en nu... Juliana Ziekenhuis in actie voor Kruiningen Welvaartsplan van N.V.V besproken Zusterhuis is vandaag en morgen sprookjesland ELECTRiSGHE WASMACHINES SLIJKHUIS - BADHUISWEG 9 Reclame aanbieding ffiffdiag 27 Fefauarl 195^, NIEUWE APELDOORNSE COURANT Beide blad Apeldoornse Bestuurdersbond Twee milliard nodig Velen waren gisteravond naar de zaal Vos aan de Orderparkweg ge komen op uitnodiging van de N.V.Y.- Bestnurdersbond Apeldoorn. De heer Van Wingerden, tweede voorzitter van het N.V.V.zon spreken over het Wel vaartsplan van het N.V.V. In zijn ope ningswoord moest de heer Buitenhuis echter mededelen, dat de spreker ver hinderd was. Men heeft toen echter een interes sante causerie beluisterd van onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Witte- vcen, districtsbestuurder van het NVV te Amsterdam, die mededeelde, dat het „Welvaartsplan" in 1949 op ver zoek van dc moderne vakbeweging door deskundigen uit de socialistische beweging was samengesteld. In 1949 was er van werkloosheid van enige omvang geen sprake, en had men, dank zij de Marshallhulp, een sluitende betalingsbalans. Het NVV voorzag echter andere tijden, mede in verband met het feit, dat leder jaar 40.000 arbeiders in het productieproces moeten worden ingeschakeld. Men wilde trachten de wegen aan te geven, waarlangs een krachtige economische structuur verzekerd zou kunnen worden en de bestaanszeker heid van de werkenden zo hoog mo gelijk zou worden opgevoerd. In de crisisjaren voor de tweede wereld-oorlog was er het „Plan van de Arbeid", dat 600 millioen zou ver gen ter opheffing van de werkloos heid. Men wilde er niet aan, ondanks het feit, dat ons land toen 400.000 werklozen telde. Colijn en Oud. aldus spr., hadden slechts een oplossing: „Aanpassen en bezuinigen". Twee milliard nodig. Na de tweede wereldoorlog Is de machtspositie van de werknemers echter aanmerkelijk groter geworden. Het Welvaartsplan van het N.V.V. maakt nu meer kans van verwezen lijking. Het geeft richtlijnen aan in zake scholing en herscholing benevens goede vakopleiding; er is een studie in verwerkt van alle belangrijke be drijfstakken en op grond hiervan stelt het N.V.V. als eis, dat er per j'&ar twee milliard gulden moet worden op- Mutatics bij Nettenfabriek Naar wij vernemen is op zijn ver zoek aan de heer D. R. Jonker, direc teur van de Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. N.V., eervol ont slag uit zijn functie verleend. De di rectie wordt nu voorlopig waargeno men door de heren mr Vroom en H. C. Smith. Initiatief Zeeuwse kring Het initiatief van de Zeeuwse Kring in Apeldoorn, de in onze gemeente ge- evacueerden op Donderdagmiddagen gelegenheid te geven elkaar en de bur gerij van Apeldoorn in het Odd Fel- lowhuïs (Deventerstraat) te ontmoeten, heeft groot succes. Was de sfeer vorige week Donder dagmiddag nog een beetje schuchter, gisteren ging het al veel beter; er werden heel veel nieuwe contacten ge zocht en gemaakt en iedereen zei bij het heengaan: „We komen volgende week weer!" Het ligt in de bedoeling, aldus ver telde ons de heer Francois, voorzitter van de Kring, om in het vervolg tij dens deze middagen iets te „doen". Bijv. wat muziek te geven, een filmpje te vertonen enz. Vanavond wordt in La Bordelaise dat belangeloos beschikbaar werd ge steld een feestavond gehouden ten bate van dit werk onder de geëvacu- eerden. De middenstand heeft prach tige artikelen geschonken, die verkocht en verloot zullen worden en de heer A. Willering zal enige van zijn films vertonen. gebracht om .volledige werkgelegen heid voor een ieder te scheppen. Het N.V.V. bestaat bijna 50 jaar. Een halve eeuw van leed en vreugde, strijd en overwinning sluiten we nu af met het Welvaartsplan, dat pers pectieven opent voor de bestaans zekerheid van de werkende klasse bij een hoger levenspeil. Met de opwek king. krachtig te ijveren voor door voering, besloot spr. zijn causerie. Het cabaretgezelschap van And ré Carrell bracht hierna een afwisselend programma, dat de talrijke aanwezi gen enige genoeglijke uren bezorgde. Kinderen van Noordhoorn spelen voor Rampenfonds Gistermiddag stapten zij de kamer binnen bij de redactie met de aankon diging: wij gaan iets doen voor het Rampenfonds. Het waren twee jon gens van het kindertehuis Noordhoorn aan het Wilheiminapark. De direc trice wist ervan, maar de jongens hadden de boodschap meegekregen: jullie moeten het zelf organiseren. En dat hebben ze nu met z'n allen ge daan. Morgenmiddag (Zaterdagmiddag) om half drie ^zullen achttien jeugdige .•inwoners van Noórdhoorn samen een programma van toneel, voordrachten en muziek verzorgen in één van dc zaaltjes van het Tehuis. De volledige opbrengst i9 voor het Rampenfonds; het kwartje van de entree en de stui ver van de fietsenstalling, alles. Want het programma wordt met eigen krachten en middelen uitgevoerd. Voor vrolijke muziek zorgen drie jon gens met een accordeon, een guitaar en een viool. De kinderen hebben goed hun best gedaan. Zij hopen al leen, dat de mensen in Apeldoorn hun initiatief zullen waarderen en dat vele ouders met hun kinderen komen kijken. Eerste-steenlegging van nieuwe R.K.-school Morgenmiddag om half drie zal pastoor W. H. M. C. Gerritsen van de St Victor-parochie, de eerste steen leggen van de nieuwe lagere school dezer parochie, de Pastoor-Blanken- heym-school. De school draagt de naam van de vorig jaar overleden her der der parochie, die één dag voor de officiële toestemming afkwam voor de bouw, waarvoor hij zich zozeer be ijverd had, aan een hartaanval over leed. De plechtigheid heeft plaats op het terrein aan de Jachtlaan, Drie hoek. Inlichtingen verzocht. De commissaris van politie verzoekt de bestuurder van een Volkswagen, die getuige is geweest van een aanrij ding op Woensdag 25 Februari te om streeks 8.20 uur, op de Deventerstraat bij de Deventerbrug, tussen een motor rijder en een wielrijdster, tengevolge waarvan de motorrijder een sleutel been brak en de wielrijdster een her senschudding opliep, zich te willen melden aan het bureau van politie, afd, Verkeer. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 26 Februari. Geboren: Ronald, z. van H. J. van Hulst en T. M. Jonker; Arie Nicolaas, z. van A. den Heijer en N. van Eg- mond; Antje Wilhelmina, d. van J. Paul en A; Schippers;. Rosa Maria Josephina, d. van J. H. Braakhuis en A. Mertens; Jakob Pieterj .Z.-^van P. H. J. Everwijn en M. IJ. v. d. Velde. Gehuwd: J. W. van Beek,en M. G. Smit; T. Lijnsvelt en J. C. Boes. Overleden: H. Kuijt, geh. met S. den Besten, 76 j., vr.; IJ. Schilstra, geh. met H. de Haas, 50 j., m.; H, J. Klein- bussink, geh. met J. M. Erkelens, 64 j., m.; J. Bonte, weduwe van' D. Buijte- laar, 87 j.; G. Dingshoff geh. met T. Hennekes, 82 j., m.; J. Veldhuijzen van Zanten, weduwe van L. Gunnink, 87 j.; J. M. de Groot, ongeh,, 62 j., vr.; W. J. Boogmans, weduwnaar van A. M. Buchholz, 78 j.; A. v. d. Bosch, weduwe van J. Mulder, 75 j.; H. J. A. Hattink, 8 j., vr. Wanneer er in het Zusterhuis van „Juliana" wat te doen is, is het altijd Iets bijzonder verrassends. Verpleegsters behoren tot een groep die niet aan dc weg timmert, doch die, wanneer zy iets doet, ook met iets origineels op de proppen komt. Ditmaal echter hebben de zusters, geholpen door het techhisch- en kantoorpersoneel van het ziekenhuis, zichzelf verre overtroffen. De ruime zaal van hun tehuis is omgetoverd tot een stukje sprookjesland, waarin de meest begeerlyke en ongedachte dingen te zien zijn, naast heel prozaïsche zaken. Het is dc „schuld" van het parool: „Apeldoorn helpt. Kruiningen". Aan dat helpen doet het personeel van „Juliana" mee, hoewel, om dc zaak te doen slagen moeten vandaag en morgen veel Apeldoornse burgers komen. Vanavond van half acht tot tien en morgen van half drie tot vijf en ook weer van half acht tot tien. Geslaagde tentoonstelling Het personeel heeft een verkoopten toonstelling en loterij op touw gezet en de honderden artikelen, die daarvoor nodig waren voor het grootste deel zelf vervaardigd. „De krant" ziet uiteraard heel veel tentoonstellingen, maar zoals deze in het zusterhuis, wij mogen het niet anders zeggen toch maar zeer zelden. Alles wat er hangt, ligt en staat is welbewust gemaakt met het doel er anderen mee van dienst te zijn. Een psychologische factor van beteke nis, die van grote invloed is geweest op het peil waarop de kunstcreaties want dat zijn het voor het merendeel staan. Men ziet schilderijen, hand- en smeedwerk, crayontekeningen, koper gravures, kantwerk, leer- en pitriet- artlkelen, mét de hand beschilderde tegels, betrekking hebbende op de wa tersnood. Complete miniatuur-zee schepen, gemaakt van luciferhoutjes; schemerlampjes, borduur- en tonnik- werk, wandkleden met prachtige mo tieven, speelgoed, zoals een grote draaibare kraan, poppen en diertjes, boetseerwerk, enfin, te veel om alle maal te noemen. En daarnaast een kostbare verzame ling goederen, geschonken door le veranciers van het ziekenhuis, zoals 'n bureaustoel, fototoestellen, theeservies, schemerlampen, atlassen, grote flessen Eau de cologne enz. Veel hiervan zal vanavond en morgen op Amerikaanse wijze worden verloot. Ohder meer ook 'n groot poppenhuis, gemaakt door een van de dokters. Het kan niet anders of dit alles zal veel geld opbrengen, want er is niets, dat iemand niet graag zou willen be zitten. En het doel: Kruiningen! Overigens laten de zusters hun ko pers en koopsters vanavond en morgen niet op een droogje zitten. In hun aangrenzende bibliotheek serveren zij thee en koffie, waarvoor men in een „levensgrote" bus mag deponeren wat men wil. Men k;omel CURSUS der Coöp. Modevakschool Vereniging U.A. te 's-Gravenhage, gevestigd te Apeldoorn sinds 1915. Opleiding examens dipl. A Costumière, Coupeuse en Lerares. Cursussen voor huishoudelijk gebruik. Dag-, avond- en prlvé-lessen. Patronen naar maat en pasklaar. Inlichtingen by de Directrice G. v. d. GR AMPEL, Zwolseweg 11. Telefoon 5730. A.E.G. „HOOVER" „MIELE" „SERVIS" „PREFECT" e.a. met HAND- of ELECTR. WRINGER. HOUTEN EN METALEN WRINGERS. CENTRIFUGE'S, WRINGER BOKKEN, STRIJK TAFELS, DROOGREKKEN. Vraagt eens inlichtingen of demonstratie by Kindtr,cho«cn 24 2S' 4.95, 2°'23. 3.9S IJzersterke Jongensschoenen, vanaf 8.75 Dames flatjes, diverse kleuren 13.75 crêpe onderwerk Heren molières bruin, beige, London Tan en zwart, sportieve en geklede modellen, 28.95, 26.95, 24.95, 22.95, 21.95, 19.95, 18 95 17.95, 16.95, 14.95, 13.95, 11.95, 9.95 RUBBERLAARZEN in alle maten. Beemte Uitvoering Kerk- en Kinderkoor. Onder bescheiden belangstelling, werd Dinsdagavond de - eerste- uitvoering van het Beemter Kerk- en Kinderkoor gegeven. De leiding van de avond be rustte bij de heer P. Bakker. Het répertoire der vereniging was van zeer goed gehalte en werd vlbt afgewerkt, onder leiding van de diri gent, de heer D. v. d. Kooy. Na het zanggedeelte kwam de pauze met de gebruikelijke verloting. Een gedeelte van het batig saldo zal ten goede komen aan het Rampenfonds. Tot slot van de avond voerde een toneelgroep van de Jonge Kerk uit Beekbergen het lekenspel „De Poort" op. Het goede spel van de groep en de voortreffelijke entourage, geeft de ju bilerende vereniging hoop, dat haar tweede uitvoering, op Zaterdag a.s., gehouden zal worden voor een uitver kochte zaal. Tentoonstelling Naaischool. In het Gebouw voor Chr. Belangen te Beemte werd Donderdagavond een tentoonstel ling gehouden van werkstukken der leerlingen van de Naai- en Brelschool te Beemte. De voorzitter, de heer W. C. van Weenum, opende de tentoonstel ling en kon een bijna geheel gevulde zaal met bezoekers welkom heten. De wethouder van Onderwijs, de heer Ringnalda, had wegens ziekte bericht van verhindering gezonden. De heer B. W. te Strake deed verslag van de financiële toestand der vereniging. Hieruit bleek, dat een extra bijdrage voor' de kas noodzakelijk zal zijn. Dobr de ouders werd spontaan ca. f 60.— bijeengebracht. Leerlingen van de Naai- en Breischool brachten enkele korte toneelstukjes voor het voetlicht. De gebroeders De Haan zorgden voor zang en muziek. Het werk van de onderwijzeres, mej. G. v. d. Breemen (die ook de moeders voorlichtte over het werk van hun kinderen) werd zeer geprezen. Beekbergen Ouderavond Chr. school. Woensdag avond werd een ledenvergadering ge houden van de Chr. Nat. school. De aftredende bestuursleden, de heren W. Hartgers en M. Fransen, werden her kozen. Uit het financieel overzicht bleek, dat er een tékort is van f 760,94. De kleuterschool heeft te weinig leer lingen en kampt met een financieel tekort en verkeert hierdoor in een moeilijke bestaanspositie. Het voorstel van het bestuur tot bouwen van een woning voor het hoofd der school, werd nog in beraad gehouden. De op komst was niet groot. Garderen A.s. Zondag wordt de medische dienst in ons dorp waargenomen door L. E. van Hoorn, arts alhier, tel. 274 en xv J. Tijhuis te Uddel, tel. 287. Loenen Feestvereniging. Op de jaarvergade ring van de Nationale Feest- en Her denkingsvereniging; Ejonderdagavpnd- in hotel Den Eikenbbo i. .gehpvidep, werd het besluit genomen 201),— 'té bestemmen voor het Nationaal Ram penfonds. De vergadering, die onder leiding stond van de heer H. Berends, was slecht bezocht; slechts 25 van de 487 leden waren aanwezig. Na de no tulen volgde een uitgebreid' jaarver slag door de secretaris, de heer P. Jellema. De aftredende bestuursleden, de heren G. J. v. d. Hel en L. K. van Oorspronk, kregen hun mandaat weer verlengd. Uit het verslag van de pen ningmeester bleek dat ingekomen was f 2306,30 en de uitgegeven f 1737,52. Ten opzichte van de feestviering ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, werd besloten eventuele richtlijnen door de overheid te geven, af te wachten. Wel werden als feestdata vastgesteld 8 en 9 Mei. Epe Kunstkring vierde Zilveren jubileum De vereniging Kunstkring, die o'p zo'n voortreffelijke wijze zorgt voor zg. beroeps-toneelvoorstellingen, be stond 9 Febr. jl. 25 jaar. Uiteraard kon zij toen, zo kort na de nationale ramp, geen jubileumviering houden. Dinsdag bood zij de leden evenwel een extra avond aan, waarin het Kleinkunst- ensemble Arabesque optrad. Hetty, Blok, Cruys Voorbergh en Cor Le- matre hebben éen programma ver zorgd, dat zij noemen: „Van snotneus tot neon" en dat deze drie acteurs heb ben gemaakt tot een bijzondere toneel- gebeurtenis. De liedjes en babbeltjes hadden zij ondergebracht in rubrieken, die zij noemen naar de verschillende verlich tingsmiddelen sinds de late middeleeu wen. Het enige bezwaar dat wij koes terden was tegen de grote plaats, die zij hadden ingeruimd voor buitenland-' se liederen. Immers, men mag van een Nederlands gezelschap verwachten dat het als regel Nederlandse werken brengt en als uitzondering uitstapjes over de grens maakt. Dat neemt echter niet weg, dat de manier, waarop het gebodene gebracht werd, getuigde van 'groot en artistiek vakmanschap. Voor de aanvang van de voorstelling is dc heer J. A. Mentink, die' Kunst kring 25 jaar als toneelmeester diende, in hartelijke bewoordingen gehuldigd. Een collecte ten bate van de geteister de gebieden bracht ruim f 360 op. Hoenderloo Examen diploma Kinderbescherming Door de Ned. Federatie de Bond voor Kinderbescherming is ingesteld het Diploma Kinderbescherming A en B. Dit diploma is gebaseerd op de prac- tijkoplelding in combinatie met mid dag- en avondcursussen en geeft be voegdheid tot het werk in de kinder beschermingsinstellingen In ons land. Voor deze opleiding zijn in enige in richtingen opleidingscentra gevestigd; één daarvan is het opleidingscentrum Hoenderloo. Na schriftelijk examen op 12 en 13 Februari zijn op 25 en 2G Februari al daar de examens afgenomen aan die candidaten, die de tweejarige cursus voor diploma A hebben gevolgd. In te genwoordigheid van de heren A. Otter en broeder Amantius namens de Ned. Federatie en mr G. Wessel, directeur van het opleidingscentrum, zijn dé di ploma's uitgereikt aan de' geslaagde oarididatènmej. M. Boersma, P: v. d. Berg, J. C. Alers, H. Sietsma, J. Krü- ger, J. F. Barends, G. Haikens en L. v Regteren, allen behorend tot het personeel der Stichting Hoenderloo, en aan mej. W Hiddinga, werkzaam aan de Kinderkliniek te Apeldoorn. Twee candidaten moeten een her examen afleggen. STREEK^'^^ IN 'T KORT KLARENBEEK. Het R.K. Mannen koor Bel Canto heeft ditmaal eens een toneelspel in studie genomen: „Als de kinderen maar eens groot zijn", van Kees Spierings. Het zal op Tweede Paasdag en op 12 April wor den opgevoerd. BEEKBERGEN. De heer G. Hertgers werd gekozen tot diaken in de Gere formeerde Kerk. Komende Zondag zal het eerste elftal van Beekbergen op eigen ter rein tegen Alexandria 2 spelen. Beek bergen 3 speelt op eigen terrein tegen Albatros 6. Beekbergen 4 gaat op be zoek bij KCVO 3. De juniores spelen Zaterdagmiddag thuis tegen B. en O. 6 De Jonge Kerk. afdeling Beek bergen, gaat Dinsdag a.s, naar .de Herv. Vrouwenvereniging in het Jeugdhuis te Loenen. Zij zal daar ,,De Poort" ophoeren. Predikbeurten Zondag 1 Maart. Noordcrkerk, Loolaan, 10 uur, ds S. Eringa; 17 uur ds J. Kleine. Westerlcerk, Brinklaan, 10 uur ds J. R. Goris, 17 uur ds S. Eringa. Zuiderkerk, Arnh.weg, 10 uur ds J. F. Colenbrander; 17 uur ds J. R. Goris. Chr. H.B.S., Jachtlaan, 10 uur ds J. Kleine, 17 uur ds J. F. Colenbrander. UGCHELEN. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur ds H, J. A. Douwes. EERBEEK. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur ds R. Jacobs; 9.30 Jeugdkerk in het Troep huis. Geref. Gemeente, 9.J Leesdienst. UDDEL I en 14.15 uur, ELSPEET en 14.30 uur Ned. Herv. Gemeente, 9, ds Lamens. Geref. Gemeente, 9.45 en 15 uur, Lees dienst. Woensdag 4 Maart 15 en -19 u. ds Van Gilst, Biddag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4