NIEUWE APELDOORNSE COURANT Meerderheid van de Tweede Kamer voor vestiging in Eindhoven U Minister Cals doet concessie aan Partij van de Arbeid MEERDERHEID VOOR BELGISCHE REGERING Nederland dringt aan op economische eenheid Vandaag opent de 31ste R.A.I. te Amsterdam Helders Dagblad Vrijdag 27 Februari 1953 50e No. 16306 Abonn. 47 ct, p.\v., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2 25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. c. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8. Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 GEEN TECHNISCHE HOGESCHOOL IN ARNHEM (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF. Het langdurige debat in de Tweede Kamer over de voorbe reiding van plannen voor de eventuele stichting van een tweede Technische Hogeschool leidde Donderdagmiddag laat nog tot een vrü onverwachte ontknoping. Hel betreffende wetsontwerp werd namelijk zonder hoofdelijke stemming aangenomen met alleen voor de heer Gortzak (C.P.N.) en zijn politieke vrienden de aantekening, dat zij geacht wilden worden te hebben tegenge stemd. Wel had dr Schouten (A.R.) vóór deze beslissing verklaard, dat zijn medewerking niet betekende, dat hij zich nu ook bond aan een definitieve oprichting van en een bepaalde bestuursvorm en vestigingsplaats voor een tweede T. H. De heer Welter (K.N.P.) had zich bij deze verklaring aangesloten. Tevoren had de Kamer met 48 K.V.P.- en P. v. d. A.-slcmmen tegen en 31 stemmen van alle andere partijen voor een motie-Tilanus (C.H.) verworpen, waarin de wens werd uitgesproken bij de voorbereidingen van een tweede T. H. zowel Arnhem als Eindhoven te betrekken. Minister Cals had dit fraaie resul taat, waarmede hij van alle kanten uit de Kamer hartelijk werd geluk gewenst, niet weten te bereiken, dan nadat hij in aanzienlijke mate was tegemoetgekomen aan het verlangen van de P. v. d. A. inzake de bestuurs vorm van de tweede T.H. Reeds in zijn grote antwoordrede verklaarde de mi nister in te stemmen met de grond gedachten van de van deze zijde ge uite wens: de nodige beleidseenheid moet tussen Delft en de nieuwe T.H. bij voortduring verzekerd zijn. Met het oog hierop verklaarde hij zich bereid nog „een stapje verder te gaan", dan bij de schriftelijke gedachtewisseling: aan de commissie van voorbereiding zal de richtlijn worden gegeven de nodige eenheid te verzekeren door het in het leven roepen van een gemeen schappelijk orgaan. Met klem waar schuwde de minister echter deze com missie reeds thans te binden aan een bepaalde oplossing, zoals één cura torium. Men moet haar niet te veel willen binden, ook een voordeel, om dat toch tevens een grotere onafhan kelijkheid in de ontwikkeling van de positie der universiteiten en hoge scholen in het verschiet ligt. Bij de replieken bleek, dat deze toe zegging de heren Tilanus, Weiter en Roosjen (A.R.) al te ver ging, maar ir Posthumus (P. v. d. A.) achtte haar nog niet concreet genoeg. Hij wilde het scheppen van de door hem ver langde duidelijk gewaarborgde co ördinatie tussen beide hogescholen niet zonder meer aan de commissie over laten. Het gaat hier zijns inziens om een uiterst tere kwestie; het maken van brokken moet zoveel mogelijk worden uitgesloten. Met name de taak van het gemeenschappelijk orgaan moest naar zijn oordeel concreter wor den aangegeven. Op suggestie van pater Stokman (K.V.P.), die overigens geen behoefte verklaarde te hebben zelfs aan de eerste concessie van minister Cals, deed laatstgenoemde nog de verdere toe- Proces-Oradotir Zal Lammerding toch worden uitgeleverd HILVERSUM. Naar de BBC mee deelt, heeft de Britse Hoge Commis saris in Duitsland aan zyn regering toestemming gevraagd, om een arresta tiebevel uit te vaardigen tegen ex-ge neraal der SS Lammerding, de voor malige bevelhebber van de divisie Das Reich. Zoals bekend heeft Frankrijk de Britse autoriteiten in Duitsland ver zocht. Lammerding uit lWest-Duitsland te wijzen, omdat de Fransen hem er van beschuldigen destijds bevel te heb. ben gegeven tot uitmoording van het Franse dorp Oradour-sur-Grane. Twee weken geleden heeft premier Mayer tijdens zijn bezoek aan Londen in een persoonlijk beroep op zijn Britse ambt genoot Churchill dit verzoek onder steund. Sinds het proces te Bordeaux, waar de zaak-Oradour werd berecht, is Lammerding spoorloos verdwenen. Laatstelijk werd hij te Dusseldorp in de Britse zone gesignaleerd. Naar ver luidt bevindt hij zich thans in de Amerikaanse zone. Een Britse woordvoerder te Bonn deelde mee dat Lammerding, indien hij wordt gearresteerd, zal moeten ver schijnen voor het Hof voor uitleve- vingskwesties, dat onder leiding van de hoogste Britse politierechter In Duitsland staat, bijgestaan door een Duitse bijzitter. Dit Hof zal de Britse hoge copimissaris van advies dienen over de vraag, of Lammerding al dan niet moet worden uitgewezen. zegging, de commissie van onderzoek op te zullen dragen het gemeenschap pelijk orgaan in hun plannen op te nemen als een noodzakelijk advies college voor de minister inzake alle vraagstukken, die de inrichting van het onderwijs op beide T.H.'s zullen raken. - Uitvoerig is voorts op nieuw gesproken over de plaats van vesti- - ging. Minister Cals achtte het voor de voorbereiding van gedetailleerde plannen noodzakelijk te weten waar een tweede T.H. even tueel zou worden gevestigd. Boven dien moeten de betrokken gemeenten weten waar zij aan toe zijn. Er is reeds zeer lang op dit vraagstuk ge studeerd en het aantal rapporten is schier ontelbaar. Hij meende, dat er door de Kamer geen nieuwe argumen ten tegen de regeringsbeslissing voor Eindhoven waren aangevoerd. Het gaat hier om de waardering van een groot aantal factoren en aspecten, met als gevolg de mogelijkheid op verschil van inzicht. De minister was echter van oordeel, dat het inderdaad mogelijk was en daarom ook nodig, thans een beslissing te nemen. Verder uitstel zou funest zijn en hogere kosten alsmede andere on wenselijke gevolgen met zich brengen. Theoretisch zal in de toekomst een afwijzing van Eindhoven mogelijk blij ven. maar er wordt thans wel een sterke morele binding aangegaan. De factoren die bij de keuze vooral een rol hebben gespeeld zijn: de in dustriële en culturele sfeer, de geogra fische ligging en de mogelijkheid vol doende studenten aan te trekken. Het is een levensbelang voor ons land om intellectuele krachten uit alle kringen te betrekken. Dit noodzaakt tot een doelmatige spreiding van het hoger onderwijs, waarbij vooral het Zuiden en het Noord-Oosten de aandacht ver dienen. De minister beschouwt het in. dit verband van groot belang in ver schillende streken van ons land cul tuurcentra te stimuleren. Minister Cals was volkomen gerust op de eventuele toeloop van studenten naar Eindhoven. Als bijkomend voor deel beschouwde hij ten slotte nog, dat een eventuele derde T.H. niet bij voorbaat onmogelijk wordt gemaakt, hetgeen bij vestiging te Arnhem wel het geval zou zijn. Vele Kamerleden v/aren, gelijk bij de replieken bleek, niet overtuigd; zij vormden echter een minderheid, zoals de stemming voor de motie-Tilanus aantoonde. (Zie vervolg pag 1. tweede blad) Perschef benoemd voor controle op berichten van Koninklijk Huis BRUSSEL. De Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft met 107 tegen 95 stemmen haar vertrouwen in de regering uitgesproken, na een debat over het interview, dat Koning Boudewyn te Antibes zou hebben ver leend. Er waren geen onthoudingen. Het Belgische katholieke blad La Libre Belgique schrijft de volgende gegevens tc hebben ontvangen over het onderhoud dat een correspondent van France-Soir met de Belgische koning te Antibes aan de Rivièra heeft gehad. De correspondent had zich in ver binding gesteld met de vleugel-adju dant van de koning, kolonel Quinet, zeggende dat hij een objectief artikel over het verblijf van de koninklijke familie te Antibes wilde publiceren. Hij liet de kolonel het reeds opge stelde artikel lezen met verzoek even tuele vergissingen te willen corrigeren. Kolonel Quinet maakte in de marge enige aantekeningen en de volgende dag liet de correspondent opnieuw het artikel lezen, zoals hij dat in overeen stemming met de aanwijzingen van de kolonel had herzien. Daarna verklaarde de koning zich bereid de journalist en een fotograaf te ontvangen. Het onderhoud was kort en eindigde toen de foto's gereed waren. Het artikel is wel in de overeenge komen vorm in het Parijs blad ver schenen, maar met een inleiding van de journalist, die deze niet aan de adjudant van de koning zou hebben laten lezen. In die inleiding, aldus La Libre Belgique, legt het Parijse blad de koning een „verklaring" in de mond. Perschef. Naar verluidt zal de Belgische rege ring een perschef benoemen voor zaken betreffende het koninklijk huis, ten- Ruim 65 millioen DEN HAAG. Tot gisteravond was 65.400.0000 gulden by het Nationale Rampenfonds binnengekomen. Woens dagavond was de stand 63.5 millioen. einde misverstanden en onnauwkeu rige berichten tegen te gaan. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Brussel is Jacques Pee mans, juridisch adviseur bij de staf van koning Boudewijn, tijdelijk be noemd tot perschef van het konink lijke huis. Interview met Minister Beyen Supra-nationaal-orgaan beoogd zonder recht van veto ROME. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, J. W. Beyen, heeft op een persconferentie verklaard, dat Nederland niet zal toetreden tot de voorgestelde Europese politieke gemeenschap, wanneer deze geen voorziening inhoudt omtrent een enkelvoudige markt. Hy zeide, dat het naar de mening van de Nederlandse regering nadelig zou zyn, wanneer getracht zou worden tot samenvoeging van een deel van het politieke gezag van de zes regeringen van Klein Europa over te gaan, zonder dat tcgclykcrtyd de economische slagbomen tussen deze landen opgeruimd zouden worden. In zijn uiteenzetting omtrent he plan voor een enkelvoudige markt, dat op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de lan den der Europese Defensie Gemeen schap als basis werd aanvaard voor een bestudering, zeide minister Beyen, dat deskundige vertegenwoordigers van de zes regeringen zo spoedig mogelijk met de behandeling van het plan zul len beginnen. De ervaring heeft geleerd, aldus mi nister Beyen, dat de gewone inter nationale organisaties niet die mate van economische eenwording van Europa kunnen bereiken, welke nodig is De enige manier om deze één wording tot stand te brengen, is het instellen van een supra-nationaal ge zagsorgaan, dat verantwoordelijk zal zijn voor het economische welzijn van het gebied in zijn geheel. Het Nederlandse plan beoogt een supra-nationaal orgaan, welks werk zaamheden niet lamgelegd kunnen worden door een veto van een aan gesloten land. Nederland heeft voor gesteld, dat de eerste stap in de rich ting van Europese eenwording zou be staan in de geleidelijke opheffing van de tariefmuren tussen de zes landen. Tevens zou een fonds moeten worden gevormd, dat gebruikt zou worden voor het opvangen van de invloeden van de vrije handel op beschermde in dustrieën. Enkele bijzondere, grote, categorieën producenten, als bijv. de boeren, zouden mogelijk- beschermd HET ONDERGAANDE ZONNETJE van de laatste dagendoet zelfs het verdronken land van Putten om toveren in een bekoorlijk landschap. Slechts boven het watervlak uit komende boerderijtjes en bomen herinneren aan de ramp, welke met het ontstaan van dit landschap ge paard ging kunnen worden door de vorming van nieuwe gemeenschappen in de geest van die voor kolen en staal. Het Ne derlandse plan beoogt niet, naar mi nister Beyen verder nog opmerkte, de invoering van één enkele valuta voor de zes landen. Fietsen, motoren, brommers en scooters in bonte afwisseling AMSTERDAM. Ruim 130 exposanten hebben vannacht de laatste hand gelegd aan het opbouwen en verfraaien van hun stands op de 31ste R.A.I.- tcntoonstclling, die ditmaal motoren, scooters, bromfietsen, rijwielen, drie wielers en invalidcwagens omvat. Ruim 130 exposanten, dat wil zeggen enige duizenden geëxposeerde artikelen, en inderdaad, als men de feestelijk aangeklede grote hall binnentreedt is het voor een argeloze bezoeker moeilijk een keus te maken. Om bij het rijwiel, het meest ge bruikte vervoermiddel in ons land, te beginnen: er is een opmerkelijke ver schijning, namelijk de nieuwe Sim- plexfiets met zwevend frame. De bovenhuis van het frame is hierbij vervangen door een stelsel van stevige veren, waaraan het zadel is bevestigd. Een tochtje op een dergelijk vehikel is een gewaarwording van je welste. Zonder het minste schokje te voelen kan men er mee door kuilen rijden. De heer Leeuwenberg, directeur van de Simplex zei, dat deze fiets niet be doeld is voor de grote stad met asphaltwegen, maar voor de vaak nog slechte buitenwegen. Een andere ex pert op het gebied van rijwielen, de oud-wereldkampioen Kees Pellenaars is van mening, dat de berijder door het zweven meer kracht zal moeten op brengen bij het voortbewegen. Brommers. Bij de bromfietsen is behalve een strijd tot prijsverlaging een zucht naar perfectionnering ontstaan. De gevolgen daarvan zijn thans reeds te bezichti gen. De -goedkoopste bromfiets is op deze expositie de Berini. ,De ontwer- per hiervan vertelde, dat er naar ge- J streefd wordt tegen volgend jaar een bromfiets op de markt te brengen, die minder dan f 300,zal gaan kosten. Ook bij de scooters wordt er naar gestreefd de prijs, die veelal hoger ligt dan die van motoren, naar be neden te bz-engen. Bij de motoren tenslotte, die zo lang zamerhand uitgroeien tot verfijnde staaltjes van techniek, zullen vele liefhebbers tijd en omgeving vergeten. Er staan race-motoren, waarvan de snelheid afstraalt. Er zijn openge werkte modellen, waarvoor men dagen nodig heeft om alles te bekijken. Opening. De voorzitter van de R. A. I., de heer E. F. Erikson, memoreerde in zijn openingsspeech het feit dat de ver eniging R.A.I. dit jaar haar zestig jarig bestaan hoopt te herdenken. Hij betreurde het dat de positie van de bromfiets in het verkeer nog steeds niet definitief is geregeld. Het moet toch duidelijk zijn, dat het nog ont breken van voorschriften voor in dustrie en handel een groot ongemak betekent en -eer schadelijke gevolgen kan hebben. Hij sprak daarom de hoop uit, dat in deze lacune ten spoedigste moge worden. OP DE R.A.I. IS o.a. deze DIM. F. bromfiets te zien met J.L.O.-motor 50 c.c., welke vrij staat voor koe ling. (Ned. fabr.) Australië schenkt half millioen DEN HAAG. De Australische am bassadeur, de heer Alfred Stirling, die van een 3-maands verlof in ons land terugkeerde, heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken namens zyn regering een cheque van 50.000 pond sterling H millioen) aangeboden aan de Nederlandse regering, voor de slachtoffers van de ramp. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, nam de cheque na mens de regering in ontvangst, waarby hy de Australische regering hartelijk dank bracht. De overhandiging geschiedde tijdens een korte plechtigheid in de werk kamer van minister Luns op het de partement van Buitenlandse Zaken. De minister noemde de schenking een schitterende bijdrage. Hij zeide dat Nederland niet alleen dankbaar is voor de materiële steun, welke het van Australië ontvangt, maar ook voor de uitingen van sympathie. Het iveer in Europa Weerrapporten van Steden Weer hedenmorgen 7 m. Wind Max, temp. m. s. en neersl. 'Oslo (mm) regen windstil 1 0.1 Stockh. motregen wnw 2 3 0.1 Kopenhagen mist zw 4 -0 0 Londen mist windstil 1 0 Amsterdam mist zzo 2 -1 0 Brussel mist windstil 1 0 Parijs mist windstil -0 0 Bordeaux mist windstil 3 0 Nice onbew. nnw 3 7 0 Berlijn onbew. windstil 1 0 Frankfort onbew. nno 5 -0 0 München onbew. zzw 2 -2 0 Zürich mist windstil -3 0 Wenen onbew. wnw 6 -5 0 Verwachting Tot Zaterdag- NOORDELIJKE WIND Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koude nacht. Morgenmiddag over het algemeen iets lagere tempera turen dan vandaag. 28 FEBRUARI: Zon op 7.29, onder 18.17. Maan op 18.17, onder 7.11. Hi

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1