Ontwerp voor Europese grondwet is gereed De Belgen en hun koning Gat bij Den Bommel vannacht dicht Bikker blijft in West-Duitse cel Nog een proces in Indonesië Algemene verkiezingen eens in de vijf jaar Belgische regering krijgt motie van vertrouwen Koningin en prins waren zes uur in Londen Flakkee nog onveilig Rampenfonds: 65.4 millioen i3e Jaargang, no. 49 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Vrijdag 27 Februari 1953 HEI ROTTERDAMSCH PARCDL Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 25430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6.05; losse nummers 10 ot HAMM. Door de bevoegde ge rechtelijke instantie te Hamm in West-Duitsland, is bepaald dai Hu- bertus Bikker, een der zeven Neder landse oorlogsmisdadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bikker in hechtenis kon worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden gesteld. Zij liep 28 dezer af. Bikker kan nu in hechtenis wor den gehouden, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederl. regering zal worden uitgeleverd. Volgens Bikkers verdediger, dr Stauf, zal een uitleveringsprocedure een bij zonder ingewikkelde zaak worden. Als gemeld, is nog één der ont snapten, Klaas Faber, in hechtenis genomen. De betreffende gerechte lijke instantie te Düsseldorf, die zich met dit geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. Abdul Azis voor de krijgsraad DJAKARTA De zaak tegen Abdul Azis (Makassar-affaire in '50) zal 25 Maart door de ki'ijgsraad in Djokja worden behandeld, aldus verneemt Aneta. Het proces zal enige dagen duren. Op 30 Maart zal overste Mokoginta (destijds territo riaal commandant van de federale strijdkrachten van de R.I.S. in Oost- Indonesië) en op 1 April zal de voor malige president van Oost-Indone- sië, Soekawati, als getuige worden gehoord. (Op 5 April 1950 is de kapitein Abd.ul Azis van de Indonesische fe derale strijdkrachten in Makassar een militaire actie begonnen tot be houd van de negara Oost-Indonesië. Hij deed deze stap naar aanleiding van het feit, dat Djakarta ondanks uitdrukkelijke protesten van Oost- Indonesië een legermacht naar Ma kassar zou zenden. Azis kreeg bevel om zich in Djakarta te verantwoor den, maar weigerde aanvankelijk daaraan gevolg te geven. Hij is ten slotte toch naar Djakarta gegaan, toen president Soekarno een gewa pend optreden tegen de rebelleren de troepen had aangekondigd. Red Zeeuw, die niet aan dijk wilde werken, beboet MIDDELBURG. De kanton- rechter in Oostburg heeft de los- werkman P. J. R. uit Groede ver oordeeld tot 25 boete of 25 da gen hechtenis. De man had gewei gerd mede te werken aan het be houd van een bedreigde zeedijk, waartoe men op grond van de wet kan worden verplicht. (Var» een onzer redacteuren) PARIJS. De constitutionele commissie, belast met het op stellen van een ontwerp-statuut voor een federatie der zes lan den van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux) is gisteren met haar werk zaamheden gereed gekomen. Op 6 Maart zal het ontwerp be sproken worden door de Assemblee ad hoc in Straatsburg en op 10 Maart zal het plechtig worden aangeboden aan de op drachtgevers van de Assemblée: de zes ministers van Buiten landse Zaken. Deze kunnen het dan bespreken, amenderen of wijzigen. De bedoeling is, dat wij na goedkeuring van een uiteindelijke tekst het ontwerp als verdrag ondertekenen, waarna het ter ratificatie aan de zes nationale parlementen zal worden voorgelegd. Is de ratificatie een feit geworden, dan heeft West-Europa zijn eerste supra-nationale regering, zijn eerste federale parlement en zijn Europees hof van justitie. nog op de Raad van Nationale Mi nisters, die tot taak heeft het be leid van de Uitvoerende Raad te coördineren met de politiek der Het ontwerp van de commisie be staat uit 113 artikelen en twee pro tocollen, die de verhouding van de politieke gemeenschap der zes met de Raad van Europa, waarin vijftien Europese landen zijn vertegenwoor digd. regelen. De gemeenschap heeft volgens het ontwerp twee Kamers: een rechtstreeks gekozen „Volkskamer" en een Senaat. Na zeer delicate po litieke onderhandelingen is men het eens geworden over de zeteltoe wijzing: de Volkskamer biedt plaats voor 70 Fransen, 63 Italianen, 63 Duitsers, 30 Belgen, 30 Nederlan ders, 12 Luxemburgers een een nog te bepalen aantal Saarlanders. De Fransen hadden reeds tijdens de in terimzitting van de Assemblée ad hoc in Januari aangedrongen op een groter aantal zetels dan de overige landen, vanwege hun over zeese gebieden. Zij hebben er nu dus zeven meer dan de Duitsers en de Italianen. De Senaat heeft 90 leden, 21 voor de drie „groten" en 10 voor België, 10 voor Nederland, 4 voor Luxem burg en 3 voor het Saargebied. De Senaat wordt gekozen door de nationale parlementen. Zij heeft dezelfde bevoegdheden als de Volks kamer. Echter is een voorziening getroffen om de positie der kleine landen te versterken. Wanneer na melijk bij eerste lezing van een wetsontwerp blijkt, dat de vertegen woordigers der kleine landen hun belangen geschaad achten dan kun nen zij een tweede lezing eisen, in dien ten minste een kwart van het aantal hunner vertegenwoordigers in de Senaat dit vraagt. De gemeenschap wordt bestuurd door een uitvoerende Raad. De voorzitter van deze raad wordt ge kozen door de Senaat, bij gewone meerderheid. Hij kiest op zijn beurt zes van zijn medewerkers, terwijl de voorzitter van de Hoge Autori teit der Kolen en Staal Gemeen schap en de voorzitter van het com missariaat van de Europese Defen sie Gemeenschap „qualitate qua" als lid van de Uitvoerende Raad wor den opgenomen, zodat de raad uit negen leden zal bestaan. Naast de Uitvoerende Raad treedt Spaak erkent: koning hield zich aan grondwettelijke voorsch rif ten (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een betrekkelijk rustige Kamer, die slechts even tot kook punt werd opgezweept, heeft Donderdagmiddag Spaak, namens de socia listen, premier Van Houtte horen interpelleren over diens Dinsdag afgelegde verklaring met betrekking tot het door dc „France-Soir" afgedrukt „inter view" met koning Boudewijn. Werd de premier door de oppositie onhan digheid cn dubbelzinnigheid verweten, zo verweerde deze zich door vol te houden, dat voor de goede verstaander zijn verklaring duidelijk genoeg was geweest. Zy'n partijgenoten steunden hem hierin door een motie van vertrouwen in de regering, die door de katholieke fractieleider was inge diend, met 107 stemmen voor tegen 95 oppositiestemmen aan te nemen. Spaak zei duidelijk, dat zijn op treden noch direct noch indirect koning Boudewijn beoogde >te tref fen. maar dat nu eenmaal de pu blieke opinie in beroering was ge komen. sinds de koning naar de Rivièra was vertrokken. Ten aan zien van het artikel in de „France Soir" hëeft de premier zich zo dubbelzinnig en onhandig uitgela ten, dat misverstanden moesten worden gewekt, betoogde Spaak, die meende dat hierover de volle waarheid had moeten worden ge zegd. Spaak sloot zich overigens aan bij de lezing, dat de betrokken Franse journalist een uitspraak met politieke strekking van de koning heeft gepubliceerd, zonder diens toestemming, waarbij het er geciteerde woorden van de koning ook werkelijk waren uitgesproken. De liberale woordvoerder, oud minister Jean Rey. zag achter het incident het probleem van 's konings omgeving, die nodig moet worden gewijzigd. Daarvoor was volgens hem de regering verantwoordelijk, evenals voor het uitblijven van een statuut der koninklijke familie. Tot besluit van dit debat, dat be wust binnen de perken van een op zichzelf niet zo belangrijk incident werd gehouden, gaven de katholie ken die meenden over de kwes tie zelf te moeten zwijgen met het aannemen van hun motie van vertrouwen geen kans aan een so cialistische motie, waarin werd be treurd. dat de eerste minister be niet toe deed of die uitspraak al paajde dingen had verzwegen en dan niet was gedaan. Dit was met £]echts de shaive waarheid had ge sproken. correct, maar Spaak begreep toch ook de rol niet van de kolonel- ordonnans-officier hierbij, die de tekst van het artikel onder ogen had gehad. Kolonels moeten in ölk geval niet als persattaché's optreden en de eerste minister heeft onno dig een betreurenswaardige subtili teit toegepast, die aan de waarheid i afbreuk deed. besloot Spaak zijn door de oppositie toegejuichte rede. Minister Van Houtte stelde hier- tegenover, dat. hij Dinsdag niet in 1 détails had willen treden en dat i iedereen wel had begrepen wat hij bedoelde met zijn uitspraak, dat de I koning geen verklaring had afge- j legd en de grondwettelijke voor- schriften had gerespecteerd. Hij had niet gezegd, dat de koning geen journalist had ontvangen. De na dien door de „France Soir" gepubli ceerde documenten bewezen ook allerminst, dat er wel een verkla- ring was afgelegd, aldus de premier, die er toch aan toevoegde, de goede trouw van de betrokken iournalist niet in twijfel te willen trekken en daarmee in het duister liet, of de zes nationale regeringen. De functies en bevoegdheden van de Assemblée der Kolen en Staal Gemeenschap en van de EDG zul len door het Europese parlement worden overgenomen. Hetzelfde geldt voor de Raad van Nationale Ministers in beide organisaties. Gedurende een periode van twee jaar, waarin de bevoegdheden moe ten worden overgedragen, zullen dg Uitvoerende Raad en de andere or ganen van de politieke gemeen schap nóg geen supra-nationale be voegdheid hebben. De Europese Gemeenschap zal binnen het gebied van haar com petentie internationale overeen komsten en verdragen kunnen slui ten. Zij zal tevens de bevoegdheid hebben de buitenlandse politiek dei- zes staten te coördineren. Belangrijk zijn ook de bevoegd heden van de gemeenschap op eco nomisch gebied. Zij zal de opdracht krijger», een gemeenschappelijke markt te vestigen met een vrij ver keer van goederen, kapitaal en ar beidskrachten. Aarzelend glijden een paar straal tjes van de schuchtere lentezon over de verdronken polder, waar het water het licht vijandig terug kaatst. f^al de zomerzon nog dit jaar in dezelfde polder het koren laten rijpen? Pater met bromfiets tegen boom gebotst en gedood (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Pater N. Boots reed op de Groesbeekseweg met zijn bromfiets tegen een vracht auto. Hij kreeg een zware schedel- basisfractuur en is vandaag in het Canisiusziekenhuis overleden. (Van een onzer verslaggevers) M1DDELHARNIS Bij Den Bom mel, dorpje aan de noordkant van Goeree-Overflakkee, donderde drie weken geleden, en nog lang daarna, het water uit en in dc polder als eb en vloed liet water wegzogen cn opstuwden. Drie huizen werden bjj de eerste klap op 1 Februari met de weggeslagen dijkbrokken vernie tigd. Door het uitschuren van de dijkwanden stortten naderhand nog vier huizen in. Vannacht is aan deze dreiging een eind gekomen toen om acht uur begonnen werd met de dichting van het gat. Enkele uren later was het dicht. Het was een fantastisch gezicht om de tientallen en tientallen ar beiders en burgers zandzakken te zien sjouwen, die zo snel als maar mogelijk was, de door de draglines gestorte rug: van steenbrokken moesten versterken. Het weer was gunstig, het water rustig en ieder een begreep, dat dit de kans was welke men diende aan te grijpen om Bommelse polder en Haring vliet van elkaar te scheiden. Er werd gewerkt met een inspanning en een overgave, die niet anders dan succes moesten hebben. De operatie stond onder leiding van ir A. G. Bruggeman, die nog meer troeven in handen had en het uiteraard niet bij deze dam van puin en zand zou laten. Op het gors, aan het eind van de haven, is een kade gelegd waarover zand met water wordt gespoten. Als het water wegvloeit blijft het zand achter, dat nu wordt gebruikt om via een zware persleiding het gat Opnooddijk bij Rilland wedloop tegen het wassende water RILLAND-BATH. - Op tie nooddijk bij Rilland-Bath (Zuid- Beveland) houden 800 militairen een wedloop tegen het was sende water. De ophoging van de dijk moet gelijke tred houden met de vloed, die nu elke dag hoger wordt. Ook Woensdag dreigde het mis te gaan. Over een lengte van 180 me ter stroomde het water bij vloed over de dijk, een breuk ontstond echter niet. De deskundigen zien de situatie echter niet somber in. Ach ter de zeedijk ligt een zandzuiger, die Donderdag hee'. proefgedraaid. De machine zal de dijk opspuiten. KONINGIN JULIANA en Prins Bernhard. gekiekt bij hun aan komst op het vliegveld Hendon bij Londen, op weg naar de Britse hoofdstad voor een kon bezoek. Zij maakten de tocht over de Noordzee in een tweemolorige Dakota, die bestuurd werd door de prins. Weg Schoonhoven Gorcum weer berijdbaar DEN HAAG. De provinciale weg van Schoonhoven over Nieuwpoort- Goudriaan-Sehelluinen naar Gorin- chem is weer voor alle verkeer be rijdbaar. Noordelijke ivind Weersverwachting geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Iets minder koude nacht, morgen middag pver het al gemeen iets lagere temperaturen dan 28 Fcbr.. zon op 7.29 uur; onder 18.17 uur: maan op 18.17 uur: onder 7.11 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren i m: Helsinki 0 Oslo Regen Windstil 1 C 0,1 Stockholm Motregen W.N.W.2 3 0,1 KopenhagenMist Z.W. 4 -0 0 Londen Mist Windstil 1 0 Amsterdam Mist Z.Z.O.2 -1 0 Brussel Mist Windstil 1 0 Parijs Mist Windstil -0 0 Bordeaux Mist Windstil 3 0 Nice Onbevv. N.N.W. 3 7 0 Warschau 0 Berlijn Onbew. Windstil 1 0 Frankfort Onbevv. N.N.O. 5 -0 0 München Onbew. Z.Z.W. 2 -2 0 Zürich Mist Windstil -3 0 Wenen Onbevv. W.N.W. 6 -5 0 Dank overgebracht voor de Britse hulp bij de overstromingsramp LONDEN. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben Donderdag een bezoek van zes uur aan Londen gebracht. Zij hebben het noenmaal, in gezelschap van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, in het paleis van Buckingham gebruikt, 's Middags bezocht het Nederlandse koninklijke paar te Londen een tentoonstelling van Nederlandse schilde rijen. Het officiële doel van het bezoek was koningin Elizabeth te danken voor de hulp, die Groot-Brittannië Nederland by de overstromingsramp geboden heeft. in de dijk vol te spuiten. De firma Boltje uit Zwolle, die op dit punt de werkzaamheden uitvoert, heeft bij de eerste fase van het karwei een nuttig gebruik gemaakt van het stuk kademuur, dat in het dijkgat was blijven zitten. Achter dit brok muur heeft men een grote hoeveel heid basaltblokken gelegd, die dooi de muur werden vastgehouden en op -deze manier een goed begin vormden voor de oost-westverbin ding welke thans bestaat. En nu, zo vertelde ons een ge meente-ambtenaar, een der weinige Den Bommelaars, die is achterge bleven (80',- van de bevolking werd geëvacueerd), nu kunnen we be ginnen met ons stoomgemaal. Het is als door een wonder gespaard op 1 Februari. Van dit ogenblik af kunnen we aan de gang met het droogmalen van de polder. (Van onze correspondent) MUJDELHARNIS. De toestand op Midden-Flakkee blijft onveilig. Al is het gat bij Den Bommel van nacht gedicht, door het gat bij Her- kingen vindt het water zijn weg door de dijk hij Nieuwe Tonge, die over een kilometer is verdwenen, tot Middelharnis toe. Tussen Goedereede en Ouddorp blijft het gat aan Jillesweg zorgen baren. Het binnenstromende water overspoelt nog altijd de verkeers weg tussen deze twee dorpen. Men is begonnen met het aanleggen van een weg door de duinen van Oud- doop naar Goedereede-Haven. De dijken van Goeree-Overflak kee hebben aan de Zuidkant veel erger geleden dan aan de Noord kant. Aan de Zuidzijde vindt men overal enorme gaten; op enkele plaatsen zijn de dijken over hon derden meters weggeslagen. Het herstel zal wel neerkomen op een geheel nieuwe dijk langs het ge hele eiland, van Ooltgensplaat af tot aan Ouddorp. Het koninklijk paar maakte de heen- en terugreis in een door prins Bernhard zelf bestuui-d vlieg tuig. Het toestel zou Donderdag ochtend aanvankelijk op het vlieg veld van Northolt zijn geland. Daar er een dikke mist hing. werd het doorgezonden naar de basis van de Britse luchtmacht te Hen don. waar prins Bernhard zijn toestel op feilloze wijze aan de grond wist te zetten. Bij het ver trek was het omgekeerd. Nu be gon het vliegveld van Hendon meer en meer onder de mist te komen. Prins Bernhard steeg daar om van Hendon op, om op het vliegveld van Northolt te landen, waar hij door koningin Juliana wercl opgewacht. Koningin Juliana werd bij aan komst te Londen verwelkomd door de Nederlandse ambassadeur, mr D. U. Stikker, de Nederlandse mi litaire luchtvaartattaché, luitenant kolonel vlieger C. J. M. Nass, en hoge officieren van de Britse luchtmacht. De auto, waarmede koningin en prins een bezoek aan de tentoon stelling brachten, werd bij aan komst door juichende vrouwen omringd, die de koningin kushan den toewierpen. Een menigte van bijna duizend personen had omstreeks een uur bij de ingang van het paleis van Buckingham op de komst van het Nederlandse koninklijke paar ge wacht. Zij juichte en wuifde toen de auto. met de koninklijke gasten, aankwam. Herstel Walcherense zeewering kost f 2.300.000 MIDDELBURG Het herstel van de schade, die de stormvloed aan de zeeweringen van Walcheren heeft aangebracht, zal ongeveer 2.300.000 vergeni Daarin zijn niet begrepen de kosten voor verhoging van de dijken. De herslelkosten ko men voor rekening van het rijk. dat ook de waterschappen tegemoet zal komen in de kosten van verbete ring. Twist na feestje: een dode BEILEN In de afgelopen nacht is de 23-jarige landbouwer N. de W. te Beilen door zijn 50-jarige huurbaas, de landbouwer J. Th. met een mes doodgestoken. Beiden kwa men van een feestje en hebben daarna onenigheid gekregen. De W. was gehuwd. Th. is door de i iiks- politie gearresteerd en in bewaring gesteld. DEN HAAG. Tot Don derdagavond was 65.400.000 gulden bij het Nationaal Ram penfonds binnengekomen. Woensdagavond was de stand 63.5 millioen, dus een vooruit gang van bijna twee millioen. TWEE jaren geleden was er een koningskwestie in België; thans bestaat er een zodanige kwestie niet, ondanks alle rumoer rondom de jonge Boudewijn in de laatste weken. Wel heeft het aanzien van de koning geleden, maar er zijn weinigen in België, die zich hierover verheugen. Men moet niet vergeten, dat dat land met zijn grote tegenstellingen de ko ning als verbindende schakel, als symbool van de eenheid, even nodig heeft als het Britse rijk. De crisis van 1951. hoe fel en dramatisch ook, ruk te niet aan het fundament van de staat en kan historisch zelfs worden gezien als een gebeurtenis, die strek te tot het wegnemen van een bedrei ging van de eenheid des lands. -Het ging niet tegen het koningschap, het ging tegen een koning, die een deel van de bevolking niet meer wilde. Er was een wettige opvolger. Hij heette Boudewijn. De Belgen zijn wat temperament voller dan de Engelsen en de Neder landers. Zij plegen van hun hart geen moordkuil te maken. Er is alle reden om aan te nemen, dat zij erg zijn ge schrokken van de wijze, waarop het buitenland hun blijken van onbehagen over de afwezigheid en het gebrek aan zelfstandigheid van de jonge ko ning heeft uitgelegd. Er is de laatste dagen dan ook een toegenomen voor zichtigheid te bespeuren bij de pers en bij de parlementaire leiders. Soci alisten en liberalen hebben geen be lang bij en geen behoefte aan een ontzien van de regering-van Houtte, maar zij hebben toch zorgvuldig ver meden, van het zogenaamde interview van de koning met een ongunstig be faamd Frans blaadje een grote zaak te maken. WIJ lazen enige dagen geleden ergens, dat de eenheid van België in gevaar is. Deze om schrijving lijkt ons niet juist. De een heid zou pas in gevaar komen, als een tweede koningskwestie wordt gefor ceerd in België. En daar heeft geen enkele van de grdfe partijen belang bij. Wel is er reden tot. bezorgdheid over de gang van zaken sedert de overdracht van de troon. Menselijk gezien is in het gedrag van koning Boudewijn veel verklaarbaar. Hij is zijn vader opgevolgd zonder geestdrift en zeer overtuigd, dat deze een groot onrecht was aangedaan. Het valt aan te nemen dat zijn opvoeding heeft geleden door de vroege dood van zijn moeder en de lotgevallen van de koninklijke familie in oorlogstijd. Zo lijkt het aannemelijk, dat hij, vertoe vende in de ietwat geladen omgeving van zijn vader en stiefmoeder, zijn eigen verantwoordelijkheid nog te weinig beseft. België is een parlementaire staat. Leopold heeft zich met de consequen ties Wiiervan niet volledig kunnen ver zoenen. hetgeen een der diepere oor zaken is geweest van zijn val. Het is de taak van regering en parlement in België, Boudewijn er van te door dringen dat het welzijn van de staat bij hem zwaarder dient te wegen dan het complex van persoonlijke gevoe ligheden, waarin verschillende van zijn daden en nalatigheden tot nu toe hun oorsprong vonden. Voor het buitenland is er o.i. geen reden, voor deze jonge koning en voor een land, bij weJks stabiliteit iedere goede Europeaan belang heeft, door een te opgeschroefde en van te weinig begrip getuigende berichtge ving de moeilijkheden te vergroten. Oplichter deed zich voor als evacué DELFT. De politie heeft wegens oplichting gearresteerd de 22-jarige Amsterdammer G. H., die hier verteld had dat hij geëva cueerd was uit Numansdorp en al zijn bezittingen had verloren. Lief derijk werd hij opgenomen in een Delfts gezin. Hij ontving kleding van het Rode Kluis en kreeg gel delijke uitkeringen van de gemeen telijke dienst van sociale belangen. De man droeg zich in het gezin echter niet zo prettig en toen. na ingediende klachten, officiële in stanties zich wendden tot de bur gemeester van Numansdorp om te bereiken, dat de man zou kunnen terugkeren, verklaarde de burge meester, dat de man geen inwoner van zijn gemeente was. De politie werd op de hoogte gesteld en zette de ..evacué" achter slot en grendel. Dee' van ingezamelde goederen naar het buitenland DEN HAAG. Op korte termijn zullen thans zeer grote hoeveelheden van de goederen, die werden ingeza meld voor de slachtoffers van de wa tersnood, worden verstuurd naar die vluchtelingen en anderen in het bui tenland, die deze goederen eveneens hard nodig hebben. Reeds deze week hoopt het Rode Kruis over te gaan tot verzending van enkele duizenden tonnen. Deze verzending, die via Ro de Kruiskanalen geschiedt met me dewerking van andere organisaties, is het gevolg van reeds eerder ge legde contacten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1