CHURCHILL ZIET NEEF EDEN ALS ZIJN OPVOLGER Training in de school van Oom Winston Definitieve surséance van betaling voor Avifauna? Koninklijk paar brengt dank aan Britse volk Vrijdag 27 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde Blad (Van Link van Bruggen in Londen) [N de zomer van het vorige jaar liet Churchill de wereld weten, dat hij zijn minister van Buitenlandse Zaken. Anthony Eden, meer en meer bij de binnenlandse politiek betrekken zou. Speculanten knoopten hier direct de con clusie aan vast. dat de nu 79-jarige Engelse premier er het bijltje bij zou neerleggen, maar nog aan het begin van dit jaar heeft Churchill dit in Washington ten stelligste ont kend. Een en ander neemt echter niet weg, dat de nog altijd even vitale Churchill Eden als zijn opvolger ziet. De oude brillante staatsman wenst zijn jonge, populaire neef(!) vast voor zijn toekomstige verantwoordelijkheden te trainen Als diplomatiek wapen: persoonlijke charme Een groep Amerikaanse schoonheids salons heeft Eden voor de oorlog als de knapste en best geklede man van de wereld uitgeroepen. En ook de sarcas tische Goebbels beschreef hem dertien jaar geleden als een man, die meer op een filmster, dan op een staatsman leek. £1IARME is een uitstekende eigen schap op het glibberige pad, dat staatslieden en politici bewandelen, maar over het algemeen brengt ze hen niet ver. Er zijn andere kwaliteiten nodig om de hoogste sport van de lad der te bereiken, zeker bij mannen, die landsbelangen behartigen. Bezit Eden deze kwaliteiten? Die hardheid, welke voor het nemen van bepaalde beslis singen noodzakelijk is en die gave van nemen of geven op het juiste, beslis sende moment? Paradox Het eerste, dat bij Eden kan worden opgemerkt, is een paradox. Want bo ven een groot deel van het leven van deze zo zachtzinnige en vredelievende natuur hebben schaduwen van oorlog en oorlogsdreiging gehangen. Van 1915 tol 1918 stond de nu 55-jarige minister aan de bloedige fronten" van de Ypres .en de Somme, in een oorlog, zoals hij aan zijn moeder schreef, „beestachtig en de mens onwaardig" was. Tn de dertiger jaren was hij als Engels mi nister van Buitenlandse Zaken een wrevelige getuige van de voorbereidin gen, welke Hitier voor de jongste we reldoorlog trof. Als Churchill's rech terhand hielp hij in 1945 Duitsland op de knieën te brengen en een. paar maanden later ook Japan. En nu, weer als minister van Bui tenlandse Zaken, zet hij de politiek van zijn socialistische voorgangers voort, welke er op gericht is de Rus sische dreiging af te wenden. Wat is het beeld van Eden gedurende de jongste oorlog? In één van Sha kespeare's stukken komt een staatsman voor, die er trots op gaat het „pak paard" van de koning te zijn geweest. Eden zou misschien het meest ijverige en intelligente „pakpaard" van Chur chill kunnen worden genoemd, eerst als minister van Oorlog en daarna voor de tweede keer als minister van Buitenlandse Zaken. Hoewel Churchill en Eden geheel verschillende temperamenten hebben, vulden ze elkaar op vele punten aan. Churchill heeft na de oorlog geschre ven, dat Eden en hij altijd in de zelfde richting dachten. Heel vaak behoefde er niet eens overleg te worden ge pleegd Dit betekent inmiddels niet, dat Churchill Eden de vrije hand liet. Hij was, wat men zou kunnen noemen, een „lastige baas", die overal het zijne van wenste te weten en die z'n onderge schikten altijd achter de broek zat. Desalniettemin is Eden de enige En gelse oorlogsminister geweest, die het nooit met „The Old Man" aan de stok heeft gehad. Hij was het, die in die zwarte weken van 1941 naar het Mid den-Oosten werd gestuurd, in de tijd, dat de nazi's een inval in Griekenland, voorbereidden. Als persoonlijk verte genwoordiger van Churchill organi seerde hij het Griekse verzet, waarbij hij uitblonk door grote practische zin en misschien nog grotere helderheid van geest. Heldere geest Voor helderheid van geest heeft Eden trouwens in 1928 al een goede naam gekregen. Het was Baldwin, die toen naar aanleiding van een door Eden opgesteld memorandum zei: „Deze jongeman (Eden was toen dertig jaar oud en reeds onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken) kan zichzelf een naam maken. Hij zal bij de eerste de jer van dr Van Baal !e Tweede Kamer DEN HAAG. Nu het Tweede Ka merlid dr J. van Baal is benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea komt er in de Tweede Kamer een vacature voor de A.R.-partij. Op de desbetref fende lijst volgt de heer H. van Eys- den te Rotterdam, die echter reeds zitting in die Kamer heeft en de vaca ture vervult van wijlen mr Terpstra. Op de heer Van Eysden volgt drs C. P. Hazenbos in Den Dolder. Hij is eco nomisch medewerker van het Chr, Nat. Vakverbond. en in de afgelopen dagen en maanden heeft Eden al heel wat voorproefjes gehad. Hij was het, die op de recente Gemenebest-conferentie voor het voetlicht trad, meer nog misschien dan zijn bekwame college van Financiën, R. A. B. Butler. En tijdens Churchill's afwezigheid in Amerika en Jamaica heeft hij wederom het roer van het zwaar stampende Engelse schip van staat in handen gehad. Eden's wel meest op de voorgrond tredende eigenschap is zijn charme. Zijn lach, een innemende, jongensachtige lach, weet zelfs zijn meest ardente politieke tegenstander te bekoren en heeft hem in het verleden al heel wat diplo matieke overwinningen bezorgd. die duidelijk zag, waar Hitler en Mus solini naar toe wilden. Als hij er zeg genschap over had gehad, dan was de Volkenbond „op z'n Koreaans" tegen de agressie van Italië in Abessynië op getreden. Een lange reeks incidenten is aan Eden's aftreden voorafgegaan. De strenge sancties, welke Eden tegen Italië wenste in te voeren, werden door Chamberlain in het openbaar als ,,'t toppunt van dwaasheid" beschreven. En een paar weken later deed Cham berlain door middel van de Italiaanse ambassadeur in Londen een persoonlijk beroep op Mussolini, zonder zijn mi nister van Buitenlandse Zaken hier in te kennen. De kruik barstte De kruik kwam tot barsten, toen Chamberlain er, tegen het advies van Eden in, op stond met Mussolini te on derhandelen. In een rumoerige kabi netszitting verklaarde de premier, dat de meningsverschillen tussen hem en Eden zo groot waren geworden, dat een van beiden zou moeten aftreden. De ministers schaarden zich zonder uitzondering aan de zijde van de mi- CHURCHILL ervaren leermeester beste gelegenheid promotie krijgen". Het grote moment voor de jonge di plomaat brak in 1936 aan, toen Sir Sa muel Hoare als minister van Buiten landse Zaken moest aftreden, omdat zijn politiek in Abessynië had gefaald. Baldwin koos Eden als z'n opvolger en met hem de jongste „Foreign Secre tary", die Engeland ooit gehad heeft. Nog even terug echter naar Hitler's oorlog. Na z'n succesvolle missie in Athene en Cairo werd Eden door Churchill naar Moskou gezonden, ten einde Stalin tot een pact met het Ver enigd Koninkrijk te bewegen. In 1942 kwam er een verdrag voor twintig jaar tot stand, dat nog geen vier jaar later als een papieren handdoek zou worden weggeworpen. De kwade wil van het Kremlin kan Eden natuurlijk moeilijk kwalijk wor den genomen. Wel zou hem evenals •Roosevelt en in mindere mate Chur chill kunnen blameren het geloof, dat Rusland inderdaad een gedaante verwisseling had ondergaan en dat de oude, imperialistische Kominternpoli- tiek niet langer bestond. Eden was er tien jaar geleden werkelijk van over tuigd, dat het Trojaanse paard begra ven was. In feite was het voor een paar jaar op stal gezet met de voor opgezette bedoeling het later weer in landen als Hongarije, Polen, Tsjecho- Slowakije en Duitsland te gebruiken. Tenslotte nog iets over Eden in die politiek onverantwoorde dertiger ja ren. In 1938 diende h(j z(jn ontslag als minister van Buitenlandse Zaken in, omdat h\j zich niet met de verzoenings politiek van Neville Chamberlain kon verenigen. Even leek het of de ster van de jeugdige staatsman naar bene den gevallen was. Hij was door zijn eigen politieke vrienden en collega's gevloerd en tot het uitbreken van de oorlog toe zou niemand meer iets van hem horen. Tegenstellingen Wat daar in die crisis-jaren 1937 en 1938 achter de muren van no. 10 Dowr ning Street is gebeurd, kan nog steeds niet helemaal overzien worden. Maar enkele sluiertippen van dit van histo rische betekenis zijnde drama zijn in Keith Feiling's biografie over Cham berlain opgelicht en ook in Churchill's oorlogsmémoires. Niet lang na de vorming van het ka- binet-Chamberlain kreeg Eden het met zijn chef aan de stok, omdat hij niet aan een compromis geloofde. Wat de vooruitziende diplomaat wenste, was een krachtige, anti-dictatoriale buiten landse politiek, gesteund door het te zwak gebleken lichaam van de Volken bond. Eden blijkt één van de weinige Engelse staatslieden te zijn geweest, ANTHONY EDEN WERD DOOR zijn tweede huwelijk een neef van Chur chill. Eén van zijn diplomatieke wa penen is zijn persoonlijke charme: een innemende lach, een handig woord nister-president en Eden bleef niets anders over dan zijn ontslag in te die nen. Uit de boeken van Feiling en Chur chill blijkt duidelijk, dat Eden niet al tijd voor zijn standpunt of overtuiging heeft willen uitkomen. Ook in een in '37 gehouden speech van Lloyd George komt naar voren, dat de tegenwoordige Engelse minister van Buitenlandse Za ken meer van aardige dan van harde woorden houdt. In de functie van premier kan dit zeker als een ernstige fout worden aangemerkt. Maar tegelijkertijd is het toch ook weer zo, dat niets het Britse electoraat zo kan bekoren als een staatsman, die zowel de achting van zijn politieke vrienden als die van zijn politieke vijanden heelt. Rechtbank beslist Maandag aanstaande AMSTERDAM. Voor de civiele Kamer van de rechtbank onder pre sidium van mr B. de Gaay Fortman is in Raadkamer dc crcditeurcnvcrgadc- ring in de surseance van betaling ge houden. De beraadslagingen gingen over dc definitieve verlening van dc reeds op 24 November jl. bij beschik king van de rechtbank verleende vooorlopige surseance van betaling. Dc toen benoemde bewindvoerders, mr C. D. van Vliet en mr A. T. E. Kastcin, hebben de rechtbank het ad vies uitgebracht de definitieve sur seance van betaling voor iVi jaar te verlenen, ingaande 24 November jl. De rechtbank zal Maandagmorgen beslissen. De bewindvoerders hebben de ver wachting, dat in de komende drie jaar nagenoeg de gehele schuld van f 750.000 aan de crediteuren kan wor den voldaan, mits men hun ten aan zien van het beleid de vrije hand laat. Ter zitting was de burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Witschey, aan wezig. Hij zeide o.m. dat B. en W. van Alphen meer zeggenschap in het be drijf moeten krijgen. De crediteurén er waren 250 ter vergadering aanwezig stemden una niem in met het door de bewindvoer ders gegeven advies. De voorlopige surseance is in feite verleend aan de N.V. Brilimy, die het vogelpark en de filialen beheert. Ook de eventuele definitieve surseance zal aan deze N.V. worden verleend. In het uitgebreide advies wordt voor- Leven van baby door zonneschijn gered (Van onze correspondent). ARNHEM. De eerste werkelijke zonneschijn van deze winter heeft een drie maanden oude baby van een gru welijke dood gered. Door het breken van een kabel is namelijk een twee- tons zware heistelling, bestaande uit drie stalen masten van ieder 25 meter hoogte op een van de nieuwgebouwde woningen in Presikhaaf gestort. Het gevaarte sloeg door het dak en ver nielde een gedeelte van de bovenver dieping van het huis, dat bewoond werd door de familie Jansen en hun twee kinderen van 4 jaar en van drie maanden. De kamer, waarin de baby meestal ligt, werd totaal verwoest; het kind genoot echter juist op dat mo ment in een niet getroffen kamer van de eerste zon, terwijl het vierjarige jongetje voor het eerst weer buiten op straat speelde en nu vol belang stelling naar de aangerichte ravage stond te kijken. Ook mevrouw Jansen bracht zich tijdig in veiligheid. De familie Jansen bewoonde het huisje Woensdag precies een jaar: dank zij de Centrale woningstichting kon het gezin direct in een andere woning trekken. gesteld Avifauna op 4 April a.s. weer te openen. In de drie jaar van zijn bestaan heeft het vogelpark f 965.000 verlies geleden. „Bij de directie en de verant woordelijke personeelsleden bestond geen enkel bedrijfs-economisch in zicht," zo vermeldt het advies o.m., „zodat het geld met handen vol op on verantwoordelijke wijze werd uit gegeven." Het wordt als een nationaal belang voor Nederland beschouwd, wanneer Avifauna als vogelpark kan blijven worden geëxploiteerd, aldus het ad- Als evacué opgetreden DELFT. De politie heeft wegens oplichting gearresteerd een 22-jarige Amsterdammer. Hij had verteld, dat hij geëvacueerd was uit Numansdorp en al zijn bezittingen had verloren. Liefderijk werd hij opgenomen in een Delfts gezin. Hij ontving kleding van het Rode Kruis en kreeg geldelijke uitkeringen van de gemeentelijke dienst van Sociale Belangen. De man gedroeg zich in het gezin echter niet zo prettig en toen. ria ingediende klachten, officiële instanties zich wendden tot de burgemeester van Nu mansdorp om te bereiken dat de man zou kunnen terugkeren, verklaarde de burgemeester dat de man geen in woner van zijn gemeente was. De politie werd op de hoogte gesteld en zette de „evacué" achter slot en gren del. Werkloosheid is in Engeland gestegen LONDEN. Het aantal werklozen in Engeland is volgens mededeling van het Britse ministerie van Arbeid, in Januari in vergelijking met December jl., gestegen met 58.224 tot 503.333. Het aantal werklozen is sinds het einde van de tweede wereldoorlog slechts een maal groter geweest, nl. in Mei 1952, toen er 518.610 werklozen waren. Vooral de textiel-, auto- en machine industrie, hebben te kampen met da lende uitvoer en toenemende werk loosheid. De uitkering aan werklozen bedraagt 2 pond sterling f 20.—) per week plus 10 sh. 6 d. (f 7.50) voor ieder kind. De eerste steen Toneel bij eeuwfeest R.K.-kerkorde DEN HAAG. In verband met het eeuwfeest van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie in Nederland, heeft het toneelgezelschap De Phoenix te 's-Gravenhage, zich de alleenver- toningsrechten weten te verwerven van een door Jan Nieuwenhuis ge schreven historisch toneelspel getiteld: „De eerste steen", uit de eerste pe- Ontvangst op het Buckingham Palace LONDEN. Koningin Juliana en Prins Bemhard hebben gisteren een kort bezoek aan Londen gebracht, om de dank van Nederland over te brengen voor de hulpverlening. Na een vlucht van ruim anderhalf uur landde het toestel op de rolbaan van het militaire vliegveld Hendon, dat, aangezien het vrij mistig was, met fakkels was verlicht. De Prins maakte een goede landing. Bij de aankomst zou eerst over het door overstromingen zwaar getroffen eiland Carwey, in de Theemsmonding -worden gevlogen, maar dit kon niet doorgaan door het onrustige weer. Daar de mist op Hendon gisteravond zeer dicht was geworden, moesten de koninklijke bezoekers, die zes uur in Londen hadden vertoefd, van het vliegveld Northolt vertrekken. Kwart voor acht landde de Prins weer veilig op Soesterberg. Mist vertraagde vertrek Koningin Juliana werd op Hendon begroet door ambassadeur mr D. U. Stikker en andere functionarissen van de ambassade. Prins Bernard bleef nog korte tijd op het vliegveld voor het re gelen van enige zaken. Daarna voegde hij zich per auto te Londen bij de ko ningin. De tentoonstelling Juichende vrouwen omringden de auto van de koningin, toen zij drie kwartier na de landing bij de Konink lijke Acedemie van kunsten aankwam. De koningin werd begroet door Sir Gerald Kelly, president van de acade mie, die het koninklijk gezelschap op de tentoonstelling van Nederlandse meesters rondleidde. Tijdens het bezoek aan de tentoon stelling was deze ook voor het publiek geopend; velen der aanwezigen waren leden van de Nederlandse kolonie in Londen. Tezamen met de Nederlandse am bassadeur, Stikker, wandelde de ko ningin langs de schilderijen. Voor Rembrandts schilderij van zijn moeder bleef zij staan en zei dat dit haar ge liefdste schilderij was. Onder de talrijke bezoekers merkte Koningin Juliana een vroegere vrien din uit haar studietijd in Leiden op, die zij hartelijk begroette. Naar Buckingham Palace Een grote menigte juichte de koningin toe, toen zij het tentoonstellingsgebouw verliet om zich naar het Buckingham- paleis te begeven ,waar zij en Prins Bernhard met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh het noenmaal gebruikten. Duizenden juichten Koningin Juliana en Prins Bernhard toe, toen zij bij het paleis aankwamen, waar een erewacht stond opgesteld van de Grenadier Gu ards, in grijze overjassen en beren mutsen. Alvorens het paleis binnen te gaan, beantwoordden koningin en prins met een vriendelijk handgebaar het hoera geroep van de menigte. Zij werden door de adjudanten opge wacht, die hen onmiddellijk naar Ko ningin Elizabeth en Prins .Philip leid den. Zij zouden hier de dank van het Nederlandse vol koverbrengen voor de Britse steun tijdens de ramp. Terug van Northolt Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn om 18 uur (Ned. tijd) van het vliegveld Northolt weer naar Neder land vertrokken. Het vliegtuig, waar mede 't koninklijk paar de reis maak te, werd door Prins Bernhard bestuurd. De prins had het toestel overgevlogen van het vliegveld Hendon, waar een dichte mist hing, naar Northolt, waar het zicht goed was. Hier voegde Ko ningin Juliana zich bij hem. Gisteravond omstreeks 19.45 uur zijn koningin en prins in het paleis Soest- dijk van hun eendaagse bezoek terug gekeerd. Het vliegtuig, dat het konink lijk paar vervoerde, landde op het vliegveld Soesterberg. BIJ AANKOMST OP HET vliegveld van Londen, werden Koningin Juliana en Prins Bernhard begroet door mr Stikker Ned. onderscheiding voor Sir Gerald Kelly LONDEN. De Nederlandse am bassadeur in Londen, mr D. U. Stik ker, heeft Sir Gerald Kelly, president van de Royal Academy op een plech tigheid op de Nederlandse ambassade de versierselen van commandeur in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Ook wethouder C. L. Ackroyd kreeg deze onderscheiding uitgereikt. riode der vrijwording van de Katho lieke Kirk in Nederland. Het ligt in de bedoeling het stuk uit te brengen in de maand April. De schrijver Jan Nieuwenhuis, is' docent aan het instituut voor de Kath. Jour nalistiek van de universiteit te Nij megen Kort geding tegen Zierikzee De rechtbank te Middelburg heeft gistermiddag het kort geding behan deld, dat de Zierikzeese Middenstands centrale aanhangig had gemaakt tegen het gemeentebestuur van deze ge meente. De middenstandscentrale meende, dat het besluit van het ge meentebestuur om over te gaan tot gedwongen evacuatie, niet op de wet was gebaseerd. De officier van Justi tie, mr P. M. Schenkenberg van Mierop, heeft geconcludeerd, dat de Middenstandscentrale niet ontvanke lijk kan worden verklaard in de eis, geen uitvoering te geven aan het eva- cuatiebesluit. De president bepaalde de uitspraak op Vrijdag 6 Maart te twee uur. doch zo mogelijk zal hij reeds Woensdag 4 Maart vonnis wijzen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3