TRIUMPH Wat U ook probeert. Triumph triomfeert TRUMPY Tweede Kamer voteert gelden voor voorbereiding tweede T.H. EEN ERNSTIG WOORD OVER VITAMINEN wint reeds 25 f Jaar 'in kwaliteit! I -. ,lv m VIRGINIA Nieuwe gemeenteraden zullen wellicht vijf jaar zitten NU VEILIG ONDERDOOR Commando Korps Mariniers overgedragen Twintigste lijst van het Rode Kruis ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 3 (Van onze militaire medewerker) DE door Elsenhower tijdens zyn ver kiezingscampagne aangekondigde nieuwe Amerikaanse politiek in Azle heeft haar eerste stap gezet door de opheffing van de neutralisering van romiosa, welke einde Juni 1050 door Truman was gerealiseerd. Op dat ogen blik kreeg de Amerikaanse zevende vloot de tweeledige taak. enerzijds Formosa te beschermen tegen de toen dreigende invasie door de communistische troepen anderzijds ervoor te waken, dat Tsjlang Kaï-sjek van de verkregen bescherming geen misbruik zou maken voor onder nemingen tegen het vasteland van China Daar Tsjiang op dat moment militair uiterst zwak stond, kan gezegd worden, dat deze maatregel van Truman hem van een wisse ondergang heeft gered. Het was niet alleen en niet in de eerste plaats liefde voor Tsjiang die Truman tot deze daad inspireerde. Het was Amerikaanse strategische noodzaak. We hebben dat destijds uiteengezet. Evenals Formosa voor Japan voor en tijdens de achterliggende oorlog een strategisch sleutelpunt was van de eerste orde waartoe het tot één grote zee- en lucht basis was gemaakt heeft thans For mosa een gelijke waarde voor de Ameri kaanse strategie. Het is een onmisbare schakel in de eilandenbrug, welke van de Aleoeten via Japan. Okinawa en For mosa loopt naar de Filippijnen en die te zamen met Indo-China de uiterste ring dijk vormt waarbinnen nog de commu nistische vloedgolf in bedwang kan wor den gehouden op dit deel van het wereld, front, DE daad van Truman was dus strate gisch een passieve daad. Het was een afweeer om het communis tische offensief tot staan te brengen. Nadien kon Amerika tijdelijk het strate gische offensief nemen door MacArthurs brillante landing nabij Seoul waardoor het eindejpan de Koreaanse oorlog nabij scheen. Doch nogmaals werd het Westen strategisch in het defensief gedrongen door het ingrijpen van China in Korea. Van dat moment af aan heeft het Westen zich tot afweer moeten bepalen, tot de voortzetting van een strijd, die geen uitzicht op een succesvol einde biedt. Tenzij men het conflict zou willen uitbreiden met het risico op een wereld oorlog, door de oorlog rechtstreeks naar Chinees gebied, naar Mantsjoerije over te brengen. Doch hiervoor ig Truman terecht teruggedeinsd en heeft hy des tijds de heethoofdige voorstander van deze strategie, MacArthur, van commando ontheven. Eisenhower tracht strategisch een middenweg te volgen, waarbij dit gevaar wordt om zeild Hij tracht het strategisch initiatief indirect m handen te nemen, ten eerste door niet zelf tegen Mao Tse- toeng op een ander front de strijd te openen en ten tweede door deze strijd achterwege te laten doch door de dreiging daarmede gecombineerd door verhoogde druk op het Koreaanse front, Mao Tse-toeng zodanig onder strategische, druk te zetten, dat hij politiek williger wordt de strijd staken. EISENHOWER heeft hierbij naar een strategische maatregel gegrepen, die traditioneel is in de geschiedenis van de uitoefening van de macht ter zee Het klassieke voorbeeld van deze stra tegische bedreiglngsvorm is Engeland Tot 1014 bezat dit een klein leger. Dank zij de macht ter zee had dit leger echter een grote strategische mobiliteit. De tegenstander werd door de aanwezigheid van dit kleine leger, gecombineerd met de talrijke invasiemogelijkheden aan zijn kusten, voortdurend in het onzekere ge laten waar de slag zou vallen, Dit dwong hem tot omvangrijke tegenmaatregelen, tot een afwachtlngs-opstelling, waarbij hij ter afwering van het mogelijke ge vaar dat bovendien wellicht nimmer zou optreden veel meer troepen wer keloos ter beschikking moest houden langs de gehele bedreigde kustlijn dan de sterkte van de vijandelijke troepen welke voor een invasie beschikbaar waren. Wist men de tegenpartij ten aan zien van deze sterkte nog in het onzeke re te laten dan steeg de bindende waarde nog meer. Hoe slechter voorts de ver bindingen over land waren, hoe groter het aantal troepen dat ter veiligstelling van de kustlijn tegen het potentiële in- rvasiegevaar moest worden gereserveerd. UIT het bovenstaande volgt, dat de voorwaarden voor een potentiële bedreiging met Invasie van Formo sa uit tegen het vasteland van China ideaal zijn. Formosa ligt centraal ten opzichte van die kust en kan dus de be dreiging in elke richting uitoefenen. De kustlijn is een paar duizend kilometer lang en de verbindingen te land hebben geen grote vervoers capaciteit. Een paar goed bewapende nationalistische divisies, snel vervoerbaar over zee en gesteund door beperkte maritieme en luchtmacht middelen, kunnen aldus een bedreiging vormen, welke tot een veelvoud aan in spanning aan communistische zijde dwingt, zowel te land als in de luoht. Alles hangt ten slotte af van de waar de van Tsjiang Kai-sjek's strijdmacht Te land heeft deze de laatste twee jaren geprofiteerd van de hulp van een Amerikaanse missie. Wapenhulp is hiermede hand in hand gegaan. Over hoeveel divisies Tsjiang daardoor is komen te beschikken is niet bekend. Zeker is dat van het totaal beschikbare aantal van ruim een half millioen man slechts een deel voor encadrering. oefe ning en bewapening op moderne voet in aanmerking komt. Doch al zou dit deel slechts een achttal divisies op leveren, dan kan het een grote troepen macht in China binden. Mits Tsjiang over zeetransport- en maritieme onder steuningsmiddelen beschikt en over vliegtuigen. Dit kan geschieden door deze middelen te leveren en door Tsjiang's mankracht te doen bedienen. Ook is een oplossing denkbaar, waarbij Amerika direct nog op de achter grond Dlijft, een oplossing welke vóór Pearl Harbour gevolgd werd tot steun van Tsjiang Kal-sjek in zyn strijd tegen Japan. Toen was in zijn dienst een vliegtuiggroep bestaande uit door Ame rika geleverde vliegtuigen, bemand door Amerikaanse vliegeniers, een en ander onder leiding van generaal Chennault. Niets staat in de weg om naar analogie daarvan zeetransporteenheden en vlieg tuigen door Amerika te doen leveren en te doen bedienen door Amerikanen, die in vrijwillige dienst van Tsjiang treden. Communistisch China heeft zelf het voorbeeld gegeven toen de Chinese „vrijwilligers" in georganiseerde legioe nen de Noord-Koreanen te hulp kwamen. De bedreiging, die aldus van de neu tralisering van Formosa kan uitgaan, kan tot een reëel strategische worden uitgebouwd zonder directe deelneming van Amerika aan de strijd tegen Mao Tse-toeng. ja zelfs zonder de noodzaak, dat Tsjiang daadwerkelijk het Chinese vasteland op grootscheepse wijze bin nenvalt. De dreiging daarmede is reeds voldoende. Zo nodig kan daaraan kracht worden bijgezet dooi commandoraids op beperkte schaal. De druk aldus op China geoefend kan tot ontlasting leiden op het Koreaanse en eventueel op het Indo- chinese front. Versterkt door een groot scheepse actie op het Koreaanse front kunnen, aldus kennelijk het oogmerk van de nieuwe Amerikaanse politiek, voorwaarden worden geschapen, die Mao Tse-toeng tot het staken van de strijd kunnen bewegen. Gistemiiddag was het eerst het woord aan minister Cals. Deze legde er nog eens de nadruk op, dat bij dit wetsont werp geen definitieve beslissing wordt gevraagd over de stichting van een tweede technische hogeschool. Het gaat om de voorbereiding der plannen; niets minder, maar ook niets meer. Niets min der ook. omdat de Kamer mét de regering overtuigd zal moeten zijn, dat decentralisatie van het technische hoger onderwijs spoedig nodig kan worden in het belang van de industrialisatie en de werkverruiming. De minister meende zelfs, deze noodzaak reeds te mogen aannemen, al is het dan nog niet zover. Nederland staat voor een nieuwe fase in zijn industriële ontwikkeling en het zou zo riep de bewindsman uit een ramp betekenen, wanneer deze niet ge lukte. In de jaren van 1953 tot 1957 zullen volgens de berekeningen 200.000 nieuwe arbeidskrachten aan de markt komen. Bij de tegenwoor dige constellatie zullen daarvan slechts 90.000 een plaats kunnen krijgen, zodat er voor 110.000 arbeids krachten nieuwe arbeidsplaatsen zul len moeten worden gecreëerd. Zonder voldoende academisch gevormden zal het onmogelijk zijn tot nieuwe indu strialisatie te komen. De ingenieur, merkte de minister op, schept werkgelegenheid. Minister Cals kon niet onderschrijven, dat het bij de thans zorgelijke financiële omstandigheden niet verantwoord zou zijn, tot de bouw van een tweede instituut te komen. De Landbouw Hogeschool is vele jaren geleden, met vooruitziende blik van de toenmalige regering, gesticht middenin een grote landbouwcrisis. De minister gaf toe, dat het aantal studenten in Delft vrij aanzienlijk is teruggelopen, maar niet voor de werk- Mevr. Fortanier—de Wit vraagt verhoging aantal studiebeurzen Regering, K.V.P en P.v.dA. voor Eindhoven a/s plaats van vestiging (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 27 Februari AAN het einde van het langdurige debat over het ontwerp tot het voteren van een eerste bedrag van 15.000 voor dekking van de kosten van voorbereidingen voor een tweede instituut voor technisch hoger onderwijs heeft de Tweede Kamer gistermiddag een motie van de heer Tilanus (c.h.) om hij deze voorbereidingen plannen voor vestiging van zulk een instituut zowel voor Arnhem als voor Eindhoven te ontwerpen, ver worpen met 48 tegen 31 stemmen. De motie werd verworpen op de „smalle basis" van K.V.P. en P. v. d. A. De andere fracties stemden onverdeeld vóór de motie. Een motie van mevrouw FortanierDe Wit (v.v.d.) om de regering uit te nodigen, het bedrag voor studiebeurzen te verhogen, werd aangehouden, om deze later afzonderlijk in behandeling te nemen. Het ontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met aantekening, dat de communisten geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. tuigbouwkunde en de scheikunde. Daar voor is het aantal integendeel nog geste gen en dat zijn juist twee van de drie afdelingen van de eventuele nieuwe hogeschool. Wat het maximum aantal studenten voor Delft betreft wees de minister erop. dat in het buitenland per technische hogeschool in het algemeen 3500 wordt aangenomen. Reeds terwille van eei hoorlijke opleiding der studenten minister Cals dit aantal ook voor Delft als een maximum willen aanhouden. Voor uitbreiding van de hogeschool en verbetering van de outillage aldaar wordt dit jaar 9,5 millioen gulden be steed en volgende jaren zullen er nog tientallen millioenen volgen. Wat de kwestie van het curatorium betreft, waarbij de heren Posthumus (arb.) en Stokman (k.v.p.) vrijwel tegen gestelde opvattingen hadden verkondigd, trachtte minister Cals kennelijk voor zichtig een middenweg te vinden. Eén gezamenlijk curatorium leek hem niet gewenst, maar een gemeenschappelijk orgaan dat zou zorgen voor eenheid in het beleid, verwierp hy niet. En tenslotte was daar dan de veel besproken kwestie van de plaats van vestiging. Hier bleek minister Cals in derdaad vast te houden aan het stand punt van zijn voorganger en van het vorige kabinet, dat een uitstel van de beslissing daarover voor het maken van de voorbereidingsplannen hoogst onge wenst was. De Kamer, zo meende hij bovendien, heeft van alle zijden een overvloed van materiaal gekregen en heeft zich ook zelf op de hoogte kunnen stellen. Zij moet thans in staat worden geacht, in deze een beslissing te nemen. Een verder uitstel zou, zo meende Cals, funest zijn. De minister wilde niets afdingen op de voordelen van Arnhem, zoals deze naar voren waren gebracht, maar meende, dat voor technische stu denten de culturele sfeer in Eindho ven stellig niet ten achter zou staan bij Arnhem. Inderdaad had Philips bij het jubileumhet bedrag van één millioen gulden ter beschikking gesteld voor de opleiding van inge nieurs nadat bekend was geworden, dat de regering voor Eindhoven had Advertentie-Ingez. med.) Beperk U tot de hoeveelheden die U nodig hebt. Hpt llppft o-ppn 71 Tl Het heeft geen Zin dat U een vitamine* uc c &CC11 preparaat van extra sterke samenstelling gebruikt als dagelijkse aanvulling van de eventuele tekorten in het voedsel. Onder normale omstandigheden kunt U volstaan met de normale aanvullende hoeveelheden, die „Actifral-10" bevat. Eén dragée „Actifral-10" bevat de 10 belangrijkste vitaminen FW w fr'a hoeveelheden. Door het geregeld dag) worden de gevolgen van gjjpi schommelingen in het vitaminen- V gehalte van de voeding gecom- 3 Vhé(' penseerd. Door deze juiste hoe- i)j veelheden vitaminen in de juiste Mm fl verhouding is „Actifral-10" be- tAfret, langrijk lager in prijs. (Slechts M SteiÉ T, ƒ1.95 per 60 dragées en ƒ2.90 DB|. 'f 9HS per 100 dragées.) 7 j &hH| Voor extra aanvulling (J liO Voor extra aanvulling in geval van extra inspanning kunt U „Actifral-Multi" gebruiken, dat voor speciale omstandigheden werd samengesteld. Ook „Acti fral-Multi" is laag in prijs, vooral als men de sterke samen stelling in aanmerking neemt. (ƒ2.90 60 dragées, ƒ3.90 100 dragées.) Onjuiste opvatting In brede kringen is men van mening, dat ons voedsel vol doende vitaminen bevat. In zyn algemeenheid is dit juist, als men uitsluitend let op de variëteit aan vitaminen. Als regel bevat ons dagelijks voedsel echter per vitamine een te geringe hoeveel heid. Bovendien gaan dikwijls nog veel vitaminen verloren, bijvoorbeeld door koken en con- In de laboratoria van Philips- Roxane: Moderne onderzoek methoden in dienst van de ge zondheid. zaken tekorten niet zelden af wijkingen en verschijnselen, die door de leek nogal eens ver onachtzaamd worden. Allerlei lastige, soms nauwelijks op gemerkte symptomen, welke nog niet bepaald het gevoel van ziekte behoeven te verwekken, kunnen verband houden met een onvoldoende toevoer van vita- Vooral in de winter Naarmate de winter vordert wordt de kans op tekorten aan vitaminen in ons voedsel groter. De mogelijkheden van voldoende variatie in het menu worden kleiner, allerlei vitaminenryk voedsel wordt duurder enz. Toch moeten de benodigde vitaminen in het lichaam aanwezig zijn. Waartoe kan tekort leiden Tekort (en) aan één of meerdere vitaminen verlagen het weer standsvermogen. Ook veroor- Verschijnselen Gebrek aan belangstelling, initia tief en prestatievermogen; ver- moeidheidsgevoelens; niet „fit" zyn; slecht zien by avond; moei lijk aanpassen aan licht en donker; afwijkingen aan de ogen, aan de huid en aan de tong; pijnlijkheid en bloeding van het tandvlees; rachitis; voorjaars vermoeidheid en tal van andere symptomen kunnen in verband worden gebracht met een tekort aan één of meerdere vitaminen in het lichaam. Met „Actifral-10", het univer sele vitaminepreparaat, voorziet Philips-Roxane in een grote be hoefte. Door de lage pry's kan nu iedereen, vooral in de winter en in het voorjaar, zorgen voor de dagelijkse stimulans. „Acti fral-10" geeft U weerstand, kracht en nieuwe energie. gekozen. Voorwaarden had Philips aan deze beschikbaarstelling echter niet verbonden. De gift moet dus geacht worden los van de plaats van vestiging te staan. Aan het einde van zijn rede stelde minister Cals nogmaals vast. dat de regering van mening is, dat Eindhoven bij het opmaken van de plannen als vestigingsplaats moet worden aangeno men en hij hoopte, dat de Kamer de rege ring in staat zou stellen, op de voor gestelde wijze te werk te gaan. BIJ de replieken verklaarde de heer Tilanus (c.h.), dat zyn fractie zich niet zou verzetten tegen dit wets ontwerp tot beschikbaarstelling van gelden voor het maken van plannen, maar zij bindt zich daarmede tot niets meer noch wat de definitieve stichting betreft nooh wat de plaats van vestisring betreft: Bovendien diende de heer Tila- de mede door mevr. Fortanier-de Wit (v.v.d.), mr Roosjen (a.r.) en prof. Lemaire (k.n.p.) ondertekende motie in voor het maken van twee plannen, welke wij boven reeds hebben genoemd. Toen mevrouw Fortanier (v.v.d.) ver volgens haar motie indiende om het be schikbare bedrag voor studiebeurzen ten behoeve van technische studenten te verhogen, teneinde ook op deze wijze tot een uitbreiding van de kring van stu denten te komen, maakte dr Kortenhorst enig bezwaar, omdat hij meende, dat geen rechtstreeks verband met dit wets ontwerp bestond. Mevr. Fortanier kon dit niet inzien, maar verenigde zich ten slotte met een voorstel van dr Schouten (a.r.) om deze motie te doen drukken en te zijner tijd als afzonderlijk punt in de Kamer aan de orde te stellen. Daartoe is toen besloten. De heren Posthumus (arb.) en Stok man (k.v.p.) gingen nog in op de vraag van het gemeenschappelijke curatorium. Naar aanleiding hiervan verklaarde minister Cals zich bereid, als richtlijn aan te nemen, dat er een gemeenschap pelijk orgaan zou komen (doch dat or- ;aan zou niet het curatorium zijn), dat >ijvoorbeeld over investeringen en over benoemingen van hoogleraren zou kun nen adviseren. De minister zou zijn be slissingen op die punten dan niet nemen, zonder dit gemeenschappelijke orgaan te hebben gehoord. De minister meende tenslotte nog eens te moeten waarschuwen tegen de ver traging, welke zou ontstaan, als de beslissing over de plaats van vestiging zou worden uitgesteld, weshalve hij de Kamer de aanvaarding van de motie- Tilanus „ten sterkste ontraadde". Het resultaat hebben wij boven reeds ver meld. Vóór het tot de eindstemming kwam legde dr Schouten (a.r.) nog de ..korte verklaring" af. dat zijn stem vóór Advertentie-Ingez. med.) het wetsontwerp in geen enkel opzicht een binding betekende nooh wat de op richting van een tweede instituut noch wat de bestuursvorm noch wat de plaats van vestiging betreft. De heer Weiter k.n.p.sloot zich hierbij aan en de heer Tilanus en mevr. Fortanier hadden onge- eer hetzelfde reeds eerder verklaard. Het eindresultaat van dit alles is dus, dat de regering de gelden heeft toegewezen gekregen voor het maken van plannen voor een eventuele twee de Technische Hogeschooldat de regering, met instemming van de meerderheid, gevormd door K.V.P. en P.v.d.A., daarbij uitgaat van Eind hoven als plaats van vestiging, maar dat de minderheid, welke eveneens vóór het beschikbaar stellen dezer gelden heeft gestemd, zich aan deze niet in de wet vastgelegde keuze der regering niet gebonden voelt. Opdat staten- en raadsverkiezingen weer in het zelfde jaar kunnen worden gehouden (Van onze parlementaire redacteur) Den Haag, 27 Febr. Na een korte discussie, waar; mej. mr Zeelenberg (arb.), mr Beer- nink (c.h.), mr De Graaf (k.v.p.) en de heer Van den Heuvel (a.r.) deel namen, heeft de Tweede Kamer gis termiddag het ontwerp tot wijziging van de Kieswet zonder hoofdelijke stemming en met algemene stemmen aanvaard. Dit ontwerp beoogt tege moet te komen aan enige onduidelijk heden en onvolkomenheden, welke blijkens de practijk van de verkie zingen van het vorige jaar de nieuwe kieswet aankleven. Mej. Zeelenberg (arb.) en mr De Graaf (k.v.p.) hadden het pleit gevoerd om. evenals dat voor de oorlog het geval was. een regeling te treffen, waardoor in de toekomst de verkiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Sta ten weer in hetzelfde jaar zouden vallen. De heer Van den Heuvel (a.r.) daaren- Ruim negentig Ambonezen leerden een vak Eerste diploma's uitgereikt In het woonoord Schattenberg te Wes- terbork (Dr.) is gistermiddag aan 92 al daar verblijvende Ambonezen een di ploma uitgereikt voor de vakken machi- nebankwerken. timmeren of landbouw. De cursussen, die deze Ambonezen hebben gevolgd, zijn ingesteld door het commissariaat Ambonezenzorg. De com missaris voor de Ambonezenzorg. de heer J. van Ringen, voerde by de uit reiking het woord. Hij moest, helaas, constateren dat de belangstelling voor de cursussen niet zo groot is geweest, als de regering had gehoopt. Ook het hoofd van de sectie onderwijs van het commissariaat, de heer A. J. Dirksen, sprak zijn teleurstelling uit over het gebrek aan belangstelling, dat z.i. is te wijten aan overplaatsingen, werkschuwheid en aan het najagen van winstbejag. tegen zag de noodzaak daarvan voorals nog niet in. Minister Beel verklaarde zich bereid, nu hiervoor blijkbaar een meerderheid in de Kamer was (toy een vorige gelegen heid had ook de heer Tilanus dit denk beeld reeds geopperd), dit punt in de ministerraad aan de orde te stellen, los van de aanstaande Grondwetsherziening. Zou de ministerraad hiermede accoord gaan. dan dacht de minister, zoals hij nader toelichtte, aan een wetsontwerp, dat dan op korte termijn zou moeten worden ingediend en waarbij zou worden bepaald, dat de in dit jaar nieuw te kiezen gemeenteraden niet voor vier, maar voor vijf jaar zouden worden ge kozen. Op deze wijze zouden dan voor het eerst in 1958 de staten- en gemeente raadsverkiezingen weer in hetzelfde jaar worden gehouden. Minister Beel gaf mr Beernink (c.h.) en mej. Zeelenberg (arb.) toe, dat on juiste methoden bij het verzamelen van stemmen bij volmacht hier en daar waren toegepast. De minister hoopte op de medewerking van de politieke par tijen in deze. Hij wilde de volgende ver kiezingen nog eens afwachten. Zouden deze methoden zich ook dan weer voor doen, dan zal de minister niet aarzelen, met voorstellen te komen tot het op nieuw beperken van de mogelijkheden tot stemmen bij volmacht. TWEEDE KAMER UITEEN TOT 17 MAART Ontwerp-Zondagswet dan (wellicht) aan de orde (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 27 Februari. De Tweede Kamer zal, behoudens bij zondere omstandigheden, pas op Dins dag 17 Maart opnieuw bijeenkomen. Het ontwerp-Zondagswet, dat onderaan de agenda voor deze week heeft gestaan, is niet in behandeling gekomen, vooral doordat de debatten over de tweede Technische Hogeschool meer tijd hebben gevergd dan was voorzien. De Zondagswet zal nu op de agenda voor 17 Maart en volgende dagen wor den geplaatst. De Kamervoorzitter be houdt zich echter voor om t.z.t. voor te' stellen, enige „nog urgenter" zaken te laten voorgaan, waarbij hij in het bij zonder noemde de Noodwet Dijkherstel, het ontwerp tot uitstel van de verkie zingen voor een aantal gemeenten in de watersnoodgebieden en de wijziging van irenzen van Arnhem en de randge- Notaris maakte een valse verkoopacte op Half jaar gevangenisstraf geëist (Van onze correspondent) Breda, 27 Februari Zes maanden gevangenisstraf en ont zetting uit het recht tot uitoefening van het notarisambt eiste de officier van Justitie bij de rechtbank te Breda giste ren tegen een notaris uit Kaatsheuvel wegens het doen opmaken van een valse acte. De notaris had aan een landbouwer een huis verkocht en van de verkoop een acte opgemaakt, die een aanzienlijk lager bedrag vermeldde, dan hij had ont vangen. Zijn verweer was. dat het méér betaalde bedoeld zou zijn geweest als schadevergoeding. De rechtbank zal op 12 Maart uit spraak doen. COCHRAN NAAR AMERIKA TERUG De ambassadeur van de Verenigde Staten in Indonesië. Merle Coöhran, die zijn verzoek met ingang van 15 Maart a.s. uit deze functie is ont heven. is Vrijdagochtend naar Amerika vertrokken. PRINS BERNHARD BI] PLECHTIGHEID TE ROTTERDAM (Van onze correspondent) Rotterdam, 27 Februari rN tegenwoordigheid van Prins Bernhard en talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten heeft luit.- JEREMIUS MAUW A uit het kamp Schattenburg, een van de Ambonezen, die een diploma behaalde. Voor zijn kinderen maakte hij een poppenhuis; hij werd timmerman, dat is duidelijk. generaal der Mariniers M. R. de Bruyne vanmorgen het commando over het Korps Mariniers overgedra gen aan de gen.-majoor der Mari niers P. J. van Gijn. Kort na aankomst van vice-admiraal A. de Booy en de staatssecretaris van Marine H. C. W. Moorman, arriveerde de Prins op het exercitieterrein. Na de inspectie las de kapitein der Mariniers A. J. M. Middelhof! de ministeriële be schikking voor. Generaal De Bruyne hield vervolgens een toespraak, waarin hy verklaarde het korps nooit anders te hebben kunnen zien dan als een mili tair product van de geestkracht, van de wil van een volk om haar bestaansmid delen en mogelijkheden te zoeken, ook ver buiten de enge grenzen van het vaderland. Hij zelde alle civiele Instanties erkentelijk te zyn voor de hulp, verleend bij het wederom inschakelen van de dui zenden demobiliserende mariniers in de burgermaatschappij. Hij wilde Rotter dam in het biizonder danken voor alles wat het voor het korps tijdens zijn commandojaren heeft gedaan. Dank bracht hij ook aan de burgemeester en de bevolking van Doorn, waar het grootste opleidingskamp is gevestigd. Na deze rede droeg gatieraa' DE VOETGANGERSTUNNEL onder de drukke rijksstraatweg te Wassenaar is thans gereed; vooral voor de school jeugd betekent deze verbinding een grote verbetering. Maar ook het verkeer profiteert er van. De Bruyne het commando over aan zijn opvolger. Namens alle mariniers bracht gene- raal-majoor Van Gijn de scheidende generaal dank voor zyn doelbewuste en krachtdadige leiding en hy sprak nog de hoop uit, dat het vaderland, tegen over hetwelk hij zich zo verdienstelijk heeft gemaakt, nog een dankbaar ge bruik van zijn gaven en kunde zal weten te maken. Overwerk bouwvakarbeiders in rampgebieden De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf deelt mele, dat zij ervan overtuigd is, dat met een spoedis herstel van de nor male toestand in de watersnoodgebieden, het noodzakelijk kan maken op de bouw vakarbeiders in die gebieden een beroep te doen. tijdelijk 55 uur per week te werken. Het is haar bekend, dat de Arbeids inspectie te dien opzichte overweegt, aan werkgevers werkzaam in het nood- gebied. een algemene vergunning te ver lenen voor de duur van vier weken, met de mogelijkheid van periodieke verlen ging in overleg met de bedrijfsunie. SLACHTOFFERS WATERSNOOD Het informatiebureau van het Neder- Kreeft, landsche Roode Kruis heeft gisteren de 20ste lyst van slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven, luidende: 'S-GRAVENDEEL Lijntje Buitendijk, geboren 26.5.22; Adriaantje de Geus, geb. 19.5.28; Corne lls Heyden, geb. 29.3.51. OUDE TONGE Sara Huberdina Johanna de Boet, geb. 5.4.37; Cornelia Wilhelm ina Brands, geb. 17.2.02; Petrus Marinus Jacobs, geb. 8.2.69; Ida Hendrika Kik. geb. 18.8.32; Johannes Kik, geb. 11.3.39: An thony Knops, geb. 17.3.10; Neeltje Knops -eb. 10.4.09; Maria LosWes- dijk, geb. 28.11.82; Sara Johanna Maria MoerenhoutDe Boet, geb. 23.8.26; Adrianus C. van Noord, geb. 8.7.38; Franciscus Maria Tuns, geb. 8.12.80; Goverdina Tuns—Pollemans. geboren 24.1.82; Adriana Maria Lena Tijl, geb. 25.8.13; Aren Tijl, geb. 3.12.74; Arendje Tijl, geb. 24.1.02; Elbert Pieter Marinus van Zielst, geb. 17.9.47. ZEVENBERGEN Albertina den EngelsenCrezee, geb. 18.4.63. B 23. KORTGENE Aanvulling 6e lijst: Pieter Cornelia Nysse, geb. 9.11.51, Torendijk 379.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2