rn Ongerustheid in Zuid-Frankrijk door zes moordaanslagen Reeds in oeroude tijden in Westfriesland beschaafd volk,datwegen en muren bouwde? Drie IJmuidenaren zouden kans maken op millioenenerfenis De RAI toont u de nieuwste snufjes op motoren-gebied Ontoerekeningsvatbare boeven kregen te veel vrijheid VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 nE PALUDANUSWEG in Wieringerwaard is er oorzaak van geweest, dat wij ons zijn gaan verdiepen in de geschiedenis van een deel van ons gewest, zoals die wordt beschreven door Paludanus, een geschiedschrijver van het Westfriese land, die in de achttiende eeuw in Alkmaar gewoond heeft en een onderzoek heeft doen instellen naar de aanwezigheid van sporen van een wonderlijke muur of dijk of weg, die honderden, misschien w<M duizenden jaren geleden in West-Friesland heeft gelopen. Het moet een kunstwerk zijn geweest, door mensenhanden aangelegd en gemetseld van z.g. duifstcen. Dat is iets wat zeker is. Voor het overige tasten we vrijwel in het duister. Reeds in 1775 ontdekte Jacob Queldam, dat er gedeelten van een muur lagen in de toenmalige Zuiderzee, nabij Oostwaard. Deze gedeelten waren bij laag water bijna boven, in ieder geval slechts zo weinig onder water, dat men er met een platboomde schuit niet over heen kon varen. feit. als zulk een werk door een of an dere natuurramp in de bodem zou zijn verdwenen. Nu echter beginnen we in het duis ter te tasten. Nu blijkt, dat we nog maar weinig, o zo weinig afweten van de geschiedenis van ons land in een periode, die toch neg niet zo heel ver in het verleden ligt. Wat is er gebeurd met het land. met het volk. in die pe riode. voorafgaande aan die. waarin de Zuiderzee grote stukken heeft verzwol gen? We weten het niet. We kunnen er slechts naar gissen. Zeker weten we alleen, dat het ge bied. waar thans Wierineorwaard. An na Paulowna. Wieringen liggen. in oude tijden belangrijk gebied is ge weest. terwijl tal van mensen dat ge bied bewoorden. Mensen, die grote werken tot stand hebben gebracht. Oude heirbaan in de Wieringerwaard HE muur maakte dé indruk van een zeer stevig bouwwerk te zijn. met een breedte van 17 voet. terwijl men een dikte peilde van omstreeks tien voet. Tot driehonderd meter in zee kon men deze muur volgen, waarna het niet meer mogelijk werd door de slappe grond die er boven op stond. De nieuwsgierigheid van onze voor ouders werd gewekt en men ging ook in Wieringerwaard nasporingen doen Dat was niet zo gemakkelijk, want aan de oppervlakte kwam de muur daar nergens en er waren maar weinig boe ren. die er voor gevoelden, hun land te laten omwroeten, alleen om aan de nieuwsgierigheid van oudheidminnaars te voldoen. Men moest zich dan ook in hoofd zaak bepalen tot de kanten van slo ten en tot het ondervragen van arbei ders die met het sloolwerk in de Wie ringerwaard in die tijd waren belast geweest. Dat was echter reeds Interessant ge noeg. want aan de hand van die gege vens kon men vaststellen, dat er door bet Noord Westelijk gedeelte van Wie ringerwaard een muur is geweest, da ten we het voorlopig op de naam muur aanhouden) die voortzetting vond bui ten de polder, in Zijpc aan de ene, in de Zuiderzee aan de andere kant. Dat was omstreeks 1775. Wanneer we weten, dat de Wie- ringermeer omstreeks 1610 is droogge maakt, kunnen we met zekerheid vast stellen. dat die muur er voor de droog- valling is geweest. In de periode van 16101775 aangelegd zou een ieder van het aanleggen van een dergelijk kunst werk hebben gehoord, alsmede van het Onjuiste opvatting Wij hebben bij het geschiedenis onderwijs steeds geleerd, dal het zo omstreeks hel begin van onze jaartelling in Holland en speciaal in onze gewesten, een treurige boel was Een moeras, waarin slechts enkele Germanen of Kanine- faten of wat voor stammen ook, leefden, die zich bezig hielden met de jacht en zich kleedden met dierenhuiden. Een volk dat op een zeer lage trap van bescha ving stoïidA' Is dat nu juist, of moeten we geloven aan een wellicht veel ou dere beschaving, die op veel ho ger peil heeft gestaan, maar die door ons onbekende oorzaken geheel verloren is gegaan? Of weten we niets uit de geschiede nis van ons gewest vóór de Middeleeuwen? Afsluitdijk of heirbaan? Hebben we hier te maken met een verzonken zeewering? Het is bijna niet aan te nemen, zo min als de veronder stelling die Paludanus opperde dat men hier te doen had met een muur. die hel water van de Riin moest tegenhouden waardoor deze nabij Callanlsoog of verder in de zee zou uitmonden.. Palu danus zelf verwerpt deze theorie ten slotte ook. Is het een oude heirbaan geweest aangelegd door de Romeinen? Er wordt in het geschrift van Paludanus op ge zinspeeld. Dan zou deze baan doorge gaan zijn tot Medemblïk. wellicht zelf' via het land. waarin later het Flevo- meer zou ontstaan, naar Friesland. Is deze veronderstelling te fantas tisch? Mogelijk. In ieder geval is ze in strjjd met de opvatting, die tot op he den heeft gegolden, dat dit gedeelte van Holland omtrent de Romeinse tijd onbewoond zon zijn geweest. Deze op vatting kunnen we o.m. nog aantreffen Een vrouw schrijft zich arm. Kleding en voedsel voor het waiersnoodgebied Een vrouw, die de laatste tyd veel van zich spreken doet en waarover veel geschreven wordt, is mevrouw Boo- gaardt-Riet te Ogden in Utah U.S.A. Zij is de vrouw van een fabrieksarbei der, die naar de Verenigde Staten is ge ëmigreerd en die meent, dat haar, of eigenlijk haar echtgenoot een zeergrote erfenis staat te wachten. Die erfenis, zo zou een notaris haar hebben geschreven, bestaat uit suiker plantages in Indonesië met een waarde van 23 millioen dollar of 87 milioen gulden. Mevrouw Boogaardt doet nu haar best om alle erfgenamen te vin den en als zij een tak van de familie ontdekt, vraagt zij deze de stamboom uit te zoeken. Die erfgenamen wonen in Haarlem, in Zeeland, Rotterdam en Overflakkee en ook in IJmuiden. Drie broers in IJmuiden, komend van Mid- dclharnis, zouden ook tot de erfgena men behoren. Wij hebben met één hunner gespro ken en een brief van mevrouw Boo- gaardt-Riet gelezen. In die brief schreef zij de stamboom der familie van de Rovaart uit Middelharnis tot 1600 te hebben gevonden, maar zij raadde nu de familie Roodzant ook van Middel harnis, hun genealogie ook zo ver mo gelijk uit te zoeken. En dan werden er nog acht families genoemd, die dat ook moesten doen. Vele mensen zijn met dit onderzoek bezig en ook op de rijks- en gemeente-archieven komen de men sen snuffelen. Brief van de politie Verscheidene dezer mensen, die met mevrouw Boogaardt-Riet corresponde ren. hebben een brief van het hoofd dei politie te Ogden ontvangen, waarin deze- er op wijst, dat mevrouw Boogaardt een ijverig aanhangster der Latter Day Saints (de* Heiligen der laatste dagen of wel Mormonen) is, wat natuurlijk niets geen kwaads betekent. Maar hij schrijft ook, dat het verzamelen van familienamen door mevr. Boogaardt een manie van haar is sedert jaren. En dat moet wel juist zijn. want toen mevr. Boogaardt nog in ons land woonde kwam zij meermalen op het Rijksarchief te Haarlem om maar gegevens te verza melen. De commissaris van politie te Ogden schreef, dat de erflater twintig kleinkinderen heeft, waarvan mevr Boogaardt er één zou zijn. Die twintig kleinkinderen zijn natuurlijk directe erfgenamen en wij begrijpen niet. waarom mevr. Boogaardt dan genealo- gièn van zijtakken wil hebben. De directeur van het postkantoor te Ogden heeft verkla.ard dat mevr. Boo gaardt zelf wel een postkantoor mocht hebben, vanwege haar vele correspon dentie. Voor de watersnood En nu doet mevr. Boogaardt-Riet op nieuw van zich spreken, omdat ze naar ons land heeft geschreven, dat ze grote stapels kleding en voedsel heeft inge zameld voor de slachtoffers van de watersnood. Maar die goederen moeten verzonden worden naar New York of San Francisco en daar heeft zij geen geld voor. En omdat ze er geen geld voor heeft, blijven de goederen liggen. Wij menen dat dit nogal raadselachtig is. omdat de mensen in Utah toch ze ker ook wel geld zpuden willen geven om de goederen tc yèrzenden. Vanal New York of San Francisco neemt de Holland-Amerika Lijn het gratis mee En er zal toch vermoedelijk wel ccn luchtvaartmaatschappij in Amerika zijn, die de goederen naar een havenplaats wil brengen. YVy vrezen dat dc goederen ons land wel eens niet konden bereiken. En dc suikerplantages in Indonesië zijn ook zo maar niet te verkopen. Temeer niet als men weet dat de Indonesische re gering bepaalt, welk percentage van de winst van vennootschappen naar Ne derland mag worden overgemaakt. Het Nederlands Archievenblad heeft dan ook van de brief van de commissaris van politie tc Ogden melding gemaakt. in de historische atlassen, die ten dienste van het middelbaar en hoger onderwijs worden gebruikt. Zeer onwaarschijnlijk achten we het. dat deze muur of weg zou zijn aange legd omstree.ks 400 of meer jaren na het begin van onze jaartelling. Dat zou immers betekenen, dat ze verloren zou zijn gegaan duizend a twaalfhonderd jaar geleden. Dan zou er in oude kro nieken over een muur. die ten gevolge van een enorme ramp verloren ging. iets te vinden moeten zijn. Van ouder datum? Of moeten we aannemen, dat in deze streken eer. bevolking heeft gewoond, reeds eeuwen vóór de. geboorte van Christus, die een zo hoge graad van be- j schaving had bereikt, dat ze reeds mu ren of wegen bouwde van gemetselde duifstenen? Vondsten in het laatst van de acht tiende eeuw in de toen ongeveer hon derd jaar droogliggende Wieringer waard gedaan, wijzen er op. dat er in de Wieringerwaard mensen hebben ge woond. die de kunst verstonden om put ten te maken. Herhaaldelijk gebeurde het. dat mensen en paarden in die put ten wegzakten, en slechts met moeite konden worden gered. Op grote diepte zijn resten van ge bouwen gevonden. Hetzelfde geldt trouwens voor het zo veel hoger gele gen Wieringen, waar men bij het ver richten van grondwerkzaamheden spo ren van bouwwerken vond op een diep te van omstreeks dertig Alkmaarse voeten. Tal van vragen komen naar aanlei ding van het geschrift van Paludanus naar voren. Hoe oud is de beschaving, waarin men deze muren bouwde? Waar vandaan kwam dat volk? Waar is het heen gegaan? Door welk een ontzaglij ke ramp is dit gebied getroffen, dat zulk een beschaving geheel te loor kon gaan? Een ramp, waarbij vergeleken die, welke heden ons land heeft getrof fen nog van .betrekkelijk geringe af metingen kan worden genoemd. Deze gehele landstreek moet immers meters onder de waterspiegel zijn geraakt, om eerst na eeuwen weer heroverd te wor den. Vragen, die wii niet kunnen be- groter hebben doen worden, dat we antwoorden, maar die bii ons het besef van de geschiedenis van onze eigen bodem nog maar weing weten. Is er een vloed geweest, vreselijker dan de Elisabethsvloed' Een vondst bii opgravingen in de achttiende eeuw ver richt in een terp bii Julianadorp bracht de stoffelijke resten van ettelijke men sen naar boven, van alle leeftijden, die waarschijnlijk daar ter plaatse ver dronken waren en met zand bedekt. Of is de muur een grensscheiding ge weest tussen twee volkeren, een soort Chinese muur? welke veronderstelling Paludanus opwerpt. Niemand kan er een antwoord od seven. Het is zelfs zeer de vraag, of iemand er een rede lijke veronderstelling over vermag op te bouwen. De Duitse industrie is op de RAI o.m. verschenen met de Hnrex Twin, een motorrijwiel uil de 500 cc klasse, dat wordt aangekondigd als een sensatie. ^|EEL ZUID-FRANKRIJK is opgeschrikt, omdat er de laatste weken in de omgeving van het grote krankzinnigengesticht van Mondevergues, vlak bij Avignon, zes moorden zyn gepleegd. De bewoners van deze streek richten felle verwijten tot de directie van dit grote gesticht, dat anderhalf jaar geleden be gonnen is zijn zieken op een heel andere, menselijker manier te gaan behan delen. De grotere vrijheid waarover deze geesteszieken konden beschikken zou deze zes moorden tot gevolg hebben gehad. De minister van Volksgezondheid heeft nu een inspecteur naar Mondevergues gestuurd om de allarmerende be richten ernstig te gaan onderzoeken. Maar de Franse opinie vraagt zich met enige ongerustheid af of de therapeutische geneeswijze voor de krankzinnigen een échec geleden heeft. Nieuwe geneeswijze in het geding QEZE ZAAK zit echter geheel anders in elkaar en de gepleegde misdaden kunnen de nieuwe geneeswijzen zeei zeker niet veroordelen. Mondevergues wordt namelijk bevolkt door een be paald soort geesteszieken. Wanneer 'een Frans gerechtshof een ernstige misdaad moet berechten dan kan de verdediging vragen of zelfs eisen, dat de dader een psychiatrisch onderzoek zal ondergaan. Wordt de verdachte dan ontoerekeningsvatbaar verklaard dan gaat hij niet naar de gevangenis, maar naar het gesticht in Monde vergues, waar 1500 van deze gevallen zitten. Heel wat advocaten hebben het Bromfietsliefhebbers zullen hun hart kunnen ophalen aan deze machine: een DIM-P met ILO-motor van bijna 50 cc. Deze i\ mei hei nog op de koeling geheel vrij opgesteld. Het bovendeel van het frame doef ^iemt ais benzinetank. Een van de hoogtepunten van de RAI is de Ducali-Cruiier. een motor-scooter met autnm ttssche koppeling en etecttncht ita'iinrirhting Het vehikel heeft een 175 ct een cytmdehnpklepmoim D, prijs - 'int ei. ren half mtlle maakt deze scooter tot de duurste tn zijn klasse. De Schager markt Vette koeien waren er nog niet zo heel veel. De prijzen bleven onveran derd, per kg slachtgewicht ongeveer 2.402.70, slechts een enkele uitvlieger 2.80 Redelijke handel in kalfkoeien, met als hoogste notering f 1050. Matig v/as de handel in geldekoeien met als top f 725. De handel in nuchtere kal veren met stijgende aanvoer een stuk minder dan vorige week. Prijzen lagen vier tot vijf gulden lager. Rijtuigpaar- den waren gewild. Hoogste prijs f 1250, terwijl in slachtpaarden een zeer kal me handel was met prijzen van f 600 875. Door het ontbreken van export kleine aanvoer van schapen en stugge handel. De aanvoer van biggen was zeer bevredigend, maar de prijzen la gen een rijksdaalder lager dan vorige week. Volgende week zal de markt met ingang van zeven uur geopend zijn. Prijzen en aanvoer: 15 paarden 600 1250. 5 geldekoeien 550725. 26 vette koeien 6751075, 10 kalfkoeien 725— 1050, 332 nuchtere kalveren 2856 13 vette schapen 85—115. 55 overhouders 70—90. 3 bokken 20—50, 77 biggen 32.50 —57.50. Hebt U een verblijfsvergunning? j MARKT BARNEVELD ?lu'ruveemarkt: Aanvoer ca 26 000 st. Frijzer.: oude kippen i 2.15f 2 30; N H. blauwe kuikens f 2.60f 2.80; jonge ha nen f 2.55—f 2 70, alles per k g overige per stuk: oude hanen f 3.50—f 5.50; oude eenden f 1.25f 2.—; tamme konijnen f 2.75—f 7.—; wilde konijnen f 1 60— f 2tamme jonge duiven f 0 65f 0 80. Eiermarkt. Aanvoer ca 875.000 stuks. Handel matig. Prijzen: f 1-3.50f 14. algemene prijs f 13.70 per 100 stuks, kilo- prijs f 2.26. Veluwse Eierveiling „Barneveld-Ede". Aanvoer ca 700.000 stuks. Handel matig. zen: eieren van 57/60 gram f 13.18 f 13.43. eieren van 60/65 gram f 13.57 i 13.97, alles per 100 stuks. TUINBOUWVEILING „ONS BELANG" Notering van Woensdag: spruiten: A 4576, B 3144 en koppen 724; rode kool 9'/:; boerenkool 2627; kroten 10i uien 42; groene kool 21'/:; witlof: I 45 en II 31. Degenen, die in Zierikzee zijn achtergebleven, worden voortdurend door de politie gecontroleerd, of zij wel in het bezit zijn van een verblijfsvergunning. VISSERIJ-BERICHT. URK, 26 Februari 1952. Donder dag voerden 51 vaartuigen aan: 4131 pond snoekbaars, prijs 7379 cent, 1274 pond rode baars, prijs 881.13: 5511 pond blei. 9tj10 cent. 36 pond kar per, 32 cent, alles per pond. ALKMAAR, 25 Febr. Aardappelen 6.50; witlof 29—58; rode kool 7—11,50; savoyekool 6,5010,50; groene kool 7.50— 18; spruitkool 2049; boerenkool 837j bieten 4.5011,50; winterpeen 611; was» peen 1019; uien 551; prei 2861j soepgroenten S; knolsoep 15; appels: Goud- reinetten 1419- peren: Winterjan 913. leven van hun misdadige bant kunnen redden door te doen vaststellen, dat zij niet verantwoordelijk gesteld konden worden voor hun dadenDe patiën ten van Mondevergues bestaan dus voor een groot gedeelte uit personen, die, gedreven door een geestelijke af wijking, tot misdaad vervielen. Aan gezien het echter heel moeilijk is de grens tussen het abnormale en het zuiver misdadige te vinden, treft men in dit grote gesticht ook lieden aan, die moeilijk krankzinnig te noemen zijn. Tot anderhalf jaar geleden was Mondevergues ook veel meer een strafkolonie dan een psychiatrisch centrum. Maar in 1951 zijn de toestan den plotseling veranderd. Onder de aruk van de nieuwe opvattingen op het gebied van de krankzinnigenver pleging werd de gehele behandeling radicaal gewijzigd. De strafkolonie werd een modern ziekenhuis. In het niet omheinde park rond het gesticht mochten de patiënten vry rondlopen. Ze werden niet meer als misdadigers, maar als geesteszieken behandeld. Zij kregen werk, deden veel aan sport. De bewakers trokken hun uniform uit en werden verplegers. De doktoren gingen nog verder. Bepaalde ziéken, die als practisch genezen beschouwd konden worden, kregen soms een week verlof. Anderen kregen toestemming om in de nabijheid van het gesticht te gaan werken. FATALE VERGISSING jl^AAR toen bleek, dat men zich ver gist had. Iemand die een moord ge pleegd heeft en zijn hoold heeft ge- rea, omdat hy ontoerekeningsvatbaar verklaard werd, kan men niet als een krankzinnige behandelen. De geestes zieken willen genezen, de anderen wachten slechts op het moment dat zij zullen kunnen vluchten. Zo vroegen halt' Januari twee patiënten, die Tel den zaten vanwege èen moordaanslag, ot zij wat mochten gaan zoeken vooc de versiering van hun eetzaal. Aange zien ze beiden een week later bevrijd zouden worden, kregen zij die toe stemming. Zy maakten hier gebruik van door in een dorpje in de buurt een gezin van drie personen te ver moorden. Op 9 Februari kreeg een 23- jarige jongen, die een meisje had aan gerand, verlof om wat te gaan wande len. Hij viel weet een wouw aan, die hij ernstig verminkte. Op 14 Februari werd Gabriel Favre plotseung krank zinnig en schoot zijn neet dood dtf was zes maanden geleden als genezen vit Mondzvergues vertrokken. De vol gende dag vermoordde Gabriel Favre, patiënt van het gesticht, maar enkele dagen met verlof gestuurd, d" nan van de vrouw, waarop ny verliefd was Hierop peegde hij zelfmoord. Het is te begrijpen, dat deze reeks misdaden in heeJ Zuid-Frankrijk con sternatie teweeg hebben gebracht. Maat men wijst er toch op. dat deze zaak met de nieuwe genei swijze van de geesteszieken niets te maken heeft. De grote fout is alleen, dat men in Mondevergues seen verschil heeft ge maakt tussen misdadigers en krank zinnigen De enige manier om een misdadiger te beletten opnieuw toe te slaan, is natuurlijk met om hem nu maar voor de rest van zijn leven ia een cel ie stoppen Maar het lykt ook wat vreemd hem dan maar voor gek te verklaren met het gevolg dat hy de kans krijgt zijn doktoren te misleiden, zodat hij een nieuwe misdaad kan plegen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4