Zwakke dijken blijven tot omstreeks half April kwetsbaar OIH.HM V HART Ned. Herv. kerk op Schouwen Adspirant emigranten tot landbouwers omgeschakeld TWEE AAPJES EN DRIE KATTEN HUIVEREND IN DE MIST Vrijdag 27 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blaél Rapport aan Prov. Bestuur van Zeeland Van de veerhaven bij Kruiningen is weinig meer over- Een beknopt verslag, dal ir H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat heeft uitgebracht aan het Provinciaal bestuur van Zee land, begint met een sober relaas van de waarschuwingen, die uitgingen op Zaterdag 31 Januari. Die waarschuwingen culmineerden Zaterdagavond half zeven in de mededelingen, dat gevaarlek boog water werd verwacht, waardoor de betrokken ambtenaren gealarmeerd werden en aangenomen mocht worden, dat ieder, die met zeewaterkeringen te maken had. op zijn post zou zfjn. Schade aan de waterkeringen moest verwacht worden, maar de bevolking behoefde naar men aannam niet meer dan anders bevreesd te zijn, omdat de zeedijken na de stormvloed van 12 Maart 190G verhoogd en verzwaard waren. Hoogwater standen als op 12 Maart 1906 waren tevoren nimmer bereikt en nadien ook niet meer voorgekomen. Waterschade nog niet definitief te schatten Het zeewater steeg echter in de nacht van 31 Januari1 Februari tot een tot nu toe ongekende hoogte, op één plaats een hoogte van 73 centimeter boven de hoogst bekende waterstand berei- Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kerkdrlel: C. Bezemer, cand. te Katwijk aan Zee; te Utrecht (vacature A. v. d. Hoeven); A. D. Wumkes te Zutphen. Bedankt voor Rijssen (vac. L. Bras ser): H. G. Abma te Rotterdam-Delfs- haven; voor Zwijndrecht: (vac. J. Godt- help): W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken. Aangenomen naar Giessen-Rijswijk: Z. C. Versluys te Geldermalsen, die bedankte voor Elim (Dr.) Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Grootegast-Gerkeskloos- ter-Stroobos: C. J. Breen, cand. te Am sterdam. Aangenomen naar Wleringer- meer: H. W. Noordman, cand. te Kam pen, die bedankte voor Goes; Middel- slum, Zwagerveen-Zwaagwesteinde en voor Zwartsluis; naar Sliedrecht: Z. G. van Oene, cand. te Kampen, die be dankte voor Bruchterveld, Dleversmil- dc, Tiel, Zaltbommel, Ulrum, Zuid broek en voor Alkmaar-Broek op Lan- gedijk. Chr Geref. Kerken. Bedankt voöi Ouderkerk aan de Am- stel: K. G. van Smeden te Utrecht.-N. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Culemborg-Gofinchem: W. L. Steinhart te Utrecht. Vrije Evang. gemeenten. Beroepen te Bergum: J. W. van Pe- tegem te Musselkanaal. „Ten opzichte van de pastorale zorg is hét van primair bëlarig, dat de ge- evacueerden, die zich buiten Schou- wen-Düiveland bevinden, hun eigen gemeentelijk contact behouden", aldus verklaarde ds C. J. van Royen, Ned. Herv. predikant te Zierikzee, aan de Nieuwe Zeeuwse Courant. „Dat contact zal Uitermate moeilijk zijn, omdat ver scheidene gemeenten volmaakt door- eengehaspeld zijn, maar toch moeten wij deze zaak ter hand nemen. Zo wordt onder meer gedacht aan een rondzendbrief." Ook de Herv. Kerk op Schouwen kreeg zware slagen te incasseren bij de watersnood, maar men is reeds ac- tief bezig om er voor te zorgen, dat de schade zowel geestelijk als materieel niet. groter wordt en dat men over ge gevens kan beschikken, om het werk in de toekomst te kunnen voortzetten. Daartoe is ds Van Royen aangewezen als. algemeen gemachtigde van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk. Ouwerkerk, Nieuwerkerk*, Sirjansland, Dreischor, Oosterland, Kerkwerve, Se- rooskerke en Eikerzee zijn geëvacu eerd, Bruinisse gedeeltelijk evenals Zierikzee. Noordgouwe is practisch ontruimd, terwijl in Zonnefnalre en Brohwérshaven ongeveer 1/5 van de bevolking is overgebleven. Aanvankelijk had de Synode beslo ten. dat de predikanten met hun ge meenten mee zouden evacueren, maar daarbij was men kennelijk van de ver onderstelling uitgegaan, dat een ge meente als een geheel zou vertrekken. Dit is nu niet gebeurd en de daardoor ontstane verspreiding zal nog menig* probleem met zich brengen. Over al deze dingen rapporteerde ds Van Royen aan de Hogere Kerkelijke colleges, evenals over de materiële schade aan de kerkgebouwen. Uiter aard is déze schade groot, maar een juiste voorstelling daarvan heeft men r.og niet. Dr A. F. J. Klgn benoemd tol hoogleraar Naar wij vernemen is dr A. F. J. Klijn, Ned. Herv. predikant te Hoin- kenszand aan een der Theologische Se minaries in Amerika benoemd tot hoogleraar. kend. De gemiddelde vloedstand was ongeveer drie meter hoger dan in de getiltafels van de Rijkswaterstaat be rekend. Te half vier des nachts kwamen de eerste alarmerende berichten binnen. Thans, drie eri een halve week na de noodlotsnacht, kan nog geen gedetail leerd overzicht van de schade op wa- terkundig gebied gegeven worden. De grote gaten bij Bath, Kruiningen en de 8chelphoek zullen de inzet van groot materiaal eisen. Het gat by de Schelphoek op Schouwen, waar zich vroeger een haven bevond, heeft een breedte van ca 250 meter en een diep te van ongeveer 30 meter. Ook by Kruiningen en Bath zijn de diepten reeds aanzienlek. Van de Veerhaven by Kruiningen Is weinig meer over. Gebouwen zijn hier, evenals bij de Schelphoek, door de zee opgeslokt. Vele binnenpolders overstroomden, veelal omdat er in de scheidingslijnen van oudsher doorgravingen voor we- Ben enz. waren, terwijl zij ook, hoewel ruimschoots boven hoog water reiken de, een dergelijke ongekende hoge vloed niet konden keren. In het alge meen zal de dichting van de gaten in de binnendijken op minder bezwaren stuiten. Ingevloeid door buiten- en binnen dijken zijn in heel Zeeland 96 polders met een oppervlakte van ongeveer 35880 ha of ongeveer 21.6 pet van de totale landoppervlakte. NOG STEEDS GEVAAR Aangezien de voorzieningen aan de dijken beschouwd moeteh worden als noodwalerkerlngen, die ook nog niet op volle hoogte zijn gebracht, is terug keer van evacué's naar weer droge ge bieden uit waterstaatsoogpunt niet al tijd verantwoord. Tot omstr. half April moet terdege met mogelijke storm vloeden rekening worden gehouden Behalve doorbraken van of gaten in de dijken zijn over aanzienlijke lengten afschuivingen van het blnnenbeloop van de zeedijken ontstaan door over slag van water, waardoor deze dijken zeer verzwakt zijn. DE WEGEN Ook zal blijken, dat de wegen in de polders door het stromende water ge leden zullen hebben, terwijl de water leidingen dichtgeslibd of verzand zul len zijn, waardoor de lozing belemmerd wordt. Vele duikers zullen ingestort en sluizen zullen ontzet zijn. Het defini tieve herstel van al deze in enkele uren toegebrachte schade zal zeer ge ruime tijd vorderen. Zelfs een globale schatting !s hiervan niet te doen. Als vaststaand mag echter worden aange nomen. dat Zeeland, waterstaatkundig, gesproken, deze watersnood te boven zal komen, zo mogelijk sterker verde digd tegen de aanval van de zee, dan voor de ramp en zonder prijsgeving van meer dan wellicht enkele hecta ren grond. fabiikontc: Fa. Gebr. Tjallemo, Sneek HET LEVEN IN ZIERIKZEE. Van degenen, die in Zierikzee zijn ach- tergebl'- "n wordt geregeld gevraagd of zij een verblijfsvergunning heb ben. De politie aan het controleren ÜMÜft Pornografie geïmporteerd AMSTERDAM. Het gerechtshof heeft uitspraak gedaan in een zaak be treffende import en verkoop van tijd schriften, die, volgens de tenlasteleg ging, geacht kunnen worden voor de gemiddelde Nederlander aanstotelijk te zijn. Het Hof legde drie verdachten, allen uit Amsterdam, geldboeten op. Twee van hen werden veroordeeld tot be taling van f 500 subs, één maand, de derde tot f 300.— subs, twintig dagen. Theater NU OOK SUBSIDIE VAN GEMEENTE NIJMEGEN NIJMEGEN. De gemeenteraad van Nijmegen nam het voorstel van Burg. en Weth. aan met 32 tegen 4 stemmen, om subsidie te verlenen aan het regio naal beroepstoneelgezelschap in het Oosten des lands, gevestigd te Arn hem. Nijmegen zal voor de tijd van drie jaar op basis van vijf cent per inwoner (het inwonersaantal berekend op 116.000) subsidie verlenen. Zeer geslaagde proef van Stichting voor Landbouw DEN HAAG. De Canadese emigra tie-attaché in ons land, de heer A. A. Ewen, heeft in Midden-Beemster af scheid genomen van een vyftiental Ne derlandse jongemannen, die binnenkort als emigrant naar Canada zullen ver- Prof. Bavinck vertrokken naar Zuid-Afrika AMSTERDAM. Met het lijnvlieg- tuig van de K.L.M. Prins Bernhard, is naar Johannesburg vertrokken, prof. dr J. H. Bavinck, zendingshoogleraar der Gereformeerde Kerken aan de Vrije Universiteit en de Theologische Hogeschool te Kampen. Prof. Bavinck blijft tot eind October in Zuid-Afrika. Hij zal als gasthoogle raar optreden in Potchefstroom, voort bereidingen treffen voor de stichting van een zendelingenopleiding en enige zendingsgebieden bezoeken. Alfred Cortot nam afscheid AMSTERDAM. Een volle Concert gebouwzaal heeft afscheid genomen van de 76-jarige pianist Alfred Cortot, ter gelegenheid van zijn laatste op treden in Amsterdam. De Franse meester wijdde deze avond geheel aan Chopin. Hij speelde vóór de pauze de 24 préludes en tot besluit de eerste 24 études. Deze laatste had hij in het programma met korte karakteristieken aangeduid. Met twee toegiften werd het recital besloten. Duitsland bouwt geen passagierschepen BONN. De staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Financiën, Alfred Hartmann, heeft in de Bonds dag medegedeeld, dat West-Duitsland in de naaste toekomst geen passagiers schepen zal bouwen voor de Noord- atlantische route. Hij. verklaarde, dat de gelden, welke de Westduitse rege ring op het ogenblik beschikbaar kan stellen, geheel gebruikt zullen worden voor de uitvoering van het program ma voor de bouw van vrachtschepen. trekken. Zij werden in een hall' jaar tyds uit beroepen, die niet voor emi gratie in aanmerking kwamen, omge schoold tot bruikbare krachten in de landbouw. Zij ontvingen hun practi- sehe opleiding op boerenbedrüyen in genoemde polder, waar ze een half jaar hebben gewerkt. Namens de commissaris voor de emigratie deelde de heer H. A. van Luyk mede. dat de proefneming met deze landbouwomscholing ten behoeve van adsplrant-emigranten als geslaagd kan worden beschouwd. Het ligt in de bedoeling in overleg met de Stichting voor de Landbouw thans voor grotere aantallen adspirant-emigranten de ge legenheid lot deze omscholing open te stellen. Naar uit een verklaring van de heer S. Schagen, voorzitter van de plaatselijke commissie arbeidersvoor ziening in de landbouw en wethouder van Midden-Beemster. bleek, bestaat er in landbouwkringen In het algemeen belangstelling voor dit project. De Ca nadese afdeling van de wereldomroep maakte van de afscheidsbijeenkomst een reportage, daar ook in Canada deze omscholing van emigranten reeds de aandacht heeft getrokken. In Georgia Communisten buiten de wet gesteld ATLANTA (Georgia, V.S.). - Na Maart a.s., zullen in de Amerikaanse staat Georgia, leden van de communis tische partij en personen, die zich be zighouden, met ondermijnende activi teit, buiten de wet worden gesteld. Een desbetreffend wetsontwerp is door de wetgevende vergadering van Georgia goedgekeurd en men verwacht, dat gouverneur Talmadge binnep en kele dagen zijn handtekening onder het wetsontwerp zal plaatsen. Tot 1 Maart krijgen leden van onder mijnende organisaties de tijd omuit die organisaties te treden of de staat Georgia te verlaten. Na die datum zal overtreding van de wet gestraft kun nen worden met een boete van maxi maal 20.000 dollar en gevangenisstraf variërend van 1 tot 20 jaar. SCHIPHOL. Twee uur lang heeft de donkere Franse chansonnière Joséphine Ba ker, die thans 46 jaar oud is, in de kinderkamer van het restaurant op Schiphol haar troetelkinderen ver zorgd: drie katjes en twee kleine aapjes. Het jongste katje lag zielig in het mand je met vier gebroken en gespalkte pootjes. Joséphine was op doorreis naar Parys en was om acht uur uit de K.L.M.-machine van Curacao gestapt. Het was mistig en koud bij haar aankomst en ze kwam huiverend het res taurant binnen, de blote voeten gestoken in een paar open sandalen. Het ene aap je probeerde ze warm te houden met haar twee ar men, het andere was aan- Joséphine Baker op Schiphol vankelijk geheel onzicht baar. Ze had het onder haar jas in haar blouse gestoken rm het tegen de koude te beschermen. Met haar twee secretares sen benutte ze het oponthoud door snel te ontbijten, waar na ze een uur lang in de kinderkamer haar diertjes ging vertroetelen. Vlak voor het vertrek naar Parijs de ze pas in het restau- *nnl terug en poseerde be reidwillig voor de persfoto grafen met het grootste der twee aapjes op haar arm. „Ik heb ze in Havanna gekocht," vertelde ze en thousiast, „zijn het geen schatten? In Parijs heb ik thuis een hele collectie apen". De drie katjes had ze reeds toen ze vertrok. Die hebben de reis heen en weer over de oceaan meegemaakt. Minou en Beauté heten ze. De jongste heeft nog geen oaam. „Ze is in Havanna van sen balcon gevallen." vertelt ze. ..Ze zeggen, dat een kat altijd op z'n poten terecht komt. dat klopt, maar d:t kleintje brak ze alle v:er." In Havanna is Joséphine opgetreden. Nu gaai ze even naar huis. maar binnenkort vertrekt ze naar Duitsland. „Ik ga optreden in Dussel- dorp." zegt ze. Dan komt een stewardess waarschuwen, dat het toe stel voor Parijs vertrekken gaat, en hup. daar verdwijnt het aapje in haar blouse. Joséphine knoopt haar jas dicht en verdwijnt, naar links en rechts vriendelijk groetend, in het vliegtuig ff sj SPÉCIAAL VOOR OÊ HANDEN r Prijzen sterkverlaagd! Grote tube thans 95 ct, FEUILLETON Als het door RENéE SHANN spreekt Totnutoe had ze geen besluit genomen aangaande haar familie. Ja, ze moest hen wel laten weten, dat ze het goed maakte. Ofschoon erg boos op haar moe der, wilde ze deze toch niet nodeloos in zak en as laten zitten. Maar haar adres zou ze niet vermelden. En Benny moest haar beloven, dat, als ze erin slaag den, het zijne te vinden, niets van 't geen ze moch ten zeggen, hem van het huwelijksplan zou af brengen! Ineens boog ze zich, aandachtig luisterend, voor over. Ja, dat was de lift, die bij de flat stopte. Ze hoorde een sleutel in het slot steken en sprong over eind. Met Ber.ny's naam op de lippen stoof ze naar de deuren bleef toen plotseling staan. Benny was niet alleen. Een roodharig meisje, in een nogal opzichtig zwart en wit gestreepte japon, met twee zilvervossen over de arm, vergezelde hem. Dit meisje staarde Joan aan en meteen bestierf haar de glimlach op de lippen. Met een blik op Benny zei ze: „Je hebt me niet verteld, dat je bezoek verwachtte". ,.lk wist niet, dat er bezoek zou komen". ..Maar Benny, ik had toch gezegd, dat ik je zou op zoeken", riep Joan wanhopig uit. De roodharige fronste het voorhoofd. „Me dunkt, le moest ons maar aan elkander voorstellen". Benny aarzelde even zei toen: „Joan, dit is juf frouw Karnel; Katherinejuffrouw Melrose". Katherlne Karnel lachte, maar haar ogen waren hard als staal, toen ze die van Joan ontmoetten, Daar op wendde ze zich woedend tot Benny: „Als ze Je vrouw geweest was. had het me minder kunnen sche len. Eerst dacht lk. dat ze dat was. Hoor eens Benny, je moet wat beter op je tellen passen. Ons samen hier te laten komen Joan kreeg plotseling het gevoel, dat haar knieën haar zouden begeven. Ze zag, dat een dofrood Benny's wangen kleurde. Ook Katherine Karnel zag het. Ze keek Joan eens aan. „Wist u biet dat hij getrouwd was?" „Noen". Katherine nam hgar nu wat nauwkeurig op en haar ogen kregen een vreemd medelijdende uitdrukking, „1-Ioe oud is u?" vroeg ze op verrassend vriendelijke toon. „Achttien, antwoordde Joan bijna fluisterend en zich zelf verwonderd afvragend, waarom ze zo ge willig die informatie gaf. „Achttien", antwoordde Joan bijna fluisterend en ouder is. Hoe kon ik in vredesnaam denken, dat een man als Benny met een meisje als u zou zijn ge trouwd! Nu. misschien is het maar goed, dat ik van avond met hem ben meegekomen. Luister, als u mijn advies vraagt, zou ik u raden, terug te gaan vanwaar u gekomen is". Joan aarzelde, want ze betwijfelde, of ze wel in slaat zou zijn de flat te verlaten. Even, een afschu welijk ogenblik had ze gevreesd, dat ze flauw zou vallen. Toen ze naar de voordeur ging, hoorde ze Katherine Karnel nog zeggen: „Heus Benny, soms begrijp ik zelf niet, waarom ik bij je blijf. Als een blinde strompelde Joan de trappen af, zon der aan de lift te denken. Juist toen ze de poort van het flatgebouw uittrad, liep ze tegen iemand aan en voelde, dat een hand op haar arm werd gelegd. „Joan!" Wezenloos staarde ze Barbara aan. „Joan, kindlief, wat Is er gebeurd?" Joan trok snel haar arm terug. Ze wist niet wat Barbara hier deed, maar ze wilde haar hier niet zien; ze wilde niemand zien. Vooral haar familie wenste ze te ontwijken. De laatste weken hadden ze allemaal kunnen constateren, hoe dwaas ze zich aanstelde je gens Benny. Allen hadden ze natuurlijk geweten, hoe ze zich vergiste. Haar moeder had het dadelijk bij het rechte eind gehad en ze hadden nu allemaal gelijk gekregen. Geen van hen had Benny mogen lijden en daarom had ze hen gehaat, vol wrok, omdat ze hem niet verwelkomden, zoals ze 't Jinks Charrington hadden gedaan. Ze begon hard te lopen, ze wilde niet naar huis, ze kon het niet verdragen. Op Piccadilly Circus was haar koffer nog. Als ze nu Barbara maar kwijt raakte, kon ze da* afhalen en ergens onderdak blijven tot ze zich weer wat beter voelde. Ergens, waar niemand haar kende. Barbara zette haar evenwel achterna. „Joan, Joan, sta toch stil!" Vergeefs. Joan liep nóg harder. Toen struikelde ze in haar wilde vaart en zou gevallen zijn, als Barbara, die vlak achter haar was, haar niet had opgevangen en vastgehouden. „Joan, lieveling, je moet niét van me .veglopen". Nu scheen het ijs, dat zich als een koude korst om Joans hart gevormd had, plotseling gebroken. Als een kind schreide ze aan de schouder van Barbara. De tranen vloeiden sneller en sneller, ondanks al haar moeite ze terug te houden. Schreien, zo maar op de openbare weg! Gelukkig was het donker en kwam er niemand voorbij. Maar toch „Is het uit met Benny?" „O, jaj_a Joan beefde van het snik ken. Barbara, ik voel me zo ellendig". Barbara's hart ging naar haa- uit. Vriendelijk zei ze: „Die Jftckson deugde niet voor je, Joanlief". (Wordt vervolgd I Gershwin festival: Nederlands solist boekt succes FLOIt CE. In het lang tevoren uitve- hte theater van de Commu nale, dat 3000 plaatsen bevat, is voor de eerste maal t '"lorerce, een r-L..-.h- win-festival gegeven onder leiding van Arthur Rodzinsky en met de Neder- Isi '-r Daniël V" enberg als se in het pianoco in FA en -"e Rhap sody in Blue. De uitvoering wc mt- vangen met geestdrift als in Italië slechts ten deel pleegt te vallen aan operavoorstellingen met geliefde ster ren in de hoofdrollen. Dan spijl hel U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2