Toezegging tot levering van aardgas uitgebreid '™n20)aan Garantie C ijfgemeenten vu Ook voor piekuren Europese grondwet is nu gereed Koningin en Prins waren in Londen Meer dan 100.000 geëvacueerden \¥EER-t Minister Zijlstra: „Hoeveelheid valt mee5 65.4 millioen in Fonds In Nieuwerkerk 269slachtoffers? jaar Vijf aanklachten in zaak-Finaly Is Zierikzee rechtmatig ontruimd? Bikker blijft in hechtenis Merrie stond drie weken in ondergelopen stal Dank voor Britse hulp Stevenson gaat de wereld rond Hulpgoed deels naar buitenland mém Jv-X IS ERICH'] Democratisch-socialistisch dagblad Het Vrije Volk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Vrijdag 27 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2375 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. V. KUILENBURG en C. V. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 et. GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9. ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 2844S 28513, 28302. Van Houtte Het totaal bedrag tot Don derdagavond binnengekomen bij het Nationaal Rampenfonds was 65,4 millioen gulden. Woensdagavond was de stand: 63,5 millioen. In de vergadering van de Gerefor meerde Synode, die gisteren te Goes is gehouden, hebben de gereformeer de predikanten, ook uit de noodge- bieden, een overzicht gegeven van hetgeen zich in hun gemeente heeft pfgespeeld. Hierbij heeft de gereformeerde pre dikant ds Y. Tiemersma medege deeld, dat in zijn gemeente Nieuwer kerk, op Schouwen, 269- doden en vermisten zijn. (Van een onzer verslaggevers) AAN LEEUWARDEN, Zwolle, Deventer, Zutphen en Apeldoorn is door de regering de toezegging gedaan, dat zij voor huishoudelijk gebruik binnen afzienbare tijd over aardgas zullen kunnen beschikken. Minister Zijlstra deelde ons Donderdagavond in een persoonlijk onderhoud mee, dat men ernstig rekening moet houden met de mogelijk heid dit gas tegen het najaar te kunnen afnemen. De minister zei daarbij, dat de hoeveelheid aardgas, die aan geboord kan worden, groter is dan tot nu toe bekend was. Daar door is deze toezegging mogelijk, waarnaast het vroeger aan Twente gedane aanbod (levering aan Enschede, Hengelo, Almelo en Oldenzaal, eveneens voor huishoudelijk gebruik) van kracht blijft. Indien de gemeenten dit aanbod accepteren zal men niet- gekraakt aardgas krijgen en daarmee de hoge verwarmings- waarde van ruim acht duizend calorieën (het kolengas geeft ongeveer vier duizend calorieën) behouden. Op onze vraag of men op de piekuren ook aan de vraag zal kunnen voldoen, zei minister Zijlstra, dat dit punt geen technische moeilijkheden oplevert. Aan vier katholieke priesters en een zakenman uit Bayonne is Don derdag „vrijheidsberoving" ten laste gelegd, omdat zy geholpen zouden hebben bij het over de Spaanse grens smokkelen van Gerald en Robert Finaly. Op dit misdrijf staat dwangarbeid voor onbepaalde tyd. Te voren was de betrokkenen medeplichtigheid aan de ontvoering van minderjarigen ten laste gelegd, waarop een maximum straf van levenslange dwangarbeid staat. Nog steeds is er niets defini tiefs bekend over de verblijfplaats van de twee jongens. MET 21 stemmen tegen een stem en vier onthoudingen heeft de grondwetscommissie der zes landen van de Europese Steen kool- en Staalgemeenschap Donderdag een uit 113 artikelen en twee protocollen bestaand ontwerp goedgekeurd voor een poli tieke gemeenschap der zes landen. Dit ontwerp zal thans worden voorgelegd aan de voltallige grondwetsvergdering der zes, die op 6 Maart in Straatsburg bijeenkomt. De Franse socialist Guy Mollet be hoorde tot de vier, die zich van stem ming onthielden. Het parlement der Politieke Gemeenschap zou krachtens het ontwerp moeten bestaan uit een senaat, die de landen vertegenwoor digt en een „volkskamer", die recht streeks door de bevolking der zes lan den zou moeten worden gekozen, uiterlijk zes maanden, nadat de Poli tieke Gemeenschap is gevormd. In een ander artikel wordt de Europese Gemeenschap verzocht, ge leidelijk een gemeenschappelijke markt te vestigen, een vrij verkeer van goederen, kapitaal en arbeids krachten. Bovendien wordt bij het aanbod rekening gehouden met een stijging in de vraag. Door de grotere calo- rieënwaarde toch wordt de prijs in ieder geval relatief lager en zal het gebruik toenemen. Men houdt reke ning met een stijging van vijf pro cent per jaar. Onder deze voorwaar den kan men de levering aan de vijf eerder genoemde plaatsen voor twin tig jaar garanderen, terwijl het aan de Twentse plaatsen voor tien jaar gegarandeerd wordt. De datum van ingang dezer dis tributie hangt ih hoofdzaak af van de totstandkoming van het net en van het al of niet accepteren door de verschillende gemeentebesturen. De minister wilde zich over de prijs van het aardgas nog niet uitlaten, daar hij hierover zeer binnenkort mededelingen in de Staten-Generaal zal doen. Wel kon hij zeggen, dat de regering reeds voor het einde van 1952 met de Nederlandse Aardolie- Maatschappij tot een principiële overeenstemming was gekomen en er toen nog slechts enkele zeer onder geschikte punten waren te regelen. Overleg met K.v.K. Ook kon de bewindsman niets zeg gen over de verhouding in afneming tussen gemeenten en industrie. Zoals bekend, hoopt de industrie eveneens op gebruik van dit gas, daar men dan vooral op de wereldmarkt beter kan concurreren, zoals de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Twente en Salland begin Januari vooral ten aanzien van de Twentse textielfabrieken opmerkte. Het blijft dus momenteel nog een vraag of de industrieën het voorlopig alleen voor chemische doeleinden krijgen toegewezen of ook als ver warmingsbron. Zie verder pag. 7 ""^C In hort geding: (Van een onzer verslaggevers) Is de gedwongen evacuatie van Zierikzee rechtmatig geweest of niet? Deze vraag is Donderdag voorge legd aan dc president van de arron dissementsrechtbank te Middelburg. De officier van justitie adviseerde de eis tot schorsing van het evacuatie bevel, die de Zierikzeese Midden standscentrale had ingediend, niet ontvankelijk te verklaren. De president bepaalde de uitspraak van het proces in kort geding tussen de gemeente Zierikzee en de verbol gen middenstanders op Woensdag 3 Maart op zijn vroegst. Hij achtte het mogelijk, dat eerst op Vrijdag 6 Maart uitspraak zal worden gedaan. Daar voor veel Zierikzeese midden standers de termijn van hun ver lengde verblijfsvergunning per 28 Februari afloopt, behoudt de ge meente Zierikzee de vrijheid ingaan de 1 Maart de gedwongen evacuatie van de middenstand voort te zetten, dus alvorens de uitspraak over de rechtmatigheid er van is gedaan. De. president drong er bij de pro cureur van de gemeente Zierikzee op aan zijn cliënte om de grootste mo gelijke souplesse te verzoeken. Mr C. J. 3. de Croo, wethouder van Zierikzee. die tijdens het proces aan wezig was, zei na afioop desgevraagd, dat hij niet bereid en niet by machte was te verklaren of Zierikzee deze souplesse inderdaad zou betrachten. Mijnindustrie geeft ruim 2Vi millioen De münfnöustri'e heelt thans in totaal j 2.603.610 bijgedragen aan het Nationale Rampenfonds, Dit bedrag werd bijeengebracht door overwerken, verlofloon en bijdragen van de direc ties. Het personeel der gezamenlijke steenkolenmijnen* stelde verder 29.863 hectoliter kolen ter beschikking van de slachtoffers in de noodgebieden. De bevoegde gerechtelyke instantie te Hanun in West-Duitsland heeft bepaald, dat Hubertus Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogsmis dadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hech tenis zal worden gehouden tot dat beslist is of hü al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uit geleverd. Volgens Bikkers verdediger, dr Stauf. zal de uitleveringsprocedure een bijzonder ingewikkelde zaak wor den, De gerechtelijke instantie te Dus- seldorp, die zich met het lot van Klaas Fabcr moet bezig houden, heelt nog geen uitspraak gedaan. India geeft ƒ26.000 De regering van India heeft een bedrag van ƒ26.000 beschikbaar ge steld voor leniging van de nood in de rampgebieden. In overleg met de Nederlandse regering is besloten tot een bedrag van 26.000 jutezakken te schenken. (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) Koningin Juliana en prins Bernhard hebben Donderdag een kort bezoek aan Londen gebracht om koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh persoonlijk te bedanken voor de grote hulp, die Nederland van Engeland heeft gekregen bij de overstromingsramp. Koningin Juliana en prins Bernhard gebruikten de lunch in Buckingham Palace. Voor de lunch bracht koningin Juliana alleen een bezoek aan de grote tentoonstelling van Nederlandse schilders in de Koninklijke Academie. Australië biedt 50.000pond aan De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, die gisteren van een driemaands verlof ln ons land terugkeerde, heeft hedenmorgen op het Ministerie van Bulter.land.ie Zaken namens zijn regering- e?r cheque van 50.000 pond sterling aan geboden aan de Nederlandse regering voor de slachtoffers van de ramp. De minister zonder portefeuille, mr J. M.. A. H. Luns, nam de cheque namens de regering in ontvangst, waarbij hij de Australische regering hartelijk dank bracht. Men heeft thans een overzicht van het aantal geëvacueerden uit de rampgebieden. In totaal blijken 89709 personen in andere gemeenten te zijn opgenomen en geregistreerd. Bovendien zijn naar schatting 18000 mensen elders opgenomen, die geen deel uitmaken van de georganiseerde evacuatie, maar die op eigen gelegenheid in de naaste omgeving van hun oorspronkelijke woonplaats ouderdak vonden (interne evacué's). Dit totale aantal van circa 108000 geëvacueerden overschrijdt in belang rijke mate de somberste verwachtin gen. Men schat, dat nog slechts 1000 personen naar hun eigen woningen zijn teruggekeerd (gercëvacueerd). In Zeeland zyn opgenomen 14000 personen, in Noord-Brabant 30.000. in Zuid-Holland 32.000, in Utrecht 8000 en in andere provincies 5000 perso nen. Hierbij komen naar schatting voor Zeeland nog 2700, voor Zuid- Holïanö 10.000 en voor Noord-Bra bant 5000 interne evacué's. Het bezoek vond gedurende de ge wone uren plaats en dc zalen waren stampvol. De tentoonstelling, die een zeer groot succes is, sluit over emge dagen en wordt door een dagelijks groeiend aantal laatkomers bezocht. Donderdagochtend was de drukte bijzonder groot. Op wens van de Koningin ondervond het bezoek door het publiek geen enkele belemmering en de zaalwachters hadden grote moeite de weg vrij te maken voor de kleine groep. Fen gro'.» mc-vcte wachtte de Ko ningin voor het gebouw op. dat een der drukste straten van West- End staat en juichte haar hartelijk toe. In de middaguren ontving konin gin Juliana een kleine delegatie van het gilde der timmerlieden van de City van Londen in de nieuwe wo ning van ambassadeur Stikker. Een eeuwenoude traditie verbindt het gilde met de Nederlandse kolonie in Londen, want uit oude kronieken blijkt, dat de Hollanders in het ge bouw der timmerlieden vergaderden, toen zij nog geen eigen kerk en zaal hadden. Bij de bombardementen van 1940 werd zowel de Nederlandse kerk als het gebouw' der timmerlieden door Duitse bommen vernield. De Prins was intussen naar het vliegveld Hendon gereden en bracht zijn toestel over naar het vliegveld Northolt, vanwaar het koninklijk paar weer naar Nederland vertrok. Adlai Stevenson, de verslagen democratische candidaal voor het Amerikaanse presidentschap, is Don derdag per vliegtuig uit Chicago naar Los Angeles vertrokken voor dc eer ste étappe van zyn reis om de wereld. Stevenson deelde verslaggevers mee, dat hy de resultaten van zijn waarnemingen aan president Eisen hower beschikbaar zal stellen. Op korte termijn zullen zeer grote hoeveelheden van de goederen, die werden ingezameld voor de slachtof fers van de watersnood, worden ver stuurd voor die vluchtelingen en an deren in het buitenland, die deze goe deren eveneens hard nodig hebben, zo vernemen wij van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Dze week hoopt het Rode Kruis over te gaan tot verzending van en kel duizenden tonnen goederen. Deze verzending, die via Rode-Kruiskana- len geschiedt met medewerking van andere organisaties, is het gevolg van reeds eerder gelegde contacten. VIERHONDERD ARBEIDERS zijn er Woensdag in geslaagd het grote gat in de Westerscheldedijk achter Waarde te dichten. Hierdoor is de zogenaamde Kleine Westveerpolder, waarin drie hui zen zijn weggespoeld van het Scheldewater afgesloten. Voor het dorp Waarde, dat achter de slaperdijk ligt, is er nu geen gevaar meer. Het staat vrijwel geheel onder water, op een kleine kern na, waar vier politiemannen en vier pontonniers verblijf houd/til. Het gat is gesloten door er een nooddijk voor te leggen, die het in een grote boog omsluit. Deze boog is gemaakt van zankzakken en opgespoten zand. Met een zandzuiger gaat men nu de binnendijken dichten; zodra deze gesloten zijn kan het water uit de polder wor den geloosd, omdat er nog een uitwateringssluis van de havendijk intact is gebleven. (Luchtopname A.NT'.-Foto) "8 Drie weken lang heeft deze bruine merrie in een stal gestaan in Drei- schor op Schouwen-Duiveland. Er was alleen ivat vochtig hooi als voed sel. Bij vloed stond het dier geregeld met de benen in het water. Toen de eigenaar, de heer L. van Blooys, met een dukw naar Dreischor voer om uit zijn verdronken huis nog wat goede ren te redden, vond hij de merrie nog levend in de stal staan. Wachtmees ter Jan den Haan en de pontonnier Hubert Berkelmans, die met een mo torboot iedere dag in het dorp pa trouilleren, hielpen Blooys het paard over te brengen naar de consistorie van de kerk. waar het op een plaats staat, waar het water niet vaak komt. Het dier kreeg droog hooi en water. Achter elkaar dronk het drie emmers vol uit. Het is broodmager, maar was nog sterk genoeg om overeind te blij ven staan. Men hoopt, dat de goede zorgen van Den Haan en Berkelmans het in het leven zullen kunnen hou den. Behalve het vochtige hooi heeft het niets te eten en te drinken gehad, gedurende de weken, dat het in de eenzaamheid op redding heeft staan wachten. EEN ZONDERLINGE VERKOPING zal in Utrecht plaatsvinden. Wegens faillissement van een tweetal Zweden wordt een collectie volledig onder dressuur staande circuspaarden en en -pony's verkocht. Vijftien vossen, werkende in nummers van zes en twaalf, drie solopaarden, twee pony's die werken als zg. wippende pony's, en in het nummer groot en klein -I.l .npoïe iwuNbcnie pony's, voor de wagen van de schillenman zijn de paarden niet geschikt, wanfc ze zijn gewend om in een kringetje te lopen, maar misschien is er iets voor u by? icff Heeft Jan Groot in Nieuwerkerk aan den IJssel wer- l«k een bis am rat van 90 cm gevangen? Nee, zegt een dierenken- ner ons, een bisamrat wordt hoog stens 40 cm lang, met een staart van 20 tot 28 cm. Jan Groot moet een uit een fokkerij ontsnapte bever- rat hebben gepakt. Een beverrat is veel groter dan een bisamrat. hij kan byna een meter lang worden. Het was in elk geval een goede vangst, want ook beverratten kunnen schade aan waterkeringen toebrengen, De Amerikaanse kampioenvisser „Kip" Farrington wil zes of zeven Nederlanders „vangen" om deel te nemen aan zyn jaarlyks internatio naal tonynen-visconcours te Wedge- port in Canada. De inschryving sluit op 1 Juni en de deelnemers moeten zich op 4 September in Boston mel den. 1©? Ook Amsterdam heeft thans een regenverzekering voor toeristen, in navolging van Arnhem en Lochem. EEN JONGEMAN, die onlangs uit het ziekenhuis van Londonderry in Noord-Ierland is ontslagen, heeft een bedankbrief geséhreven voor alle aan hem bestede goede zorgen. In een P S. verwerkt hij de enige hem over komen teleurstelling: „Ik heb een van de verpleegsters gevraagd met me te trouwen en ze zei eerst ja, maar ik heb later ontdekt, dat dit slechts een onderdeel van de behandeling is geweest", vqp 's Nachts te één uur zag een politie-agent de 53-jarige mevr. Dorothy Jones uit Talysarn in Wales over straat wandelen met een stuk metaal, een wandelstok en een bood schappentas. Zij zei eerst, dat zy op weg was naar een familielid, later dat ze aan slapeloosheid leed en des nachts dikwyls wandelingen maakte, maar toen haar boodschappentas werd geopend en daarin inbrekers- werktuigen werden gevonden, en in haar huis gestolen eigendommen werden aangetroffen, bekende zy ze ven inbraken in één jaar tyds. ■5Q? Twee manschappen van de verkeers politie in de Amerikaanse staat Alabama hebben door kunstmatige ademhaling de levensgeesten opge wekt by een paard. De mannen had den het dier, omdat het op een weg voor snelverkeer draafde, met'n touw gevangen. Maar dit werd harder toe gesnoerd dan de bedoeling was, zodat het beest buiten bewustzijn raakte. De agenten pasten toen op de ge- bruikelyke wyze kunstmatige adem haling toe, wat zo uitstekend lukte, dat, toen het paard weer op zyn benen stond, het zyn berijder af wierp. Noordelijke wind De Bilt verwacht van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige noorde lijke wind. Iets minder koude nacht Morgenmiddag over het algemeen iets lagere temperatu ren dan vandaag. Zon opk. ond. 7.29 18.17 Maan opk. ond. 18.17 7.11

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1