Mr Gals wint het pleit met Eindhoven 2 DE KLERK e ZN Practisch recht Tweede bedrijf ffêTVOORJAAR STMT V00K AANBMMOW 159.50 3.98 Eerste Kamer waakt over onze taal Spreeuwenpraat HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 Het debat over de herziening van het ontslagrecht, dat zich de vorige week in de Tweede Kamer voltrokken heeft, heeft enkele vragen opengelaten, waarop in de toekomst een antwoord zal moeten worden gevonden. Wij hebben eerder reeds kunnen constateren, dat de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek, die de arbeidsovereenkomst regelen, door de aanvaarding van het behandelde wetsontwerp een modernisering zullen ondergaan, die zich aansluit bij de ontwikkeling van de practijk. Wij hebben daarnaast moeten vaststellen, dat de regeling van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, waarin deze ontwikke ling al eerder haar neerslag had gevonden, naast deze herziening van het Burgerlijk Wetboek thans niet gemist kan worden, omdat er anders wel enkele nuttige bepalingen in het Burgerlijk Wetboek zouden staan, maar de toepassing daarvan noodgedwongen veel te wensen zou moeten overlaten. Krachtens het Burgerlijk Wetboek zal voortaan de rechter hebben te beoordelen over de vraag, of een gegeven ontslag al of niet kenne lijk onredelijk is gegeven of genomen. Dat wordt nu uitgemaakt door de directeuren van de Gewestelijke Arbeidsbureau's, die zich daarbij laten adviseren door vertegenwoordigers van het georganiseerde be drijfsleven. Het grote voordeel van deze regeling, die gelukkig gehandhaafd blijft, is. dat hier een beslissing valt voordat het ontslag ingaat. Zou het B.BA. vervallen zijn. dan komt de rechter er eerst aan te pas, wanneer het ontslag eenmaal heeft plaats gehad. En daarbij komt als onaangename omstandigheid, dat ons bestaande procesrecht nog niet voldoende is aangepast aan de moderne eisen, zodat het aan snijden van een procedure voor velen een weinig aantrekkelijke onder neming is. Zoals de zaken thans staan, kunnen de bevoegdheden van het B.B A. per se niet verdwijnen, zolang er op dit gebied niets is veranderd. Intussen hebben vele Kamerleden kennelijk moeite gehad met het verwerken van de gedachte, dat in ontslagkwesties de bevoegdheden van de directeuren van de arbeidsbureau's blijven bestaan naast die van de rechter en bovendien in de practijk veel meer te betekenen zullen hebben. Zij hebben er zich wel het hoofd over gebroken, wat er anders op kan worden gevonden en op welke wijze het optreden van de gewone rechter zo doeltreffend kan worden gemaakt, dat de behoefte aan het B.B.A. gemist zou kunnen worden. Die oplossing is evenwel nog niet gegeven en wij moeten eerlijk be kennen, dat wij haar ook nog niet een-twee-drie voor ons zien. Maar wel komt het ons voor. dat de zorgen van velen, voorzover zij hun ontstaan niet danken aan afkeurenswaardige politieke motieven, een gevolg zijn van een onvoldoende bereidheid tot het erkennen van de werkelijke verhoudingen, die zich op het terrein van het arbeids recht voordoen. Men mag nimmer vergeten, dat het arbeidsrecht nog jong is In vergelijking tot andere takken van de rechtswetenschap en dat onderscheidingen en beginselen, welke elders hun beproefdheid heb ben bewezen, op dit nieuwe terrein, waar zo'n intens leven heerst, niet ongewijzigd kunnen worden overgenomen. De bevredigende resul taten, welke met de noodregeling van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen bereikt konden worden, vormen naar ons inzien een Indrukwekkend bewijs van deze stelling. Wij geloven dan ook dat het raadzaam zal zijn, wanneer men bij het verder werken aan de vormgeving van ons arbeidsrecht voortdu rend de bereidheid toont, de practijk te stellen boven de in sommige opzichten verouderde leer en derhalve niet zal terugdeinzen voor een afdoende oplossing, ook wanneer die met de vertrouwde theorie wel licht op wat gespannen voet zou schijnen te staan. Alleen dan zal aan het gevaar van verstarring zijn te ontkomen. In New York is het doek opgegaan voor het tweede bedrijf. Herin nert u zich no^ iets van het eerste? Het speelde eind vorig jaar tot tegen de Kerstweek én het heette: algeméne vergadering van de Ver enigde Naties. Het stuk was zwak bezet, omdat de Amerikaanse regis seur, Harry S. Truman, met verlof ging, terwijl zijn opvolger. Dwight Eisenhower, eerst op 20 Januari 1953 in functie zou treden. De nieuwe artist had herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij het drama „de vrije wereld" heel anders opvatte dan zijn voorganger. En dus ging het eerste bedrijf, volgens de verouderde opvattingen der Democrati sche regie gespeeld, als een nachtkaars uit. Sindsdien heeft de nieuwe regisseur, bijgestaan door zijn „inzeper" Foster Dulles, gelegenheid gehad van zijn kijk op de vrije wereld te getuigen. Hij zei veel dat de Amerikanen onder de suggestie moet brengen van grote veranderingen. Die waren Immers tijdens de ver kiezingsactie beloofd? Maar geen dier veranderingen wijst naar con crete maatregelen. De enige nieuwe speler, aan wie we houvast heb ben, is Tsjang Kai Tsjek, doch meer dan een figuranten-rol heeft hij niet te vertolken. Het publiek is dus nog niet veel wijzer dan Novem ber 1952, nu het doek voor het tweede bedrijf is opgegaan. Het eerste had zijn hoofdmoment in Korea. Daar waren eindeloos gerekte onderhandelingen over een wapenstilstand afgestuit op het probleem van de krijgsgevangenen. Moesten alle Chinezen en Noord-Koreanen weer naar hun land terug, ook als ze zelf niet wil den? Daartegen verzette zich de vrije wereld; wel wilde zij zo objectief mogelijk laten uitmaken, wie wel terug wilde en wie niet, opdat zelfs de schijn van dwang bij de keus zou worden vermeden. Dit aanbod van onpartijdige controle culmineerde in het voorstel van India. Het kreeg alle stemmen uit Europa, Amerika, het Midden-Oosten en Vrij-Azië, slechts de Russen en hun satellieten stemden tegen. Als de afgebroken handeling vdn het eerste bedrijf daar weer wordt opgevat in het tweede, dan is er Formosa als vrucht van de nieuwe regie, die ons op dit punt niet veelbelovend lijkt. Een ander moeilijk geval is het duo Trygve Lie—MacCarthy. Zij ver dragen elkander niet. hetgeen voor eerstgenoemde pleit. Hij meent, dat zijn staf niet behoorlijk werken kan wanneer zijn mensen telkens weer worden blootgesteld aan verdachtmakingen en toen het hem niet ge lukte, zijn medewerkers daar collectief tegen te beschermen, heeft hij er het bijltje bij neergelegd. Dit werd hem gemakkelijk gemaakt door dat de heksenjagers uit Moskou hem nog vuriger haatten dan de Amerikaanse uit Chicago, Trygve Lie valt dus als offer der onverdraag zaamheid. En deze laat nauwelijks een marge voor een figuur van Lie's betekenis. Als men zijn opvolger kiest volgens de weg van de minste weerstand, zal het prestige van de Verenigde Naties er niet groter op worden. Er zijn meer moeilijke punten: Noord-Afrika bijvoorbeeld. In de strijd tussen Frankrijk en de Arabische wereld heeft het eerste bedrijf nauwelijks een wapenstilstand gebracht en ook Azië en wel licht Latijns-Amerika staan gereed, de Marokkaanse en Tunesische nationalisten bij te vallen. En dat Eisenhower op dit punt minder voorzichtig zou zijn dan Truman is volstrekt niet te verwachten. Kan op die manier het tweede bedrijf nog wel enige verrassing brengen? Ongetwijfeld: Cabot Lodge, aanvoerder der Amerikaanse delegatie, houdt een voorstel in petto om het anti-semitisme ln de Russische wereld op de agenda te brengen. Of hij het doet, zal naar gesugge reerd wordt afhangen van Wisjinski's mate van ongenaakbaar heid. Heftige taferelen zijn dus niet uitgesloten, want wellicht voelt Wisjinskl er wel wat voor om eens te demonstreren, welke vrienden ln het Midden-Oosten hij met zijn antl-semletische koers gewonnen heeft. Advertentie IM. Van „luchtjes" gesproken... iaat de lucht van koken, bakken en 'braden niet in uw woning roodhangen. Alle keukengeareo worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. (Van onze parlementsredacteur) Eindhoven blijft de plaats, waar de Tweede technische hoge school zal worden gevestigd, indien regering en Staten-Gene- raal na nader onderzoek tot oprichting daarvan zullen besluiten. De pogingen om ook Arnhem in de voorbereidingen voor een tweede T.H. te betrekken en de keuze van de vestigingsplaats dus uit te stellen, leed schipbreuk. Met 48 tegen 31 stemmen verwierp de Kamer de daartoe strekkende motie van de heer Tilanus (C.H.U.), welke tevoren door minister Cals onaan vaardbaar was verklaard. Tegen stemden de P.v.d.A. en de K.V.P., voor de overige partijen. De Kamer heeft daarna z.h.st. doen blijken, dat zij het onderzoek ter voorbereiding van de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs noodzakelijk acht. Alleen de C.P.N. was tegen, omdat zij van een tweede T.H. in Eindhoven per se U°°R MENSfc*4 EEN FlJH£ NBJ5> niets wil weten. Dat dit onderzoek tot positieve re sultaten zal leiden mag intussen wel met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid worden aangenomen. Minister Cals heeft gisteren immers te kennen gegeven, persoonlijk de op richting van een tweede T.H. in leder geval reeds geboden te achten, in ver band met de industrialisatie en de werkgelegenheid. En de meerderheid van de Kamer denkt daar kennelijk niet ander over. Dit geldt dan met name voor de P.v.d.A. en de K-YP., maar in zekere zin ook Voor de C.H.U. en de V.V.D. Het was vooral in verband met deze noodzakelijkheid, dat minister CaJs over de motie Tilanus het onaan vaardbaar uitsprak, Het maken van volledige plannen zowel voor Eind hoven als voor Arnhem immers zou slechts lor extra uitstel van de defini tieve beslissing leiden. En daarvoor kon de minister in de gegeven om standigheden de verantwoordelijk heid niet op zich nemen. Goede coördinatie Aan de door ir Posthumus (arb.i gevraagde waarborgen voor een goede coördinatie tussen de be staande T.H. in Delft en een even- tuële tweede inrichting is de minister in etappen tegemoet gekomen. Aan de in te stellen commissie, welke tot taak krijgt de plannen voor een T.H. in Eindhoven te ontwerpen, zullen op dit punt bepaalde richt lijnen worden gegeven. Daartoe be-, hoort de oprichting van een gemeen-i' schappelijk orgaan voor de beide hogescholen, ter waarborging van da noodzakelijke eenheid in het beleid. Dat orgaan zal zich dan met be paalde centrale kwesties, welke voor een goede coördinatie van belang zijn, hebben in te laten. De minister zal omtrent deze aangelegenheden aeen beslissing nemen, zonder dit or-. Advertentie I.M. Zijn er betere wolkenners te vinden dan onze huis moeders die bij het breien elke draad van begin tot eind door hun vingers laten gaan? En als wij nu beweren dat wij voor dit Jubileum alléén het beste willen brengen dat er te koop is, waar moeten wij dan mee voor de dag komen Wij kennen géén betere wol dan Fivano wol, een Franse import, gegarandeerd zui vere wol, 3 draads, in vijf en twintig voorjaarstinten. Kunnen wij beter uit de bus komen dan met deze Fivano wol, een kwaliteit die be kend is en die voor ieder een duidelijk controleerbaar overal voor 1.40 per knot verkocht wordt? Zaterdagmorgen om 9 uur begint de grote Fivano ver koop, knotten import wol van 50 gram, in reseda, lila, cy claam, bleu, maisgeel, zwart, lichtgrijs en zoveel andere modekleuren die U tijdens dit Jubileum koopt voor nog geen gulden, WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 28180 gaan te hebben gehoord. Mr Cals noemde daarbij o.m. kwesties van in vesteringen, het benoemen van hoog leraren en in het algemeen alle zaken welke het belang van het onderwijs raken. Het voorschrijven van een curato rium voor beide inrichtingen achtte de minister niet raadzaam, o.a. om dat het lidmaatschap van een der gelijke college dan te zware eisen zoq stellen. Met deze uitgangspunten waartoe ook pater Stokman (kvp) een steentje bijdroeg, maar welke overigens de heren Tilanus, (c.h.u.)Roosj en (a.r,) en Wei ter (k.n.p.) al veel te ver gingen kon Posthumus zich wel verenigen. Geert vertraging De minister heeft nog eens de ver zekering gegeven, dat de voorberei ding van een tweede T.H. geen enkele vertraging te weeg zal brengen in de modernisering van de Delftse Hoge school. Hij deelde mee, dat van het bedrag van 32 millióen, dat tot dus verre voor deze werkzaamheden be schikbaar is gesteld, eind 1953 22 millioen een bestemming zal hebben gekregen en dat het gehele bedrag voor 1 September 1956 ver werkt zal zijn. Dan zal Delft over een aan redelijke eisen voldoende inrichting beschik ken bestemd voor een als normaal te beschouwen studentental van 3500. Aan de tweede etappe van de maat regelen tot verbetering zal daarna onverwijld worden begonnen. Andersluidende geruchten verwees de minister naar het rijk der fabelen. Het verheugde hem, dat Posthumus ook reeds te kennen had gegeven, dat de ontwikkeling in Delft naar wens verloopt. De minister heeft het regerings voorstel dat inmiddels al weer bijna twee jaar oud is en op zich zelf het resultaat was van vier jaren studie door verschillende commissies uitvoerig' verdedigd. Hij zette daarbij, in .dp"'eerste plaats nog eens uiteen, waarom het nu eigenlijk begonnen was. Op 10 Mei 1951 maakte de toenmalige mi nister. prof. Rutten, in de Kamer bekend, dat de regering besloten had tot het treffen van voorbereidingen voor de oprichting van een tweede technische hogeschool. Voor deze voorbereidingen heeft de regering de goedkeuring van de Kamer gevraagd, in de vorm van het ter beschikking stellen van een bedrag van 15.000 voor de eerste kosten. (In totaal zal met de voor bereidingen vermoedelijk een bedrag van ƒ30.000 ƒ50.000 gemoeid zijn). Door de goedkeuring van deze post is dus nog geen uitspraak gedaan over de oprichting zelf. Dat komt pas, wanneer de in te stellen com missie haar werk ahn de regering heeft, voorgelegd en deze daarom trent een beslissing zal hebben geno men. Maar wel achtte de regering het van meet af aan noodzakelijk, dat de plaats voor eventuele vestiging vast zou staan, omdat daarmee bij het opstellen van de plannen reke ning moest worden gehouden. En als zodanig heeft de regering, na rijp beraad, in 1951 reeds voor Eind hoven gekozen. Teleurstellend Het merkwaardige van de twee daagse discussie is stellig geweest, dat aan het, hoofdprobleem van de decentralisatie door verschillende ■sprekers eigenlijk minder aandacht is besteed dan aan de vraag waar leen tweede T.H. gevestigd zou moe iten worden, terwijl dat laatste toch |in de grond van de zaak min of ,meer een bijkomstige kwestie is. Op dit ietwat teleurstellende verschijn sel heeft ir Posthumus gisteren bij •de replieken terecht gewezen. Minister Cals zei, dat de beslissing omtrent de plaats ook voor de rege ring een zeer moeilijke is geweest, maar dat zij tenslotte weloverwogen Eindhoven heeft gekozen. Hij was hei met Posthumus eens, dat de Kamer daarmee accoord zou moeten gaan, tenzij zij erin zou slagen, aan te to nen dat een andere stad beslist bete: zou zijn. Dat nu was z.L aan niemand ge lukt: na het uitvoerige onderzoek dat allerwegen is ingesteld, had hij in het debat geen nieuwe argumenten vernomen. En aangezien men nu een maal al lang genoeg aan het dokte ren is geweest, kantte de minister zich tegen verder uitstel door nog weer eens de mogelijkheid van een andere plaats naast Eindhoven te gaan onderzoeken. Dynamisch De minister verdedigde de keuze van Eindhoven met name tegenover Arnhem, waarvoor zijn tegenstanders de grootste voorkeur aan de dag leg- LAURENS VIRGINIA den. Hij wilde hun wel toegeven, dat Arnhem als cultureel centrum meer te betekenen heeft dan Eindhoven, maar aan de andere kant achtte hij het voor technische studenten juist een voordeel., dat Eindhoven een dy namische ontwikkeling aan het door maken is. ook op cultureel gebied. Mr Cals vreesde dat het voor de studenten juist minder gemakkelijk zou zijn, aansluiting te krijgen op het reeds „gevestigde" culturele leven van de Gelderse hoofdstad. Voorts achtte hij de keuze van Eindhoven ook gewenst ter wille van een verantwoorde spreiding van de culturele en wetenschappe lijke centra door het gehele land. En hoewel de minister zich niet aan „waarzeggerijwilde bezondigen aoor te voorspellen, dat er eerlang ook een derde technische hogeschool zal moeten komen, wilde hi.i de mo gelijkheid daartoe toch ook niet af sluiten door thans Arnhem te kiezen, In dat opzicht was hij het met Post humus eens, dat het zuiden en het noordoosten (Twente) juist in ver band met de mogelijkheid van een verdergaande decentralisatie, voor rang boven Arnhem verdienen. Geen achterstelling Bij de replieken werd 's ministers standpunt vooral door ir Posthumus met elan gesteund. Als kern van de moeilijkheden beschouwde hij, dat de Kamer zich bij deze gelegenheid ge plaatst zag voor een beslissing over plaatselijke belangen op landelijk niveau. Het verbaasde hem zeer, dat in de motie Tilanus wel Arnhem en Eindhoven genoemd werden, maar Twente, als derde serieuze reflec tant. niet. Temeer omdat de motie aldus de mogelijkheid van een derde technische hogeschool ten behoeve van het noord-oosten geheel zou ver ijdelen. Posthumus vroeg zich ook af. waarom in de motie niet nog meer plaatsen werden genoemd, die naar de vestiging hebben meegedonpen. In ieder geval wilde hij aan een achter stelling van het noord-oosten des lands niet meewerken. Bovendien vreesde hil. dat dezelf de aarzeling om tot een beslissing over te gaan, zich ook zou voor doen, wanneer de regering in de toe komst met een definitief voorstel zou komen. Aan een dergelijke verschui ving van executie had ir Posthumus geen behoefte, omdat er niet langer gewacht kan worden En waar er geen doorslaggevende argumenten ten bate van Arnhem ooven Eindhoven in het geding wa ren gebracht, concludeerde hij, dat de Kamer de regeringskeus had toe te laten. Bij deze argumenten sloot pater Stokman (kvp) zich aan. Daarmee was over het lot van de motie-Tilanus welke de minister bo vendien nadrukkelijk als „onaan vaardbaar" bestempelde, beslist Voordat de Kamer daarna het re geringsvoorstel z.h.st. goedkeurde, legde dr Schouten namens de a.r.- fractie nog een korte verklaring af. Daarin deelde hij mede, dat zijn Tractie voor het ontwerp was. doch zich alle vrijheid voorbehield t.a.v. de definitieve beslissing, de bestuurs vorm van een eventuele tweede T H. sn de plaats van vestiging. Dat laar-ste punt deed nogal irreëel aan. Wanneer de a.r. in de toekomst voor decentralisatie zou zijn, zou de afwijzing van een T.H. in Eindho ven, na de verwerping van de motie- Tilanus slechte betekenen, dat er dan alsnog een geheel nieuw plan zou moeten worden opgemaakt. En daarmee zouden dan weer jaren ge moeid zijn! Er heeft zich tijdens het debat nog een merkwaardig incident voor gedaan, Mevr, P o r t a n i e r—D e W i t (wd) kwam nl. plotseling met een motie voor de dag. waarin een verruiming van de toeslagen aan technische studenten werd gevraagd. Deze motie viel verre bulten de reikwijdte van het onderwerp, waar mee de Kamer zich bezig hield. De Kamervoorzitter reageerde er nogal aarzelend op. wellicht uit overwegin gen van hoffelijkheid, maar dr Schouten verzette zich terecht tegen het behandelen van de motie bij deze gelegenheid. „Tenzij men uit gaat van de samenhang aller din gen" voegde hij er droogjes aan toe. Daarop koos mevr. Fortanier eie ren voor haar geld: zij nam genoe gen met behandeling op een later tijdstip. Aangezien de motie alleen door V.V.D.-ers ondertekend was en gelet op de overrompelingstactiek die bij het indienen werd toegepast, zag het er verdacht veel naar uit. dat men van liberale zijde een ge makkelijk politiek succesje aan het najagen was. In het Westen van de Middel- ftmerikaanse republiek Nicaragua is een hevige aardbeving gevoeld. Advertentie h<>e bescheiden van aa ,ern'eUwin9en> Hteronder 4 ""d »-•• ..orde!, Reclame-aanbieding zuiver wollen WILTON KARPETTEN In warme Bochara- en Afghan- dessins 2°o -J19.50 320 230 „AROSA", een uitzonderlijk fraaie DAMAST voor overgordijnen in geheel nieuw gecreérde dessins, 6 ver schillende pastelkleuren. 1 20 cm i breed, per meter Wij hebben een nieuwe sortering leuke moderne FAUTEUILS in blanke uitvoering, gestoffeerd met de nieuwste stoffen. Zowel met pltrlet rug, als geheel bekleed. 43.50 - 47.50 Onze gerenomm. „GLORIA" BINNEN VERING-MATRASSEN de matras met de prima stalen binnenverlng, afgedekt met ge stepte erin, dikke wattenlaag en overtrokken met prima damast. rioon, 59.50 Ook In 2 persoons walenburgerweg „WINKELS TAD-BLIJ DORP" beijerlandselaan (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer is niet te spre ken over de veronachtzaming van de Nederlandse taal door het Hoge Ge zagsorgaan voor Kolen en Staal. In het voorlopig verslag op de begroting van Buitenlandse Zaken wordt aan.- gedrongen op een strikt gelijke be handeling van de vier talen. En laat de regering zich bij open bare aangelegenheid binnen de gren zen van de gemeenschap ook bij uit sluiting bedienen van de staatstaak zo zeggen ettelijke leden. Sommige leden menen voorts dat er aan de voorlichting van de Eerste Kamer door de ministers van Bui tenlandse Zaken zo niet alles dan toch veel ontbreekt. Verontrusting wordt voorts uitge sproken ten aanzien van de behan deling der politieke vluchtelingen, die in ons land om asyl vragen. Ambassadeurs Verscheidene leden zijn benieuwd of het gebruikelijk is. dat Nederland se ambassadeurs en gezanten tevens commissariaten en adviseurschappen in het particuliere bedrijfsleven be kleden, in welk verband wordt ver wezen naar berichten over de am bassadeur in Londen. Ook over de taak en functie van de regeringscommissaris voor Indo nesische zaken worden inlichtingen gevraagd. Men geeft in overweging de Ne derlandse delegatie voor de algemene vergadering van de V. N. al naar ge lang de aan de orde zijnde onder werpen te wisselen. Waardering wordt uitgesproken voor de Nederlandse bijdrage van twee millioen gulden aan de Inter nationale technische hulp. Maar het evenredig aandeel zou eigenlijk 400 millioen moeten zijn. Aan het voor lopig verslag is toegevoegd een uit voerige nota van het Kamerlid prof. Gerretson, die o.a. de wenselijkheid van de aanwezigheid van twee mi nisters afwijst en die voorts zijn mening ten beste geeft ten aanzien van de verhouding tot de West. ,J)e waterravip heeft duizenden mensen van huis en: inboedel beroofd. In ons kleine Nederland heeft men toen ge toond wat naasten liefde "betekent. Nu moet- mij één ding vaff'het hart. Wij le ven in ons land al van de bevrijding af in een toestand van zeer grote ivoning- nood. Nu is er plotse ling een extra-nood toestand gekomen en tóch konden al die duizenden worden ondergebracht. Met verwondering concludeer ik: Die woonruimte was er dus. Duizenden jonge mensen heb ben er jarenlang tevergeefs naar ge zocht. Deze brief is geschreven door een nog jonge man, die voor zijn gezin (vrouw, kindje van 13 maanden en baby) al lang naar wat behoorlijke woonruimte zoekt. Het gevaar be staat. dat hij binnenkort zelfs op straat komt te staan. En hij ver zucht: „Waarheen moet ik dan? Po litie? Leger des Heils? Volkshuis vesting? Ik ben niet afgunstig op de slachtoffers van de ramp, maar wel verdrietig In zijn zorgen rond het voor hem zo schrijnende woningprobleem trekt deze briefschrijver een verkeerde con clusie. Uitzonderingen daargelaten, geloof ik, dat de vluchtelingen in de meeste gevallen ondergebracht zijn in een woning waar geen plaats zou zijn voor een permanent verblijf van een tweede gezin. Begaan met het lot van de vluchtelingen hebben hon derden hun woning beschikbaar ge steld voor evacué's. Op dat ogenblik hebben zij er uiteraard niet aan ge dacht, dat hun huis niet geschikt is voor een verblijf van zeer lange duur, hetgeen in de toekomst, wanneer de terugkeer van de evacué's te lang uit blijft, zeker zijn problemen zal op leveren. Er is verschil tussen het per manent inwonen en een tijdelijke samenwoning als evacué. Mijns in ziens heeft briefschrijver dus in dit verband een verkeerde conclusié ge trokken. Het is een andere vraag of er voor duizenden jonge mensen nu werke lijk geen plekje meer is om te wonen. En dat vele jongeren bij de beant woording van deze vraag wel eens wat smalend aan het begrip naasten liefde denken, kan ik me volkomen indenken. Geen favoriet Wij blijven bij het woningpro bleem. Bewoners uit een straat in Rotterdam-Zuid hebben mi) gevraagd waarom er in die straat een huis een dag, twee dagen, drie dagen, nee, meer dan vier wekenleeg staat. Antwoord: Deze woning werd 15 December door de eigenaar bij VoZfcs- huisvesting leeggemeld ivaarop 30 December de voorgestelde candidaat werd afgewezen en twee candidaten van de Dienst werden voorgedragen. Op 12 Januari ontving de Dienst een nieuwe candidaatstélling van de eige naar, die evenals de eerste niet ac ceptabel was, waarop 27 Januari opnieuw twee urgentiegevallen aan de eigenaar werden voorgedragen waarvan er één werd geaccepteerd. Een week daarna werd de woonver- gunning verstrekt aan een gezin van zes personen Uit deze gang van zaken blijkt, dat Volkshuisvesting de door de huis eigenaar voorgestelde candidaten heeft afgewezen en er een voor dat huis geschikt gezin heeft onderge bracht. De favorieten van de huis eigenaar moesten wijken voor het al gemeen belang I Rampenfonds Vandaag worden twee spaarpotten geleegd in het Rampenfonds, De ene is van de bijna blinde heer W. J. B„ die in zijn spaarpot maar liefst hon derd veertien stuivers ontdekte, de tweede komt van Anke S. van de Mathenesserdijk, die Pieter 1.65 stuurde. „Is het niet erg dat ik zo'n klein steentje bijdraag?", vraagt mevr M. van K„ wier rijksdaalder ik als een forse keisteen beschouw evenals de vijf gulden van de wed. N. N. van de 's-Gravenweg. „Oud bootwerker" uit het heitelan schonk 7.50 Streven doet Herleven Nu moet ik me aan een belofte houden. Voor het comité ter beharti ging van ontspanning voor invaliden in het algemeen „Streven Doet Her leven", zou ik nog enkele woorden schrijven over het jaarfeest voor in validen, dat 5 Maart in de Rivièrahal wordt georganiseerd. Ik kan kort zijn: Het wordt een groots feest met belangloze medewerking van sterren als Willy Vervoort, Tony Boucher, Jan Oradi, Ted Valerio en nog vele anderen. Bijzonder goed idee: Ook voor ge- evacueerde invaliden zijn nog plaat sen beschikbaar. Zij worden zo nodig van huis gehaald en na afloop weer thuis teruggebracht. Kaarten afhalen op het adres: Resedastraat 31a. Aanbod In ons Boek der Aanbiedingen hebben wij opgeschreven: een ledikant met bed van V. van de Korte Dreef, een een persoons ledikant 'van G uit de Ranon kelstraat, een kinderledikant van Van B. uit de Pol8landstraat, een kachel van K. uit de Kruizemuntstraat. kleding van W. uit de Boylestraat ln Schiedam, nog meer kleding van V. van de Mathenes serdijk, lectuur van NN. uit de Goerese- straat, capsules en zilverpapier (een mudzak voll) van de catechisanten van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Alblasserdam en van P. van de Ael- brechtskade. postzegels ten slotte van T uit Rotterdam. Iedereen hartelijk dank en.... ledikan ten kunnen wij nog steeds bijzonder goed gebruiken I Vondst Gevondenwollen werkhand- schoenen door Berkhouwer. Beuke laarstraat 107; een linker glacé hand schoen door Van Brakel, Moerkerke straat 14, op de Plelnweg; een school- t u 1 door Den Otter, Haringpakkers- straat 2b, op de Mathenesserlaan, hoek Jongkindstraat: een rechter bruine herenhandschoen door Smits, Ketenstraat 27, op de Oudedljk, Mevr. Smit uit de Slonstraat vond 20 Februari ln die straat een paraplu hoes. Het ding ligt ln Florines la. Verlies Tussen St. Hoogendljkstraat en Stiel tjesstraat verloor mevr. Dongelmans, St. Hoogendljkstraat 30, op 15 Februari een nikkelen horloge met verchroomd bandje. In Oud Mathenesse verloor Wllly B„ Roemeensestraat 8b, vorige week Vrijdag een zelf gebreide want, blauw met Jaeger. Afd. dieren Maandagmiddag werd op de Dordtse- laan een hondje aangereden. Mevr Hoef nagel. Dordtselaan 244 ben., die het dier heeft opgenomen, hoopt dat de eigenaar zich spoedig komt aanmelden. Signale ment zwart met wat wit aan bulk en borst, lange oren Mevr. Kievit, Wapenstraat 18b, mist een zwarte poes met beige bovendek en witte borst. Wie het dier roept, moet .Poekle" zeggen 1 Willem Barendsz „Wij hopen dat de dubbeltjes op tafel zullen komen" ls de wens van het be stuur van de recreatleverenlgjng „Willem Barendsz", die Zondagavond 1 Maart ln de eigen zaal aan de Prins Alexander - straat 19 een avond voor het Rampen fonds organiseert Hiervoor is een beroep gedaan op de belangeloze medewerking van de artlsten, die zich ln de Spreeu wenpraat voor dit doel Rebben aange boden. Pieter hoopt ook, dat die dub beltjes rollen. Veel succes W.B.I PIETER SPREEUW.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2