'n punthoofd... Een meerderheid accoord met vestiging tweede T. H. te Eindhoven Derde hogeschool in Noordoosten van ons land niet uitgesloten Ct? Keelp.l"7 {ciïhntiMm Nieuwgekozen Gemeenteraad vijf jaar zitten? Heeft U al Spanning op Uniecongres van de S.S.R. Klaverjastournooi en rijmprent voor het goede doel Twintigste lijst met namen van de slachtoffers 1 DROGE KEEL EïHSiiiBi Het lied der aethergolven Lijdt niet langer Toch is het zo 2 Beslissing in Tweede Kamet gevallen: (Van onze Partem entsredacteur) T~VE TWEEDE KAMER heeft gisteren in feite in principe besloten, dat, -L' wanneer er inderdaad een tweede technische hogeschool komt, deze gevestigd zal worden te Eindhoven. De beslissing viel door het verwerpen van een motie, ingediend door de fractievoorzitter van de C.H.U., de heer Tilanus, en medeondertekend door leden van de A.R., de V.V.D. en de K.N.P. Hierin werd gevraagd, bij de voorbereiding van plannen voor een tweede technische hogeschool ontwerpen te maken, zowel voor Eind hoven als voor Arnhem. Minister Cals verklaarde deze motie onaanvaard baar. Zij werd verworpen met 31 tegen 48 stemmen. De tegenstemmers werden gevormd door de P.v.d.A. en de K.V.P., zodat een rooms-rode meer derheid, tegenover alle andere fracties, de door de regering reeds in 1951 gedane keuze sanctionneerde. Minister Cals had in zijn beantwoor ding allereerst gewezen op de noodzaak van de uitbreiding van het technisch hoger onderwijs en hij deed dit op een zodanige wijze, dat ook de heren Tilanus (CH) en Roosjen CAR") er mee accoord konden gaan, dat de weg naar decentra- Advertentie) l Sl.* lisatie wordt afgetast. Alleen de heer Van Dis (SGP) scheen niet helemaal overtuigd: hij dacht, dat Delft nog wel kan worden uitgebreid tot een omvang van 4500 studenten. Belangrijk was 's ministers verklaring, dat er geen enkele beduchtheid behoeft te bestaan voor een vertraging van de vernieuwingsplannen voor Delft door de eventuele stichting van een tweede tech nische hogeschool. Op 1 September 1956 zullen alle technische voorzieningen voor het optimale aantal studenten van 3500 gereed zijn. Wat de plaats van vestiging betreft, was de minister van oordeel, dat het voor de voorbereiding der plannen beslist noodzakelijk is, te weten, waar de even tuele tweede T.H. gevestigd zal worden. Anders zijn geen ramingen mogelijk, kun nen geen afspraken voor grondreser- veringen worden gemaakt en blijft het onzeker, welke steun de industrie bereid zal zijn te geven. Hij achtte de keuze op dit ogenblik volledig mogelijk: daarvoor is er genoeg materiaal bestudeerd. Bij de keuze van Eindhoven is rekening gehouden met de bevolkingsgroep, waaruit studenten kun nen worden aangetrokken, terwijl tevens in ogenschouw is genomen de wense lijkheid, de inrichtingen van hoger onder wijs over ons land zo veel .mogelijk te spreiden. Ook was minister Cals het eens met de heer'Posthumus PvdA), dat een ver dere spreiding van het technisch onder wijs niet onmogelijk moet worden ge maakt: een derde T.H., meer noordelijk ligt binnen de mogelijkheden, al is de ontwikkeling niet te voorzien. Regeren is n.l. wel vooruitzien, maar mag niet ontaarden in waarzeggerij. Voorts wees de bewindsman er op, dat niemand in de Kamer het bewijs had geleverd, dat de keuze van Eindhoven per se onjuist is en dat een andere plaats veel beter is. Ieder verder uitstel kon hij niet voor zijn verantwoordelijkheid nemen. De heer Postumus (PvdA) kon door de bewindsman gerustgesteld wor den (zij het met moeite), dat er de nodige eenheid in bestuur van de beide inrich tingen voor technisch hoger onderwijs zal komen. Alle vrijheid De niet tot de KVP of de PvdA be horende fracties bleken niet door de be- waarin de Kamer zou moeten uitspreken, dat op de volgende begroting een hogere post dient te worden geplaatst, opdat op ruimere schaal studiebeurzen kunnen worden verleend, in het belang van de industrialisatie en ter bevordering var de mogelijkheid, hoger technisch onder wijs te volgen. De voorzitter, gesteund door dr Schou ten. maakte bezwaar tegen de behande ling van deze motie tijdens het tweede T.H.-debat: er zou dan immers een beur zen-debat in optima forma ontstaan. Me vrouw Fortanier ging er dan ook mee accoord. dat deze motie afzonderlijk, op een nader te bepalen tijdstip, zal worden behandeld. De Kamer nam ook nog aan ziging van de Arbeidswet 1919, nodig om te kunnen toetreden tot de in de 31ste zitting van de Internationale Arbeidscon- ferentie aangenomen verdragen betref fende nachtarbeid van vrouwen en jeug dige personen, in de nijverheid werk zaam. De Kamer komt pas Dinsdag .17 Maart weer bijeen. Dan is de Zondagswet aan de orde, tenzij er meer urgente wets ontwerpen voor behandeling gereed zijn, Actie tegen misbruik werkloosheidswet Chr. meubelmakerspatroons hielden jaarvergadering (Van een onzer verslaggevers) Van de wachtgeld- en werkloosheids wet wordt vrij veel misbruik gemaakt, waardoor heel Wa; onnodige werkloos- heidsdagcn worden geboekt. Tegen feest dagen e.d. worden bijvoorbeeld mensen ontslagen, die vroeger gewoon in dienst -bleven. Door middel van plaatselijke commissies, bestaande uit werkgevers en werknemers, wil men nu toezicht gaan uitoefenen om deze pracfijken de kop in te drukken. Dit deelde de secretaris van de Oh-r. Bond van Patroons in het Meubileringsbedrijf. de heer C. Brouwer uit Vlaardingen, gisteren mee op de al gemene vergadering. Een ander probleem dat ter sprake kwam, was de vak-opleiding. Het feit dat er te weinig geschoolden zijn en te weinig bevoegde krachten voor het ge ven van de nijverheids-opleiding, roept om spoedige vestiging van hógere o-plei- dings-instituten. Harde noten werden gekraakt over de vestigingseieen. Doordat het meubilerings bedrijf onder verschillende vak-groepen is gebracht, moet men voor vestiging acht diploma's hebben. De bond streeft naar één diplom-a voor het geheel. Zonder morren ging de vergadering accoord met een nieuwe contributierege- ling, die over het algemeen een stevige verhoging inhoudt. Dc voorzitter, de heer E. van Tellingen uit Zeist, had bij de be handeling -hiervan een lichte taak. Minister Algera bezocht opnieuw Zeeland De minister van Verkeer en Water staat. mr J. Algera, heeft gisteren bezoek aan Zeeland gebracht. De minis- oniwerpen voor Denanaeung gereea zij", Tn Hsv- Deze laatste zouden kunnen zijn de Nood- j ter heeft in gezeLchap van u Tn Hey wet Dijkherstel, de Machtigingswet voor I tlom, hoofdmgemeur-directeur van de uitstel van gemeenteraadsverkiezingen in I Plijksvvate-i-staat, tal van plaats i de noodgebieden en de wijziging van de jen ziöh door deskundigen laten voorl-ica- gemeentegrenzen van Arnhem. 'ten. Minister Beel verklaarde n.l. gistermid dag in de Tweede Kamer, bij de behan deling van een technische wijziging van de Kieswet, in beginsel geen bezwaar te hebben tegen een zodanige suggestie, ge daan door mej. Zeelenberg (PvdA) en de heer De Graaf (KVPi. Hij beloofde, op zeer korte termijn deze aangelegenheid in de ministerraad aanhangig te zullen maken en tot een standpunt te komen. Wanneer de overweging positief resul taat heeft, zal zo spoedig mogelijk een wetsontwerp worden ingediend. In ieder geval zal het standpunt, dat de regering zal innemen, bekend worden gemaakt vóór de datum van de candidaatstelling. De heer Van den Heuvel (AR) had de opvatting van mej, Zeelenberg, dat het goed is, de kiezers meer rust te gunnen dan nu (onder de huidige Kieswet heb ben we drie jaren achtereen verkiezln- gen en dan een jaar rust. terwijl bij ver windsman overtuigd te zijn, dat werke-1 kiezingen voor Raad en Prov, Staten in lijk nu reeds de keus op Eindhoven moetj hetzelfde jaar de toestand wordt: twee vallen. Vandaar de motie, ingediend door[jaren verkiezingen, twee jaren rust) be de heer Tilanus en ondersteund door alle j streden. Hij vond n.l., dat er niet te veel niet-Rooms-rode fracties. Wat de lotge-rust gegund moest worden, maar dat er vallen van deze motie waren, is reeds beweging, activiteit moest blijven. Voor in de aanhef vermeld. heen 'was' het resultaat, dat men zich erg Het wetsontwerp zelf (de beschikbaar-1 inspande voor de Provinciale Staten, ter stelling van 15.000 voor het treffen van wjji gemeenteraadsverkiezingen er voorbereidingen) werd zonder hoofde-1 achteraan kwamen als iets onbelangrijks, lijke stemming aangenomen. Alleen de ook een ander punt werd aangeroerd: communisten stemden tegen, omdat delde kwestie van het stemmen bij vol- motiè-Tilanus was verworpen. De herenmacht. Mej Zeelenberg (PvdA) wees op A D 4,-.. /XT'*. TTÏ\ I-.--!--. - - Uil- Plan wordt overwogen Teneinde te bereiken, dat weer Staten- en raadsverkiezingen in zelfde jaar vallen (Van onze Parlementsredacteur) HET IS niet onmogelijk, dat bij de komende gemeenteraadsverkiezingen gestemd aal worden vóór .gemeenteraden, die niet vier, maar vijf jaar zitting zullen) hebben. Dit zal dan voor éénmaal zijn, teneinde t^ bereiken, dat in den vervolge de verkiezingen vfcor de Provinciale S'taten en voor de gemeenteraden weer, evenals voor de' jongste wereldborlog, in hetzelfde jaar zullen vallen. Schouten (AR) en Wel ter (KNP) legden vóór de eindstemming gelijkluidende ver klaringen af: zij wilden de regering de aangevraagde gelden niet onthouden, maar hun stem vóór betekende,, dat zij zich zuiver aan het wetsontwerp zelf hielden en daarmee niet te kennen gaven, dat zij zich gebonden achtten aan de stichting van een tweede T.H.. evenmin misbruiken en wilde eigenlijk beperking van de mogelijkheden. De heer Beernink (CH) daarentegen wilde met name het stemmen bij volmacht door zieken ge makkelijker gemaakt zien, evenals de heer De Graaf (KVP), door de genees kundige verklaring te vervangen door een eigen verklaring. Minister Beel vond, dat nog te weinig ervaring was opge- de technische herziening (herstel van ge bleken gebreken) waren verwerkt. Deze was hoofdzakelijk van administratieve aard. Enkele willen wij noemen: Duide lijk is nu komen vast te staan, dat in trekking van de bewilliging door een ...van al die nieuwe fantasie- merken vol gouden beloften? Rook Eden. Eden is en blijft morgen Zv goed als hedeC^ Om het levenswerk van dr Kuyper (Van een onzer verslaggevers) HET SPANDE GISTERAVC^D in een der zalen van de Junushoff te Wageningen, waar S.S.R. zijn 67ste uniecongres hield ter gelegenheid waarvan prof. C. Veenhof van Kampen een referaat hield over: „De be weging der jongeren". Woorden van protest klonken tijdens en na het refe raat. Wel bracht de discussie enige ontspanning in de geladen sfeer, maar ongetwijfeld zal dit reftraat in de unie nog tot brede nabeschouwingen aanleiding geven. Het ja-a-r-cowgres was in de ochtend ge-I noemde zich daarbij een leeib||||van dr openid in- de aula v-an de Danidbouwh-o-ge- Kuyper, me sinds 30 jaar alles wat deze school Bij deze opening hield mr dr J I schreef, bestudeerde en er een eer m Ozi-nga een rede over: „De ontwikkeling; stelt dienstbaar te zijn aan de door- Rampenionds noteeide f 65.400.000 IJsland wilde 200 pony's naar ons land zenden HET NATIONALE RAMPENFONDS kan zich nog steeds dagelijks ver heugen over de geweldige verhoging van zijn giro-rekening 9575. Was de stand Woensdagavond f 63,500.000, gisteravond was er weer bijna f 2 millioen gulden bij en bedroeg 't eindbedrag niet minder dan f 65.400.000. In binnen- en buitenland komen steeds weer nieuwe ideeën op om dat be drag nog hoger te maken. van het perron. De wagens bevatten goe deren door het Italiaanse volk en zijn re gering geschonken, o.m. 10.000 dekens, De Amsterdamse voetbalclub -Blauw wit organiseert volgende maand in Kras- napolsky een groto klaverjastournooi, waarvoor elke deelnemer 1 als inleg- geld betaalt. Daardoor komt men reeds tot een bedrag van 6000. Tevens wordt aan her tournooi een loterij verbonden van 50.000 loten van 0.25, zodat een be drag van ƒ12.500 aan het Rampenfonds kan worden overgedragen. In Haarlem is opgericht de Stichting Rijmprent Watersnood 1953, ten doel heb bend een rijmprent, als herinnering aan de watersnood te verspreiden ten bate .van het. rampenfonds. De prent is gete kend door Anton Pispjt en ,het vers is, gemaakt dóór B. Rjjdes. Men kan deze prent verkrijgen door storting- van--/1 op giro 4544 (t.n.v. de Stichting) of door een briefkaart te zenden aan postbus 200 te Haarlem met extra byplakking van 1 aan postzegels. Het plaatselijk hulpcomité te New Or leans zou graag brieven willen ontvangen van kinderen uit het getroffen gebied met een -beschrijving van hun ondervin dingen tijdens de eerste dagen van de candidaat niet kan plaats hebben na de daarna He. a(1 f A candidaatstelling. De noodzaak hiervan bassade ,e Washington 1470 Éuclid is gebleken, toen vorig jaar, by de Ka- street N.W merverkiezingen een bestuurslid van een R.K. standsorganisatie zijn candidatuur op de lijst-Welter poogde in te trekken, waarover heel wat te doen is geweest. Een andere verbetering is een duide lijker opstelling op het stembiljet van twee verbonden lijsten: zij worden ge zamenlijk door een zwarte omlijning om. geven, terwijl de ene lijst de letter A krijgt en de andere de letter B. De Ned. kolonie in Argentinië heeft 600.000 pesos 120.000) bijeengebracht en per vliegtuig is een eerste zending dekens ter waarde van meer dan 100.000 pesos naar Nederland gezonden. In IJs land zyn tot dusver 320.000 kronen opge haald. In Rotterdam rolde -gisteravond een trein met 33 vrachtwagens uit Italië binnen. De trein besloeg de gehele lengte aan de te ontwerpen bestuursvorm en daan Hij erkende, dat er misbruiken ook niet aan Eindhoven als plaats van waren geweest, maar hoopte, dat de po- j vestiging litieke partijen zelf daartegen zouden op. Dit betekent dus (en wij mogen aan- treden. Indien dit onverhoopt niet zou, hemen dat dit feitelijk het standpunt is! gebeuren, zouden beperkende rnaatrege-j van alle voorstanders van de verworpen1 len moeten worden overwogen, Voor uit- motie-Tilamis) dat zij zich, zodra de breiding van de mogelijkheden voelde hij j plannen zelf worden besproken, alle rechten voorbehouden. Nog een motie Tijdens de replieken diende ook mevr. FortanierDe Wit (WD) een motie in. 835 Gratis vluchten met hulpgoederen Na de ramp bijna 350.000 kg door de lucht vervoerd Van 2 tot en met 21 Februari zijn door de lucht 347.634 kg goederen, afkomstig uit 33 landen en bestemd voor het ramp gebied, na-ar ons land gebracht. Deze vracht is op 835 vluchten gratis vol bracht. De KLM nam hiervan in 634 vluchten bijna 240.000 kg voor haar reke ning. Voorts werkten mee luchtvaart maatschappijen en luchtmachten van Spanje, IJsland, Argentinië, de Ver. Sta ten, Frankrijk, Ierland, Engeland Cana da, de Philippijnen, België, Scandina vië, Zwitserland, Italië en Australië Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 20e lijst van slachtoffers van de watersnood uitgegeven, luidende: 's-Gravendeel Buitendijk. Lijntje, g«b 26-5-22 De Geus, Adriaantje, geb-: 19-5-28. Heyden, Cornelis, geb.: 29-3-51. Oude Tonge De Boet. Sara Hu'oerdina Jo-hanna. geb5-4-37. Brands, Cornelia Wilhèlmina, geb: 17-2-02. Jacobs. Petrus Marinus, geb 8-2-69- Kik, Ida Hendrika, geb. 18-8-32. Kik, Johannes, geb.: 11-3-39 Knops. Anthony, geb.: 17-3-10 Knops-Kreeft, Neeltje, geb.: 10-4-09. Los-Wesdijk. Maria, geb.: 28-11-82. Moerenhout-De Boet, Sara Johanna Maria, geb-: 23-8-26. Van No'ord, Adrianus C geb.: 8-7-38. Tuns. Franciscus Maria, geb.: 8-12-80. Tuns-Pollemans, Goverdina, geb.: 24-1-82. a Tij-1. Adrian^ ^Maria Leffci geb.: 3°Tijl,3Aren, geb.: 3-12-74. Tij-1, Arendje, geb.: 24-1-02. Van Zielst. Elbert Pieter Mgrinus, geb. 17-9-47. Zevenbergen Den Engelsen—Crezee, Albertina, geb.: 13-4-63. Kortgene Aanvulling van personalia 6e lijst: Nijsse, Pieter Cornelis, geb. 9-11-51 te Kortgene. Laatste adres Torendijik 379. 5000 lakens, 5000 kussens, 2000 matrassen en 1500 rubberlaarzen. De zaakgelastigde van de Italiaanse legatie in ons land droeg de goederen over aan de directeur van -het Ned, Rode Kruis. Ver-schillende Franse gemeenten adop teerden plaatsen in de noodgebieden en van meerdere' Franse fabrieken komen aanbiedingen van materiaal binnen. Uit Venezuela is tot dusver reeds ƒ400.000 overgemaakt, en op Curacao zijn op één dag 15.000" enveloppen met watersnood zegels verkocht. Al wonen er in Tsjecho- slöwaki.ié'hog gëeri 40 Nederlanders, toch heeft men daar in korte tyd 4000 bijeen gebracht. Een aardig aanbod is het volgende: 'enige IJslan'ders 'hebben aangeboden 200 IJslandse pony's te zenden aan getroffen Nederlanders. Na overleg met het mini sterie van Landbouw c.a., is dit vriende lijke aanbod, onder oprechte dankbetui ging, echter niet aanvaard. Geen nieuwe Duitse passagiers schepen op Noord-Atl. route De staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Financiën, Hartmann, heeft in de Bondsdag medegedeeld, dat men vooreerst geen passagiersschepen voor de Noordatla.ntlsche route zal bou wen, doch Wel vrachtvaarders. van -het Verre Oos-ten en de taak van d-e Chris-ten intellectueel aldaar". In de middag werd eerst een huishou delijke zitting gehouden, die .vanmorgen- is voortgezet, 's Avonds sprak prof. Veemhof over ,,D« beweging der jon geren". Spr. ving aam met een tekening van- de si-tue-tie in de wereld' en in de Geref. kring, waarin deze beweg-ing optrad. Door belangrijk reform-a-torisch werk van dr Kuyper warengr-o-te veranderin gen voor -het Gerei volk tot stand ge bracht, maar in dit réveil wa-ren enkele boze dingen, öi een bedreiging waren- voor het ware leven des geloofs. Het horen naar en zich gewonnen ge ven aam het Woord Gods werd' bij velen gedrongen door een leven uit beschou wingen, ideeën, schema's, principes. Dat kwam uit im de leer vam dr Kuyper om trent de doop, im zijn gemene gratie theorie en im zijn 'eer omtrent de plu riformiteit der Kerk. Het tweede was een machtsstreven zowel naar buiten als naa-r binnen, zich uitend in een jagen naar goede posities en een nee-rctaam of doodzwijgen van on welgevallige critici. De jongeren in die dagen, na de eerste wereldoorlog, zagen cnitisch toe en wa ren ontvankelijk voor wat door anderen .De H-artogh, Roessi-ngk en de ethische theologie wen-d verkondigd. Zij had den een felle afkeer van alle conserva tisme. Zij wilden een accentuering der religieuze ervaring, een openheid voor de met-Christelijke wetensoha-p en cul tuur. Er leefde onder hen een zeker relativisme, een hang naar psychologie, een verwachting van de moderne weten schap, een wens tot accentueren van de persoonlijkheid, Analogie met heden De situatie van nu lijkt zo heel veel op die van na de eerste wereldoorlog Er is weer een. botsing tussen twee men taliteiten: de burgerlijke orthodoxe van vele Gereformeerden en die andere, die gevangen is in de ban van het existen tialisme en van de theologie van Kar Barth. Benauwend is het. dat de critiek van de linker-vleugel aan hetzelfde euvel lijdt als die van de jaren Daarom zal de critiek van Thijs Booy en de zijnen niet kunnen bouwen. De enige 'hoop voor de toekomst is' weer beginne met de woeste stoere worsteling om Gods Woord te verstaan. Onmiddellijk na de beëindiging van deze rede stond de rector van N.D.D.D., het Studentencorps van de V.U. op, en tekende ten strengste protest aan tegen de z.i. schandelijke mistekening, die door de referent van dr Kuyper gege ven was. - Hij had gehoopt, dat dé praesse de referent tot de orde geroepen had (langdurig applaus). In dg pauze had dit referaat allerlei aanleiding tot hef tige discussies. Helaas kwam dit niet tot zijn recht bij het stellen van vragen. Een eigen lijke discussie volgde niet, omdat geen der aanwezige studenten zich daartoe zoals een hunner het zei: capabel achtte. Wel werd een enkel scherp puntje uit de eerste reacties meegesleept, maar an derzijds was er een woord van leed wezen, dat in de Interkerkelijke S.S.R. °en spreker was genodigd van een dus danig extreem standpunt in onze Ge reformeerde gezindte". Prof. Veenhof is uitvoerig op de ge maakte opmerkingen ingegaan. Hij zyn werking van Kuypers levenswerk. Zijn referaat, heeft spr. dr Kuyper de groot ste eer gegeven die men een mens ge ven kan, toen hij sprak over diens reformatorisch werk. Wat spreker gedaan heeft is meezoe- ken naar wat dr Kuyper zelf in zijn werk vermoedde als te zijn: „heel veel, dat de toets der critiek niet kan door staan". Spr. drong er op aan niet met een enkel woord als „extremisme" te type ren Dat. is onwetenschappelijk en on christelijk. Beter is biddend te stude ren. Beroepingswerk Ned. Herr. Kerk Beroepen te Nunspeet H. v Niel te Sneek; te Tange—Alteveer A. W. Kranen burg. cand. te IJsselmonde. Benoemd tot vicaris te Renkum A, Tg- Rothfusz, cand. te Delft, die deze benoe ming aannam. Aangenomen naar Noordbergum vica ris C. Boogaard te Luttelgeest; naar Kuinre vicaris M. C. Don te A'dam Watergraafsmeer. Geref- Kerken Tweetal te Ermelo J. Z. Potjer te Maas land en K. A. Schippers te Sibculo— Kloosterhaar. Brocpen te Urk (2e maal) W. Baas te Bozum, die dit beroep aannam: te Bos koop A. Brouwer te Barneveld. Beroepen-: V-iertel te Rotterdam (2 vac.) J. A. van Arkcl te Haarlem. J. P. H. H-orchner te Voorth-u-i-zen, H. de Moor te Enschede en E. de Vides te Dwimgeilo. Geref. Kerken art. 31 K O. Beroepen te OversChild J. Meilof. cand. t>e Axel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Vlaardingen H. Ligten- berg te R'dam-West. (Advertentie) 3 door ovcrwarme treinen, bioscopen, etc.? Verzacht de keel, alvorens het een verkoudheid wordt, met de medicinale ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT, 25 Febr. Geslaagd voor cand ex- mijniog. T Appelman, Den Haag. J O de Kat, Delft: voor cand. èx. natuur* mg. Jnr L v Brandeïer en Lie Tiam TJoan, beiden te t,e Delft; voor ine.-ex. schcepsb. ing. C v Dam. Voorburg: voor ing-ex. natuurk. ing C W Berghout. H J Dirksen en A Fompe, allen te Den Haag, C F Etlenne en E J Schepers, belden te Delft. LEIDEN, 27 Febr. Gesl. doet. ex, pharma- cie (cum laude) de heer Lim Wie Hok, Lei den. Gesl. cand ex. rechtsgeleerdheid de dames H A van Idsinga. Den Haag. K Henny. Zwolle. Th M Berlage, Nijmegen en de heer A Pronk. Veis en. (Advertentie) ZATERDAG 28 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7,13 Gram, 8 00 Nieuws "8.'1S Gram. 8.30 Or gelspel 8 35 Voor de huisvrouw 9 00 Gram VPRO: 10.00 „Tijdelijk uatgesohakeld" 10.05 Morgenwijding VARA: 10,20 Voor de arbei ders in de continubedrijven Hl,25 Bariton en piano IC.OO Gram. 12,33 Orgel en tenor 1.00 Nieuws en commentaar 1.20 Dansmuziek 1 50 Radioweekjournaa! 2.15 Amiusemen-tsm-uziek 2.35 Gronni-gs programma 300 Poli-tiekapel 3.30 „Eerst denken, dian doen" 3 45 Gram 4.15 Sportpraatje 4,30 Gram. 5.15' Voor.de Jeugd G.00 Nieuws 6.20 Filmprogramma 6 4-0 Regerings-uitzendingZoek-lnolit op de Wes terse defensie 7 00 Artis-tieke staalkaart VPRO: 7.30 „Passepartout" 7.40 ..Het Oude Testament in deze tijd" 7.55 „Deze week" VARA: 8.00 Nieuws 8.05 „Beurzen openl Dijken diclvt!" 10.00 Socialistisch commen taar 10.15 Weense muziek 10 40 „Onder de pannen", hoorspel 11.00 Nieuws 11,1512.00 Gram of oo nnvu ziek (Advertentie) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal j dat. verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ3,88.' dat de bewaker de zaak als afgehandeld be- ook kende, wilde hij weten. Nou, toen begreep schouwde. „Dan wacht ik wel, tot jè er mee ik, dat ik ronduit met hem praten kon en komt." dat heb ik ook gedaan. Om kort te gaan: we „Afgesproken", nam Lajos aan. hebben afgesproken, dat hij voor twee mannen Hij zette de kleine Michael van zijn knie ruimte aan boord zou houden en hij blijft stond op. „Tot ziens dan." in Buda nog een dag of drie liggen". Even later liep hij op straat. „Dan ié het kort dag", meende Lajos. „Als Thomas Aczèl had zijn dag _goed besteed;__iyj ,^e, vi-'1 ^eeft ,.Ja,-dat kan, En wat denkt u ervan, als ik tegelijk met het brood mijn kennis vast vijftig daalders geef? Dan beloof ik hem de rest na een paar dagen." „Ja, dat lijkt me wel geschikt. Hij begrijpt natuurlijk best, dat we een ontsnappingspoging voorbereiden." „Dat zal wel. Maar of-t-ie er erg in Heeft, dat er twéé mannen zullen verdwijnen....?" „Allicht neeft-ie daar erg in. Hij zal hens niet verwachten dat ds. Tökeli achter blijft." „Wat-ie verwacht of niet verwacht, kan me w..w».„v.w.. jv. -weinig schelen", zei Lajos. „Als-ie dat brood der meeneemt, als je de gevangenen hun voed- toen hij thuis kwam en verslag deed van zijn maar geeft. En opstaande: „Kom ik ga sel gaat brengen. En.... een honderd daalders onderhandelingen. naar de bakker." heb ik er voor over". ».Ik heb je schipper gevonden", vertelde zijn Honderd daalders! Dat was een groot, een oom. „Het viel nog al mee, trouwens. Op de Het was gegaan, zoals was afgesproken: de begerenswaardig bedrag. Een zo groot bedrag, plek, waar jij me had uitgeduid dat je met cipier had zijn vijftig daalders en het brood in dat de man wie het werd aangeboden begreep, hem voor - de wal was gekomen, lagen twee ontvangst genomen; had het brood overgebracht iat zijn vermoeden over dat broodje de waar- schuiten. De eerste, waar ik vroeg, kwam uit Dat laatste wist Lajos zeker: Vader had een held was. Een zo begerenswaardig bedrag, dat Mohacz toen vermoedde ik al, dat ik die papiertje mee teruggegeven- Niet meer dan een hij zijn aarzeling overwon. „Goed dan", zei hij niet hebben moest. De tweede was de goede paar woorden stonden er op, maar die waren ,Ik zal je zin doen Wanneer breng je het?' Hij kwam uit Waitzen, vertelde de schipper me, voldoende duidelijk „Zal klaar zijn". Meer niet. „Dat weet ik nog niet precies dat hangt toen ik er naar informeerde. En toen ik begon Maar ze betekenden veel. Ze betekenden, dat hij van andere dingen af." En met een poging tot ovei een jonge man uit Nograd, die een dag of de vijl had en dat hij uit het venster zou klim schertsen: „Ik rnoet nog met de bakker pra- wat geleden mee was gevaren naar Buda, zei men op de avond en het uur, die Lajos in een ten." „Al goed." Aan de toon was te horen, hij, dat hij zich dat wel herinnerde. Of ik die briefje bij de vijl had vermeld. 22 „Dat begrijp ik dat begrijp ik." De gevan genbewaarder overlegde. Lajos wachtte op het resultaat van dat overleggen. „Als het. uitkomtoverwoog de ander hard op. „Dan kan ik wel zeggen, dat ik niet weet of er iets in het brood zat maar al zouden ze Thomas Aczèl had zijn dag goed besteed; Jiij me geloven, dan schoot ik daar nog niet veel gevonden, wie hij zocht. Dat hoorde L mee op. Want wat ik begrijp, begrijpt een an- ,der ook." „Hoe bedoel je?" „Nou ik begrijp, dat er wat ir dat brood wordt gestopt, en zij zullen zeggen, dat ik dat had moeten snappen. Nee, de kwade kans die ik loop is me te groot" Er viel zwijgen in het vertrek. Lajos weifel de. Wat moest hij doen? Hoe zou hij anders met Vader in verbinding kunnen komèn dan door deze bewaker? Het móest.. „Niemand merkt het immers", trachtte hij te overreden .,Of je nu een broodje meer of min- DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MEKWE Hilversum II. 298 m. KRO. 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.45 Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgen-gebed 8.00 N-ieuws 8 16 9 00 Voor de huosivrouw 9 35 Gram, 10,00 Voor de kleuters 10,15 Gram. '14 00 Voor d-e zieken 14 45 Gram. 12,03 Gram 12 55 Zon. newtjzer 1.00 Nieuws 1.20 Amusementsmu ziek 2 00 Boekbespreking 2.10 Gram 2 20 Engelse les 2,40 Gemengd koor en pian-o 3.00 Kroniek van Ietteren en kunsten 3 40 Mu ziekcorps 4,00 Pianospel 4.20 Gram. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans 5 00 Voor de jeugd 8.00 Gev. muziek 6.16 Journalistiek weekoveraioht 6 25 Metro pole-orkest 6 45 Buitenlandse correspondenties 7.00 Nieuws 7;i0 Gram. 7 20 Partemen-tsoverzicM 7.30 Gram. 8.00 Lichtbaken 8.15 „Beuirzen openl Dij-ken dicht!" 10.00 ..Veronica", hoorspel 10.45 Avondgebed 14.00 Nieuws 11,15 Nieuws in Esperanto 1-1.2512.00 Gram-o-foonmuziek Engeland. BBC. 330 m. 12.00 BBC Welsh Orchestra en soi-lst 1-2.55 Gev. programma 2 00 Nieuws 2 10 Gram. 2 56 Concert 3 30 Schots orkest 4.30 Sport 5 36 Gra-m 6 00 Voor de kinderen.7.00 Nieuws 7 16 Sport 7 30 Gev muziek 8.15 Interviews 8.45 Parleinen-tsover- zioh-t 9.00 Gev, programma 10.00 Nieuws 1-015 Muziekspel 14,45 Meditatie 12.00-12 03 Nieuws, Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Con cert 1.00 Parlementsoverzicht 1.15 Gev mu ziek 1.55 Sport,parade 2.15 I.ioht orkest 2.45 Voor de kinderen 3.00 Variété-orkest, en so it sten 3,45. Ned, muziek -1,16 Orgelspel 4.45 Sport 5 45 Concert 6 00 Fllimprogramnn-a 6,30 Sport 7.00 Jazzmuziek 7.45 Causerie 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Hoorspel 9.30 Ver- zoekprogranuna 10,00 Concert 1-1,00 Nieuws 14 15 Gev m-uziek 12,00 Gram, 12.56—1.00 Nieuws. Frankrijk Nat. Programma. 347 m. 12.30 Concert 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 2-17 Con cert 4 10 Hoorspel 4.55 Kamermuziek 6 55 Gram. 6.58 Amerikaanse uitzending 7.23 Gra- mofoonmuziek 8.00 Lichte muziek 8.30 Hoor spel .9 52 Gram, 10.00 Pianorecital 10 45 Gram 111,46—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m 11.46 Gram, 12.34 Gram. I,00 N-ieuws 1,-16 Vlaamse liederen 2.00 Hout blazerstrio 2.30 Gram, 3,15 Muziek van de Sahara 4.00 Gram. 4 45 Engelse les 5 00 Nieuws 5.10 Gram, 5 30 Orgelconcert 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. BOO Gev. program,m-a 9.15, Accondeonmuz-iek 9,30 Gram. 9 45 Accordeoivmuaiek 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Gram, 11,00 Nieuws 111.05-12.00 Gramofoonmuziek. Brussel. 484 m, 12 05 Omroeporkest 1.00 Nie-u-ws 1.10 Verzoekprogramm-a 3.00 Gram. 4.30 Liohite muziek 5,00 Nieuws 5;15 Lichte m-uziek 6.30 Accord©onmuziek 7.40 Gram. 7.46 Nieuws 3 00 Gev. muziek 8 30 Nieuwe chan sons 9 00 Gram. 10 00 Nieuws 10,10 Gram. 10 45 Jazzmuziek 10.45 Gram, 10.50 Nieuws II.00 Gram 14.55 Nieuws. BBC. European Service. Uitzendingen voor Nederland 5,00—5.16 nm. Engelse les voor beginnelingen (op a24. 49, 42 en 31 m.) 10.00 —10 30 n.m, Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal (op 234 en 40 m,). AfOLKOMEN terecht hebben de hor- zeis een slechte .reputatie, want de wijze waarop deze insecten het vee teisteren, is werkelijk deerniswek kend, ongeacht nog de schade die zij in de huid teweegbrengen en waar door bijv. jaarlijks tientallen millioe- nen guldens aan leer verloren-gaan. Laten >ve voorop stellen dat er ver- schillende soorten horzels zijn; de paarden-, de schapen- en de runder horzel zijn hiervan de -bekendste. In tegenstelling tot de steekvliegen, die we onder de naam dazen hebben samengevat en die ons 's zomers in grote aantallen kunnen belagen, blij ken de horzels in volwassen -toestand niet zo talrijk te zijn. En wat een niet minder belangrijik verschil uitmaakt: zij steken niet en zuigen geen -bloed.- Sterker nog, de meeste horzelsoorten hebben in volwassen toestand rudi mentaire monddelen zodat zij niet eens in staat zijn voedsel tot zich te nemen. Als zo'n horzel-dus zou willen steken, zou zij het nog niet eens kunnen! Het kwalijke van de horzels is ge legen in het feit, dat zij haar eieren leggen op de huid bij runderen, aan de schoften en voorbenen bij paarden en in de neusgaten van sohapen.. De uitgekomen larven boren' zich ver volgens naar binnén en vreten zich 'door het dierenlichaam heen, welke verblijfplaats na het nodige voedsel te hebben opgeleverd ook weer ver laten wordt, omdat de verpopping van de larve in de grond dient, plaats te vinden. De levenswijze van de hor zels, die het vee gebruiken als voe dingsbodem voor haar nakomeling schap, is dus totaal verschillend van het gedrag der dazen, die zichzelf met het bloed van mens en, dier voeden. Een merkwaardige Zuid-Amerl- kaanse horzel, wier naam wij u mogen besparen, dient nog aan de vergetel heid te worden ontrukt, omdat dit dier de eieren niet direct deponeert op de huid van de gastheer die tot voedsel bron van de larven moet strekken, doch deze bevestigt op het achterlijf van muggen en andere bloedzuigende insecten, Wanneer nu 'de horzellarve op het punt staat uit te komen, geeft de lichaamswarmte van het slacht offer wiens bloed door de mug wordt uitgezogen, de jonge larve de nodige prikkels om de eierschaal snel te ver laten en van gastheer te verwisselen, Het muggenlichaam verlatend, dringt dc horzellarve dan binnen in de huid van rund, hond, varken of.,., mens. Zodat we in dit geval met goed recht van een mensenhorzel zouden kunnen spreken. De reden waarom deze hor zel eerst van de bemiddeling van an dere insecten gebruik moet maken, is voor zover wij weten nog niet bekend. Wat u waarschijnlijk ook niet be kend zal zijn, i3 het merkwaardige feit dat in het tsaristische Rusland de doodstraf 125 jaar eerder werd afge schaft dan in het democratische Ne derland. Daarover morgen, (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2