blijven hokken. Maar toch is er niet een regeling te bedenken om verliefden en verloofden een beetje meer perspectief te geven voor het befaamde „eigen nestje" Is er een oplossing voor dit probleem? Wie konden we dat beter vragen dan mr J. in 't Veld, oud-minister van Volkshuisvesting en We- deopbouw. die jarenlang midden in het huizenvraag- stuk heeft gezeten en die aan onze woningbouw zo'n enorme stoot heeft gegeven. „Ik heb altijd geadvi seerd", begon onze gastheer, „bouw duplexwoningen. Ik geef direct toe, dat het niet de ideale oplossing is, maar het alternatief is: samenwo- ring! En dat vind ik het ergste van het erge. Per jaar zijn nodig voor de bevol kingstoename ongeveer 35.000. huizen. Als we er dus 65.000 bouwen, lopen we er op ons tekort maar 30.000 in. Maken we van die 30.000 nu de helft duplexwoningen, dan winnen we per jaar 45.000 eenheden! En als de woning situatie dan over een aantal jaren weer wat normaal is kan zo'n tweegezins-duplexje vrij gemakkelijk worden om gebouwd tot één flinke rui me woning." „aanpassen". Het hoeft nu helemaal niet zo te gaan. Daar zijn we toch allemaal zelf bij!" We praten even over het afstaan 'van een bepaald percentage nieuwbouw voor jonggehuwden en over het idee, om elk jaar een aantal huizen te verloten onder pas getrouwden. Puntenstelsel Beide suggesties hebben voor mr In 't Veld iets on billijks. Nee; hij zou willen, dat alle gemeenten een pun tenstelsel hadden. „Er zijn huisvestings- bureau's", licht hij toe, „die voor elke aanvrager een kaart hebben en daarop wordt genoteerd hoeveel pun ten de betrokkene heeft. Allerlei omstandigheden wor den in punten uitgedrukt. Als nü jongelui gaan vragen om woonruimte, dan horen ze: kom maar eens terug. In sommige gemeenten is het zelfs zo, dat ze echtparen zonder kinderen niet of nau welijks inschrijven! Het ge volg is dus, dat een ge trouwd stel, dat het alle maal niet zo nauw neemt, Zeggen waar het op staat Op de bijeenkomst „Jeugd en Gemeente" (Vrijdag 11. hl Utrecht) werd de inleider mr In 't Veld door een van de oudere debaters verweten, dat hij op bepaalde punten te pessimistisch was geweest, en dat de jeugd daardoor wel gedeprimeerd zou kunnen worden. „Wat hebben de jongeren er aan", antwoordde mr In t Veld, „als wij ze de zaken mooier voorstellen dan ze werkelijk zijn? Wij moeten ze zeggen waar liet.op staat. Wij moeten ze de problemen duidelijk voor ogen stellen en vragen; helpen jullie mee die problemen op te lossen!" en binnen een paar jaar twee kinderen heeft wèl in aanmerking komt voor huis vesting, maar dat jongelui, met verantwoordelijkheids gevoel ook na jaren wachten nog niet worden ingeschre ven! En in zo'n puntenstelsel kunnen niet alleen de kin deren worden verrekend, maar ook de wachtjaren. Daarom lijkt mij zo'n systeem bijzonder aanbeve lenswaardig. Je zou je moeten kunnen laten inschrijven op b.v. 21- jarige leeftijd, of als je je verlooft.en dan weet je dus: over zoveel jaar heb ik zo veel punten. Dan heb je in ieder geval het gevoel, dat je meetelt, en op die manier is er ook voor jonge mensen, die samen een toekomst wil len opbouwen, perspectief." Inschrijving Wij hebben na het ge sprek met mr In 't Veld nog even een paar huis- vestingsbureau's opgebeld. Enschede stelt 10 pet van de duplex-nieuwbouw ter beschikking van aan staande echtparen, die minstens twee jaar inge schreven zijn en samen minstens 55 jaar oud zijn. In de grote steden ko men de jonge stellen er practisch niet aan te pas. Amsterdam bijv. schrijft geen enkel echtpaar in, dat na 1949 getrouwd is! Wat een perspectief... De heer W. v. d. Schaft, directeur van het Huis vestingsbureau Hilver sum: „Wij zijn tegen du- plexiooningen, omdat het o.i. een lapmiddel is voor één of twee jaar. Dat puntenstelsel lijkt me helemaal niet gek. Wij menen ook, dat iedereen, die serieus woonruimte zoekt, moet worden inge schreven". Andere gemeenten vin den dat inschrijven alleen maar „rompslomp". Stuur de jongelui maar weer weg... Mogen we jullie mening eens horen? En vooral: zien jullie nog andere wegen om er uit te ko men? 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Leerlingen kleden zelf de school aan In sommige pcholen han gen nog altijd die „mooie" wandplaten, waar al vele andere generaties in hun kniekousen-periode tegen aan hebben moeten kijken. Toch wordt er heel wat gedaan om betere en moderne af beeldingen aan de muren te krijgen. Er zijn zelfs middel bare scholen, waar de school vereniging er zich mee be moeit. Zo ook op het Stede lijk Gymnasium in Leeuwar den, waar het al jaren de gewoonte is, dat de leerlin gen elke maanfl een dubbel tje afstaan voor de aankoop van kunstwerken voor de school. In hun krant („Sten tor") werd onlangs nog eens aan de lagere klassen ge vraagd om vooral mee te doen. „Van dit kleine offer zul je zelf plezier beleven" schrijft de redactie. Dat lijkt óns ook! GABRI DE WAGT Duplex „Weet U ook, waarom er in verhouding zo weinig duplex- huizen gekomen zijn?" vra gen ive. „Och", verzucht mr In 't Veld, goede argumenten heb ik eigenlijk nooit gehoord. Het is geloof ik meer een psychologische weerzin. Je hoort dan opmerkingen, dat het woningpeil aangetast zou worden, dat ze niet aan alle eisen voldoen en dat het de duplexen wel eens zou kun nen gaan als de noodwonin gen van na de eerste wereld oorlog. Maai' tóén hadden we een regering die wilde Nshockey! We zien 't veel te weinig in Nederland. We hebben met z'n al len één baan, de Hokij in Den Haag, en daar moeten we 't dan maar mee doen. Amsterdam die gróte stad! kon geen kunstijsbaan on derhouden en de plannen voor een nieuwe baan blij ven vaag. al zijn er mensen, die beweren, dat er beslist iets van zal komen, Tja, maar wanneer? Tn ieder geval is 't nu al weer enkele jaren geleden, dat een artist als Andreola over 't Amsterdamse kunst ijs flitste en enthousiasme bracht in de rijen der hoofd stedelijke sportliefhebbers. De Canadezen hebben veel In de mach tige Ahoy- hal keken. Zondagmiddag duizenden men sen naar de kwartfinale ge- mengd-dubbel. Drie cracks van wereldklas se deden er aan mee: Diana Ro- we, René Root- hooft en Ri chard Bergman De vierde was... NOORTJE VAN MEGEN, vijf tien jaar! Heel klein, maar heel dappex-. Met Bergman samen schakelde ze zowaar hun fa voriete tegen standers uit. Ze kreeg een extra applaus, waar ze eigenlijk geen raad mee wist Even later dronk ze rustig een glas choco mel. Een tenger meisje, met een leuk gezichtje en zwarte ha ren. Ze was niet bepaald on der dé indruk. Haar vader heeft tafeltennis thuis ge ïntroduceerd, met de woor den: „Dat is een sport voor jullie, daar kun je lekker hard In slaan!" Dat hebben ze dan ook gedaan Eerst de iets oudere Coby. die een paar jaar onze allerbeste dame was en nóg bij de eersten hoort. Nu dan Noor tje, die pas twee jaar geleden begon Als haar vader na het eten de krant wou gaan lezen zeurde ze net zo lang, tot hij voor 'i spel hier te lande ge daan. Voor '40 al maar meer nog na de bevrijding, toen de zaak weer op polen moest worden gezet In Den Haag doen ze alles om heel kleine jongens de eerste beginselen en. daarna, de fijne kneepjes van het vak bij te brengen. Wat dat betreft zijn die Haagse Ca nadezen uitstekende export leiders, want ijshockey is een Canadees product (verplicht spel op de lagere school!), al hebben onze voorouders zo'n 300 jaar geleden een spelletje beoefend, dat ver draaid veel op ijshockey leek. Op sommige oude schilderijen vind je daarvan afbeeldingen. Maar dat moet toch iets anders geweest zijn dan ?t ijshockey, dat de Canadese kapitein Sutherland in 1879 vorm en inhoud gaf, toen hij z'n troep, die om de een of andere reden op 't ijs moest bivakkeren, een stok in de hand gaf en een houtje op 't ijs om achteraan te jagen. Daar was ijshockey en 't heeft de wereld veroverd. Jammer, dat wij hier, door allerlei omstandigheden ge dwongen, een beetje achter op zijn geraakt.B, S. haar op zolder ging trainen. Nu staat ze tussen de we reldkampioenen. Nee. ze was niet zenuwach tig, lacht ze: Coby zei: stroop je mouwen maar op en het komt wel voor mekaar. Toen de luidspreker haar weer op riep voor de volgende wed strijd pakte ze rustig haar bat en veegde het bruine chocomel-snorretje van haar bovenlip Het is een leuke meid. En vandaag heeft ze thuis weer de vaat gedaan, de kamer een beurt gegeven en de bed den weer opgemaakt. Ook deze week kregen we weer de rapportjes van ons „klankbord", de vijf-Perspectivianen-in- buitengewone-dienst, die ons hun oordeel gaven over de rubriek van jl. Vrijdag. Het openingsartikel over de militairen kreeg van Riet een ruime voldoende, Hillie „werd er niet wijzer van", Henk vond, dat er pit in zat, 'Nico vond het „niet actu eel meer" (kom nou, Nico!) en Ton Booms vond het een prima opzet en kwam met 8i aandra gen. Het schavotje had aller instemming, de Volkshogeschool kreeg van Hillie uit Graft nog een extra cijfer (8> en de moordkuil mocht er ook wezen. Ton met. de aan tekening: „knotsgoed ant woord". Over de astrolo gische voorzeggingen van mevrouw Laudanum ,laat me koud" schrijft Hillie: bederft de hele rubriek beweert Henk: ..onzinnig artikel, wij hebben meer behoefte aan concrete feiten", doet. Nico daarboven op, en Rietje uit Groningen voelt wel voor leuke din gen in Perspectief, maar ,ze vonden het hier net geen humor!" Alleen Ton is er blij mee: 9J. „Een prima parodie op die vele Kitsch producten", vindt hij en daar zijn wij, die graag eens iets op de hak nemen, erg mee in onze nopjes, dat voel je. B.B.» Ik weet, dat een aantal jonge mensen zich graag willen opgeven voor de Be scherming Bevolking, maar een beetje huiverig zijn,, om dat ze eigenlijk niet precies weten waar ze aan toe zijn. Wat vinden jullie, moeten ze zich hiervoor opgeven? (Ja! Red. P.) Militaire avondjes Ik was erg verontwaar digd, dat mej. Bos schrijft, dat meisjes, die op militaire avondjes komen, niet veel soeps zijn. Ik ben zelf ook een keer op zo'n avondje ge weest en er waren stuk voor stuk nette meisjes. Er wa ren twee van die bedoelde meisjes maar die zijn zon der pardon weggestuurd. In openbare dancings is heel wat ordinairder „damespu- btiek" dan op bovenvermel de avondjes. WINNY EENJES, Eindhoven. (Is er niet overal kaf on der het koren? Red, P.) Pot! Ik hoor helemaal niet tot jullie politieke partij, maar heb me zelfs achter de „an ti's" geschaard. Er mogen dan in „Perspectief" dingen staan, waar ik het helemaal niet mee eens ben, toch ben ik er een trouw lezer van, omdat er ook zijn die mij in hoge mate interesseren en waar ik het wèl mee eens ben. Waarmee ik maar wil zeggen, dat jullie „Perspec tief" het doet. zelfs bij an dersdenkenden. WIM J. Amsterdam. (Pot voor Perspectief, Dank je wel, Wim. Red. P.) Perspectief in uw gesternte Astrologische voorzeggingen door mevrouw Laudanum. PERIODE VAN 27 FEBRUARI TOT 16 MAART 1953. Voor de Rammen wel een bijzonder ongunstige week, hoewel voor hen. die bet hoofd koel houden geen ge vaar dreigt, u zult in aanraking komen met de gewa pende macht of met een donkere vrouw of met beide maar dat. kan nog wel even duren. De Weegschalen krijgen binnen tien uren, tien dagen, tien maanden of tien jaren slecht bericht uit de familie van moeders kant. Deze periode is voor de Weegscha len bijzonder gunstig voor het aanknopen vah liefdesbetrekkingen, maar overdrijf dit niet. Voor de Maagden van 25 en ouder zie ik deze week weinig mogelijkheden meer. Misschien Juli! Houdt u deze iveek. in ieder geval nog wat op de vlakte, maar doet u dat niét, dan gelijk even stevig doorbijten. Voor de overigen is deze week gunstig noch ongunstig. Voorzichtig met open deuren en geitenogen. Daar is Maart berucht om! MEVR L. P.S Pas op voor beige. (Van-e'en onzer verslaggevers) De 31ste RAI-tentoonstelling wordt vandaag in het gebouw van de RAI aan de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam geopend. Een expositie dit keer waar alles wat in het land te koop is of te koop zal zijn aan fietsen, bromfietsen, motorfietsen met of zonder zijspan plus de duizend en één dingen die bij deze ver voermiddelen horen. Een mooie tentoonstelling! Zelden zag bij een expositie de enorme RAI-hal er zo kostelijk uit. Door te werken met groen, bloemen en zelfs hele sparrebomen, met grint, tuinmeubelen en gekleurde stenen en ook door een juiste vlakverdeling, waant de bezoeker van deze RAI zich voortdurend in een enorme tuin. En dit terwijl toch nergens erg „opzet telijke" decoraties zijn neergetim- merd. Een belangrijke tentoonstelling! Belangrijk vooral voor de man met de bescheiden beurs, die toch gemo toriseerd wil zijn. Belangrijk omdat deze 31ste RAI klaar-als-een-klontje enkele kwesties uit de doeken doet waarover tot nu toe de geleerden het nog niet eens waren. Vooral drie din gen zijn duidelijk: 1. De meeste bromfietsfabrikanlen hebben er genoeg van verstoppertje te spelen met hun eigen inzichten en vast le houden aan de in ons land nimmer officieel geworden eis, dat een bromfiets het uiterlijk van een fiets moet bezitten, wil de berijder ervan niet als motorrijder worden beschouwd, met alle rijbewijs- en nummerbewijsgevolgen van dien. Cylinder 50 cc Nu in Nederland nog steeds niet wettelijk is uitgemaakt wat een bromfiets is, stellen de fabrikanten Binnenkort zal een prototype op de weg komen van dc fauteuilfiets. Een fiets die het Instituut van Rij wielontwikkeling ontwierp in op dracht van een grote fabriek en die geconstrueerd is op zuiver weten schappelijke basis. Hoofddoel was: het bereiken van een zo klein mogelijke luchtweer- stand. Men heeft de oplossing ge vonden door de berijder van de fiets in een lage stoel te laten zitten, die gemaakt zal worden van kunststof. De aandrijving geschiedt, zoals bij de alleroudste fietsen, op het voor wiel, waardoor men volgens des kundigen een maximum aan been kracht kan ontwikkelen Alleen al door de lagere luchtweer- stand zal men vijf kilometer harder kunnen rijder, dan op een gewoon rijwiel bij gelijke ontwikkeling van energie. De aandrijving van de fauteuilfiets loopt wel ook via een versnelling, trap- en overbrengmechanisme zul len in een oliebad liggen. De rem men op elk der wielen, zullen met een handgreep beide in werking treden. De fauteuilfiets zal zo gebouwd zijn, dat hij ook als fauteuilbrom- mer le gebruiken is. Weer Engelse bokser in ring overleden De 19-jarige bokser Harold Adams, die bij de R.A.P. diende, is overle den na een wedstrijd te Coningsby in Lincolnshire. Hij was in de eerste ronde neergeslagen en weer overeind gekomen, waarna hij weer in elkaar zakte. Enkele ogenblikken later stierf hij. Hij is de zestiende bokser, die sinds SM/EIBUUÏEM ADEM niet wijs, dat Nederland kan heel wat fietsen aan. In 1951 werden in ons land 490.000 fietsen gemaakt, waarvan er 100.000 werden geëxporteerd. In 1952 kwamen wij tot circa 600.000 fietsen, waarvan er onge veer 175.000 het land uitgingen. Op de RAI prijkten 53 merken motorrijwielen, 36 merken fietsen, waarvan zeven Engelse, en 11 merken scooters, waarvan één Nederlandse. Motorfietsen en scooters werden tot dusverre in ons land ingevoerd. Op de RAI staan niet minder dan 41 merken bromfietsen, waar van ongeveer de helft van Neder lands fabrikaat. de regering min of meer voor een voldongen feit. Een bromfiets, aldus blijkt uit de huidige bromfietsproduc tie, zal zijn een vervoermiddel met een motor die een kleinere cylinder heeft dan 50 cc, en waarmee men zich eventueel ook trappend kan voortbewegen. En hiermee houdt alles op. Want: nog maar weinig vehikels die op deze RAI als bromfiets wor den aangediend, lijken op een ge woon rijwiel, (Tot die weinige beho ren: Solex, Berini. Mobylette). De meeste hebben het onvervalste uiter lijk van een ultra licht motorrijwiel. Anders gezegd: het zijn ook ultra lichte motorrijwielen, met verchroom de benzinetank, met een duo, met twee of drie al of niet automatische versnellingen, met draaibare gas- handles, en met kickstarters, met ingebouwde kilometertellers en me chanismen, waardoor bij bepaalde snelheden de motor automatisch af- of aanslaat. 2. De duurste bromfiets wordt op de voet gevolgd door de goedkoopste scooter en Sparta, fabrikant van d e Nederlandse scooter komt ook al meteen bromfiets-scooter, prijzen van sommige scooters zijn reeds gedaald tot beneden de duizend gulden. Paddestoelmotor Dit zal ongetwijfeld betekenen dat er binnen afzien bare tijdin Nederland zoals reeds in Ilalië en Zwitser land en Frankrijk tienduizenden op de weg zullen zijn, De paddestoel motor. waarop je schoon en (met een scherm) droog blijft, is geen luxe paard je meer! 3. Onze oude vertrouwde doodge wone fiets zit midden in een revolu tie, die weinigen meer voor mogelijk hadden gehouden. De gewone zwarte toerfiets moet men op deze RAI met een lantaarntje zoeken tussen de meest fantastisch gekleurde twee- wielers (geel met rood en creme mee terra). Simplex offreert voor 225 gul den de „zweeffiets", een vehikel waar mee men rustig over vierkante blok ken kan rijden zonder enig gevaar voor blauwe plekken. En over de fauteuilfiets, die in tekening in de stand hangt van het I.R.O., het in stituut voor rijwiel ontwikkeling, praten we dan maar niet. Dit zijn in grote trekken de dingen die deze RAI leert. Natuurlijk zijn op een tentoonstelling de uitersten te zien. Voor wie er pret in heeft: de fietsen onzer overgrootouders. De ul tra lichte bergfiels met vier versnel lingen. gemaakt van hoog-magnesium staal en aluminium, en de racefiets met niet minder dan tien versnellin gen. Auto-scooter Er is de auto-scooter, een monster op twee wielen met chroom bumpers, dashboard, handschoentasje en inge bouwde koffer (voor 2475 gulden bent u het heertje), gewone motorfietsen, die verblinden door hun chroomuit stalling zijn er ook. „De mensen vragen het nu een maal", verklaart een fabrikant, doe lend op het chroom. Verder: de scooter met ingebouwd kinderzitje, de scooter met bijpassende zijkoffers, met vaste en afneembare rits tassen, met stuursloten en... met een soort afdak, waardoor men zelfs bij stil staan droog zit. Het is de Vespa, de fabriek die de scooter uitvond, die dit demonstreert. Het streven om de bromfiets goed koper te maken is er ook. Een Berini brommer is te koop (met een motor op het voorwiel) voor 325 gulden. Wat de bromfietsen gaan kosten met de Franse Lavalette motor, een 49 cc wonder, met drie versnellingen, een carburateur en een heuse starter, is nog niet bekend... Zweeffiets De Simplex zweeffiets is het rijwiel dat een voorvork heeft, die via een bladvëer aan het frame zit en een zadel, dat eveneens met een bladveer op het frame bevestigd is. Dit zadel kan decimeters op en neer gaan. Rijdt de zweef fietser de stoep op. dan neemt het rijwiel die hindernis al verend. Als je er pas op rijdt, doet die zweverij erg onwennig aan. Zeer belangrijk gaan worden: de transportbromfiets en de transport scooter. Vooral de transportscooter scliijnt bergen te kunnen verzetten. Volgens sommige fabrikanten ontwik kelt deze zich tot drie pk. Wie van plan is een fiets of een bromfiets te kopen vindt ook als particulier op de 31ste RAI een prachtig verkenmngsgebied. Tot en met Zondag 8 Maart, op werkdagen van 10—17 uur en van 19.3022 uur met dien verstande, dat op Zondagen de poort pas om 12 uur 's middags opengaat en dat op de laatste Zondag de tent om 18 uur definitief sluit. Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft Don derdag de twintigste lijst van slachtoffers van de watersnood uitge geven. luidende: 's-GRAVENDEEL: Lijntje Buitendijk. 1922; Adriaantje de Geus, 1928; Corn el is Heydcn. 1951. OUDE TONGE: Sara H. J. de Boet, 1937; Comelis W. Brands, 1902; Petrus M. Jacobs, 1869; Ida H. Kik. 1932; Johannes Kik, 1939; An thony Knops. 1910; Neeltje Knops—Kreeft. 1909; Maria Los—Wesdïjk. 1882: Sara J. M. Moerenhout—de Boet, 1926; Adrianus C. van Noord, 1938; Franciscus M. Tuns, 1880; Goverdïna Tuns—Pollemans, 1882; Adriana M. L. Tijl, 1913; Aren Tijl, 1874; Arendje Tijl, 1902; Elbert P. M. van Zielst. 1947 ZEVENBERGEN: Albertina den EngelsenCrezee, 1863. KORTGENE: aanvulling van personalia 6e lijst. dd. 19.2.53: Pieter C Nijsse. 1951 Advertentie l.M.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2