Wat U ook probeert Triumph triomfeert TRUM is -Apeldoorns automarkt illegaal? jaar kwaliteit wint reeds Straathandel in strijd geacht met Winkelsluitingswet Ontwerp constitutie voor Europa gereed Bikker blijft in hechtenis TWEEDE KAMER Als 't kindje binnenkomt.... NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Tijdens de zitting van de economische politierechter te Zutphen is de Apel- doornse automarkt ter sprake gekomen. Er werden enkele straffen behandeld tegen mensen, die op de markt een kraampje exploiteerden en die zodoende in botsing zqn gekomen met de Winkelsluitingswet. Daarbij werd opgemerkt, dat de gemeente Apeldoorn zou hebben verzuimd de automarkt zelf te legaliseren. Het gevolg daarvan zou zjjn, dat de hele markt gehouden wordt in strüd met de Winkelsluitingswet. Markt- en straathandel mogen namelijk zonder meer niet 's avonds na zeven uur worden uitgeoefend. Dit alles zou, indien het juist is nog interessante gevolgen kunnen hebben. plaatsvergunning heeft, waarop de ver plichting tot sluiting is doorgehaald. De politierechter was evenwel van oordeel, dat een standplaatsvergun ning aan de Winkelsluitingswet niets af doet. Omdat deze verdachte blijk baar in de war is geraakt door de re dactie van de vergunning, die hem van gemeentewege is uitgereikt, werd hij conform het requisitoir veroordeeld tot een gulden of een dag. T. toonde zich wat te begrijpen valt zeer ge schokt in zijn vertrouwen in gemeen telijke documenten. Principiële kwestie De verdachten, die thans terecht moesten staan, zagen er overigens het interessante niet van in. Het waren meest kleine kooplieden, die de automarkt te baat namen om iets te verdienen. Als eerste verscheen L., die op de automarkt een standplaats had in-, genomen met een kraam, die op een auto staat. Op andere dagen nam hij andere standplaatsen in. De verbali sant verklaarde, dat het verkochte chocolade, suikerwerkartikelen en ge bak grotendeels bestemd is voor gebruik ter plaatse. Maar de mensen kunnen ook een reepje in de zak ste ken. De officier achtte hier sprake van markt- en straathandel. De zaak moet na zeven uur gesloten zijn, aldus zijn oordeel. In verband met het prin cipiële karakter van de kwestie vor derde mr W. Stam een boete van een gulden of een dag- De raadsvrouwe, jnkvr. mr v. Speng- ler, meende dat hier sprake is van een Horeca-bedrijf en niet van een winkel. Zij vroeg een vonnis, waar van hoger beroep kan worden aan getekend. In de economische recht spraak is namelijk alleen cassatie mo gelijk wanneer de straf beneden f 250 blijft. Om L. dus in de gelegenheid te stellen hoger beroep aan te tekenen, legde de politierechter, mr Reinders- ma, hem een boete op van f 251. subs. 1 maand en een dag, waarvan f 250.subs. 1 maand voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Ook S. te Apeldoorn moest terecht staan wegens overtreding van de Winkelsluitingswet. Hij had in zijn kraam op de Automarkt chocolade- en suikerwerkartikelen, tabaksartikelen, belegde broodjes, gebak, worstjes en limonade verkocht. Op dezelfde gron den als in de vorige zaak vorderde de officier ook hier een gulden of een dag. Jnkvr. Van Spengler betoogde,, dat deze verdachte is ingeschreven bij Bedrijfshoreca. Men zou de inrich ting een bar of een cafétaria kunnen noemen. De rechter besloot de zaak aan te houden om te onderzoeken of S. een vestigingsvergunning heeft als Horecabedrijf. Van Z. verkocht in een gewone marktkraam bananen, pinda's, appelen en sinaasappelen. Hij werd conform de eis veroordeeld tot vijf gulden boete of twee dagen hechtenis. T. voerde aan, dat hij een stand- Soldaten passagierden met legerauto's (Van onze correspondent). ARNHEM. Tien manschappen en een sergeant van de Aan- en Afvoer- troepen zijn door de Krijgsraad ten Velde Oost veroordeeld tot gevange nisstraffen van 14 dagen of een maand of tot geldboetes, omdat zij, zoals dat heet, zwarte rij-opdrachten hadden „versierd", door met legerwagens her haaldelijk van Leiden naar Katwijk te rijden om daar te passagieren. De ser geant, die het commando over het detachement voerde, werd bovendien gestraft met terugzetting tot de stand van gewoon soldaat. Het detachement was gedurende enige-weken van Haar lem naar Leiden gecommandeerd om munitie te rijden en had 's avonds pleizierritjes gemaakt, waarvoor de sergeant rij-opdrachten verstrekte. Om de benzine te kunnen verantwoorden, werden met slangetjes kleine hoeveel heden brandstof uit andere legervoer tuigen gezogen. De auditeur-militair vroeg zich af waarom of er al die tijd geen controle was gehouden. Een der verdedigers wees er op, dat bij geen ander onderdeel van de koninklijke landmacht een soldaat zoveel vrijheid heeft als bij de A.A.T. Een andere raadsman zei: „Als het de compagnies commandant was geweest, die een wa gen voor recreatiedoeleinden ter be- VERLIESLIJST RODE KRUIS Het informatiebureau van 't Ne- derlandsche Roode Kruis heeft he den de 20e lijst van slachtoffers van de watersnood uitgegeven, lui dende: 's-GRAVENDEEL: Buitendijk, Lijntje, geb. 26.5.22; De Geus, Adriaantje, geb. 19.5.28; Heyden, Cornelis, geb. 29.3.51. OUDE TONGE: De Boet, Sara Huberdina Johanna, geb. 5.4.37; Brands, Cornelia Wil- helmina, geb. 17.2.02; Jacobs, Pe trus Marinus, geb. 8.2.69; Kik, Ida Hendrika, geb. 18.8.32; Kik- Johannes, geb. 11.3.39; Knops. Anthony, geb. 17.3.10; Knops— Kreeft, Neeltje, geb. 10.4.09; Los Wesdijk, Maria, geb. 28.11.82; Moerenhoutde Boet, Sara Jo hanna Maria, geb. 23.8.26; Van Noord. Adrianus C., geb. 8.7.38; Tuns, Franciscus Maria, geb. 8.12.80; TunsPollemans, Gover- dina, geb. 24.1.82; Tijl, Adriana Maria Lena, geb. 25.8.13; Tijl, Aren, geb. 3.12.74; Tijl, Arendje, geb. 24.1.02; Van Zielst. Elbert Pieter Marinus, geb. 17.9.47. ZEVENBERGEN: Den Engelsen—Crezee, Albertina, geb. 13.4.63, laatste adres B 23. KORTGENE: Aanvulling van personalia 6e lijst. dd. 19.2.53: Nijsse, Pieter Cornelis, geb. 9.11.51 te Kortgene, laatste adres Toren- dijk 379. „Spionnen en saboteurs". Een Al- baans militair hof heeft twee mannen te Tirona ter dood veroordeeld, omdat zij „spionnen en saboteurs" zijn die „waren gezonden door de geheime diensten van Groot-Brittannië. Grie kenland en Joego-Slavië." Zes ande ren die van de zelfde delicten werden beschuldigd, werden tot gevangenis straffen van twee tot 25 jaar veroor deeld. schikking zou hebben gesteld, had men hem hoogstens gedwongen de benzine te betalen. De sergeant, die tenslotte ook commandant was, wordt nu op deze wijze wel bijzonder zwaar ge straft". Zetelverdeling nog twistpunt STRAATSBURG. De consti tuerende vergadering van Straats burg, heeft bekend gemaakt, dat zij een Europese grondwet van 113 ar tikelen heeft opgesteld, die op 6 Maart bij de vergadering zal wor den ingediend. De ontwerpgrondwet werd door de commissie goedgekeurd met 21 stem men tegen een bij vier onthoudin gen. Een van de vier onthouders was de Franse socialistenleider Guy Mollet. De voornaamste punten van het ontwerp zijn: 1. Er zal een Volkskamer komen, gekozen voor een periode van vijf jaar bAij algemeen kiesrecht. Frankrijk zal in deze Kamer 70 zetels krijgen, Duits land 63, Italië 63, België 30, Nederland 30 en Luxemburg 12. 2. De senaat zal worden gekozen door de nationale parlementen. 3. De Europese gemeenschap zal worden bestuurd door een uitvoeren de Europese Raad. De voorzitter van de Grondwetscom missie, de West-Duitser Von Brentano, In afwachting uitslag uitleveringsprocedure HAMM. Door het bevoegde ge rechtelijk orgaan in Hamm in Wesl- Duitsland, is bepaald dat Hubertus Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers, die uit de straf gevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bikker in hechtenis kon worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden gesteld, zij liep 2S dezer af. Bikker kan nu in hechtenis worden gehou den, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uitgeleverd. Volgens Bikkers verdediger, dr Stauf, zal een uitleveringsprocedure een bijzonder ingewikkelde zaak wor den. Als gemeld, is nog één der ontsnap ten, Klaas Faber, in hechtenis ge nomen. De betreffende gerechtelijke instantie te Dusseldorf, die zich met dit geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. Adenauer en Bidault confereerden BONN. Kanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Bidault, hebben gedurende een uur te Rome gesproken over de Saar-, kwestie. De bespreking, gehouden in de villa Madana, werd bijgewoond door prof. Hallslein, de Westduitse staats secretaris voor Buitenlandse Zaken. De ministers kwamen overeen de be sprekingen bij de eerstvolgende ge legenheid, naar verwacht wordt-op 9 Maart te Straatsburg, te zullen voort zetten, aldus heeft het Westduitse mi niserie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. In gewoonlijk goedingelichte rege ringskringen in Bonn is verklaard, dat de besprekingen „vrij en openlijk" waren gevoerd. deelde verslaggevers mee, dat de ont- werp-Grondwet bekend zal staan als het statuut van de Europese gemeen schap. Hij zeide dat er een heldhaf tige strijd is geleverd over de zetel verdeling in de senaat daar de Bene- lux-landen evenveel zetels wensten als Frankrijk. Italië en West-Duilsland. Het besluit om een vertegenwoordi ging van het Saargebied in het Euro pese parlement op te nemen, noemde Von Brentano een bewijs van de con structieve geest, waarin de commissie heeft gewerkt. Naam van overleden broer misbruikt (Van onze correspondent). ARNHEM. Negen maanden gevan genisstraf is voor de rechtbank geëist tegen de koopman A. V. H. v. M. uit Den Bosch,' die een Nijmeegse kellner heeft opgelicht door misbruik te ma ken van de naam en de reputatie van zijn overleden broer, die minister van Justitie was in een vorig kabinet. Te vens werd ter beschikkingstelling te gen hem geëist. Hij had de kellner leren kennen in een restauratiewagen van de trein op het traject Nijmegen- Vlissingen en hem beloofd te bemidde len bij de overname van een alleen in verdachte's fantasie bestaand hotel te Soesterberg. De kellner geloofde het verhaaltje mede dank zij de naam van verdachte én gaf hem zijn gehele spaargeld, namelijk eerst f 150.en later nog eens f 300.—. Volgens het rapport is verdachte een psychopaath zonder maatschappelijke en morele ruggegraat. De Officier van Justitie hield een zeer fel requisitoir, waarin hij verdachte een bedrieger noemde, gespeend van alle moreel en sociaal gevoel, die zijn familie reeds veel ellende heeft bezorgd en de naam van zijn broer nog na diens dood te grab bel gooide. Uitspraak over veertien dagen Godsdienstige bezwaren tegen onteigening Van onze correspondent). ARNHEM. Er dreigt in het Over- betuwse stadje Huissen, bij Arnhem, een conflict te ontstaan tussen de bur gemeester en de leden van de Katho lieke landbouworganisatie A.B.T.B., die bij monde van de heer H. H. Huis man, voorzitter van de plaatselijke af deling van de A.B.T.B., en wethouder van Huissen, hebben medegedeeld dat zij op principieel-theologische gronden niet mee willen werken aan het zuive ringsplan voor de tuinbouwbedrijven en wel omdat volgens een moraal theoloog aantasting van het eigendoms recht door middel van onteigening volgens katholieke beginselen niet ge oorloofd is. Echter niet alleen een moraal-theoloog en de geestelijk advi seur pastoor Th. Iiendriksen, zouden dit standpunt hebben ingenomen. Vol gens de heer Huismanstaat zelfs het episcopaat (de '-olieke kerke11" e overheid) in deze achter de A.B.T.B. Het plan voorziet in een vergroting van de bestaande tuinbouwbedrijven en schept uitwijkmogelijkheden voor de vrijgekomen tuinbouwers in de pol der Malburgen. Tot dat doel is echter hier en daar onteigening van gronden nodig en daartegen verzet de A.B.T.B. zich, waardoor de verwezenlijking van het plan in ernstig gevaar komt. Wie met te grote snelheid rijdt, Die kan niet stoppen meer op tijdlj Economische Politierechter Dichting doorbraak in Den Bommel DEN BOMMEL (Goeree Overflakkee). Gisteravond om acht uur is een aan vang gemaakt met de dichting van het enorme gat in de dijk bij de haven van Den Bommel. en Twee draglines hebben op het punt van de doorbraak een rug van stort- steen door het gat gelegd. Een pers leiding, aangesloten op een zandzuiger, is thans bezig achter de gelegde rug de dijk aan tj vullen. Door de dich ting van dit gat bestaat geen commu nicatie meer tussen de Bommelse pol der en het Haringvliet Door de dichting van deze door braak is een van de belangrijkste gaten, die in de Flakkeese dijkring waren geslagen, gestopt. Thans kan het als door een wonder gespaarde gemaal de Bommelse polder gaan leeg pompen. KONINGIN JULIANA WORDT rond geleid op de Londense tentoonstel ling van Nederlandse schilderstukken tijdens het bezoek, dat zij gisteren aan Londen bracht men zien van Paul Steenbergen, zoals die gisteravond over de planken van Tivoli daasde. Men moet Myre Ward zien, die aan vankelijk blijkbaar haar vorm niet kon vinden, maar die later even kostelijk was als Paul. Men moet Corrie Weler horen, want zij bleef onzichtbaar,' ook al had zij een belangrijk aandeel in de dwaze situaties op het toneel. Zij gedrieën moest men zien en horen. Van hen zorgde Paul Steenber gen in het bijzonder voor de „note gaie". Ongelofelijke vaart, kostelijk spel. Eenvoud, omdat 't zo echt was. Veel zorg aan interieurs. Kortom, een voorstelling, waar over zij, die haar bijwoonden, nog lang zul len praten. En stilletjes zullen lachen. De dames vooral. „Wat zijn mannen toch een suk kels". Als de heren 't nog niet wis ten, Paul Steenbergen heeft hun gis teravond de spiegel voorgehouden. Ten slotte veel applaus. R. (Slot van voorpagina) Wel overtuigd werd on- DELFT NIET der anderen de heer IN 'T NAUW Roosjen door het be- toog van de minister over de noodzaak van decentralisatie van' het hoger technisch personeel. In dustrialisatie en werkgelegenheid, het tekort met name aan afstuderende na- tuur- en scheikundigen, de behoefte van de export aan nieuwe producten van bijzonder hoge kwaliteit en andere ontwikkelingen maken het, aldus mi nister Cals, hoogst waarschijnlijk, zo niet zeker, dat tot uitbreiding van de ingenieursopleiding moet worden over gegaan. Laten wij in dezen toch voor uitzien! Deze uitbreiding is in het al over belaste Delft niet te bereiken. Daarom is decentralisatie dringend geboden. De minister onderschreef in dit ver band met de meeste klem, dat de uit breiding en vernieuwing van de Delft- se T.H. geen ogenblik mag worden vertraagd. Er is geen enkele aanlei ding om te vrezen, dat de bestaande plannen voor Delft niet op tijd en vol ledig zullen zijn verwezenlijkt. In de loop van zijn HET PROBLEEM rede verklaarde de DER BEURZEN minister zich voorts bereid aan het ver zoek van mevrouw Fortanier de Wit (V.V.D.) te voldoen om een nadere stu die van het beurzenprobleem te ma ken. Dit zou echter wel enige tijd kos ten, terwijl met een oplossing veel geld zou zijn gemoeid. Bij de replieken kwam mevrouw Fortanier met een motie over deze kwestie. Op suggestie van voorzitter Kortenhorst en dr Schouten ging zij er mee accoord deze eerst op een later, nader te bepalen tijdstip te laten be handelen. Ten slotte ging de Kamer tot 17 Maart a.s. uiteen. Niet gejuicht, maar smakelijk gelachen SINDS HILDEBRAND is 't. traditie, dat heel het huisgezin juicht, als het kindje binnenkomt. Gisteravond is men in Tivoli, waar de Haagse Come die het blijspel „Als 't kindje binnenkomt", van Roger Macdougall opvoerde, daarvan afgeweken. Het grote Kunstkringgezin, dat het Tivoli-theater geheel vulde, heeft niet gejuicht, toen ten slotte 't kindje een tweeling nog wel werd binnengedragen, maar 't heeft de gehele avond smakelijk en gul gelachen. Want 't werk van Macdougall is een alleraardigst werk en de Haagse Comedie speelt 't met een vaart en een kleur, waardoor zij recht kan doen gelden op grote waardering. De intrigue? Die is in een paar woor den verteld: Een erfenis van een half millioen dollar, indien er voor een be paald tijdstip of is 't daarna? een zoon geboren wordt, een liuwelijks- puzzlè en ten slotte, net op tijd, een tweeling, een zoon en een dochter, waarmede de auteur de zaak veilig gesteld heeft. Maar die twebling, van hoeveel belang ook, is niet de hoofd zaak. Die wordt gevormd door wat er aan voorafgaat, aan de geboorte nl. en dat juist kan men niet in een kranten verslag navertellen. Dat moet men ge zien en beleefd hebben om er ten volle van te kunnen genieten. Hoe een aanstaande vader zenuw achtig ijsbeert door de kamer, in af wachting van de grote gebeurtenis, dat moet men zien, hoe diezelfde jonge man, componist en echtgenoot, in de huiskamer de was doet. dat moet men zien. Dat alles en nog veel meer moet

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3