MEDDENS Europese grondwet kwam te Parijs gereed Hunkering naar de vleespotten van Egypte Een van de grootste gaten in Flakkeese dijken gedicht Vn Hc itte wist storm in België te bezweren Ruim 34.000 gebouwen verwoest of beschadigd m |§fe420 Bedrijfschapsprijzen toegekend voor haring en vis DE VLEES POTTEN VAN EGYPTE ■Pwjtotot KORLVINKE 65 ct. W1EUWE HAAGSCHE COUEANT 5 VBIIDAG 27 FEBRUAHI 1953 Algemene Europese Gemeenschap" Voor periode van vijf jaar zal er bij algemeen kiesrecht een Volkskamer komen HET ONTWERP van een grondwet voor ..Klein Europa" is te Parijs voltooid. De grondwetscommissie van de Assemblée ad hoe heeft een grondwet opgesteld van 113 artikelen, die vandaag over een week te Straatsburg ingediend zal worden. Het ontwerp werd aangenomen met 21 stemmen tegen één, bij vier onthou dingen. De Franse socialistenleider Guy Mollet was een der onthouders. De voornaamste punten van het ont werp zijn: 1) Er zal een Volkskamer komen, ge kozen voor een periode .an vijf jaar bij algemeen kiesrecht door de bevolking van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, de vii ie Beneluxlanden en het Saargeb.ed Frankrijk zal in deze kamer 70 zetels krijgen, Duitsland 63. Italië 63, België Nederland 30 en Luxemburg 12. Het aantal zetels voor het Saargebied staat nog niet vast. 2) De Senaat zal worden gekozen door de nationale parlementen me: voor Frankrijk, Italië en Duitsland elk zetels, Beigié en Nederland elk 10 zetels, Luxemburg 4 en het Saargebied 3 zetels 3) De Europese gemeenschap za! wor den bestuurd dooi' een uitvoerende Euro pese raad. 4) De Raad van Nitionale Ministers heeft tot taak. de werkzaamheden van de Uitvoerende Raad in overeenstemming te brengen met die der respectieve rege ringen. 5) De Economische en Sociale Raad zal hoofdzakelijk een adviserende functie hebben. 6) Een Hof van Justitie. 7) Het parlement van de Europese Ge meenschap zal dc fund-es van de be staande Assembiéc der Kolen- en Staal gemeenschap (KS.G.) cn die der Europese Defesiegemeenschap (E.D.G overnemen, wanneer deze is opgericht 8. Gedurende een periode van twee jaar zullen de Uitvoerende Raad en de andere organen in feite geen bovennatio naal gezag hebben. 9) De Europese Gemeenschap zal bin nen het gebied van haar competentie internationale overeenkomsten mogen sluiten. 10) Aan de Europese Gemeenschap wordt verzocht, geleidelijk een gemeen schappelijke markt te vestigen met een vrij verkeer voor goederen, kapitaal en arbeidskrachten. Thermometer van het Rampenfonds De stand van de binnengekomen gelden bU het Nat. Rampenfonds Stalenlaan 81, Den Haag, Giro 9575, bedroeg: 1 Februari f 500,000 2 Februari f 2.0ÜU.OOU 3 Februari f 3 000.000 4 Februari f 7.131.000 5 Februari fU.672.0UO 6 Februari f 16.900.000 7 Februari f 24.080.000 - 9 Februari 127.558.U0U 10 Februari f31.000.000 11 Februari f34.üUO.üOO 12 Februari f 38.000.000 13 Februari f42.000.000 16 Februari f 47.500.000 17 Februari 149 500.000 18 Februari f 51.500 000 19 Februari ƒ53 000 000 20 Februari f 55.000 000 21 Februari f 57.000.000 23 Februari f58 800.000 24 Februari f 58.800.000 25 Februari f 59.700 000 26 Februari f 63.500.000 27 Februari f 65.400.000 Gidsen voor bezoekers kroningsfeesten Meer dan 300 officieel ingeschreven gidsen bereiden zich voor op de be zoekers van de Kroningsfeesten. De British Travel and Holidays Association heeft cursussen georganiseerd met het doel te verzekeren, dat de mannen er vrouwen die de bezoekers in de hoofd stad zullen rondleiden in staat zijn aller lei vragen te beantwoorden. De lonen in de landbouw In een nota aan de Tweede Kamer in zake het verslag inzake de goedkeuring van het op 28 Juni 1951 door de Inter nationale Arbeidsconferentie goedge keurde verdrag over de minimumlonen in de landbouw deelt de regering mede. dat het verdrag betreffende vacantie n e' behoud van loon in de landbouw gelijk tijdig met de andere door de conferen tie van 1952 aangenomen verdragen aan dc Kamer zal worden aangeboden. Met betrekking tot het in 1951 door de con ferentie aanvaarde verdrag betreffende gelijke beloning van mannelijke en vrou welijke arbeidskrachten zal de regering ihaar houding niet bepalen zo lang de So ciaal Economische Raad niet het ge vraagde advies heeft uitgebracht. PUZZLE- PROMINENTEN De winnaars van de kruiswoord- puzzle ir. ons Zondagsblad van 16 Februari j.l. zijn: le prijs ƒ5.Do heer H. Fossen, Voorthuizcnstraat 134, Den Haag. 2e prijs 2.50: De heer J. Th. Steen, Mora ril a a n 77, Den Haag. 3c prijs ƒ2,50: De heer T. Guijt, Corn. Joletr. 21, Scheveningen. Zij ontvangen een postwissel. Zo is dus te Parijs het fundament ge legd voor de bouw van -'.e „Algemene Europose Gemeenschap' De commissie van 26 leden ui: de Grondwetgevende Vergadering heeft haar werk beëindigd: het ortt .verp van de Europese grondwet is gereed Voortaan zal gesproken worden over de ..Algemene Europese Gemeenschap" en niet langer over de „Europese Politieke Gemeenschapomdat rekening werd ge houden met de ruime bevoegdheden die eventueel aan het Europese gezag zullen worden toevertrouwd. Advertentie) Zeeuw wilde niet aan dijk werken De kantonrechter te Oostburg heeft gistermiddag de loswerkman P. J. R. uit Groede, overeenkom stig de eis veroordeeld tot een boete van 25 of 25 dagen hechte nis. De man had geweigerd, mede te werken aan het behoud van een bedreigde zeedijk. R. bevond zich op 1 Februari in een café. toen men werd opge roepen te gaan werken aan de be dreigde zeedijk. Hij weigerde aan deze oproep gehoor te geven, met de woorden „Dat gaat mij niet aan. Ik heb nog niet. genoeg land om onder mijn nagels mee te dragen". De ambtenaar van het Openbaar Ministerie noemde dit optreden zeer ernstig. Hij had de wet er op nageslagen om na te gaan of ver oordeling tot verblijf in een rijks werkinrichting mogelijk was we gens dit feil. doch het bleek niet toegestaan te zijn. Aangezien ver dachte spijt heeft hetuigd, toonde de ambtenaar zich in zijn eis nog mild. Bestelt Uw MAATCOSTUUM bij een KLEERMAKER die ruim 120 jaren Modern wist te blijven. Hofweg brengt een uitgebreide collectie ENGELSE STOFFEN reeds vanaf 275. Marnix Gijsen schreef over zijn ervaringen in Amerika DE De stand van ons herstel De vrouwen hielpen zelfs mee om dit resultaat te bereiken GISTERAVOND is men er in geslaagd bij Den Bommel een der grootste gaten van de dijken op Goeree en Overflakkee te dichten. Ook de vrouwen droegen bij dit zware werk letterlijk en figuurlijk haar steentje bij. Door de zware ochtendmist kon de afsluiting van het stroomgat bij Hellevoetsluis echter geen doorgang vinden. Bijzonderheden uit het ramp gebied treft men hieronder aan. Zuid-Holland Maasdam: Het water is hier zover ge zakt, dat enkele bewoners zijn terugge. keerd Het meubilair in de ondergeiopen huizen is vrijwel geheel vernield. Hellevoetsluis: De afsluiting van het stroomgat in de dijk die vandaag zot geschieden, kon door de zware ochtend mist niet doorgaan Men hoopt n-u mor gen tussen 12 en 15 uur een poging t« kunnen wagen. Den Bommel: Mannen en vrouwen heb ben gisteravond gedurende het dode tij meegewerkt om het gat- in de dijk bij de haven te dachten. Men had met drag lines een rug van stortsteen door het gat gelegd en een zandzuiger is thans bez:g daarachter zand te spuiten. Een van grootste gaten in de Flakkeese dijken nu voorlopig gedicht en het als door een wonder gespaarde gemaal kan nu Bommelse polder gaan leegmalen. Mlddelhamls: Mannen en vrouwen tus sen 18 en 65 jaa» die un het arbeidsproces zijn opgenomen en een huis bewonen waarin men, ook 's nachts verblijven kan, kunnen een reis- en verblijfs-ergu.mv.ng aanvragen in de vergaderzaal naast het gemeentehuis. De aanvragen kun-nen ge schieden tussen 9 en 12 en tussen 14 en 17 uur; telefoon K 1870—2082. Ouddorp: Het door het >t aan de Jil- lesweg binnenstromende water overspoelt nog steeds de verkeersweg tussen Oud dorp en Goedereede- Men is begonnen inet de aanleg van een weg door de dui nen van Ouddorp naar Goedereede- haven. Dlrksland: Het bureau van rijkswater staat er, provinciale waterstaat, alsmene an de dijkring Flakkee, dat in de zaal Oöeon gevestigd wis. wordt volgende week verplaatst naar Middel-harnis. waar het in grote barakken wordt onder-ge bracht. Goedkope emballage voor emigrerende getroffenen Het Initiatief van een aantal expedi teurs. om gratis de bagage van emigre rende slachtoffers van de watersnood, naar de havens te vervoeren, alsmede van enige houthandelaren om gratis hout to leveren voor de emballage, heeft enkele verpakkingsbedrijven doen beslui ten tegen kostprijs emballage beschik baar tc stellen. Het contactadres is: Jac. Catsstraat 134, Voorburg. Pseudo-evacué in Delft gearresteerd De 22-jarige Amsterdammer G. H. is door de Dclftse politie wegens oplichting gearresteerd. Hij had in Delft verteld, dat hij geëvacueerd was uit Numansdorp; en al zijn bezittingen had verloren. Lief derijk werd de jongeman opgenomen in een Delfts gezin Hij ontving kleren van het Rode Kruis en kreeg geldelijke uil keringen van de gemeentelijke Dienst van Sociale Belangen. De man gedroeg zich echter niet zo prettig en toen. na Ingediende klachten, officiële instanties zich wendden tot de burgemeester van Numansdorp om te bereiken dat de man zou kunnen terugkeren, verklaarde de burgemeester dat de man geen inwoner van zijn gemeente was. De politie werd op de hoogte gesteld en zette de „evacué" achter slot en grendel. Ver. De Chr. Nederlandse Dagbladpers opgericht Dezer dagen is opgericht de vereni ging De Christelijke Nederlandse Dag- b'acners. waartoe alle Prot. Chr dag bladen in Nederland zijn toegetreden. Hot bestuur is als volgt samengesteld: mr K. van Houten, voorzitter: J. Gror- newögen, secretaris; R. Boomgaardt. penningmeester. De Ned. Lutherse Jeugdbond viert de bondsdag niet Pinksteren in Pekela, waar de Lutherse gemeente dan 200 jaar bestaat. Bleskensgraaf: De meeste bewoners zijn weer in hun woningen teruggekeerd.' Men heeft echter zijn waterlaarzen nog wel eens nodig om in zijn huis te kunnen komen. Alblasscrdam: Deze week zijn er 125 woningen drooggekomen langs de Rui- genhil. Oranjestraat. Vinkenpolderweg en Polderstraat, Dat :s drie weken eerder dan men verwacht had. De brandweer heeft de straten schoongespoten en de kelders leeggepompt. Het- gemeentebe stuur heeft huh die moesten evacueren, driect 30 a 40 uit 't Rampenfonds uit gekeerd Voor aanschaffing van vloer bedekking wordt een voorschot uitge keerd. Gicssendam: De toestand is hier zo boven verwachting gunstig, dat alle be woners met ingang van vandaag naar hun haardsteden kunnen terugkeren GiessenOudkerk: Alle bewoners zijn hier teruggekeerd Als het grasland voor 20 Maart drooggemalen is, kan de gras mat behouden blijven Valt het later droog, dan moet opnieuw worden inge zaaid en kan het vee pas halverwege de zomer de wei in. Zeeland 't Interview van koning Boudewijn Na verhit debat met de socialist Spaak De Belgische Kamer van Volksve genwoordïgers heeft mei 107 tegen 95 stemmen, zonder onthoudingen, haar ver trouwen in de regering uitgesproken na debat over het vraaggesprek, dat koning Boudewijn te Antibes zou hebben erieend. Spaak interpelleerde Van Houtte over zijn verklaring over „het interview Antibes". De premier had gezegd, dat de koning nimmer een onderhoud zou heb ben toegestaan aan een correspondent van hei Parijse blad „France Soir". Spaak verklaarde allereerst, dat hij direct noch indirect de bedoeling had de koning te treffen. De socialistische voor man legde er de nadruk op, dat er geen sprake vajtós de koningskwTèje weer op te rakeletL Viert de koning' at plan op- atte naarricuid-Frankrijk te gaan. daar van zjjn griep te genezen, heeft; de regering evenwel voortdurend onhandig heden begaan, zo betoogde Spaak. Hij verweet Van Houtte in het bijzon der dat de verklaring, welke hü In de Kamer aflegde over het onderhoud te Antibes een opeenvolging van dubbelzin nigheden bevatte. ..Het is een serie be vestigingen en tegenspraken, die niet toe laat te beweren, dat de premier voor 100 procent de waarheid heeft gesproken", zo merkte hü op. Spaak betreurde in het bijzonder de handelwijze van kolonel Quinet. die het artikel van de correspon dent corrigeerde. Verder verweet hü de eerste minister, het zó te hebben willen Beurzen open. dijken dichi Morgen vierde uilzending te Leeuwarden Het vierde programma in de serie „Beurzen open. dijken dicht" zal a.s Zaterdag plaatshebben in De Beurs te Leeuwarden. Het wordt van 20.1522.00 uur uitgezonden via de zenders Hilver sum I en Hilversum II. De medewerkenden zijn: Jeanne Ver- .straete, Jan Boots. Jules de Corte. Guus nill.,nd.B.iil,; Ac.-.thoade-o ml!Uaiieu|Jame„. Ai„a„der pc», Coen Serré, hel houden de wedloop tesen oe vloed op de,ko„ glimmen o.Lv. Binne.J IHdill irimi' ''ril2!!!!' 7- l!' pe"Viume. het ensemble De Aetherbu'sse zeedijk komt nu nemen door zand op k spuiten om de nooddijk te verzwaren.1 ol-v* r,om]v yan der Veen en het Amu- Het aroogmalen van de Reigersbergersementsorkest o.l.v. Klaas van Beeclc polder is reeds r;gang Vijf hevels zul-met Z3nS van A uk je Karsemeyer-De !en het water lozen Vandaag keren 650[Jong en Henk Dorel. milita: en naar hun vredesonaerdce! Het vijfde programma is op Zaterdag Jerue Honderdvijftig blijven nog tot 7:7 Maart a.s. in de Rivièra-Hal in Rotter- Maart. i dam. In de rampgebieden ONDER het grootste voorbehoud heeft het ministerie van Wederopbouw een aantal zeer globale cijfers gegeven over de schade aan en het ver lies van woningen en boerderijen in het rampgebied. Volgens deze geschat te opgave zouden in het geheel 3810 woningen en 450 boerderijen zijn ver woest, 3960 woningen en 1010 boerderijen zwaar en 23.630 woningen en 1380 boerderijen licht zijn beschadigd. In totaal zijn dit 34.240 verwoeste of beschadigde woningen en boerderijen. Hieronder volgt een gedetailleerde lijst, waarbij wordt opgemerkt, dat van de eilanden Schouwen en Duiveland nog maar weinig bekend is. Waarschijnlijk zal de schade daar uiteindelijk groter blijken te zijn, omdat het door eb en vloed zeer sterk stromende water bijna dagelijks nog huizen en iÊ-fcderijen om(' j&haalt. De totalenin de lijst zijn afgerond en kloppen dus niet precies. VERWOEST ZWAAR LICHT BESCHADIGD BESCHADIGD Woningen Boerder. w. b. w. b. Goeree en Overflakkee 10 30 520 Voorne en Roozenburg 10 70 30 3S0 120 Hoekschew.iard en Beierland 20 340 50 970 70 IJselmonde 40 10 360 Eiland Dordrecht 20 60 10 7070 Alblasserwaard 400 170 10 1960 30 Krimpenerwaard 50 - 40 - 180 - Totaal Zuid-Holland 40 750 110 11430 230 Land van Heusdcn Altena 50 10 120 40 1900 100 Langstraat 40 50 30 320 70 Noord-Brabant West 350 80 650 120 2550 190 Totaal Brabant 90 820 180 4770 360 10 10 1240 30 Walcheren 10 10 20 Zuid-Beveland 220 20 730 160 IC ill 320 Noord-Bevelannd 50 10 30 30 460 60 350 200 1000 150 10 200 20 100 20 Schouwen en Duiveland 650 220 950 300 1600 250 320 2390 720 7430 790 voorstellen, alsof het interview volledig uil de luchi gegrepen zou zijn. Van Houtte zei in zijn antwoord, dat het eigenlijk om een onschuldige repor tage ging. Het artikel was echter voor zien van een inleiding, waarin een ver klaring van politieke aard in de mond van de vorst werd gelegd, waartegen de regering wel stelling moest nemen. Dit heeft zij gedaan door de Kamer mede te delen dat de koning geen enkel interview heefi toegestaan, wat in wezen ook juist was. Het betrof hier een reportage, waar aan de journalist in kwestie na een kort onderhoud met de vorst de indruk van een interview heeft willen geven. Van Houtte voegde hieraan toe. niet te twij felen aan de goede trouw van de verslag gever van de ..France Soir" en zeide. mêt Spaak te verwachten dat onder deze ge schiedenis thans een streep gezet zou kunnen worden. VLAAMSE SCHRIJVER Marnix Gijsen. die eerder boeken schreef als Joachim van Babylon. Telemachus in het dorp. de Man van overmorgen. Goed en kwaad en Kiaaglied om Agnes, heeft een reis naar Amerika gemaakt. Hij schreef over zijn belevenissen een merk waardig boek, dal hij ..De vleespotten van Egypte" noemde'i. Zelf geeft hij het boek een aanduiding mee: ,.een sotternij" zegt hij in een ondertitel, maar wie het als zodanig alleen zou beschouwen, komt er niet mee klaar Marnix Gijsi-n is nl. een schrijver, die achter luchthartige woorden ernstige dingen verbergt. Er. hoe vrolijk getint zijn boek ook is. hoe prettig de vertel trant en hoe zuiver de tekening van het Amerikaanse en het Europese leven; toen ik me er echt in verdiepte kwam ik tot de ontdekking, dat hier een karakteri sering wordt gegeven van het leven aan deze en ger.e zijde van de Oceaan die zeer scherp is. Het boek is* geschreven in de ikvorm. De hoofdpersoon is een boekengeleerde, een historicus, die zich verdiept in de betekenis van Middel eeuwse rekeningen en die plots opdracht krijgt met een ..telg" ui*, een oud-adellijk Belgisch geslacht naar Amerika te rei zen. Als gouverneur van die „telg". Zie daar de oude wereld: een zich in folian ten verdiepende oudere man, met bloeds banden. die tot diep in het verleden van het moede werelddeel reiken. Die ver moeidheid wordt het best getekend in de figuur van de barones, moeder van de „telg", zo uit de Victoriaanse tijd gestapt en even onveranderd gebleven in de loop der jaren als Queen Mary's toilet. Een nieuwe wereld DAN AMERIKA, hét Amerika, levend bij de ..vleespotten" en „brood etend tot verzadiging." Het Amerika van de cocktailparties van de gulle mensen, die je tegemoet komen met de verma ning: „zeg maar John", maar ook het Amerika ëan Vivian, een kruising van een Indiaanse moeder en een Europese vader. Een meisje, dat alle personen uit het boek, tot de barones toe, radicaal verandert, met de „telg" gaat trouwen, kortom, representante is van de nieuwe wereld. Die rekent minder met folianten en met banden des bioeds dan wel met de eeuw waarin wij nü leven. En hoé leven. De Israëlieten hunkerden naar de vleespotten van Egypte, de schrijver niet minder naar Amerika. En wie, die er was, als hij, zou dat ook r.iet doen? En wat die verzadiging aangaater zijn duizenden in Amerika, die ook niet leven „bij brood alleen". Ik vind dit een belangwekkend boek. Een echt Vlaams boek ook. Om de luch tige visie op het leven én om het Ro maanse vitalisme, dat niet, ais het Noord-Nederlandse vitalisme de banden met de kerk en het geloof verbrak. In tegendeel. het leeft eruit. Ze noemen dat: de Roomse blijdschap. Het is iets anders dan Heemskerks ..vrolijk Chris tendom". maar dat is er een broe.- van en een aardige! Een sotternij dus. maar één, die ge dompeld is in de wijsheid, die boven alle tijden en eeuwen uitgaat. Daarom is het een klein feest dit boek te lezen én te hebben. Want dan lees je 't nog eens' H. Greven. J> Marnix Gijsen De vleespotten van Egypte". Ui'.g, A. A. M. Stols, Den Haag, 267 bladz. (Advertentie) EN Schipper Cor van Beelen van de goede logger KW 24 (Cornells), eigenaar G. N. van Beelen, kan met zijn beman ning de eer opeisen over het seizoen 1952—'53 de bes* verzorgde vis en ha ring van Nederland te hebben aange voerd. althans van de Kalwijkse trawl- loggers Hij deelt deze eer met zijn col lega Leen Zwaan, commandant op de Gezina Geertrui (KW 176) van de re derij Rijnstroom Met de winnende schippers uit de andere Nederlandse vissershavens wor den deze Katwijkse schippers dus bin nenkort :n Den Haag voor het front ge roepen om de zilveren wisselbeker, de diploma's en de fieurige beörijfswimpels van het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten in ontvangst te nemen, als erken ning voor hun moeizaam bevocht* overwinning op zo veel sportieve co currenten. Bij de Scheveningirs gaat de prijs dit jaar naar schipper Ben Rog op de Drik (SCH 233) van de rederij Van der Toorn, die al eerder op de erelijst voor- kwam en voor de Vlaardingse vloot prijkt de wimpel een jaar op de Clara (VL 172), terwijl de vrouw van schip-1 per B. Poot de zilveren beker op het i dressoir mag hebben. Dit schip is eigen dom van de visserijtr.i.i Vlaardingen. j Ten slotte gaat in IJmuiden schipper Huib Ouwehand var. de moiortrawler i Allan Water (IJM 34) met de tropheeën strijken. A. A. M. SIOLS - UITGEVER DEN HAAG Zo juist verschenen MARNIX GIJSEN A. A. M. STOLS Gijsen's ervaringen in Amerika op navrante wijze te boek gesteld. Geb7.90 Zeer binnenkort verschijnt reeds de tweede druk. Bikker blijft voorlopig in hechtenis „Uitlevering wordt een ingewikkelde zaak" De bevoegde gerechtelijke instantie te Hamm in West-Duitsland heeft bepaald dat Hubertus Bikker, een van de zeven Nederlandse Oorlogsmisdadigers, die uit de strafgevangenis te Breda zijn ont vlucht, in hechtenis zal worden gehouden De periode, waarvoor Bikker kon wor den vastgehouden, was eerst op twee maanden gesteld. Zij loopt morgen af. Bikker kan nu in hechtenis blijven totdat beslist is of hij aan de Nederlandse regering wordt uitgeleverd. Volgens Bikkers verdediger, dr Stauf, zal een uitleveringsprocedure een bijzon der ingewikkelde zaak worden. Zoals men weet, is nog één der ont snapten. Klaas Faber, in hechtenis geno men. De gerechtelijke instantie te Düssel- dorf. die zich met dit geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan Geld van cliënten verduisterd Osse effectenmakelaar gearresteerd De politie in Oss heeft gisteren de on- ge veer 25-jarige effectenmakelaar en houder van een klein kassierskantoor a. H aangehouden. Hij wordt ervan verdacht aanzienlijke verduisteringen te hebben gepleegd ten nadele van zijn cliënten. Door de fiscale recherche zal tegen v d. H nog een vervolging worden inge steld wegens het plegen van belasting- overtredingen. Wegens slechte gezondheid Von Manstein naar Zuid- Duitsland vertrokken De vroegere Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein, die wegens oorlogs misdaden tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, heeft verlof gekregen, voor herstel van gezondheid naar Zuid- Duitsland te gaan. Aldus werd gisteren officieel bekend gemaakt. Volgens de Britse autoriteiten Ss de c-veldmaarschalk reeds in het dorp Allmendingen bij Ulm aangekomen. Von Manstein werd reeds sedert 20 Augustus van het vorig jaar In een zie kenhuis te Kiel behandeld. Doodslag in Haarlem weer 6 mnd geëist Wegens het uitwissen van sporen, nadat de 53-jarige scheepsbouwer J. E. M. Dikmans te Haarlem door een slagers knecht met een voorhamer van het leven was beroofd, is dezer dagen voor 't Am sterdams gerechtshof tegen de vrouw en de 23-jarige zoon van het slachtoffer beves tiging geëist van het rechtbankvonnis (6 maanden gevangenisstraf). Aan de vrouw, mevr. J. M. D.-K., was het ver nietigen van de hamer ten laste gelegd en aan de zoon, de 23-j. J. E. D., het uit wissen van bloedsporen in de werkplaats Uitspraak op 10 Maart. Visventer verrichtte zijn tiende redding Een merkwaardig jubileum vierde gistermiddag de 52-jarige A. G. Veth. die met een viskraam in dc Nijverheidsstraat te Rotterdam staat. Hij verrichte nl. zijn tiende redding, toen hij gekleed te watej^-J sprong om de 8-jarige Hendrik Wesseli^ 5 die zijn pet had willen grijpen maar daarbij in de haven was gevallen, veilig naar de kant te brengen. Merkwaardige ervaring met vliegtuig Een licht toestel zonder pi foot is dezer dagen van een Engels vliegveld opgestegen en heeft twee uur boven Engeland gevlogen, aldus een mede deling van het ministerie voor Bur gerlijke Luchtvaart. Deze vlucht had echter niets uitstaande met radio- contröle? Wat was er gebeurd? De piloot kroop in de. cockpit om op te sfijgen. maar de machine deed het niet. Hij sprong uit de cockpit, sloeg de propeller aan. maar had ver gelen, dat de blokken weggenomen waren, waarop het toestel er van door ging. De piloot werd omver ge worpen. het vliegtuig trok op en vloog. Het vloog twee uur vóór het neerstortte. Het ministerie ireigerde iedere ver dere bijzonderheden mee te delen Non-stop-rit van twee bromfietsen Honderdvijfti j uur lang tussen Amsterdam en Utrecht Twee bromfietsen zi.in vandaag gestart in A'dam bij de opening van de R.A.I. voor een non-stop-rit van 5000 km. tien maal de afstand Amsterdam—Parijs. Dag en nacht zullen deze bromfietsen onafge broken van Amsterdam via Baam naar Utrecht en terug rijden. Zes berijders Lossen elkaar af. maar de motor blijft draaien, bijna 150 uur lang. De bromfietsen zijn een standaardtype Fuchs van de Oostenrijkse fabriek Hal- leiner Motor Werke te Salzburg en een nieuw type, dat bij deze fabriek in serie- bouw komt. Dit laatste type is gebouwd door de Amsterdamse machinefabrikant J. L. Jonker. Deze had zich laten ontval len dat het eigenlijk maar een klein kunstje is een bromfietsmotor te maken en aanvaardde toen een uitdaging om er zelf een te fabriceren in het Oostenrijkse bedrijf. Hij volbracht dit karwei met behulp van een blok ruwe aluminium en de machines van de fabriek in negen weken. De laatste 100 van de 5000 km worden gereden door de radio-artisten Jan de Cler en Cees de Lange, die samen de derde ploeg rijders vormen. ALLccN DOOR GROTE OMZET: VERBETERDE KWALITEIT! VERMINDERDE PRIJS! (Advertentie) THANS PER PAKJE België werd minder duur Dc index van de Belgische kleinhan- Idelprijzen was in Februari 412,7 of 3 pet lager dan in Januari- Vooral de prijzen van eieren, vlees, vet en zeep daalden. Belasting betalen door girostorting Proefneming in Utrecht en het Gooi Aangezien het bestaande stelsel v__. belastingbetalen via de postkantoren zo wel voor de posterijen als voor de ont vangkantoren der belastingen enigszins omslachtig is, wordt overwogen dit te vervangen door een systeem van giro stortingen. Deze nieuwe werkwijze zal voor het eerst, voorlopig alleen bij wijze van proef, worden ingevoerd in de provincie Utrecht en in het Gooi, Aangezien de rayons van de P T T. niet geheel met de genoemde gebieden samenvallen, zullen enkele postkantoren in het Gooi en in de provincie Utrecht niet aan de proef neming deelnemen. Deze kantoren zijn die te Abcoude en Diemen, die behoren tot het P.T.T.-rayon Amsterdam, en de kantoren te Tuil en 't Waal. Vreeswijk. Lopily, Benschop en Polsbroek, die val len onder het rayon Zuid-Holland. Daarentegen zal de proefneming wel gelden voor de postkantoren te Heken, dorp, Lange Ruige Weide, Oudewater. Waarder en Woerden in Zuid-Holland en de kantoren te Vecnendaal. Scherpenzeel, Ederveen, Rhenen en Renswoude in Utrecht. De benodigde stortingsformulieren, die geel van kleur ztfn, worden gratis ter beschikking van het publiek gesteld. Men zal er uiteraard ook geen postzegel op behoeven te plakken. De K.S.G. kost dit jaar 125 millioen Gisteren zijn de eerste belastingbeta lingen voor de Europese Kolen- en Staal gemeenschap gedaan. Deze belasting is voor Januari en Februari telkens 0,3 pet van de productiewaarde, voor de volgen de maanden telkens 0.2 pet meer. tot in Jul; a s. het maximum van 0.9 pet zal bereik" zijn. De gemeenschap 'rekent voor 1953 op f 125 millioen belasting. Raad voor de persvrijheid in Engeland Eigenaars van Britse nieuwsbladen en organisaties van journalisten hebben er mee ingestemd, ontwerpvoorstellen in te dienen voor de vorming van een „pers- raad ter bewaring van de bestaande persvrijheid in Engeland". In de raad zouden 15 redactie- en 10 directieleden zitting hebben. Hier ook een journalistiek nieuwtje uit Oost.-Duitsland. Alle daar gevestig de journalisten moeten onmiddellijk een begin maken met de studie van het Rus sisch. Deze verordening werd uitgevaar digd door het centrale comité van de Socialistische Eenheidspartij. Nieuws in een notedop Volgende maand zal de Compania Transatlantica een nieuwe bootdienst openen tussen Rotterdam cn Cuba- Mexico. -ft De Rotterdamse rechtbank veroordeelde de 37-jarige havenarbeider J. M. v. E. tot 10 maanden wegens brand stichting in zijn woning. De voorma lige directeur van Van Gend en Loos te Tiel, D. J. B. M. W„ is door de Arnhemse rechtbank wegens verduistering veroor deeld tot 8 maanden voorwaardelijk. Het Ned. Inst, van Belastingconsulenten houdt Zaterdag in Amsterdam zijn derde belastingconsulentendag. Het Amster damse hof heeft de 48-j P. V. uit Doom. die beledigende brieven aan een drogist en een vroeger meisje ohreef, ontslagen van rechtsvervolging, daar de man on toerekenbaar werd geacht. De jeug dige postzegelverzamelaar Dick Stam had Prins Bernhard voor 2ijn vertrek naar Zuid-Amerika om postzegels uit die landen gevraagd. Dezer dagen ontving hij van Z.K.H. een bri met een aantal prachtige postzegels "it Mexico. -.ï In Tilburg zijn drie 16-jarige jongens ge arresteerd. die verscheidene inbraakjes aldaar hadden gepleegd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4