Ondergelopen polders zijn droog gevallen Nieuwsblad voor het Eiland IJsselmonde Uitgave van de Ridderkerkse Drukkers Nieuwe Ramp? Zeeuws-Vlaanderen vroeg vergeefs voorziening De Boekenweek Jaarvergadering Veiling Barendrecht Vrijdag 27 Februari 1953 Abonnementsprijs ƒ1. per kwartaal Per post 2.50 per halfjaar Advertentietarief 10 cent per mm Bij contract korting Ingezonden mededelingen dubbel tarief Copie in te zenden tot Donderdagmorgen 9 uur X>e 2e Jaargang no. 102 Redactie en Administratie „DE COMBINATIE" Lagendijk Li 1 RIDDERKERK Telefoon 300 (K 1858) Verschijnt op Vrijdag Redacteur: M. C. BROEKZITTER Ridderkerk geniet het grote voorrecht dat zij de eerste is, die zich van het water heeft kunnen bevrijden. Dit als beloning voor de energie, aan de dag gelegd bij de bestrijding der moeilijkheden. Dit alles heeft tot gevolg dat de bewo ners der vrijgekomen woningen hun huizen weer in een bewoonbare toestand trachten te brengen. Dat is echter niet zo eenvoudig. Een dikke laag slib, van de muren geweekt behang, een doorweekte papmassa van wat eerts vloerbedekking is geweest, meubelen die uit elkaar geslagen en als oud vuil te midden van verrotte aardappelen en groen te het bewijs leveren van de alles verwoes tende kracht van het water. En toch, de getroffenen brengen stuk voor stuk de moed op om deze gribus op te ruimen en de huizen schoon te boenen, daarbij vaak trouw bijgestaan door vrien den en kennissen. Menig huis ziet er, on danks de beschadigingen aan verf, deuren en muren, weer proper uit. Maar dan. Dan is er het moment waarop het tot dezulken doordringt: Wij hebben geen stoel meer, geen tafel, geen kast, geen bed. Wij kunnen ons schoongemaakte huis niet inrichten omdat.het water ons van alle huisraad heeft beroofd. Ja, maar het Rampenfonds dan? Hoevele millioenen heeft ons volk geheel vrijwillig bijeengebracht om de getroffenen te hel pen? Nou, wij zijn toch wel getroffen? Hoe zit dat allemaal in mekaar? Burgemeester Nieuwenhuisen verklaarde ons dat het Rampenfonds nog niet kan aan vangen met de uitkeringen. Er is deze week een vergadering van enkele Burgemeesters uit de noodgebieden geweest met de Com missaris der Koningin. Daar zijn deze za ken besproken. En daar werd medegedeeld dat het Rampenfonds de gelden zal verde len met medewerking van het Roode Kruis, het Oranje Kruis, de R.K. Huisvestingsver eniging, de Algemene vereniging voor leni ging van noden, ontstaan door de water snood in Sederland. Bovendien komt er een onafhankelijke adviescommissie via de Stichting van de Arbeid als klankbord van het volk. Voorts de Commissie-Droste en een Commissie drie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, die zeer moeilijke ge vallen zal helpen. De organisatie wordt op gebouwd met behulp van alle mogelijke ge kleurde formulieren, en met inschakeling van alle mogelijke bureaux. Zo is er aller eerst de Schade-enquette commissie, waar van voor onze gemeente de zetel is geves tigd in het Beursgebouw te Rotterdam. Dan de bureaux van het Rampenfonds in den Haag. Toezicht zal worden gehouden van wege het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Binnenlandse Zaken en vanzelfsprekend ook door het Ministerie van Financiën. Zo de Burgemeester het goed be grepen heeft komen er verschillende taxa teurs. Er zal nog wel wat water door de Noord gaan voordat de verzamelde gelden aan de getroffenen zullen worden uitge keerd. Verder deelde de Burgemeester mede, dat een aantal Burgemeesters zijn aangewezen voor het rayon-contact. Zo is onze Burge meester als zodanig benoemd voor de eilan den IJsselmonde en Dordt. Verder heeft hij geïnformeerd naar de mogelijkheid tot inschakeling der Gemeen tebesturen. Deze zijn uiteraard met de plaat selijke toestanden het besfc bekend. Ook wees hij op de onhoudbare toestand in Rid derkerk, Waar de getroffenen zitten te wachten op de eerste uitkering. Deze men sen kunnen geen dag langer wachten. Het speet de Burgemeester zeer dat deze lange Weg gekozen is. Het gehele College van B. en W. staat op hetzelfde standpunt. Wethouder Rook had hierover reeds een be spreking met enkele Kamerleden, doch er is tot nu toe geen enkel licht te bespeuren. Wij vragen ons af: Waarom moet dit alles zo lang duren? Waarom? Heel deze zaak betekent een nieuwe ramp voor hen, die door het water zo zwaar werden getroffen. Dat is toch niet de bedoeling geweest, van het Nederlandse volk? Directe hulp is dubbele hulp. Naar aanleiding van het bovenstaande deelde het gemeentebestuur ons nog mede, dat het Woensdagavond in een vergadering van het College van B. en W. besloten heeft een plaatselijke commissie in het leven te roepen. Deze heeft tot taak de getroffenen te helpen aan de meest, eenvoudige en on misbare meubelen, zoals stoelen, tafels, bed den, enz. Tot leden van deze commissie werden be noemd de Wethouders J. B. A. Rook en P. Plaisier, de heren J. C. Buising. B. v. d. Graaf, L. v. Wingerden en Mej. H. van Ooijen. Donderdagavond werd deze com missie, in bijzijn van het college, geïnstal leerd. Wij wijzen er onze lezers nadrukke lijk op, dat deze commissieleden geen be zoek aan huis zullen ontvangen. Hierdoor zouden slechts vertragingen ontstaan. Door middel van formulieren zullen de aangiften kunnen worden ingediend, doch hierover zullen nadere mededelingen zeer spoedig volgen. De uitkeringen zullen als voorschot worden beschouwd en zullen later worden verrekend met de definitieve uitkering van het Rampenfonds. Dijken dienen drastisch versterkt. Zal men de huizen herbouwen op de te lage dijken? Of de dijken verhogen? Niet eens in de drie eeuwen, maar elk jaar staat ons een ramp te wachten. Zijn onze dijken te laag? Werden onze zeeweringen slecht onderhou den? Was er onvoldoende geld be schikbaar voor de noodzakelijkste voorzieningen? Deze vragen wor den na de verschrikkelijke ramp van 1 Februari allerwegen gesteld. De autoriteiten van Zeeuws-Vlaan deren hebben jaren lang gelden ge vraagd voor versterkingen bij Cad- zand, omdat een doorbraak in die gevaarlijke westhoek voorzien was. Voor de duinen bij Oost-Kapelle moesten dringend kribben worden gebouwd, omdat de duinen onder mijnd waren door bunkers en te smal om een stormvloed te keren. Het betrekkelijk geringe bedrag was niet beschikbaar.... En in ,,De Ingenieur" van 9 Sep tember 1949 op pagina B 113 lezen wij een duidelijke uiteenzetting van ir M. de Bruijn, waarin hij tot de conclusie komt dat de dijken aan onze riviermondingen (die in deze stormvloed inderdaad doorbraken) zeker een meter of meer verhoogd dienen te worden en dat er grote gevaren in schuilen dgl. waterstaat kundige werken voor hoogwater- kering de bestemming te geven van bouwterrein en verkeersweg. Deskundigen hebben er in de eerste Fe- bruari-dagen op gewezen, dat een combi natie van springvloed en Noordwestei'storm, slechts eens in de drie eeuwen voorkomt. Wij zouden dus onze dijken niet behoeven te berekenen voor dergelijke uitzonderlijke weersomstandigheden. Maar dit is gevaar lijke bakerpraat. Er zijn ook dijken, die ge vaar lopen bij hoge waterstanden in de ri vieren, bij Zuidwesterstorm en bij andere windrichtingen vergezeld van springvloed, bij ijsgang, of alleen maar tijdens een wil lekeurige storm. Bovendien bewijzen de talloze overstro mingsrampen van Nederland, dat wij niet eens in de drie eeuwen, doch meermalen in elke honderd jaar, ja soms tweemaal in het zelfde jaar, gevaar lopen te verdrinken in de golven. We herinneren slechts aan de St. Elizabethsvloed van 1421, aan 16 Octo ber 1502 en de zelfde datum in 1508, waarop alle dijken van Noord-Holland doorbraken. Eens in de drie eeuwen? Neen, de vol gende stormvloed kwam een jaar later: op palmzondag 1509 en de daarop volgende ramp voltrok zich 24 September van het zelfde jaar! Vijf jaar later, in September 1514, stroom de Noord-Holland opnieuw onder en 5 No vember 1530 braken de Zuiderzeedijken bij een Zuidoostex-storm door. De 3de en 4de Allerheiligenvloed volgden in 1531 en '32. De vijfde Allerheiligenvloed. De vreselijkste ramp aller eeuwen vol trok zich wellicht in die vier dagen na Al lerheiligen in 1570: geheel West-Europa van Denemarken tot en met Frankrijk werd getroffen. In ons land werden Groningen, Friesland, Zuid-Holland, Zeeland en Bra bant zwaar geteisterd. Een aantal plaatsen en vruchtbare delen van ons land gingen voorgoed verloren. Het eiland Wulpen ver dween. Duizenden mensen verdronken. In een lange rij volgden de stormvloeden elkaar op: 1592 (VI), 1597, 1601 weer Noord-Holland, 1609 Amsterdam en een jaar later liep de Beemster onder en stond het opgestuwde water van Purmerend tot Leiden. Zes jaar later braken de dijken van het IJ op Nieuwjaarsdag op vele plaatsen door en in September 1621 werd de Velzer- dijk geheel weggeslagen, zodat het water Amsterdam binnendrong, evenals in 1625, toen bovendien het Noorderkwartier getrof fen werd. 1633 en 1637 volgden. Een stormvloed is geen uitzondering, die eens in drie eeuwen optreedt. We kunnen doorgaan met het opsommen van jaartallen: in 1651 steeg het water hoger dan de 5de Allerheiligenvloed en dan volgden in regel matige volgorde de St. Nicolaasavond van 1665, November 1675 toen de zee ook 't Gooi en Utrecht trof, April 1702 (Haarlem tot Amersfoort en Utrecht één binnenzee), 1717, 1773, de verschrikkelijke ramp van 1775, toen alle Zuiderzee-eilanden werden overspoeld, 1776, 1791, 1808, 1825, 1906, 1911, 1916. 1910, 1925—'26, 1953.... Niet eens in de drie eeuwen teistert ons een stormvloed, maar elk jaar, ja elke dag staat ons een ramp te wachten. En onze dijken moeten op dergelijke natuurkrachten berekend zijn. Het had nog erger gekund. Enkele gunstige factoren hebben ons in deze Februari-dagen behoed voor een nog vreselijker ramp. Het water in de rivieren stond niet zo hoog als andere winters wel het geval is. De springvloed was niet zo hoog als die van 16 Februari als gevolg van de stand van zon en maan geweest zou zijn bij een gelijke windki-acht. En het doorbre ken van vele dijken heeft andere plaatsen, waaronder Dordrecht, behoed voor ernstiger gevolgen. Het water stroomde uit over tal van polders en zakte daardoor op andere plaatsen, die eveneens bedreigd werden. De Schielandse Hoge Zeedk heeft het ge houden dank zij de vloedplanken, die in noodgeval moeten worden aangebracht om het overslaande water te keren. Vele bewo ners van deze belangrijke waterkering had den aan die vloedplanken nimmer veel aan dacht besteed. Bij de tweemaal 's jaars ge houden dijkschouw waren ze soms zoek of onbereikbaar opgeborgen. Maar in die ge vaarlijke uren van Beatrix', verjaardag kwa men de planken op tijd te voorschijn en bleef het grootste deel van Zuid-Holland gespaard. De Schielandse Hoge Zeedijk heeft het ge- onnaspeurlijke redenen nimmer een tweede (slaper-) dijk gekregen. Die Schielandse Hoge Zeedijk is bebouwd en kon dus niet verhoogd worden, al zakte Nederland in de loop der eeuwen bijna een meter omlaag en steeg het peil van de stormvloed tot onge kende hoogten. Als ergens één plank had ontbroken, hadden de golven zich een weg gebaand door dat ene hiaat en zou de kracht van de kolkende zee niet meer te houden zijn geweest. Weet u, dat het juist die Schielandse Hoge Zeedijk was, die door prins Willem van Oranje bij Rotterdam werd doorgestoken om.Leiden te ontzetten? Zo ver komt dus het water als ergens aan de zuidrand van Holland's vasteland de Schielandse Hoge Zeedijk doorbreekt, dat niet alleen de plaatsen langs de Nieu\ve Waterweg en de Hollandse IJssel, maar ook Delft en alle ge meenten tot Leiden toe overstromen. En die Schielandse Hoge Zeedijk is te zwak. Zij is bebouwd, zodat ze niet gemak kelijk verhoogd kan worden, of alle huizen moeten gesloopt worden. Die dijk loopt dwars door Rotterdam. Die dijk heeft bo vendien verschillende gevaarlijke gedeel ten, die versterking behoeven en de Keten- sedijk is slechts 3,64 meter, waar de rest van deze zeewering nog 4 meter hoog is. Voor het ophogen van het hiaat was toe nog toe geen geld beschikbaar Bebouwde dijken braken door. In Dordrecht kent u wellicht de Wijn straat. Het is een dijk. Ook die dijk is be bouwd. Het is een straat geworden in het stadsbeeld en niemand zou er vóór Februari 1953 aan gedacht hebben, de huizen te slo pen om de dijk wat te verhogen. Maar deze en andere dijken in Dordrecht en andere plaatsen moeten dringend verhoogd wor den, willen we bij een volgende vloed niet de kans lopen, dat ze met huizen en al wor den overspoeld en weggeslagen. De Wijn straat zou misschien al weg zijn, als de dijken bij 's Gravendeel en Papendrecht het gehouden hadden. dan had het hoger opgestuwde water met alle kracht op deze zwakke wering gebeukt. Dat is het oordeel van bevoegde waterstaatkundigen. Capelle aan de IJssel, Nieuwkerk, Kra- lingse Veer, Sliedrecht, Moordrecht, Vlaar- dingen, Maassluis, Werkendam, Moerdijk, Ridderkerk, overal staan huizen op dijken en zijn fundamenten ingegraven in het ta lud van de waterkeringen. Men kan die dijken niet met een meter verhogen zonder al die huizen en andere bebouwingen af te breken. En men heeft die dijken dus niet verhoogd. Bij Moerdijk zijn ze doorgebro ken, bij Sliedrecht ook, en bij Werkendam, en bij Ridderkerk. Wat gaat er nu gebeuren nadat deze dij ken provisorisch met zandzakken en ander hulpmateriaal gedicht zijn? Zal men de hui zen herbouwen op die plaats? Of zal men lering trekken uit het gebeurde en de dijk verhogen? Maar dan moet men de andere huizen ook afbreken, die nu toevallig ble ven staan en wij vrezen, dat daar voorlopig niet van komt. Zo'n stormvloed overvalt ons immers slechts éénmaal in de drie eeuwen. Wanneer dreigt er gevaar? Elke veertien dagen treedt een spring vloed op aan onze kust. Elke veertien dagen is er kans op storm. Elke dag kan het water in onze rivieren stijgen als gevolg van zware regens in andere landen, smeltende sneeuw, of dooiend ijs. Tweemaal in een jaar kan blijkens de droeve historie een stormvloed optreden. Wat doen wij om ons tegen het bruisend geweld te beschermen? Zeeuws-Vlaandex-en heeft al jaren ge vraagd om voorzieningen. De Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden moeten beter be veiligd worden. De dijken langs de bene- den-i-ivieren moesten i-eeds lang een meter verhoogd worden. En als de Schielandse Hoge Zeedijk niet onmiddellijk wordt aan gepakt, verdrinken er komend najaar mis schien geen tweeduizend, doch tien- of twin tigduizend mensen en zullen er omstreeks 3 millioen zielen moeten worden geëvacu eerd. Naar Zwitserland, Franki-ijk of Duits land. De afsluiting van de zeegat zal nog jaren van voorbereiding en uitvoering vergen. Op z'n vroegst wordt het water van de Noordzee hier in het jaar 1980 een halt toe geroepen. Maar ons lijstje van watersnoden leert, dat binnen de dertig jaar meer over stromingsrampen kunnen plaatsgrijpen. Bovendien zijn er nog andere oude dijken in ons land, waarvoor al gewaarschuwd is: langs de Maas, langs de Lijmers tussen IJs sel en Rijn, en benedenwaarts langs de IJssel. Tenslotte bewees de dreigende door braak bij 's-Gravenzande, dat ook de dui nen op sommige zwakke plaatsen verster king behoeven. Er is geld nodig! Drastische maatregelen zijn noodzake lijk. Niet alleen de dijken van de verdi-on- ken polders en eilanden moeten thans ver hoogd worden, ook op andere plaatsen in Nederland bestede men aandacht aan de waterkeringen. Geen geld mag worden gespaard voor ophoging of versterking, indien daardoor het leven van duizenden mensen kan wor den behouden en een schade van millioenen is te voorkomen. Wij zullen op onze komende begroting grotere bedragen moeten voteren voor dij ken, duinen en nieuwe afsluitingen, die moeten verhinderen dat wij opnieuw een milliard verliezen door een stormvloed. Geen gelden mogen meer geweigerd wor den voor noodzakelijke voorzieningen als die bij Cadzand en Oost-K,apelle. Geen plan nen mogen wachten op uitvoering, indien daar menslevens en vruchtbare gebieden, ons vee en onze welvaart van afhankelijk zijn. De Schielandse Hoge Zeedijk moet on middellijk worden verhoogd, ofwel onze waterstaat zorge voor een tweede waterke ring (een slaperdijk van voldoende hoogte) achter deze belangrijke maar helaas ondeug delijke verschansing. Werkt iedereen mee? Het spreekt vanzelf, dat er in de toekomst ook niets meer haperen mag in de samen werking tussen waterschappen, Provinciale Waterstaat en het ministerie. Noemt niet de Haagse Post een geval, dat twee hoofd ingenieurs elk persoonlijk contact in hun gebied vei-meden, omdat de een zich door de ander te kort gedaan voelde? En is er niet al jarenlang wrijving over de vraag aan wie de leiding toekomst en of er niet gecentraliseerd moet worden? Het spreekt eveneens, dat er meer en beter gewaarschuwd moet worden als er storm dreigt en hoge waterstanden voor komen. Te Kerkwerve op Schouwen ver telde een rijksveldwachter vanuit zijn bed aan een bezorgde boer nog op Zondagoch tend, dat er wat water over de polder werd verdeeld omdat het water wat hoger was gekomen dan anders.Niet alleen de dor pen achter buitendijken lopen gevaar, maar bij een dergelijk noodweer bedreigt het woedende water ook de (zwakkere) binnen dijken daarachter. Alarmketens moeten worden gevormd met sirenes van de uiter ste plaatsen naar de volgende landinwaarts. Als die sirenes loeien, weet ook iedereen, dat het menens is, want dan beukt de kol kende zee al op zijn laatste waterwering. En het spreekt ook, dat er reddingsmate riaal gereed moet staan op vele plaatsen. Motorboten en ducks dienen bij noodweer startklaar te liggen. Zandzakken houde men in grote getale in voox-aad. Binnendijken mogen niet meer worden verwaarloosd. Bij storm dienen op alle dijken de nodige dijk- wachten te waken. Er spreekt nog zovele meer.Wij ho pen althans, dat het ook voor de verant woordelijke autoriteiten allemaal vanzelf spreekt. Stoi-mvloed in 1508, stormvloed op palm zondag 1509, stormvloed op 24 September van datzelfde jaar.... Wanneer zal de vol gende ramp zich thans voltrekken? Over drie eeuwen? Of in 1954? Of najaar 1953? Wij weten het niet, maar wij hopen en bidden, dat onze dijken vóór de volgende aanval van het water op alle zwakke plaat sen versterkt moge zijn! De Boekenweek, die Vrijdag 27 Februari geopend wordt vindt plaats in de schaduw van de ramp, die ons land getroffen heeft. Wij zijn allen nog vervuld van smartelijke gedachten, maar dit mag voor ons geen aan leiding zijn om onze belangstelling af te wenden van deze belangrijke gebeurtenis. Het juist begrip van het onheil dat over Nederland kwam is: het te begrijpen bin nen het geheel van het leven der natie. Wij moeten helpen zo veel wij kunnen, wij moe ten medewerken aan de wederopbouw, maar wij moeten er ook tegen waken, dat er belangrijke cultuurwaarden, die niet on middellijk samenhangen met de nood, te gronde gaan. Wij mogen niet vergeten, dat als wij economische handelingen nalaten omdat wij alles wat wij kunnen missen, wil len afstaan aan de slachtoffers, wij verzui men om de bedrijven in stand te houden, die op hun beurt grote bedragen afstaan aan de getx-offenen. Laat ons ons niet afwenden van het boek. Laat ons blijven lezen en onze bibliotheek blijven aanvullen. Lezen betekent kennis verwerven en cultuur. Zonder kennis en cultuur gaat een volk evenzeer te gronde als zonder dijken. De vex-eniging tot bevordering van de be langen des boekhandels, de vei-eniging met de lange naam, zoals men haar gewoonlijk noemt, heeft een bestendige commissie be noemd, die zich speciaal met de propaganda voor het boek bezig houdt. En die commis sie heeft zich dit jaar v/eer vertoond als een commissie met aardige en oorspronke lijke denkbeelden. Vrijdag zal in de Stadsschouwburg te Amstex'dam een ereavond worden gehou den, waarin wordt ongevoerd „Het Brief geheim". Onder deze titel zijn verzameld vier éénacters, die het resultaat zijn van een letterkundige prijsvraag, waarop^ 226 inzendingen binnen kwamen. Deze eenak ters behandelen een zelfde thema ieder op verschillende wijze: een belangwekkend ex periment. Het schrijversbal, dat gewoonlijk deze ereavond besluit, is wegens de rouw van het land om de ramp, die ons getroffen heeft, afgelast. De commissie heeft aandacht geschonken aan de jeugd. Ditmaal wordt een bundel verzen in het licht gezonden, getiteld: „De Muze en de Seizoenen", een bloemlezing van 52 verzen van vroeger en nu, waai'in de jaargetijden een belangrijke rol spelen. En dan is er „Het Geschenk", dat uitge reikt wordt aan hen, die voor f 4.90 of meer tijdens de boekenweek Nederlandse boeken kopen. Het bestaat uit een bundel van tien korte verhalen van hedendaagse schrijvers, verzameld door prof. N. Donkersloot. Aller bekoorlijkst is de zwerftocht van de tjalk, „De Vrouwe Eva" over de Nederlandse wa teren langs verschillende plaatsen. Er zijn boeken aan boord en mensen, die er gezel lig over kunnen vertellen. Tenslotte is er: het katei-n-plan. De vrien den van het boek ontvangen het eerste vel van een geschrift in huis, tezamen met een prijsvraagformulier, waarin zij worden uit genodigd de drukfouten in het vel te corri geren en een goede propagandaleus voor het boek in het algemeen te bedenken. Een aardige gedachte, waardoor de lezers actief betrokken worden in het proces van het boek. Wat is echter de kern van de boeken- Zondagsdienst Doktoren Ridderkerk - Slikkerveer - Bolnes. A.s. Zondag wordt de pTactijk waargeno men door dr H. Hartog, tel. 410. De Apotheek is op Zondag, behoudens voor spoedgevallen, alleen geopend van 2112 uur 's morgens en 45* uur 's mid dags. Hendrik Ido Ambacht. A.s. Zondag wordt de praktijk waargeno men door dr Rodenhuis. week, voor u en voor mij? Ons bezoek aan onze eigen boekhandelaar in onze eigen stad. Onze boekverkopers, ook in de kleinere plaatsen, doen altijd alles wat zij kunnen om het vertoef in hun zaken voor de bezoe ker tot een feest te maken en tot een genot. Maar zeker doen zij het in de boekenweek. De boekwinkel is dan de gezelligste en fleu- rigste plek van de plaats, waar men woont. Laat u niet afschrikken door het verhaal, dat het boek duur is. Ja er zijn boeken, die te kostbaar zijn voor smalle beurzen. Maai er zijn vele, vele boeken, die men tegen lage prijs kan verkrijgen. Er is bij onze uitgevers de neiging ontstaan, zich op de publicatie van goedkope boeken toe te leg gen. En als ge tegen de duurte van som mige boeken opziet, gaat dan tóch eens bin nen. Een bezoek bij uw boekhandelaar, waartoe de boekenweek een bijzondere aan leiding geeft, maakt u tot een mens, die op de hoogte komt van alles, wat er omgaat op het gebied van het geestelijk en maatschap pelijk leven van onze tijd. Het neusje van de 2alm... En niet duurder dan andere. De Coöperatieve Tuinbouwveiling „Ba rendrecht en Omstreken" te Barendrecht kwam 19 dezer in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord stond Voorzitter J. Kooyman stil bij de gevolgen van de natio nale rajnp. Voor Rampenfonds f 10.203,00. Met algemene stemmen werd besloten om in het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 10.000,te storten. Dit bedrag werd nog verhoogd met 203,daar de 203 aan wezige leden hun presentie-geld ter be schikking stelden. Uit het Jaarverslag van Secretaris J. van der Linden bleek, dat in 1952 een omzet werd bereikt van f 9.333.931,00 tegen een bedi-ag van f 9.185.758,00 in 1951. In het vorige jaar Werd voor 11,64% voor Indus- trie, 37,01% voor Export en 51,35% voor Binnenland gekocht. In het bijzonder her dacht de secretai-is het werk van de over leden Bestuursleden A. L. Dekker en Adr. Kooyman. Hij maakte verder gewag van de bouw van een derde koelhuis en van tien kopersloodsen, waaraan onlangs de eerste hand is gelegd. In de loop van 1952 werd een extra-huur ingevoerd om het afremmen van de fust- roulatie tegen te gaan. De rekening en verantwoording werden ongewijzigd goedgekeurd. Het Veilingper centage werd weer vastgesteld op 2% voor de leden en op 3% voor de niet-leden. Verkiezingen. In de plaats van de niet-herkiesbare Be stuursleden J. Legerstee te Rijsoord en Jac. Vos te Numansdorp, werden gekozen de hei-en L. Baan Jordzn. te Barendrecht en And. Vos' te Klaaswaal. De heren L. Ste- houwer te Greup, H. A. Schaberg te Rhoon en J. Baan Joi-dzn. te Barendrecht werden gekozen in de plaats van de niet-herkies bare leden van de Raad van Toezicht G. Kooyman te Blaakschendijk, G. van der Ven te Rhoon en A. van Nielen te Baren drecht. Motie inzake aanvoer van groenten. Met algemene stemmen werd een motie aangenomen, waarin afkeuring werd uitge- spi-oken over de regeringsmaatregel om de groenten uit de geïnundeerde gebieden toch te veilen en in consumptie te brengen. Dit werd algemeen gevaarlijk geacht voor de volksgezondheid en bovendien voor handel en export. Jubileum. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat de heer PI. de Waard voorzitter werd. Ere voorzitter de Waard kreeg ter gelegenheid hiervan een nieuwe fiets aangeboden, ö-een nieuwe veiling. Dit jaar zal geen nieuwe veiling worden gebouwd. Besloten werd om in verband met de nationale ramp voorlopig van bouw af te zien. Schaderegelingen. Voor de gedupeerde agrariërs zijn ver schillende voorzieningen bekend gemaakt. Beti-okkenen moeten hun schade opgeven aan het Bureau van de plaatselijke Bureau- houdei\ Voor het Eiland IJsselmonde en omstreken is dit de heer van Os te Baren drecht en voor de Hoeksewaard de heer Viskil te Klaaswaal. Aan genoemde bureaux worden voorschotten verleend, indien dit gewenst wordt. De plaatselijke instanties zullen worden ingeschakeld om de schade op te nemen. Verder wei-den richtlijnen ge geven voor de behandeling van droogge vallen grond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1