Wat U ook probeert Triumph triomfeert! Visserij door havenafsluiting ten dode opgeschreven TRUMPY KUNST EN LETTEREN Meester Loogman„Onder het vliering gat dreef pannetje melk wint reeds 15 jaar in kwaliteit! Adjudant De Wijs (Ridder M.W.0.) met militaire eer begraven ,Friesland wordt het slachtoffer van Den Haag" Bedrijfschapswimpel voor de Sch 233 NIEUWE HAAGSCHE COURANT 3 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 MENSEN UIT STELLENDAM (Van onze redacteur) IN STELLENDAM is het op het ogenblik de omgekeerde wereld. De huizen staan er in het water en de schepen liggen er op het land. Het een houdt verband met het andér. De vissers zijn, door het water, naar elders verdreven. Enkele hunner schepen, die gehavend en ont takeld door de vloedgolf op de havendammen en dijken geworpen wer den, liggen daar thans nog. Men heeft, in de masten ervan, de netten te drogen gehangen waarmee straks de visserij opnieuw zal worden uitgeoefend. In Stellendam waren, voor de ramp het plaatsje trof, zeven en dertig vaartuigen, die ter visvangst gaan. gedomiliceerd. Drie ervan zijn motorkotters, die op de zeevisserij varen en hun vangst in Sche veningen aan land brengen. Van de overige 34 schepen zijn 29 eveneens ge schikt om de zeevisserij te beoefenen. Als men het aantal opvarenden per schip gemiddeld op drie berekent, zijn dus met elkaar een kleine honderd dertig vissers in Stellendam gevestigd. De aanvoer in Stellendam bedroeg in 1950 in totaal 934.545 kg, die tegen een waarde van f 323.260 in de vismijn ter plaatse werd geveild. Daarvan waren 542.361 kg consumptie-garnalen. Die brachten f 280.634 op. Aan garnalen-nest werd 327.023 kg verhandeld. De waarde was f 14.150, In 1951 bedroeg de totale aanvoer 906.755, die f 393,218 opbrachten. Aan consumptie-garnalen was daarbij 524.848 kg. die opbrachten f 351.648, aan nest 319.320 kg, die f 14.379 opleverde. De betekenis van Ouddorp als vissers haven is veel geringer. Daar zijn 20 sche pen gedomiliceerd. De totale aanvoer was daar in 1950 249.481 kg, die f 92.878 opbracht. Aan consumptie-garnalen was daarbij 143.489 kg. De waarde ervan was f 85.889. In 1951 werd in Ouddorp aangebracht 284.543 kg tegen een prijs van f 125.289. Daarvan was 144.993 kg consumptie- voorzien van het nodige hadden ze de terugreis kunnen aanvaarden. Nu moes ten ze in Stellendam van uitrusting wor den voorzien. Hoe moeilijk daar de situatie is blijkt wel uit het feit. dat het vrijwel onmoge lijk is zandzakken per kar naar de be dreigde punten in de dijken te brengen. Vandaar, dat burgemeester Van Kno- belsdorff de jeugd van Goedereede in geschakeld heeft. Over de weg, die van die plaats naar de dijk bij Stellendam loopt, kunt u ge regeld een troep jongens zien, die zwaar met zakken beladen fietsen voortzeulen. Dat zijn de zakkendragers van Goede reede. Het zijn gezonde, blozende jongens en als U hen vraagt of ze van de een of andere school zijn, een ambachts- of een landbouwschool zegt er een: ,,Die tijd hebben we gehad. Wij zijn gewoon ar beiders". De stenen spieken Zandschepen, die naar de haven komen, voeren het materiaal voor de binnendijk aan. Een Wageningse student, G. van der Poel, treedt aan de dijk als baas van één groep dijkwerkers op. Dat is voor hem meteen practische arbeid en het telt mee voor zijn examens. En gemeente architect H. Labee heeft de leiding over het geheel. Hij is, behalve van Goede reede en Stellendam ook gemeente-archi tect van Ouddorp. „Wij waren nog niet Dat deed de zee: het verdreef de vissers uit Stellendam en zette hun schepen op het land. Een triest beeld van de situatie waarin dit Goerese vissersdorp is komen te verkeren. garnalen, die f 114.150 opbrachten en 121,826 kg nest-garnalen. De waarde er van was f 5.482. Uitvoering plannen verhaast Over de Stellendamse vissersvloot kan nog gezegd worden, dat zij sterk ver ouderd is. De gemiddelde leeftijd van de garnalenschuitjes is 40 jaar. Sanering is dus de enige oplossing. Van deze vloot varen vijf schepen altijd van Scheveningen uit ter visvangst. Zij hebben een wat sterkere motor en zijn speciaal op het vangen van platvis inge richt. De overige Stellendammers gaan in het Goereese gat en op de Maasvlakte, waar z.g. garnalenbanken zijn, op vangst uit. Bij de opbouw van het verwoeste Stel lendam houdt men. thans natuurlijk reke ning met het feit, dat de visserij er toch reeds ten dode is opgeschreven als de z.g. Scheelhoek wordt ingedijkt. Dat zou. als alles normaal verlopen was, over vijf jaar het geval zijn. Door de ramp wordt de uitvoering van die plannen waarschijnlijk verhaast. Zijn wij wel ingelicht, dan moet men in dit verband het bezoek zien. dat de Haagse gemeentebestuurders aan Oud- dorp brachten. Zoals wij reeds eerder schreven, is het voor de Stellendammers zelf veel beter, dat zij op hun eiland blijven wonen. De oplossing voor hun moeilijkheden ligt misschien in Ouddorp. Vandaar het bezoek van de heren Dresmé en Dettmeijer aan die gemeente. Thans liggen er een stuk of twaalf Stellendammers in Scheveningen. De rest heeft elders, in Hoek van Holland en Hellevoetsluis, een toevlucht ge vonden. Eerst droog Zoals men weet concentreert alle aan dacht in Stellendam zich nu op het dicht maken van de gaten, in de dijken. De bur gemeester heeft daartoe in de eerste plaats de allerbeste werkers uit zijn ge meente: gemeentewerklieden, landarbei ders, vissers, e.d. teruggeroepen naar Stellendam. Het is de klacht van opperbrandmees- ter Laurens Visser, dat een deel van die dijkwerkers in Stellendam vrijwel in de zelfde staat terugkwam, als zij enige tijd terug geëvacueerd waren. Dat wil zeggen: met volstrekt onvoldoende kle ding voor het zware werk, dat hen op de dijken en in de klei wachtte. Ze had den b.v. gewone schoenen aan. Laarzen ls een eerste vereiste op de dijk. Voor een belangrijk deel ligt dat natuurlijk aar teruggekeerden zelf. Als zij even oe. dacht hadden, wat hen te wachten zou staan, wat zij zouden yinden aan slechte of liever helemaal geen toegangswegen tot de dijk en wat het betekent zandzak ken te vullen, zij zouden zich beslist tot een instantie op de vaste wal gewend hebben en, daarvan zijn we overtuigd, eens klaar met het herstellen van de schade, die de oorlog ons berokkende", zo vertelde hij, „en nu hebben we dit al weer".- Hoe de vijand huisgehouden heeft, is thans niet meer te zien. Wat er opgebouwd was vaagde het water weer weg. Er liggen enkele bunkers in het goede bouwland aan de binnenzijde van de Damdijk. Dat zijn de laatste stoffelijke resten van de Atlantische verdediging van de heer Hitler. Die bunkers heeft de vloedstroom meegenomen, het land in In Goedereede spreekt echter tenminste één steen nog van de oorlogsjaren. In de gevel van het raadhuis werd die steen gemetseld „Ter herinnering aan onze be vrijding op 10 Mei 1945". En daaronder staat een tekst gebeiteld: Jesaja 331. De tekst zelf is niet afgedrukt, maar als u het opzoekt schrikt u van de dreiging, die er uit spreekt: „Wee, verwoester, die zelf niet ver woest zijt; verrader, die zelf niet ver raden zijt; als gij voleindigd hebt te ver woesten, zult gij verwoest worden; als gij gereed zijt met verraden, zal men U ver raden." Dat staat er! Het heeft de mensen dus blijkbaar hoog gezeten! „We beginnen nu opnieuw", zegt de heer Labee en we zullen nog wel heel wat meer moeten doen, want onze bui tenwegen vooral zijn nu volkomen ver woest. En vraag maar niet hoe het stra tenplan van Stellendam geleden heeft! Terwijl we staan te praten komt Jan Renes uit Bodegraven met een wagen vol materialen de dijk oprijden. Dat is dus een chauffeur van de vaste wal, die, niet zijn auto, voor het transport hier is uitgeleend. Hij heeft een wagen, die tot aan de assen in de modder kan weg zinken en nóg weer op gang komt. Er rijden ook auto's met rupsbanden, want men pakt het hier niet zachtzinnig aan. Dat kan ook niet. Er kan niets gebeu ren in Stellendam voor alles droog is. Soldaten, matrozen, mariniers en lucht- machtmensen hebben gezorgd dat het dijkleger tenminste bij de dijken komen kon: de werkers uit Stellendam, Melis- sant, Goedereede en Ouddorp zullen ge zamenlijk zorgen voor herstel van de rest. Met de Haagse helpers, de Arnhemse dames, die er vooi de maaltijden zorgen en in een Rode Kruis-keukenwagen al lerlei maaltijden bereiden, vormen zij er een kleine gemeenschap. Hun centrum Is de herberg op de dijk, die voor alles ge bruikt wordt: als cantine, als gemeente huis, als ontspanningslokaal en, Zondags, als kerk. Ds D. C. Los, de Gereformeerde predikant van Stellendam heeft er Zon dag j.l. gepreekt voor een gemengd ker kelijk publiek, twintig man sterk. Het was een oecumenische dienst en ze merk' ten toen even, dat het Zondag was! Er zijn in zo'n dorp vele zorgen. Eén ervan is, hoe het economische leven weer op gang te brengen. Van alle kanten zijn zoveel goede gaven in natura voor de getroffen bevolking binnengekomen, dat 1 rustig van allerlei levensmiddelen genieten kan, zonder de middenstand in te schakelen. Dat zou een ramp apart kunnen worden. Het goede verstand speelt echter gelukkig een belangrijke rol. Tot hen, die de burgemeester terug riep, behoort ook de onderwijzer aan de dorpsschool van Stellendam, de heer G. Loogman. Zijn vrouw en dochtertjes zitten nu veilig in Haarlem en hij treedt in Stellendam op als fouragemeester voor de mensen, die er werken. Het zal toch nog wel een half jaartje duren, voor er weer kinderen in het dorp kunnen wonen en tot zolang zal hij zich voor de gemeen te op andere wijze verdienstelijk maken. Voor het economisch aspect van de zaak is belangrijk wat hij vertelde. „Tot nu toe", zei hij, „kregen wij al onze goe deren door middel van het Rode Kruis. Maar dat is nu afgelopen. Ik ga thans naar Dirksland en Melissant om daar, bij'de middenstand te fourageren". Dat is dus de gedragslijn, die men volgt e.. zij wijst op een gezonde zin voor rea liteit. Het wondei op de vliering Die meester Loogman heeft wel het een en ander meegemaakt. Hij is het levende bewijs van het wonder, dat ook in de watervloed werkzaam was. „Toen ik in de rampnacht gewekt werd door het geweld van het water, dat het dorp binnenstroomde, ging ik kijken, wat er aan de hand was. Ik zag het water langs m'n venster stromen. Het was net, of ik naar een aquarium keek", Hij kon, vóór het water ruiten en huis deur versplinterde, nog juist met vrouw en kinderen de vliering bereiken. Hij had nog kans gezien uit de linnenkast enkele planken te slopen. Die legde hij over de dunne vliering-vloer. Toen hoorden ze, hoe het water het huis verwoestte, de meubels aan splinters sloeg, het keuken gerei tegen elkaar deed slaan en balken en hekken in de kamers dreef, die daar tegen de muren bonkten. Zij hadden op de vliering eten noch kleren bij zich. Een paar dekens om zich te warmen, was alles. En er was een baby van zes maanden bij, een dochtertje, dat tegen de morgen om haar flesje be gon te huilen. Toen gebeurde het wonder. Onder het vlieringgat, waardoor ze het water zagen stromen, dreef iets rond. Het was een pannetje melk uit de keuken. Meester Loogman kon het net grijpen. Hij greep ook nog wat anders: een glazen huisje, waarin aspirinetabletten gezeten hadden. Toen deed vindingrijkheid de rest. Er werd wat melk in het buisje gegoten, dat verwarmde men in de hand en goot daarna de wat warm geworden melk in het mondje van de baby. Dat heeft de familie vol kunnen houden, tot de boten kwamen om haar te redden. Toen was het leed geleden. „Ik zal nooit die aankomst in Hellevoetsluis vergeten", zei de heer Loogman. De manier waar op iedereen je hielp: aan wat warms, aan kleren, aan verzorging voor de kin- •deren, die gewassen, gevoed en verzorgd werden, zonder dat je er iets aan be hoefde te doen. Het was geweldig". (Advertentie). Visnetten in Stellendam geborgen Laatste convooi deed goed werk (Vam een oneer verslaggevers) De heer Jac. Vooys te Scheveningen, lid van het adoptie-comité, heeft zijn missie in Steüemdam, het bergen van visnetten en andere visserijibemodugheden, tot een goe<l einde gebracht. Gisteren was hij weer met een vijftal Stellendam- mer scheepjes in Goeree om de laatste ■hand aan de berging te legigen. Het wa ter was gelukkig ai wat gezakt, zodat men ditmaal ook bij de iburkers, die als iniettenipafchiuizen gebruikt worden, kon komen. Oip deze manier heeft men de resterende nettemvoorraadi, maar ook veel staaldraad en trossen, weg kunnen ha len Het laatste convooi van 5 schepen bestond uit de ST 29, 9, 6, 16 en de ST 20, De heer Vooys kon vanmorgen ver klaren, dat thans zo goed als alle net ten geborgen zijn. Een fabrikant heeft aangeboden het touwwerk machinaal te zuilen drogen. Vliegerwedstrijden op Koninginnedag Op Koninginnedag zal de Haagse jeugd met zelfgemaakte vliegers op het Malie veld, het IJsclubterrein aan de Sportlaan, het Westbroekpark, de speelweide in het Zuiderpark en het Sportterrein aan ds Hoekwaterstraat wedstrijden houden, ge organiseerd door de Haagse Luchtvaart club. De Haja stelt voor de vliegerkam pioen een beker beschikbaar, terwijl er verder nog vele fraaie prijzen zijn. De Luchtvaartclub zal een demonstratie geven met lijnbestuurde modelvlieg tuigen. Pyramide van Cheops van betekenis voor nu? D^><*er Van der Vr jrt sprak voor Ned.Israëi-Kring (Van een onzer verslaggevers) Heeft de grote pyramide van Cheops in Egypte nog beteeknis voor onze tijd? Deze vraag stelde gisteravond die heer C. F. P. D. v. d. Vecht in een bijeenkomst voor de Nederlandse Israèlkring in Ful- ehri-Studio, Wij moeten deze vraag be vestigend beantwoorden, aldus spr. Bij de bouw van dit gigantische bouwwerk in het Nijldal heeft Gods inspiratie ge sproken. Hoe kunnen mensen zulk een gevaarte opbouwen, waarin zeer precies de geschiedenis der wereld in lijnen en punten is vastgelegd? vroeg spr. zich af. In de constructie van de pyramide van Cheops kan men opmerken, dat de mens heid van God is afgeweken. Immers, de gangen der geschiedenis wijken af van het oorspronkelijke bouwplan, zoals dat door de Schepper is vastgesteld. Onder zoekingen van geleerden in de jongste tijd hebben uitgewezen, dat de wereld in zijn laatste dagen verkeert zo meende spreker. De heer v. d. Vecht wijdde ook nog enkele woorden aan het Israël-probleem. Spr. zei, dat de aanhangers van de Brits- Israën-visie geloven, dat het z.g. tienstam- menrij'k van het volk Israën voortleeft dn de Angel-Saksische volkerenwereld en verwante volkeren, waartoe ook Neder land behoort. „Gij hebt de goede strijd gestreden" Atjeh-strijder hield stand met handjevol kameraden (Van een onzer verslaggevers) VAN SPOORWIJK naar Nieuw Eykenduynen trok gistermiddag een lange, militaire processie; voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel, die treurmuziek speelde, brachten strijdmakkers het stoffelijk over schot ten grave van oud-adjudant-onderofficier J. J. de Wijs, voormalig secretaris-penningmeester van de Kon. Bond van Ridders der Militaire Willemsorde. Vele Hagenaars hebben gisteren de in drukwekkende stoet door de straten zien gaan. Behalve de K.M.K. liepen mee een vuurpeleton van 24 man, twaalf- onder officieren dragers en honderd man onge wapend ere-escorte van het regiment Rhenen. De overledene werd namelijk als drager van de Militaire Willemsorde, welke onderscheiding hij verwierf door zijn heldhaftig gedrag in Atjeh, als sub altern officier met alle aan deze rang verbonden eerbewijzen ter aarde besteld. Op de begraafplaats stonden, lang voor de aankomst van de stoet, niet alleen oude wapenbroeders van adjudant De Wijs, van wie eveneens verschillende de Militaire Willemsorde droegen, maar ook: generaal-majoor b.d. KNIL P. Sohol- generaal-majoor b.d. H. Koot, voor zitter van het Kapittel M.W.O. en Kan selier der Nederlandse Orden, generaal majoor b.d. W. G. van Hoogenhuijze, ad judant in bijzondere dienst van H.M. de Koningin, generaal-majoor b.d. KNIL P. Koster, en kolonel G. J. van Buuren, ■garnizoenscommandant van Den Haag. In de aula stelden vier oude dragers van de Militaire Willemsorde zich naast de met de Nederlandse vlag, de sabel en de! onderscheidingen van de overledene ge dekte kist op. Hier sprak generaal-ma joor b.d. H. Koot zijn diepe erkentelijk heid uit voor de diensten, die adjudant De Wijs het vaderland heeft bewezen. Generaal Koot herinnerde aan het wa penfeit, waardoor de adjudant zich de M.W.O. verwierf; op 16 Mei 1397 heefl hij met een handjevol fuseliers in Atjah op een bedreigd punt, dat onder hevig vijandelijk vuur lag, met grote heldhaf tigheid stand gehouden, ofschoon hij en drie van de vijf fuseliers gewond waren. Op 11 Mei 1898 werd hij door H.M. de Koningin begiftigd met de Militaire Wil lemsorde. „Met recht kan van deze rid der getuigd worden, dat hij een getrouw en wakker ridder is geweest, die zijn leven veil had voor Koningin en vader land" aldus de generaal, die ziin toe spraak besloot met de woorden: „Gij hebt de goe -strijd gestreden". Ook' heer G. Heter en, gedele- Dat is, zo te zien, geen oude heer met zijr vele medailles en herinne ringen uit zijn loopbaan. En toch is het zo: De heer M. J. Brxdn was achtereenvolgens schipper van de Scheveningse reddingboten „Rutgers van Rozenburg", „Zeem, n hoop" en „Arthur". Maandag Maart wordt hij 70 jaar. Residentie Orkest onder Celibidache Prokofjef's 3de Pianoconcert, gecom poneerd in 1921, is een Van de beste con- certmuzieken uit onze eeuw gebleven, zo kon men constateren op het Woens dagavondconcert van het Res. Orkest, waar Alexander Uninsky het speelde. Het heeft de typische Prokofjef-kwali- teitem de drukke, beweeglijke taal de sterke motorische beweging, een lyri sche ontplooiing van de melodische lijn, zoals het variatiethema uit het 2de deel en het zamgthema uit het 3de deel, dat' a la Rachmaninoff verwerkt wordt. Uninsky bouwde dit technisch zeer moei lijke werk in grandioze stijl op en Ser- giu Celibidache, die het Res. Orkest di rigeerde, stond hem voortreffelijk ter zijde, al kon het orkest niet helemaal meekomen. Het is opmerkelijk, hoe goed Celibidache zich bij een solist kan aan passen en hoe hij dan zijn neiging tot uiterlijk vertoon vergeet. Want Beet- hovens's Ouverture Leonore 111 maakte deze Roemeense dirigent traag en span- ningsloos, juist omdat hij alles extra mooi wilde oppoetsen. En zo verging het ook Debussy's Ibénia, dat door al dit on derstrepen veel te log en statisch werd ondanks de mooie kleureffecten. Met Strawineky's Vuurvogel-Suite speelde Celibidache zijn beste troeven uit deze effectrijke muziek kan een kleurtje er bij wel verdragen en het orkest volg de hem hier beter dan in Debussy.'s or kestwerk, waarin niet alles naar wens slaagde. Het volleK. en W. nam hartelijk af- soheid van deze gastdirigent, die het orkest in de hulde liet delen. Dra H. E. KokeeVan den Berge. het Franse karakter door de vertaling, door de décors en door het spel enigszins verloren, maar wie dit spel als Frans stuk niet kent, zal er ongetwijfeld veel pleizier aan hebben beleefd. Als we enkele namen van de spelers noemen, dan beginnen we met de zeer charmante Kathryn Avery, die een ideale Isabelle speelde, met veel begrip voor de moeilijke positie, waarin dat meisje is geplaatst. Ook Jeanne L. Schreiber speelde zeer vlot en geraffineerd als Diana Messersch- mann en Freda Oliver was een waar dige Madame Desmortes. Blair Seaborn ;af een aanvaardbare weergave van dé twee broers en Roger Jaokling was een uitstekende butler. Telkens weerklonk een applaus als bewijs van de publieke waardering. Onder de aanwezigen bevon den zich talrijke leden van het Corps Diplomatique, alsmede de Grootmeesteres van de Koningin, baronesse Van Tuyll •an Serooskerken. De netto-opbrengst van deze avond ging naar het Rampen fonds. Een bedrag van ruim f 6250 kan aan het Rampenfonds worden afgedragen. Corn. Basoski. Diplomatiek personeel speelde toneel The Anglo-American Theatre Group (leden van het personeel van ambas sades) bracht gisteravond in een uitver kocht Seinpost een voorstelling van het door Christopher Fry vertaalde stuk van Anouilh „Ring round the moon". Weder om heeft deze groep bewezen tot veel in staat te zijn. Het spel van deze mensen is fris en natuurlijk en. vrijwel nergens geforceerd. Het luchtige stuk kreeg daar door een vertolking, dde de aanwezigen veel genoegen bezorgde. Weliswaar ging Chopinrecital Alexander Uninsky Wij hoorden het al dadelijk bij de inzet •van het Ghopin-recitat, dat Alexander Uninsky gisteravond in Dildgentia gaf: bijster gedisponeerd was hij niet en technisch ging het hem ook wat moei zaam af. Natuurlijk blijft dit spel niveau houden, ook al klinkt het minder vloeiend, ook al ds de toon soms zo hard, dat de klank er door verloren gaat. Een kunstenaar kan niet altijd geïnspireerd zijn en het dag in, dag uit optreden lijkt ons niet bevorderlijk voor het fris en levendig houden van de bezieling, die men telkens weer moet opbrengen. Toch merkt men zelfs op een slechte avond, welk een groot pianist Uninsky is en welk een gezonde en scherpe visie hij op Schopins muziek heeft. Bij hem geen salon-Ohopin-, geen weke pastel-muziek, geen sentimenteel gedoe, maar muziek, gepassioneerd en voornaam van houding, bij alle kantwerkachtige verfijning altijd zinvol. En om dit essentiële van Chopins geerd lid van de Raad van Beheer van het Fonds Ridderdagen sprak enkele woorden ten afscheid. Daarna droegen onderofficieren de kist, naar de groeve. Wapenbroeders van de overledene hiel den daarbij de slippen vast Een groot aantal belangstellenden stond om het graf geschaard. De Koninklijke Militaire Kapel speelde achtereenvolgens het Wil helmus en een Koraal uit de Matlheüs passion „O. Haupt voll Blut und Wun- den". De 24 manschappen van het vuur peleton losten een eresalvo, waarna een familielid van de overledene dankte voor I de eer die de oud-adjudant De Wijs be- wezen was. Friese inspecteur van het onderwijs lucht zijn hart in de Residentie ,Ik geloof, dat er tussen Limburg en Friesland wel enige punten van over eenkomst zijn, want U en ik komen uit een gewest, dat het slachtoffer van Den Haag dreigt te worden." Met deze woor den ving gisteravond de heer R. J. Sip kens, inspecteur van het l.o. te Sneek, zijn lezing over Friese cultuurproblemen aan, die hij hield voor de Limburgse Cul turele Kring in de Marijke-zaal van Central. Spr. zei, dat de bewustwording van Friesland een typisch achttiende eeuws verschijnsel is. Friesland is onder- gegaf in de Nederlandse eenheidsstaat van 3. Als i tie daarop is in 1826 opgericht: het Fries Genootschap voor Geschiedenis, Taal en Oudheidkunde. De Friezen kregen toen een brandend ver- langer naar het verleden. Er ontwaakte een gezond Fries nationalisme. Het was aanvankelijk een zaak van de Humanis ten en de Vrijzinnigen. Pas in 1908 is, door toedoen van ds Sipke Huisman een Christelijk Fries gezelschap opgericht. Onder leiding van deze predikant wordt het bittere ernst, de Friese taal in het gebed, in de kerk, in de school, in het openbaar bestuur te brengen. „Het be gint nu iets te veranderen", zei spr., .maar nog steeds denken orthodoxe Friezen, dat het Fries op de kansel profaan klinkt." De heer Sipkens noemde daarvan ook de oorzaak; doordat men het Hollands moei lijk verstond en zelfs nooit sprak, kreeg die vreemde taal een bijzondere wijding. Over het Fries op de school zei de heer Sipkens: „Het is het goed recht van iemand, in zijn eigen taal geen analpha- beet te zijn." Het is paedagogisch onjuist, de kinderen in de eerste klas uitsluitend in het Hollands toe te spreken. Friese kinderen van 6 jaar zijn namelijk één- talig. Zij hebben zo nu en dan (door de radio bijvoorbeeld) wat Hollands gehoord. Worden zij nu al gelijk in de eerste klas in een Hollandse sfeer geplaatst, dan verliezen zij hun natuurlijke vrijmoedig heid. Spr. heeft geconstateerd, dat vele Friese schoolkinderen vooral in de la gere klassen erg stug zijn. „Datzelfde ge voel heb ik, als ik in Parijs sta" zei spr. Spr. pleitte er voor, in de lagere klassen het Fries in te voeren. „Wij willen niet losmaken van de Nederlandse staat, maar hebben het gevoel, dat wij lijden onder het dirigisme van Den Haag. Men wil allerlei problemen, waarmee men onvoldoende mee op de hoogte is, van deze stad uit regelen," Spr. was er v- stander van, een belangrijk deel van de regeringsinvloed te verschuiven naar het provinciaal bestuur. Zaterdag 80 jaar hand schoenen in de Veenestraat Zaterdag herdenkt de firma De Boevé- Götz het feit, dat 80 jaar geleden haar zaak in handschoenen aan de Veene straat werd geopend. Heel wat elegante dameshandjes werden in die jaren door haar bekleed. In verband met de tijds omstandigheden zal het jubileum zon der festiviteiten voorbij gaan. De Canadese ambassadeur in Den Haag, |uc heer Thomas Stone, heeft gisteren op het bureau van het Nat. Rampenfonds aan dr directeur, generaal Alons, een gift van (3.200 overhandigd. Dit geld is inge zameld door in Duitsland gedetacheerde, Canadese brigade, waarvan een onder deel in Zeeland hulp heeft verleend. Jhr J. C. F. von Mühlen overleden Hier ter stede is, 84 jaar oud, overle den jhr J. C. F. von Mühlen, gepension- neerd vice-admiraal-titulair en sedert '05 adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Hij was ridder in de orde van de Ned. Leeuw. De teraarde bestelling heeft gisteren in alle stilte plaats gehad. Zaterdagavond organiseert de bridgeclub „Honneur" in. het Hof van Holland aan de Wagenstraat een drive ten bate van het Rampenfonds. wezen gaat het immers. Daarom denken wij aan die momenten, waarin Uninsky ons nader tot dit begrip bracht en dan horen wij terug de Sonate op. 58 (het Largo was ongemeen mooi), aan de Noc turne in bes, aan de drie Etuden en aan de twee subliem gespeelde toegiftjes, een Mazurka en een Etude. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. KUNSTAGENDA HEDENAVOND: K. en W.: 8 uur De Stem des Volks o.l.v. Cor Olthuis met „Die Jahreszeiten" van Haydn; Kon. Schouw burg: 8 uur ..Als 't kindje binnenkomt"; Forumtheater Voorburg: 8 uur Gabriel Gor- ris over „Het volksboek". MORGENAVOND: K. en W.: 8 uur Concert gebouw-orkest o.l.v. Pierre Monteux en m.m.v. Leon Fleischer (le Pianoconcert van Brahms): Kon. Schouwburg: 8 uur ..Het heilige experiment": Kurzaal: 8 uur Boekenweekavond. Poppentheater Guido van Deth: 8 uur „Kermis der moraal". DAGELIJKS: Cefa: Woensdag en Donderdag 8 uur „Grote verwachtingen" (14 j.); Apol lo: 12. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur „Bureau Zedenpolitie" (18 j.); Asta: 2.30. 6.45 en 9.15 uur ,,Das Land des Lachelns" ta l.!; Capitol: 2 en 8 uur (Zat. 2. 6.45 en 9.15 uur) „Bureau Zedenpolitie" (18 j.): City: 2.15, 7 en 9.15 uur (Zat. 2, 4.30, 6.45 en 9 uur) Verdi's ,.De Troubadour" (14 j.); Corso: 2.15 en 8.15 uur (Zat. 2.15, 6.45 en 9,15 uur) Chopin, een onvergetelijke melodie" (a 1); Knterion: 2.30, 7.15 en 9.15 uur „II Christo proibito" (18 j.l; Metropole: 2.15 en 8.15 uur (Zat. 2.15, 6.45 en 9.15 uur) .Verboden spel" (14 j,); Odeon: 2.15. 7 en 9.15 uur ..Ivanhoe" (14 j.); Passage: 2.30. 6.45 en 9 15 uur „The world in bis arms" (18 j Seinpost: 2.15 en 8.15 uur „Het is midder nacht. dr Schweitzer" (14 j,). TENTOONSTELLINGEN. Gemeentemuseum: Herman Kruyder (tot 16 Maart); Ned wandtapijten (tot 5 Maart); Kunstzalen Bennewitz: Oswald d'Aumerie (tot 8 Maart); Kunstzaal Plaats: Jan van Her- wijnen en Dirk Vis (tot 6 Maart); Prin senhof Delft: Kees Verwey (tot 15 Maart); Panorama Mesdag: Louis Schrikkel (tot 15 Maart), Met dit schip en met de bemanning die er op vaart legt de rederij v/h. A. v. d. Toorn te Scheveningen eer in. Schipper B. Rog en zijn mannen sleepten weer de Bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring in de wacht. De Sch. 233 verdiende twee jaar geleden eveneens de wimpel van het Bedrijfschap Visserij. Thans voor de tweede maal onderscheiding voor de best verzorgde haring (Van een onzer verslaggevers) De Bedrijfschapswimpel voor 't schip, dat in een jaar de best verzorgde haring aan de markt bracht, gaat ditmaal voor Scheveningen naar de Sch. 233 van rederij v. h. A. v. d. Toorn, Vissershaven weg 25. Twee jaar geleden kwam het zelfde schip voor de wimpel in aanmer king. Het is dus een mooi succes voor schipper B. Rog, Westduinweg 84 en zijn mannen. De Sch. 233 viste van 24 Mei t.m. 7 December 1952 en maakte in die tijd 13 reizen, waarvan 5 haring-trawl- trips. Het schip voerde in deze teelt 5197 kantjes zoute haring aan en 2026 kisten verse haring. De wimpel wordt, zoals men weet, beschikbaar gesteld door het Bedrijfschap van Visserijproducten en zal tijdens een officiële bijeenkomst in Den Haag worden uitgereikt. Schipper Rog herdenkt tevens het feit, dat hij 30 jaar schipper is bij dezelfde rederij- De prijswinnaar van de Vlaardingse haringvloot is schnpper K. Poot van de VI. 172 „Clara" van de Rederij Visserij Maatschappij Vlaai-dingen"; van de Kat- wijikse haringvloot, schipper L. Zwaan j van de Kw 176 „Gezina Geertrui" van 1 de rederij „Rijnstroom". Van de Katt- wijkse trawlloggervloot: schipper C. van Beelen van de Kw. 24 „Cornells" van de rederij gebr. Van Beelen, van de IJmui- der trawlvloot schipper H. Ouwehand van de IJmi. 34 „Allen water" van de rederij „De Vem". De prijs is namelijk ook voor de vis. Tenslotte ds een prijs toegekend voor de beste in 1952 geproduceerde visconcer- ven, namelijk aan de visconservenfaibriek Delfinus te Vlaai-dingen, voor het pro duct haring naturel. Een eervolle ver melding werd nog verleend aan de Ne derlandse conservenfabriek Neoo N.V. te IJmuiden voor het product makreel m tomatensaus en aan Wijlax conservenfa briek te Woudriohem voor het product gerookte zalm in die.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2